Twee Texelaars Koninklijk onderscheiden Hoeve Antwerpen verbrand m DE TEXELSE RAAD KWAM BIJEEN Vervolg van pagina 1 De heer P. B. Riteco werd benoemd tot lid van de Culturele Raad en wel met 10 stemmen; mej. A. H. M. Droog, directrice Landbouwhuishoud- school, verwierf 2 stemmen, terwijl twee briefjes blanco uit de bus kwamen. Zo werd voorzien in de vacature, ontstaan wegens het bedanken van de heer J. Buisman, wie de voorzitter een spoedig herstel toewenste. „De heer Buisman heeft zijn functie steeds op bewonde- ringswaardige wijze vervuld". Over het voorstel tot vergoeding van vervoerskosten naar de b.l.o.-school schreven wij uitvoerig. De raad ging hier gaarne mee akkoord. Mevr. J. Koning- Bruin zei, dat haar P. v.d. A.-fractie dit toejuichte en hoopte, dat de ouders dit zullen waarderen en zullen begrijpen, dat deze school is gesticht voor het geluk en de betere opgroei van hun kind. De gemeentebegroting voor 1956 en 1957 werd op enkele punten gewijzigd. Het belangrijkste is wel, dat er 20.000 moet worden gevonden voor de bouw van een rijwielstalling te De Koog. Ver moedelijk op de plaats, waar voorheen de familie Kikkert de karretjes in bewa ring nam. De oude stalling is destijds afgebroken omdat ze de beste tijd wel gehad hadHet ligt voorts niet in de bedoeling van de gemeente om de stalling zelf te gaan exploiteren. Naar aanleiding van de verkoop van grond te Den Burg aan de heren A. Plaatsman en N. Wonder merkte de heer Wassenaar op, dat de prijs tienmaal over de kop was gegaan, nl 90 ct. op 10 gld. Wethouder De Waard wilde snel vast stellen, dat er door de gemeente persé geen winst wordt gemaakt en voor som mige objecten moet er zelfs dik geld bij. Destijds is in Plan-Zuid te Den Burg zelfs veel te kort betaald. De voorz. zei, dat ze in Den Helder wel 20 - 25 gld. re kenen en hier een achterstand in te ha len valt. De heer Wassenaar achtte het gewenst, dat men bij een volgend plan de prijs van de bouwgrond op de juiste waarde stelt. Wethouder De Waard stelde hem gerust door op te merken, dat Gedep. Staten wat dat betreft een wakend oog houden en ten onrechte wordt nog wel eens door de mensen gezegd, dat de ge meente te duur is. Mevr. Vrijdag-Keijser (VVD) meende, dat het bouwrijp maken in de kosten per m2 is uit te drukken. Zij vroeg of er geen verhouding tussen particuliere grond en gemeentelijke grond kan wor den vastgesteld. De voorzitter meende, dat allerhande stijgingen zulks practisch onmogelijk maken. De heer Wassenaar zag deze oplossing: niet meer in een bepaald plan de kosten verdisconteren, maar de kos ten van bouwrijp maken over het gehele bezit verdelen. Toegevoegd was nog een beslissing op een verzoek van de Koningin Wilhelmina Bewaarschool te Oudeschild tot mede werking voor de stichting van een nieu we school en wat daar bij komt. De voorz. zei, dat Oudeschild, Oosterend en De Koog noodscholen tegemoet mogen zien, waarbij zeker niet de klemtoon op „nood" behoeft te worden gelegd: de gebouwen zullen best meevallen. Het voorstel tot voorlopige goedkeu ring van een plan tot onteigening van eigendommen te Oosterend gaf aanlei ding tot uitvoerige beschouwingen. De heer S. Keijser '(WD) vroeg of wel het uiterste geprobeerd was om tot een ver gelijk te komèn. Wethouder De Waard gaf een uitvoerig overzicht van de diver se contacten met de heer Koning, maar de eigenaar wenst blijkbaar niet te verkopen. Nu zal er van onteigening moeten komen en dan zijn beide par tijen geen baas meer. De heer Keijser meende, dat men toch nog eens met een deputatie naar de eigenaar moest gaan. De rondvraag ontlokte de heer Daal der de vraag hoe het met de riolering van Oosterend stond inzake de eis tot aansluiting aan het P.W.N. Wethouder De Waard antwoordde, dat Texel voor een ton mag gaan uitvoeren en dat de aanbesteding dezer dagen kan worden gehouden. Wanneer men het werk gaat aanpakken is nog een open vraag: mis schien is het beter dit niet tijdens het seizoen te doen, want dan komt men handen te kort en anderszins is het mo gelijk, dat men juist van de zomer moet profiteren met het oog op de grondwater stand. NIEUWE AVONTUREN VAN PIMBA hoorden zij een klagend geluid Het zoeven nog stille oerwoud davert nu van het stampen der zware dieren. Niets stuit hen in hun ren. Onder het uitstoten van oorverdovend gebrul raast de kudde onder Pimba door. Een olifant rent rakelings langs zijn boom. De tak ken zwiepen heen en weer. De grond trilt. Dan is de laatste voorbij. Pimba staart de horde na, het is een machtig schouwspel. Minuten duurt het, voor de dieren uit het gezicht zijn verdwenen. Dan is het angstig stil geworden. Nog trillend en zeer behoedzaam klimt Pimba naar beneden. De ravage is ontzettend. Naar huis, denkt Pimba. Voor vandaag heeft hij genoeg van het oerwoud! Bari! Bari! Het aapje springt op de grond. Op weg naar de kraal hoort Pimba een klaaglijk geluid. Hij gaat op onderzoek uit en ontdekt een jonge olifant, die be kneld is geraakt tussen twee ontwortelde boomstammen. De heer Daalder (het terrein van de heer Beumkes bestrijkend), wilde ver der weten hoe het met de weg bij het Molwerk staat. Na een grondige uiteen zetting door de heer Beumkes vatte de voorzitter het besluit de situatie eens te laten opnemen, want voor de toeristen is het traject Den Hoorn-P.H. Polder via het Molwerk van betekenis. De Rijks waterstaat heeft er een deel van behard en het is vrij eenvoudig om via een ver bindingsweggetje contact op te nemen met het aanwezige fietspad. De heer A. Dros (P. v.d. A.) vroeg of inzake de bouwvergunningen wel de gewenste soepelheid wordt betracht. Hij noemde een geval in de Witte Hoek, waar de oplossing niet helemaal bevredigd heeft. De voorzitter gaf in ieder geval een bevredigend antwoord. De heer Wassenaar bracht de slechte toestand van het fietspad langs de groe ne weg tussen Kogerweg en de Laanweg ter sprake. Mevr. Vrijdag zei, dat de Krimweg niet voldoende afwatert, zodat je degene, die je voorbij moet noodzakelijk op een koude douche moet onthalen. Mevr. Koning vroeg of de opslagplaats tussen Singel en Achterweg niet in strijd was met de gemeentelijke plannen. Wet houder Hin zei, dat dit terrein als indus trieterrein staat aangegeven. Het verwondert de heer Beumeks zeer, dat de houtrijke woningen te Den Hoorn, die al wekenlang onder de kap staan, nog steeds niet van ruiten zijn voorzien. De voorzitter meende, dat dit in verband kan staan met de ongewenste activiteit van onze jeugdDe aannemer werkt overigens precies volgens het overeenge komen schema. Hierna volgde om tien over vijf sluiting. NATIONALE HERDENKING OP ZATERDAG 4 MEI A.S. Op de avond van de Nationale Her denking, a.s. zaterdag, zullen wij weer in gedachten stil staan bij de oorlogsjaren, die zoveel leed hebben gebracht. Op Texel zullen de plechtigheden on geveer als volgt verlopen: Den Burg: Van 19,35 uur af luiden de klokken. De stoet stelt zich tegen 19,30 uur op de Groeneplaats op en vertrekt om 19,35 uur naar het voorlopige monu ment. Na de rondgang over het oorlogs kerkhof en de algemene begraafplaats eindigt het klokgelui en zullen twee mi nuten stilte worden betracht. Hierna speelt het Koninklijk Texels Fanfare corps een lied, waarna krans- en bloem- legging volgt. De plechtigheid bij het monument wordt besloten met het spelen van- een lied. Deelnemers aan de tocht en anderen worden verzocht opnieuw een stoet te vormen en hierin naar de Ste nenplaats te gaan. Na deze stille omgang zal in het kerkgebouw van de Neder lands Hervormde Kerk te Den Burg een herdenkingssamenkomst voor iedereen worden gehouden. Vóór de stille omgang wordt in de R.K. kerk nog een speciale herdenkings dienst voor katholieken gehouden. De Cocksdorp: Klokgelui van 19,15- 19,30 uur. Van 19,30 uur tot 20,15 uur 'n gezamenlijke herdenkingsbijeenkomst voor allen in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente. De zangvereniging „Crescendo" zal haar medewerking aan deze herdenkingsbijeenkomst verlenen. Den Hoorn: Klokgelui om 19,40 uur. Van beide einden vertrekt de stille stoet naar de begraafplaats, waar na het zwij gen van de klok twee minuten stilte worden betracht. Het Fanfarecorps DEK zal met een lied besluiten. Oudeschild: Klokgelui van 19,45 - 20 uur. In de R.K. kerk wordt om 19,30 u. een kerkdienst gehouden met gebeden voor de gevallenen. De Koog: Om 19,15 uur vindt een in terkerkelijke herdenkingsbijeenkomst plaats in het kerkgebouw der Doopsgez. gemeente. Oosterend: Klokgelui om 19,45 uur. Opstelling om 19,45 uur in de Juliana- straat. Met het Fanfarekorps VIOS be geeft men zich naar het plantsoen, waar een herdenkingswoord zal worden ge sproken. Na declamatie wordt door VIOS gesloten. Op het uitgangspunt wordt de stoet ontbonden. Het beroep om deel te nemen aan de stille tochten of andere plechtigheden geldt ook nu weer ieder, die hiertoe in staat is. Laten toch zij ,die daaraan niet kunnen deelnemen, zich niet opstellen op straat of voor de woningen. Mogen velen zich gedrongen voelen een bloemenhulde te brengen. Aan par ticulieren en instellingen wordt verzocht om 18 uur de vlag halfstok uit te steken. De horecabedrijven zullen vanaf 18 uur gesloten zijn. ONTEIGENING IN HET BELANG DER VOLKSHUISVESTING Het hoofd van het gemeentebestuur van Texel brengt ter openbare kennis, dat vanaf 2 mei 1957 gedurende dertig dagen voor een ieder ter gemeente secretarie ter inzage ligt: een uitgewerkt door de gemeenteraad voorlopig goedgekeurd plan tot onteige ning in het belang der volkshuisvesting ten name van de gemeente Texel van enkele percelen grond, gelegen te Ooster end. De in artikel 80, tweede lid, der ont eigeningswet geëiste bescheiden liggen gedurende voormelde termijn eveneens ter inzage. Belanghebbenden kunnen uiterlijk veertien dagen na verloop van de bo vengenoemde termijn hun bezwaren schriftelijk aan het gemeentebestuur op geven. Texel, 29 april 1957. Het Hoofd van net gemeentebestuur voornoemd, C. DE KONING De heer C. Helsloot, jachtopziener in de Westermient, en de heer Jac. Schrama, ere-voorzitter van het Koninklijk Texels Fanfarecorps, zijn door H.M. de Konin gin onderscheiden met de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Ter gelegenheid hiervan werden beiden maandagmiddag ten raadhuize ontboden. „Waarvoor?" was hun vraag, want aan een Koninklijke Onderscheiding hadden zij volstrekt niet gedacht. „Voor een be spreking", was het geloofwaardige ant woord. Zo bleef het voor hen beiden nog lang een verrassing, maar toen ook mevrouw Helsloot, kinderen en schoon dochter en mevr. Schrama, dochter en schoonzoon ten Raadhuize werden ont boden, brachten onze Texelaars een en ander toch wel in verband met de a.s. verjaardag van H.M. de Koningin. De zilveren medailles werden uitge reikt door burgemeester De Koning, in tegenwoordigheid van de beide wethou ders, gemeente-secretaris P. Beemster- boer, de heer J. Gulmans, adjudant der Rijkspolitie, de heer M. Mantje, bestuur en directeur van het Koninklijk Texels Fanfarecorps. De burgemeester schetste de verdien sten van de onderscheiden eilandgenoten jegens de maatschappij. De heer Helsloot is meer dan 40 jaar in dienst geweest van de heren gebr. Van Leyden c.s., die op Texel een uitgestrekt jachtterrein pachten. Die taak heeft de heer Helsloot op de beste wijze vervuld. Hij had een geheel zelfstandige functie en dit maakte het hem mogelijk meer dan zijn plicht te doen. De heer Helsloot toch heeft een bijzonder inzicht getoond voor het Texel se landschap en de vogels en het wild, die dit landschap stofferen. Ze genoten zijn voortdurende bescherming. De liefde voor zijn terrein inspireerde hem tot een eigen, zichzelf opgelegde taak. De heer Schrama is weer op geheel ander terrein werkzaam geweest: 44 jaar lid van het Koninklijk Texels Fanfare, waarvan de laatste 19 jaar voorzitter. De benaming bewijst de verdienste van deze vereniging, die vorig jaar 65 jaar bestond. Mede aan de uitstekende leiding van de heer Schrama is het te danken, dat het corps tot de ere-afdeling wist te klimmen. Voor het culturele en vereni gingsleven is dit corps dan ook van het grootste belang. Tevens is de heer Schra ma voorzitter van het contactorgaan voor muziek van de Culturele Raad. Het is hem verder gelukt om de Texelse zang en muziekverenigingen tweemaal mas saal te laten optreden. De heren Helsloot en Schrama ver zochten de burgemeester H.M. de Ko- ninging zeer hartelijk te bedanken voor SEKSUELE VOORLICHTING Donderdag werd op initiatief van de S.O.O.S. in samenwerking met de Ouder commissie van de o.l. school Oosterend een forumavond gehouden over de vraag der seksuele voorlichting. De voorzitter, de heer Visman, kon helaas maar weinig belangstellenden welkom heten voor deze, overigens zeer geslaagde avond. Het eerste gedeelte van het program ma werd verzorgd door dokter W. Renout. Hij gaf een heldere uiteenzetting van ontstaan en groei van het mense lijk leven voor de geboorte. Een en an der werd nog verduidelijkt door een filmpje. Na een pauze met thee, die zeer ver warmend werkte in de momenteel wat tochtige bovenzaal van de in verbouw zijnde school, was er gelegenheid het forum, dat, onder leiding van dokter Renout, bestond uit mevr. De Koning, ds. Van der Zwaag, ds. Klijnsma en de heer Peetoom, te raadplegen inzake ver schillende aspekten der seksuele voor lichting. Hiervan werd geanimeerd ge bruik gemaakt en men smaakte het ge noegen van het forum vrijwel eensge zinde antwoorden te mogen horen. De heer Visman besloot de avond om kwart voor elf met een dankwoord aan dokter Renout, de forumleden en alle aanwezigen. NOU DIE AUTOWEG NOG!! Burgemeester De Koning heeft ter gelegenheid van de officiële opening van de Hoornder Badweg opgemerkt, dat Den Hoorn daarmee uiteraard nog niet rond is. Wij willen in dit verband gaarne vast stellen, dat overal op ons eiland nog diverse wensen en wensjes bestaan. Ge lukkig maar, want wat voor nut heeft het leven als je geen wensen meer hebt? Wij dachten hieraan, toen wij over het keurige fietspad De Koog-De Dennen fietsten, eigenlijk kunnen wij dit een onderdeel van het fietspad De Cocks- dorp-Den Hoorn noemen. De wielrijders hebben thans een uit stekend pad tot hun beschikking, maar de automobilisten moeten van De Koog nog over een onbeharde weg naar de Dennen en, er door, naar Den Hoorn. Wij hebben gezien hoe de stofwolken, opgeworpen door de voortkruipende en voorthotsende auto's, de wielrijders in het gezicht sloegen en dat was werkelijk geen pretje, Ook hier dient dus een op lossing te worden gevonden. Overigent kan worden opgemerkt, dat „het begin" er is, want er wordt gewerkt aan de beharding van de weg van De Koog naar „Pomona", Waalenburg. Uit het oogpunt van ons toerisme moet de autoweg De Koog-De Dennen-Den Hoorn van grote betekenis worden geacht: het is een van de mooiste routes over Texel. Wij hopen daarom, dat onze gemeente raad met aan het hoofd burgemeester De Koning ook inzake deze aangelegen heid het gewenste succes zal weten te bereiken, tot heil van Texel als vakantie oord. de onderscheiding. De heer Schrama merkte op, dat hij dikwijls het idee had, dat zijn werk grote tekortkomingen vertoonde, maar deze onderscheiding was voor hem het bewijs, dat zijn werk toch niet ongewaardeerd is geworden. Ook sprak hij nog over de verhouding corps-overheid. Voorheen was de belang stelling van de zijde der overheid voor het corps maar zeer matig, doch sinds de komst van burgemeester Rehorst kwam daar een gunstige wijziging in. Daarom zag men hem node vertrekken, niet wetend hoe de nieuwe burgemeester tegenover het verenigingsleven zou staan, „maar burgemeester, U bleek een nog warmer voorstander van het vereni gingsleven te zijn. Aan Uw initiatief is het ook te danken, dat ons corps het predikaat „koninklijke" werd verleend en stellig is ook aan U te danken, dat deze onderscheiding ons te beurt is ge vallen". Namens de burgerij feliciteren wij de heren Helsloot en Schrama van harte met deze koninklijke onderscheiding. Maandagavond werd de familie Schra ma opnieuw verrast: het muziekcorps trok met slaande trom en lichtende fak kels naar hun woning aan de Warmoes straat. Nadat een vrolijk nummer was gespeeld, hield de voorzitter, de heer P. J. Koorn, een hartelijke toespraak, waar in hij de verdiensten van de heer Schrama releveerde „Ere wie ere toe komt", zei hij. Mevr. Schrama werd met bloemen gehuldigd. De heer Schrama dankte voor deze attentie. Zeer sympathiek moet het allen hebben aangedaan, dat hij niet sprak van „mijn onderscheiding", doch van „onze onderscheiding", waar hij het corps gaar ne in het koninklijke huldebetoon betrok. Besloten werd met het Wilhelmus. On der de vele belangstellenden merkten wij burgemeester en mevrouw De Koning op. Door tot dusver onbekende oorzaak is de Eierlandse boerderij „Antwerpen", eigendom van en bewoond door de fa milie F. Haarsma, gisterochtend tot de grond toe afgebrand. Ook het aangren zende woonhuis brandde geheel uit. Een koe, die even tevoren gekalfd had en 'n kalf kwamen in de vlammen om. De eigenaar was verzekerd. Verder gingen een tractor verloren, een partij hooi en de volledige inventaris van de kampeer- afdeling. De brand werd omstreeks kwart voor elf door de heer Haarsma ontdekt. Hij bevond zich toen in de schuur, evenals zijn vader, die nog geprobeerd heeft de koe te redden. De brandweer was het eerst met de nevelspuit ter plaatse en allereerst wijdde men de volle aandacht aan de houten loods van de machine - en landbouwsmederij van de heer B. F. Paagman, die op slechts 18 meter afstand van „Antwerpen" staat. Deze loods kon gelukkig worden behouden. Vervolgens werd getracht het woonhuis te redden, maar daarin bleef de rode haan over winnaar. Een deel van het meubilair kon echter worden gered. Toen de brandweer arriveerde stond de boerderij zelf reeds in lichterlaaie, wat niet te verwonderen is, als men bedenkt, dat deze met riet was bedekt en in de volle greep van de krachtige noordelijke wind lag. Behalve de spuit van Den Burg waren ook die van De Koog en Oosterend ter plaatse, de laatste behoefde echter niet aan de brandbestrijding deel te nemen. Hoeve „Antwerpen" behoorde tot de oudste boerderijen van polder Eierland. DEZE WEEK REUMA-BUREAU Het consultatiebureau voor reuma bestrijding wordt deze maand a.s. vrijdag 3 mei gehouden. Het spreekuur is van 2-4 uur. „DE TOVERPRINS" Gistermiddag heeft de Jeugdafdeling van de toneelgroep „Het Masker" bo vengenoemd sprookje opgevoerd. Met succes èn onder grote belangstelling, want de zaal van „De Oranjeboom" was tot de laatste plaats bezet. VEEVERVOER De rijkspolitie verzoekt ons mede te delen, dat veehouders, wier aanhang wagens voor het transport van vee goed gekeurd zijn, een groene kaart ontvan gen. Deze kaart dient omgaand te wor den teruggezonden. Desnoods is de politie gaarne tot het verstrekken van voorlichting bereid. Tot nog toe heeft nog slechts een gering pet. deze kaart ingeleverd! KAMPIOENSCHAP BILJARTEN Gisteravond is in „De Graaf" de eer ste wedstrijd om het kampioenschap bil jarten gehouden. Hier het programma en de deelnemers: Woensdag 1 mei: 52; 13; 46 Donderdag 2 mei: 23; 16; 54 Vrijdag 3 mei: 26; 35; 41 Zaterdag 4 mei: 36; 15; 24 De deelnemers zijn: 1. H. Grootjen; 2. J. Dekker; 3. H. Timmermans; 4. E. Breeuwer; 5. P. de Graaf; 6. J. Brouwer. De wedstrijden beginnen om 8 uur. De no. 1 tot 5 moeten 200 caramboles spelen, no. 6 150. ZWITSERS OP TEXEL Een gezelschap van 58 Zwitsers, leden van een autoreisclub uit Luzern, hebben deze week enige dagen op ons eiland ver toefd om vooral de ontwakende vogel wereld te kunnen bewonderen. Daartoe brachten zij een bezoek aan enige vogel reservaten. Jammer, dat het weer zo guur was. In „De Lindeboom-Texel" werd gelogeerd en vrijdagochtend ver liet men het eiland weer met de boot van 7,40 uur. Het gezelschap werd op Texel door informatrices van de V.V.V. Texel rondgeleid. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling De Burgemeester van Texel brengt ter algemene kennis, dat de Minister van Oorlog omtrent vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige de volgende uitspraken heeft gedaan: Martinus Petrus van de Wetering, lichting 1957. Aanvraag om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige wegens aan wezigheid van een bijzonder geval afge wezen, bij beschikking van 17 april 1957, no. 858921. Tegen elke omtrent vrijstelling gedane uitspraak kan iedere belang hebbende uiterlijk de tiende dag na de dag waarop de uitspraak ter algemene kennis is gebracht, in be roep komen. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Neder land verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijding van de termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zo lang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van tien dagen als onherroepelijk be schouwd. Het tot Hare Majesteit de Koningin te richten beroepschrift moet met redenen omkleed zijn en worden ingeleverd op afd militaire zaken van de secretarie de zer eemeente. De Koningin beslist op het beroep bij een met redenen omkleed besluit, nadat de raad van state is gehoord. Texel, 26 april 1957. De Burgemeester voornoemd. C. DE KONING. OPENBARE KENNISGEVING Aanmelding en aangifte voor de bevolkingsregisters. Burgemeester en wethouders van Texel gelet op het bepaalde in artikel 112 van het besluit bevolkingsboekhouding, Staatsblad 936, nr. 342; herinneren de bevolking aan haar verplichtingen, om schreven in de artikelen 3 tot en met 16 van genoemd besluit; brengen als voor naamste ter openbare kennis: le. dat,behoudens afwijkingen, ieder, die in Nederland nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust geniet, onver wijld moet worden opgenomen in één der bevolkingsregisters; 2e. dat ieder moet worden opgenomen in het bevolkingsregister der gemeente, waar hij voornemens is duurzaam of voor onbepaalde tijd als regel zijn nacht rust of de daarvoor in de plaats tredende rust te genieten; 3e. dat in geval van onzekerheid omtrent het onder 2e vermelde bijzondere voor schriften gelden; 4e. dat, behoudens afwijkingen, ieder die Nederland verlaat onverwijld van de bevolkingsregisters moet worden afge voerd; 5e. dat bij adresveranderingen binnen de gemeente de nodige wijzigingen in het bevolkingsregister moeten worden aan gebracht. Voorts, in verband met het boven staande: a. dat aangifte van vertrek uit of van verhuizing binnen de gemeente, monde ling of schriftelijk moet geschieden op de dag van, of uiterlijk vijf dagen nè het vertrek (bij het verlaten van Nederland, ten hoogste vijf dagen tevoren) of na de adresverandering, met opgave van het laatste adres en van de naam der ge meente, of van het land en de plaats waarheen vertrokken en het nieuwe adres (zo nodig met opgave van de naam van het hoofd van het gezin); b. dat aan de aangever van een vertrek, behoudens bijzondere gevallen onmiddel lijk een verhuiskaart wordt uitgereikt of toegezonden, welke hem dient als bewijs van afmelding en welke binnen vijf da gen moet worden ingeleverd bij het be stuur der Nederlandse gemeente in wel ker bevolkingsregister de persoon moet worden opgenomen; c. dat ieder, die in de gemeente nacht rust of de daarvoor in de plaats tredende rust geniet en die nog niet in een be volkingsregister is opgenomen of die ten onrechte nog in het bevolkingsregister ener andere gemeente is opgenomen, zich binnen vijf dagen na zijn aankomst in persoon moet aanmelden bij het gemeen tebestuur onder overlegging van een paspoort of ander indentiteitsbewijs, in dien hij uit een plaats buiten Nederland en van een verhuiskaart of legitimatie bewijzen, indien hij uit een andere ge meente van Nederland is gekomen, tenzij hij overeenkomstig de desbetreffende bepalingen is vrijgesteld van aanmelding; d. dat bestuurders van instellingen, ge stichten of schepen, waarin personen on der enig bestuur inwonen, alsmede ho telhouders, pensionhouders en kamerver huurders uiterlijk vijf dagen na de op neming of huisvesting of na het vertrek, mededeling moeten doen van de ge slachtsnaam en de voornamen van ieder persoon, die langer dan veertien dagen in de instelling, het gesticht, schip, hotel, pension of huis wordt of is opgenomen of gehuisvest alsmede van ieder zodanig persoon, die daaruit vertrekt; e. dat overtreding van de voorschriften wordt gestraft volgens de wet; f dat voor persoonlijke aanmelding en mondelinge aangifte voor het bevolkings register gelegenheid zal worden gegeven op werkdagen van 8,30 tot en met 12,30 uur bij de afdeling bevolking der ge meentesecretarie te Den Burg. Texel, 25 april 1957. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, C. de Koning. De secretaris, P. Beemsterboer.

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 2