PI oegs toffen Mantelcostuums Herman Nypels Jfet voorjaar na clert Dit ene weet U fa MOERBEEK kleedt Ll zomerhuisjes vulpen Uitvoering Toneeluitvoering 3 winkelmeisjes Gym ver. Texel P p p' p Spoorstraat 41 (INGEZONDEN) GROENTEOORLOG OP TEXEL Bij ons komt de vraag op. „Moet de kleinhandel in aardappelen, groenten en fruit op Texel nog worden gewaardeerd of moet hij worden geboycot?" Er zijn er gelukkig voor ons nog velen in onze ge meenschap, waar wij nog waardering hebben. Gelukkig zeggen wij. Want wie zijn arbeid verricht heeft waardering nodig, anders zal hij verkommeren en tenslotte alle zelfrespect kwijtraken. Er is nog waardering, dat de Texelse huis moeder in een der dorpen woonachtig, of wel in het meest afgelegen oord, een vol jaar, 365 dagen lang, wordt voorzien van wat onze aardbodem aan produkten oplevert, welke onmisbaar zijn voor de gezondheid van haar gezin. Dit is niet direct een gemakkelijke taak, want het produkt is heel erg aan bederf onderhe vig, denkt U eens aan b.v. de verse jonge spinazie, andijvie, sla, postelein, aard beien, kersen, pruimen enz. Maar, zegt de andere partij, we moeten het hier veel te duur betalen, zie maar eens naar de vaste wal, daar kost het de helft. Dit is beslist niet waar. Wanneer u eerlijk een verge lijking maakt tussen de produkten van dezelfde kwaliteit als op Texel aangebo den en die van een bonafide winkel in de stad, dan valt het verschil niet noe menswaardig op. En als er dan een verschil is, dan is dit door een ieder, die z'n verstand even laat werken, te begrijpen. In de stad: veel mensen op een klein oppervlak; op ons uitgestrekte eiland weinig mensen, dus meer afstanden, en velen zijn bovendien nog vaak zelf teler. De stad ligt meestal dicht bij een vei ling, dus weinig transport, ook naar de klant. Op ons eiland ziet men ons dage lijks rijden met auto of paard en kar, en u koopt niet overdadig zoals op een markt, doch wat men nodig heeft, men slaat ook wel eens een keer over, dit gaat met kosten gepaard. U vraagt toch niet van ons, dat wij filantropen zijn, d.w.z. liefdewerk gaan doen? Want wij vragen voor onze arbeid een redelijke beloning. Wij zijn geen be delaars. Doch vragen van u ook enige waardering voor onze, toch ook zeker volwaardige, arbeid. Dit zal ons weer vreugde geven in onze arbeid en u ook meer tevredenheid. De Texelse Kleinhandel in aardappelen, groenten en fruit. DE LEPELAARS ZIJN ER WEER Gisterochtend heeft men ons vanuit De Koog telefonisch bericht, dat in De Muy, die bekend werd om zijn lepelaarskolo nie, de eerste twee lepelaars zijn terug gekeerd. Zoals bekend brengen deze sier lijke vogels, de trots van Texel, de win termaanden door in het gebied van de Nijl. Dit jaar zijn ze wel bijzonder vroeg, want het oude record stond op naam van een koppel, dat vier jaar geleden op 3 maart terugkeerde. In de Muy vertoeven gedurende een dag af 14 al weer 28 blauwe reigers, die daar ook ieder sei zoen een groot aantal jongen groot bren gen. INVALIDEWAGENTJE REED SLOOT IN Mevr. de wed. B.-V. heeft donderdag de schrik van haar leven gekregen: het invalidewagentje waarin zij zat reed van het plaatsje achter de woning van haar zoon aan de Kogerweg het land op en de aangrenzende sloot in. Mevr. B. kwam onder het wagentje terecht. Het'ongeluk werd gelukkig meteen door een schoon dochter ontdekt, die in de sloot sprong en de invalide vrouw van de verdrin kingsdood wist te redden. Twee land bouwers brachten mevr. B. weer op het droge. Met een ziekenauto is zij naar haar woning aan de Duinweg vervoerd. MUZIEKONDERWIJS IN DE H.B.S. In het natuurkundelokaal van de r.h.b.s. hebben de „Starliners" donder dagavond voor ruim honderd belangstel lenden (leerlingen van de landbouwhuis- houdschool en de h.b.s. zelf) een aller aardigst programma van klassieke en moderne muziek verzorgd. De Rock 'n Roll was door hen in jazzvorm gegoten en ook dit onderdeel van het repertoire voldeed zeer. Maar men bracht niet al leen goede muziek ten gehore, men licht te ook de werking van de diverse instru menten op duidelijke wijze toe en tevens werd de geschiedenis van de jazz verteld. Het gebodene vond een zeer gunstig ont haal en de organisatie kan derhalve op een goed geslaagde avond terugzien. S.V.C.-nieuws Voor a.s. zondag zijn er geen wed strijden voor SVC vastgesteld; ook de adsp. hebben een gemakkelijke dag. Hedenmiddag worden de bomen ge plant op het sportveld, onder toezicht van de Staat. Alle leden, die een kaart hebben ontvangen, worden dan ook alle maal op het voetbalveld verwacht. Ook op de adsp. wordt gerekend. Tevens zijn ae donateurs welkom indien ze kunnen. Als er liefhebbers zijn voor de Inter landwedstrijd Nederland-België, op 28 april in het Olympisch Stadion in Am sterdam, moeten ze zich opgeven voor 10 maart bij de secretaris. S.V. Texel RKAFC-Texel; Watervogels-DTS is wel een inhaalprogramma. Texel 2-Schagen 2; Texel a-Schagen a; Texel c-Schagen c, aanvang zie kastje. Heden: Texel b-Oosterend b, 4 uur. Het zal in Alkmaar spannend worden. Texel 2 kan ons een aardige partij be zorgen. Texel a zal niet meevallen na z'n lange rustperiode. Texelse Boys-nieuws Boys 1 speelt zondag thuis tegen Geel Zwart 1, aanvang 1,30 uur. Dit is een zeer belangrijke wedstrijd jongens, want laatstgenoemde club heeft de leiding, terwijl wij medecandidaat zijn. Dus Boys, een extra schepje erop. Bovs 2 speelt uit tegen Flevo 2. Ver trek om 11.00 uur van de Groeneplaats. De adsp. spelen zaterdag uit tegen Oosterend a. Vertrek om 3,15 uur per fiets vanaf De Zwaan. Terreindienst N. v. Heerwaarden, Jac. van Heerwaarden, H. van Tongelen en A. Barhorst. PAARDENVERZEKERING D.E.L. „Draagt Elkanders Lasten" is sinds 1916 de naam van de in dat jaar opge richte onderlinge paardenverzekering en wie de aanleiding tot die oprichting kent, zal het met ons eens zijn, dat dit een zeer passende naam is, want het verlies van een paard van een klein be drijfje in polder Het Noorden gaf de stoot tot de stichting van D.E.L. De gedupeer de landbouwer was niet verzekerd en het zag er somber voor hem uit, want hij had geen geld om zich een nieuw paard aan te schaffen. Misschien had hij opge zien tegen de hoge premie, die de specu latieve verzekering eiste? In polder Eier- land en in het Noorden werden toen on der de landbouwers-collega's een lijst- collecte gehouden. Het plan lukte en de gedupeerde landbouwer kon een ander paard kopen. Ook ons kan dat overko men, zo redeneerde men, laten wij trach ten het risico tot een minimum te be perken door de stichting van een onder linge paardenverzekering. Men had ver nomen, dat aan het Vasteland een der gelijke stichting tot grote tevredenheid werkte bij een betaalbaar tarief. En zo werd in 1916 D.E.L. opgericht. Er traden 41 deelnemers toe met een verzekerde waarde aan paarden van 94.000,De stichting had plaats in De Cocksdorp. Zodoende bestaat D.E.L. al 41 jaar en nog steeds is zij tot volle tevredenheid van de leden werkzaam. Natuurlijk zijn er wel eens op- of aanmerkingen, doch in practisch alle gevallen kan men tot een compromis ko men. Niet altijd overigens, zoals wij tij dens de donderdagochtend in Hotel „De Hoop" gehouden algemene vergadering begrepen: een landbouwer had bedankt omdat het bestuur een onderzoek naar de conditie van zijn paarden had laten instellen naar aanleiding van een twee tal klachten. Op grond van het reglement was het bestuur tot het instellen van dit onderzoek verplicht. Dit laatste ar gument werd door het betrokken lid evenwel verwaarloosd: deze meende, dat men dergelijke klachten ter zijde be hoorde te leggen. Daar dit niet mogelijk was werd het onderzoek toch ingesteld. Hierbij bleek, dat de betrokken paarden in goede conditie verkeerden, zodat het onderzoek geheel ten gunste van de aan geklaagde landbouwer uitviel. Hiermede zou de zaak dus gezond geweest zijn, maar naar aanleiding van dit onderzoek besloot deze deelnemer te bedanken. Uiteraard werd dit door het bestuur be treurd. De vergadering trok ook nu maar wei nig leden, een gering percentage in elk geval van het totaal van 228 deelnemers, die zeker zo'n 80 pet. van de op Texel zijnde paarden bezitten. Dit is geen won der, daar de voorzitter, de heer P. Dros Bzn., opmerkte, dat de premie, welke D.E L. heft belangrijk lager ligt dan die van de speculatieve verzekering. Hier door zijn dan ook heel, heel weinig paar den bij de speculatieve verzekering aan gesloten. Ook paarden, die buiten de eigenlijke landbouwsector in gebruik zijn, kunnen bij D.E.L. worden verzekerd. Geval voor geval wordt bekeken. De voorzitter richtte 'n speciaal woord van welkom tot de heer E. Noordijk, ad viserend lid; de heer H. de Boer had bericht van verhindering moeten doen. Aan het jaarverslag, uitgebracht door de administrateur, de heer P. Meinderts- ma, ontlenen wij: Er werden in het le halfjaar 377 paarden opgenomen, in het 2de halfjaar 365, gemiddeld dus 371 paarden, die voor totaal 304.895,wa ren verzekerd ofwel voor gemiddeld 820,per paard. Het jaar daarvoor 835,(oorzaak: minder veulens en meer jonge werkpaarden). Er werden 44 paarden minder opgenomen met een waarde van 29.000,De tractors ver drijven de paarden steeds meer. Aan premie (1,5 pet.) werd berekend 4.573,58, aangevuld met 0,1 pet. van het deelnemerskapitaal of 307,18. Er traden vijf nieuwe leden toe met een verzekerde waarde van 6 250, Twee deelnemers beëindigden hun be drijf; hun werd het deelnemerskapitaal dus uitbetaald. De taxatie bedroeg weer 50 ct. per paard, de tussentijdse 2,50, ieder paard meer 1, Dc verlicslijst Er werden acht paarden overgenomen (het jaar daarvoor 15). Ze waren ver zekerd voor 6.650,Alle paarden werden voor 80 pet. uitbetaald. De uit kering was dus in totaal 5.320, De verzekering ontving terug 1.943,67. Verlies derhalve 3.376.33. Drie paarden werden door de Coóp. Vee-afzet naar de Overkant verkocht; vijf paarden gingen naar de Noodslach- ting, twee ervan werden goedgekeurd en brachten dus een redelijke prijs op. Het verslag gewaagt van een prettige samenwerking tussen deelnemers en taxateurs en van de volle medewerking door het personeel van de Noodslacht- plaats. Ook werd een woord van dank gericht aan het adres van de adviserende leden, de dierenartsen Noordijk en De Boer. Door de vlotte afhandeling van de diverse gevallen konden grote verliezen worden voorkomen. Uit het financieel verslag bleek, dat het negatief kapitaal was geslonken tot f 56,11 (dit was 226,12). Het deelne merskapitaal bedroeg 5.200,14. De rekening was nagezien door de he ren D. C. Witte, H. W. Keesom en C. Witte Dzn., Zuidhaffel. Bij monde van de heer D. C. Witte verklaarde deze commissie boeken en bescheiden in stipte orde te hebben bevonden. De premie werd vastgesteld op 1V* pet. plus 0,1 pet. van het deelnemers- kapitaal. Bestuur. De voorzitter werd met alge mene stemmen herbenoemd, terwijl de beer Joh. de Graaf Mzn. bij de tweede stemming benoemd werd als bestuurslid in de vacature P. de Graaf Mzn. De ge broeders De Graaf gingen nu voor de vierde maal van zetel wisselen! De voorzitter dankte de heer P. de Graaf voor zijn activiteit, waarvan de vereniging heeft kunnen profiteren, want PUBLIKATIE VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 2 maart Den Burg, „Oranjeboom", Toneelopvoe ring „Narcose" door „Het Masker". De Koog, „De Toekomst". Uitvoering Zangver. De Koog. Oosterend, „Wapen van Amsterdam", Uitvoering Fanfarecorps VIOS. Den Hoorn, „Loodsmans Welvaren", To neeluitvoering t.b.v. de kleuterschool. Md.-Eierland, o.l. school, Toneeluitv. „De nieuwe veearts" t.b.v. de school. Zondag 3 maart Den Burg, „Texel", Vastenavondfeest R.K. vrouwenver. afd. Gilde. Den Burg, „Casino", Vastenavondfeest Musette. Dinsdag 5 maart Den Burg „De Lindeboom", lezing van de heer A. de Zoete over „Chemische on- kruidbestrijding in bloembollen". Den Burg, „Lakeman", Jaarvergadering afd Texel Humanitas. Oudeschild, Kerkeraadsdag Ned. Herv. Gemeenten. De Cocksdorp, „De Hoop", Toneelvoor stelling „De nieuwe veearts" tbv de be jaarden. Woensdag 6 maart Den Burg, „Oranjeboom", bindingsavond VPRO met gezelschap Benny Vreden. De Cocksdorp, Zaal Nota, Vergadering over formatie dorpscommissie. Vrijdag 8 maart Den Burg, Geref. Kerk, Wereldvrouwen gebedsdag. Spreeksters mevr. Goeden- dorp en mevr. Van Sluijs. Zaterdag 9 maart Oosterend, „Wapen van Amsterdam", Uitvoering Fanfarekorps VIOS. De Cocksdorp, „De Hoop", Vertoning missiefilm „De klokken van Nagasaki". PILOOT BIJ DE K.L.M. Naar wij vernemen is de heer J. P. Zwaan, chef afdeling Texel N.V. Aero Ypenburg, benoemd tot piloot bij de K.L.M. T.z.t. zal de heer Zwaan de vliegtuigen dus niet meer over het Mars diep sturen maar over de Atlantische Oceaan, want hij zal speciaal op de Ame- rika-lijn dienst doen. STREMMING VAN HET VERKEER Burgemeester en wethouders van Texel maken bekend, dat de Witteweg vanaf de kampeerschuur van Drijver tot het strand, in verband met wegaanleg, voor onbepaalde tijd voor alle verkeer gestremd is. Texel, 1 maart 1957. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur Ds. Van Reijendam De Cocksdorp 10 uur Ds. Soesan Bediening van de H. Doop Den Hoorn 10 uur Ds. Van Rhijn Zendingscollecte Donderdag 7 maart, 10,45 uur Huwelijks inzegening. De Waal 10 uur Ds. Waardenburg De Koog 7 uur Ds. Waardenburg Oosterend 10 uur Dienst Maandcollecte voor de kerkeraadskas Oudeschild 10,30 u. Eerw. heer Veldhuis Collecte voor het Prov. Centrum „De Haaf" GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 en 3 uur Ds. Goedendorp Oosterend 10 en 3 uur Ds. Scholten GEREF. KERK (onderh. art. 31, K.O.) Hoekstraat 38, Oosterend Oosterend 10 en 3 uur Dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur Ds. Van der Zwaag Den Hoorn 11.15 uur Ds. van der Zwaag Oudeschild 19,30 uur Ds Van Sluijs Maandag 4 maart, Den Burg, 20,30 uur doopcursus. Donderdag 7 maart, De Koog, 20 uur, Zusterkring. het afgetreden bestuurslid onderscheidde zich steeds door een heldere kijk op de verzekeringsaangelegenheden. Vergoeding taxateurs. Algemeen was men van oordeel, dat deze aan de lage kant ligt. Een gelukkige omstandigheid was, dat de taxateurs tegelijkertijd de ronde doen voor de rundveeverzekering, maar deze gang van zaken achtte men toch niet bevredigend en daarom werd met algemene stemmen besloten de ver goeding van 50 op 60 ct. per paard te brengen. Bij de rondvraag bracht de heer Zoe telief het verschil in uitkering ter sprake tussen oude en jonge paarden. Hij zag daar een onbillijkheid in. Tot 14 jaar bedraagt de uitkering 80 pet. van de ver zekerde waarde, tot 16 jaar 70 pet. en boven 16 jaar 60 pet. Het bestuur zal deze oude kwestie nog eens onder de loupe nemen en in overweging nemen deze aangelegenheid op een volgende vergadering op de agenda te plaatsen. Men zou dan misschien kunnen overgaan tot verhoging van de maximale premie, die thans 1000,bedraagt. Hierna volgde sluiting van de verga dering. Meldden wij, dat thans 371 paarden bij D.E.L. staan ingeschreven, er is wel een tijd geweest, dat er 700 paarden waren verzekerd. Dat is al weer lang geleden, voordat de tractor het terrein ging ver overen. Eens waren er bedrijven, waar 10 tot 12, ja tot 14 paarden werden ge houden. Thans heeft menig bedrijf geen paard meer en velen slechts één. Ook stelden wij de vraag waarom er in De Cocksdorp wordt vergaderd. Dit bleek niet alleen op een goede traditie te berusten (in De Cocksdorp toch was D.E.L. gesticht), maar tevens omdat een vergadering te Den Burg nog geringer bezoek trok dan doorgaans te De Cocksdorp het geval is. Men heeft ook eens een vergadering in de avonduren uitgeschreven, ook in afwijking van de traditie, maar ook dit leidde niet tot het gewenste effect. In ieder geval is het zo, dat de afwe zige deelnemers nu door dit verslagje enigermate op de hoogte zijn gehouden, ofschoon er uiteraard veel meer punten ter sprake zijn gekomen dan in een ko lommetje kan worden gereleveerd. Wij hebben reeds een „LEUKE" COLLECTIE in KAMGAREN en WEVENIT ontvangen, waaruit U beslist al een keus kunt maken. Moderne kleuren en dessins Perfecte coupe en afwerking en stoffen van prima kwaliteit Wilt U zelf iets aparts gaan maken voor het komende seizoen Komt U dan eens kijken naar onze nieuwe collectie voor japonnen, blouses en rokken TE rege ïéér j bev u. i t. >ud-D n w an ïaand itting verkc een, idvie 'assc en Hi an 10 Ho assag alië, 'oor ratie-' iet ve iverz ave V 'e kot ïus 4 ud er erstr. oed s child' esche oed 1 ebrek /aald en ik en v ;evon rug. )ostei nderl E ;ensrr 41, O uch Milter Nieuw zeer solide te koop aangeb kamer keuken, 2slaapkamers, WC Prijs zeer billijk Te bevragen H. Stoffers, Warmoesstr. 60, A'dam. tel 48448 Te koop gevraagd gebr. naaimachine Aanbiedingen m opgave van prijs onder no 919 bureau van dit blad. sene 990 oerdegelijke constructie gouden pen f 9.90 Boekhandel Parkstraat De toneelgroep Midden- Eierland zal ten bate van de bejaarden opvoeren het blijspel „De nieuwe veearts" op dinsdag 5 maart as 8 uur in hotel De Hoop Entreeprijs f 1,— MOEKBEEKS Complete meubilering ten bate van de openbare lagere school te Midden- Eierland HEDENAVOND in de school. Opgev. wordt het blijspel „De nieuwe veearts" Aanvang 8 uur. Kaarten aan de zaal a f 1,- GEVRAAGD voor het seizoen niet beneden 16 jaar, kun nen eventueel scholieren zijn. DROS MAGAZIJN TE KOOP ramen en deuren met kozijnen, dakramen en ijzeren gootstenen J H. Geus Bij voldoende belangstel ling zal een herhaling van de uitvoering worden gegeven op vrijdag 29 maart a.s Kaarten kun nen worden aangevraagd t m 9 maart Aan de hand van de dan binnengekomen aanvragen zal worden beslist of het al dan niet door kan gaan. Geef dus voor 9 maart op Zij, die vorige keer teleur gesteld moesien worden, gelieven zich opnieuw op te geven bij C. Mets, Weverslraat 94 VOORJAARSKLEDING voor heren en jongens. De betere kwaliteiten tegen aanlokkelijk lage prijzen. .re1 yV^ rv\oe ,„o\iT 6%' ■&WeS 4*,1* Vs Vev y\5> .P ^oo1 DEN HELDER De zaak voor prima kleding

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 2