vd/ÏGty In blijde Verwachting Halve eeuw geleden Destructorbevordering volksgezondheid economische betekenis en van Vergadering Gemeenschappelijke polders ms7\ onze VALT GUNSTIG OP ,b/nneh EN „De Toverprins" TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT ZATERDAG 4 MEI 1957 |||i IWBHBBS Burgemeester De Koning verwelkomde in het bijzonder „onze oudste, actieve Texelaar", de heer C. Stoepker, die aan wezig was in zijn kwaliteit als voorzitter van de vereniging tot verwerking van uit nood geslachte en gestorven dieren en die als zodanig alle Texelse veehou ders vertegenwoordigde. De opening door dr. Scholten schetst de grote betekenis van de totstandko ming van onze destructor, aldus de burgemeester, die zich uiteraard ten zeerste had verwonderd over het feit, dat Texel een gemeentelijke varkens houderij bezat, die een deel van het produkt van de z.g. semi destructor af nam. Op de duur werd de opbrengst echter te groot en het werd bezwaarlijk om de varkensstapel al verder te gaan uitbreiden. Er is toen contact gelegd met „Barsingerhorn", waardoor de varkens houderij kon worden gestaakt. Spreker wenste de heer Noordijk met „zijn" de structor veel geluk. De heer mr. Van Heuven sprak als voorzitter van de commissie van advies inzake destructoraangelegenheden. „De installatie mag worden gezien en U zult er ongetwijfeld lang plezier van hebben. Ze zal in belangrijke mate medewerken aan de bestendiging en zo mogelijk aan de verheffing van de volksgezondheid op Uw mooie eiland". Hierna werd het woord gevoerd door de heer Noordijk: „Sinds de vleeskeuringswet in oktober 1922 voor Texel van kracht werd, is de vernietiging van afgekeurd materiaal 'n zeer moeilijk op te lossen probleem ge weest. Door onze geïsoleerde ligging moest dit probleem door het gemeentebestuur zelfstandig worden opgelost; aansluiting bij andere gemeenten was vrijwel on mogelijk in verband met moeilijkheden die zich bij het vervoer van dergelijk materiaal zouden voordoen. Aanvankelijk werd de vernietiging van afgekeurd materiaal nog niet bij een destructiebesluit geregeld en werd op Texel volstaan met het begraven van dit materiaal, nadat het was doordrenkt geworden met een waterige oplossing van creoline. Toen destructie voor iedere gemeente wettelijk werd voorge schreven, werd voor Texel ontheffing verleend, zodat kon worden voortgegaan met begraven. Het begraven van de vele cadavers en van de afgekeurde organen geschiedde op het terrein van de gemeentelijke noodslachtplaats aan de Hallerweg, na dat aanvankelijk aan de Kogerweg een gedeelte van de berm van de weg daar toe was bestemd geweest. Het behoeft geen betoog dat begraven van dergelijk materiaal aan de openbare weg in strijd was met ieder begrip van hygiëne en gelukkig kwam daaraan spoedig een einde. Op de duur werd de ruimte op het ge meenteterrein steeds kleiner en zo lang zamerhand moest van een noodtoestand worden gesproken. De kuilen waarin het materiaal werd begraven, moesten niet zelden gegraven worden op plaatsen waar reeds eerder kuilen waren gedol ven en het gevolg hiervan was dat deze kuilen veel te ondiep waren en gemak- Dit is het moment, waar op dr. H. H. Scholten, veterinair - inspecteur van de volksgezondheid te Haarlem, de destruc- j tor aan de Hallerweg te Den Burg officiéél in werking stelt. Links de heer E. Noordijk, direc teur van de Veterinair- Hygiënische Dienst Texel, die met de ope ning van de destructor de kroon op zijn werk geplaatst zag. kelijk instortten, gedeelten van begraven kadavers stoven aan de oppervlakte bloot en de honden gingen met gedeelten van deze kadavers slepen. Naast deze onhoudbare toestand moest steeds weer worden geconstateerd, dat door het begraven van dergelijk mate riaal kostbare producten als diermeel en technisch vet verloren gingen. In ver band hiermede werd aansluiting bij de destructor te Schagen nog eens terdege overwogen. In 1944 werd een overeen komst met de keuringskring Barsinger horn getroffen, waarbij al het afgekeurde materiaal in vaten naar Schagen zou worden verzonden, maar de practijk leerde al spoedig dat de uitvoering van deze overeenkomst grote bezwaren op leverde. Zowel de beurtschipper als de TESO weigerden al spoedig dergelijk materiaal te vervoeren. Afgezien van de stank welke de vaten vaak verspreid den bleken de vaten spoedig lek te worden, waardoor ze uitwendig niet goed te reinigen waren, zodat tegen deze weigering moeilijk iets kon worden in gebracht. Toen ook een gedeelte van de vaten door de Duitsers werd gestolen was de zaak tevens voorgoed van de baan. Wij gingen toen weer over tot be graven en waren dus nog even ver als voor de overeenkomst met Barsinger horn. Overwogen werd een nieuw ter rein buiten de kom van Den Burg aan te kopen doch een dergelijk besluit zou meebrengen dat al het afgekeurde mate riaal langs de openbare weg naar dit terrein vervoerd zou moeten worden, iets wat weer in strijd zou zijn met elk be grip van hygiëne. Het was mij bekend, dat op enkele vossenfarms in de buurt van Heelsum afgekeurd materiaal, af komstig van slachthuizen, in grote ke tels werd gekookt en in gekookte toe stand aan de vossen gevoederd. Deze vossenfarms werden door ons bezocht en naar aanleiding van dit bezoek werd besloten in deze richting voor Texel een oplossing te vinden. De Burgemeester heeft U reeds de verdere gang van zaken uiteengezet. Ik kan mij dus verder be palen tot een korte samenvatting van 't destructieproces zoals thans op Texel wordt toegepast, nl. ,,de droge methode". Voor destructie komen in aanmerking: 1 gestorven slachtdieren die niet aan keuring zijn onderworpen; hieronder worden begrepen de doodgeboren dieren, de ongeboren vruchten, gestorven een hoevige dieren en runderen welke jon ger zijn dan zeven dagen en gestorven geiten, schapen en varkens, welke jonger zijn dan dertig dagen. 2. gestorven slachtdieren die aan keuring zijn onderworpen. Deze bepaling houdt in, dat alle gestorven dieren moeten wor den geslacht en dit afslachten geschiedt in de slachtplaats, welke boven de de structor is gelegen. 3. de afgekeurde afgeslachte dieren; deze dieren bevinden zich in slagerijen en in de noodslachtplaats. 4. de slachtaf vallen: dus afgekeurde levers en andere organen, benevens af gekeurde gedeelten van slachtdieren. 5 Honden en katten, zeehonden, konijnen enz. Het is noodzakelijk van alle gestorven In dit gebouw wordt het materiaal van niet voor menselijke consumptie ge schikte dieren tot diermeel en technisch vet verwerkt. Het is de destructor, die vorige week donderdag geopend werd. VERLENGING VAN KAMPKAARTEN De Burgemeester van Texel vestigt er de aandacht op, dat kampkaarten, afge geven door de Nederlandse Kampeer- kaarten Centrale, ook in dit seizoen weer verlengd zullen kunnen worden op het kantoor van de Rijkspolitie aan De Zes te Den Burg. Dit is zowel van belang voor inwoners van Texel, die elders gaan kamperen, als voor elders woonachtigen, die op Texel gaan kamperen. De exploitanten van kamphuizen en kampeerbedrijven worden verzocht hun gasten in voorko mende gevallen op deze mogelijkheid te attenderen. Texel, 29 april 1957. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 8 mei consultatiebureau De moeders worden verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 5 mei op om 5,03 uur en gaat onder om 8,12 uur. Maan: 7 mei E.K.; 13 mei V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 4 mei 11,16 en 23,36; 5 mei 11,53 en 6 mei 0,19 en 12,30; 7 mei 1,03 en 13,13; 8 mei 2,00 en 14,22; 9 mei 3,28 en 15,57; 10 mei 5,02 en 17,31, 11 mei 6,25 en 18,50. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. Door de Hoofdingelanden van de Ge meenschappelijke Polders werd dinsdag in „De Graaf" een vergadering gehouden. Afwezig waren de heren C. P. Eelman en N. J. Kikkert, resp. wegens ziekte en drukke werkzaamheden. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van het Prov. bestuur betref fende uitkering over 1955 ten bedrage van 15.134,43 voor de wegen van het Tertiair Wegenplan 1955 en van de Stichting Menno van Coehoorn te Leiden een schrijven, waarin zij zich bereid ver klaren tot aankoop van de Oude Schans Mededelingen: De voorzitter deelt mede: le. dat wegens de bestedingsbeperking de vergraving voor de afwatering van polder het Noorden (Zwin) voorlopig niet zal geschieden; 2e. dat de verbouwing van het bema lingsgebouwtje in polder het Noorden nog stagneert; 3e. dat wegens de bestedingsbeperking voorlopig het bouwen van een nieuw magazijn te Oudeschild moet worden uitgesteld; 4e. dat door de fa. Stork toezegging is gedaan dat omtreeks de maand juli revisie van de pompen zal geschieden. Verslag rekeningnazieners. Namens de commissie van rekeningnazieners wordt door de heer J. List verslag uitgebracht over de rekening voor het dienstjaar 1956. Deze deelt mede, dat alles in prima orde is bevonden. Vaststelling begroting 1957. De voor zitter behandelt daarna de begroting, welke reeds met een uitvoerige toelich ting hierop aan ieder der hoofdingelan den was toegezonden. De totale ont- LUXE RAGFIJNE WEEF6ÉL6 EN LEUKE -HÉÉL VOORDELIGE- VITRAGES REIS NAAR DENEMARKEN Voor de reis naar Denemarken van de Ver. van Oudleerlingen van de Land bouwschool, van 13 tot en met 21 sep tember 1957 hebben zich 22 personen aangemeld, zodat deze doorgaat. Er zijn thans nog 13 plaatsen ter beschikking. Men kan zich aanmelden bij de heer C. P. Laan, Kogerstraat 21, Den Burg REIS VERENIGING DEN HOORN Op 16 mei gaan de jongeren met de reisvereniging op stap. Ze zullen dit jaar een twee-daags bezoek brengen aan Friesland. De ouderen hebben op 21 en 22 mei hun reis. Zij zullen Volendam en Marken en de bloemenveiling in Aals meer met een bezoek vereren. Zo heet het Doktersboek met ólle raad voor Moeder en Baby. Gratis bij de Babyderm Super-Babyset, waarin poeder - zalf - olie zeep - shampoo, f 5.90. Weten is gerust zijn. dieren, waarvan men de doodsoorzaak niet weet, voordat er enige slachthan- delingen aan verricht wordt, op miltvuur te onderzoeken. Wat eenhoevige dieren betreft, zal men in verband met de thans in Nederland voorkomende malleus-ge vallen, eveneens eerst een nauwkeurig onderzoek op deze ziekte moeten instel len. Wanneer miltvuur wordt geconsta teerd (in 1956 was dit bij een gestorven rund het geval) wordt het kadaver door de ophaaldienst van de destructor te Schagen weggehaald. Deze destructor heeft een aparte ruimte met een aparte miltvuurketel. Op Texel komt gedurende de laatste 10 jaar zeer sporadisch milt vuur voor. Van alle gestorven dieren wordt, indien dit noodzakelijk wordt ge acht, een bloedmonster op miltvuur on derzocht. Vervolgens zette spreker de werking der verschillende apparaten uiteen- Hij besloot met zijn grote dank uit te spreken aan het gemeentebestuur voor het besluit om tot het stichten van een destructor op Texel over te gaan, waar hierdoor de volksgezondheid ten zeerste zal worden gediend. Tevens werd dank gebracht aan Dr Scholten voor zijn steun bij het ontwer pen van de plannen ondervonden. Ook dankte spreker de heer De Vor voor de aangename wijze waarop was samenge werkt. Ook werd een woord van dank gericht tot de heer Gorthuis, direkteur van de destructor te Purmerend voor diens uitstekende adviezen, de heer Tates als vertegenwoordiger der firma Stork voor de aangename wijze waarop met hem was samengewerkt en tot de heren Ideler en Schot, die met het toe zicht op het werk belast zijn geweest. Vervolgens werd nog gesproken door de heer De Vor, direkteur destructor Schagen, de heer Gorthuis, direkteur destructor Purmerend, de heer D. Rempt, direkteur van de Prov. Gezondheids dienst voor Dieren, de heer Wiedijk, voorzitt» r keuringskring Barsingerhorn. Koninginnedag op Texel: vele vlaggen, vele mensen op hun zondags, straten met een zondags aspect, maar verder geen feestelijkheden. De jeugd heeft vrij-af, want het is tevens de laatste dag van de vakantie. De jeugd verveelt zich, voor zover zij niet actief deelneemt aan de voltooiing van hun meierblissen, die zo dra de duisternis het eiland gaat ver overen. in lichterlaaie zullen worden gezet. Koninginnedag valt op 30 april en dus in het prille voorjaar, zodat kinderfees ten, wedstrijden in dorp of veld nog te veel kans hebben in de kou te vallen en dus wordt buitenshuis maar niets geor ganiseerd. Dat is wel verklaarbaar. Toch voldoet dit alles niet en daarom was het een prachtig idee van „Het Mas ker" om haar jeugdafdeling op te dragen een sprookje in te studeren en dat op de 30 ste april voor het voetlicht te brengen. Het is een reuze succes geworden: een volle zaal, een intens meelevende jeugd. Ze hebben goede en slechte sprookjes figuren aanschouwd, meegejuicht toen de kwaje heks onschadelijk gemaakt werd, 'm méé geknepen, toen die heks de argeloze kinderen van de houthakker in een hinderlaag lokte en méé gefuift, toen de koning zijn vreugde over de terugkomst van de verloren gewaande prins niet onder troon of baldakijn stak. Er werd heel aardig, ja dikwijls ver bazend goed gespeeld, vooral door.... maar neen, laten we nog geen bijdrage leveren aan het over het paard tillen van toekomstige acteurs en actrices, maar U vertellen, wie aan dit spel heb ben medegewerkt: Bert Keijser Czn. was de houthakker, Liny Witvliet en Lyda Koorn zijn kinderen, Nelly Spigt was Prins Robijn, die later als een zonder ling omgetoverd werd en toen Gery Collou als vertolkster had; Lida Keijser uit Oudeschild was de wakkere kabouter en Jaap Mets Czn. de dwaze hofnar; Irene Kerkhof bracht schrik en ont steltenis teweeg als de kwaje heks. Willy Boon was in de huid gekropen van een goedhartige beer, die het ook hele maal niet op de heks voorzien had en Jan Prins droeg met trots de koningskroon. Wil Donker was de onverschrokken ja- germeester, Ineke Vos de beeldschone prinses en Piet Roeper de uit het ware hout gesneden lakei. De regie lag in handen van de heer P. Stechwey, terwijl kapwerk en costu- mering door de fa. Gerritsen Zn. te Amsterdam waren verzorgd. Voorts ver melden wij nog het zeer gewaardeerde optreden van de bekende Jeugdband, die tijdens de pauze een vrolijk stukje mu ziek ten gehore bracht. DIENSTREGELING T.E.S.O. Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 12.55 15.30 18.10 Van Den Helder: 6.30 9.25 11.40 14.20 16.45 19.35 Op zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7.45 11.30 16.00 18.20 Van Den Helder: 10.30 12.45 17.20 19.35 vangsten, met inbegrip van het batig saldo van 47.554,45 van de rekening over het dienstjaar 1956, worden begroot op 510.966,95. De achterstallige lasten bedragen over 1956 32.278,32. Thans is hiervan een belangrijk bedrag ontvangen en de achterstand zal nog ongeveer 13.500, bedragen. Getracht zal worden voor 1957 de aanslagbiljetten aanmerkelijk vroeger, zo mogelijk in de maand juni te verzen den. De omslag der landerijen met uitzon dering van de hooggelegen landerijen in Koog en Everstekoog is vastgesteld op 30,en de omslag voor evengenoemde hoog gelegen landerijen op 18,per ha., zijnde 60% van eerstgenoemde om slag. De omslag van de gebouwde eigen dommen is wederom op 7% van de be lastbare opbrengst bepaald. Uitgaven. De voorzitter deelt mede, dat de jaarwedden en huishoudelijke kosten praktisch gelijk zijn aan die in 1956. Voor vergoeding voor de hoofd ingelanden bij schouw is het bedrag ver dubbeld, daar wellicht meerdere malen schouw zal worden gedreven. Zeewering. De uitgaven ten behoeve van de zee-, binnendijken en kaden zijn in de raming opgenomen en door de hoofdingelanden in de vergadering van maart j.l reeds behandeld en goedge keurd. Volgens de begroting zal het be drag aan de zeewering met bijkomende werken bedragen 43.940,50. Het onderhoud aan wegen, waarbij is opgenomen het aanbrengen van een nieuwe slijtlaag, zo mogelijk voor het a.s. seizoen op de zeedijksweg 't Noorden en vanaf de brug bij Dijkmanshuizen tot de brug Dijkzigt (gebr. de Jonge), Ooster- weg (Oosterend tot 2e Dwarsweg), Zee dijksweg en Westdijk (Oudeschild-Ceres), Westergeestweg en gedeelte le Dwars weg, vergt een bedrag van 38.450, De kasgeldlening bedraagt voor 1957 nog 150.000,en dient te worden af gelost per 1 juni 1957. Onder deze buitengewone uitgaven is nog een post opgenomen, groot 17.500 zijnde 50% van de kosten voor het op ruimen van de zeesluis in de zeedijk van de P.H. Polder. Wegens de diepere bemaling gedurende de wintermaanden en het uitslaan van het water van de P.H. Polder is het stroomverbruik aanmerkelijk hoger ge nomen. Het totaal der uitgaven van de be groting bedraagt 484.357,83, zodat het vermoedelijk batig saldo bedraagt 26.609,12. Met algemene stemmen wordt de begroting voor 1957 aangenomen. Gezien het grote bedrag der achter stallige lasten wordt door de heer Bre- man gevraagd of het niet mogelijk is om aan degenen, die vóór 1 augustus of 1 september a.s. hun lasten betalen, een zekere korting te geven. Voorzitter deelt mede, dat dit niet mogelijk is, doch dat het bestuur het vaste voornemen heeft, dat tegen degenen, die na 1 januari 1958 hun polderlasten nog niet hebben be taald, strenger zal worden opgetreden en indien nodig, een exploit aan hen zal worden uitgebracht. Besluit verkoop van ong. lVt ha. land. De voorzitter deelt mede, dat op een door de heer C. H. Roeper ingediend voorstel in de vergadering van het dag. bestuur, betreffende de verkoop door het waterschap aan de vereniging K.I. van ong. 1 a lVa ha. land gunstig is beslist. De vergadering gaat met dit voorstel accoord. De verkoop zou alleen die gron den betreffen, die gevormd worden door kreken, wegjes e.a., welke niet zijn ver pacht en ten volle zijn gewaardeerd. GIFTEN WITTE KRUIS Den Burg: J. H. 2,50; J. H. 2,50; C. J. V. 2,50, P. de B. 2,50; P. de G. 2,50; G. de J. 2,50; N.N. 2,50; P. D. 2,50; P.B. 2,50; G. A. O. 2,50. Eierland: P 3, Den Hoorn: J. D. 12,50; de W. 5, De Waal: J. H. 1,—; K. 2,50. Oudeschild: J. J. B. 2,50; K. 2,50. De Cocksdorp: J. R. 2,50. De Koog: G. A. B. 2,50; H. M. 2,50 EEN LATE MEIERBLIS Door de felle wind achtte men het raadzaam om de meierblis van Waalen burg, die bovenop de Ruigedijk was ge bouwd, 30 april nog niet te laten bran den. Men kreeg toen vergunning om dit op 1 mei te doen. Toen een bewoner van De Koog de vuurgloed zag, maakte hij meteen alarm en heel het dorp werd zo doende door de brandweersirene opge schrikt. De spuit stond reeds op straat, toen de heer C. Bonne kon mededelen, dat het een onschuldige brand betrof. In ieder geval was de Koger spuit, die ook bij de brand in Eierland (Hoeve „Ant werpen") het eerste water gaf, ook nu weer paraat. Voortaan toch de brand weren van de omliggende dorpen maar even tevoren inlichten als men een vreugdevuur op ongebruikelijk tijdstip gaat ontsteken! Onlangs konden wij lezen, dat er weer een Texelse schuit naar elders verkocht was. Eens wemelde het water tussen Texel en Wieringen van de vissersschui ten, zoals blazers en botters. Dit bewijst ook het volgende bericht, voorkomende in de Texelaar van 13 januari 1907: Oosterend, 1906. De handelsvereni ging „Wilhelmina", alhier, heeft nu reeds veertig garnalenschuiten voor haar reke ning. Slechts een tweetal vissers is bui ten de vereniging gebleven. Wel een bewijs, dat men van de goede werking dezer vereniging overtuigd is.

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 3