9 rocn in het harL, l Toneel in het Waalder Dorpshuis ng Z.D.H. behaalde het kampioenschap WOENSDAG 20 FEBRUARI 1957 71e JAARGANG No. 7122 3T E X ELS EWCOURANT Uitgave N.V. ».h. Langeveld de Rooij Boekhandel - Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Toxel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdag» Bank: R'damse Bank, Coöp. Boexeal Bank- Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. Na afloop van de toneeluitvoering in het zo fraai qerestaureerde Dorpshuis te De Waal hebben wij de nieuwe toneelvereniging vereeuwigd. Jammer, dat tijdens de uitvoering niet alle rooklust was bedwongen, want rook - ook al schijnt niet zo straf aan de sigaar of de sigaret te zijn getrokken en schijnt dit zo op het oog best mee te vallen - is een geduchte vijand van het flitslicht en hiermede is dus het minder-heldere beeld verklaard. n a note eng» >evin geve n zij ■vijze Hoog :nd. De uitvoering door de onlangs opge richte, maar momenteel nog naamloze toneelvereniging van De Waal - „Her leving" vonden wij na ons praatje over de goeie Waalder tijd met de 75-jarige heer C. A. Keijser, oud-hoofd der school, een zeer gepaste naam - de uitvoering van Texel's jongste toneelensemble mag een klinkend succes genoemd worden. Voor het voetlicht werd gebracht de tragedie van een verknoeid leven, geti teld „Geef mij Uw hand". Maar alvorens over de opvoering te rchrijven moet ons eerst iets anders uit de pen: een woord van hulde voor het geen ze in De Waal tot stand hebben ge bracht, want dit gezellige dorp, waar de gemeenschapszin als een voorbeeld voor alle dorpen gesteld mag worden, is thans een perfect Dorpshuis rijk. Wie zich de oude school nog herinnert en daar thans geconfronteerd wordt met het zo fraai gerestaureerde gebouw zal zijn ogen haast niet geloven. De vaklieden en de niet minder volijverige vrijwilligers leden van het dorpshuisbestuur en leden van de toneelvereniging - hebben gedu rende de laatste maand alles op alles ge zet om bij de eerste toneeluitvoering in het dorp sinds 1925 in een gebouw te acteren, dat de toets der strengste kri tiek zou kunnen doorstaan. „Hoe lijkt 't?!" zo vroeg ons een Waal der en hij stelde daarbij natuurlijk een vraag waarop maar één antwoord kan worden gegeven: „Het is éf!" Ge waant U in een gloednieuw gebouw, een flinke ruimte, waarin zo'n 120 personen kun nen plaats nemen, een prachtig toneeltje met daara<üiter nog weer ruimte voor kleedkamers. De wanden zijn geheel met board be kleed, de stoffering en meubilering ge tuigen eveneens van goede smaak. Ja, De Waal kan ook op dit punt best mee doen. Achter in de zaal zagen wij een leuk „stofhoekje", een onschuldig stofhoekje tevens, want uiteraard beschikt het ge bouw niet over. een volledige vergun ning. Er werd hier zo'n 200 m2 board ver timmerd. „We zijn een maand geleden begonnen te restaureren", zo verklaarde de heer P. J. Kooger, die zijn hamer er vrolijk heeft laten dansen, „zeker, het dorpshuis was al eerder in gebruik ge nomen en zelfs officieel geopend, maar het was toen nog allemaal geïmprovi seerd. Ook het toneel. Onder het toneel heeft men een kel derruimte aangebracht en toen het bal begon werden daar de overtollige stoelen in opgeborgen. Het metselwerk werd uitgevoerd door de heer G. Witte, oud-Waalder, de ver lichting werd verzorgd door de heer Jac. Keijzer, het schilderwerk door eigen krachten, het loodgieterswerk door de fa. J .G. Oele. De stoffering werd uitgevoerd door de fa. C. Groenhof en Zoon en het meubi lair - prettig zittende stoelen - door "de fa. Frans Zegel Kzn. Het was omstreeks kwart over acht toen de voorzitter, de heer Jn. Lok de avond opende. Spreker dankte de burge rij, de gemeente-autoriteiten en de heer G. Oskam van de Culturele Raad voor de volledige medewerking en vergat niet een woord van lof ook toe te zwaaien aan het adres van de heren vaklieden, die zo spontaan en vlot hadden gewerkt. Er is enorm veel werk verzet, vooral ook door de vrijwillige krachten, die dik wijls tot in de nacht nog in touw waren. Dank bracht spreker ook aan de leden van de toneelvereniging, die vele avon den opgeofferd hebben om straks zo goed mogelijk voor de dag te kunnen komen. Het was jammer, dat mevr. Keijser- Zegel wegens ziekte van haar man haar rol moest overdragen, maar gelukkig is de heer Keijser weer thuis en spreker twijfelde niet of mevr. N. Zijm-van der Pol zou de rol naar behoren weten te vertolken, die aanvankelijk aan mevr. Keijser was toebedeeld. De heer Lok sprak tevens nog zijn dankbaarheid uit over de diverse subsi dies, voor de giften en de financiële steun, alles ten bate van het Dorpshuis „De Wielewaal". Hierna werd het woord gevoerd door oe heer S. de Waard, die het gemeente bestuur vertegenwoordigde, daar burge meester De Koning een uitvoering te Den Burg bijwoonde. Spreker schetste de dubbele betekenis van deze avond: de première van de Waalder toneelvereni ging èn het in gebruik nemen van het geheel gerestaureerde gebouw. Het ge meentebestuur stelt deze activiteit bui tengewoon op prijs,'zei spreker. Dc Waal is een voorbeeld voor de andere dorpen en wij wensen gaarne toe, dat de bevol king nog vele jaren in dit gebouw bijeen mag komen, daarbij tevens de saamho righeid tot uitdrukking brengend en dat omgekeerd dit gebouw de eendracht van het dorp nog zeer, zeer lang ten dienste zou mogen zijn. En toen was het woord aan de tone listen, die achter het groene doek reeds popelden van verlangen om hun talent te tonen. „Geef mij Uw hand", zo heette het stuk. „We hebben 'n drama uitgekozen", zo verklaarde onlangs een der spelers. Bij hel betreden van het gebouw had den wij - dit mogen wij achteraf wel be kennen - ons (snel kloppend) hart eniger mate ondersteund, want een piepjonge vereniging had de moed opgebracht om een drama in studie te nemen. Een dra matische verhandeling kan diepe indruk maken en groot succes opleveren als men de toeschouwers weet te boeien en wan neer slaagt men daarin? Als men het stuk de nodige spanning weet te geven. Wel, hierin is het gezelschap zeer zeker geslaagd en vooral gedurende het tweede deel van het laatste bedrijf was de span ning voelbaar: toen de moordenaar, de ware schuldige ontmaskerd werd. Omdat dit stuk zaterdagavond a.s. we derom wordt opgevoerd, zullen wij aan de inhoud voorbij gaan, maar wel willen wij gaarne het een en ander van het spel zelf zeggen. Dan allereerst een woord van hulde voor de wijze waarop dit lang niet een voudige verhaal voor het voetlicht is gebracht. Aan de hand van het program ma lopen wij de spelers even langs: de rol van juffrouw de Grauw, pension houdster, werd heel aardig vertolkt door mej. T. Eelman. De heer Lok vervulde de rol van Steven, haar man. Mej. Eel- j man bewoog zich vlot en ongedwongen over het toneel, het begrip planken- koorts scheen haar vreemd en de rol zelf had zij goed ingestudeerd. De heer Lok had wat meer moeite met zijn maiden-trip op de Bühne, maar ook hij deed goed zijn best. De heer K. du Porto I was echt de figuur van de door pa en ma j bedorven enige zoon, een slungel, die maar wat rondhing en alleen maar be langstelling scheen te hebben voor een borrel en een leuk snoetje, het snoetje van Ansie de Rooy, hun commensaal (mevr. J. Rey-Schoenmaker) bijvoor beeld, maar Ansie maakte hem keer op keer duidelijk, dat haar gevoel voor hem allesbehalve op sympathie, laat staan op liefde leekMevr. Reij behoorde ze ker tot de beste krachten. Er werd heel veel van haar gevergd, maar zij bleek ten volle voor haar taak berekend. De heer VA. Kager vertolkte de rol van Wil lem Bogert, bijgenaamd de baron, de man die achttien jaar geleden, beschul digd van moord en diefstal, als een wild beest was weggevlucht, zijn vrouw en twee lieftallige dochtertjes onverzorgd achterlatend. Ja, wat kon hij anders: al les getuigde tegen hem, hij bezat geen alibi en hem dreigde levenslange gevan genisstraf. De heer Kager had misschien wel de moeilijkste rol van allemaal. Hij wist de figuur van de door het leven zo zwaar beproefde figuur op knappe wijze uit te beelden, alleen was het jammer, dat de grime wat te wensen overliet, j Tijdens de derde acte zagen wij „Kuil- man", zijn rivaal, de zakdoek langs het gezicht wrijven - dat hoorde in het stuk - j maar wij zagen tevens, dat Willem Bo- I gert zelf ook best een zakdoek had kun- nen gebruiken! Dat gaat zo, als men zich 1 geheel in zijn rol inleeft. PUZZELRIT VOOR FIETSERS Ofschoon wij weer zondags van de benzine mogen profiteren, had onze mo tor, auto- en bromfietsclub toch nog eens een puzzelrit voor wielrijders uitge schreven. Ook de voorzitter peddelde dapper mee over de ruim 23 kilometer. Het aantal deelnemers was niet zo groot: 32 man. Hier volgt de uitslag: Sportklasse: 1. Blankenvoort 103 straf- punten; tourklasse: 1. Kees Mets 5 straf- punten, 2. Eddie Moojen, 37 str., 3. mej. Riet Barends 39 str., 4. mevr. N. Brans- van Egmond 40 str., 5. C. P. Moojen 42 str. Jeugdklasse: 1. Jan Koorn Mzn. 37 str., 2. Wim Koorn Mzn. 40 str., 3. Herman Boekei 41 str., 4. Hans Moojen 42 str., 5. Jaap Mets 47 str. De winnaars werden met bekers en medailles verrast. Het parcours was uitgezet door de he ien B. Dros en C. Pool. Zuiver Uw bloed en bevrijd Uzelf zó van Rhenmatische Pijnen. Als die ondragelijke pijnen een gevolg zijn van onzuiver bloed, brengt een bloedzuiverende kuur uitkomst. Kruschen de beproefde combinatie van zes mine rale zouten, wetenschappelijk samenge steld, is al jaren het reddende middel voor generaties van lijders aan Rheuma- tiek. Neem voortaan ook Kruschen. De aansporende werking op lever, nieren en ingewanden doet Uw bloed sneller stro men. Onzuiverheden en die veroorza ken de pijn zetten zich niet meer vast, maar worden afgevoerd langs natuurlijke weg. De heer T. Reij mogen wij eveneens een beste kracht noemen. Hij had dik wijls de lachers op zijn hand. De grimeur had met hem zeer veel succes gehad en aanvankelijk hadden wij lang zitten te piekeren, wié deze speler toch wel kon zijn. De heer Reij was de figuur van een geboren zwerver, een man die nergens zwaar aan tilt, maar zich daarnaast toch nog behoorlijk in toom weet te houden, zeker geen figuur, zoals wij onder de bruggen van Parijs kunnen aantreffen, nee géén clochard, hoor! De heer Koos van Splunter verdient eveneens een pluim. Ook hij had een heel goede opvatting van zijn taak. Al met al heeft ook Koos een heel poosje op de planken gestaan. Hij was in alle cre aties succesvol: als de aanbidder van Ansie, die nogal tegenstribbelde, voldeed hij zeer en als de vlijmscherpe detective was hij zelfs buitengewoon goed op dreef en dank zij zijn voortreffelijk spel werd aan het einde de zo noodzakelijke climax ten volle uitgebuit. Mevr. Zijm-van der Pol had te elfder ure de rol van mevr. Keijser overgeno men. Een enkele maal moesten wij mer ken, dat een onvoldoende rolkennis haar parten speelde, maar gezien de omstan digheden mogen wij haar dat uiteraard niet aanrekenen en mogen wij haar zelfs een complimentje geven voor haar be reidwilligheid de toneelvereniging uit de gerezen moeilijkheden te helpen! Dat mevr. Zijm talent heeft is onomstotelijk bewezen. Mej. R. Eelman was het zusje van Ansie. Zij speelde de rol van het blinde meisje. Ook haar spel maakte veel in druk. Tenslotte - last but not least - de uit gever Kuilman (de heer W. Sweere). Deze moeilijke rol werd door hem knap vertolkt. Van zijn spel ook hing heel veel af, want de figuur van Kuilman kwam juist in de laatste scènes naar voren. Wel, de heer Sweere had een goed be grip van zijn taak. Zijn reactie op de beschuldiging door de detective was heel goed. Wij willen als „kritiek" slechts op merken, dat de heer Sweere wel wat te vlug sprak: er altijd rekening mee hou den, dat de zaal een onbekende tekst hoort uitspreken! De regie lag in de beproefde handen van de heer G. Witvliet. Mevr. Keijser- Stammes had zich verdienstelijk ge maakt als souffleuse. Aan het slot van de avond werd het woord gevoerd door de heer C. A. Keij ser, die allereerst zijn voldoening en be wondering uitsprak over hetgeen De Waal tot stand heeft gebracht: de voor malige Waalder school, waarin hij 15 jaar lang had gewerkt, was weer tot een gloednieuw gebouw gemaakt. Spreker prees het gezelschap voor de wijze waar op zij het toneelstuk hadden opgevoerd. Hierna bleef men nog enige tijd ge zellig bijeen teneinde de vloer van „De Wielewaal" op zijn kwaliteiten als dans vloer te beproeven. Dat het stuk in de smaak is gevallen, blijkt ook uit het feit, dat verschillende bezoekers reeds kaarten hebben gekocht voor het tweede optreden, zaterdagavond a.s.! Zondagmiddag steeg na de ontmoeting Z.D.H.-S.S.V. een luid gejuich op, want de Hoornder voetbalvereniging was kampioen van haar afdeling (3c Noord- holland) geworden. Een vroege kampioen, de eerste zelfs van de Kop van Noord-Holland. Ze heb ben zi<üi dan ook bijzonder vlot naar deze triomf weten te schieten: uit 15 wed strijden sleepten zij namelijk niet min der dan 28 punten in de wacht. Bij slechts één match moesten zij het hoofd buigen voor een gelukkiger tegenstander. De wedstrijd van zondag viel een beetje tegen, althans voor het publiek, dal in groten getale aanwezig was, want behalve de schitterende goals was er werkelijk niet zoveel van de voetbalsport te genieten. Natuurlijk hebben de zenu- BELANGSTELLING VOOR HET GRIJS VERLEDEN Prof. dr. A. E. van Giffen, archeoloog en bioloog en dr. J. de Buck, secretaris van de Nederlandse vereniging voor ter penonderzoek, hebben dezer dagen in ge zelschap van de heer J. A. van der Vlis, schrijver van het boek „Texel", een be zoek aan ons eiland gebracht. Het gezelschap heeft een onderhoud gehad met burgemeester C. de Koning, gemeente-secretaris P. Beemsterboer en de waarnemend directeur van Gemeente werken, de heer J. Veldstra. Er werd 'n tocht over het eiland gemaakt als eerste verkenning voor het wetenschappelijk onderzoek van diverse plaatsen, die ar cheologisch van belang zijn. Het gebied, waar wijlen de heer J. Kikkert Nzn, destijds enige opgravingen verrichtte, had in het bijzonder de aandacht. Aan het einde van de excursie werd nog een bezoek gebracht aan de Oud heidskamer te Den Burg, waar men ge ruime tijd vertoefde en zich in waarde rende zin uitliet over datgene wat daar tot stand is gebracht. ERNSTIG ONGELUK Zaterdagochtend omstreeks negen uur is de 20-jarige Marius Witte, Driehuizen, een ernstig ongeluk overkomen. Zijn broer was op hoeve „Irene" aan het hout zagen en Marius zou wat zaagsel bijeen rapen, dat onder de machine lag. Toen hij zich bukte is hij echter in aanraking gekomen met de zaag, zijn overall werd gegrepen en Marius kon zich niet meer losrukken. Zijn broer trachtte de machi ne nog tijdig uit te schakelen, maar het was al te laat: Marius werd zo ernstig aan zijn rechterarm gewond, dat deze in bet Sint Lidwina-ziekenhuis te Den Hel der moest worden geamputeerd. PUBLIKATIE VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 20 februari Den Hoorn, Loodsmans Welvaren, film avond „Verboden Spel" voor oudercom. Donderdag 21 februari Den Burg, Landbouwhuishoudschool, bij eenkomst Bond v. Plattelandsvrouwen. Spr. de heer Saks, kunstschilder te Ber gen. Den Burg, „De Zwaan", de heer J. Gul mans spreekt voor R.K. vrouwenver., afd. Gilde. Den Burg, „Texel", 10 uur v.m., Bijeen komst Ver. van Bedrijfsvoorlichting Texel. Inleider Ir. K. Poll. Zaterdag 23 februari Den Burg, „Oranjeboom", uitvoering gymnastiekver. Texel. De Waal, Dorpshuis, Toneelvoorstelling „Geef mij Uw hand". De Koog, Jeugdhuis, Volksdansavond. wen wel een hartig woordje meegespro ken, want SSV had er echt zin in om het de kampioenscandidaten zo lastig moge lijk te maken. De rust ging in met 32 en na de rust kwamen er geen doelpun ten meer bij. Den Hoorn leefde natuurlijk hartelijk mee en nauwelijks was de wedstrijd af gelopen of daar verschenen de eerste stoffelijke blijken van sympathie reeds in de vorm van twee taarten en een bouquet bloemen. De taarten werden aangeboden door de heer L. Goënga, na mens het tweede elftal, waarin hij als keeper fungeert, de bloemen werden aangeboden door Gerrit Duinker, aan voerder van de adspiranten, namens zijn club. In Loodsmanswelvaren, waar de zege kar heengereden was, verscheen de heer D. Duinker, bakker te Den Hoorn, met een nog veel grotere taart, waarop het complete voetbalveld was uitgebeeld: met spelers, kleedhokjes, tuinwallen enz. Het ligt voor de hand, dat ook deze attentie in goede aarde is gevallen! Hier tenslotte nog de namen van de spelers, die Z.D.H. aan het kampioen schap geholpen hebben: Achterste rij, van links naar rechts: P. van Rossum, D. Smit, P. de Wit, H. Kie- wiet, A. Dijker (en de scheidsrechter); midden: A. Slegh, F. Zwanenburg, C. Kok; voorste rij: H. Troost, C. de Bruin en Th. Fransimon. a Z.D.H.-nieuws Ons eerste elftal is er in geslaagd zon dag het kampioenschap van haar afd. te behalen. De wedstrijd tegen SSV is niet één van de beste geworden. Vermoedelijk drukte de spanning van te moeten win- n. Het spel was stukken minder dan vo rige week. Het ging in het begin erg ge makkelijk en S. kwam er niet aan te pas en met goede doelpunten wisten we een 30 voorsprong te nemen, maar S. wist de achterstand te verkleinen: 31 en vlak voor de rust werd het zelfs 32. Na de rust was Z. sterker zonder erg gevaarlijk te zijn. Het bleef 32. De adsp. speelden gelijk, 22, in Oosterend. ONTWIKKELING OOSTEREND Ook te Oosterend heeft het filmpro gramma van het Koningin Wilhelmina- fonds grote belangstelling genoten. De organisatie van deze avond was verzorgd door Ontwikkeling Oosterend, dat zich bij monde van de voorzitter, de heer Jac. Visman, verheugde over de grote op komst. Spreker verwelkomde in het bij zonder de heer P. Kleve, contactpersoon voor ons eiland, en de heer C. P. Laan, die zich als filmoperateur verdienstelijk zou maken, evenals te Den Burg het ge val was geweest. Dokter Renout hield hierna een inte ressant en leerzaam betoog over de ziek te, die het Wilhelminafonds sinds gerui me tijd bestrijdt. Hierna draaide men de film „Er is een tijd van komen". Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer Kleve, wiens propagandis tisch woord zeker weerklank zal vinden. Na de pauze, waarin een collecte werd gehouden, volgden nog drie films: over de watersnood in 1953, een film over de West (Aruba) en een film uit de bloe menstad Aalsmeer. Al met al een bij zonder mooi programma. De heer Visman bedankte aan het slot alle medewerkers en hoopte, dat velen zich als lid zouden willen opgeven. Op woensdag 27 februari komt de Ontwikkelingsclub wederom bijeen. Die avond zal worden verzorgd door de heer Van Zadelhoff, die een causerie zal hou den over Afrika's eeuwige sneeuw. Het belooft 'n zeer interessante avond te worden en de heer Visman verwacht dan ook weer een grote opkomst. Voor de mooiste keuze in mantels naar

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1