Cjroen 'ZwarL-Jexels in het harL, Succesvol optreden Kon. Fanfare Gemeenteraad kwam bijeen WOENSDAG 6 FEBRUARI 1957 TEXELSE 71e JAARGANG No. 7118 COURANT Uitgave N.V. vh- Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags- Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank- Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm Na opening van de vrijdagmiddag ge houden raadsvergadering richtte de voorzitter, burgemeester C. de Koning, zich met de volgende nieuwjaarsrede tot de Vroedschap: Dames en heren leden van de Raad, In mijn nieuwjaarstoespraak 1956 deed het gemeentebestuur de belofte, dat het zich niet wilde blind staren op het cen trale beleid met betrekking tot de wo ningbouw en de kritiek die het daarop meende te mogen hebben, maar dat het ook bereid was de hand in eigen boezem te steken en wegen en middelen te be ramen om de woningnood effectiever te bestrijden dan het geval was. Nu mij juist gisteren het bericht be reikte dat nog 40 houtrijke woningen de finitief gegund mochten worden, mag qesteld worden, dat een gelofte is inge lost; hierdoor immers zullen aan het einde van dit jaar 175 gezinnen nieuwe en goede huisvesting verkrijgen. Daarbij springt naar voren dat de be jaarden 34 speciaal voor hen bestemde woningen krijgen toebedeeld en juist aan de andere kant van de schaal de jonggehuwden of zij die nog willen trouwen hun kans krijgen in het zomer huisjescomplex in De Koog, dat voor vijf jaren voor normale bewoning wordt vrijgegeven. Met dit laatste is althans een deel van een benauwend vraagstuk opgelost. Dit fantastisch resultaat zou niet zijn bereikt zonder het inzicht van het colle- ge van Gedeputeerde Staten en van de 'irectie van de Wederopbouw in onze bijzondere situatie en de daarop geba seerde actieve steun; wij hebben daar voor ten zeerste erkentelijk te zijn Eén opmerking mag er in dit verband worden geplaatst; de woningtelling heeft tot resultaat opgeleverd een werkelijke woningbehoefte van 74. Zelf er van over tuigd zijnde dat een goede statistiek noodzakelijk is moet ik hier toch stellen, dat dit cijfer kant noch wal raakt. Onze woningambtenaar weet wel beter. Ik waag mij niet aan de beantwoording van de vraag, wat dan die woningtelling landelijk voor waarde heeft. Wel weet ik, dat indien de statistische berekeningen juist zouden zijn, wij met 175 nieuwe be huizingen aan het einde van dit jaar geen woningnood meer zouden hebben. Wie van ons gelooft dit? In dit verband moge nog worden gere leveerd dat de woningbouwvereniging enige interne moeilijkheden heeft gehad, doch dat gehoopt wordt dat met de suc cesvolle aanpak van de bejaardenhuisjes deze van de baan zullen zijn. Daarnaast mag onder Uw aandacht worden gebracht, dat er nu vrijwel geen bouwgrond meer beschikbaar is. Wij ho pen dat juist inzicht in het welbegrepen eigenbelang het mogelijk maakt, dat de ruilverkaveling in redelijk overleg met betrokkenen de benodigde gronden ter beschikking krijgt voor de plannen, waarmede de plaatselijke commissie ook instemt, anders kan alleen onteigening op grote schaal baten. Ook in de onderwijssfeer mogen wij met voldoening op een goed jaar terug zien De Rijks h.b.s. opende op tijd de deu ren van de geleende aula van de „Dr. J. P. Thijsseschoo!' en is sinds kort geves tigd in een - als zodanig - zeer geslaagd noodgebouw. De nieuwe lagere school met de kleu terschool werden in Den Hoorn in ge bruik genomen. De u.l.o.-school werd met twee nood- lokalen uitgebreid, doch is langzaamaan in een positie gekomen, dat verdere lap middelen niet meer baten. De Land bouwschool onderging een verdere uit breiding en gaat nu volgens weer betere methode voort met haar belangrijke taak op dit eiland. De bouw van een school voor buiten gewoon onderwijs en van een Nutskleu- terschool werd aangevangen. De beide lagere scholen in Oosterend worden uitgebreid. Het laat zich aanzien dat, los van de financiële situatie van dit moment, de enige mogelijkheid om snel te voorzien in de behoefte aan kleuteronderwijs ligt in de bouw van noodscholen. Geschiedt dit niet dan zou de laatste school eerst na vele jaren tot stand komen. Dit komt ons voor het dan betrokken dorp of de betrokken groep niet verantwoord voor. Van groot belang acht ik dat men in het soms zo gespleten Oosterend wist te komen tot één school voor kleuters. Naar mijn smaak is deze tot heil van de kleu ters bereikte overeenstemming een ge lukwens waard. Nog zij vermeld, dat het vorig jaar de schoolmelkvoorziening algemeen werd. De niet geringe moeilijkheden door de verspreide ligging der dorpen zijn met betrekking tot de distributie nog niet geheel overwonnen. Zonder commentaar zou ik nog willen vermelden: het gereedkomen van het ga- rage- en werkplaatscomplex, een voort gaande afwerking van de werken in Plan-Zuid, de aanleg van het rijwielpad Schilderweg, de verbetering van het rijwielpad Ploeglanderweg-De Koog, de goedkeuring van de rioolwaterzuivering Oudeschild. Voorts het vrijwel gereedkomen van de verschillende uitbreidingsplannen - alleen Den Burg rest nog. En dan nog de Zomer-, kamp- en tent- huisjesverordeningen; om daarmede een goede richting te geven aan het recreatie- beleid is de medewerking van de bevol king nodig. Hier en daar ontmoet ik tot mijn vreugde meer begrip voor de be doelingen van Uw raad bij dit alles. Van grote betekenis, ook voor toekom stige ontwikkelingen, lijkt het, dat met de Gemeenschappelijke Polders en Pol der Waal en Burg in principe overeen stemming is bereikt over de overname van wegen - waartoe ondere andere de ruilverkaveling wel noopte Niet onwaar schijnlijk hebben alle partijen het gevoel een veer te moeten laten. Belangrijk is echter dat in goed overleg deze overeen stemming werd bereikt; temeer grond is er te hopen, dat Gedeputeerde Staten met e.e.a. zullen instemmen. Wel zeer verheugend was dat de pol derbesturen akkoord konden gaan met 'n verhoging van de elektriciteitstarieven. Deze vrijwillige, overigens verantwoor de, aanvaarding van een nieuwe last gaf wel duidelijk weer het begrip dat be staat voor de T.E.M. in onze samenwer king. De Texelse Electriciteismaatschappij stond voor belangrijke beslissingen. Een nieuwe motor met een vermogen van 1200 pk. zal zeer binnenkort in de cen trale worden gemonteerd. Los van de nodige investering was de ontwikkeling in 1956 oorzaak dat tot een tariefswijziging van 2 cent per kWh. moest worden besloten. Redukties voor seizoenbedrijven en faciliteiten voor ren tetrekkers moesten vervallen. Misschien mag hier nog wel eens onder de aan dacht worden gebracht dat een voorstel tot tariefsverhoging de Raad eerst be reikt in de grootste noodzaak. Leden van de Raad, op de betekenis van de algemene financiële moeilijkhe den, ook voor Texel, zal ik aanstonds wel iets verder moeten ingaan. Voorlopig zou ik slechts onder Uw aandacht willen brengen, dat de algemene uitkering in 1956 werd verhoogd tot 51,10 per in woner. Hoewel deze verhoging tot een zekere tevredenheid mag stemmen, moet toch worden opgemerkt, dat voor de toe komst toch nog wel in andere verhou dingen zal moeten worden gedacht. Wij staan immers voor tweeërlei taak: het verder inhalen van nog aanwezige ach terstand en het opvangen van de cumu lerende moeilijkheden door het stijgende toeristenverkeer. Het is dan ook niet voor niets dat op de jaarlijkse Wadden conferentie dit probleem in het cen trum der belangstelling stond en dat ook de gezamenlijke gemeentebesturen der Waddeneilanden zich tot de centrale overheid wendden met verzoek om be grip en steun in deze specifieke moeilijk heden. Moge de centrale commissie die hier een taak heeft, begrijpen, dat in de ze sfeer beslissingen moeten worden ge nomen, die verder reiken dan de be langen van enige duizenden Wadden eilanders, dat het hier gaat om tiendui zenden vakantiegangers uit binnen- en buitenland, en moge de snelheid van handelen evenredig zijn aan het acute van dit probleem. De vraagstukken, die dan voor de ge meentebesturen en de V.V.V.'s ter oplos sing overblijven, zijn dan ook waarlijk niet gering. Slechts een enkel voorbeeld: Het kampeerterrein Kogerstrand had in 1956 - ondanks het slechte weer - bijna 50°/o meer kampeerders en dit terrein ontvangt tezamen met „Loodsmansduin" ongeveer 1/3 van alle kampeerders op Texe! In het Culturele vlak gaat de Cultu rele Raad rustig voort met zijn taak. In principe is reeds besloten tot oprichting van een Stichting Cultureel Werk Texe! Een centraal jeugdoverleg Texel werd intussen opgericht, een overleg, waarvan gehoopt wordt, dat m de toekomst ook de laatste afzijdige groepering er aan zal deelnemen. De vertraagde verbouwing van de oude school in Den Hoorn moet deprime rend werken voor hen, die daar het dorpshuiswerk voor hun rekening ne men. De Waal is intussen reeds iets ver der gevorderd met het eigenlijke werk. Voor beide plaatsen is een aanzienlijke subsidie van de centrale overheid vrij wel verzekerd. Ook werd een Dorpscom missie in Oudeschild opgericht. Een eer ste succes had deze commissie met de opening van een bejaardensocieteit. De duidelijke behoefte aan deze instellingen is in Den Burg wel afdoende gebleken en de behoefte om in dit verband iets te doen is verheugend algemeen, Ook met betrekking tot de behartiging der Volksgezondheid had Texel een prachtig jaar. Na een veertigjarige voor bereiding kon Minister Suurhoff de wa terleiding officiëel in gebruik stellen. Dit alles onder hoge belangstelling van vele autoriteiten. Voor de derde maal had het bevol kingsonderzoek op t.b.c. plaats. Dit werd een markant succes. Dank zij uitstekend teamwerk van Witte Kruis en gemeente lijk bureau was het opkomstpercentage - landelijk en Texels bezien - zeer hoog. Vele helpers hebben het hunne daartoe bijgedragen. Verblijdend was dat de re sultaten zeer gunstig waren. De steeds uitbreidende taak van het Witte Kruis maakte een subsidieverho ging noodzakelijk. Vermeldenswaard is eveneens de fusie van de Texelse Zie kenfondsen. Het moet voor het Hoofd van de Vété- rinair-Hygiënische Dienst een grote be vrediging zijn, dat aan het einde van zijn diensttijd Texel de beschikking krijgt over een volwaardige destructor. Voor het gemeentebestuur staat daarnaast de vreugde, dat de heer Noordijk bereid was, na zijn pensionnering zijn arbeid bij de gemeente voort te zetten. De behandeling van het riolerings- vraagstuk had een betrekkelijk traag verloop; het laat zich aanzien dat een be langrijke stimulans tot een oplossing zal kunnen worden gevonden in het slagen van de proefneming voor de rioolwater zuivering in Oudeschild. Slaagt deze, dan lijkt het te verwachten, dat bedoelde oplossing binnen aanvaardbare financië le grenzen en in redelijk tempo kan worden bereikt. De toestand in Huize „Irene" baart de sociale dienst en het gemeentebestuur steeds meer zorgen in verband met de beschikbare ruimte. Dit wordt wel mede veroorzaakt door het feit, dat het ge meentebestuur zeer lang geaarzeld heeft t.a.v. de richting van een eventuele op lossing. Een geheel nieuw rusthuis, dan wel verbouwing en verbetering naar meer moderne begrippen. Wij menen thans met het bestuur van de sociale dienst, dat een verbouwing op korte ter mijn noodzakelijk is en alle investerings beperking ten spijt verantwoord. In de gemeentelijke sfeer moet nog wel kortelings worden vermeld de Stichting Sociaal Toerisme. Een zekere verant woording is ook op zijn plaats. Toen Uw Raad tot deze stichting kwam, waren ideële factoren van niet geringe beteke nis. Deze factoren hebben bij het Stich tingsbestuur ook zeker de aandacht, doch totnutoe is de opzet geweest om eerst een financiëel gezonde situatie te scheppen, hetgeen ondanks het feit, dat allerlei hygiënische voorzieningen veel geld kosten, is gelukt. Het wil mij voor komen, dat binnen enige jaren deze Stichting zich ook aan die andere taken, die de Raad zich had gedacht zal kunnen wijden. Het economisch beeld van Texel over 1956 was gunstig. Dat de landbouwende bevolking wel moeilijkheden heeft gehad is wel duidelijk. Ook de crocusteelt on dervond ernstige terugslag. De Noordzee-visserij behoudt op Texel haar vitaliteit in alle opzichten. Opmerkelijk was dat ons eiland on danks het slechte weer een zeer goed toeristenseizoen had. Met reden mag men zich angstig afvragen hoe de stijgende lijn in het vreemdelingenverkeer behoor lijk moet worden opgevangen in de eerst volgende jaren. De ruilverkaveling heeft in 1956 goede voortgang gehad, doch zal in dit jaar wel enige vertraging ondergaan. Het is te hopen, dat hierin weer snel wijziging zal komen. Voor de kustverdediging was van het grootste gewicht het gereedkomen van een machtig bolwerk aan de noordpunt. Tenslotte mag nog in deze reeks van feiten en gebeurtenissen in Uw herinne ring worden gebracht het officiële be zoek van de Commissaris van de Konin gin. Dames en Heren leden van de Raad. Het land is in een financiëel ongunstige positie geraakt. Er is te veel geïnves teerd en beperkingen moeten worden doorgevoerd. Uiteraard komt in een pe riode van groeiende moeilijkheden de vraag naar de oorzaken en de schuld vraag naar voren. Men heeft goedgevon den voor een groot deel de gemeenten hiermede te besmetten. Reacties hierop meer dan genoeg. Indien het niet zo triest was en wanneer we er niet zelf middenin stonden, dan zouden we het spel met een glimlach kunnen gadeslaan. Maar nu moeten we ons wel afvragen, welke plaats Texel hierbij inneemt. Dan durf ik te stellen, dat wij met een gerust hart de konsekwenties van onze daden aanvaarden. Zelfs indien wij moe ten mededelen, dat onze vlottende schuld in dit jaar tot 5 miljoen moet oplopen. Een allereerste oorzaak daarvan is het stagneren en daarna weer op gang ko men van de woningbouw. Gelukkig wordt de woningbouw buiten discussie gehouden Daarna zijn de be langrijke investeringen in het electrici- teitsbedrijf, waarvan de noodzaak buiten kijf was en waarvan zeker niet kan wor den gezegd, dat te snel is gehandeld. Voorts moet toch weer eens op de be handeling van de diverse begrotingen worden gewezen; wie zich de moeite ge troost om dit eens na te gaan, zal zien, dat altijd de centrale instantie de ver tragende factor is. Dat door verlate goed keuringen en c.q. verhogingen der uit keringen cumulatie van werken ontstaat, is, dunkt ons, niet onze schuld, 't Is het Centralisme van Den Haag en de anoni miteit van de beoordelende instantie, die minstens evenveel schuldig zijn aan de ontstane situatie. Het zou te ver voeren U de nadelen van dit alles uitvoerig te schetsen, maar merkwaardige voorbeel- (Zie vervolg pagina 4) HONDENLEED Het gebeurde dezer dagen, Op de bekende Hoge Berg, „Weer een ongeluk?" zult u vragen, Neen, maar 't was haast even erg. Overreden door een auto. Lag te sterven daar een dier, En de held die hem dit lapte, Scheelde dat blijkbaar geen zier- Hij reed door, wat kont hem schelen, 't Was toch immers maar een hond, Wat zou u denken eed'le rijder. Als men zo uw kind eens vond? U reed nu door voor een hondje, Straks misschien ook voor een kind, Ik ken uw naam niet, stoere rijder, Maar 'k hoop, dat men u spoedig vindt. Adr. St. PUBLIKATIE VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 6 februari Den Burg, „Texel", Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. Drs. Slootweg spreekt over „Wortelrot in bolgewassen". De Cocksdorp, „De Hoop", bespreking over vorming dorpscommissie. Donderdag 7 februari Den Burg, kinderfilmmiddag N.V.V. „Johnny de Vluchteling". Den Burg, filmavond NVV o.m. film „De Gouden Oogst". Md.-Eierland, o.l. school, Ouderavond. I Vrijdag 8 februari Den Burg, „Texel", filmavond KNMV voor Motor- en autoclub Texe! Den Burg, Ned. Herv. kerk, Wika Jac. Roos spreekt over „Diakonie en jeugd werk" voor diakenen van Texe! Den Burg, Landbouwschool, praatavond, Ver. oudleerlingen landbouwschool. Spr. G. Schraag en C. P Laan. Zaterdag 9 februari Den Burg, „Oranjeboom", uitvoering Koninklijk Texels Fanfarecorps. Oosterend, „Wapen van Amsterdam", 7,30 uur Turnwedstrijd Oosterend-SVC. FILMNIEU WS „SISSI" De film „Sissi" is een kleurenprent, die een eeuw geleden in Oostenrijk speelt. Vanzelfsprekend ziet men volop fraaie kostuums en neemt men, gezellig op zijn stoel gezeten, een heerlijke duik in al die pracht en praal aan het hof van keizer Frans Jozef. Eerst maakt men kennis met het leuke gezin van hertog Max in Beieren, die twee huwbare dochters heeft. De moeder van Frans Jozef laat voor haar zoon op Néné haar keus vallen, maar dan blijkt dat de keizer het voor de eerste maal in zijn leven niet met zijn mama eens is. Men begrijpt, waar het heen gaat en men gunt dan ook de jonge keizer en de vrij moedige Sissi van harte hun geluk. Néné heeft dan intussen voor zichzelf ook een oplossing gevonden. Wij kunnen niet anders zeggen: „Sissi" is een bijzonder aardige film met tal van grappige momenten. Het leukste ervan is, dat er telkens nog wat komt, als men denkt, dat het afgelopen is.... Nederlands nieuws O.a. Vakopleiding voor goud- en zil versmeden in Schoonhoven; Internatio nale Kattententoonstelling in Rotterdam; Opening van het wielerseizoen; Middach- terallee wordt gerooid; H.K.H. Prinses Beatrix doopt s.s. „Statendam". Wereldnieuws O.a.: Afscheid van Arturo Toscanini; Israël: Training van vrouwelijke strijd krachten, Ontruiming van El Arish, Ca- tarina klooster op de berg van Sinaï; Razzia in de Kashba van Algiers; De verkiezingen in Polen; Handbalwedstrijd Duitsland-Frankrijk 359. 65 jaar oud en nog steeds vitaal. Nee, ons Koninklijk Texels Fanfarecorps maakt van de oude dag geen probleem. Met een variant op een uitspraak van burgemeester De Koning, zegt deze ver eniging „Wij blijven actief, de toekomst blijft ons". 65 jaar. Wij mogen daar toch wel even bij stil staan al heeft Texel dit heuglijke feit zomaar in alle stilte de revue laten passeren. Misschien waren wij in septem ber nog erg moe van het drukke toeris- lenseizoen?? „Onze uitnodiging tot bijwoning van deze winteruitvoering behelst een tradi tie, die even oud is als het corps zelf, want van meet af aan heeft het fanfare uitvoeringen gegeven voor haar „kunst lievende leden", wier aantal aanvanke lijk betrekkelijk gering was. Dit aantal groeide, maar het donateursgeld bleef steeds op één gulden gehandhaafd. Het corps begon met 80 donateurs en thans hebben wij er bijna., duizend, daardoor kan het corps ook in deze dure tijd in stand blijven. (De mededeling, dat het fanfare de steun van zovele eilandgeno ten geniet, ontlokte de aanwezigen een spontaan applausje). Wie had dat in het begin durven hopen? Ja, wie had durven hopen, dat het corps in 1957 met even veel moed zou voortgaan als bij de start? Want blijkens het jaarverslag van de toenmalige secretaris was men ten zeer ste verheugd, dat het corps na één jaar nog alle sporen van levenslust ver toonde. Dat was voor Texel immers een heel ding! En zo geven wij dan nu weer onze winteruitvoering als tegenprestatie voor de steun, welke wij van de zijde der bur- gerij mogen ondervinden". Aldus de heer Jac. Schrama, voorzitter, die na het ope ningsnummer even uit zijn enorm instru ment was geklommen om allen hartelijk welkom te heten en het festijn met een enkel woord in te leiden. Spreker ver- j welkomde in het bijzonder de heer en mevr. De Koning en de heer en mevr. De Waard. Toen stak het actieve corps, dat een flink aantal leden telt, onder de bekwa- i me leiding van de heer A. J. Vonk van wa! Met een programma, dat klonk als j een klok en ongetwijfeld allen best vol- i daan heeft. Er waren nummers bij, die bijzonder mooi vertolkt werden, waaruit de ernstige studie en het peil van het corps duidelijk naar voren kwamen en er waren nummers bij, die nog wel enkele repetities hadden kunnen hebben Over het algemeen mag echter gezegd worden, dat ook deze winteruitvoering ons heel goed heeft voldaan. Leuk was het optreden van de jeugd van het leerlingencorps onder leiding van de heer P. J. Koorn. Ze bliezen dat het een lieve lust was. Een der nummers werd zelfs voortreffelijk ten gehore ge bracht en het wakkere groepje oogstte dan ook veel bijval. Ze zijn al een flink stuk op de goede weg. Dat meende het bestuur van het corps ook, want bij monde van de heer Schrama werd medegedeeld, dat men be sloten had tot het uitreiken van een leer lingendiploma, beschikbaar gesteld door de Westfriese Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen, waar ook het Koninklijk Texels Fanfarecorps bij aangesloten is. Gediplomeerd werden: Hans van Swin- deren, Jan Kuiper, Jan Vonk, Juul Witte, Aldo Visser, Andre Zoetelief, Rein en Bert Buisman. Na de pauze werd opgevoerd „De be stelde schoonzoon", een klucht in één bedrijf. Hierin zagen wij mevr. West- dorp-Stechweij als Bertha, de vrouw van Gerard (de heer De Vijver), mej. Gré Gielis als Laura, hun lieftallige dochter, die Oskar (de heer P. J. Koorn), vele slapeloze nachten bezorgde, waardoor dit slachtoffer van Amor de grote sprong waagde. Een sprong in de diepte, mogen wij wel zeggen, ofschoon hij nogal moei te had voor haar op de knieën te gaan. Mej. Halsema vertolkte de rol van tante Anna en Henk Zijm die van de leerling Frits. De grime werd verzorgd door kap per H. C Prins. De regie was in handen van de heer A. de Wilt. Bij Rheumatische Pijn veroorzaakt door onzuiver bloed brengt Kruschen uitkomst. Dat komt door de bloedzuiverende kracht van Kruschen. De zes minerale zouten waaruit 't is samengesteld, hebben zo'n aansporende werking op de bloedzuive rende organen, dat 't bloed van stonde af aan sneller gaat stromen Onzuiver heden daarin kunnen zich niet meer vastzetten in de gewrichten en zo ver oorzaken die ook niet de pijnen meer, die U nu dag en nacht kwellen. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 4 februari 1957: 2 koeien 775900; 8 schapen 90115; 15 schrammen 6080; 30 biggen 4055, handel slecht; 3 nuchtere kalveren 4565 MOTOR-, AUTO- EN BROMFIETSCLUB TEXEL Vrijdagavond om 8 uur komt de K.N.M.V. een filmavond geven in Hotel „De Lindeboom-Texel". Het belooft een mooie avond te worden. U moogt deze avond dan ook niet missen. De dames zijn ook van harte welkom. Tevens zullen de prijzen worden uitge reikt van de laatst gehouden puzzelrit voor fietsers. Zie adv. in dit nummer. Voor de mooiste keuze in mantels naar m.T.Dinri

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1