9 toen in het hart-, wat MiimhaRPT maakt is goed WIN ZO'N PRACHTIGE NESCAFE k&tt cel Naar het hoogste punt van Afrika Nooi en G-axösid! Maak deze limerick afl ZATERDAG 2 MAART 1957 TEXELSE 71e JAARGANG No. 7125 COURANT Uitgave N.V. »-h Langeveld de Rooij Boekhandel - Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Toxel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en saterdag» Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank- Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm Op uitnodiging van „Het Nut" heeft kapitein-luitenant ter Zee D. H. van Za- delhoff dinsdagavond in „De Lindeboom- Texel" een voordracht met lichtbeelden - kleurendia's - gegeven over zijn tocht naar Afrika's hoogste punt: de top van de Kilima Ndzjaro, gelegen in Kenya. Die tocht vormde een onderdeel van zijn vakantiereis, maar wij nemen aan, dat de heer en mevr. Van Zadelhoff nimmer te voren zo'n ingespannen karwei hadden opgeknapt, want per dag moesten zij grote afstanden afleggen en zich daarbij zowel de hitte van de evenaarszon als de dikwijls vrijwel onbegaanbaarheid van het gebied laten welgevallen. Hoe het allemaal precies verliep konden wij prachtig en als op de voet volgen, want de heer Van Zadelhoff bleek niet alleen open oog te hebben voor het natuur schoon, maar eveneens een voortreffelijk fotograaf te zijn. Na drie dagen van moeizaam klimmen zaten ze dan 6010 meter boven de zeespiegel, maar.een kwartier later moesten ze de terugtocht weer aanvaarden: ten eerste omdat de tijd al weer drong en ten tweede omdat het er hevig koud was. De laatste etappe werd aanvaard in het holst van de nacht en dat was een tocht, die de heer Van Zadelhoff en zijn gids - mevrouw moest jammergenoeg een deel van het laatste traject prijsgeven - in het geheugen ge grift blijft. Het organiseren van zo'n tocht is al een feit op zich: je moet je dragers wer ven, de kok en een kundige leider uit zoeken. Wel, het echtpaar Van Zadelhoff slaagde naar wens en incidenten deden zich dan ook niet voor. Zo'n tocht staat gelijk met een expedi tie naar een vreemde wereld, want eerst moet men enorme afstanden afleggen door plantages, waar ijverige negers hun koffieboontjes en bananen kweken, waar allerlei wilde dieren als in het paradijs de goede dagen van hun leven slijten, waar een bonte verscheidenheid van de fraaiste tropische bloemen en planten U keer op keer tot observeren en fotogra feren lokt. En eer de feitelijke stijging van de hoge berg kon worden aange vangen, was dan ook reeds een kostbaar bezit aan foto's en indrukken verzameld. Op het traject liggen enkele hutten, zeer spaarzaam gemeubileerd, maar toch als een welkome pleisterplaats voor de vermoeide expeditie. Men kon daar over nachten en zich enigermate beschermen legen de betrekkelijk lage temperatuur. De volgende ochtend lokte de zon weer tot voortgang door het onbekende ge bied, dat voor onze Nederlandse begrip pen onmetelijk groot is. De goedkoopste en betrouwbaarste gids was altijd de Ki lima Ndzjaro zelf, die reeds van onvoor stelbaar grote afstand te zien is. En dat zien van die berg juist wekt bij zovelen de lust op om hem te beklimmen. Velen slagen daarin, want als men eenmaal de grote afstanden door de vlakten en het heuvelland met zijn steeds wisselend ka- ïakter, heeft afgelegd, wil men zijn werk voltooien. Aan de hand van fraaie foto's kregen wij een uitstekende indruk van de schoonheid van Centraal Donker Afrika. Donker, waar het oerwoud overheerst maar blinkend-wit waar de felle zon de vlakte in haar macht heeft en iedere plantengroei tracht tegen te gaan. Maar altijd vinden wij wel een bewijs van de onweerstaanbare wilskracht van bloem of plant. Eindelijk komen wij aan de boomgrens en zitten dan al duizenden meters hoog. Nog steeds wenkt van verre de sneeuwkrans van de hoge berg en zijn wat minder hoge buur. Een nieuwe hut. een nieuwe nacht van welverdiende rust en een nieuwe dag met vele mogelijkhe den. Voort over gefingeerde paden, bezaaid met rotsblokken, fijne kiezelstenen, afge wisseld door series ravijnen, die de grootste optimist welhaast als onverteer baar moeten voorkomen. Nauwelijks heeft men de ene prestatie - want het nemen van een ravijn is geen kleinigheid - geleverd of daar staat al weer een an der probleem van gelijke orde in al zijn grimmigheid en gevaarlijkheid voor u. U moet, als U ooit de lust bekruipt ook eens zo'n trip te gaan ondernemen, er heus wel rekening mee houden, dat alles, maar dan ook alles van U wordt gevergd. U kunt bij wijze van spreken gemakke lijker tienmaal op één dag de Slufter vlakte oversteken bij vliegende storm of onder een verzengende zon, dan één traject naar de hoogste top van Afrika volbrengen. De heer Van Zadelhoff wist zijn ge hoor uitstekend te boeien, de spanning steeg zeer toen de laatste lootjes zich aandienden en het er dus op aankwam. In het holst van de nacht, zoals wij al schreven, moest aan het laatste deel van die zware tocht worden begonnen. Op handen en voeten naar boven, 6 uur lang, althans volgens de traditie, maar in dit geval had men reeds na enkele uren het doel, het eerste punt van de drie toppen bereikt en toen de zon weer heer en meester van het terrein was geworden mocht men de voldoening smaken te kun nen genieten van het feit, dat ook deze expeditie met goede uitslag was be kroond. Zeldzaam mooi waren de foto's, die vanaf het hoogste punt van Afrika gemaakt waren: bruine bergwanden, die scherp afstaken tegen de blauwe, parel- moerkleurige sneeuw- en ijsvelden. Een interessante causerie, die dan ook een dankbaar applaus ontlokte. De voorzitter van Het Nut, de heer Wieringa, bracht de spreker hartelijk dank voor het gebodene. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat de volgende nutsavond is vastgesteld op woensdag 20 maart. De heer Sj. van Dongen, burgemeester van Aardenburg, zal dan spreken over een tocht naar de Noordpool. De heer Van Dongen heeft destijds deelgenomen aan een expeditie, die was uitgerust om te zoeken naar de erongelukte Italiaanse zeppelin, waar mede generaal Nobile de Noordpool had willen oversteken. MOTORVERKEERSCOMPETITIE Texel op vierde plaats De Texélaars hebben in Noord-Holland de vierde plaats bezet bij de verkeers- competitie van de KNMV. 1 werd Am stelveen, 2. Hilversum, 3. Zandvoort. Noord-Holland telde 14 deelnemende teams. Van alle provincies kwam Assen aan de kop. MIDDENSTANDSVERENIGING VAN ST. PANCRAS NAAR TEXEL De leden van de Middenstandsvereni ging te Sint Pancras gaan hun 25-jarig bestaan op Texel vieren. Een fraaie kleu renfilm over ons eiland heeft op hun vergadering reeds een voorproefje gege- en van wat zij hier te zien zullen krij gen. „SPORTFOKKERSNIEUWS" Op de landelijke kampioenstentoonstel ling te Sneek waren ook de Texelse Franse Hangoor-fokkers met hun dieren vertegenwoordigd. Die van de heer W. Rijk werd kampioen van Nederland de Madagascar Franse Hangoren; met 'n jonge ram behaalde hij 1 zzg en 93 pnt. Een beste prestatie in deze zeldzame en moeilijk te fokken kleur, te meer daar er van de 15 ingeschreven rammen 12x zg en 3x zg werd behaald. De heer P v.d. Molen werd voor de 5de maal kampioen van Nederland de witte Franse Hangoren, ditmaal met een jonge voedster, welke ook 1 zzg en 93 punten behaalde. Wij hopen het volgend jaar meer die ren van de „Texelse Sportfokkers" te zien op deze tentoonstelling om de Texelse kleuren te verdedigen. Want het afgelopen tentoonstelling seizoen heeft ook dit jaar weer eens dui delijk bewezen, dat de doorsnee kwali teit van de dieren het makkelijk kan op nemen met de beste toppers van de vaste wa! v.d. M. GEEN SPREEKUUR Burgemeester C. de Koning houdt heden (zaterdag) geen spreekuur. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 22 tot en met 28 februari 1957 Geboren: Nan Steven, zv Willem D. Eelman en Luchiena W. Muskee; Rudolf Erik, zv Job van Hoorn en Niesje West dorp; Joost Pieter, zv Jan Hooijberg en Maartje Blom; Anna Cornelia, dv Lieuwe Visser en Alida van Sijp; Adam Hu- brecht, zv Willem de Boer en Jannetje N. van Boven; Robert Cornells, zv Cor nells J. Vinke en Neeltje J. Vendel; Nicolaas Henderikus, zv Piet de Graaf en Antje G. Scheper; Antonia Theodora, dv Nicolaas Zoetelief en Martha A. Witte. Getrouwd: Laurens van Kooten en Trijntje Daalder. Overleden: Jacob Kooger, oud 84 jaar. INGEKOMEN PERSONEN Tjipke Huisman, van Ede, Pr. Bern- hardlaan 156 naar Kogerweg la, Den Burg; Hendrika W. Kleinveld, van Bar- neveld, Kerkdijk 21 naar Schoonoordweg 17,Den Burg; Theodorus H. Diderich, van Amsterdam, Willem de Zwijgerlaan 252 naar Weststraat 10, Den Burg. VERTROKKEN PERSONEN Gerardus van Gogh, van De Cocksdorp 117 naar Schiedam, Mariastraat 34a; Fedde Beijert, van Oosterend, Bosweg 19 naar Apeldoorn, Frankenlaan 70; Jenneke N. H. Vennik, van K 27 naar Alkmaar, Pr. Julianalaan 14. OPERETTE-VERENIGING „CAECILIA" NOORDSCHARWOUDE Het zal voldoende bekend zijn, dat voor de jaarlijkse uitvoeringen van de Ope rette-vereniging „Caecilia" in Cordordia te Noordscharwoude vele belangstellen den moeten worden teleurgesteld. In ver band hiermede hebben de Besturen van Caecilia en de N.V. Concordia besloten om een ieder, die zich als aandeelhouder van de N.V. Concordia laat inschrijven en een aandeel neemt van 100,het recht krijgt op twee gereserveerde plaat sen voor de duur van de e.v. tien jaar, tegen de normale entré-prijs. Op deze wijze is men dus zeker van twee gereser veerde plaatsen en helpt men tegelijk de uitvoeringen, uit een oogpunt van toneel- accomodatie etc. tot het hoogst mogelijke peil op te voeren. Bij eventuele verhin dering mogen de plaatsen door andere personen bezet worden, mits hiervan even mededeling wordt gedaan. Oktober a.s. krijgen wij de uitvoerin gen van de prachtige operette „Der Bet- telstudent" en valt er weer zeer veel te genieten. Stel U zeker van twee gereser veerde plaatsen door storting van ge noemd bedrag op postrek. no. 423879 t.n. Coöp. Boerenleenbank te Oudkarspe! Zie de adv. in dit blad. HAMEA-Gelei: mooie, gave honden. 95 cl HAMEA-Crème: (ris gezonde huid. 95 ct Het is de Hamamelis die het 'm doet REPORTAGE OVER TEXEL In de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw zal op maandag 4 maart a.s. van 19.45-20.00 uur over de zender Hilversum I, in het hoorspel „De boer van Nooitgedacht" de opfok van kuikens worden behandeld naar gegevens van ir. P. J. van den Bremer, njkspluimvee- teel iconsulent voor Noord-Brabant. De uitzending zal worden besloten met een reportage over het beplanten van wegen en erven in de landbouwgebieden, waaraan o.m. zal worden medegewerkt door de heer R. J. Benthem, landschaps consulent bij het Staatsbosbeheer. In deze reportage zal de stem van diverse Texelaars te beluisteren zijn. FINANCIEEL attache Onze vroegere plaatsgenoot, de heer P. C. Witte, die in 1953 als vertegenwoor diger van het Ministerie van Financiën naar Washington werd uitgezonden, werd dezer dagen bevorderd tot Finan cieel Attaché bij de Nederlandse Ambas sade te Londen. Hij zal zijn functie al daar op 1 april a.s. aanvaarden. ZUN, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 3 maart op om 7.22 uur en gaat onder om 6.23 uur. Maan: 9 maart E.K.; 16 maart V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 2 mrt. 8,50 en 21.17; 3 mrt. 9,21 en 21.46; 4 mrt. 9.51 en 22.13; 5 mrt. 10.22 en 22,41 6 mrt. 10.51 en 23.09; 7 mrt. 11.20 en 23.38; 8 mrt. 11.53 en 9 mrt. 0.11 en 12.31. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. DE 2DE UITVOERING TE DE WAAL Zaterdagavond bracht de toneelclub van De Waal de tragedie van een ver knoeid leven „Geef mij Uw hand" in drie bedrijven voor de tweede maal voor het voetlicht. De zaal was ook nu weer geheel uit verkocht en er moesten nog enkelen te leur gesteld worden. Deze keer zagen we heel wat vreemde gezichten aan De Waal, er waren er van De Koog, Oude schild, ja zelfs uit Den Hoorn. Het openingswoord van deze avond werd gesproken door de voorzitter van het Dorpshuis, de heer J. Lok. Daarna kwam de toneelclub aan het woord. Ook deze avond deden de spelers weer goed hun best. In de pauze was er een verlo ting en na afloop van het stuk is er nog een paar uur heerlijk gedanst. Het lag in de bedoeling om op deze avond ook nog de naam van de toneelclub bekend te maken, maar wegens de grote drukte en het feit, dat alle programma's nog niet binnen waren, is deze nog wat uitgesteld. Het is echter jammer, dat op enkele programma's geen afzender staat. Het ligt in de bedoeling om a.s. herfst een blijspel op te voeren. FILMNIEUWS: „ONTSPOORDE VROUWEN" Een film, die een schandaal in een vrouwengevangenis tot onderwerp heeft. Glen, ook gevangen en in de mannenaf- deling opgesloten, weet zijn vrouw, die eveneens achter de tralies zit, te ont moeten. Na verloop van tijd blijkt, dat zij in verwachting is. De wrede directrice wil weten hoe het hem gelukt is zijn vrouw te ontmoeten en mishandelt daar toe zijn vrouw zo ernstig, dat levensge vaar dreigt. Als het gerucht zich ver spreidt, dan Joan op sterven ligt, komen de vrouwelijke gevangenen in opstand. Met politiemacht en traangasbommen wordt de opstand bedwongen, de mis handelde vrouw is dan echter voor de ogen van haar man gestorven. De direc trice vlucht, maar wordt als een waan zinnige in een strafcel teruggevonden. De kranten brengen het nieuws en daarmede de misstanden in het daglicht en een betere toekomst voor de gevan genen breekt aan. „JONGENSRANCH" Een leuke film over de Koning der Cowboys. Kleine zwervertjes hebben een goed tehuis op de Ranch van de oude Gabby, totdat er financiële moeilijkhe den ontstaan en de ranch in andere han den dreigt over te gaan. Chip, een der jongens, die daar een mooie jeugd bele ven, erft veel geld, maar bandieten trach ten hem ervan te beroven. Zij deinzen nergens voor terug, maar gelukkig komt er iemand, die niet voor de misdadigers uit de weg gaat en schoon schip maakt. Nederlands nieuws O.a.: Feest in Harlingen, gerestaureerd stadhuis en museum in gebruik genomen; Mgr. Bekkers, Brabants nieuwe Bisschop te paard; Pootvis voor de Langeraarse Plassen (Z.-H.); Den Haag heeft een nieuwe burgemeester; Bedrijfsauto-ten toonstelling in de R.A.I. te Amsterdam; Enorm vliegverkeer bij Halfweg; De „Balticborg" van stapel gelopen, specta culaire dwarstewaterlating in Makkum DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 22 februari: Jeugd: J. A. v.d. Slikke-J. Moerbeek 20 P. v.d. Wulp-W. Laan 20 J. Vonk-M. Stam 20 A.. Jas Vinke-S. Bakker 11 S. v. Heerwaarden-C. Dijker 11 Jac. v Heerwaarden-Joh D. Bakker 02 1—1 h ^iiosieütt-krandenó i>,aigzuur kunt blussen. On-ioid-del-lük - met Rennies. Gewoon een of twee Rennies laten smel ten op de tong en alle leed is geleden. Water of zo komt er niet aan te pas en omdat Rennies één voor één hygiënisch verpakt zijn, kunt ge ze altijd makkelijk bij U steken. Een prettig middel en smakelijk bovendien. Vraag een pakje Rennies en U bent voor lange tijd ge wapend. Voor Uzelf ook om een dis- genoot-in-nood uit de brand te helpen. DIENSTREGELING T.E.S.O. Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 12.55 15.30 18.10 Van Den Helder: 6.30 9.25 11.40 14.20 16.45 19.35 Op zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7.45 11.30 16.00 18.20 Van Den Helder: 10.30 12.45 17.20 19.35 W. A. v. Zeijlen-S. Ros B.: S v. Heerwaarden-A. v.d. Slikke 02 Jo Schoo-C. P. Burger 20 Jn. Stam-P. Keijser 11 P. W. Kooi-Jb. Koorn 20 C. v.d. Werf-A. Vinke 20 C.: Jac. Bink-D. v.d. Werf 02 C. Vinke-Jn. Koorn 02 F. v. Sambeek-J. J. Lafeber 20 W. Laan ondervond wat er wel al kan gebeuren, als je begint te geven in een vastgelopen stand. In A. liep ook de tweede ontmoeting tussen S. van Heerwaarden en C. Dijker, na een langdurige positiepartij remise. A. v.d. Slikke had het beste spel en wit struikelde dan ook over een van de moeilijkheden, waarmee de tocht naar de titel werd onderbroken. Door de neder lagen van C. P. Burger en A. Vinke (wat een blunder) zijn de kansen voor G. Dros aanmerkelijk gestegen, waarbij we de partijen die hij nog tegen hen te spelen heeft met spanning tegemoet zien. BOUW BOERDERIJ AANBESTEED Op 26 februari werd door architect N. Schermer onderhands aanbesteed het bouwen van een boerderij in het ruilver kavelingsplan voor de heer J. v.d. Star in het Noorden. De uitslag was: L. H. Staffhorst, Hilversum, 79.990, B. Gieze, Texel, 79.200,en H. Daal der, Texel, 68.400,Het werk is ge gund aan de laagste inschrijver. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN vanaf 15 februari 1957: Gevonden: muntbiljet (2,50); kinder wantje; dop benzinetank bromfiets; kin dermuts; shawl (geel met blauw); zwarte alpinomuts; br. aktentas (inh. landbouw schoolschriften en boeken); veelkleurige das; boek; groene hoofddoek; paar bruine, half lederen handschoenen; kinderpistool- houder met riem. Verloren: witte kinderkralen; bruin- iederen portemonnee (inh. gouden vijfje aan gouden ketting); paar witte gym schoenen (maat 38); lederen bruine mo- torwant; bruine portemonnee (inh. o.a. rekening); rechter bruinlederen want; wollen beige shawl; grijze kniekous; jongenspet; alpinomuts met leren band; gids en baret met insigne; bril in groen étui; pet, overall, broodtas met brood trommel en melkfles. Het bureau is hiervoor dagelijks ge opend van 16.00 tot 18.00 uur. ONDER DE POMP Het fruit is weer best, wat zal maandag de Skager baklap uutwerke?? PUBLIKATIE VAN REEDS VASTGESTELDE DATA VOOR UITVOERINGEN, VERGADERINGEN Maart. Ma. 11 maart, Den Burg, Sparavond. Ma. 11 maart: Den Burg, postzegelruil beurs. Ma. 11 maart, Den Burg, de heer Vonde ling spreekt over „de positie van de Landbouw". Di. 12 maart, Den Burg, Sparavond. Di. 12 maart, Den Burg, praatavond Ver. oudleerlingen landbouwschool. Di. 12 maart, filmmiddag en -avond van Stichting „Het theebureau". Di. 12 maart, Oudeschild, jaarvergade ring VARA-afdeling. Do. 14 maart, Den Burg, Opvoering Witte Kruisrevue door Plattelandsvrouwen. Za. 16 maart, Den Burg, Toneelvoorstel ling Rederijkerskamer UDI. Wo. 20 maart, Den Burg, de heer Van Dongen spreekt voor 't Nut over „Noord- poolexpeditie". Vr. 22 maart, Den Burg, bijeenkomst Bond van Plattelandvrouwen. Vr. 22 maart, Oudeschild, de heer Ir. H. Vos spreekt voor P. v.d. A. Oudeschild. Vr. 22 maart, Den Burg, Toneeluitvoe ring Rederijkerskamer UDI. Vr. 22 maart, De Waal, ouderavond. Za. 23 maart, viering 25-jarig bestaan Bestuurdersbond NVV. Za. 23 maart, Oosterend, lezing over „Scheepsbouw en visserij" door de heer Sipman. Ma. 25 maart, Den Burg, Ouderavond Dr. Jac. P. Thijsseschoo! Di. 26 maart, Den Burg, lezing over de „Zuid-Molukken". April. Ma. 29 april, Den Burg, Postzegelruil beurs. Di. 30 april, Den Burg, Jeugdtoneeluit voering „Het Masker". Di. 30 april, Den Burg, bijeenkomst afd. Texel van de Plattelandsvrouwen, boek- voordrachl „Barrabas". Mei. Wo. 1 mei, Den Burg, viering 1 mei-feest Spreker W. Thomassen. Maandag 6 t.m. zaterdag 11 mei: Den Burg, Temito III-middenstandstentoon- stelling. Di. 28 mei, Den Burg, concert door het Ned Kamerkoor. Men wordt verzocht wijzigingen en aanvullingen van deze lijst zo spoedig mogelijk door te geven. Dit kan schrifte lijk of telefonisch (telefoon Den Burg 21) gebeuren. Voor schriftelijke opga ven zijn kosteloos kaarten verkrijgbaar bij de secretaris van de culturele raad, p.a. raadhuis, Den Burg. Wilt U bij het bepalen van een datum voor een bepaalde activiteit zoveel moge lijk rekening houden met de activiteiten van andere verenigingen. Deze vereni gingen zullen U hier dankbaar voor zijn. Opgaven voor het volgende maand overzicht uiterlijk in te zenden op woensdag 20 maart a.s. Nescafé geeft U weer een kans op zo'n sierlijke, handige Nescafé kan!' De prijswinnaars op onze eerste limerick advertentie hebben inmiddels bericht ontvangen. Was U niet bij de gelukkigen? Ziehier dan Uw tweede kans' Doe als volgt: Baronesse van Sleen uit Slenaken, kampioene in roerkoffie maken, zegt: „Ze wordt altijd goed als je 't met Nescafé doet Schrijf op de achterkant van het volledige etiket van een bus Nescafé (formaat doet er niet toe!) Uw naam en adres in blok- letters plus de laatste regel van de limerick en zend dit aan Nescafé, Postbus 1300, Amsterdam In linkerbovenhoek ver melden PRIJSVRAAG. Laatste datum van inzending 7 maart 1957 Alléén prijs winnaars krijgen vóór 21 maart a.s. bencht. Goef s.v.p. de naam van Uw winkelier ep. 'Neueto la t>*l gsdaponoerdo merk oploabare koBe waarvoor de lua ka ontworpen. pcdpvvH .1 Junior bue 143 Normaal 255 Familie bua 9.20 Coffdncvrij Normaal I 2.90 Familie bua f 10.45

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1