Li TELEVISIE i Texelse Bestuurdersbond aardappelen Jaarvergadering genoegen Dood vee? Bel no. 312 De Koog een meisje is verhuisd naa Brink 35a de Kooi JN.V. Texels Eigen Stoomboot Onderneming Algemene Vergadering is een prachtig bezit. MARTIEN BAKKER I UITBREIDINGSPLAN DEN BURG Het hoofd van het gemeentebestuur van Texel brengt ter openbare kennis, dat het door de Raad dier gemeente op 15 maart 1957 vastgestelde uitbreidings- plan-in-onderdelen voor „Den Burg" ter gemeente-secretarie van 21 maart 1957 af gedurende veertien dagen voor een ieder ter inzage ligt. De bij het uitbreidingsplan-in-onder- delen behorende bebouwingsvoorschrif ten liggen mede ter inzage. Binnen zes weken, na afloop van de termijn van ter visielegging, kunnen de belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de Raad hebben gewend, bij Gedepu teerde Staten bezwaren tegen het plan indienen. Texel, 16 maart 1957. Het Hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, C. de Koning. ONTEIGENING IN HET BELANG DER VOLKSHUISVESTING Het hoofd van het gemeentebestuur van Texel brengt ter openbare kennis, dat vanaf 21 maart 1957 gedurende der tig dagen voor een ieder ter gemeente secretarie ter inzage ligt: een uitgewerkt, door de gemeenteraad voorlopig goedgekeurd plan tot onteige ning in het belang der volkshuisvesting ten name van de gemeente Texel van een gedeelte van een perceel grond, gelegen te Zuid-Eierland. De in artikel 80, tweede lid, der „ont eigeningswet" geëiste bescheiden liggen gedurende voormelde termijn eveneens ter inzage. Belanghebbenden kunnen uiterlijk veertien dagen na verloop van de boven genoemde termijn hun bezwaren schrif telijk aan het gemeentebestuur opgeven. Texel, 16 maart 1957. Het Hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, C. de Koning. UITBREIDINGSPLANNEN Het hoofd van het gemeentebestuur van Texel maakt bekend, dat door de Raad dier gemeente op 15 maart 1957 is besloten tot voorbereiding van een wijzi ging van het „Uitbreidingsplan-in-hoofd- zaken voor de gemeente Texel" en tot aanvulling en wijziging van het „Uit- breidingsplan-in-onderdelen voor Den Burg". Texel, 16 maart 1957. Het Hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, C. de Koning. VOORLOPIG GEEN TWEEDE OPVOERING U.D.I. was aanvankelijk voornemens om vrijdagavond een tweede opvoering te geven, maar door omstandigheden kan deze voorstelling niet doorgaan. Wie reeds kaarten kochten, kunnen deze weer in „De Oranjeboom" verzilveren of onder hun berusting houden tot van de zomer, want dan zal dit blijspel - „Het Kan Verkeren" - tweemaal voor de bad gasten worden opgevoerd. JONGE EENDEN Verschillende personen hebben bij Oudeschild reeds een wilde eend met jongen zien zwemmen, maar toch is dit geen bijzonder verschijnsel, want eind februari pleegt de eend reeds te gaan broeden. De broedduur bedraagt plm. 26 dagen. Over wilde eenden gesproken: in de nu zo waterrijke vlakte achter het station van het waterleidingbedrijf bij het Loodsmansduin, houden zich vele eendenpaartjes op, terwijl ook menige kievit er zich best thuisvoelt. SPREEKBEURT IR. H. VOS Belangstellenden worden verwezen naar de elders in dit blad voorkomende advertentie i.z. de spreekbeurt van Ir. H. Vos voor de afd. Oudeschild van de Partij van de Arbeid op vrijdag 22 maart a.s. in het „Eigen Gebouw". Voor de bewoners van De Cockdorp, Eierland, Oosterend en Den Burg is voor busvervoer gezorgd (Zie de advertentie). HET EERSTE KIEVITSEI Negen dagen vroeger dan vorig jaar is op Texel het eerste kievitsei gevonden: de 12-jarige Harry Bakker Mzn., De Waal, heeft zondag in polder Waalen burg dit genoegen mogen smaken. Harry heeft het eitje de traditie getrouw aan burgemeester De Koning aangeboden, die deze geste natuurlijk zeer op prijs stelde. Maandagmorgen vond de heer A. Lap, Den Hoorn 110a, ook een kievitsei en maandagmiddag werd nummer drie door Jan Kikkert, De Westen, geraapt. Dit ei belandde bij poelier Plaatsman-Corne- lisse, die er een gulden voor betaalde (Men meende, dat dit het 2de eitje was). In 1956 werd het eerste kievitsei op 26 maart gevonden en wel door de heer J. Roeper Dzn., „Akenbuurt". SJEF VAN DONGEN SPREEKT OVER ZIJN TOCHT NAAR SPITSBERGEN In antwoord op het bezoek, dat de gemeenteraad destijds aan de gemeente Aardenburg (Zeeuws Vlaanderen) bracht, zal deze week een gedeelte van het Col lege van burgemeester en wethouders van de gemeente Aardenburg een bezoek brengen aan Texel. In het kader van dit bezoek heeft de burgemeester van Aardenburg (beter bekend onder de naam Sjef van Dongen) zich bereid verklaard voor de leden van het plaatselijke departement van 't Nut in hotel „De Oranjeboom" op donderdag 21 maart a.s. een lezing houden over zijn deelneming aan een expeditie naar Spits bergen, die geprobeerd heeft om de over levenden van het luchtschip „Italia" te redden. Voor niet-leden entree 1, S.V. Texel De scheidsrechter voor Texel 1 wilde het terrein afkeuren, maar de jongere spelers wilden wel en de oudere liever niet spelen. De scheidsrechter besliste, als we spelen, gaan we door tot het bit tere einde en zo gebeurde het. Met 91 werden we in de hopeloze modderpoel verslagen. Dat betekent, dat a.s. zondag tegen BKC nog wel heel wat van jullie ge vraagd zal worden. Bereid U goed voor. Texel 2 gaat naar Wieringêrwaard 2; Texel a-Flevo a; Texel b-Oosterend b; Texel c-ZAP c. Zondag 24 maart a.s. start de KNVB- toto weer. De formulieren zijn aan de leden toegezonden en moeten uiterlijk vrijdagavond tien uur bij hotel „De Graaf" worden ingeleverd. VOOR EEN VLUCHTELINGENGEZIN OP TEXEL GEVRAAGD: EEN UUR VOOR EEN TOEKOMST Eén uur voor een toekomst. Herinnert u zich deze slagzin van enkele jaren ge leden nog, toen het er om ging gelden in te zamelen voor de leniging van de vluchtelingennood? Vele vluchtelingen konden toen inderdaad aan een toekomst geholpen worden; een klein stukje vluch telingennood kon toen worden gelenigd. Maar nog steeds is daar dat probleem van die vele vluchtelingen zonder toe komst, thans in nog ontstellender vorm dan ooit tevoren. Het Hongarije-drama ligt nog vers in GESLAAGD Oosterend. Op de Practijkschool voor Landbouwmechanisatie te Slootdorp behaalde de heer K. Eelman Wzn. het praktijkdiploma voor Landbouwwerk tuigen en Landbouwmotoren. VOORLICHTINGSAVOND IN OOSTEREND Zoals ieder jaar zal ook dit jaar en wel zaterdag 23 maart in „Het Wapen van Amsterdam" weer een voorlichtings avond gegeven worden voor de vissers van Texel en belangstellenden over scheepsbouw vissersvaartuigen. Na de pauze zullen er mooie films over de visserij vertoond worden. U.D.I. BRACHT BLIJSPEL Ditmaal heeft de heer Breeuwer geen schade-enquête-commissie behoeven te alarmeren, want tijdens de opvoering van het blijspel „Het Kan Verkeren", voelden de toeschouwers geen enkele maal de neiging in zich groeien om de zaal te gaan afbreken. Ze hebben het stoïcijns aangezien en er waren zelfs toeschou wers, die, tijdens de pauze in de kleine zaal bijeen, zoals dat te doen gebruike lijk is, even in diepe twijfel stonden of ze nog weer zouden gaan verkassen of dat ze maar tot het laatste woord aan gene zijde van het voetlicht de biljart- room trouw zouden blijven. Ze meenden namelijk heus niet zoveel te moeten mis sen. Nee, UDI heeft met „Het Kan Verke ren" werkelijk geen denderend succes geboekt. Over het algemeen werd er zeer verdienstelijk gespeeld - als door snee toneelensemble dan - maar de in houd van het stuk had zo bar weinig om het lijf en bracht naderhand, toen het ging verkeren, een soort herhaling van hetgeen reeds gezegd en betoogd was, cat de toeschouwers werkelijk niet ge boeid konden worden. Het was - om met de heer Dapper te spreken - een wed strijd (tégen de Muze) die we maar zo spoedig mogelijk vergeten moeten. Mis schien zijn wij er in maart ook nog niet al te zeer op afgestemd en zullen de zwierige vakantiegangers er straks mo gelijk wél de nodige vrolijkheid aan kun nen ontfutselen?? De zaal was tot de laatste plaats bezet. Tot de aanwezigen behoorde ook burge meester De Koning, die door de heer Th. Witte een bijzonder woord van welkom werd gebracht. Een toen ging het doek op. Allereerst het verhaal: een baron is op zwart zaad komen te zitten en wordt voortdurend door zijn schuldeisers - een bookmaker - lastig gevallen. De zoon van de baron laakt verliefd op de dochter van de huis knecht, maar de baron ziet meer brood in de dochter van de bookmaker. De huis knecht wordt echter in één slag een ge fortuneerd man, daar hij de hoofdprijs van een grote loterij in de wacht sleept. Hij koopt het kasteel van de berooide baron. In 't volgende bedrijf blijkt, dat de huisknecht de weelde niet kan ver dragen en zijn gehele vermogen er in een minimum van tijd doorjaagt. We krijgen dan een complete herhaling in het nega tief van het eerste bedrijf. Uit piëteit met hun papa zullen de jonggeliefden hun verloving voor de buitenwereld ver breken, opdat de zoon de dochter van de bookmaker zodanige voorstellen kan doen, dat zij er niet aan zal denken met hem te huwen. Hierbij blijkt echter bui ten de aard van de dochter te zijn ge rekend Bovendien.... worden we ge confronteerd met een zes eeuwen oud familiespook of beter de baron wordt dat en hij verneemt, dat de bookmaker in 't bezit zal komen van aandelen, die thans waardeloos zijn, maar straks een gewel dige sprong zullen maken. Nu worden de rollen wederom omgedraaid en het ge volg is, dat de baron zijn kasteel terug krijgt. Huisknecht Johan krijgt een dik pensioen, evenals de bookmaker, daar. papa verliefd is geraakt op de dochter en haar zal huwen ook. Daartussen door kregen wij dan nog enig idee van de avontuurtjes, die baron en huisknecht vroeger samen hadden beleefd. Zoals gezegd, jammergenoeg een in houd, die niet pakken wilde. En.om daarbij aan te sluiten, er ontstonden ook wel eens enige hiaatjes, wegens een te kort aan rolkennis, een hiaatje als bij een filmbreuk, die niet afdoende gelast werdZo moesten wij de heer Do Wilt - de baron - er nog al eens op be trappen, dat hij zijn rol niet al te best had ingestudeerd. Zijn spel was goed, maar onvoldoende rolkennis kan daar afbreuk aan doen. De heer H. Vlessing beeldde de zoon van de baron uit. Een aardige weergave en hij belooft een goe de kracht voor UDI te worden; een tik keltje bedeesd nog, wat met het ont wikkelen der routine uiteraard zal weg slinken. De heer A. Poel was niet alleen als huisknecht maar ook als baron de 2de zeer goed op dreef, zij het, dat ook hij het niet tot de laatste scène de souffleur geheel ter zijde kon stellen. De heer C. de Wit had eveneens een prima opvatting van zijn taak, waarbij wij hem zeker een pluim mogen geven voor de wijze waarop hij het Vlaamse dialect beheerste. Mevr. Mulder-Graus had helemaal geen moeite met haar rol, maar wel ver gat zij enkele malen de romige Vlaamse taal te bezigen. Mej. E. Remmers ten slotte voerde een prettige dochter (van de huisknecht) ten tonele, met goed spel en lofwaardige rolkennis. Besloten werd met een zeer geani meerd UDI-bal, dat velen nog geruime tijd in een tip-top stemming bijeen hield. het geheugen en heeft ons weer eens met de neus op het drama van de duizenden vluchtelingen gedrukt; op de toekomst van die mensen, die met achterlating van alles, wat hun lief was en wat zij hun eigendom konden noemen, de vrijheid boven het terreurbewind verkozen. Bijna twee procent van de gehele Hongaarse bevolking, of wel bijna 200.000 mensen, week, met alle onzekerheid, die ook de vrijheid hen biedt, naar die vrijheid uit. Sinds korte tijd zijn, zoals U bekend zal zijn, ook op Texel een tweetal Hon gaarse vluchtelingen en wel het jonge Hongaarse echtpaar Irèn en Dezsö Nagy, die voorlopig nog bij een Texelse familie een gastvrij onderdak vonden. Toen de eerste Hongaren in de Jaar beurshallen in Utrecht aankwamen ver namen we al gauw uit de couranten, dat de eerste wens van vele Hongaren was zo spoedig mogelijk aan het werk te kunnen gaan. Wel de heer Nagy vormde hierop geen uitzondering. Nog maar nauwelijks op Texel aangekomen vroeg hij zijn gastheer of hij niet aan het werk kon. In zijn eigen beroep nl. scheeps- ketelmaker kon hij uiteraard op Texel niet aan de slag, maar de heer Nagy toonde zich ook een zeer goed lasser en is inmiddels reeds enkele weken bij de firma De Graaf Schoorl in Den Burg als zodanig werkzaam. Hoe hem dit af gaat en hoe zijn baas over hem te spre ken is? Wel daar wil ongetwijfeld onze actieve redakteur u wel eens verslag van doen. Het echtpaar kwam met vrijwel niets anders, dan de kleding die zij aan had den, over de Hongaarse grens. Het is de bedoeling, dat zij over enkele maanden, als zij enigszins aan de Texelse omgeving zijn gewend, één van de bungalows te De Koog, die de gemeenteraad daarvoor be schikbaar stelde, gaan betrekken, waar na zij zich een toekomst op Texel kunnen opbouwen als één van ons. Maar voor het zover is en voor zij zich zelfstandig zul len kunnen vestigen en niet meer van de - overigens graag verleende - gastvrij heid zullen behoeven gebruik te maken, zullen zij de woning moeten kunnen in richten. Eerst hierna zullen zij zich met recht op Texel „thuis" kunnen voelen. Het vluchtelingencomité Texel heeft haar steun voor deze inrichting toege zegd, daarbij wetende, dat de Texelse bevolking, zo zij voor een concreet doel wordt gesteld graag alles zal doen om dit doel te bereiken. En, met aller inspan ning moet het mogelijk zijn hét benodig de geld voor de inrichting van de woning bijeen te brengen. Reeds heeft het comité de grootste behoefte van het gezin aan kleding e.d. kunnen lenigen, dank zij de reeds bijeengebrachte som, maar daar kan Texel het toch niet bij laten, dat zou half werk zijn en half werk doet geen Texelaar. Voor kleding en inrichting van de woning zal dit bedrag echter ten enen male onvoldoende zijn. In verband hier mee heeft het Vluchtelingencomité toe stemming verkregen van het gemeente bestuur om in de periode van 25 t.m. 30 maart a.s. een lijstcollecte t.b.v. het gezin Nagy te houden. Het vluchtelingencomi té hoopt, dat het met Uw aller medewer king mogelijk is het bijeengebracht be drag zodanig aan te vullen, dat een vol ledige inrichting van de woning kan worden bekostigd. En zo'n zware opgave is dit nu ook weer niet. Immers als iedere Texelaar één uurloon zou afstaan voor het gezin Nagy zou het doel al heel dicht benaderd worden. Een dergelijk offer toch kan voor niemand tegroot zijn, als het er om gaat een jong gezin aan een nieuwe toekomst te helpen, door hen in een gelijkwaardige positie te plaatsen als de overige Texelaars Mogen wij volgende week op Uw aller medewerking rekenen? Stelt de collectrices niet teleur als zij U vragen één uur af te staan ten bate van de toekomst van het echtpaar Nagy Het Vluchtelingencomité Texel. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Donderdag 21 maart, 8 uur Zuster- kring Den Burg. Spreker Ds. Van Sluijs. Onderw.: „Christus wordt weer gekrui sigd", roman van Niko Kazantzakis. Met dank aan God en grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje Dieuwke T. Procee-Stoepker G. Procee Marietje Hoofdweg E 21, fexel 16 maart 1957 J. de Jonge en Tr. de Jonge-van der Bij zeggen, mede namens we derzijdse ouoers, vrienden en kennissen dank voor de belangstelling bij hun hu welijk ondervonden. Den Helder, Maart 1957 TEXELAARTJES 3 regels ƒ0,80; elke regel méér 0,20. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 1) u. in Boekh.) en onder nr. 0,20 meer. Dagelijks verkrijgbaar beste vers geslachte malse kippen A. N. Plaatsman, poelier Ko- gcrweg 36 nb Texla tel. 139 Te k. ongeveer 8 kub. mest, aan Den Bnrg. Te bevr. bur v. d. blad Gevonden foto toestel. Terug te bekomen B. v. d. Velde, Eierland E4 Te koop gevr. een 2pers ledikant met bed en matras sen M Dijker, Den Hoorn 38 Gevr. werkster 1 dag per week. Betsema, De Waal 67 Te k. aangeb. d bl. col bertjasje leeftijd plm. 14 jaar z.g.a.n. en handnaaimachine Te bevr. Wilhelminalaan 1 Te k. 8 beste biggen, van Maldegem, Jachtlust Te k houten 2pers. ledikant, laag model, crème flO,- Zonne scherm, rolgordijn voor buiten br. 190 cm. lang 2 m. f4,-, pr hangklok f5,-, ganglamp, lan taarnmodel. glas in lood. f4,50 1 slaapkamerlamp compleet f2,50 Schildereinde 111, Den Burg, Tel. 189 Te koop hondenmand z.ga.n., voet balschoenen m. 33, kamer- spiegel. Emmalaan 9 Kie vitseieren te koop gevr. A. N. Plaatsman, Kogerweg 39 nabij Texla. Ook af te geven bij C. Visman, De Cocksdorp Albert Heijn vraagt: Een verkoopster, 18 - 22 jaar. Pret tige, afwisselende werkkring. Behoorl. beloning. Bedrijfs kleding in bruikleen. Pers. aanm. in ons filiaal Den Burg, Binnenburg 8 Voor de jubileumfeestavond nog kaarten verkrijgbaar bij h Snoek en A. Backer 6 Hiermede geven wij U kennis dat in het ziekenhuis Parkzicht is overleden onze lieve moeder en omoe Adriaantje Hoogerheide wed. v. Cornelis Weijdt in de ouderdom van ruim 79 jaar. N. Terwindt-Weijdt W. J. Terwindt Greta en Geret Oudeschild 150 Texel 16 maart 1957 De teraardebestelling heeft plaatsgehad op 19 maart jl. Zondag 24 maart hopen D.V. onze geliefde ouders en grootouders P. Ellen P. Ellen-v. d. Vis S. v. d. Vis G. v. d. Vis-Kikkert hun 25-jarige echtvereni ging te herdenken. Ps 68 10. Dat God hen nog lang voor ons moge sparen is de wens van hun dankbare kinderen en kleinkinderen Receptie Fam Ellen 27 maart van 8—10 uur nm. Peperstr. 85, Oosterend. Fam. v.d. Vis 25 mrt na 3 uur nm 't Vogelhuis De Koog. BIEDT ZICH AAN: nette alleenstaande juffrouw van 50 jr voor huishoudster of hulp in de huishouding spreekt beetje Duits en beetje Hollands Br. no 925 bur. van dit blad Te koop gevraagd (veldgewas) hoogste prijs. Blom, Oudeschild, tel 459, Den Burg Gymnastiekvereniging Oosterend donderdag 21 mrt. as8,30 uur in de o.l. school. Kopje meebrengen Vakantie-woningruil Aangeboden heel huis te Zeist, 6 slaapplaatsen Gevraagd huis voor echt paar en 3 kinderen onder 12 jr Wie ruilt met mij voor 14 dagen in juni Br. no 927 bur v d. blad 2 jongelui 18 en 19 jaar tweede en derde kl kweek- iSchool, zoeken werk in de laatste 2 weken van juli en de eerste twee van augustus. Br. Amsterd. Straatweg 404 Utrecht Wanneer u zelf het schilderwerk van muren en houtwerk In huls opknapt. Loop eens bij ons binnen en haal zonder enige verplichting het boekje 'Knap het op met kleur', de handleiding voor allen, die zelf ichllderen. SCHILDERSBEDRIJF COR BREMER ZONEN Oosterend - Tel. 229 (((CUD Fien-WIKKEIKB J. Zwan. TE KOOP Chevrolet de luxe 1950 6 pers. Nieuwe banden. Garage M. v. d. Slikke, Telef. 222 BIEDT ZICH AAN: als hulp in de huish voo 2 a 3 dagen per week. Br. no. 926 bur. v. d. bla R. HENSTRA, „Bosrand K 58 van aandeelhouders op vrijdag 12 april 1957 te 20,3! uur in hotel De Oranjeboom te Den Burg Te behandelen punten 1 Opening 2 Notulen 3 Jaarverslag 4 Aanbieding ontworpen balans en verlies en winst rekening met toelichting. 5 Verslag commissarissen betreffende onderzoel balans en verlies en winstrekening. 6 Vaststelling balans en verlies en winstrekening 7 Verkiezing commissaris. (Aftredend de heer J. d Wit, herkiesbaar) 8 Behandeling voorstellen van aandeelhouders. 9 Rondvraag 10 Sluiting. De balans en verlies en winstrekening met toelich ting alsmede de te behandelen punten liggen van 2 maart tm II april 1957 op werudagen van 10— li uur voor aandeelhouders ter inzage ten kantore de onderneming te Den Burg. Volmachten kunnen worden ingeleverd ten kantor der onderneming van 21 maart tm 8 april 1957 12,15 uur. Voorstellen van aandeelhouders moeten met inacht neming van het bepaalde in art. 25 der statuten bi de Raad van Commissarissen worden ingeleveri uiterlijk 25 maart 1957. De Raad van Commissarissen. Op deze vergadering rijden gratis bussen. Vertrek tijden worden nader opgegeven. Nieuws, toneel, sport, film, kerkelijke en wereld lijke gebeurtenis alles bij u in de huiskamer. De ontvangst wordt steeds beter. Vraagt onze tevreden gebruikers. Over enkele weken komt de Friese zender Irnsum in de lucht, dat moet een verbetering zijn Voor dit doel plaatsten wij reeds op ons pand in de Weverstraat een Irnsum antenne, kanaal 6 (het is de onderste, de bovenste is een F.M. antenne) Wij proberen en expirimenteren voor ons en voor u, profiteert hiervan en laat u door ons voorlichten. Onze RIJKSGEDIPLOMEERDE monteur staat ook u ten dienste, met onze ervaring op elek trisch- en radiogebied van 1936 af en van Televisie van plm 10 jaar, staan wij met ons gehele service-apparaat voor u klaar Vanuit Lopik (120 km) kunnen wij niet steeds een 100 pet ontvangst garanderen, Irnsum ong 65 km, dat zal beter gaan, wij zagen reeds het testbeeld wat uitstekend was. Het adres sinds 1936 voor al uw problemen op electrisch gebied ,n\.28 r"a3rt) D— 'lng Sp"^' so9pm.rii*t"'y,ntoTo0o. 82ct.40"9el; lom.s»6? lik A8ct,lO*<=«°15 WeTW v»83*00' 63c03"9eU Ontbijtkoek „,„70"°°' l7ie9^ Ontbijtkoek - ll0cl.rn«9',s Ananas,*»* a0A gr.«>°r 55c, xea*1* fcnanas, m yoor 5x©0«U pepert®®®1 »°°r - spt»Sl2509'-V" 'BV0* i 25 ct NÜ2REPtN^"Vne(Spar) b\j 3 pakjes g0 10% korti®9

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 2