70 c TOOOw HIER IS DE GROTE VREUGDE BROM VOOR UW KINDEREN! HA...! HOERA...! Het fantastische kleurboek SOEPEN Zeer 4 grote tube JAN AGTER van ALICE! f 10.000.-! ZIJN ÉCHTE SOEPEN! Gr/s de Peur neé é&ttó voor parelwitte landen en een f''"' "dein! Op een kunt U rekenen! ZEGEL Zn., Rijwielhandel :&h03 E2 Gebruik de ideale Douwe Egberts wandkofliemolen lekkere kome. VOOR AL UW DRUKWERK Drukkerij Texelse Courant 34 HOOFDPRIJZEN ,400 TROOSTPRIJZEN' NIEUWE AVONTUREN VAN PIMBA Kijk uitBari! Het is nog heel vroeg. De grond is nat van dauw. Hier en daar, op open plek ken in het bos, trekt de nevel laag voorbij. Pimba hoort niets dan het ge luid van zijn eigen voetstappen. Soms probeert hij zo geruisloos te wandelen als Bari, maar dat wil nog maar steeds niet lukken. Kon hij het maar! Dan zou hij het geritsel gehoord hebben, dat Bari plotseling angstig doet stilstaan. Het aapje trekt Pimba voorzichtig naar een boom en in spanning wachten ze af. Dan zien ze, vaag door de nevel, de omtrek ken van een roofdier. Als het dichterbij komt, blijkt het een panter te zijn. Zeker op zoek naar zijn ontbijt, denkt Pimba. Even oppassen, dat hij mij niet met die onderscheiding vereert. Maar daar krijgt de panter hem in de gaten. Meteen gaat Pimba Bari achteraan, die zijn heil in de boom heeft gezocht. Als de panter rustig onder de boom wil gaan liggen, om te wachten tot zijn prooi naar beneden komt, klinkt in de verte een onheilspel lend gerucht. (Wordt vervolgd) FEUILLETON door J. G. J. Bax 11. Een gedeelte van het bos, waar de weg later dwars doorheen getrokken was, bleef voor het „Plasbos", zoals de uitspanning genaamd was, behouden. De exploitatie was voor de ondernemer, die zelf een gedeelte van het huis aan de wegkant bewoonde, een groot succes ge worden. Het was weliswaar een seizoenbednjf, uitsluitend op de zomer aangewezen, maar het werd dan zo druk bezocht, dat de kosten voor het gehele jaar ruim- schoots werden gedekt. In de stad kende I iedereen het „Plasbos", in het dorp na- j tuurlijk ook, maar het werd door de j dorpelingen angstvallig vermeden. Er was in het dorp en in de gemeenteraad nog wel het een en ander te doen ge- j weest, alvorens het verzoek tot exploita- I tie van het voormalige buitenverblijf als uitspanning was toegestaan. Het con- servatieve deel der gemeente, was ten zeerste bevreesd voor een invasie uit het Oosten. Zij zagen het als hun christenplicht te i waken voor het zieleheil der ingezetenen en verweerden zich met hand en tand tegen de dreigende zonde-vloed. De meesten van hen kenden de ver- leiding, waaraan men in de grote stad was blootgesteld, maar al te goed en hadden die zelfs vaak aan den lijve on dervonden. Hoe licht men hier tot zonde verviel bleek het meest op de marktdagen. Je ging dan na het sluiten der markt een borreltje drinken, even de stad in, vaak I met de beste bedoeling de terugtocht naar huis zo spoedig mogelijk te aan vaarden en daar had de duivel je ineens in de kraag. De zonde binnen te halen, zou gelijk staan met een vrijwillig ver bond met de duivel en had men die een maal binnen de muren, dan zouden God en Gebod hem er misschien wel weer uit kunnen krijgen, maar dit zou wel eens een langdurige procedure kunnen worden. Beter zich schrap te zetten en hemel en aarde te bewegen om de ex ploitatie van het landgoed ten bate van Beëlzebul te verhinderen. Hemel en aarde werden inderdaad heftig bewogen; de eerste door bemidde ling van de dominee, die van de kansel Gods toorn over dit duivels plan krachtig over de deemoedig gebogen hoofden der boeren heen tot in de verste hoeken der kerk slingerde. De boeren, in dit opzicht toch heel wat van hun herder gewend, waren zo getroffen door deze aan duide lijkheid niets te wensen overlatende ver maning, dat zij zich als één man ten strijde gordden. De aarde werd op niet minder felle wijze bewogen door de ker- keraadsleden en ouderlingen, die op vergadering, op huisbezoek en waar dan ook, weliswaar niet zo afdoende als de dominee, maar toch met minstens even veel vuur streden tegen het verlenen van toegang aan de duivel. Het had echter niet mogen baten, want de oppositie had toch, waarschijnlijk geholpen door duistere machten, de over winning behaald. Zo was de uitspanning „Het Plasbos" er dan toch gekomen, tot heil van de natuur- en watersportminnende mens heid. Tot heil natuurlijk slechts van de mensheid uit de stad, want voor de dorpelingen viel hier niet veel heil te verwachten. Toen de toestemming er eenmaal was, werd het grootste deel van het bos eigen dom der gemeente, die deze gronden daarna tot bouwterrein bestemde, ook weer op aandringen van dezelfde oppo sitie, die vooruitstrevend was en slechts het welzijn der gemeente beoogde, het geen echter de anderen niet wilden in zien. Zo was een moderne villawijk ont staan, villa's die uitsluitend werden ge bouwd voor rijke mensen uit de stad, die aan het rustig wonen bij de mooie plassen de voorkeur gaven. De bomen had men zoveel mogelijk gespaard en zij sierden nu de fraai aangelegde tuinen en de mooie lanen. Eén ding had de oppositie echter niet kunnen verhinderen en wel enige nieuwe gemeentebepalingen, het verbod om in het openbaar te dansen of muziek te ma ken en het verbod om zich in badcos- tuum of mantel te bevinden op of nabij ae plassen, bepalingen, die men later noodgedwongen had moeten wijzigen. Men mocht nu in het openbaar muziek maken of dansen op woensdagen en za terdagen, terwijl de tweede bepaling thans zo luidde: „Het is verboden zich in de gemeente te bevinden gekleed in badcostuums of badmantel, tenzij op het water en dat minstens 10 meter van de wal". Deze grens was eerst na de benoe ming van vele studiecommissies op 10 meter gesteld. Eerst wenste men de verleiding nog verder van de kant te hebben, maar hiervoor bleek de rivier, waarop toch ook gevaren werd, te smal te zijn en zouden alle bootjes precies in het mid den hebben moeten varen. Na nauw keurig onderzoek ter plaatse was geble ken dat 10 meter, hoewel niet ideaal, toch afdoende was. Zo was dus dank zij de oppositie het dorp een fraaie wijk rijker geworden. Deze groep stond onder aanvoering van de volgende notabelen. De dokter, een nog jonge man en daardoor niet zeer be mind bij de vrome boeren, die hem slechts in noodzakelijke gevallen raad pleegden. Zo werd hem ook bedekt verweten, dat eigen belang hier een rol had gespeeld, immers het ontstaan van een nieuwe wijk zou voor hem uitbreiding van zijn practijk betekenen. Voorts de veearts, die, hoewel van de boeren levend, principieel tegen een ze ker soort boeren was. Verder de molenaar die veel dronk en weinig dacht, er geen principes op na hield en overigens geheel onafhankelijk was, daar zij toch bij hem moesten laten malen, uitspanning of niet. Ten slotte boer Roodzand, die zich door zuiver eigenbelang gedreven had aangesloten. Deze had namelijk een zo genaamde hygiënische melkstal, onder voortdurend toezicht, de melk dan, van een of ander scheikundig laboratorium. Hij ventte zijn melk zelf uit in het dorp en in de stad, met geheel witte zeer in het oog lopende wagens met een groot bord er op; in het midden van dit bord een schildering, voorstellende een wei met koeien, aan beide zijden geflankeerd aoor twee melkflessen, met links de aan duiding „Hygiënische Melkstal" en rechts „Maria-Hoeve". Het geheel maakte een propere, ja zelfs wat buitenlandse indruk en de bonafide melkboeren vrees den eerst, dat het een revolutie op het melkboerengebied zou veroorzaken. FILMNIEUWS Nederlands nieuws O.a.: Bezoek van Kamerleden aan spoorwegwerken in Heemstede; Inter nationale Motorcross in St. Anthonis, Engelsman Archer zegeviert voor derde maal in successie; Krombroodjes-regen op Kollenberg bij Sittard; De voetbal wedstrijd Nederland-Duitsland, gasten behalen 21 overwinning. Wereldnieuws O.a.: Eduard Heriot overleden; Ver stoorde betoging te Parijs; Egypte: Op ruiming van het Suezkanaal voltooid; Duitse industrietentoonstelling te Cairo, Welkomstdans der Bedouïnen; Ameri kaanse filmprijzen voor Ingrid Bergman en Jul Brynner; Hongaarse bruiloft in den vreemde, De Grand National 1957. Normale tube 44 d l'e enige zaak op Texel met gediplomeerde televisie-monteurs dus vakkundige service RADIO-ELEKTROTECHNISCH BUREAU Steenenplaats 7 telefoon 46, Den Burg De complete bromfiets zonder extra kosten voor accessoires. Comfort voor twee. Keuze uit 3 modellen Zeer gunstige financieringsmogeljkheid. Vraag eens nadere bijzonderheden bij: De bijzondere kwaliteit van Douwe Egberts koffie komt volledig tot haar recht, als U deze koffie maalt, direct voor het zetten. Gebruik daarvoor de ideale D.E.-kofficmolen, die ver krijgbaar is op 1500 punten, verpakt bij Douwe Egberts koffie en thee. stf&iS.Afe Hr' Alice uit Maggi Land bezorgt Uw kinderen vele uren gezellige ontspanning. Het prachtige Alice kleurboek houdt ze prettig bezig - met nog kans op een mooi cadeau in geld bovendien! Een interessante GRATIS kleur- en tekenwedstrijd met schitterende geldprijzen geeft hun de kans op het mooiste speelgoed, waarvan zij,ooit droomden! Tl ff V TOTALE WAARDE ADVIES VAN ALICE: Profileer van de tijdelijke extra voordelige aanbieding Maggi Tomatensoep: 2 Zilverzakjes voor slechts 98 cent! U hebt dan meteen al tu>ee balken! WACHT NIET - bestel het nü, vóór dat U hoort dat het uitverkocht is Zend slechts 50 cent in postzegels (liefst één van 50 cent) en 3 rode balken uit willekeurige Zilverzakjes Maggi Soep aanSpeelgoedland, Postbus 8007, Amsterdam. Uw volledige naam en adres in duidelijke blokletters bijvoegen. U krijgt het boek franco thuis. MAGGI

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 4