I voor meisjeskleding is met te evenaren i O 3.80 7.25 ll.60 1780 AMSTEL Gijs de Peur Apart jurkje Ook zonder het losse hesje te dragen. Maten 65 Lm. 100. j (stijging 50 ct p. m.) maat 65 'Zomcr-pulloverlje met ritssluiting achter; in wit, abrikoos, bleu en geel. stijging 30 ct p. m. Leeftijd 3 jr O r: Feestjurkje in bleu en rose nylon met bandfluweel aan hals en ceintuur (maten 60 t.m. 90) staging 65 ct p.m. maat 60 17.60 Wasecht gestr. katoen frisse kleurties in de maten 65 t.m. 85 lang (stijging 50 cent per moot) maat 55 Kostbaar verwerkt jurkje van prima wasecht katoen maten 60 t m. 100 (stijging 40 ct per maat) maat 60 Kwaliieils jurkje in rose/gnjs en bleu/mois pepita. Knittex-weefsel, in de maten 65 t.m. 90 (70 ct stijging per maat) moot 65 Wollen rokje rondom ingewerkte plissé, in de kleuren grijs en korenblou 50 ct stijging p. maat maat 50 8." Zuiver wollen meisjes blazer m geel, koren en rood Laag opgestikte rug ceintuur. Geheel ge voerd. Voor 2 t.m 14 jr Prijs voor 8 jaar ^0 - Vlot mersjesjack dubbel poplin Rug ceintuur met zijsplitjes, koren en rood. Leeftijd 3 tot 10 joar. (stijging 60 ct p. maat) Voor 3 jaar ^80 GROTE PUZZELRIT TEN BATE VAN DE „GOED ZO "-ACTIE 2e Paasdag organiseert de Motor-, Auto- en Bromfietsclub „Texel" een Puzzelrit ten bate van de Goed Zo-actie. De start is om 2 uur bij het Centraal Bureau aan de Waalderweg. Inschrijving vanaf half 2. De rit gaat over mooie wegen. Het is onze eerste rit na het rij verbod en het bestuur rekent dan op 'n grote deelname. Het inschrijfgeld bedraagt voor leden 0,50 plus 1,voor actie Goed Zo en niet-leden 1,plus 1,voor actie Goed Zo. Dus hoe meer deelnemers hoe meer guldens voor het zo zwaar getroffen kind. Texelse rijders, laat U dus van Uw goede kant zien en komt in groten getale naar de start. Deze rit geldt tevens voor het club kampioenschap. NIEUWE AVONTUREN VAN PIMBA Hoor je dat, Pimba? Bari! Bari! Het aapje rekt zijn lange armen lang zaam uit, knippert eens tegen het zon netje en neemt dan pardoes een sprong naar Pimba's schouder. Maar Pimba doet een stap opzij en Bari maakt een dwaze buiteling in het zand. Pimba schatert het uit en zet het op een lopen met de aap achter hem aan. Hij rent op de vijver toe duikt er meteen in. Nog juist weet Bari tot stilstand te komen: apen zijn vrese lijk bang voor water. En weer moet Pimba lachen om het verontwaardigde snuitje van Bari. Als Pimba alle slape righeid van zich heeft afgespoeld en op de kant is geklauterd, gaat hij, net als iedere morgen, met Bari het bos in. De zon heeft zijn zwarte huidje snel ge droogd. Vandaag eens een andere kant op, Bari, zegt Pimba. Wie weet wat we daar zullen beleven. STEEN VERNIELDE AUTORUIT Op de Schilderweg wierp een kleuter een steen tegen een autoruit, dat totaal verpulverd werd. Wonder boven wonder liepen de inzittenden geen blessures op. De ouders van het kind bleken tegen schaden, veroorzaakt door de jeugd, te zijn verzekerd, maar de familie had toch maar een onaangenaam avontuur. Het gebeurt nogal eens, dat kinderen met stenen of stokken naar auto's of motoren gooien, zodat wij een beroep op alle ouders doen om hun kroost ook in deze ernstig te willen waarschuwen. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN Den Burg: no. 563, A. A. Kunst, loon werker, Kogerweg 16c; no. 540, Corn. Smit, bloemb.kw., Warmoessttraat 35; no. 567, gebr. K. en N. L. Vermeulen, Hoornderweg B 89; no. 564, P. Zeven hoven, vert. v.d. alg. Friesche en Groot- Noordhollandsche voor levens- en varia- verzekeringen, Waalderstraat 20. HINDERWET Ter inzage legging verzoek om vergunning Burgemeester en wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat ter secretarie dier gemeente ter inzage ligt een van de vereiste bijlagen voor zien verzoek om vergunning ingevolge ae hinderwet, van Shell Nederland N.V. te 's-Gravenhage tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een benzine-installatie in het per- veel, plaatselijke gemerkt Schilderend, kadastraal bekend gemeente Texel, sec tie D, nr. 3661. Voor een ieder bestaat gelegenheid schriftelijk bezwaren in te brengen bij het gemeentebestuur tot uiterlijk 23 april 1957. Voorts heeft ieder de gelegenheid in persoon of bij gemachtigde mondeling bezwaren in te brengen in een openbare zitting ten gemeentehuize op maandag 29 april 1957 te 11.00 uur. Zij, die niet in persoon of bij gemach- j tigde op bovenbedoelde zitting zijn ver schenen, zijn niet gerechtigd tot beroep. Degenen echter, die tijdig schriftelijk bezwaren hebben ingebracht en niet op de zitting zijn verschenen, zijn wel tot beroep gerechtigd, indien zij niet woon achtig zijn in deze gemeente. Texel, 13 april 1957. De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer I GEEN „DUUR" BEZOEK i VERGADERING N.V. T.E.S.O. Twee jeugdige Duitsers, die er al bij- fVervnl* van r.aaina n zonder vroeg bij waren, om een trek- 1 tocht naar Texel te maken, verliepen de geopend <>P 15 juni en gesloten op 1 laatste boot van Den Helder naar ons september. De slechte weersomstandig- eiland. Zoals dat bij jonge vakantiegan- beden waren de oorzaak dat de op- gers op zwerftocht bijna altijd het geval is hadden zij niet voldoende geld, om 'n in hun ogen kostbaar hotel op te zoeken. De politie heeft zich toen over de twee trekkers ontfermd. GESLAAGDEN BIJ HET VAKONDERWIJS De Vereniging ter Bevordering van Vakonderwijs in West-Friesland heeft de eindexamens afgenomen van de cur sisten, die de lessen aan de verschillende avondtekenscholen hebben gevolgd. De geslaagde Texelaars zijn: C. Schagen, Oudeschild; H. B. de Ridder, De Koog, H. Boer, De Cocksdorp; Th. W. Witte, Eierland. IIOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 17 apr. 10,28 en 22,51; 18 apr. 10,58 en 23,16; 10 apr. 11,24 en 23,37; 20 apr. 11,52 en Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. brengst op deze dienst belangrijk lager lag dan vorig jaar. De ontvangsten in het busbedrijf voor het personenvervoer beliepen ƒ124.952,70 tegen 126.598,11 in 1955. De ontvangsten op de lijnen stegen iets doch de ontvangsten uit extra vervoer liepen terug als gevolg van minder ar- beidersvervoer en minder extra vervoer op het eiland in de zomermaanden. Op dit deel van het bedrijf werd een ex ploitatie-verlies geleden van 14.000, doch dit kon worden gecompenseerd door de winst op verkoop van het ge bouw Parkstraat en enige autobussen. Hierdoor kon nog een kleine winst van 4.500,worden geboekt. Onder deze omstandigheden zullen wij met een belangrijk verlies voor het ko mende jaar rekening moeten houden, mede ook door het feit, dat een belang rijk hogere afschrijving moet worden toegepast in verband met de aanschaffing van nieuw materiaal. Voorts staat vast, dat ook de normale bedrijfslasten nog belangrijk zullen stijgen als gevolg van hogere benzineprijzen, lonen enz. Wij hebben dit jaar een Mercedes-Benz dieselbus aangeschaft, terwijl over de aanschaffing van een tweede bus van hetzelfde type wordt onderhandeld. In het busbedrijf moeten dus belangrijke bedragen worden geïnvesteerd, wat ge zien de bedrijfsresultaten over een reeks van jaren na de oorlog, ons met zorg doet vervullen. Overtuigd echter als wij zijn, dat het autobusbedrijf voor Texel van zeer groot belang is, zullen wij alles in het werk moeten stellen om deze tak van het vervoer gaande te houden. Verlies- en winstrekening De rekening intrest bedroeg 34.374,35 24.379,58 in 1955. De rekening machinekamer en dek- behoeften was groot 33.009,19 (in 1955 26.317,66). Deze verhoging is een ge volg van de uitbreiding van de inventa ris van het nieuwe schip en hoger smeer- olieverbruik. Onderhoud: 57.445,51 (in 1955 39.530,Verhoging een gevolg van het in de vaart brengen van het nieuwe schip en de surveybeurt van het m.s. Dokter Wagemaker. De post arbeidslonen steeg van 143.031,08 in 1955 tot 172.039,65 het afgelopen jaar voor het bootbedh Bui terwijl de lonen in het busbedrijf opl! naa pen van 39.602,71 in 1955 tot 45.465J een in 1956. Oorzaken der stijging zijn e hij verhoging der lonen volgens c.a.o. vo rna het bootbedrijf, een verhoging der loq wa« in het busbedrijf van 6%, een uitkeri ziel van 3% over 1955 en verhoging van secundaire arbeidsvoorwaarden. Totj werd aan lonen uitbetaald 217.504, tegen 182.833,79 in 1955. Drukwerken; 6800,19 (in 1(| f 6947,45. Belastingen: 28.753,41 (in lij 27.459,09). Gasolie en benzine: 75.901,53 (in 19 86.937,63). De daling is een gevolg v het feit, dat het m.s. De Dageraad buit de seizoenmaanden meestal alleen dienst kon waarnemen, terwijl het scl bovendien economischer in gebruik i Premie pensioenen: 30.151,27 (in 19 22.137,13). Dienst Vlieland: opbrengst 6.886, tegen 9.854,45 in 1955. In de dienst Texel-Den Helder v.v. zl door ons vervoerd: Betalende passagiers 419.233, in 19 411.398; scholieren en ziekenbezc 46.800, in 1955 55.112; totaal 466.033, 1955 466.510. Vervoer auto's: luxe auto's 35.154, 1955 29.008; vrachtauto's 8.323, in IJ 6.023; totaal 43.477, in 1955 35.031. Rijwielen: 84.613, in 1955 88.836. Het vervoer met de autobussen \\j Q1J als volgt: totaal vervoerde passagié J_re 313.880, in 1955 300.310. be Gereden kilometers in het lijnbedr: 177.131, in 1955 175.114; Idem in H tourbedrijf 59.650, in 1955 70.163. Tot; gereden km. 236.781, in 1955 245.277. Wij besluiten dit jaarverslag met 1 uiten van onze waardering voor wijze waarop ons personeel zich ook jaar, vaak onder moeilijke omstandigl den, van haar taak heeft gekweten. De ontworpen balans en verlies- winstrekening werden zonder wijzigi goedgekeurd. Wij noemden reeds de u slag van de verkiezing, alsmede de n gere oogst die de rondvraag oplevert zodat ons relaas ditmaal hoofdzakel bestaat uit het openingswoord en 1 jaarverslag. Ook over het vijf tig-jarig bestaan de N.V. TESO op 15 augustus a.s. we met geen woord gerept. Wij nemen ec ter aan, dat dit op waardige, feestelij wijze zal worden gevierd. de z.'n ve: de De zie do nif jas FEUILLETON door J. G. J. Bax 10. Of het nu op een toneeluitvoering was of op een kermis of zo maar in het dorp gewoon op de weg, geen jongen ging onverschillig aan haar voorbij. Zij wist dat de meiden barstten van nijd en jaloezie en dit woog ruimschoots op te gen alle vernedering, kletspraat en ver dachtmaking. Het lag niet in haar aard onoprecht te zijn. Zij had het alleen nog niet willen weten, omdat zij wel vreesde tegenwer king te zullen ondervinden, vooral van vader, die overigens even gebeten was op de rijke boeren als de dochters van deze op haar. Verder ontkennen had geen zin meer, maar iets weerhield haar toch geheel open kaart te spelen. Zij had haar gevoelens weer in zoverre in be dwang, dat zij moeder weer rustig in het gelaat kon zien. Deze had kalm afgewacht, totdat haar dochter weer met zich zelf in het reine was gekomen. Met hardheid was toch niets te bereiken, wist zij bij ondervin ding, dan sloot Marietje zich geheel af en viel er verder met haar niet te praten. Een ogenblik keken moeder en dochter elkaar in de ogen, in die der vrouw lag een smekende vraag om vertrouwen, in die van het meisje een kinderlijke bede om steun en troost. Even leek het of zij elkaar nader zou den komen, maar toen het meisje ein delijk weer het woord tot de moeder richtte, was al het kinderlijke uit haar blik verdwenen. Met opgeheven hoofd en een felle schittering in haar ogen sprak zij: „Ja, nu u het toch schijnt te weten, ik ga met Jacob, hij houdt van mij". „Weet je dat wel zeker?" „Ja, dacht U dat ik dat niet zou weten?" „Hij zal het je wel gezegd hebben, maar hoeveel anderen zal hij hetzelfde al verteld hebben! Geloof mij kind, je bent nog veel te jong om te weten wat er op de wereld te koop is". „Te jong?" stoof Marietje op. „En u zelf dan, toen u met vader trouwde?" Hierop wist vrouw Hoos, die reeds op zeer jeugdige leeftijd was getrouwd, niet veel te antwoorden. Gretig maakte Marietje gebruik van de verwarring, waarin haar moeder een ogenblik verkeerde: „Het wordt mijn tijd, moeder, ik ga maar", en met deze woorden ging zij op haar moeder toe om haar de gebruikelijke zoen te geven. Hartelijk omarmde zij de vrouw: „Kom, moeder, treur er maar niet om, hoor". Zachtjes legde moeder haar arm om de schouder van haar dochter en drukte haar even tegen zich aan. „Jij moet het dan maar weten, maar pas op je zelf, beloof me dat. Ik wil niets slechts van hem zeggen, maar naar wat ik van hem gehoord heb Hier hield zij op, daar haar dochter haar plotseling los liet en zij aan deze beweging voelde, dat zij niet verder moest gaan. Haastig voegde zij er aan toe: „Ik ge loof natuurlijk niet alles wat de mensen vertellen en misschien overdrijven zij wel erg, maar wat kan het nu worden met jullie? Dacht je nu heus, dat zijn ouders het ooit goed zouden vinden?" „Dat weet ik niet en het kan me niet schelen ook, maar Jacob zal het ze wel vertellen en die praatjes zijn allemaal leugens. Hij mag dan geen brave Hendrik zijn als Rinus, maar slecht, nee en al was het zo, dan zou ik toch van hem houden. Vrouw Hoos had met verbazing naar deze met hartstocht gesproken woorden geluisterd en vroeg: „Hou je dan ook van hem?" Verwonderd keek Marietje haar moe der aan: „Wat dacht U dan, dacht U dat ik anders met hem meeging?" „Nee, natuurlijk niet, maar ik ben zo bang, dat je je laat verblinden. Rinus kan je niet met hem vergelijken. Rinus mag dan in jouw ogen een brave Hen drik zijn, maar je vergeet, dat hij geen geld en geen tijd heeft om de meisjes het hoofd op hol te brengen". „Zo, U denkt dus, dat ik mij dat door Jacob heb laten doen en dat hij het an deren ook gedaan heeft? Goed, denkt U maar wat U wilt als ik dan maar weet, dat hij van mij en van niemand anders houdt". „Goed dan, kind, ik beweer niets, je hoeft hem voor mij niet te verdedigen, dat zou ik maar voor vader bewaren". „Vader", zei Marietje zacht, nu haar opwinding gezakt was. „Weet vader het ook?" De moeder knikte. „Zij hebben het hem zelf gezegd, gister bij Verhoeven". Zij durfde Marietje nog niet te zeggen, dat hij ook wist dat zij daar met Jacob geweest was. Zij wist nu genoeg en be sloot er voorlopig niet over te spreken. „Wij zullen wel zien, wat er van te recht komt, maar ik verwacht er niet veel goeds van. Ik zou nu maar gaan, anders kom je te laat" Zij gaf nu zelf haar dochter een zoen, die haastig verdween, blij, dat het pijn lijke onderhoud was afgelopen. HOOFDSTUK 4. „Hoop vleit den landman" stond er met gouden sierletters te lezen op het inrijhek, wanneer dit tenminste gesloten was, anders stond er op de ene helft alleen „Hoop vleit" en op de ander „den Landman". Deze naam kwam ook voor op een zwarte plaat in de top van de gevel, eveneens in gouden letters. Goud was ook de afbeelding van een koe in het fraai smeedwerk aan de deur en goud was ook de afgod van de landman. Van goud was voorts het hart van de boerin. Met de landman die hier gevleid werd, was boer Vermeulen bedoeld, de rijke Vermeulen, te onderscheiding van zijn broer. Zij woonden beiden op het zelfde erf, alleen de „rijke" had de fraaie hoeve, die aan het einde van de lange oprijlaan lag, terwijl de arme het zonder oprijlaan moest doen; deze zat in een vroeger bij de boerderij behorend huisje, dat vlak aan de weg lag en waar, toen de oude boer nog leefde, een knecht woonde. De omgeving was hier zeer waterrijk, aan alle kanten water en wuivende rii velden, een dorado voor vogels, visse en watersporters. Er woonden hier ma weinig dorpelingen, er stonden slecl huisjes tussen boezem en plas, waar o Hoos woonde. Aan het einde van grote plas lag vroeger een oud buite verblijf, eigendom van één der gr< reders uit de stad. Bij dit buitenverbl met landgoedallures behoorde een tan lijk uitgestrekt bebost terrein. Bos wel een weidse benaming voor het boomte, een speling der natuur in de anders aan bomen zeer arme omgevin Bomen stonden er overigens alleen ma aan de landwegen, rond de boerderij* langs de sloten en hier en daar nog e enkeling in een weide, daar destijds plant ten gerieve van het vee, tegen zon en tegen de jeuk. Toen de vroegere eigenaar het tijc lijke met het eeuwige had verwisseld geen der erfgenamen lust gevoelde zi hier af te zonderen, was het ruime la huis in handen gekomen van een ca: exploitant in de stad, die er een gre uitspanning van had gemaakt. Het aan de plas gelegen huis v) geheel verbouwd, er was een grote ki derspeeltuin en een flinke serre aan b water gekomen, terwijl de verschillen aanlegplaatsen voor zeil- en motorboc jes waren uitgegroeid tot een behoor! jachthaventje. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 4