9 rocn wa in het hart-, Mk. EYK HOPPEN Groot nieuws voor Texel Texels Raad kwam bijeen f Jtt£con - Heropening AMSTEL A.s. donderdagmiddag 3 uur van slagerij Groeneplaats WOENSDAG 1 MEI 1957 TEXELSE 71e JAARGANG No. 7142 COURANT Uitgave N.V. »-h. Langeveld de Rooij Boekhandel -- Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank- Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm „Ik acht het op zondag houden van 'n mars, voorafgegaan door een drumband ae zuiverste vorm van zondagsschennis en ik verzoek U dringend hiertegen op te treden", aldus de heer J. Vlaming (A.R.) tijdens de vergadering van de Texelse gemeenteraad, die de plannen voor de viering van de bevrijding op 5 mei ter sprake bracht. Zoals gemeld heeft het „Centraal jeugdoverleg Texel" voor zondag 5 mei een ontwerp-program- ma opgemaakt, dat om twee uur begint en met een filmvoorstelling in het park zal worden besloten. De heer Vlaming werd gesteund door de heren Daalder (A.R.), S. van der Vis (C.H.U.) en S. de Waard (P. v.d. A.). De voorzitter ver wonderde zich echter over deze opposi tie, waar de viering is uitgegaan van 'n orgaan, dat alle groeperingen, behalve de gereformeerde, overkoepelt. „De vie ring als voorgesteld wordt ondersteund door richtlijnen die nationaal worden ge geven. Ik zal mij als burgemeester op de hoogte stellen van hetgeen wettelijk is bepaald en daar naar handelen". Mevr. Vrijdag-Keijser - niet in de oppositie overigens - merkte op, dat men t.a.v. de zondag niet helemaal conse quent blijkt te zijn, waar men verjaarda gen van leden van het Koninklijke Huis ook niet op zondag pleegt te vieren. De heer De Waard: „Ik weet, dat er in kerkelijke kringen een geweldige oppo sitie tegen bestaat. Bij de beslissing wa ren verschillende personen afwezig. Ik zou het dan ook op prijs stellen, dat men tot een bepaalde oplossing komt, anders wordt het geen dag van bevrijding, maar een dag van tweedracht. De heer Was senaar (P. v.d. A.) „Maar hoe kan dit nationaal geschieden als een bepaalde groep zich aan het overleg onttrekt, ook aan een samenzang te Den Burg heeft een bepaalde groep zich destijds ont trokken. Die groep had bij overleg haar verlangen naar voren kunnen brengen. De heer Hin (KVP) sloot zich bij deze woorden aan „Waar men niet is, wordt men niet gekend". De heer Daalder: „Maar een en ander is door het Cen traal Jeugdoverleg behandeld en mede werking daaraan moeten wij op andere gronden afwijzen". Voorzitter: „Als op één na alle groe peringen, waaronder kerkelijke en niet- kerkelijke, een bepaald plan uitwerken, dan is dit voor mij het gezaghebbende orgaan en overigens kan ik niet anders doen dan de wet toe te passen. Ik betreur het, dat het overleg niet volledig is geweest". Dit onderwerp was wel het belang rijkste van de gehele agenda. Onder de ingekomen stukken was een aanvrage van de heer G. Coevert, Pa viljoen Hoornder Strand" tot verkrijging van een vergunning, zoals diverse in stellingen o.a. „Avi Fauna" bezitten. Dergelijke vergunningen worden echter zeer zelden verstrekt en in dit geval is het betrokken bedrijf nog niet van een allure, die verstrekking van een derge lijke vergunning motiveert, aldus de voorzitter. Verder een schrijven van Gedep. Sta ten inzake de investeringsbeperking. Texel moet nagaan welke beperkingen kunnen worden aangebracht. B. en W. stelden voor de volgende voorzieningen uit te stellen: aanbrengen van nieuwe huisnummering, straatnamen, brand spuithuisje te Oudeschild, gedeelte van wegenbeplanting, verbetering dorpsstra ten, voorzieningen ulo '(o.a. lerarenka- mer). Totale beperking 56.000, Benoeming. Er werd medegedeeld, dat de heer C. Schenk, Makkum, benoemd was tot gemeenteschilder als opvolger van de heer M. Hoogesteger. De heer A. Broekman werd eervol ontslag verleend als gemeente-ontvanger en als boekhouder bij het Algemeen Weeshuis. Zijn zoon, de heer A. A. Broekman, werd met 13 van de 14 stem men (1 op no. 2 van de voordracht, de heer Alb. Backer, Den Burg) tot ge meente-ontvanger benoemd, waarna de beëdiging volgde. (Zie vervolg pagina 2) ONTWIKKELING OOSTEREND GAAT JUBILEREN „ONTWIKKELING OOSTEREND" gaat vrijdag 3 mei a.s. haar tien-jarig bestaan vieren. Deze vereniging, die dus in 1947 werd opgericht, heeft alle reden om dit feit feestelijk te herdenken, want „Ontwikkeling Oosterend" heeft haar sporen verdiend èn door haar activiteit, die vele Texelse verenigingen tot voor beeld mag zijn, èn door het feit, dat Oosterend deze vereniging de volle steun geeft. Over het algemeen is het immers zo, dat „Hei Wapen van Amsterdam" steeds tot in alle hoeken gevuld is als daar een avond door „Ontwikkeling Oosterend" gegeven wordt. Dit is te danken aan de aantrekkelijke program ma's, die leeds vroeg in het seizoen be ginnen en tot laat in het seizoen worden voortgezet. Programma's, die nu eens de bijzondere belangstelling van een be paalde categorie dorpsgenoten genieten, dan weer de algemene belangstelling vragen. Elck wat wils is de leuze en dat streven weet men keer op keer, ieder seizoen opnieuw, in vervulling te doen gaan. Daarom kan met voldoening op de afgelopen tien jaar „Ontwikkeling Oos- terend" worden teruggezien. Stellig is bij de oprichting de vraag naar voren gekomen of de vereniging levensvatbaar heid zou kunnen hebben. Wel, de tijd heeft het bewezen en de toekomst wordt met optimisme tegemoet gezien. De ver eniging bloeit en groeit, want ieder sei zoen mogen weer nieuwe leden worden ingeschreven. De feestavond zal worden verzorgd door eigen krachten, die ons een bont programma hopen aan te bieden. De da mes Nel van der Vis, Griet Kuijper, mevr. Koopman, Pietje van der Vis en mevr. Kuijper zullen de afdeling toneel voor haar rekening nemen, mevr. Burger, mevr. Keijzer en mevr. Koning en de heren Sijb. Dros en Co van Splunter zullen het vocaal gedeelte verzorgen, waarbij mej. Gurie van der Vis en Ton Witte met accordeon en piano zullen ac compagneren. W. Renout Jr. (dokter zélf houdt het maar op de rolprent) zal enige pianosoli ten gehore brengen. Natuurlijk zal het lief en leed gedu rende de afgelopen tien jaar haarfijn uit de doeken worden gedaan. Dat kunnen wij gerust overlaten aan mevr. Ellen en mej. Klaske Eelman. Het geheel staat onder leiding van de heer Jb. Visman, die samen met de heer Renout zijn tien jarig bestuurslidschap hoopt te vieren, 'n dubbel jubileum dus. Het bestuur bestaat verder uit mevr. Rappart en de heren H. Mulder en W. Witte. De heer Visman, wie wij om enige ge gevens hadden verzocht, deelde ons nog mede, dat „Ontwikkeling Oosterend" sinds 1947 zestig avonden heeft verzorgd en dat het lidmaatschap slechts één gul den per jaar bedraagt. Is het dus een wonder, dat niet minder dan tweehon derd personen als lid te boek staan? Reeds nu vanaf deze plaats onze har telijke felicitaties met het bereikte succes. GESPREKSAVOND HERV. GEMEENTE DE COCKSDORP Vrijdagavond 3 mei, wordt er in het verenigingsgebouw te De Cocksdorp een gemeenteavond gehouden in de vorm van een gesprekskring. Het onderwerp is „Het gezin". Een ieder is daar welkom. Aanvang 8 uur. S.V.O.-nieuws A.s. zondag onze laatste uitwedstrijd tegen Grashoppers. Laten we proberen om de punten mee naar huis te nemen; maar dan moet het anders dan de laatste keer in Ouddorp. Deze wedstrijd hing aan elkander als droog zand, ondanks dat we nog gelijk speelden. Vooral na de rust hadden we wel rugnummers mogen hebben zo liep alles door elkaar. Dus allen present en alles op alles. Vertrek boot half twaalf. Sterling KONINGINNEDAG OP TEXEL Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koninging hadden vele eiland genoten de driekleur uitgestoken, 's Avonds maakte het Koninklijk Texels Fanfarecorps een rondgang door Den Burg, waarna op de Groeneplaats een keurig uitgevoerde taptoe werd gebracht. Op de 30ste april brandden op zeer vele plaatsen de meierblis, waarvoor de actieve jeugd al dagenlang in touw was geweest. VIJFTIG JAAR GELEDEN Burgerlijke stand der gemeente Texel van 27 april tot en met 3 mei 1907: Ondertrouwd: Johan Vlas en Johanna Magdalena Weijdt, Jan Bas en Aagje Petronella Pool; Arend Heerschap en Aaltje Eelman. Getrouwd; Pieter Jan Dijt (Westen) en Keetje Witte (Kogerveld), Gerrit Hop man (Waalenburg) en Johanna Zijm (Zuidhaffel); Pieter Zijm (P.H. Polder) en Margaretha Adriana de Porto '(Molen buurt). JEUGDHERBERG Zelden hebben wij een team zó en thousiast zien werken als het ensemble jongens en meisjes, dat deelnam aan het Paaswerkkamp op jeugdherberg „Pano rama". Zij hebben enorm veel werk ver zet en waren daar terecht trots op „Me neer, hier stonden vier zware bomen en die hebben we helemaal klein gekregen, want die stonden in de weg wegens de aanstaande uitbreiding van de jeugd herberg, van ónze jeugdherberg, want wij zijn allemaal lid. En moet U de muren nu eens zien! En komt U eens mee naar onze terreindienst: kijk die sleuf hebben wij gegraven, twee hon derd meter lang". De jeugd was aan het woord en daar had ze het volste recht op, want de daad was daar aan vooraf gegaan. Ze hadden zich uitstekend van hun taak gekweten. Het waren jongelui van 15-20 jaar, ge middelde leeftijd 16, leerlingen van middelbare en ambachtsscholen van de overkant, voornamelijk te Amsterdam en Haarlem, die zich hier zo verdienste lijk hebben gemaakt en hun vrije tijd op de voorbeeldigste wijze hebben be steed. Zoals hier waren in totaal 20 van dergelijke jeugdherbergwerkkampen in actie over het gehele land. Je kon er voor inschrijven en de belangstelling was groter dan het aantal beschikbare stro zakken, of zijn die uit de mode?? Ook hadden ze nog een schuur ge sloopt, wat natuurlijk helemaal ge smeerd stortte. Voorts werd een om heining gedeeltelijk vernieuwd. Ter afwisseling - waaraan misschien niet eens zo'n grote behoefte bestond - hadden ze een wandeling naar de Den nen en het Museum gemaakt en ook de avonduren werden vakkundig gevuld on der andere door het gewaardeerde op treden van de Volksdansgroep Texel en het programma, verzorgd door de heer Kassenaar, muziekleraar alhier. Vrijdagavond was er een klinkend af- scheidsfuifje, waarbij vader en moeder Veldwisch uiteraard ook acte de pré- sence gaven. De heer G. Oskam was aanwezig als secretaris van het Bestuur van de Jeugdherberg. Wij ontmoetten hem in wel zeer on-ambtelijk gewaad: in een okergele overall, waaruit een paar zwaar-beblaarde handen staken. Dit was om zo te zeggen echt een „goed zo, jeugd" week. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 1 mei Den Burg, Oranjeboom, Viering 1 mei feest. Spreker de heer W Thomassen Vrijdag 3 mei De Cocksdorp, Herv. Gem. Gespreks- avond in verenigingsgebouw, 8 uur. Onderwerp „Het gezin". HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 1 mei 9,20 en 21,35; 2 mei 10,00 en 22,15; 3 mei 10,39 en 22,45; 4 mei 11,16 en 23,36. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. hiot, je -bsA otrk bekijk6.^ LENTEDIENST DOOPSGEZINDE ZONDAGSSCHOOL DEN BURG Willen de meisjes en jongens er om denken, dat ze de bloemen zaterdag tus sen 5 en 6 uur in de kerkekamer bren gen! Niet later; dit in verband met de Nat. Herdenking. ZDH-nieuws ZDH speelt zondag zijn laatste com petitiewedstrijd thuis tegen Vesdo, aan vang half iwee. Door grote omzet zijn wij in staat U vlees en vleeswaren van lc kwaliteit voor concurrerende prijs te leveren. Dit is een greep uit onze Openings-Reclame 500 gr magere speklap 1,45 500 gr carbonade 1,85 500 gr runderlappen 1,85 500 gr gehakt fijn gekruid 1,65 500 gr saucijsjes fijn gekruid 1.70 3 slavinken 1,25 3 gehakte biefstuk 1,50 Soepcompleet 150 gr poulet 150 grgehakl 1,25 grote pijp of benen Verder steeds gemest kalfsvlees voorradig. Door ons modern verkoopsysteem kunnen wij u een vlotte en nette bediening garanderen. Uw komst wordt zeer op prijs gesteld door Als klap op de vuurpijl 200 gram ham 85 ct 200 gram snijworst 85 ct 250 gram metworst 55 ct Tevens keus uit meer dan 40 soorten vleeswaren GESLAAGDE MOTORTRIAL IN CALLANTSOOG Zondag j.l. was door de gezamenlijke Motorclubs van Anna Paulowna en Texel een nationale Trial uitgezet in Callantsoog. Schitterend weer en een grote belangstelling zowel van publiek als rijders: niet minder dan 28 junioren, 7 senioren en 10 jeugdrijders hadden in geschreven. Het parcours was onder leiding van C. Mets prima uitgezet. Een ieder was vol lof over de organisatie. Eerst reden de senioren en junioren het parcours, dat 4 maal gereden moest worden en waarin 10 non-stops waren verwerkt. Sommigen heel erg lastig maar toch te nemen. Na deze wedstrijd kwam de jeugd. Het was een pracht te zien hoe die knapen van 15 en 16 jaar hun machine in toom hadden, enfin, dat bewijst ook de uitslag, daar C. Dros Bzn met 2 strafpunten uit de strijd kwam. Hetzelfde parcours als door de junioren was gereden. Bert Boekei was no. 2, ook een prima rijder. Jongens, ga op deze wijze door en maar oefenen vooral het balanceren en korte hoeken maken. Dan maken jullie straks een pracht van een kans als je 18 bent om zo in de Senioren- klasse geplaatst te worden. 26 mei gaan we naar Egmond, waar een oefentrial is. Wie mee wil, geve zich op bij C. Mets. Voor vervoer vanaf Den Helder wordt gezorgd. De uitslag was: Senioren: 1 H. Oink, Maasland, 15 str. Junioren: 1. W. v. Hasseloo, Lochem, 32 str., 4. P. Heerschap, Texel, 61 str. Jeugd: 1. C. Dros Bzn., Texel, 2 str.; 2. Bert Boekei, Texel, 57 str., 7. P. Dam, 126 str. GESLAAGD De heer H. Troost, Den Hoorn, deed met goed gevolg examen voor het diploma Vakbekwaamheid voor het Rijwielbedrijf. KRIJGT TEXEL DIEPVRIESKLUIS? Vrijdagavond wordt in „De Oranje boom" door de Ned. Bond van Platte landsvrouwen, afd. Texel en de Geza menlijke Texelse coöperaties een verga dering belegd om belangstellenden te kunnen inlichten over de betekenis van een diepvrieskluis (zie ook de adv.) Een kluis met 60 loketten kost 24.000, 27.000,De huurprijzen in Nederland variëren van 60,tot 75,per box per jaar. „Vers vlees van eigen slacht het hele jaar rond", zo lezen wij op een der bro chures, maar dat niet alleen: er kunnen ook groenten en fruit onbeperkt houd baar in blijven. De diepvriesmethode wordt al jarenlang met groot succes door de levensmiddelenindustrie toegepast. Het buitenland geeft ook hier het voor beeld en men vindt daar b.v. per dorp of buurt een kluis. Deze (coöperatieve) methode wordt ook in enkele delen van ons land reeds toegepast. Samen kost het oprichten van zo'n kluis per gezin niet meer dan een 400,600, investering, wat dus vergelijkbaar is met de aanschaf van een koelkast. De Natio nale Coöp. Raad heeft laten nagaan hoe veel diepvriezen per jaar per gezin ge middeld kost en daarbij is gebleken, dat deze kosten in ons land nog geringer zijn dan de kosten van b.v. wecken. En dat inclusief de gebruikskosten van de ge zamenlijke kluis. OOK TEXEL A KAMPIOEN In haar laatste „uit"-wedstrijd tegen West Frisia a heeft Texel met 70 ge wonnen en zich dus duidelijk definitief aan het hoofd van haar afd. geplaatst, de laatste thuiswedstrijd tegen Hollandia a kan daar niets meer aan veranderen. We waren aanvankelijk er niet hele maal gerust op nu bijna alle spelers er een week van ingespannen schoolvoetbal op hadden zitten en inderdaad was het bij een aantal spelers duidelijk merkbaar. Na het gewone terreinverkennen was Texel het eerst gevaarlijk maar tot doelpunten kwam het pas na 10 min., toen Hans met een goed toegespeelde bal de achterhoede passeerde. Binnen enkele minuten zorgde Niek bijzonder fraai voor 20. Tot aan de rust vlotte het niet al te best en rammelde het wat in de ach terhoede, waardoor W.F. enige malen dicht bij een doelpunt kwam, maar Tonny was er prima in. Gelukkig bleven Piet en Dick nog behoorlijk op dreef. De 2e helft werd een hoog tempo in gezet en binnen enkele minuten was het 30 door Hans en door Peter werd het 40. Nu gaf W.F. zich gewonnen. Niek, Peter en Hans brachten de stand op 70 en daarmee heeft Texel haar sterk ste tegenstander overtuigend geklopt en op eervolle wijze het kampioenschap be haald. (Foto's van a en c volgen). Van harte gelukgewenst, jongens! Jul lie hebt een mooi seizoen achter de rug, al waren dan de meeste tegenstanders voor jullie onder de maat. We verwach ten dat door regelmatig en goed trainen jullie in de volgende comp. in een juni orenafdeling gelegenheid krijgen om, vooral met jullie betere technische wa pens, meer spannende en goede prettige wedstrijden te spelen. Direct na afloop kwam de jeugdcom. van West Frisia onze jongens complimen teren vergezeld van een mooi bouquet bloemen. Ook de andere kampioen in onze ver., n.l. Texel c speelde haar laatste uit wedstrijd tegen Vesdo b te Schagerbrug. Ze waren het nog niet verleerd. Met 160 hebben ze gewonnen, zonder dat Abe er eenmaal aan te pas kwam. Top scorer was J. Meedendorp met 5 goals. Ook weer goed gedaan, maar jullie hebben ze liever wat sterker. Nu de heer Van Veen tijdelijk afwezig is, zal de training voor adsp. gewijzigd worden. Vermoedelijk zal nu donderdag avond getraind worden, aanvang 6,30 u. DAN LEGGEN ALLE VOGELS De lijster, die zo vlijtig in een muur- opening van de nutskleuterschool-in- wording aan het broeden was, heeft zich wel pijnlijk in de (jeugdige) mens ver gist, kwajongens hebben namelijk alle eieren uitgehaald. Dat gaat, vrezen wij, zo over heel Texel en overal waar vogels broeden. In onze reservaten worden de geve derde vrienden gelukkig goed bewaakt, maar buiten de terreinen zijn ze geheel afhankelijk van de grillen van de jeugd. Gelukkig zijn de meeste kinderen vogel vrienden, maar het is juist dat kleine misselijke percentage, dat het onheil sticht. Wij kunnen wel weer vaststellen, dat hier, vooral nu, in het voorjaar, een schone taak voor onderwijzers en op voeders ligt weggelegd, maar wét zullen die bereiken jegens knapen, die er prat opgaan vogelnesten te hebben uitge haald?? Het „alles weten is alles begrijpen" kan ook niet afdoend redden, want het zijn veelal juist de jongens met een grote mond en weinig begrip (verstand), die zich aan baldadigheid te buiten gaan. Voor de mooiste keuze in mantels naar SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1