9 rocn /wa in het harL, 0 Jtifcorh- Zestig jaar getrouivd lilllll WOENSDAG 13 MAART 1957 TEXELSE 71e JAARGANG No. 7128 COURANT Uitgave N.V. ..h. Langeveld de Rooij Boekhandel - Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags- Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl, Bank- Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm De Dokter Waqemaker" heeft woensdagochtend j-L een tocht naar Den Hel der v.v. gemaakt voor het vervoer van 53 runderen, merendeels vaarzen, die via de coöp. veeafzetvereniging „Texel" hun eerste etappe gingen afleggen van de grote reis naar Italië- De dieren waren afkomstig van 26 bedrijven; een der veehouders had tien runderen geleverd. De eerste dag zouden zij naar Leeuwarden reizen (vanaf Den Helder per trailer). Van Leeuwarden gaat het in één ruk door naar Zwitserland, waar weer andere eisen aan het transport materiaal worden gesteld' Hierboven ziet U de laatste van de 53 runderen het ruime dek van de Dokter Waqemaker betreden. GROENTE-OORLOG OP TEXEL Geachte Redacteur, Beleefd verzoek ik U een plaatsje voor het onderstaande, waarvoor bij voorbaat dank. Met grote belangstelling heb ik kennis genomen van de berichten over de groenteoorlog op Texel. Een vijftal bla den werd mij toegezonden, waarin ik de verschillende berichten heb gelezen. On der zulke omstandigheden worden alle argumenten aangevoerd om het grote onrecht wat de gevestigde handel de consument heeft aangedaan om toch maar zo sterk mogelijk te argumenteren.- Ik las in het Parool van 6 maart dat de tomaten die in Amsterdam 20 cent per kg. kosten op Texel voor 75 cent per kg. werden verkocht. De productieprijs is 32 cent per kg en de minimumprijs is in geheel Nederland 20 cent per kg, waar voor er het gehele jaar geen tomaten te koop zijn geweest. Wij weten het, de groentehandelaren zijn bij velen afzet ters. Hoe is de werkelijkheid? Als de groentehandelaar over grote activiteit beschikt en over de goede koopmanseigenschappen en hij heeft een vrouw die zich inzet voor de zaak, daar naast zich niet houdt aan de 8-urige maar 16-urige arbeidsdag, dus met z'n tweeën voor vier man werken en als zij dan geluk hebben kunnen zij zich ver heffen. Als de groenteman evenals vele vakmensen per uur zou rekenen, dan ben ik in staat om aan te tonen, dat de groente het dubbele zou kosten. Het zijn deze kleinzelfstandigen, ook op Texel, die onder zware lasten hun bedrijf in stand moeten houden. Zij moeten ver plicht betalen aan het Handelsregister, Keuringsdienst van Waren, IJkwet, Rij vergunning, Hoofd Bedrijfschap Detail handel, 2 0/00 van het bruto aankoop op de veiling, Vakgroep in liquidatie, plus nog vele andere onkosten, die op vele bedrijven loodzwaar drukken. Degenen, die reëel denken en het op prijs stellen, dat zij op hun wenken wor den bediend uit een behoorlijk gesor teerde zaak, zullen ook bereid zijn iets clementer te oordelen. Het is immers zo, dat een gevestigde winkelier en hier onder reken ik ook de vaste wijkrijders, een ruime sortering moet voeren en daarmede een belangrijk bedrijfsrisico aanvaarden. In Rotterdam deed donder dag 7 maart de goede sla 32 cent, in Veur 28 cent, wat kost deze sla als zij op Texel staat en kan men ze dan allemaal ver kopen. Ik zou dit met vele voorbeelden kunnen aanvullen. Het staat voor mij vast, dat buiten de handel niemand kan geloven, hoe fanatiek wordt geconcur reerd. Dan wordt er met verlies gewerkt en soms geld toegegeven, daarover kan ik historische verhalen vertellen, die nie mand gelooft. Vier grote kerels hard werken en 's avonds 100,verloren, dat gebeurde in 1956. Wat thans op Texel gebeurt is betreu renswaardig. Het is een veel voorkomen de methode, dat men deze venters of marktkooplieden ziet verschijnen op an dere plaatsen, omdat zij hun eigen bed niet willen bevuilen, dit is een tactiek, die veel wordt toegepast. Het zijn door elkander handige kooplieden, die ge steund door eigen krachten een voor sprong hebben op vele collega's of geves tigde winkeliers. Een zeer belangrijke factor voor deze lieden is dat zij een be langrijke voorsprong hebben op de ge vestigde handel; deze moet zorgen onder alle omstandigheden voor een goede sor tering, waardoor de risicofactor belang rijk wordt vergroot. Terwijl de venter of marktkoopman op de veiling rustig kan afwachten tot voor hem de gelegenheid ie aangebroken, als de prijzen oplopen, dan blijven deze heren heel vlot weg en iaten het risico aan de winkelier over. Het jaar 1956 heeft zich doen kennen als een duur jaar, want door de veiling- omzetten duidelijk wordt gedemonstreerd (530 miljoen). Ik weet het niet, maar het vorig jaar om deze tijd zal Texel wel geen last hebben gehad van deze man, toen was alles schreeuwend duur en dan mag de gevestigde handel het risico nemen. Vele tientallen jaren loop ik mee in het be drijf, maar in die vele jaren is er nog niet één groentehandelaar als miljonair ge storven en als je een begrafenis ziet met S of 10 volgr ij tuigen, dan is het vast geen groentehandelaar. Zeker, ik kan mij begrijpen, dat de consument op Texel lacht en profiteert van de gelegenheid, maar daarom geeft het geen pas om zich door zijn gevoelens te laten misleiden en ten onrechte een hard werkende groep te diskwalificeren en te bestempelen als afzetters. Men moet zich indenken in de plaats van de gevestigde handel, men heeft zijn inkopen gedaan, kosten ge maakt, risico's genomen, wat onvermij delijk is en men komt met zijn vracht thuis en komt tot de ontdekking dat de klanten zijn voorzien, dus met de strop blijft zitten. Bij voorbaat ben ik ervan overtuigd, dat velen na het lezen van dit bericht, het met mij eens zijn, dat de po sitie van de groentehandel op Texel zeer moeilijk is en dat zij op grond daarvan recht heeft op een clementer oordeel. Ik ben gaarne bereid mijn standpunt nog nader toe te lichten. Met een woord van dank aan de Redactie voor de ver leende plaatsruimte, teken ik, hoogachtend, Joh D. Mol, Pauwenlaan 108, Den Haag. AANVULLENDE PUBLIKATIE VAN DE CULTURELE RAAD Maart Do 28 maart, Den Burg, ulo-avond. Vr. 29 maart. Den Burg, ulo-avond Vr. 29 maart, De Koog, toneelavond Luberti-school. Za. 30 maart, De Koog, toneelavond Luberti-school. April Za. 6 maart, De Koog, toneelavond Het Masker. Ma. 8 april, De Cocksdorp, de heer E. Vermeer spreekt voor P. v.d. A. Ma. 15 april, Den Burg, bijeenkomst cudleerlingen landbouwhuishoudschool. DIENSTREGELING T.E.S.O. Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10 30 12.55 15.30 18 10 Van Den Helder: 6.30 9.25 11.40 14.20 16.45 19.35 Op zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7.45 11.30 16.00 18.20 Van Den Helder: 10.30 12.45 17.20 19.35 CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden woensdag consultatiebureau De moeders worden verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. REIS VERENIGING „OOSTEREND" Op de vrijdag gehouden vergadering mocht de voorzitter, de heer J. Visman, 43 leden welkom heten. Uit het financieel verslag bleek, dat er al weer een flink bedrag in kas is. Na een uitvoerige uiteenzetting door de heer Visman, werd uit de door het be stuur en adviescommissie samengestelde reizen met overgrote meerderheid een reis naar Amsterdam gekozen op 4 en 5 juni. Op deze reis zullen tevens bezocht worden Haarlem, Calvé-fabrieken Delft en Gouda. Ook nu gaat de tocht weer per TESO-touringears. De rondvraag leverde nog enkele be sprekingen op, waarna de voorzitter de vergadering sloot, met de wens, dat ook deze nieuwe reis weer in alle opzichten zou mogen slagen. W. v. L. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 11 maart 1957 4 koeien 700850; 20 schapen 75130; 45 biggen 4055 (handel stug); 40 nuch tere kalveren 4070. „LANGS ONGEBAANDE WEGEN" Maandag 18 maart a.s. draait in ,.Loodsmans Welvaren" de mooie film „Langs ongebaande wegen". Dit pro gramma, dat U beslist moet gaan zien, wordt verzorgd door de Ned. Chr. Land- arbeidersbond. *nj2 eü Stram? Hu hier - d&n daar? Noem Kruscbea en Uw pijnen verdwijnen. In vele gevallen van rheumatische pijnen krijgt ons wisselvallig klimaat de schuld. Maar veeleer is de oorzaak ook: onzuiver bloed. Menigeen die een bloedzuiverende kuur met Kruschen begint, ondervindt al na korte tijd de weldadige gevolgen daar van. Naarmate Kruschen de wat traag geworden bloedzuiverende organen weer op normale kracht brengt, gaat het bloed sneller stromen. Onzuiver heden daarin krijgen geen kans meer, want ze worden langs natuurlijke weg afgevoerd. En daarmede de oorzaak van Uw rheumatische pijn. OPROEP Landbouwtrekkers ten behoeve van veevervoer. In overleg met politie en Dierenbe scherming wordt het volgende bekend gemaakt: Nu de landbouwtractoren gebezigd tot veevervoer voorzien moeten zijn van kentekens, dienen de gebruikers deze, alvorens tot kentekenaanvrage over te gaan, te doen keuren. Deze keuring geschiedt door de In specteur Dierenbescherming, de heer Visser. De keuring door de heer Visser beperkt zich uitsluitend tot de aanhan ger, die voor veevervoer zal worden ge- bezigd en dan speciaal de laadruimte. De aanhangwagen moet aan de vol gende eisen voldoen, indien hij gebruikt wordt voor het vervoer van lammeren (geen ander vee). a. de wagen moet op luchtbanden staan. b. de laadvloer moet solide zijn. c. de zijschotten van de wagen moeten geheel gesloten zijn tot ten minste 60 cm. vanaf de laadvloer (hekken kunnen dus opgevuld worden met planken); tussen de 60 en 85 cm. moeten ventilatieopenin gen zijn aangebracht, terwijl hierboven nog een aantal planken van het hek aanwezig moeten zijn, zodat de dieren niet over de zijwanden kunnen springen, d. Bij vervoer van vee, moet aan de voorzijde en aan de achterzijde van de aanhangwagen een rood bordje worden aangebracht, waarop in witte letters het woord „Veevervoer". Indien met deze aanhangwagen ook schapen worden vervoerd, moet even eens aanwezig zijn een laadbrug van tenminste 1 meter breed, waarvan de lengte 2 maal zo groot is als de hoogte van de laadvloer boven de grond. Belangrijk. Op donderdag 28 maart zal de heer Visser ter keuring van aanhangwa gens voor veevervoer (slechts die door trekkers worden voortbewogen) op Texel aanwezig zijn en wel: van 8.00 tot 9 00 uur te Oudeschild (nabij weegbrug; van 9.30 tot 10.30 uur te Den Burg (Politiebureau); van 11.00 tot 12.00 uur te Zuid-Eierland (nabij de school). Maak van deze gelegenheid gebruik, indien U voor een kenteken in aanmer king wilt komen. U heeft dan zo snel mogelijk het kentekenbewijs in Uw bezit. Een ieder is vrij te gaan naar de plaats welke voor hem het gunstigst is gelegen. Voorlopig is dit de enige gelegenheid om Uw aanhanger gekeurd te krijgen. Voor de mooiste keuzein mantels naar SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT Het echtpaar L. Vermeulen en A Verrneulen-Boon, Westergeest, heeft gis teren zijn zestig-jarig huwelijksfeest ge vierd. Beiden genieten nog een vrij goede gezondheid, maar gezien hun hoge leef tijd had men ons uitdrukkelijk verzocht hieraan geen ruchtbaarheid te geven voor de 13de maart. Het feest heeft zich dan ook beperkt tot een gastdag bij hun zoon op de Hoge- berg. De heer Vermeulen werd op 11 juni 1873 te Oosterend geboren, mevr. Ver meulen op 28 april 1876 te „Harkebuurt" en wel op de Listeplaats. De heer Vermeulen is altijd werkzaam geweest op het schapenbedrijf, maar zijn vader, de heer N. Vermeulen, had tal van ambachten; hij was niet alleen bar bier, maar ook klokkenist, doodgraver en slager. Toen het echtpaar Vermeulen-Boon huwde verdiende een boerenarbeider 80 cent per dag, zodat wij wél kunnen vast stellen, dat „zij" „hem" zeker niet om zijn geld getrouwd heeft! Het is liefde geweest, die hen al die zestig jaren bij elkander heeft gehouden. Van vroeg tot laat was je in die dagen als knecht in touw, want van een 8-urige werkdag was toen nog geen sprake. En als bij zomerdag de grote kudde schapen ge molken moest worden, rammelde de wekker je al omtwee uur in de ochtend het bed uit. Het schapenmelken gold immers als het extra werk, dat aan kant moest zijn voor de „normale" werk zaamheden de aandacht vroegen. Eén DORPSCOMMISSIE DE COCKSDORP OPGERICHT J.l. woensdagavond werd in café „De Aanleg" te De Cocksdorp een dorpscom missie voor De Cocksdorp opgericht. De oprichting van deze commissie werd voorbereid door een commissie van drie, bestaande uit mevr. W. F. Kikkert- Neuteboom en de heren Jac. Westdorp jr. en J. de Graaf, zulks in samenwer king met de culturele raad. De commissie is samengesteld uit ver tegenwoordigers van de verschillende verenigingen. Reeds benoemden de vol gende verenigingen een vertegenwoor diger in de dorpscommissie, t.w. de Sportvereniging De Cocksdorp S.V.C.; de Toneelvereniging „ODIT"; het Comité Bejaarden De Cocksdorp; de afd. De Cocksdorp van de V.V.V.; de Ned. Herv. Zusterkring; de Doopsgez. Zusterkringen De Cocksdorp-Eierland; de Sociëteit ,.De Vriendenkring"; het Comité kleuter school De Cocksdorp. Ds. W. A. Soesan en Pastoor Z. van der Klein verklaarden zich bereid als adviserend lid tot de dorpscommissie toe te treden. De Zangvereniging „Crescendo"; de ijsclub „Eierland" en de Ned. Herv. Jon- gevrouwenvereniging zullen nog ge vraagd worden een vertegenwoordiger in de dorpscommissie aan te wijzen. Tot voorzitter van de dorpscommissie werd een buiten de verenigingen staande figuur, in dit geval de heer G. Monen, hoofd der school, benoemd. Voorts werden tot leden van het dage lijks bestuur van de dorpscommissie be noemd mevr. G. den Braven-Jorna en de heer M. M. de Graaf. De functies zullen nog worden verdeeld. Men zag de dorpscommissie als zeer belangrijk ter versteviging van de on derlinge samenwerking in het dorp en ter ondersteuning en stimulering van de verschillende verenigingsactiviteiten. Op de vergadering sprak men de wens uit, dat ook in Zuid- en Midden-Eierland spoedig buurtcommissies gevormd zou den kunnen worden, waarna men de dorpscommissie De Cocksdorp nog graag zag uitgebreid met een vertegenwoordi ger van de buurtcommissie Zuid-Eierland en een vertegenwoordiger van de buurt commissie Midden-Eierland, waardoor ook de gezamenlijke belangen van De Cocksdorp en Eierland op een eenvou dige manier zouden kunnen worden be sproken. De oprichtingsvergadering werd bijge woond door de burgemeester - voorzit ter van de culturele raad - en de secre taris van de culturele raad, de heer G. A. Oskam. Wij spreken de hoop uit, dat de dorps commissie De Cocksdorp gedurende vele jaren tot nut van De Cocksdorp en om geving werkzaam zal mogen zijn. keer heeft de bruidegom trouwens al om elf uur in de nes gestaan: hij had zich met de wekker vergist. Na eerst in de omgeving van Ooster end op diverse schapenbedrijven werk zaam te zijn geweest, verhuisde de fami lie naar het buurtschap „Westergeest", waar de heren gebroeders Dijt hun scha penbedrijf hadden. Vanaf 1919 tot voor enkele jaren is de heer Vermeulen daar werkzaam geweest en vierde in 1953 zijn 35-jarig dienstver band samen met zijn zoon, de heer D. Vermeulen, die volgend jaar veertig jaar aan dit bedrijf verbonden is. In zijn woning aan de voet van de Hogeberg hangt een fraaie oorkonde, aangeboden door de Hollandse Maatschappij van Landbouw, die de herinnering levendig houdt aan de 35-jarige trouwe dienst. Mevr. Vermeulen kan niet op een der gelijk diploma bogen, wij achten zulks altijd een tekortkoming jegens de weder helft, die toch minstens zoveel goede da den op haar lange levensweg verricht heeft! En mevr. Vermeulen verricht die trouwens nóg met toewijding als weleer, want per week heeft zij slechts één hal ve dag hulp; de officiële assistentie dan. Gaarne wensen wij deze krasse echte lieden nog menig zonnig jaar. KRIJGT TEXEL 'N DIEPVRIESKLUIS? Men schrijft ons: Op uitnodiging van de gezamenlijke Coöperaties gingen we 6 maart op stap met als doel Ruinerwold en Gieten. Vijf coöperatie-heren en vijf dames, de direc trice van de Landbouwhuishoudschool, mevr. Roeper-Garritsen, echtgenote van de voorzitter van de Coöp. Aan- en Ver koopvereniging en drie leden van de Bond van Plattelandsvrouwen. Het doel was bezichtiging van een diepvrieskluis, om na te gaan of daar ook voor Texel een mogelijkheid inzat. Een diepvrieskluis kan het beste wor den vergeleken met de kluisinrichting van de bank. Evenals bij de kluisinrich ting van de bank kan men er een loket huren, waarin dan echter in plaats van waardepapieren, slachtprodukten, gevo gelte, groenten en zacht fruit, ter conser vering en bewaring worden gedeponeerd. In Nederland werd de eerste in 1952 te Cothcn in gebruik genomen. Spoedig bleek de belangstelling zo groot, dat op verschillende plaatsen kluizen volgden. In Ruinerwold toonde een bestuurslid I van de Bond van Plattelandsvrouwen met trots haar loket, dat voorzien was van vlees, groenten en vruchten, die in verse toestand bewaard blijven, zodat j weinig of niets van de voedingswaarde J verloren gaat; de smaak, het aroma, de kjeur en weefselstructuur blijven even eens gelijk aan het verse produkt. Te Gieten werden we ontvangen door de assistent van de Coöp. Zuivelfabriek, j waaronder de installatie ressorteerde. Ook hier waren de bezitters van zo'n I loket vol lof en alles kwam door inkoop tijdens lage prijzen heel voordelig, zodat de huur van het loket geen rol speelde. En wat doen wij op Texel? De directeur van de Texelse Zuivelfa briek, de heer Wieringa, zei bij het af scheid na de reis: „De Bond van Platte landvrouwen van Texel heeft het initia tief genomen, laten ze het verder aan pakken. Ze kunnen op de gezamenlijke Coöperaties rekenen". Het is de bedoeling om in april een voorlichtingsavond te organiseren. Dus Plattelandsvrouwen en Zusteror ganisaties - vrouwenverenigingen, komt naar de voorlichtingsavond en neemt Uw echtgenoot mee, opdat we met elkaar kunnen komen tot de oprichting van een diepvrieskluis, want heus, dit biedt vele voordelen, maar heeft uiteraard ook moeilijke kanten, omdat de afstanden hier ver uit elkaar liggen. Verder kan ik hier niet op ingaan, dat zou te veel plaatsruimte vragen. Op de eerstvolgende bijeenkomst van de Plat telandsvrouwen zal een uitvoerig verslag worden gegeven. De gezamenlijke Coöperaties danken we heel hartelijk voor het organiseren van deze dag, die in alle opzichten zeer aangenaam was. Met hen samen kunnen we misschien iets bereiken, waar iedere Plattelander van kan profiteren. Eén van de vijf dames, een Plattelandsvrouw.

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1