Cjrocn 'Zwarts jexeh in het harL, k goudbouillon 10 maggi verrukkelijke I=X- PUROL Den Hoorn krijgt weg naar zee! BSijl meester VOORDEEL Het bloembollenvak biedt nog steeds perspectief Ook Spierpijn Htaidgenezing t Minister Cals opent HBS, dinsdag 12 maart Eén of twee Rennies - en dat Brandend maagzuur is geblust - en-mid-del-lijk! ZATERDAG 16 FEBRUARI 1957 TEXELSE 71e JAARGANG No. 7121 COURANT Uitgave N.V. v-h- Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - TeL 11 Verschijnt woensdags en zaterdags- Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeronl. Bank- Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 4- 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm De heer D. van Egmond ziet - ook zónder spiegel - graag een gave, gladde bol, want hij houdt van zijn vak, van het mooie beroep, dat ook op ons eiland ve len een goede boterham oplevert: het bollenvak. Als dat mogelijk was zouden wij kunnen schrijven, dat de heer Van Egmond vergrijsd is in dit vak, dat zijn levenswerk is geworden, want hij loopt al zo'n vijfenveertig jaartjes mee. Het was in 1929, dat hij kennis maakte met de Texelse bloembollenkwekers en wel in het najaar van een jaar, dat rampza lig voor vele bedrijven was geworden: in 1929 toch overviel ons een uitermate strenge winter, naeen serie kwak kelwintertjes, die zelfs de ongedekte bollen geen kwaad deed. Sommigen be sloten het maar eens zónder dek te pro beren en toen beet de vorst in alle fel heid toe. En daarna waren de bollen „peperduur" In genoemd jaar leidde de heer Van Egmond hier cursussen in de narcissen- teelt en daarvoor bestond zeer grote belangstelling, want ze werden door zo'n 160 kwekers en adspirant-kwekers ge volgd. Een middag en een avond in Den Burg en een avond in Zuid-Eierland. Een 2-jarige cursus was het, die door jong en oud werd bezocht. Het was de heer Klimp, hoofd van de landbouw school, die het initiatief tot deze cursus sen had genomen, aldus de heer Van Eg mond, die wij tijdens de pauze even mochten ontmoeten. Gaarne had de heer Van Egmond ge volg gegeven aan het verzoek om hier 'n praatje te komen houden over de kwe kerij, de handel en de export. De belangstelling voor deze „praat avond", zoals de heer Van Egmond het noemde, was verheugend groot en wij twijfelen niet of allen zullen met genoe gen op deze bijeenkomst terugzien, waar hier door een expert in glasheldere taal (althans voor de bloembollenkwekers, de insiders) het hoe en het waarom uiteen gezet werd. De heer Van Egmond is voor zitter van de coöperatieve veilingvereni ging „H.B.G.", te Lisse en dit zegt ook de buitenstaander stellig iets als U weet, dat deze vereniging jaarlijks voor rond 20 miljoen gulden aan bloembollen afzet. Na een inleidend woord door de verte genwoordiger van het H.B.G., de heer C. Koorn Mzn., begon de heer Van Egmond zijn causerie met een relevering van het geen de revue is gepasseerd. Hij besprak de kansen van de diverse soorten bloem bollen en de eisen, welke door de export worden gesteld. Die eisen zijn buitenge woon hoog. Vooral voor de export naar Amerika. Dit behoeft de volbloed kweker echter niet te deprimeren: bij vakkundi ge behandeling kan men een gaaf pro- dukt kweken, al lukt dit bij het ene soort weer gemakkelijker dan bij het andere. Het bollenvak is nu eenmaal een vak, waar veel zorg aan besteed dient te wor den, want wij hebben niet alleen te ma ken met de hoge eisen die de exporteurs moeten stellen, maar ook met allerlei ziekten. Zoals op ieder terrein is het ook hier: wij zijn aan onze bollen al hoger eisen gaan stellen, wij willen al meer kilo's van dezelfde oppervlakte kweken en dat kan niet straffeloos bereikt wor den: als wij het natuurlijke evenwicht verstoren, loert het gevaar van een of andere ziekte en daarom moeten wij voortdurend waakzaam zijn. Een nieuwe ziekte, die in Engeland voor het eerst is geconstateerd, maar ook al in ons land - maar voor zover bekend nog niet op Texel - is gesignaleerd, is de Engelse mijt. Gelukkig kan deze met het oude, beproefde middel, een warmwaterbehan deling, worden bestreden. Gedurende 1 tot 1,5 uur in water van 40-42 gr. C. Het lastige van deze ziekte is overigens, dat men haar alleen maar in de bol kan waarnemen. Vorig jaar zijn heel wat bollen wegens deze Engelse mijt afge keurd. Na behandeling als hierboven ge noemd is de partij weliswaar weer ge schikt voor export, maar vertraagde af levering en extra kosten zijn dan toch maar weer een feit. Met het bolrot liep het deze zomer dank zij de vochtige weersgesteldheid nogal los. Bij warme zomers pleegt deze ziekte zijn slag te slaan. Het valt niet mee daar altijd vrij van te blijven, maar men maakt toch een goede kans als men de bollen behandelt zoals ze behandeld moeten worden. Belangrijk is, dat men er niet ruw mee omspringt en de bol niet op het veld laat liggen zonder meer. Dit werkt het optreden van bolrot in de hand; óók als de bol de te hoge tempe ratuur niet kwijt kan. Daarom dient de bol op een koele dag te worden opge ruimd en op een koele, luchtige plaats te worden gedeponeerd. De heer Van Egmond merkte op, dat de narcissencultuur een „dure" cultuur is, want er wordt nog weer meer van ge vergd dan voorheen. Hij besprak de af zet aan de „consument" in Amerika, waar voor broeierij en snoei heel weinig meer verkocht wordt. Het produkt gaat daar hoofdzakelijk over de toonbank. Daarvoor kiest men, die narcis, die mooi en gaaf gegroeid is. Zoals de King Alfred en bij voorkeur de 2 en de 3 met een mooie ronde dubbelneus. De dikke bol houdt men er uit voor export naar Skan- dinavië en Engeland. Over de verkoop sprekend, merkte de heer Van Egmond op, dat men het beste per kilo kan verkopen, maarde han del koopt niet zo graag per kilo, want in tonnengoed is feitelijk alleen maar han del op Engeland. Men richte niet het oog op bepaalde grote firma's, maar op een zo groot mogelijke verspreiding door alle exporteurs. Over de speciale eisen die Amerika stelt, werden de aanwezigen ook uitvoe rig ingelicht. Er mag om zo te zeggen feitelijk geen korreltje zand aan de bol te ontdekken zijn. De gele crocus Het lag voor de hand, dat deze avond over de vastgelopen handel in gele cro- cussen gesproken zou worden. Hoe komt het, dat dit produkt momenteel maar 75 cent per kilo opbrengt? Dit produkt bleef in handen van de kwekers zelf, die al groter oppervlakte aan gele crocussen plantten. Ook vele niet-kwekers stortten zich in het avon tuur en kochten ze voor acht gulden per kilo. Later konden ze er acht gulden per mand voor terugkrijgen.... Iedereen wilde gele crocussen en de exporteurs konden ze wegens de bijzonder hoge prij zen niet kopen. Alle bollenstreken raak ten vol en steeds meer gele crocussen gingen opnieuw de grond in, naar an dere kwekers inplaats van naar de han del. Men zei „Jongens, het heeft de kleur van het goud en het wordt goud, maar. het werd nog geen hout", zo merkte de heer Van Egmond terecht op. Het is voor velen zeker hoogstpijnlijk dit te moeten vaststellen. Wat nu? Verkoop ze liever, ga het are aal inkrimpen, zo adviseerde spreker. Op Texel schijnt men dat reeds uit verstan delijke overwegingen te hebben gedaan (vorig jaar stond hier 75 ha, nu 55, er zal daarom niet opnieuw over het voor stel tot inkrimping worden gestemd - red.). Er zal nog veel meer moeten wor den ingekrompen. Hier en elders De narcissen doen het beter. Aan het Vasteland is het surplus gering en op Texel is helemaal geen surplus. De inlevering van abnormaal noemde spreker een zegen voor het vak, want dan blijf je een gezonde en sterke bol kweken. Ook kan op Texel een buitengewoon mooie, blanke tulp worden geteeld. Neem dan de soorten, die in Amerika het meest gewild zijn, want dan maak je de hoog ste prijs. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door velen gebruik ge maakt. Geantwoord werd o.a., dat de King Alfred er nooit meer uit zal gaan. Over de prijs van de narcissen: de bloem is hoog in prijs, zowel in binnen- als buitenland en dat is een goed teken. De keuring te velde zou eerst voor de volle honderd pet. geslaagd mogen heten, als de kweker de gewenste voorlichting ont ving. Veelal blijft dit echter tot het op maken van een rapport buiten de kwe ker om beperkt. Na nog te hebben gewezen op de ge voeligheid van dit vak, „Wij exporteren tenslotte een min of meer luxe artikel", besloot de heer Van Egmond met de kwekers een goed gewas, een goede af zet en een beste prijs toe te wensen. en rheumatische pijnen wrflft U weg met Ai Huidzuiverheid - Huidgezondheid Houdt de winter uit handen en voeten. BONTE AVOND IN ZUID-EIERLAND De Bonte Avond, verzorgd door de Meisjes- en Jongensverenigingen van Zuid-Eierland, is in alle opzichten zeer geslaagd. De zaal was stampvol en de opbrengst zal de penningmeester stellig niet tegengevallen zijn. De jeugd kwam goed voor de dag en het programma viel dan ook zeer in de smaak. Verschillende artiesten in de dop genoten bijzondere bijval. In zijn slotwoord richtte ds. Soesan zich speciaal tot de actieve leidsters en leiders, die tijd noch moeite hadden ge spaard om dit te kunnen bereiken. J\njT1PS Tere huid? JSUJIUÓO. Babyderm-zeep S.V.C.-nieuws Het eerste ontvangt zondag de leider van haar afdeling Geel-Zwart. Als we een goed resultaat willen bereiken, zal er hard voor gewerkt moeten worden. Aanvang 1,30 uur. Zorgen de heren ter- reindienst, dat het terrein in orde is. Het tweede is morgen vrij. De adsp. spelen hedenmiddag om 4 uur tegen Texel b, veel succes. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 8 tot en met 14 februari 1957 Geboren: Arie, zv Cornelis Vonk en Cornelia van der Vis; Cornelia Josephina Anna, dv Bernardus H. Hoogenbosch en Theodora Bakker; Anita Wilhelmina Sophia, dv David P. Klip en Trijntje A. List. Ondertrouwd: Hendrik van Boven en Dieuwertje H. Huizinga; Laurens van Kooten en Trijntje Daalder. Getrouwd: Gerrit Bakker en Anna C. de Grave. INGEKOMEN PERSONEN Margaretha Bakker, van Obdam, Dorpsstraat 182 naar E 77; Dirk Janssen van Canada naar O 140. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten ZAKENNIEUWS: FA. Z. W. STOLK OPENDE GEMODERNISEERD WINKELPAND „Eens bezat Oudeschild meer en mooie re winkels dan Den Burg", zo lezen wij in het bekende boek „Texel". Wij dach ten daar onwillekeurig aan, toen wij de geheel gemoderniseerde zaak van krui- deniersbedrijf Z. W. Stolk betraden, want Stolk heeft de eisen des tijds be grepen! En wij dachten: De heer Van der Vlis, schrijver van genoemd boek, zou er naarstig aan hebben toegevoegd en de geschiedenis herhaalde zich ook hier", want wij mogen deze zaak met de mooiste kruidenierswinkels van ons ei land vergelijken. Het was dan ook een feestdag voor de firma, die dik in de bloemetjes werd ge zet, zoveel blijken van sympathie, dat Stolk glunderend opmerkte, ,,Ik kan haast wel een bloemenzaak gaan begin nen!" De winkel is veel groter geworden doordat men de etalages heeft ver smald. Feitelijk is de winkel zelf immers de etalage van het moderne bedrijf! De artikelen zijn overzichtelijk uitgestald, waar nodig in stofvrije laden. Er prijkt een bijzonder fraaie toonbank met een automatisch gekoelde vleeswarenvitrine- toonbank. Ook de tombola doet het goed en de inhoud - een keur van versnape ringen - waarschijnlijk nóg beter. Een winkel met veel licht. „Tracteer vandaag op fijne Unox rookworst" lazen wij. Wel, Stolk was echt in de stemming om te tracteren, dat kunt U nagaan. Wat een verschil, hemelsbreed, met de oude winkel. De uitvoerders hebben alle eer van hun werk. Het geheel is in frisse, lichte, moderne kleuren gestoken en de zolderbalken heeft men keurig wegge- board. Dit werk werd uitgevoerd door: de fa. Blom en Zonen, de fa. Witvliet en Westerlaken en de fa. Jn. Klomp, schil der. De winkelbetimmering werd gele verd door de fa. De Geus uit Alphen aan de Rijn, een expert op dit gebied. De heer Grunwald, groothandelaar in levensmiddelen te Den Helder, stak een gloedvolle speech af op een wijze, die een geroutineerd Tweede Kamerlid hem zou benijden. Spreker richtte zich allereerst tot mevr. de wed. Blom, de grondlegster van dit bedrijf. Er mocht altijd op bui tengewoon prettige wijze zaken worden gedaan. Het is prettig, dat mevr. Blom het mag beleven, dat haar schoonzoon de eisen des tijds heeft verstaan, niet in con servatisme is verstard, maar begrepen heeft, dat de mensen nu eenmaal ge voelig zijn voor wat de moderne archi tectuur vraagt. Maar dat niet alleen: deze zaak heeft tevens de roep van de organisatievorm verstaan: de eenling kan nu eenmaal niet meer op tegen het groot winkelbedrijf. De aansluiting bij het grootwinkelbedrijf, in dit geval bij de VIVO, was dan ook een wijs beleid. Want al is de klant koning, de leveran cier is de keizer. Wel, de relaties mogen genoemd worden, want het zijn de groot ste fabrieken van ons land. Spreker hul digde de wijze waarop deze firma samen werkt met haar klanten, haar organisa tie en haar leveranciers. Moge, zo be sloot de heer Grunwald, de week dit beeld krijgen: zes feestelijke werkdagen en een zondag". Bij de opening waren verder aanwezig de heren Boerhoop van de fa. Grunwald, de heer Koster, vertegenwoordiger van Verkade, de heer Van Dijk, namens de fa. Honig en de uitvoerders, die door de heer Stolk hartelijk bedankt werden voor de vlotte manier van uitvoering. „Drie in één", zei hij. Gaarne wensen wij Kruideniersbedrijf Z. W. Stolk het effect toe, waar deze vernieuwde zaak aanspraak op mag maken. In Den Hoorn hadden ze donderdag de vlaggen uitgestoken als spontane reactie op het hoogst-belangrijke bericht, dat Gedeputeerde Staten thans goedkeuring hebben verleend aan het Raadsbesluit tot het verharden van de weg door de dui nen naar paal 9, het Hoornder strand. Het heeft heel wat voeten in aarde ge- bad eer de toestemming er door was. Burgemeester De Koning heeft diverse malen in Den Haag besprekingen gevoerd teneinde Den Hoorn aan de zo lang be geerde verbinding met de zee te helpen. Dat dit pogen uiteindelijk met succes is bekroond is zeker een felicitatie waard! Het ligt in de bedoeling, dat de toeris ten nog dit jaar van deze nieuwe auto- i weg gebruik kunnen maken. Zeer spoe dig kan de aanleg ter hand worden ge nomen, want het object is bestedings- klaar. Vanaf Den Hoorn werd enige jaren ge leden reeds een deel van de weg door de duinen verhard en wel tot voorbij het Noordvlak. Daar vindt men tot aan zee een rulle zandweg van circa 1300 meter lang. Geen wonder, dat de toeristen al- tijd teleurgesteld waren als zij daar uit de auto moesten. De weg zal een breedte krijgen van drie meter, dus gelijk aan het al eerder voltooide gedeelte. Aan het strand zal een parkeerterrein worden aangelegd. Eens bestond Den Hoorn van de zee, na het graven van het Noordzeekanaal ver loor het zijn betekenis voor de scheep vaart. Men ging zich langzamerhand overschakelen op de landbouw en vee teelt, welke laatste vooral een belangrij ke brond van inkomsten voor Den Hoorn is geworden. Straks zal „de zee" weder om van belangrijke betekenis worden voor dit dorp, dat zich al meer gaat in stellen op het toeristenverkeer. Het waren dan ook in de eerste plaats de Hoornder middenstanders, die de driekleur uitstaken, want zij zien in een PLUIMVEEHOUDERS BIJEEN De Coöp. P.T.V. „Texel" organiseert op woensdag 20 februari a.s. een voor lichtingsavond. Spreker is de heer G. Vergaay. Juist in deze tijd, nu de eier- prijs aan de lage kant is, is het zaak zo veel mogelijk van zijn toom kippen te halen en hoe men de gunstigste resultaten bereikt zal de heer Vergaay als vakkun dige uit de doeken doen. Zie ook de adv. KOTEX-NIEUVVS Uitslag van de Kampioenstentoonstel ling in Purmerend. Hier wist mevr. B. Barhorst met haar zilvervos een kam pioenslint te winnen met 17 pnt. De Witte Wener van J. A. Barhorst behaal de 21 punten. De oude BI. Wener van H. A. Witte had 16 punten en de jonge voed ster 20 punten. A. C. Pool had 8 punten met Rus Rex. Dus ook de damesleden kunnen met hun dieren voor de dag komen. Gefeli citeerd. H. A. W. HANDELSREGISTER Wij lezen onder nieuwe inschrijvingen van zaken: Fa. Gebr. C. en J. Vlaming, Texel, Oosterend, Peperstraat 73. Noordzee- vissenjbedrijf. Venn.: C. Vlaming, J. Vlaming. Firma P. C. Vlaming en Zonen, Texel, Oosterend, Peperstraat 71. Noordzeevis- serijbedrijf. Venn.: P. C. Vlaming, B. Vlaming, P. Vlaming. NAAR WEST-FRIESLAND Als lid van de Rundveefokvereniging kunt U volgende week donderdag deel nemen aan een trip naar de Westfriese Flora te Bovenkarspel. Behalve bloemen hoopt men in de buurt ook een aantal kwaliteitsrunderen te bewonderen. Zie adv. TEXELAARS OP DE RAI TESO heeft donderdag een trip geor ganiseerd naar de grote tentoonstelling van bedrijfsauto's in het R.A.I-gebouw te Amsterdam. Doordat deze trip wat laat was aange kondigd hebben maar weinigen van deze bijzondere en bijzonder goedkope gele genheid geprofiteerd. S.V.O.-nieuws Hedenmiddag 4 uur: adsp. a tegen ZDH a thuis. Het 1ste speelt thuis tegen St. Bavo. Dit is een van de sterkste ploegen van onze afdeling. Aanpakken is dus de boodschap. Aanvang 1,30 uur. Wees op tijd. groeiend vreemdelingenverkeer 'n kans op uitbreiding van hun omzet. Momen teel is het zo, dat een groot gedeelte van de omzet uit de omgeving van Den Hoorn moet worden bereikt. De bedrijven zitten daardoor uiteraard met hogere lasten dan die, welke hun omzet hoofdzakelijk over de toonbank tot stand kunnen brengen. Uitbreiding van het dorp met pensions e.d. is nu te voorzien, waar het zuidelijke deel van ons eiland door moe der natuur rijk gezegend is. Wij vinden daar immers de breedste duinen van Ne derland aan een strand, dat de meest verwende badgast in extase moet bren gen. Naar wij vernemen zal Z.E. Minister Cals op 12 maart a.s. voormiddags half elf de officiële opening verrichten van onze h.b.s. Na de opening zal men bijeen komen in „De Lindeboom-Texel". Zoals bekend werd de h.b.s. reeds in januari in gebruik genomen, daar de officiële opening door omstandigheden moest worden uitgesteld. UITBREIDING PARKEERGELEGENHEID Gedeputeerde Staten hebben thans goedkeuring verleend voor de aanleg van een tweede parkeergelegenheid te De Koog. Deze zal worden aangelegd aan de Westzijde van het reddingboothuisje en krijgt een oppervlakte van 2500 m2. De bestaande parkeerplaats in ca. 1600 m2. Ook het parkeerterrein aan het Wes- lerslag zal worden uitgebreid, terwijl 'n nieuw parkeerterrein zal worden ge maakt aan De Krim. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN Den Burg: no. 555, Accountantskant. Tuinema Reij, Warmoesstraat 16; no. 517, Joh. Bakker, Hollewalsweg B 117b; no. 556, J. Hoppen, vleeswarenbedr., Schilderweg 121A; no. 543, C. J. Reij, Schoonoordweg 14; no. 558, Rijkshogere burgerschool Texel, Hoornderweg; no. 507, Joh. v. Sambeek, pluimveehouder, Witte Kruisweg 28; no. 446, mevr. D. v. Sambeek-Schrama, damesmodes, Hoger- straat 7; no. 536, A. Terpstra, landbou wer, Zuid-Haffel B 78. De Cocksdorp: no. 269, G. Monen, hfd. o.l. school, Dorpsstraat 14. Den Hoorn: no. 230, W. M. Bakker, Westerweg H 85a; no. 269, J. Smit, bloemb.kweker, H 87. Oosterend: no. 307, Jac. Boon, bloemb. kweker, 't Noorden O 146; no. 354, M. Boon, landb. veeh., 't Noorden O 147; no. 358, P. Dros, landb. veeh., Weststraat 21; no. 269, J. Kuiper, landb. veeh., Oost O 109. Dat is voordeel extra met Rennies: U bent nooit in twijfel over het resultaat. „Zou het helpen?" is nooit in het ge ding, want Rennies helpen on-mid- del-lijk, van de ene minuut op de an dere. En zo is de zuurbrand nauwelijks uitgeslagen of dat simpele tabletje gesmolten op Uw tong heeft die sner pende pijn in de kiem gesmoord. Pro beer 't met Rennies, bij de eerste aanval de beste, dat U een hap eten verkeerd valt en de zuurbrand dreigt op te stijgen van Uw maag tot hoog in de keel. „Stop!" zegt Uw Rennie en de brand is geblust. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) ZON. MAAN EN HOOG WATER De zon komt 17 febr. op om 7.52 uur en gaat onder om 5,57 uur. Maan: 21 febr. L.K.; 1 maart N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 16 febr. 10,12 en 22,20; 17 febr. 10,52 en 22,59; 18 febr. 11,26 en 23,32; 19 febr. 11,54 en 20 febr. 0,01 en 12,19; 21 febr. 0,30 en 12,46; 22 febr. 1,04 en 13,26; 23 febr. 1,55 en 14,31. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. tijdelijk met cent ZO ZUIVER ALS GOUD Twee doosjes tezamen nu slechts 46 cent in plaats van 56 cent

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1