V Ir WACHTEN Pimba de negerjongen duurt altijd lang Gij s de Peur NJ TWEEMAAL „ONDER VALSE VLAG" Morgenavond worden alle Zuid-Eier- landers in de Kapel aldaar verwacht om het blijspel „Onder Valse Vlag" bij te wonen. Voor deze avonden - thans ten bate van de Kapel - bestaat altoos flinke belangstelling en de tonelisten hopen, dat donderdagavond wederom een groot aantal toeschouwers present is. Omdat de rollen er nu toch muurvast inzitten is besloten om zaterdagavond met souffleur en attributen naar het hoge noorden te trekken om in Texels noorde lijkste vergaderzaaltje op te treden en wel in het Wijkgebouw, dat ook van tijd tot tijd graag met een financiëel resul taat wordt verrast. Een dubbele blijd schap, dus, want wij mogen er op reke nen, dat de lach weer van voor tot ach ter door de zaal zal golven. AUTO-EN BROMFIETSFONDS VAN HET WITTE KRUIS Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de afd. Texel van het Witte Kruis, werd door de Bond van Platte landsvrouwen bij monde van haar voor zitsters, mevr. Laan, de belofte uitge sproken t.z.t. voor een vierde wiel te zul len zorgdragen voor onze nieuwe auto. Aan deze toezegging is op 14 maart op grandioze wijze gevolg gegeven door het ten tonele brengen van een revue, ge titeld „Het Vierde Wiel". Het batig saldo van deze zeer geslaagde avond, ten be drage van 658,08, inclusief loterij en de door de heer en mevrouw Zwan georga niseerde open schaalcollecte werd aan het Witte Kruis afgedragen. Namens het Bestuur van het Witte Kruis nogmaals onze bijzonder hartelijke dank aan alle dames en de Visser, diri gent dameskoor, die hun medewerking hebben verleend aan 'net tot stand ko men van deze revue. Een bijzonder woord van lof en dank aan mevr. Laan, die de wel zeer moeilijke taak op zich genomen had deze revue samen te stellen uit de gang van zaken bij ons Witte Kruis van af de oprichting tot heden, en hierin in alle opzichten schitterend is geslaagd. Op het ogenblik is in het autofonds 'n bedrag gestort van 3.458,38. Wie helpt de nu nog ontbrekende 500,voor deze auto boven water te halen. Een mevrouw, die onbekend wenst te blijven, gaf hier een sprekend voorbeeld. Zij was verhinderd de uitvoering der Platte landsvrouwen bij te wonen en stelde in de plaats daarvan een bedrag beschik baar van 50.Hulde aan deze bij het bestuur onbekende mevrouw, onze har telijke dank? Voor de nieuwe bromfiets ten behoeve van onze wijkverpleegster te Oosterend kwam het eerste bedrag van 2,50 van de heer J. S. te Oosterend binnen. Onder de gewone giften kunnen wij een bedrag noemen van 50,ontvangen van de heer P. v.d. V. te Oosterend. Eveneens onze hartelijke dank. Leden te Oosterend en omgeving, denk nog eens aan die nieuwe bromfiets van Uw zuster: auto en bromfiets kunnen wij uit de gewone middelen niet financieren, voor deze buitengewone uitgaven hebben wij Uw steun nodig. Het Bestuur zou het bijzonder op prijs stellen als de daarvoor uitgegeven 400,nu eens door onze leden in Oos terend en omgeving op tafel werden ge legd, met een beetje goede wil is dat toch wel te bereiken. HERV. GEMEENTE OOSTEREND Vanavond om 8 uur Samenkomst in de school van Oost. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 18 maart 1957 4 koeien 700800; 2 pinken 400500; 6 schapen 80125; 40 biggen 4055; 10 schrammen 5565; 50 nuchtere kalveren 40—70. S.V.O.-nieuws Door terreinafkeuring ging de wed strijd zondag niet door. Zonder wijziging rusten we a.s. zondag weer. We weten welhaast niet meer wat voetballen is. Adsp. b. spelen uit tegen Texel b, 4 u. FILMNIEUWS: „JAMBOREE" Jarvis, directeur van de Bevroren Voedsel Maatschappij, en zijn bedrijfs leider, Don Wilson, hebben besloten Ernest Tubb en zijn Texas Troubadors te engageren voor hun radio-programma. Als Joe Mason, de impressario voor Freddie Fischer en zijn Schnickelfritz Band, dit verneemt, begeeft hij zich on middellijk naar de Fairview Farm, waar de Troubadors werken. De boerderij wordt gedreven door Ruth Cartwright, Kaar vier zusters en haar tante. Bij zijn aankomst bemerkt Joe, dat de Trouba dors inmiddels naar de stad zijn ver trokken. Hij bericht de jongens van de Schnickelfritz Band, dat zij naar de Fair view .Farm moeten komen en dat zij moe ten leren in de stijl van de Troubadors. Joe en de jongens bemerken, dat het boerenleven niet zo gemakkelijk is als zij hebben gemeend. Er volgen vele vrolijke en muzikale complicaties als de ene band de stijl van de andere copiëert om te trachten het contract voor het radio programma te bemachtigen en het gevolg is, dat beide bands worden afgewezen en dat Ruth en haar Music Maids dit con tract krijgen aangeboden. „DE DRIE RINALDO'S" Ingrid Andree is ongetwijfeld de sterkste speelster in deze film, die in de artiestenwereld speelt. Samen met twee mannelijke collega's brengt ziy een tra pezenummer dat een wereldnaam krijgt. De ene collega, haar man, is een keurige, r.iets kwaads vermoedende echtgenoot. De andere is een boemelaar, die zijn best doet de echtgenote te verleiden en zich daartoe is haar kamer weet te dringen, waarna hij de deur afsluit. Het jonge vrouwtje wenst haar man trouw te blijven en ziet geen andere op lossing dan de ongewenste Don Juan dood le schieten. Voor de rechters wenst zij zich niet vrij te pleiten; haar moeder moet als dramatische getuige de rechters tot een milde straf voor haar overhalen. Dit is zeker niet het sterkste deel van de film, die hier en daar wat erg traag is maar dank zij het goede spel van In grid Andree een bezoek zeker waard is. Nederlands nieuws O.a. Romantiek herleeft in Museum Fodor te Amsterdam; Cees Laseurs Dal- matische doggen, druk hondenleven in huis van Vader Doorsnee; Kindercircus „Elleboog" voor het eerst in grote piste; Carnaval 1957. Wereldnieuws O.a.: Doopfeest in Monaco; Vice-presi dent Nixon bezoekt Marokko; NATO- manoeuvres in de Middellandse Zee; De goudkust wordt een onafhankelijke staat; Bournemouth-Manchester in de kwart finale. OMVANG KIPPENSTAPEL Tot onze verwondering lezen wij in een pluimveeblad, dat wij beweerd heb ben, dat er 11 miljoen kippen afgeslacht zouden moeten worden. Men berichtte ons, dat in meerdere nieuwsbladen een soortgelijk bericht zou hebben gestaan. Een en ander is nooit door ons be weerd. Op vele bijeenkomsten hebben wij steeds kort samengevat het volgende ge zegd: „vlug en streng selecteren van de jon ge en de oude hennen" bij daling van de leg opruimen. Neem tijdig een redelijk aantal kuikens en wel een aantal over eenkomend met 1955. Dus wel iets min der kuikens dan in 1956. En nog altijd is dit onze persoonlijke me ning. Wij zouden een dringend beroep op alle pluimveehouders willen doen om dit advies ernstig te overwegen. M. J. Dings, voorzitter N.P.F. TEXELS GEMEENTERAAD BIJEEN (Vervolg van pagina 1) schermen. Dit geldt ook voor de bouw- strook in de Parkstraat. T.a.v. de beplan ting ben ik het evenmin met de heer Hin eens. Dit is na moeizame besprekin gen geboren in overleg met de ruilverka velinginstanties. Als die beplanting aan één stuk was, zou ik er ook tegen zijn, maar ze bestaat uit het recht trekken van enkele hoeken en dient voorts tot beschutting der sportterreinen. Als wij het plan niet aannemen zou dit een ern stige vertraging tot gevolg hebben en na delig zijn voor Texel. Wethouder De Waard meende, dat verlening van ontheffing het gevaar in hield van het meten met twee maten. En verder wees hij erop, dat de ver- keersdeskundigen de plaats van het autobusstation enig juist hebben geacht. Als wij de bedrijfsgrootte van 150 m2 zouden laten schieten en ons alleen aan een maximum van 60 pet. van de opper vlakte zou verbinden, zou de belendende eigenaar in de toekomst gedupeerd kun nen blijken te zijn en volgens prof. Bruin is 150 m2 in de practijk voldoende. Wie grotere gebouwen nodig heeft zal buiten Den Burg moeten bouwen. Wat het bos plan betreft, ik zie hier een recreatie voor de bejaarden, wier aantal allengs groeit en voor de moeders met kinderen. Hier en daar hebben wij banken ge plaatst, maar wegens de veelal ongun stige weersgesteldheid maakt men er maar weinig gebruik van. Grote bedrij ven veroorzaken klachten van de om wonenden en daarom horen die op een industrieterrein thuis. Voorz.: „De schadevergoedingsrege ling kan door de raad zelf bepaald wor den. Het schenkt mij voldoening, dat de heer Roeper het bosplan goedkeurt, want dit is een geluid van onverdachte land- bouwzijde. Aanvankelijk gold het plan 35 ha. Hier is dus duidelijk een compro mis gevonden, aan de zuidzijde komt een terrein voor diverse gemeentelijke doel einden, die hun plaats zullen opeisen. En zo zijn er nu reeds meerdere ontwikke lingen die we nu al met enige angst aan zien.". De heer Vlaming: „Boerderijen kun nen met subsidie elders gebouwd worden en de eigenaars hebben er bovendien alle belang bij om aan of op hun land te zitten". De heer Roeper: „Voor de bouw bedrijven ligt het dan nog gunstiger, want die krijgen de schade voor de volle honderd pet. uitgekeerd." l K7* 15. Hoe kom ik hier levend vanaf? denkt Pimba. Die krokodillen maken geen haast. Die wachten rustig tot ik van de honger naar beneden tuimel. Kunnen ze lang wachten! Maar wat dan? Als hij maar pijl en boog had! Aha, hij weet het! Hij zal proberen er een te maken. Als de krokodillen de tijd hebben, hij heeft het óók. Pimba kijkt eens rond in de boom. Dat is een mooi buigzaam bamboetakje. En uit die tak is wel een pijl te maken. Hij heeft geen mes om de pijl te scher pen. Toch maar proberen. Het kost wat moeite, maar het lukt. Er slingeren ste vige lianen door de bomen,-maar het is niet eenvoudig, daar een stuk af te halen. Met zijn tanden knaagt hij net zolang tot hij een stuk heeft, dat juist groot genoeg is om zijn boog mee te bespannen. Dan is de boog gauw gemaakt. Nu opletten, zegt Pimba bij zichzelf. Zo'n pijl gaat nooit door een krokodillenhuid heen. Er is maar één plaats, waar ik zo'n monster goed kan raken. Behoedzaam richt Pim ba en met een meesterlijk schot treft hij een van de krokodillen in het oog. De anderen schrikken zó, dat zij hals over kop de vlucht nemen. En snel als de wind duikt Pimba weer in de rivier. De heer Daalder: „B. en W. beroepen zich op een officeuze toezegging, maar nu wij met de practische bezwaren ge confronteerd worden, ligt het toch wel even moeilijker. De aannemers moeten mogelijkheden vinden op de plaats waar zij zich gevestigd hebben. De zaken in de Parkstraat wordt bovendien de mogelijk heid tot uitbreiding ontnomen. Wat het bosplan aangaat, ik ben niet tegen re creatie, maar ik zou de strook toch graag wat beperkter zien, ik voel de urgentie nl. niet zo erg." Voorz.: „Het te bebossen gedeelte zal misschien bescheidener moeten zijn dan wij U thans voorstellen, wat ik overigens wel jammer zou vinden. Overwegende bezwaren zouden t.z.t. eventueel in een wijzigingsplan aan de orde kunnen ko men en als wij het plan nu afwijzen zou de ellende niet te overzien zijn". De heer Merkx bepleit een groter be bouwingsoppervlakte, hij zou best tot 72-80 pet. durven gaan. Wethouder De Waard: „Maar dan schep je de mogelijkheid, dat er tegen elkander aan gebouwd wordt". De heer Wassenaar betoogde, dat een schaderegeling niet alle werkelijke schade vermag weg te nemen, maar uiteraard dienen er bepaalde richtlijnen te worden gevolgd. Voor de bestaande bedrijven vreesde hij een pijnlijke situatie. Hij stelde voor over te gaan tot aanbrengen van een tweede achtergevelrooilijn. „Als wij geval voor geval dusdanig regelen, dat de betrokkenen er genoegen meene men, blijven wij voor de toekomst voor een schaderegeling gevrijwaard". Inzake het bosplan: als wij geen ruilverkaveling hadden zou ik het plan te groots en te ingrijpend achten, maar door de r.v. kan men de grond weer terugkrijgen. Als wij deze grond nu geen bestemming gaven, zouden wij t.z.t. weer in moeilijkheden geraken. Ook met het ook op het toe nemend toeristenverkeer te Den Burg is zo'n bosplan welkom, over het algemeen vinden wij rondom de dorpen wel een tekort aan bos." Wethouder Hin: Mijn bezwaar gaat tegen het kostbare van het bosplan. Wij begonnen destijds met twee plantsoenarbeiders en nu hebben wij al 9 man en momenteel is op ieder dorp wel wat meer plantsoenwerk noodzake lijk. Ik verwacht, dat dit financiëel bo ven onze draagkracht zal gaan." Voorz.: „Het kostenbezwaar is ongegrond, want dit hangt geheel en al van het te voeren tempo af. Het door wethouder Hin voor gestelde terrein voor autobusstation zou volgens de voorz. geen genade vinden in de ogen van Ged. Staten". Wethouder Hin: „Het nageslacht zal ons de voorgestelde plaats verwijten. Bij de aankomst kijkt men tegen de achter kant van de woningen op". Hierna ging men over tot de stemmin gen, waarvan wij de uitslag in de aanhef meldden. Zonder de behandeling van het uit breidingsplan zou de zitting stellig zeer kort hebben geduurd, want wij passeer den het ene hamerstuk na het andere. De voorzitter deelde na opening mee, dat de raadsleden de notulen voortaan thuis bezorgd krijgen. Gedep. Staten hadden verhoging van de presentiegelden voor de raadsleden tot 13,goedgekeurd per etmaal, óók als deze door een pauze wordt onderbroken". Benoemingen: „De heer W. Gilijamse, Epe, werd benoemd tot hoofd van de in aanbouw zijnde b.l.o.-school; de heer W. Albers, Bennebroek, tot hoofd der o.l. school te De Waal; mej. A. M. Bruin tot onderwijzeres te Oudeschild; mej. J. C. Snijder, Leiden, tot maatschappelijk werkster in vaste dienst bij de Sociale Dienst en de heer J. Kikkert Jzn. tot assistent van de vétérinair-hygiënische dienst in vaste dienst. Het bestuur van de Stichting Texels Museum werd als volgt gekozen: de he ren J. C. Rab, M. L. Kempenaar, C. de Koning, P. B. Riteco, J. Veldstra, E. Noordijk en M. Mantje. De grond transacties geschiedden volgens de voorstellen. Ook ging men - zonder mevr. Vrijdag en de heer Keijser - akkoord met ver hoging van het maximale crediet tot 125.000,in rekening-courant t.b.v. de Stichting Sociaal Toerisme Texel. De heer Keijser vroeg zich af of de gemeen te hiermede wel de goede kant op ging. We zijn met een crediet van 20.000, gestart en dit zou nu reeds ruim zesmaal zo hoog komen te liggen. Als ik zie wat in de particuliere sector wordt bereikt, aldus de heer Keijser, meen ik, dat wij qua gemeente het nooit zo ver zullen brengen. Voorz.: Dit is duidelijk een ge volg van het eenmaal genomen beslui tot de stichting en ik geloof niet, dat wi daar spijt van behoeven te hebben, maa dat de stichting zich op ,de goede we beweegt. Over enige jaren zal zij vol doen aan de doelstelling die de raad heef gesanctioneerd. Van de aanvang af overigens bekend geweest, dat, indien wi een dergelijke stichting wilden invoeren de accomodatie tot een bepaalde omvai\ zou moeten groeien en die was tot dus verre te gering toen de stichting he werk entameerde. Wethouder De Waard: „Door uitbrei ding kan dit object rendabel gemaak worden". De heer Wassenaar: „Eers voorstemmen en nu het nodige credie onthouden lijkt mij inconsequent". Mevr. Vrijdag en de heer Keijser ver klaren zich tenslotte tegen verlening var genoemd crediet. De overige agendapunten leverdei geen belangwekkende debatten op, zoda spoedig tot de rondvraag kon wordei overgegaan. De heer S. van der Vis kwam met eei wensje inzake de parkeerplaats van d autobussen te De Koog en voorts ver zocht hij namens de bewoners van d dwarsstraat aan de Houtvester Boodt laan aldaar om een trottoir aan te bren gen. Wethouder De Waard verklaarde dat dit reeds op de begroting staat. D beslissing is dus aan Gedep. Staten. De heer P. Smit verklaarde, dat be langhebbende bewoners van de Wilhel minalaan een lantaarn aan het Achter om bekostigen. Desgevraagd zei de voor zitter, dat er geen bezwaar tegen bestaal dat de gemeente de kosten voortaan voo haar rekening neemt. De heer Daalder vroeg hoe het kwam dat de TEM niet regelmatig het stroom geld komt innen. Het bleek, dat papier gebrek de inning stagneert. De heer Merkx sprak met diepe ver ontwaardiging over het gerees vai bromfietsmaniakken door Den Bur^ vooral de Weverstraat wordt gaarne hun circuit opgenomen. Hij veronder stelde, dat de politie hier wel paal perk aan zou kunnen stellen. De heer K. Beumkes (Arb.) bracht eei verzoekje over uit.... De Cocksdorp waar men het nieuwe pad langs De Hoo] door korte paaltjes tegen brutaal motor verkeer heeft beschermd, maar het ge volg is, dat die paaltjes in het duister gevaarlijk obstakel vormen voor wande laars en fietsers. Daarom wordt aan brengen van borden voorgesteld. Om half zes volgde sluiting. (in een rij voor het loket) Haalt daarom uw plaatsbewijzei voor boot en trein in voorverkoo bij de V.V.V. WOE DRUMBAND REPETEERDE Woensdagavond hebben velen hun ja aangeschoten bij het waarnemen va pittige trommelslag, maar het bleek er moeilijk de trommels in het vizier t krijgen. Tenslotte werd uitgevonden, da op het plein van de r.k.-school de gloed nieuwe drumband van kapelaan Star repeteerde. Het ging al heel aardig e we zijn benieuwd naar hun eerste offi ciële, klank- en kleurrijke show. PUBLIKATIE VAN DE CULTURELE RAAD Donderdag 21 maart Den Burg, „Texel", de heer J. A. M. C van Dongen spreekt voor het Nut ove z'n verblijf op Spitsbergen en z'n speur tocht naar de zeppelin „Italia". Den Burg, Aula J. P. Thijsseschoo Bromfietskursus Ver. v. Veilig Verkeer Vrijdag 22 maart Den Burg, „Texel", mevr. Smit-Goeman binnenhuisadviseuse spreekt voor Platte landsvrouwen. Den Burg, „Oranjeboom", Rederijkers kamer UDI voert op „Het kan verkeren Oudeschild, „Eigen Gebouw", Ir. H. Vo spreekt voor P. v.d. A. afd. Oudeschilc De Waal, Redmer IJskaschool, ouder avond. Zaterdag 23 maart Den Burg, „Oranjeboom", Viering 25-ji bestaan bestuurdersbond N.V.V. Oosterend, „Wapen van Amsterdam' P. A. Sipman spreekt over scheepsbouw i.v.m. vissersvaartuigen. FEUILLETON door J. G. J. Bax 4. Hij was zijn dorp trouw gebleven, stamde uit een schippersfamilie en had zijn ouders helaas vroeg verloren. Zijn broer en zusters voeren op rijnschepen en woonden daarop of hier en daar ver spreid in het land, ja zelfs tot in Duits land toe. Op een van de vele werven, die aan de rivier lagen, had zijn zoon Arend la ter een betrekking gevonden. Die was in de scheepsbouw gebleven en woonde nu in de stad, waar hij bij een van de grote machinefabrieken bankwerker was. Ja, zijn zoon, daar was hij trots op, dat was een kerel, die zijn vak verstond en een die wist wat hij wou. Was Arend er niet geweest toen dat verschrikkelijke ge beurde: zijn ontslag en kort daarna het sterven van zijn vrouw, dan was hij er vast nooit overheen gekomen. Reeds lang liepen er geruchten, dat de maatschappij bezuinigen wilde, omdat de vrachten door zware concurrentie zo waren ver minderd. Maar dat in zijn dorp ook slachtoffers zouden vallen, had toch nie mand verwacht. Op zekere dag was hij op het kantoor bij de agent geroepen die hem namens de rederij moest mededelen, dat men hem wegens bezuiniging en inkrimping van personeel moest ontslaan. Hij zou voor lopig nog in losse dienst kunnen blijven, maar al spoedig bleek, dat een jonge kracht zijn plaats ingenomen had en dat die belofte van los werk maar een doek je voor het bloeden was geweest. Dagen lang had hij er mee rondgelopen, zonder het thuis te durven zeggen. Geen werk meer. Vandaag of morgen zouden d^ boten komen en gaan, zonder dat hij er nog iets mee te maken zou hebben. Dan kon hij als de oudere dorpsgenoten toe zien, hoe alles werd geladen en gelost, zónder hem. Had hij zijn hele leven niet altijd alles in het werk gesteld, het op onthoud zo klein mogelijk te houden? En wat was hij er niet trots op, als de boot toch weer op tijd vertrok, ook al was er veel goed te laden en te lossen. Dit alles zou nu voor altijd voorbij zijn. Bij de rederij bestond geen pensioens regeling, zodat hij geheel van zijn zoon afhankelijk werd. Zijn vrouw, die al ja ren aan een nierziekte leed, had zich het ontslag erg aangetrokken en was korte tijd daarna gestorven. Toen zijn zoon een vaste betrekking in de stad kon krijgen, had deze niet lang geaarzeld en waren zij naar de stad ver huisd. Arend was gelijk getrouwd en hij was met hem meegegaan. Zij woonden in een drukke arbeiders wijk, waar hij echter niet kon wennen. Meestal trok hij naar de havens, eerst alleen, later met zijn kleinzoontje Bert. Hij had daar toen vriendschap gesloten met Leen, die destijds in een havenbuurt zijn zaak had. Deze vriendschap bleef ook nog bestaan, toen Leen zijn zaak had overgedaan en naar het dorp was getrok ken. Hij ging hem daar vaak opzoeken, blij dat hij er eens een paar uurtjes tus senuit kon trekken. Het beviel hem op het rustige dorp zo goed, dat hij er vaker heentrok en zo kennis aan Hoos kreeg. Het was nu al weer enige jaren geleden, dat Hoos besloot zijn vis in het dorp, dat zich gestadig had uitgebreid, te laten venten. Tot die tijd had Hoos zijn paling en andere vis meestal aan de handelaren in de stad geleverd, of verkocht aan de liefhebbers, die hem er zelf voor kwa men opzoeken. Toen zijn oudste zoon Willem echter van school gekomen was, en hem bij zijn visserij was gaan helpen, werd de vangst vanzelf groter en kon hij best wat meer afzet gebruiken. Leen wist toevallig een woonschuitje te koop, wat juist goed uitkwam en zo was hij dan voor Hoos de vis gaan venten. Het geld voor zijn schuit en zijn bak fiets hadden Arend en Hoos hem voor geschoten. Leen had er ook nog het zijne aan gedaan. Die had, handig als hij was, een practische bak op zijn fiets gefabri ceerd, waarin hij de paling kon ver voeren. Het vertrek uit de stad had eerst nog heel wat voeten in de aarde gehad, want zijn kinderen hadden er maar niet zo ineens in toegestemd, dat hij weer op zijn eigen en dan nog wel in een woonschuit zou gaan. Vooral zijn schoondochter, overigens een best mens, kon het maar niet be grijpen, dat hij met alle geweld op zo'n schuit wilde gaan wonen. Wat moest daar nu van terecht komen, als hij ziek werd en waarom wilde hij beslist weer op zijn eigen? Had hij het soms hij hen niet altijd goed gehad en was dit nu zijn dank? Hij had het haar niet kwalijk kunnen nemen, dat zij er kwaad om was geweest, want hoe kon zij begrijpen, dat hij zich in die grote stad met haar drukte, haar huizenmassa's en eindeloze straten een gevangene had gevoeld. Hij, die zijn ge hele leven in het rustige dorp had ge woond en met hechte banden aan de ri vier gebonden was. Hoe konden anderen begrijpen, dat hij de huizen ontvluchten moest en de havens opzocht, waar hij weer eens het oude en vertrouwde beeld van een uitgestrekt landschap voor zich zag, een beeld, dat hij altijd weer met gretige blik in zich opnam, gewend als hij was geweest aan het wijde, onbe grensde uitzicht vanuit zijn huisje aan de dijk. Van zijn zoon had hij minder tegen werping ondervonden. Die had wel be grepen, dat hij in de stad niet aarden kon en hoewel hij zijn vrouw in het be gin in haar bezwaren had gesteund, was hij toch de eerste geweest, die had toe gegeven met de woorden: „Als je maar nooit vergeet, dat wij je niet hebben weggestuurd". Tot op heden had hij geen spijt, dat hij zijn zin had doorgedreven. Alleen miste hij kleine Bert wel erg, die hem altijd op zijn wandelingen vergezelde en die het met Opa best kon vinden. Hij had daarom als regel gesteld op zijn minst eenmaal per week naar de stad te gaan en nu het weer een beetje ging zomeren, kwamen zij hem ook wel weer gauw op zoeken. Dit waren feestdagen voor Gijs. Met zijn handel was het tamelijk naar wens gegaan. Hij had langzamerhand Uitgc Boek Den Wi inzaj wins Stoo ziet Ui lezei de x de o ken: aan verk 52. Gebi C. R St zijde wins ever oorz veel onge eers vert 1952 niet tot e kan de S moe; D» J 11 In f< verl. auto en I gem Ei gesc Hi goec van 72 het hoof van brac op e toch Hi met ondc bezc een D; Di en g M H 23 i 13.4 en 6,05 mrt. A der Zo Mc Su zijn vaste klanten gekregen en verdien de nu een behoorlijke boterham. Hoge eisen stelde hij niet. Een goed gezondheid en mooi weer waren voo hem de hoofdzaak, zodat hij zelfs nog centje op zij kon leggen. Zijn schuld ha hij intussen ook kunnen afleggen. Net hij had eigenlijk alle reden om tevrede te zijn, vooral op een dag als vandaaj een lekker zonnetje en de zomer voc de deur. „Ja", besloot hij zijn overpeinzingei „het leven is toch nog zo slecht niet". Leen, die opnieuw had ingelegd, natuurlijk niet wist, welke beroersele in Gijs' ziel tot deze optimistische 1< vensbeschouwing aanleiding hadden g< geven en bovendien al zijn aandacht b zijn visserij had, stemde toch met hei in. „Net wat je zegt en als ze nou nq een beetje beter beten, had ik, wat m betreft verder niets meer te wensen, da straks nog een koppie koffie". Gijs, wiens bedoeling het niet was ge weest, dat Leen zijn ontboezeming zo horen, ging er niet verder op in. H voelde zich op het moment niet gestem om over deze dingen van gedachten t wisselen met iemand, wiens wensen al leen maar uitgingen naar zulke materi; listische dingen als „beter bijten" en „ee bakkie koffie". Hoewel een bakkie kof fie, daar had hij ook nog wel trek in. (Wordt vervolgd) D Z. 2 2,50 D D O D O 2,50 2,50 V van naa afw deh vro ner var De var lijk var leic de de i zar gev doe vel linj Da, als rer T Ko do< tiv lui lar tijc de gei eei vei lec ka

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 4