9 rocn in het harL. I¥@i©t:llitmunten(!! Weinig belangstelling voor Australië Eet wat U wilt- Blaar wees wel voorbereid ah er iets „verkeerd valt" ZATERDAG 23 FEBRUARI 1957 TEXELSE 71e JAARGANG No. 7123 COURANT Uitgave N.V. ».h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Tnxel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags» Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank- Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. rnm De emigratievoorlichtingsavond trok maar heel weinig belangstellenden. De heer Van der Heiden, emigratie-ambte naar, had eert volle zaal verdiend, want hij bleek een uitnemende gids, geen pa pieren gids, maar een figuur, die Austra lië zelf doorkruist heeft en zijn ogen en oren goed de kost heeft gegeven. Zijn causerie getuigde daarvan en meer nog zijn antwoorden, die de vele vragenstel lers uitlokten. Het was voor allen, die voor de Nieuwste Wereld belangstelling hebben, een geslaagde avond. Maar de opkomst - 17 heren en drie dames - was teleurstellend klein. Als de heer Van der Heiden dit had geweten zou hij zijn trein-, boot- en buskaartje zeker weer hebben ingewisseld. Het sympathieke van dergelijke avon den is, dat ze geenszins een propagan distisch karakter hebben. Ge wordt er zoveel mogelijk voorgelicht, U wordt geen rad voor ogen gedraaid, de zaak wordt beslist niet fraaier voorgesteld dan ze is. Want uiteraard heeft de emi- gratiedienst er zelf volstrekt geen be langstelling bij of U een ander klimaat gaat opzoeken of dat U Uw levenlang tussen de vuurtoren en het Molwerk wenst te blijven plakken. Daar zullen de emigratie-ambtenaren stellig geen boter ham minder om behoeven te eten. Maar de overheid ziet het zich als een taak, ons voor te lichten, wanneer wij plannen beramen om te gaan emigreren, omdat het ons hier wat al te benauwd wordt, omdat we met al meer mensen van de kleine vaderlandse bodem moeten eten en omdat we hier zo langzamerhand goed uitgepiomerd zijn. Nederland is helaas niet meer een land met grote mogelijk heden, wèl doemen er moeilijkheden op, ze liggen in het verschiet en soms zijn ze er al in hevige mate. Boeren zonder land en jonge mensen zonder eigen home. In Australië - en dat geldt voor alle grote, dunbevolkte landen - zit nog vol op muziek, wat ook duidelijk blijkt uit de enorme investeringen door de wereld bank. Als we na een bootreis van 35 dagen in Australië arriveren gaan we een land verkennen, dat 230 maal zo groot als Nederland is, een land, dat 150 jaar ge leden zijn eerste emigranten ontving, een land, een werelddeel, dat nog geen tien miljoen mensen telt. Geen wonder, dat daar nog wel muziek in zit. 90.000 land genoten hebben het reeds aangedurfd om daar hun toekomst te gaan opbouwen. De meesten zijn geslaagd: 34 procent mislukt, maar hoeveel procent van de Nederlanders mislukt in eigen land?? Niet iedere emigrant slaagt. Er zijn diverse factoren. 90 pet. van het al dan niet slagen hangt af van de vrouw. Kan zij daar aarden dan zit het doorgaans rustig. De meesten gaat het er financiëel goed. Dit constateerde de heer Van der Heiden o.a. aan de inrichting van het huis, aan het feit, dat men geld in het laadje had, aan het feit, dat men zich meer kan veroorloven dan in Holland en aan het feit, dat men daar in de gelegen heid is om zelf een woning te bouwen. De ambtelijke rompslomp is er minder groot, men leeft er gemakkelijker, de be lasting kan er minder zwaar drukken dan hier. Als U dit leest zult U misschien zeggen „Jongens, effe naar de VW om een TESO-kaartje, we góan". Maar neemt U Uw besluit niet hals over kop, bereid U zich terdege voor. Leer de En gelse taal. Dat is de allerbelangrijkste eis. Tracht reeds hier een inzicht te ver werven inzake land en volk, opdat Uw aankomst, Uw moeilijke beginperiode minder moeilijk zal zijn. „Ik ging er heen zonder een woord Engels te kunnen spreken of schrijven en dat heeft mij geld gekost", zo verklaarde een jonge Texelaar, die een jaar of vijf in Australië heeft gewerkt en na een half jaartje vakantie binnenkort weer naar zijn nieuwe vaderland terugkeert. 5-7 procent van de emigranten was de Engelse taal machtig van de 1700 emi granten, die met dezelfde boot als de heer Van der Heiden naar Australië vertrokken. Ze dachten het onderweg nog even te leren Veel heeft deze reizende ambtenaar van Australië gezien, maar, op één en kele avond kon hij natuurlijk lang niet alles belichten; dat zou zelfs niet van een klein eilandje als Texel mogelijk zijn. Wie er kunnen slagen? Feitelijk ieder een die zich weet aan te passen en die zijn handen goed weet te gebruiken. Zo wel de vaklieden als de ongeschoolden. Alsze de taal maar machtig zijn. Een ongeschoolde, die de taal beheerst, hebben ze liever dan een geschoolde, die met zijn mond vol tanden staat. Ar beidskrachten worden gevraagd door het gemengde bedrijf (landbouw en veeteelt), door de metaalnijverheid en door het bouwbedrijf. Ook voor automonteurs is daar een goede baan weggelegd. Ook daar geldt: schoenmaker blijf bij je leest. Zegt men, dat een landarbeider vlugger vooruit komt als industrie-arbeider, dan heeft men zijn persoonlijke visie gegeven. De juiste man op de juiste plaats, de mens in zijn eigen omgeving. De boerde rij betaalt wat minder in ponden, maar dit tekort wordt gecompenseerd door uit kering in produkten van het bedrijf zelf, met gratis huur. „Wij hebben destijds een prachtig aan bod gekregen, het heeft ook in de Texe laar gestaan, maar niemand meldde zich, dat was onbegrijpelijk", aldus de heer K. Stoepker, directeur van het Arbeids bureau Texel. „We zullen die aanbieding toch nog eens plaatsen". Iemand meende, dat men in Australië alleen slaagt als men „geluk" heeft. „Zonder geluk vaart niemand wel", zo meende die bezoeker. Wij zouden het anders willen stellen: Slaagt men er niet, dan heeft men blijkbaar tegenspoed on dervonden. De mogelijkheden zijn daar groter dan hier. Dat is 'n niet te looche nen feit. Tenslotte raadde de heer Van der Hei den de adspirant-emigranten aan in Australië of waar in den vreemde dan ook zijn relaties te zoeken onder de men sen, die daar tot de reeds lang gevestigde bevolking behoren en niet als Hollanders op een kluitje te kruipen. Na de pauze werden twee films ver toond: Over de kansen, die Australië de emigrant biedt en over een grote Austra lische stad. TEXEL VOOR DE RADIO Vanwege het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, werd woensdagmiddag op Texel een re portage vervaardigd, welke maandag avond 4 maart zal worden uitgezonden. De opdracht werd gegeven door de dienst welke de ruilverkaveling hier uitvoert en door het staatsbosbeheer. Zo zal o.a. een gesprek te beluisteren zijn met een landbouwer en met mensen van de „Westermient". Medewerking verlenen v.oorts een dameskoor o.l.v. mevr. J. Craanen-Hemelrijk en mevr. Craanen zelf. Het koor heeft gezongen „Ver in het Noorden...." en een lenteliedje, terwijl mevrouw Craanen op haar accor deon het bekende volkslied „In het Noorden van ons eiland" ten gehore ge bracht heeft. Ook werd nog een praatje gemaakt met de directeur van de V.V.V. „Texel", de heer J. C. Quint. Dus, Texelaars, maandagavond 4 maart afstemmen op Hilversum! JEUGDHERBERG WORDT UITGEBREID Naar wij vernemen is thans goedkeu- ïing ontvangen voor de uitbreiding van de Jeugdherberg „Panorama" met een vleugel, waardoor het aantal trekkers, dat jaarlijks Texel bezoekt, belangrijk kan worden uitgebreid. ZON. MAAN EN HOOG WATER De zon komt 24 februari op om 7,38 uur en gaat onder om 6.10 uur. Maan: 1 mrt. N.M., 9 mrt. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 23 febr. 1,55 en 14,31; 24 febr. 3,07 en 15,47; 25 febr. 4,31 en 17,13; 26 febr. 5.45 en 18,23; 27 febr. 6.42 en 19,17; 28 febr. 7,30 en 20.04; 1 mrt. 8,12 en 20,43; 2 mrt. 8,50 en 21,17. Aan het strand ongeveer een uur eer ier hoog water. NAAR AFRIKA'S EEUWIGE SNEEUW Kapitein-luitenant ter Zee D. H. van Zadelhoff hoopt op dinsdag 26 februari een causerie te houden voor het Nut en op woensdag 27 februari 'n zelfde avond te verzorgen voor Ontwikkeling Ooste rend. Hij zal spreken over zijn reis door Oost-Afrika, waar hij o.a. de hoogste berg van het donkere werelddeel, de Kilima Ndjaro, heeft beklommen. De top is eventjes 6010 meter hoog en sneeuw en ijs genieten daar dan ook een eeuwig bestaan. En dat nota bene in een gebied, waar men „op de begane grond" loopt te puffen van de hitte. Pater Witte kan daar over meepraten. Of de heer Van Zadelhoff onze vroe gere eilandgenoot ontmoet heeft is ons niet bekend, de kans zal gering zijn, want men treft daar maar weinig blan ken aan. Ongetwijfeld zal voor het optreden van de heer Van Zadelhoff zowel te Den Burg als te Oosterend grote belangstel ling bestaan, want ook de Texelaar, die nooit van honk komt luistert graag naar degene die verre reizen pleegt te onder nemen. Oor en oog zullen geboeid wor den, want spreker zal zijn voordracht illustreren met niet minder dan 70 ge kleurde lichtbeelden. Het echtpaar Van Zadelhoff heeft des tijds als lid van een astronomische expe ditie in Oost-Afrika een korte vakantie benut om Afrika's hoogste berg te be klimmen. In drie dagen naar boven en in twee dagen weer op het uitgangspunt terug. Zij waren „uitgerust" met een in heemse gids, een kok en dragers. Hoewel geen halsbrekende toeren nodig waren, vergde de tocht toch een zware inspan ning. Daardoor was de tocht tot het eind doel voor mevr. Van Zadelhoff te zwaar, maar dank zij de gunstige weersomstan digheden gelukte het de heer Van Zadel hoff met zijn gids de top te bereiken en wel kort na zonsopkomst. 1 u 95-70 GEEN SPREEKUUR Burgemeester C. de Koning houdt heden, zaterdag, geen spreekuur. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER ELLAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 15 tot en met 21 februari 1957 Geboren: Labertus, zv Arnoldus T. Buisman en Aagje Bakker; André Corne- lis, zv Albert J. Keijser en Romkje Wiersma; Grietje Marijke, dv. Jacob C. Boon en Catharina G. Eelman; Cornelis Herman, zv Herman J. Keijser en Klaasje Groot. Ondertrouwd: Jan de Jonge en Trijntje van der Bij. Getrouwd: Cornelis J. Grootjes en Annigje Verhoef; Hendrik van Boven en Dieuwertje H. Huizinga. WIJZIGING „ZOMER-, KAMP- EN TENTHUISJES VERORDENING TEXEL Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat de bij besluit van de raad dezer ge meente van 30 november 1956, nr. XXIII vastgestelde tweede verordening tot wij ziging van de „Zomer-, kamp- en tent- huisjesverordening Texel", goedgekeurd bij besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland van 6 februari 1957, nr. 123 van heden af gedurende drie maan den ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage ligt. Bovenvermelde verordening is tegen betaling der kosten algemeen verkrijg baar gesteld. Texel, 15 februari 1957. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer BUS DUURDER, BOOTPRIJS ONGEWIJZIGD TESO gaat de bustarieven verhogen i maar de bootkaartjes worden niet in prijs verhoogd. HONGAREN OP TEXEL Een jong Hongaars echtpaar is dins dagmiddag op Texel gearriveerd. Zij hebben voorlopig hun intrek genomen len huize van de familie E. Lap, Park straat, Den Burg. Het echtpaar is n.l. familie van de heer Lap. Op 30 december zijn ze de Oostenrijk- Hongaarse grens overgegaan. De man heeft niet aan de opstand deelgenomen, want hij heeft geruime tijd in een zie kenhuis in Boedapest doorgebracht. VOORRANGSKRUISPUNTEN Voor de gevaarlijke, onoverzichtelijke kruispunten Postweg-Schoolweg ('s Her- togenboschweg), in Eierland en Laag- waalderweg-Dorpsstraat (Oosterender- weg), te De Waal heeft men nu deze op lossing gevonden; ze zullen tot voor rangskruispunten worden gepromoveerd. Het verkeer over de Postweg en over de Laagwaalderweg heeft bij dat kruis punt dus voorrang. Binnenkort zullen de borden worden geplaatst. De weggebrui kers van de andere wegen aldaar dienen dus voortaan te stoppen en te controle ren of de weg die hun route kruist geen naderend verkeer bevat, want dan dienen zij voorrang te geven aan alle verkeer, dus óók aan het langzame verkeer, óók als dit van links komt. Het is prettig, dat men thans tot deze maatregel besloten heeft, want vooral de kruising bij De Waal zou zonder deze maatregelen een dreigend gevaar zijn gebleven. OUD-LEERLINGEN LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL Ofschoon de avond, waarop de heer W. Renout, Oosterend, voor oud-leerlingen van onze Landbouwhuishoudschool het woord voerde slechts een gering aantal bezoeksters trok, heeft het ijverige be stuur zich (nog) niet (helemaal) uit het veld laten slaan en reeds nu voorberei-. dingen getroffen voor een avond op maandag 15 april. Het onderwerp zal zijn huid- en voetverzorging, make up enz. De leden kunnen deze avond bijwo nen voor 75 ct. per persoon, niet-leden a 1,—. Deze avond wordt verzorgd door een leraar op het gebied van de huid- en voetverzorging e.d., terwijl ook mede werking wordt verleend door mevr. Boer, pedicure-manicure, alhier. Dames, komt in groten getale en geeft U op tot uiterlijk 4 maart, tevens de entreekosten afdragen, bij het bestuur of aan de directrice der school. De spreker, woonachtig te Den Haag, komt uiteraard alleen dan wanneer voor deze avond voldoende belangstelling be staat; 50 man is toch wel het minimum, niet waar. S.V.O.-nieuws Zondag speelde SVO tegen St. Bavo thuis wel een van haar slechtste wed strijden, waaraan ook het zeer modderige terrein zijn deel bijdroeg. Ook viel vlak voor de rust Arie uit en Paulus kon niet meedoen; ook Wim was lang geen 100%. Het was dan ook wel te verwachten, dat SVO een nederlaag zou krijgen, maar dat -het 82 werd was toch niet nodig geweest. Zondag krijgen we koploper St. Adel- bert thuis, wat ook weer een zware op gave zal zijn. Adspiranten b spelen thuis, terwijl a uit tegen Texel b speelt. VERTROKKEN PERSONEN Elisabeth Dijker, van Westerweg 1, Den Burg naar Huizen, Crailoseweg 116; Anna M. Schaag, van B 76 naar Blari- cum, Huizerweg 65; Ymkje Vellema ev Lugtigheid, van Groeneplaats 11, Den Burg naar Ermelo, Putterweg 12; Janus Troost, van Oudeschild, a.b. „Marsdiep" naar Numansdorp, Schuringsedijk 2. INGEKOMEN PERSONEN Florentine M. de Coninck, van Alk- terweg 1, Den Burg; Dieuwertje J. Witte maar, Kennemerstraatweg 2 naar Wes- van Amsterdam, J. Verhulststraat 97hs naar Gravenstraat 24, Den Burg; Ymkje A. Canrinus, van Wymbritseradeel, Oosthem 57 nr. Den Burg, Hoogerstr. 18. BENOEMD BIJ DE P.T.T. Met ingang van 28 januari j.l. is be noemd tot besteller le kl., D. Eelman, standplaats De Koog. MUZIEK VOOR DE BEJAARDEN Dinsdagavond zal de accordeonclub „Avanti" voor bejaarden-sociëteit Den Burg optreden. Aanvang 8 uur. Het feest wordt in het dorpshuis gehouden. KEUKENHYGIËNE EN BACTERIËNWERKING De heer W. Renout en de heer Van der Heiden (Australië-avond) hebben elkaar wel kunnen troosten: voor de avond in de Landbouwhuishoudschool bestond na melijk eveneens zeer geringe belangstel ling en dat mag toch wel grote verwon dering wekken, want het bestuur van de vereniging van Oud-leerlingen had een onderwerp uitgekozen, dat stellig alle practische huisvrouwen na aan het hart moet liggen: keukenhygiëne en bac- teriënwerking. Die twee zijn onzes in ziens één begrip en onlosmakelijk aan elkaar verbonden, want waar de keuken een toonbeeld van reinheid is en Omo om zo te zeggen alles dubbelblank houdt, zal de bacteriënwereld toch wel heel wei nig kans hebben om van zich te doen spreken. Wat er gebeurt als wij de zin delijkheid niet betrachten werd door spreker duidelijk uiteengezet. Dan dreigt er gevaar, want de bacteriën zijn zonder Uw voortdurende aandacht en activiteit heel wat mans. Zij kunnen de gezond heid van het gezin aantasten en meer dan eens toch lezen wij berichten over besmetting met alle ernstige gevolgen van dien. Maarde oud-leerlingen verkeer den blijkbaar in "de veronderstelling, dat zij nog lang niet toe zijn aan het opfris sen van hun destijds opgestoken kennis? Dit was vooral jammer voor de spreker, die zijn onderwerp uitstekend naar vo ren bracht en dus een volle zaal ver diend had. Het is voor alle oud-leerlin gen, de huisvrouwen toch van morgen, van het grootste belang „bij" te blijven, opdat de vergaarde kennis er paraat in blijft zitten. Zorg voor Bennies I Gewoon een of twee Rennies laten smel ten op de tong en alle leed is geleden. Water of zo komt er niet aan te pas en omdat Rennies één voor één hygiënisch verpakt zijn, kunt ge ze altijd makkelijk bij U steken. Een prettig middel en smakelijk bovendien. Vraag een pakje Rennies en U bent voor lange tijd ge wapend. Voor Uzelf ook om een dis- genoot-in-nood uit de brand te helpen. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling De Burgemeester van Texel brengt ter algemene kennis, dat de Minister van Oorlog omtrent vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige de volgende uitspraken heeft gedaan: Dirk Roeper, lichting 1955. Met ingang van 5 april 1957 voorgoed vrijstelling van dienst als gewoon dienst plichtige wegens persoonlijke onmis baarheid, bij beschikking van 11 febru ari 1957, no. 838492. Jacob Sijbrand Dijt, lichting 1955. Met ingang van 1 april 1957 voorgoed vrijstelling van dienst als gewoon dienst plichtige wegens persoonlijke onmisbaar heid, bij beschikking van 15 februari 1957, no. 839979. Tegen elke omtrent vrijstelling gedane uitspraak kan iedere belang hebbende uiterlijk de tiende dag na de dag waarop de uitspraak ter algemene kennis is gebracht, in be roep komen. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Neder land verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijding van de termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zo lang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genom«n, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van tien dagen als onherroepelijk be schouwd. Het tot Hare Majesteit de Koningin te richten beroepschrift moet met redenen omkleed zijn en worden ingeleverd op afd militaire zaken van de secretarie de zer cemeente. De Koningin beslist op het beroep bij een met redenen omkleed besluit, nadat de raad van state is gehoord. Texel, 19 februari 1957. De Burgemeester voornoemd C. DE KONING CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 27 febr. Consultatiebureau De moeders worden verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur.. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. Tevens inenting tegen pokken, difterie, kinkhoest en tetanus voor de kinderen, die het bureau niet bezoeken. PUBLIKATIE VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 23 februari Den Burg, „Oranjeboom", uitvoering gymnastiekver. Texel. De Waal, Dorpshuis, Toneelvoorstelling „Geef mij Uw hand". De Koog, Jeugdhuis, Volksdansavond. Zondag 24 februari Den Burg, „Texel", Balmasgué Sportver. „Texel". Dinsdag 26 februari Den Burg, „Texel", de heer Van Zadel hoff spreekt over de „Beklimming van de Kiliman Sjaro" voor 't Nut. Den Burg, „Oranjeboom", St. Jan voert op „In de schaduw der guillotine". Oudeschild, „Eigen Gebouw", filmavond Partij v.d. Arbeid. Woensdag 27 februari Oosterend, Wapen van Amsterdam, de heer Van Zadelhoff spreekt over „Be klimming Kiliman Sjaro" voor Ontwik kelingsclub. Den Burg, Doopsgez. kerk, ledenvergade ring Doopsgez. Gemeente. Vrijdag 1 maart Den Burg, Landbouwschool, praatavond oudleerlingen. Den Hoorn, „Loodsmans Welvaren", To neeluitvoering t.b.v. de kleuterschool. Zaterdag 2 maart Den Burg, „Oranjeboom", Toneelopvoe ring „Narcose" door „Het Masker". De Koog, „De Toekomst", Uitvoering Zangver. De Koog. Oosterend, „Wapen van Amsterdam", Uitvoering Fanfarecorps VIOS. Den Hoorn, „Loodsmans Welvaren", To neeluitvoering t.b.v. de kleuterschool. Md.-Eierland, o.l. school, Toneeluitv. „De nieuwe veearts" t.b.v. de school. DR. O. NOREL 50 JAAR PREDIKANT Zondag 3 maart a.s. zal het vijftig jaar zijn geleden, dat dr. O. Norel, thans wo nende te Leiden, werd bevestigd als pre dikant in de Ned. Herv. Kerk. Dr. Norel werd op 14 juli 1882 te Har- lingen geboren, bezocht het stedelijk gymnasium te Doetinchem en studeerde vervolgens aan de rijks universiteit te Utrecht, waar hij in 1914 bij wijlen prof. dr. Hugo Visscher op een proefschrift „Adolf Stoecker en zijn sociaal-ethisch streven" promoveerde tot doctor in de Godgeleerheid. Nadat kand. Norel in 1906 door het provinciaal kerkbestuur van Overijssel was toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk, was hij eerst enige tijd hulppre diker te Terschelling en werd hij op 3 maart 1907 te Hindeloopen in het ambt bevestigd. In 1912 verwisselde de jubila ris deze gemeente met die van Den Burg op Texel, vanwaar hij vier jaar later naar Vlissingen vertrok. In verband met zijn benoeming tot directeur van het Centraal Bureau voor de Inwendige Zending te Amsterdam kreeg dr. Norel met ingang van 1 januari 1921 eervol ontslag met de bevoegdheid van emeri tus. Bijna zes jaar later keerde hij weer els dienstdoend predikant in de Ned. Herv. Kerk terug en stond hij toen vijf jaar te Leeuwarden, waar hem in ver band met zijn benoeming tot predikant- directeur van de hervormde diaconessen- inrichting te Amsterdam met ingang van 1 januari 1932 nogmaals eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus werd verleend. Ruim zeven jaar later keerde dr. Norel nogmaals als dienstdoend pre dikant in de Ned. Herv. Kerk terug en deed hij op 10 september 1939 zijn intree in zijn laatste gemeente Hemmen in de classis Nijmegen, waar hem met ingang van 1 mei 1948 na ruim éénenveertig vol brachte dienstjaren op ruim vijfenzestig jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Hij bleef toen nog tot eind 1948 te Hem men werkzaam als hulpprediker en ves tigde zich toen metterwoon te Leiden, waar hij tot mei van het vorige jaar in de wijkgemeente van ds. J. Groot nog bijstand in het pastoraat heeft verleend. Tijdens zijn ambtsbediening te Hem men was dr. Norel secundus-lid van het provinciaal kerkbestuur van Gelderland en secundus-lid van het classicaal be stuur van Nijmegen. Na de oorlog vaar digde de classis Nijmegen hem enige ja ren af naar de generale synode van de Ned. Herv. Kerk. Verder was hij ook enige jaren voorzitter van de vereniging tot opleiding van predikanten te Doetin- Vhem. Behalve zijn dissertatie verschenen verder nog van de hand van dr. Norel: Getuigen en Redden; Wesley, de vader van het Methodisme; Gebeden, Avond maal; Het Gebed in de Bijbel; tal van kleinere geschriften in „Lichtstralen" en „Getuigen van Christus" en enige artike len o.a. in „Woord en Daad". Dr. Norel deelde ons tenslotte nog mede, dat hij geen herdenkingsrede zal uitspreken en ook niet zal recipiëren. In verband met zijn gezondheidstoestand is het zijn wens, dat de dag van 3 maart a.s. stil zal voorbij gaan.

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1