sSörr-— Balmasqué van S.V.T. Duinkanters brachten: Welterusten Spoed Woningruil bespuiten Te huur LËDËN Kuikenzaad en opfokvoer P. Sluis N.V. Luchtvaartterrein Texel doch verlaging van prijzen Philips gramofoons en wisselaars drastisch in prijs verlaagd. MARTIEN BAKKER, Zondagavond 8 uur in Hotel Texel Laat nu uw grasmachine slijpen en grondig in orde maken N.V. Luchtvaartterrein Texel °eie GnP" SP»'**6*'' Cayemee^J leverpas t*noP*sT TWEE BROMMERS IN BOTSING Op de hoek Warmoesstraat-Zwaan- straat kwamen twee bromfietsers met elkaar in botsing. Het bleek, dat een der rijders, A. B. uit Eierland, nog geen zestien was en derhalve onbevoegd tot het besturen ervan. De pechvogel was R. B. uit Den Burg, wiens bromfiets be schadigd werd. Het ongelukje ontstond door het niet verlenen van voorrang en doordat de ander gas gaf in plaats van de remmen aan te trekken. „SINT JAN" HAD GROOT SUCCES „Sint Jan" behoeft zeker niet weg te kruipen „in de schaduw van de guillo tine", want ze hebben met dit stuk een groot succes geoogst, ja, het was zo goed, dat nu reeds plannen voor een herhaling worden beraamd. Reeds eerder was be sloten medewerking te verlenen aan de morgenavond te houden feestavond voor de Katholieke Arbeiders Beweging, wel ke in „De Oranjeboom" zal worden ge houden. Nader deelt men ons mede, dat wegens het enorme succes „Sint Jan" dinsdag avond 26 februari a.s. het stuk nogmaals voor het voetlicht zal brengen - zie ook de adv. DIE ZIJN ER VROEG BIJ! In de omgeving van de Hogeberg heeft men een dezer dagen reeds een fazant met een vijftal jongen waargenomen. Vorig jaar om deze tijd zat Koning Winter nog hoog te paard! Houwe zo! VERKEERSCOMPETITIE De leden van de auto-, motor- en bromfietsclub worden uitgenodigd tot een bezoek aan de eerste verkeerscom- petitie-avond, heden in „De Lindeboom- Texel". Dit betreft een landelijke com petitie. Eerst zal de provinciale kampioen worden gekozen, daarna volgt de demi- linale en tenslotte in Utrecht de finale. Op Texel berust de leiding bij adju dant Gulmans. Vorig jaar was een Texe laar nummer drie van onze provincie! VOORMALIGE WACHTLOKAAL TE HUUR Blijkens de advertentie in dit nummer is een gedeelte van het voormalige TESO-wachtlokaal, Parkstraat, te huur. Toen dit pand vorig jaar aan de ge meente Texel werd verkocht, werd het automatisch als wachtlokaal opgeheven, maar aangezien de bank er was blijven staan en weinigen het verdwijnen van het bord „Wachtlokaal" hadden opge merkt, bleef men er gaarne gebruik van maken. Het gebouw, althans het wacht lokaal, zal straks dus een andere be stemming kunnen krijgen, zo er liefheb berij voor bestaat. LEZING DRS. ROEMERS GAAT NIET DOOR! Men verzoekt ons mede te delen, dat de lezing die Drs. D. Roemers op vrijdag 22 februari a.s. in Hotel „Texel" zou houden over de „Economische situatie van Nederland" niet door kan gaan, nu de heer Roemers als lid van de parle mentaire delegatie van de „Benelux" elders aanwezig moest zijn. Uitstel van deze bijeenkomst, die toegankelijk was voor leden van de Partij v.d. Arbeid, tot een later tijdstip wordt nog overwogen Wel gaan in elk geval de volgende bijeenkomsten door: maandag 4 maart, Evert Vermeer spreekt in Theehuis Hooijberg te De Cocksdorp; vrijdag 22 maart, Ir. H. Vos spreekt in „Het Eigen Gebouw" te Oudeschild. Voorts organiseert de afd. Oudeschild dinsdag 26 februari a.s. nog een film avond in „Het Eigen Gebouw". OUDERAVOND IN DE LANDBOUWSCHOOL Maandagavond vond in de landbouw school een druk bezochte ouderavond plaats. De voorzitter van het schoolbe stuur kon ruim 90 aanwezigen welkom heten, waaronder naast de ouders enige bestuursleden en alle leerkrachten van de school met hun dames. De heer Laan hield een inleiding over de veranderingen van het onderwijs sinds vorig jaar, waarna enkele vragen gesteld en opmerkingen gemaakt werden over de schoolreis. Tijdens de pauze werd het werk van de leerlingen in het hand- en vakvaar- digheidslokaal bezichtigd. Tenslotte werden twee geluidfilms ge draaid: „Jong geleerd, oud gedaan" en „Nederland linnenland". De voorzitter bracht dank aan de da mes van de leerkrachten voor het ver zorgen van de koffie tijdens de pauze en sloot de bijeenkomst met de opmerking, dat wij op een goede avond konden terugzien. S.V. De Koog Zo heeft dan De Koog 1 de thuiswed strijd tegen Vesdo niet in winst kunnen omzetten. De Koog moest tegen een 72 nederlaag opzien, maar alle kansen zijn nog niet verkeken, daar Vesdo nog vier wedstrijden moet spelen en De Koog twee. De adsp. deden het wel wat beter: zij wisten de uitwedstrijd tegen Tex. Boys a met 92 te winnen. Ook de welpen speelden uit tegen Tex. Boys, maar ver loren met 20. A.s. zondag speelt De Koog 1 uit tegen St. Boys. De adsp. spelen zaterdag uit tegen Oosterendb. Waarschijnlijk gaan de Welpen ook mee. Zie vertrek in het kastje. Willen de deelnemers aan de voetbal toto de complete formulieren, dus alle drie stroken, iedere donderdagavond tus sen 7,30 en 9,30 uur inleveren in „Het Witte Huis". Met ingang van deze week wordt ook de clubavond verzet naar donderdagavond. S.V.C.-nieuws De wedstrijd van ons eerste werd we gens de slechte weersomstandigheden afgelast. De adsp. deden het goed en wonnen met 90 van Texel b; nog een beetje beter plaatsen en het komt wel goed. De volgende week dinsdag gaan we trainen; in school van 7-8 uur. Zondag: Cocksdorp 1-Zeemachtl, aan vang 1,30 uur. Ons tweede gaat naar Tex. Boys 3, aanvang 2,30 uur. De adsp. gaan zaterdagmiddag naar Tex. Boys a, aanvang 4 uur. De pensioen-gerechtigde leeftijd - de leeftijd misschien niet, maar het pen sioen wel degelijk - is begerenswaard, nietwaar? Dat er ook dan onvoorziene omstandigheden en problemen opduiken en dat ook dan - misschien juist dan - niet alles koek en ei is, maakte A. T. Dearsly ons duidelijk in zijn blijspel „Welterusten". Wie enkele jaren geleden „Vogel vlieg de wereld in", van dezelfde auteur heeft zien opvoeren, zal begrijpen op welke wijze schrijver een en ander te berde bracht. In de vorm van een blijspel, d.w.z. als een in karikatuur getrokken werkelijkheid, tekent hij de problemen, die komen kijken wanneer papa met pensioen gaat en derhalve - min of meer tegen de zin van zijn ega - allerlei maat regelen gaat nemen, die naar zijn me ning bij de gewijzigde omstandigheden passen. Maar passen die maatregelen wel? Beter: is de familie bereid zich bij de nieuwe situatie aan te passen? Het lijkt er niet naar. Vooral het rustieke, maar piepkleine landhuisje, waar het rentenierende echtpaar zich heeft ge vestigd om in alle kalmte de oude dag uit te zitten, schiet hopeloos tekort in de taak, onderdak te verlenen aan de zwerm getrouwde en aangetrouwde zoons en dochters, mitsgaders hun du bieuze vrienden, die - maar liefst alle maal tegelijk komen logeren; om van de inwonende dochter met echtgenoot plus baby maar niet te spreken. Er is dus op deze manier aanleiding genoeg om dolle situaties te scheppen, en de auteur laat echt geen kans voorbij gaan. Het is een vrijwel ononderbroken aaneenschakeling van misverstanden, kluchtige scènes en de daaruit voort vloeiende grapjasserij, die de stampvolle zaal voortdurend deed lachen, gieren, brullen! En toch - hoezeer op effect berekend - werd het stuk niet in de eerste plaats gedragen door de lol, d.w.z. het was niet een niemandalletje zonder meer. De dia logen, die over het voetlicht kwamen, hadden een beweeglijkheid, een gevat heid en ondanks de ietwat stijve verta ling van de tekst, een natuurlijkheid die charmeerde. Soms, in het tweede bedrijf, wanneer zoon Arthur onverwachts komt opduiken in gezelschap van een ietwat twijfelachtige vriend, groeit de dialoog uit tot een woordenspel vol voortreffe lijke vondsten en met een vluchtig bij mengsel van een ondefinieerbare, laat ons zeggen: „Engelse" humor. Boordevol met dit soort ironie en lichtvoetige le venswijsheid was de vader-rol, voortref felijk gespeeld door de heer Daan Bonne. De intrige van het stuk is eenvoudig, eigenlijk is er in het geheel geen intrige. Alles draait om één - min of meer fatale - nacht. Een slapeloze nacht, een ruste loze, alles op z'n kop zettende nacht, die er tenslotte, ondanks de toenemende verwarring en verwildering toe bij draagt, dat de familieproblemen een be vredigende oplossing bereiken. Pa-en- ma-met-pensioen berusten er in dat hun kinderen eigen wegen gaan en ten lange leste hun oude dag niet meer veront- ïusten. De van haar wettige wederhelft weggelopen dochter keert weer naar hem terug en de zaak van „Sproet", de jong ste en niet zeer snuggere zoon, gaat de finitief en tot zijn eigen nauw verholen vreugde op de fles. Als klap op de (kluchtige) vuurpijl wordt tenslotte de brutale vriend van zoon Arthur met een blauw oog de deur uitgewerkt, waarmee de voornaamste oorzaken van de moei lijkheden zijn verwijderd en de verhitte gemoederen tot bedaren kunnen komen. De inhoud na vertellen heeft niet veel zin, evenmin bijvoorbeeld als het na vertellen van een cabaret-tekst. Alles komt aan op de voordracht en de mime, die voornamelijk het stuk „brengen". En deze voordracht en deze mime zaten er bij de Duinkanters prima in. Vooral Klaas Bonne wist met minimaal woord gebruik en een bijzonder komische ge laatsexpressie veel te zeggen. Het was opvallend, dat de (kunstmatige) sproeten hem zo flatteerden! Ook de overige rollen werden voor treffelijk gespeeld. Noemen wij nog de door mevr. Mantje gespeelde rol van inwonende dochter, een kind-vrouwtje, voornamelijk bestaande uit hulpeloos heid en onervarenheid. Zij was dan ook voortdurend in tranen. Misschien werd deze rol iets te gewild (de Britten zeg gen: „sophisticated") gespeeld, maar die rol was er dan ook naar. Laten wij ons verder niet verleiden om namen te noe men, laat ons de Duinkanters als „ploeg", en het is een uitstekend op elkaar afge stemde ploeg, gelukwensen met deze uit voering. En hopelijk krijgen wij nog eens een reprise Nog een enkele opmerking over de toneelaankleding, die heel behoorlijk voldeed en over de regie, die een bijzon der vaste hand verried. In de pauze werd, ten bate van de schrale kas van de Duinkanters, een verloting gehouden. In zijn openings woord aan het begin van de avond had de heer Mantje daarvoor onze bijzondere aandacht gevraagd. Wij menen te hebben opgemerkt, dat deze bijzondere aandacht wel degelijk is gegeven. Een feestelijk bal besloot de uitvoering. Aan dit stuk werkten verder mee: mevr. Klaassen Bos-Vermeulen, mevr. Van der Werf en mevr. Hopman, en de heren J. van der Kerkhof, Schoo, H. Veldman en Van der Sluis. „NARCOSE" DOOR „HET MASKER" De toneelgroep „Het Masker" hoopt op zaterdag 2 maart het toneelspel in drie bedrijven „Narcose" op te voeren. Zie voor verdere bijzonderheden (o.a. plaatsbespreken e.d.) de advertentie. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 18 februari 1957: 1 koe 700775; 6 rammen 125135; 10 schapen 80120; 10 biggen 4555; 28 nuchtere kalveren 4070. UITSLAG S.U.S. VERLOTING Op Texel zijn op de volgende S.U.S.- loten prijzen gevallen: E 151.664; A 151.736; E 151.662; C 151.733; B 151.633; B 151.600. IN SKIL DAAR STAAT EEN KERK „In Holland staat een huis. In dat Huis daar woont een Heer We steken dat huis in brand Als wij ons goed herinneren was dit laatste karwei altijd het hoogtepunt van het kinderliedje. De vlam erin, leuk spelletje. Mooie hoge vlammen en hele maal geen rook. En daarna maar wéér zingen van „In Holland staat een Huis", want het was allemaal fantasie en nau welijks had de rode haan er zijn sinistere streken botgevierd of wij begonnen al weer aan een nieuw huis, het was maar spel. Hieraan dachten wij, toen wij verna men, dat de jeugd van Oudeschild in- plaats van „In Holland staat een Huis", de laatste tijd met een variant daarop galmt „In Skil daar staat een Kerk" Welke? U zult het best raden: de Her vormde kerk uit 1650, die sinds maanden niet meer wordt gebruikt, omdat hij bouwvallig is geworden. Af en toe duiken berichten op over restauratieplannen, maar voorlopig is men nog niet zover. Wij twijfelen niet of dit gebouw zal eens gerestaureerd worden, zo goed als ze ook de kerk van Den Hoorn weer in oude luister gaan herstellen. Maar momenteel staat de kerk onge bruikt en dit gebouw nu schijnt dezelfde aantrekkingskracht uit te oefenen als alle andere leegstaande gebouwen: de jeugd beschouwt ze immers dikwijls als schietschijf: eerst worden de ramen als doelwit 'gekozen en straks, als er geen glas meer heel is, volgen natuurlijk de deuren. Wij hebben de schade eens opgenomen en die viel lang niet mee: zeker is die reeds groter dan in een tiental normale kerkcollecten bijeenkomt. Tientallen ruitjes waren door stenen vergruizeld. En dan de indirecte schade: de wind blaast nu maar door het eenzame ge touw, waarin allerlei waardevolle voor werpen aan de glorievolle tijd van Oude schild herinneren: onder andere koperen kaarsenkronen, geschonken door De Ruyter en Tromp, die versierd zijn met hun schildjes en de jaartallen 1678 en 1677. We vrezen te moeten beleven, dat straks ook die kaarsenkronen bekogeld zullen worden. Over het lage heininkje zijn we weer op de Achterweg gestapt, zo ineens uit het glorierijke verleden, uit het goede begin van het jaar 1650 naar 1957, dat meer oog en oor had voor het kreunen van draglines bij het toekomstig plant soen, het op hun laatste rustplaats neer ploffen van gigantische rioleringsbuizén ten oosten van de kerk. Ja, ja, we gaan met onze tijd mee! Gelukkig gaan we met onze tijd mee en gelukkig weet ook Oudeschild zich aan te passen. Maar. men is toch heus niet ouderwets als men de jeugd eens flink inpepert, dat je aan een stuk geschiedenis, aan een fragment uit het rijke verleden van Oudeschild komt door je vandalistische neigingen op die oude kerk uit te leven en wij mogen toch zeker aannemen, dat alle meerderjarige Oudeschilders deze onge schreven wet gaarne eerbiedigen en voor het verleden op de bres willen staan. AANVULLENDE AGENDA Woensdag 20 februari Den Burg, Pluimvee-avond, Spreker G. Vergaaij over „Hoe bereikt men gunstige resultaten". Donderdag 21 februari Den Burg, „Oranjeboom", K.A.B., opvoe ring toneelstuk „In de schaduw der guillotine" door de toneelver. St. Jan. HERV. GEMEENTE DE KOOG Donderdag a.s. 8.15 uur gespreksavond ten huize van de familie Luysterburg. HERV. GEMEENTE OOSTEREND Vanavond om 8 uur samenkomst in de school van Oost. Voor de zeer vele blij ken van belangstelling bij het overlijden van onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder PIETJE ELLEN betuigen wij onze hartelijke dank. In het bijzonder Ds. Klijnsma voor de troostvolle woorden tot ons gesproken en dragers en kleedopleg- sters voor de laatste eer aan de overledene bewezen Namens de familie P. Daalder Oost O 92 Dokter D. R. Ubbens Keel-, neus- en oorarls wegens ziekte tot nader aankondiging geen spreekuur Woningruil Den Burg- Den Haag of Den Burg- Haarlem. Br. onder nr 913 bur. Tex. Crt. Zend vroegtijdig Uw advertenties in. TOT DONDERMIDDAG VIER UUR. Woning bev 2 kamers, gang, kelder, keuken, bij keuken, closet, 3 slaapk str. w., v. en a. tuin, huur f 32 p.m. aan verk.weg in Den Burg voor woning in Den Burg. Br. onder no 912 bur. van dit blad. H.H. Landbouwers. Ondergetekende houdt zich het a.s. seizoen be leefd aanbevolen voor het van al uw landbouwgewas sen met de moderne opge bouwde „Urgent" sproei- machine. J. Grisnigt, De Hal 3 7 aangeboden een gedeelte van het voormalige wacht lokaal voor autobussen in perceel Parkstraat 2 te Den Burg. Inlichtingen verkrijg baar bij Gemeentewerken, Parkstraat. De enige uitdelingslijst in het faillissement W. H. Kissing te Texel, Everste- koog K 84a, is op 19febr 1957 nedergelegd ter Grif fie van de Arrondissements rechtbank en het Kanton gerecht te Den Helder ter kosteloze inzage van de schuldeisers gedurende 10 dagen De Curator Mr. H. Jonker Hz. Westgracht 80, Den Helder Gezocht voor de eerste week van augustus een gezellig logeeradres op een boerderij voor man vrouw en Uvee kinderen. Liefst niet erg ver van zee Br. J Heimans. Sweerts de Landasstraat 109, Arnhem van een der Texelse Coöperaties, die het blaadje „Ons Contact" niet ontvangen en toch prijs op stellen het te lezen gelieven dit op te geven aan de Coop. Boerenleenbank te Den Burg De gezamenlijke Texelse Coöperaties van is verkrijgbaar bij E. GROOT ZOON, Den Burg, Molenstraat 15 Den Hoorn 126 TEXELAARTJES U kunt voordelig terecht op zaterdag in onze groentenhal in de Kantoorstraat geopend van 9 tot 17 uur. De markt- groenteboer Te koop bij inschrijving par tijtje sneeuwklokjes. P. Ver hoeve, 'Eierland Goed te huis gezocht voor jonge hond, 3 mnd. oud. Joh. Spigt, Ko- gerveld K22 Te koop een bromfiets. (Vic.) G. v. Heer- waarde. lephof. B103, n.b. Den Burg Te k. 100 best leggende kippen broed '56. M. de Graaf, C103, Duinweg Cocksdorp Verloren 1 le ren want. A.N. Plaatsman, Ko- gerweg 36, Tel. 139 Te k. 2 kinderledikanten, groot for maat. Schildereinde 83 SUS trekking achter de rug maar de kans op een woon huis met appèlloten verkrijgb bij Molenstr. 1 en Stenenpl. 1 Bestelde loten kunnen wor den afgehaald Met vreugde geven wij kennis van de geboorte van onze zoon Cornelis Herman K. Keijser-Groot H. J. Keijser Marianne Texel, 17 februari 1957 Molenbuurt W 39a Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze dochter Grietje Marijke Wij noemen haar Grieta JL C. Boon T. Boon—Eelman Texel, 18 febr. 1957 De Koog 6 vraagt prijsopgave voor het uitstrooien van 16500 kg kunstmest op een nader te bepalen gedeelte van het vliegveld te Eierland, ter grootte van plm 30 ha. Het uitstrooien moet uitsluitend geschieden met een kunstmeststrooier en dient voor 4 maart a s. gereed te zijn De menging van de kunstmeststoffen wordt door de gemeente uitgevoerd. De prijsopgave wordt ingewacht uiterlijk 26 februari a.s. 's middags 12 uur op het bureau van gemeente werken, waar ook nadere inlichtingen worden verstrekt. Texel, 16 februari 1957 De voorzitter van de Raad van Bestuur GEEN VERHOGING Dit zijn de nieuwe prijzen Platenspelers voor inbouw f 58,— op voet 68,— in koffer 88,— Platenwisselaars v. inbouw 98, op voet 112,- Maak het thuis gezellig, profiteert van deze lage prijzen en van onze collectie gramofoonplaten, die wij U gaarne gelijktijdig laten horen. De Speciaalzaak Entree gemaskerden 50 cent Niet-gemaskerden 1,25 vraagt prijsopgave voor de levering van de navolgende hoeveelheid kluitvrije kunstmest a. 12000 kg Super fosphaat b 4500 kg Kalizout 40 pet De levering moet geschieden franco in de bunker op het vliegveld të Eierland, in jute leenzakken. De prijsopgave wordt ingewacht uiterlijk 26 februari a.s. 's middags 12 uur op het bureau gemeentewer ken, waar ook nadere inlichtingen worden verstrekt De levering moet geschieden vanaf 28 februari a.s op afroep. Texel, 16 februari 1957. De voorzitter van de Raad van Bestuur j febr) \n -leS-TOOy"" r7 voorct van ,92 ct A00vo°r»9ct WP"" e^eedepHUS

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 2