Cjrocn '/wartsjexelsin het harL, Uitbreiding kampeercentrum „Loodsmansduin' Rijwielen WOENSDAG 3 APRIL 1957 71e JAARGANG No. 7134 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. *.h. Langeveld de Rooij Boekhandel -- Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags- Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm We staan nu samen in de Texelst Courantmaar onze liefde was toch allang geen geheim meer DE BOOM TOCH BEHOUDEN" Ons uitdrukkelijk advies om de boom van de Stenenplaats niet te rooien heeft de betrokken autoriteiten blijkbaai tot nadenken gebracht, maandag airhans zijn de voorgenomen werkzaamheden nog niet aangevangen en gisteren stond deze prachtige boom met het prille groen op uitbarsten, nog steeds in alle glorie op dit mooie pleintje. Op onze vraag of men misschien voorgoed van dit, onzes inziens ongelukkige besluit is teruggekomen, konden wij van officiële zijde nog geen commentaar krijgen. In ieder geval we ten wij nu, dat ons streven tot het be houd van deze boom door zeer velen ge steund wordt o.a. door onderstaande oud- Texelaar, sinds zes jaar woonachtig in Zaandam, die ons de hiervolgende brief schreef: Geachte Redactie, Met veel verwondering en met nóg meer afkeer, lazen wij vanmorgen Uw artikel in de Tex. Courant. Hoe men ook maar op de idee kan komen de oude kastanjeboom op de Stenenplaats weg te gaan halen is ons volkomen een raadsel. Dat het verkeer zich overal uitbreidt en ook steeds grotere gevaren met zich meebrengt, ben ik met U eens, maar dat een oude boom daar ook al de dupe van moet worden, kan ik niet volgen De Sienenplaats is toch waarachtig geen plaats waar maximumsnelheden gereden moeten worden! Ruim zes jaar zijn wii nu van Texel weg en sedert die tijd zijn we Texel gaan waarderen als een oord waar je je vacantie op een ideale manier kunt door brengen en heus niet alleen om de mooie natuur die zich uitstrekt buiten Den Burg, maar zeker ook om een plaats als Den Burg zelf is, waar dan „onze" oude kastanje zeker wel één van de hoogte punten vormt. Zelfs onze kinderen, hoe klein ze ook zijn, hebben we al oo dit moois gewezen. Aan de uitvoering van het plan 2ullen wij niets kunnen veranderen, maai mo gelijk zal dit schrijven aantonen, hoe Texelaars die hun eiland hebben moeten verlaten, toch nog met hart en ziel eilandbewoners blijven! VLEESLOZE MARKTDAG Maandagochtend vroeg werden loor een Texelse handelaar aan de Vismarkt twee grote borden bevestigd, waarop de verkoop van vlees vanaf 10 uur werd aangekondigd, maar toen de marktmees ter dit ontdekte, gelastte hij de onmid dellijke verwijdering ervan. Ook de offi ciële instanties bleken dus beet te zijn genomen, want het gold hier een april grap zonder meer. KRAAMZORG CENTRUM Deze stichting houdt donderdag imor- gen dus) van 3-4 uur weer spreekuur en in den vervolge weer iedere eerste don derdag van de maand. van zeer eenvoudig tot een pronk, vindt U bij M. EN A. J. VONK LEGAAT VOOR GOLLARDS STICHTING Naar wij vernemen heeft meester Keij- ser de E. C. Collardsstichting, die het rusthuis aan „De Zes" beheert, zijn ge hele vermogen vermaakt. V.I.O.S. TE DE WAAL Zaterdagavond heeft Vios een uitvoe ring gegeven in het Dorpshuis de „Wie lewaal". Om 8,15 uur opende de heer S. v.d. Slikke deze avond, waarna eerst een 8-tal muzieknummers ten gehore werden gebracht. Wat de muziek aangaat, mag VIOS er gerust op zijn: er werd uit stekend gespeeld. Het korps mag dan niet zo omvangrijk zijn, als, zoals hier, iedereen voor twee man speelt, komt men ver. Na de muziek gaven ze een blijspel in twee bedrijven. Dit stuk viel goed in de smaak, ook op het gebied van het to neel kunnen de Oosters best meekomen, zodat VIOS op een geslaagde avond mag terugzien. NIEUWE (VERBETERDE) WEGEN De fa. De Vries en Van der Wiel Hil versum, heeft dezer dagen de volgende wegen opgeleverd: De Hoofdweg door polder Het Noorden, die 5,5 km lang is, ae Eerste Dwarsweg door deze polder, het weggetje naar „De Zeshonderd' 750 meter lang en de weg langs het boozem- kanaal van polder Het Noorden, ruim twee km. lang. De opdrachtgeefsters hebben de wegen in uitstekende «taat bevonden. Hoog en droog zijn op niet gebruikte bunkers zomerverblijven geprojecteerd die deel zullen uitmaken van het kampeercentrum Loodsmansduin" van de Stichting Sociaal Toerisme Texel". Den Hoorn, maart. „Is er mooier uitzicht denkbaar?" zo vroeg ons de heer Van Ruitenbeek, beheerder van het kampeercentrum „Loodsmansduin", waar de Duitsers destijds een groot aantal bunkers bouwden, die allengs kat achter kat door woningzoekenden werden be volkt. Verscheidene jaren hadden ze er voor een appel en een ei gewoond tot men van gemeentewege op het illustere idee kwam om dit complex van bunkers in te richten als vakantiecentrum. Dat besluit moet de bewoners aan het hart zijn gegaan, want velen hadden de bun kers keurig ingericht. Gelukkig schafte de gemeente raad: men kreeg normale woningen toegewezen, zodat conflicten uitbleven. Intussen draait „Loodsmans duin" weer verschillende jaren als cen trum voor de toeristen. De bunkers zijn voorzien van elektrisch licht, stromend water, gas, bedden enz. Ieder seizoen kan de heer Ruitenbeek er een groot aantal gasten welkom heten, want ze reflecte ren gaarne op de aanbiedingen, daar de prijzen aanlokkelijk zijn en geen enkele dagbladcorrespondent aanleiding kunnen geven om (hoog) in de pen te klimmen. Er waren al mensen, die zeiden „We huren reeds nu voor volgend jaar" en ze dachten er stilletjes bij, „als wij niet kunnen, verblijden we onze kennissen, want wat hebben we daar een fijne va kantietij d". Ja, „Loodsmansduin" stond in een goed blaadje en het voor de hand liggen de gevolg was, dat er weldra veel meer aanvragen in zee gingen dan er apparte menten voorhanden waren. Hierom werd besloten in het 28 ha. grote duincomplex nog een aantal houten huisjes te plaat sen. Intussen blijft dit centrum zich uit breiden: momenteel zijn aannemer P. Boon en zijn staf druk bezig met de bouw van acht nieuwe zomerverblijven, vier voor vier personen en vier voor zes man. Het eerste kwartet is al zo goed als klaar en.... inmiddels reeds voor 't gehele seizoen verhuurd. De prijs be draagt 70,per week. Het verblijf be staat uit een ruim vertrek, waarin men zowel de keuken als de salon en de slaapkamer kan improviseren. De grotere verblijven hebben een apart slaapver trek en die moeten 90,per week op brengen. Deze verblijven worden ge bouwd op bunkers, die nooit meer ge bruikt zijn geworden doordat ze wat al te diep waren ingegraven of als woning minder geschikt leken. Vanuit deze vertrekken heeft men een prachtig uitzicht over de Noordzee, de Mokbaai, Texel (zelf) en de brede dui nen, die dit jaar belangrijk meer vogels zullen herbergen, vooral vroege broe ders, want het Provinciale Waterleiding Bedrijf houdt het Pompevlak en een deel van het Noordvlak zeer vochtig, tot vreugd' van eend en kroost. Het uitgestrekte duinterrein behorend bij dit vakantiecentrum, is zeer geschikt voor de plaatsing van caravans en tent- POST VOOR TEXEL Iedereen kent de slagzin ,,'s avonds gepost, 's morgens besteld". Zo was het reeds vóór de laatste oorlog, zo is het nu nog. PTT doet zijn best om door een perfecte organisatie aan het publiek een zo groot mogelijk dienstbetoon te bieden. Helaas weet het publiek de geschapen mogelijkheden niet steeds ten volle te benutten. Zo laat de adressering van de poststukken vaak nog veel te wensen over. Het is namelijk van groot belang, dat de adressering van de poststukken juist is. Komen de poststukken tengevolge van een onjuiste postale of onvolledige adres sering op een verkeerd postkantoor aan, dan is de opzet mislukt en worden de stukken in een latere bestelling uitge reikt dan nodig was geweest; zij onder gaan dus min of meer grote vertraging. Aan dit euvel van onjuiste postale of onvolledige adressering lijden veel stuk ken bestemd voor de bewoners van ons eiland Texel. PTT heeft (zal) daarom deze week huis-aanhuis een folder laten bezorgen, waarin niet alleen dit euvel wordt ge signaleerd, maar in het bijzonder ook middelen tot verbetering aan de hand worden gedaan. Leg daarom die folder niet ongelezen terzijde. Licht zo nodig Uw correspondenten in en U zelf zult daarvan de vruchten plukken. huisjes; vorige seizoenen is daar dan ook reeds een druk en dankbaar gebruik van gemaakt. Met het oog op de komst van een groter aantal gasten heeft men alvast het waterleidingnet uitgebreid met een lengte van 250 meter. DE HEER C. W. HEULE NAM AFSCHEID De heer C. W. Heule, Waterstaatkun dig Hoofdambtenaar van de Rijkswater staat, Hoofd van de dienstkring Texel, heeft zaterdagmiddag in Hotel „Lake- man" ambtelijk afscheid genomen we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Velen maakten van deze gelegenheid gebruik om de heer Heule dank te zeg gen voor hetgeen hij gedurende zijn 17- jarige Texelse ambtsperiode ten dienste van de gemeenschap heeft verricht. Bur gemeester C. de Koning, wethouder S. de Waard en gemeente-secretaris P. Beemsterbcer vertegenwoordigden het gemeentebestuur; ir. Kipperman en de heer Veldstra waren aanwezig namens de dienst gemeentewerken; de heren Noordijk, Bakker en Van der Vlies na mens de N.V. TESO; de heren Tj. Alder- lieste en H. C. Remmers resp. als voor zitter en secretaris van de plaatselijke commissie der Noord-Zuid Hollandse Redding Mij; de heren J. C. Rab en J. C. Quint namens de VW „Texel", de heer G. J. ten Cate namens N.V. P. Daalder's Aannemersbedrijf, Alkmaar. Voorts wa ren de vertegenwoordigers van de groot ste polderlichamen aanwezig: de heren Keijser, Lap en Van der Pijl, namens het Waterschap „De Gemeenschappelijke Polders", de heren Kalis en Van Hoorn namens polder Eierland, de heer J. Bak ker namens de P.H. Polder; de heer Loeb namens het Prov. Waterleiding Bedrijf en adjudant Gulmans en de opperwachtmeesters Stomp en Siersema (postcommandant Oudeschild) namens de Rijkspolitie. Last but not least vertegen woordigers van het personeel der rijks waterstaat, waarvan de heer en mevr. Heule reeds eerder officiël afscheid had den genomen, waarbij zij met een zeer geslaagd schilderij, voorstellende de vuurtoren met nieuwe omgeving, waren verrast (een produkt van de heer Ad Blok van der Velde). Burgemeester De Koning schetste de verdiensten van de heer Heule, wiens werk veelal op een terrein lag, waarop het „timmeren aan de weg" zeker niet van toepassing kan zijn, maar spectacu lair en tot ons aller verbeelding spre kend was zeker de strijd tegen de zee aan Texel's Noordoostkust, die dank zij het leggen van een hecht en sterk bol werk en het aanbrengen van een gordel rond de vuurtoren, het behoud van een belangrijk gebied en van de toren zelf tot gevolg heeft gehad. Ook gewaagde spreker van de activi teiten door de heer Heule aan de dag gelegd toen ons eiland zodanig door de zee werd bedreigd, dat groot alarm moest worden gemaakt. Een ramp werd voorkomen dank zij aller inspanning en dank zij de voorbeeldige samenwerking, waarin ook de rijkswaterstaat een be langrijk aandeel had. Niet minder be langrijk was het contact ten behoeve van het object tot meer afdoende bescher ming van ons eiland. „De besprekingen werden steeds in goede verstandhouding gehouden. Het gemeentebestuur is U daar zeer dankbaar voor". Burgemeester De Koning sprak de hoop uit, dat de heer en mevrouw Heule nog lang dezelfde vitaliteit zouden mogen behouden. De heer Heule zei eveneens met vol doening terug te zien op de prettige wijze van samenwerking. „U sprak over het spectaculaire werk aan de Noord oostkust, maar dat er in de loop der jaren miljoenen aan het Horntje en de Stuifdijk moesten worden gespendeerd, ontglipt allicht aan de aandacht van het grote publiek". Het had de heer Heule steeds tot grote voldoening gestrekt, dat zijn functie hem in staat heeft gesteld voor de belangen van de gemeenschap werkzaam te mogen zijn. Hierna werd met een handdruk af scheid genomen van de heer en mevr. Heule, die zich mettertijd in hun ge boortestreek, Zeeland, hopen te vestigen. Gaarne wensen wij de heer en mevr. Heule ook van deze plaats prettige pen sioenjaren toe. „Beeld uit lang vervlogen tijd" was de titel van een der nummers van het bonte Revulotex-programma. Bovenstaand duo herinnerde ons aan de praal zucht van hen, die het genoegen hadden te mogen teren op de ijver en spaar zaamheid van het voorgeslacht, dat van zessen klaar was geweest als er wat te verdienen viel, waar ook ter wereldDe rijke erfgenamen zwommen in het geld en verkwistten hun schatten op ergerlijke wijze, terwijl de misdeelden veelal van honger en gebrek omkwamen. Die situatie kon uiteraard geen stand houden: het „gemene Volk" liep te hoop - enfin „In de schaduw van de guillotine" heeft ons er genoeg van verteld. Maar.... op zichzelf vermochten die hoepelrok en bijpassende pruik toch wel de begeerde betovering te brengeren op de ulo-feestavond hebben allen zeker met genoegen de verrichtingen van dit duo gevolgd. OUDERAVOND NUTSKLEUTERSCIIOOL Uit practische overwegingen zijn de ouders doorgaans niet in de gelegenheid om hun kinderen tijdens de lesuren op school gade te slaan en dat is wel jam mer, want je leeft tenslotte intens met je kroost mee. Hoe zou-ie zingen op school? Hoe gedraagt-ie zich? Hoe rea- geert-ie? Dat waren tot voor kort vragen, waarop je nooit een direct antwoord kon krijgen. Nu wel, dank zij de alsmaar voortschrijdende techniek, die de ouders van de Nutskleuterschool, vrijdagavond in „De Lindeboom-Texe!' in vergade ring bijeen, in de gelegenheid stelde om hun kinderen tijdens de lesuren te vol- gen: dat ging door middel van de band recorder. Men hoorde zijn zoon of doch ter in zijn of haar element en onze fan- j tasie is sterk genoeg om hen tevens te zién. We zagen hen rond de (hoofd-) j leidster geschaard, we zagen hen gluren in het boek, dat zo boordevol machtige verhaaltjes staat, we zagen hen met volle overgave zingen, nü helemaal, want maak ze niets wijs: ze zijn volkomen vertrouwd met de nieuwste apparatuur en misschien hebben de kinderen de op nemer, de heer J. C. Bruin, nog wel op de vingers gekeken ook om te zien of hij de zaak wel goed aanslootOnze jeugd is onbevangen en op vele punten helemaal niet te vangen. Tijdens de ouderavond was het af draaien van de band, die ons er een uit stekend beeld van gaf hoe het op de les sen reilt en zeilt, een der hoogtepunten van het programma. Medegedeeld kon worden, dat de school er beter voor staat dan ooit. Dat bleek zo ongeveer op alle afdelingen be trekking te hebben, maar vooral natuur lijk op het feit, dat aan de nieuwe weg in Plan-Zuid een moderne school in aan bouw is: drie klassen, een speellokaal, kinderkeukentjes, jongensspeelhoekjes, enfin, welhaast uitgerust met alles wat het moderne onderwijs biedt. En buiten zullen de kinderen eveneens hun hart kunnen ophalen: er komt een zandbak, een z.g. piasvijver (niet om in te plassen, maar om pootje te baden enz.) een wip, een klauterhek en een glijbaan. Een wens, die de school nog steeds onver vuld zag, is het bezit van een grammo fooninstallatie. De heer Kempenaar, die bij aanvankelijke ontstentenis van de voorzitter, de heer W. Mulder, dit on derwerp aansneed, kreeg alle ouders mee, toen mevr. De Wijn-Jonker de vraag stelde of een ,pick-up geen geschikt ca deau zou zijn van de zijde der ouders ter gelegenheid van de feestelijke opening, die niet zo ver meer in het verschiet ligt. Die pick-up komt er, dat staat vast. De heer Kempenaar kon tot zijn vol doening opmerken, dat de school juist op stapel was gezet vóór de schaduwrijke bestedingsbeperking van kracht werd. Attractief was verder de hersengym nastiek, waarbij vele vragen op het on derwijs betrekking hadden of op Texelse aangelegenheden waren afgestemd. De verliezers werden met een dikke lolly getroost. Men had bijna alles weten te beantwoorden, maar het forum was nog weer een gradatie knapper: dat bleef werkelijk nergens met de mond vol tan den zitten. Ook was er naderhand nog een vraag of en hoever je de kinderen thuis moet helpen. De voorzitter meende, dat er bij die steun zeker niet hoger gegrepen mag worden dan de kindergeest gaat, want ze worden maar al te gemakkelijk ge deprimeerd: „Vader (moeder) doet het zó knap, daar kom ik nooit aantoe". Dat moeten we net niet hebben. Wij moeten ons ook niet opdringen, enkel helpen als het kind er om vraagt. Verder dienen wij bewondering te hebben voor wat het kind in zijn enthousiasme heeft gemaakt. Er kwam eens een kind thuis met een werkstuk, dat in moeder's ogen met „wat een prul" begroet werd. Moeten we net niet hebben, herhalen we. Dit zou geen geslaagde ouderavond zijn geworden als we het niet uitgebreid over de schoolmelkverstrekking hadden gehad. Mevr. De Koning verklaarde, dat de resultaten goed te merken zijn: geen ga pende en vermoeide kinderen meer. Er waren enkele moeders, die meenden, dat de melk 's winters te koud op de maag valt, maar daar vinden ze straks in het nieuwe lokaal wel wat op, want de cen trale verwarming kan daarbij prachtig van pas komen. Op deze vergadering werd ook nog ge sproken over de ernstige vernielingen, waaraan de speeltuin „De Hollebol" heeft bloot gestaan. Er is practisch geen werktuig meer heel. Dit is diep te be treuren, te meer omdat men zo enthou siast is gestart met een vereniging, waar aan ongetwijfeld grote behoefte bestond en nog steeds bestaat. Omstreeks elf uur werd de bijeenkomst door de voorzitter gesloten met een tot ziens bij de feestelijke opening van de nieuwe school. DIENSTREGELING T.E.S.O. Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 12.55 15.30 18.10 Van Den Helder: 6.30 9.25 11.40 14.20 16.45 19.35 Op zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7.45 11.30 16.00 18.20 Van Den Helder: 10.30 12.45 17.20 19.35

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1