9 rocn in het harL, Zaterdag wordt „Sluftervallei" geopend mm moderne stijlvolle N.V. Texels Eigen Stoomboot Ondernemiug Algemene Vergadering WOENSDAG 10 APRIL 1957 TEXELSE 71e JAARGANG No. 7135 COURANT Uitgave N.V. v-h Langeveld de Rooij Boekhandel -- Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags- Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. Vijftig bungalows temidden van de ongerepte natuur Dit fraaie zoetwater zwembad maakt deel uit van het bungalowdorp „De Sluftervallei". Zij, die daar een huisje hebben gehuurd mogen van het zwem bad gratis gebruik maken. Het water stroomt sinds een week het bassin binnen en wordt aangevoerd door middel van een pompinstallatie op het terrein zelf. Het ondiepe gedeelte is bestemd voor de kinderen, terwijl de volwassenen in het diepe gedeelte hun hart kunnen ophalen. Dit is het enige zwembad van heel Texel. Toch is ons eiland al heel lang geleden een officiéél zwembad rijk geweest: het werd op vrijdag 24 juli 1891 in gebruik genomen en was gelegen ten oosten van Den Burg aan de Hal („De Jachtmars")- Het initiatief was uitgegaan van drJac- P- Thijsse, hoofd van de Texelse normaalschool. Hij maakte ook deel uit van het bestuur, dat verder bestond uit de heren Schaap, De Boer, J. H. Moojen en dr. M. Stam. De drie eerstgenoemden traden op als instructeur- Men sprak van een zwem school, geen badinrichtingMen had een ruim bassin gegraven en er was ook een kleedlokaal gebouwd- „Vanuit dat lokaaltje" - zo meldt de Texelaar anno 1981 - „voert een trapje in het water- Aan de andere zijde van het bassin is een steiger, voorzien van leuning, aangebracht, waar de onderwijzer zich pos teert om de leerlingen, welke een gordel aan een stok bevestigd om het lijf hebben (bij wijze van hengel) het onderwijs te geven". Nog geen jaar later moest deze zwemschool echter „tengevolge van te weinig belangstelling" wor den gesloten. 23 juni 1892 werd tot liguidatie besloten. DAGTOCHTEN NAAR TEXEL Tussen de Nederlandse Spoorwegen en de N.V. T.E.S.O. is een regeling over eengekomen inzake de beschikbaarstel- ling gedurende de zomermaanden door de Nederlandse Spoorwegen van speciale 1 gecombineerde dagretourkaarten voor 'n j bezoek aan Texel. De regeling zal gelden i voor de periode van 2 juni t.m. 30 sep- j tember 1957. De gecombineerde dagretourkaarten, j welke bij de hieronder te noemen sta- tions verkrijgbaar zullen worden ge- steld, houden een reductie in op de nor- 1 male tarieven van de N.S. en de TESO. In de prijs is begrepen de treinreis 2e klas retour Den Helder, het vervoer per bus tussen station Den Helder en de aanlegsteiger van de boot, de bootreis le klas retour Den Helder-Oudeschild en het vervoer op het lijnennet van de autobusdienst op Texel. De volgende stations zullen bij de re geling worden ingeschakeld: Alkmaar, Amersfoort, Amsterdam C.S., Baarn, Beverwijk, Bloemendaal, Castri- cum, Delft, Driehuis Westerveld. Den Haag H.S., Haarlem, Heemstede Aerden- hout, Heiloo, Hilversum, Koog Zaandijk, Krommenie Assendelft, Leiden, Naarden Bussum, Rotterdam C.S., Santpoort, Schiedam, Uitgeest, Utrecht C.S., Velsen Hoogovens, Velsen IJmuiden vOost. Wor- merveer, IJmuiden, Zaandam. Op deze foto ziet U op de voorgrond het ruime, modern ingerichte hoofdge bouw, waar U kunt eten en waar de gasten steeds welkom zijn. Dit gebouw is tevens een zelfbedieningswinkel rijk. Evenals de huisjes is ook dit gebouw op getrokken in een stijl, die uitstekend in deze omgeving past. In het 30 ha- grote duinterrein staan niet minder dan 50 van deze leuke bungalows: die naar de trots van Texel zijn genoemd: naar de vertegenwoor digers dus van allerlei vogelsoortenEen kunstzinnige hand heeft de vogels in hun intieme omgeving op de voorgevel geschilderd- Zaterdagmiddag zal het buitencentrum „De Sluftervallei", gelegen ten noorden van de Sluftervlakte, officiéél worden geopend. Wij hebben er dezer dagen reeds enige plaatjes gemaakt en hieruit moge blijken, dat dit bungalowdorpje het alleraardigst doet. Een compliment aan architect en uitvoerder voor de wijze waarop zij het materiaal aan de omgeving hebben we ten aan te passen; is het zeer oude boer derijtje „De Krim" hun tot richtsnoer geweest? In elk geval doet het geheel zeer vertrouwd, Texels aan. Dit dorpje mag dan ook als een aan winst worden gezien en wij hopen, dat de N.V. Buka, dochteronderneming van de N.V. Levensverzekeringsmaatschappij „De Nederlandse Nillmij. van 1859", alle vreugde mag smaken over de exploitatie, waarvan het dagelijks beheer is toever trouwd aan de heer M. Reuvers, zoon van wijlen de heer Th. Reuvers, die de opening helaas niet meer heeft mogen beleven. Enkele jaren geleden werd dit terrein door de Nillmij. van de fam. Reuvers aangekocht. Toen de heer Reu vers destijds eigenaar werd, zal menig een zich wel hebben afgevraagd „wat hij daar nou toch wel in zag", maar de heer Reuvers had de gave, vér in de toe komst te kunnen zien en wij weten nu, dat hij een goede slag had geslagen! Op een zonnige dag zijn wij het ter rein gaan verkennen en konden haast niet beslissen wélk beeld wij nu einde lijk zouden vereeuwigen: je kijkt er je ogen uit en de zozeer verwende stede lingen zullen zich daar helemaal in een soort Walhalla wanen. Het is uiteraard wèl zo, dat je er geen gerstebier uit de schedels van je verslagen vijanden kunt drinken, maar daar staat een bijzonder comfort tegenover, waarvan de manhaf- tigste Germanen stellig niet gedroomd kunnen hebben: prima bedden, stromend water, elektrisch licht, een douchecel, 'n keukentje, een w.c. en - als je eens echt wilt luieren - vlakbij een cantine van 8 bij 16 meter, waar de (gediplomeerde) heer I. van der Linden de fijnste menu's kan bereiden. Ook over de prijs zal men stellig te vreden zijn: die vanëert van 32,tot 135,per week, al naar gelang het tijdvak waarin men huurt en bovendien verschillen ze in grootte: ze zijn bestemd voor 4-8 personen en voorzien van 1-3 slaapkamers. Het nieuwste snufje en voor Texel iets unieks, is het zoetwater openluchtzwem bad, waar zowel de jeugd als de vol wassene naar hartelust gratis zal kun nen genieten. Het complex werd in opdracht van de fa. Hogenboom, Delft, gebouwd door de firma Gerrevink, Beekbergen. Het grond werk voor de waterleiding en het elek trische licht werd door de fa. J. A. Bar- horst, Den Burg, gegraven. Gaarne wensen wij „De Sluftervallei" een goede toekomst met vele gasten (maximaal kunnen er 300 toeristen hun vakantie doorbrengen) en een legio aan tal zondoorstraalde dagen. EMMABLOEM-COLLECTE Behoudens toestemming van het Ge meentebestuur organiseert de afd. Texel van het Witte Kruis in de periode van 21-30 april a.s. de traditionele Emma- bloem-collecte ten bate van de tubercu losebestrijding op Texel. Voor deze huis- aan-huis-collecte hebben wij de nodige collectrices-collectanten nodig. Mogen wij vooral een beroep doen op de vrouwen organisaties van ons eiland om hun Witte Kruis met de collecte behulpzaam te zijn door zich op te geven als collec- trice bij de U bekende adressen op alle dorpen? JUTTERS ZWICHTEN VOOR NYLONKABEL De vliegdienst, die tot taak heeft de sleepzakken over het Marsdiep te trek ken, wordt nogal eens gehandicapt door ijverige lieden, die blijkbaar verlegen zitten om een stuk nylonkabe! Het is zelfs gebeurd, dat de jutter er met haak en al van door was gegaan. Het pro gramma van de vliegdienst wordt daar door meer dan eens in de war gestuurd, zodat men ons verzocht heeft op deze ongewenste inmenging de aandacht te vestigen. Het is een koud kunstje om er meteen maar politiewerk van te maken, doch de verhouding met de burgerij is uitstekend en waarom de kwestie dus niet even op deze wijze onder de aan dacht gebracht? Tussen het gesprek door werd zelfs opgemerkt, dat de vliegdienst nu en dan een stukje kabel, dat niet helemaal safe meer is, afdankt en wie daar belangstelling voor hebben kunnen dat voor een geschikt prijsje meekrijgen. So long! CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden woensdag consultatiebureau De moeders worden verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. van aandeelhouders op vrijdag 12 april 1957 te 20,30 uur in hotel De Oranjeboom te Den Burg Te behandelen punten: 1 Opening 2 Notulen 3 Jaarverslag 4 Aanbieding ontworpen balans en verlies en winstrekening met toelichting. 5 Verslag commissarissen betreffende onderzoek balans en verlies- en winstrekening. 6 Vaststelling balans en verlies en winstrekening. 7 Verkiezing commissaris. (Aftredend de heer J de Wit, herkiesbaar) 8 Rondvraag 9 Sluiting De balans en verlies en winstrekening met toelichting alsmede de te behandelen punten liggen van 21 maart t m. 11 april 1957 op werk dagen van 10—13 uur voor aandeelhouders ter inzage ten kantore der onderneming te Den Burg De Raad van Commissarissen. De bussen op deze vergadering rijden als volgt Van de Cocksdorp 19.45 uur via Wageningse weg, Hoofdweg, Schoolwee, Postweg, Walenburg. Van Den Burg 19,30 uur via Watergemaal tot einde lange weg (,t Noorden 19,50 uur) Van Oost 20 uur, van Oosterend 20,10 uur, van De Waal 20,20. Van Oudeschild 20.15 uur. Van De Koog 20,15 uur. Van 't Horntje 20 uur via P.H. polder. Van Den Hoorn 20,15 uur heen via Hoornderweg en terug via De Westen DESTRUCTOR IN GEBRUIK Donderdag 25 april zal de gemeentelij ke destructor aan de Hallerweg te Den Burg officieel in gebruik worden geno men. De heer dr. H. H. Scholten. vété- rinair-inspecteur van de volksgezond heid te Haarlem, heeft zich bereid ver klaard de plechtige handeling te ver richten. GEMAKKELIJKE REGELING VOOR BELGISCHE OF LUXEMBURGSE ARBEIDSKRACHTEN Volgens het Benelux Interim Akkoord, dat op 20 maart -j! tussen België, Luxemburg en Nederland is gesloten, is het onderdanen van deze Staten toege staan alle arbeid bij een particuliere werkgever op het grondgebied van een der andere Staten aan te bieden of te aanvaarden, zonder dat een arbeidskaart of arbeidsvergunning, waaraan de on derdanen van de Staat, welke omvangt, niét zijn onderworpen, nodig zal zijn, met dien verstande echter, dat van de in deze bepalingen genoemde voorrechten worden uitgesloten personen, die als ongewenst worden beschouwd uit een oogpunt van handhaving der openbare orde en goede zeden, van de openbare veiligheid en gezondheid. Werkgevers die een onderdaan van Belgische of Luxemburgse nationaliteit in dienst nemen zijn echter gehouden hiervan opgave te doen aan het Gewes telijk Arbeidsbureau, waar aangiftefor mulieren voor dit doel verkrijgbaar zijn. Evenzo zijn de werkgevers gehouden aan het Gewestelijk Arbeidsbureau me dedeling te doen van verlenging of be ëindiging van de met een Belg of Luxemburger gesloten arbeidsovereen komst. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 8 april 1957 3 koeien 800—950; 2 pinken 450—500; 12 schrammen 7080; 60 biggen 4060; 80 nuchtere kalveren 4575. JOHAN FABRICIUS SPRAK IN „DE LINDEBOOM-TEXEL" De bekende schrijver Johan Fabricius heeft vrijdagavond in „De Lindeboom- Texel" op uitnodiging van ,,'t Boekhuis", Binnenburg, Den Burg, een voordracht gehouden met betrekking tot zijn nieuw ste uitgaven: „Setoewo de tijger" en „Nacht zonder zegen". De heer Fabricius schetste in beide gevallen eerst de aanleiding tot het schrijven van deze boeken. Jarenlang heeft hij in het voormalige Nederlands- Indië gewoond en na de oorlog heeft hij er als correspondent van de BBC ook nog enige tijd vertoefd. Hij was toen uiteraard in de gelegenheid om de situ atie op te nemen zoals deze zich onmid dellijk na de capitulatie van Japan voor deed. Hij was getuige van de bevrijding van vier jaren kampleven, waar velen de dood vonden en vanwaar velen met nieuwe hoop de toekomst tegemoet mochten zien. Vele vrouwen en kinderen kwamen om. Wij ontmoeten in zijn boek „Setoewo de tijger" een controleur bij het B.B., die het verlies van vrouw en kind tracht te vergeten door extra hard te werken en als hij verneemt, dat een bloeddorstige tijger jacht maakt op men sen, ziet hij zich als taak gesteld het do den van dit beest. „In de vervulling van zijn vrijwillig opgenomen taak vindt hij een nieuwe band aan de bevolking en daarmede verdwijnt de bitterheid uit zijn hart". De schrijver las enige van de vele spannende episoden uit dit boek voor en vermocht zijn gehoor zeer te boeien, hetgeen hem eveneens uitstekend gelukte met het boek „Nacht zonder zegen" dat hij schreef naar aanleiding van het pro ces tegen de moderne Don Juan, die enige jaren geleden Londen onveilig maakte door moord op vrouwen en meisjes. Fabricius tekende ons deze vol komen uit het lood geslagen mens, die ook voor zijn rechters een dermate vreemdsoortige visie lanceerde, dat de deftige pruiken nu en dan hun gelaat GEÖRGIËRS SPRAKEN OVER DE „RUSSENOORLOG" 6 april was het 12 jaar geleden, dat op ons eiland de in Duitse dienst zijnde Georgische krijgsgevangenen, totaal 800 man, in opstand kwamen tegen de Duit sers. De meeste Duitsers werden gedood, maar van het vasteland zond men ver sterkingen en tenslotte moesten de Geör- giërs voor de overmacht zwichten. Texel met zijn dichte bossen en brede duinen vormde voor velen echter een goede schuilplaats en toen de bevrijding kwam konden 228 Geörgiërs naar hun land terugkeren. Al spoedig ging het gerucht, dat Stalin de gerepatriëerden zou hebben laten fu silleren, maar dit werd even snel tegen gesproken en tijdens de eerste van de drie radio-uitzendingen over deze strijd op Texel heeft men via Moskou ver klaard, dat alle 228 overlevenden in Georgië vertoeven, een goede gezondheid genieten en er weer de normale werk zaamheden verrichten, hetzij in de fa brieken, hetzij op het veld. Zaterdagavond hebben twee Geörgiërs op de 25, 41 en 49 meter band het woord gevoerd. Een hunner was Eugene Arte- midze, van huis uit onderwijzer, maar die zich hier opwierp als politiek com missaris. In het huis van Artemidze heeft de radio-reporter een bijeenkomst bijgewoond van niet minder dan 34 oud strijders, die ook op Texel hadden ge vochten. Artemidze vertelde o.a. hoe hij als krijgsgevangene via Polen en Haar lem naar Texel kwam (op 6 febr. 1945). „Nooit zullen wij onze Texelse vrien den vergeten. Vaak hielpen zij met ge vaar voor eigen leven". Deze steun was inderdaad zeer gevaarlijk, want de In- selcommandant was geen lekkere jongen, wat onder meer uit deze publicatie bleek: „Indien een Rus op een boerderij wordt gevonden zonder dat de bewoner of leden van zijn familie of personeel hier van melding hebben gemaakt, worden alle bewoners standrechtelijk dood geschoten en de boerderijen verbrand". Maar, zo lezen wij in het boek „Tra gedie op Texel", alle waarschuwingen ten spijt, bleven de Texelaars de Geör giërs helpen. Vooral in Oosterend heb ben sommige burgers, wetend, dat zij hun leven in de waagschaal stelden, des ondanks op ruime schaal hulp verleend. Overal op Texel genoten de Geörgiërs trouwens veel hulp en Radio Moskou noemde zaterdagavond met bijzondere eer de naam van mevr. Cornelia Boon en haar kinderen", die een groep solda len een maand lang het nodige voedsel had verstrekt. Ook werd nog gesproken over de tocht met de reddingboot naar Engeland. In deze uitzending, die op ons verzoek door de directie van „Casino" op de band werd vastgelegd, werd ook 'n beeld gegeven van Georgië zelf. Vrijdag 12 en vrijdag 19 april volgen de tweede en derde uitzending over de Russenoorlog", weer op dezelfde golf lengte, aanvang ook weer half zeven. S.V.C.-nieuws SVC heeft haar laatste competitiewed strijd niet tot een overwinning weten te brengen. Eerst gaat de strijd gelijk op, maar langzamerhand komt Duinranders er beter in. Rust 30. Na de thee gaat het beter, maar S. kan toch niet voorkomen dat Duinran ders er 50 van maakt. Dit was de laatste competitiewedstrijd en het is beter, dat S. deze competitie maar gauw vergeet om volgend seizoen weer met frisse moed te beginnen. Heeft U de nieuwe toto al in huis? Niet? Haalt U hem dan nog even voor het te laat is. BRIDGEN Uitslag competitiewedstrijd 3 april: 1. Bücher-J. v. Sambeek 59 09% 2. mej. Hattuma-Kok 57,73% 3. Echtpaar Beemsterboer 56,82% 4. Mantje-Veenema 56,36% 5. mevr. Kooijman-Wessels 55,91% 6. P Dam-G. Dros 52,27% 7. Echtpaar v.d. Heerik 51,82% 8 mevr. Wonder-Stolk 46,36% 9. mevr. de Vries-Wiegers 44,55% 10. mevr. De Graaf-Blom 43,64% 11. Bos-Gieze 38,18% 12. Van Hulst-Klumper 37,27% De datum van de slotavond wordt nog nader bekend gemaakt, doch zal ver moedelijk op woensdag 8 mei gehouden worden. niet meer in de plooi konden houden. Hier stond geen schurk; maar een zwaar ziek mens. Toch eiste de wet uiteraard, dat hij zijn zonden met de strop zou boeten. Ook uit dit boek werden enige pak kende fragmenten voorgelezen. Het ver haal speelt zich af in Londen, waar Fa bricius 16 jaar gewoond heeft, zodat hij met de toestanden in deze enorme stad wel zeer goed op de hoogte moet zijn. Aan het slot van de avond mocht de heer Fabricius een zeer hartelijk applaus in ontvangst nemen. Voor de mooiste keuze in mantels naar SPOORSTRAAT HOEK KORINGSTRAA

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1