Wm Albert Heijn f stuur me maar 100.000 balen!" BM Inkopen is uitkijken M. te--. zmm< OE NEDERLANDSE HUISVROUW: „Prilllft koffieSCIlllOr Daar gaat u, mevrouw, per vliegtuig naar Brazilië! De oogst inspecteren, de koffie proeven.... „Mmm, een goed jaar - reserveer deze plantages maar voor mij..." Gaat dat eigenlijk niet zo? Want u, Nederlandse Huisvrouw, koopt ieder jaar liefst 40 miljoen kilo koffie. U bent immers de grootste inkoper van ons land... "pn als u een pönd koffie koopt - als Inkoopster van het Gezin- kijkt u dan ook uit Vergelijkt u bij Mies wat u koopt kwaliteiten en prijzen Dan is er voor u maar één kruidenierAlbert Heijn. Daar koopt u de beste kwaliteit voor de laagste prijs. Wat een besparing! Méér dan voldoende om te sparen voor zo'n felbe geerde AH-klantenobligatie met rente winstaandeel. Kijk uit naar voordeel en kwaliteit. Kom óók naar Albert Heijn. GROENMERK Ingebruikname van destructor Gijs de Peur EXTRA AANBIEDING! extra kwaliteit grote ontbijtkoek NIEUW! Koffiefilters 115-99 in totaal Importeerde Nederland vorig Jaar 39.921.000 koine, waarvan 11.146.000 kg. uit Brazilië kwam. f Bij senhor Albert Heijn is de koffie geuriger, krachtiger en minstens 10% goedkoper dan elke andere kwaliteitskoffie. per pak 250 grara eerste kwaliteit algemeen 218, bij AH 196 BRUINMERK goede, pittige kofïic algemeen 172, bü AH 155 „De uiteinden raken elkaar". Dit werd ons duidelijk, toen wij vernamen, dat uit een deel van het afgekeurde materiaal van gestorven dieren de welriekendste zeep wordt bereid. Ter gelegenheid van de opening van de destructor merkte de heer Noordijk namelijk op, dat het tech nisch vet, aan de Hallerweg gefabriceerd, door een bekende zeepfabriek voor de vervaardiging van haar fijnste toilet zeep wordt gebezigd. Dit dan ter inleiding en om Uw aan dacht te trekken, want wie gaat er nou een verhaal lezen over de officiële ope ning van een destructor? Misschien de belanghebbende veehouders? Momenteel hebben zij wellicht weinig tijd om te lezen of gunnen zij zich wél de tijd om dit te lezen, waar in het voorjaar pro- een tsge wijs de meeste dieren sterven en deze allemaal naar de destructor ver voerd moeten worden?! Wij vertelden U, dat dr. H. H. Schol ten, veterinair-inspecteur voor de volks gezondheid te Haarlem, de installatie in werking heeft gesteld. Een druk op de knop en de machine liep. Het geheel maakte een zeer verzorgde indruk, waar de gebr. Stork uiteraard naam door hebben gemaakt! Toch bleek dr. Schol ten het produkt wel eens even te willen aanschouwen - waarom ook een kat in de zak gekocht? De heer Van Heerwaar den kon hem na enkele ogenblikken een monster tonen, dat volgens de experts van zeer goede hoedanigheid was. Maar alvorens dr. Scholten zich van zijn plechtige taak kweet, hield hij een uitvoerige inleiding, die wij hier onver kort weergeven: Het is mij wel een bijzonder voorrecht vanaf deze plaats en op deze dag, die voor de gemeente Texel van zo'n grote betekenis is, een enkel woord tot U te mogen richten. Wie wat nauwer betrokken is geweest bij de moeilijkheden die zich op het eiland Texel hebben voorgedaan bij de onbruikbaarmaking van vlees en vlees waren voor voedsel voor mens en dier, weet, dat, om te geraken tot een eigen destructiebedrijf op het eiland, de weg daartoe niet over rozen is gegaan. Nu is dat ook wel moeilijk te rijmen met een product van dierlijke oorsprong, dat spoedig aan bederf onderhevig is, doch ik meen hiermede te zeggen, dat eerst verschillende mogelijkheden zijn geprobeerd, vóór men tot de afdoende en enig juiste oplossing is gekomen. Wel is waar waren er op het vaste land en zelfs, hemelsbreed, op betrek kelijk geringe afstand meerdere inrich tingen die het afgekeurde materiaal van het eiland gaarne zouden willen ontvan gen en verwerken, doch de transport moeilijkheden die zich daarbij voordeden waren toch wel uitzonderlijk groot. Waar dit materiaal zo niet dagelijks, dan toch minstens enkele malen per week, vervoerd moest worden en dit, uit de aard der zaak, vanaf Texel niet anders dan per boot kon geschieden, gaf dit, vooral in de zomermaanden met de bo ten vol met vakantiegangers, onoverko melijke bezwaren. Hoe goed de vaten, waarin het materiaal verzonden moest worden, ook gesloten waren en hoe gron dig deze ook werden gereinigd en gedes infecteerd, in het warme jaargetijde was niet te voorkomen, dat een afschuwelijke reuk, om niet te spreken van stank, dit transport vergezelde. Dit bezwaar deed zich niet alleen voor bij de verzending van het materiaal per passagiersboot, doch ook wanneer het per vrachtboot geschiedde, daar met deze boten ook verschillende levensmiddelen moesten worden vervoerd. Er moest dus naar een andere oplos sing worden gezocht. Dat begraven van gestorven slacht dieren of van afgekeurd materiaal hier geen oplossing bracht, was zonder meer duidelijk, daar Texel een ideaal woon- en vakantieoord is en geen onbewoond eiland. Toen dan ook bij Min. beschikking van 27 juli 1948 ontheffing van de destructie- plicht aan de gemeente Texel was ver leend, onder voorwaarde dat het afge keurde materiaal gedurende een be paalde tijd moest worden gekookt, om daarna te worden aangewend voor het mesten van varkens op één bedrijf, dacht men het pleit gewonnen te hebben. Men ging over tot de bouw van een inrichting waar deze kokerij, onder toezicht van het hoofd" van de gemeentelijke vleeskeu ringsdienst overeenkomstig de gestelde voorwaarden, zou kunnen plaats vinden en weldra knorden een aantal varkens in de gemeenteschuren op het terrein achter de verrezen inrichting. Hoe goed de nieuwe „veehouder", in casu de gemeente, ook boerde, al spoedig FEUILLETON 14. Toen Jacob 'n paar maanden terug op een middag voor de brug moest wach ten, stond ook Marietje daar. Zij was op weg naar de schuit van Gijs, waar zij eenmaal in de week de boel een beetje ging schoonmaken. Hij kende haar na tuurlijk reeds lang, maar had nooit spe ciale aandacht aan haar geschonken. Zij had ook niets van de stadsmeisjes, al thans van die categorie waarmee de boërenjongens zich amuseerden. Omdat zij dezelfde weg moesten fietsen, de schuit van Gijs lag vóór de Maria Hoeve, terwijl de boerderij van Vermeulen iets verder lag, was hij een praatje met haar begonnen en hij was getroffen door het ongedwongene in haar optreden. Marietje had eerst de toenadering, die Jacob zocht met achterdocht gadegesla gen, weinig gewend als zij was aan de belangstelling der boerenzoons. Een be langstelling, die meestal van voorbij gaande aard was. Toch maakte zijn per soon een prettige indruk op haar, er ging een grote bekoring van hem uit. Hij had een open gezicht met een wilskrachtige uitdrukking, een paar vrolijke ogen en een mond met prachtige tanden. Slank bleek, dat de te mesten varkens het geproduceerde voer, wat bij onderzoek van uitstekende kwaliteit bleek te zijn, niet konden bijhouden en voorraden be gonnen zich op te stapelen. Wederom stond men voor een moeilijk heid, om de steeds aangroeiende voor raad diermeel productiei te maken. Aan- schai van meer varkens in gemeente lijke exploitatie kon moeilijk in over eenstemming worden gebracht met de normale taax van een gemeentebestuur. Tijdelijk bracht een nieuwe Min. be schikking, n.l. die van 24 nov. lüóO, een oplossmg, doordat hierbij de mogelijk heid werd geschapen, dat het residu van de verwerking van het afgekeurde mate riaal, gevoerd mocht worden aan var kens op bedrijven, die door de veterinaire inspecteur van de volksgezondheid, m overleg met burgemeester en wethouders van Texel, daartoe waren aangewezen, doch na enige tijd bleek, dat ook deze oplossing niet afdoende was. De controle op de juiste naleving der bepalingen werd ook wel zeer moeilijk. Daarbij kwam nog, aat door het on verflauwde streven van het hoofd van cie gemeentelijke vleeskeuringsdienst, de aanvoer van gestorven slachtdieren voortdurend toenam. Door ae instelling van een eigen opnaaldienst voor de ca davers, kwamen de veehouders van hun strafbare handelingen terug om een ge storven schaap, lam of big te gaan be graven en was een telefonische of schrif telijke boodschap aan de gemeentelijke Vleeskeuringsdienst voor hen eenvoudiger aan het vermoeiende graven van een gat. Door de grotere aanvoer van grond stof, nam de productie van diermeel en vet voortdurend toe. Waar dit diermeel echter niet op de voor de normale de structie voorgeschreven wijze was ver kregen, kon van vrijgeven in de gewone voederhandel dan ook geen sprake zijn en kon het verkregen produkt slechts als halfprodukt aan andere destructoren worden geleverd. Dat dit het rendement van de ver werkingsinrichting op Texel niet ten goede kwam is zonder meer duidelijk. Het moet m.i. dan ook als een verblij dende bijkomstigheid worden gezien, toen in de loop van 1956 bleek, dat ver schillende installaties in de verwerkings inrichting, na een trouwe dienst van ruim 10 jaren, een' dringende vernieu wing en herziening nodig hadden. De daaraan verbonden kosten waren echter met gering en na ampele overwegingen besloot de raad der gemeente Texel de revisie grondig aan te pakken en de de- structie van afgekeurd materiaal op de algemeen voorgeschreven wijze uit te voeren. Mijnheer de burgemeester, ik geloof, dat ik U en Uw raad van harte geluk mag wensen met dit besluit. De inrich ting die thans verrezen is, mag gezien worden en al moge zij dan van betrek kelijk geringe afmetingen zijn, het re sultaat wat er mede bereikt wordt, wat gebleken is uit het onderzoek van ver schillende monsters die tijdens het proef draaien door mijn dienst genomen zijn, behoeft niet onder te doen voor dat der grootste inrichtingen op dit gebied. Het moet voor U en Uw raad en ook voor Uw hoofd van de vleeskeurings dienst, door wiens onvermoeide streven om de vleeskeuringsdienst op het eiland Texel tot in de perfectie te verzorgen, een grote voldoening zijn, dat dit sluit stuk van de vleeskeuring vandaag offi ciéél in werking kan worden gesteld. Van harte wens ik U en Uw mede bestuurders toe, dat U nog vele jaren met voldoening zult mogen terugdenken aan het besluit dat U in het belang der volksgezondheid nam, door op Texel 'n eigen destructie-inrichting te doen ver rijzen en met deze wens dames en heren is het mij een voorrecht deze inrichting in werking te stellen. Hierna begaf men zich naar „De Lindeboom-Texel" om de betekenis van de destructor ook nog van andere kan ten te bezien. (Slot volgt). DIENSTREGELING T.E.S.O. Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 12.55 15.30 18.10 Van Den Helder: 6.30 9.25 11.40 14.20 16.45 19.35 Op zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7.45 11.30 16.00 18.20 Van Den Helder: 10.30 12.45 17.20 19.35 TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 29 april 1957 6 koeien 750950; 6 pinken 400550; 50 biggen 4560; 5 schapen 100120; 45 nuchtere kalveren 4065. maar stevig, was hij met zijn kort ach terovergekamd, krullend haar, het type van de gezonde blonde boerenzoon, zon der het hoekige en linkse van deze. De slechte roep die er van hem uit ging, weerhield haar echter toe te geven aan de sympathie die hij haar inboezem de. Zij trad hem daarom met grote re serve tegemoet. Hoewel aanvankelijk gestreeld door de duidelijke bewonde ring die hij voor haar aan de dag legde, beantwoordde zij zijn uitnodiging voor een nadere ontmoeting slechts met iro nie zodoende een grens trekkende die hij niet waagde te overschrijden ook later niet toen zij elkaar door aandringen van hem nog wel eens ontmoetten. Hij vrees de haar door een al te agressieve hou ding te verschrikken en te verliezen. Zij ontmoetten elkaar in het geheim ergens buiten het dorp, meestal in de nieuwe wijk waar zij diende. In de eer ste tijd van hun kennismaking bleef zij terughoudend en deed zij alsof zij zijn begeerte niet opmerkte. Zij tartte hem echter voortdurend, haalde hem het ene ogenblik in om hem direct daarop weer van zich af te stoten. Een spelletje dat zij met hem speelde, omdat zij meende, dat het ook van zijn kant slechts spel was. Een zeer aanlokkelijk spel dat men echter niet altijd ongestraft speelt. Onze bakkers bakten met de nieuwste ovens een nieuwe snijkoek voor u. Ter kennismaking ontvangt u b(j ELK PAK AH-KOFFIE deze nieuwe (groenwikkel) van 49 vooi-| Cl 'Een snijkoek zo verrukkelijk van smaak als u nog niet eerder proefde. Profiteer van deze extra aan trekkelijke aanbieding. Geldig van 2 t/m 8 mei. Zo waren enige weken verstreken, toen Hoos kennis van hun omgang ge kregen had. Zij hadden het beide angst vallig vermeden over thuis te praten, elk voor zich begrijpende dat die twee hui zen niet bij elkaar pasten. Gelukkig in de weinige uren die zij bij elkaar waren, hadden zij de moeilijkheden, die onver mijdelijk bij het voortduren van hun verhouding moesten ontstaan, naar een verre toekomst verschoven. Toen Ma rietje hem echter van het onderhoud i met haar moeder en later ook met haar vader, die gedreigd had haar nog liever t de benen onder haar lijf vandaan te schoppen noodgedwongen in kennis had moeten stellen, had hij in de eerste op welling beloofd, de kwestie onmiddellijk thuis ter sprake te brengen. Hij had woord gehouden, maar toen hij er met zijn vader over was begonnen, bleek hem dat deze reeds lang op de hoogte was. Het verwonderde hem, dat vader niet kwaad was geworden en hem al niet vroeger verwijten had gemaakt, maar alras moest hij vaststellen, dat de ze de zaak niet als serieus wenste te beschouwen. Een voorbijgaande verliefd heid zoals reeds zo vaak was voorgeko- men, had hij gezegd; hij rekende vast op een verstandig huwelijk. Hij vond dit j zo vanzelfsprekend, dat Jacob geen moed j per doos a m (100 stuks) Cl Leg er één onderin uw filter. Doe de koffie er in en druk deze even aan. Geen verstopte filter meer. Geen bezinksel in uw kopje. Betere aftrek van de koffie Daardoor 'n sterker en geuriger kopje koffie. Zuiver extract tot en met de laatste druppel. had hem verder tegen te spreken en hij had daarom een verdere uiteenzetting tot later uitgesteld. Vandaag zou hij echter toch door de zure appel moeten bijten, want vanavond zou hij Marietje na het melken zien en die zou hem natuurlijk wel weer vragen hoe de zaak er nu bijstond. Of vragen eigenlijk niet. Vragen deed zij nooit wat, zij zou hem alleen maar eens veel bete kenend aankijken. Die morgen tijdens het hooien had hij geen gelegenheid gehad omdat de knechts erbij waren. Het liep nu tegen etenstijd en de kostknecht Jan was reeds begonnen het hooi af te laden. Het was het eerste voer van dit seizoen. Vader zou straks wel gauw met de volgende wagen verschijnen. Jacob ging al vast de deel binnen, die dwars door het ge hele huis liep en aan iedere kant een groot raam en een deur had, die pre cies tegenover elkaar lagen. Aan de linkerkant gaf een deur toe gang tot de stallen, aan de rechterkant kwam men in de ruime keuken, die evenals de deel de gehele breedte van het huis besloeg. Hier was het eigenlijke hart van de boerderij, huis- en eetkamer tegelijk. De werkelijke ingang aan de voorkant van het huis werd maar zelden gebruikt, alleen bij feestelijke en droe- ORANJEMERK fijne dessert koffie algemeen 258, b(j AH 232 Huishoud Koffie KWALITEITS GARANTIE Neem de proef - voor ónze rekening. Immers ieder artikel dat u niet voor 100% bevalt, vergoeden wij u direct voor het volle bedrag. vige gebeurtenissen. De gang liep van 't voorhuis regelrecht naar de keuken, met aan de ene zijde de mooie kamer en aan de andere zijde de slaapkamer van de boer en zijn vrouw en de eigenlijke woonkamer. Deze woonkamer die aan de keuken grensde lag iets hoger, daar zich eronder de ruime kelder bevond, die men met een trapje in de keuken bereikte. Wanneer men aan de achterzijde van het huis, waar de moestuin lag langs deze zogenaamde opkamer liep en naar binnen keek, dan keek men direct tegen de poten van de tafels en stoelen aan, een eigenaardig gezicht. De woonkamer werd maar weinig gebruikt, eigenlijk alleen 's zondags omdat hier het orgel stond, de mooie kamer werd alleen maar regelmatig schoon gehouden, hier kwam men bij elkaar, wanneer er gewichtige zaken te verhandelen waren, bij familie bezoek of bij belangrijke gebeurtenissen. Nadat Jacob zich aan de pomp in de deel had opgefrist, nam hij in de keuken aan de lange tafel voor de grote ramen plaats. Zijn moeder, een rijzige boerin met een rustig gelaat, waaraan het strak gekamde, iets grijzige haar iets strengs gaf, was aan de ruime diepe schouw, waar het grote fornuis stond, bezig het middagmaal te bereiden, met behulp van Anne, de ondermeid. De andere meid was met zijn zuster Jaantje bij het hooien. de beste kwaliteit de laagste prijzen rente winstaandeel

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 4