rocn wa in het harL, zSEZzniM Geslaagd vlieg festijn in Ei eiland nn J1ff. >1 da 'an ;en WOENSDAG 15 MEI 1957 71e JAARGANG No. 7146 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. ,.h- Langeveld <S de Rooi) Boekhandel -- Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank- Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm ad! niet l. 3 6 7 if 3 Honderden Texelaars waren zondagmiddag naar ons vlieg veld in Eierland gestroomd om de bedrijvigheid gade te slaan, die de Kon. Ned. Ver. voor de Luchtvaart daar met een 25-tal toestellen aan de dag legde. Jammergenoeg kreeg het publiek echtei niet het volle pond doordat de lan dingswedstrijden te ver van de omheining werden gehouden. De vliegers moesten proberen aan de grond te komen (en te blijven) in een vak, dat maar tien meter lang was. Dit lukte slechts zelden: vaker zat men in het tweede vak, 15 meter lang of het derde, 25 meter lang en op een gegeven mo ment hoorden wij iemand vol leedvermaak opmerken: „Die zat wel m het zevende (denk beeldige) vak. Deze landingswedstrijd had een practisch tintje: er werd met en zonder motor geland. Op een hoogte van 300 meter moest de motor worden afge zet. Met motor zou men dus te doen kunnen hebben met een voorzorgslanding en in het tweede geval met een nood landing. Dat onze luchtvaart inderdaad af en toe een onge lukje moet accepteren, weten wij en op het vliegveld was 'n flink gehavende spitfire daar trouwens wel het sprekende bewijs van. De propellers wa ren bijna allemaal vernield en het landingsgestel bleek zoek. Men beweerde, dat dit toestel - geen deel uitmakend overi gens van de KNVL - in Eier land was verongelukt en dat de piloot zich met zijn val scherm had gered. Rondvlucht Nederland ech ter is zonder incidenten ver lopen, zij het, dat zondagmid dag een der toestellen bij de landingswedstrijd nogal scheef aan de grond kwam, zodat een der vleugels de grasmat raak te. De bestuurder wist zijn kist echter in toom te houden. Het scheelde maar weinig of deze wed strijd was niet doorgegaan wegens het wel zeer wispelturige weer, nu eens was er een felle zon, dan weer een plenzende bui, nu eens een azure hemel, dan weer een gitzwarte lucht en de wind diende zich ook om de haverklap in allerlei nu ances aan. Het zag er naar uit, dat de wedstrijd afgelast moest worden, maar jhr. Van der Wal Repelaar van Putters- hoek hoorden wij opmerken „Ik vindt het nonsens, je maakt er maar mooi weer mensen van". Een half uurtje later werd aangekondigd, dat de wedstrijd toch door kon gaan. De piloten ledigden haas tig hun kopje koffie - het buffet kwam soms handen te kort - en daar ronkte de eerste kist al weg om even later over hoeve „Breda" naar de aangegeven lan dingsvakken te glijden. Het was soms een hele sensatie, vooral de motorloze landing ging met de nodige spanning gepaarden de jury zagen wij enkele keren vroegtijdig achteruit wij ken Omstreeks zes uur gingen de vlieg tuigjes weer op de vleugels voor de laatste etappe: naar het vliegveld Zes tienhoven bij Rotterdam. Eerst waren nog de uitslagen van de wedstrijden be kend gemaakt. De vliegwedstrijd had het karakter ge had van een puzzeltocht zoals door onze motor-, auto- en bromfietsclub wel wor den georganiseerd. Men moest wijzerplaten van torens tel len, men moest op de Veluwe rijdende auto's opsporen en hun opdrachten uit voeren, b.v. het openen van bepaalde en- veloppes, men moest er voor zorgen, dat het rauwe eitje, dat zij bij de vlucht meekregen, onbeschadigd werd afgele verd, men moest een letter zoeken die TEXELAARS NAAR DUITSLAND Dros' Smederij, Eierland, organiseert ook dit jaar weer een excursie en wel van 22 tot 24 mei. Het gezelschap gaat eerst naar de olieraffinaderijen te Per nis (Bataafse Petroleum Maatschappij) en vervolgens naar het Roergebied om een bezoek te brengen aan de Mack Cor- mick fabrieken. De belangstelling voor deze derde trip is weer groot en alle plaatsen in de bus zijn dan ook reeds bezet. GIFTEN WITTE KRUIS Den Burg: C. B. 2,50; D. Z. 2,50; C. K. 2,50. De Koog: N. Z. 2,50; J. H. 2,50. Oudeschild: W. de B. 2,50. Oosterend: T. 2,50; K. 2,50; J. v. B. 7,50; Wed. H. 1,—; Wed. K. 2,—; N.N. 0,50; B. v.d. V. 1,v.d. S. 2,50. Voor auto: N.N. 16,fam. W. 10, P. R. 2,50; N.N. 2,50 Voor bromfiets Oosterend: J. D 25, J. H. 7,50; J. V. 5,—; B. 2,50; W. 2,50; B. 5,—. Dit is met zo maar een slag in de luchtdoch een doelbewuste pose: de heer C. Slaq, vlieg tuigmonteur, meet de windkracht, waarvan 't al dan niet doorgaan van de landingswedstrijd af hankelijk was. in een enorm formaat op een weiland was aangebracht enz. Zondagochtend vloog men van Teriet bij Apeldoorn naar Texel. Dat ging linea recta en sommige toestellen zaten dan ook reeds na een goed uur op Texel, wat mede aan de stuwende wind te danken was. Omstreeks half twee waren ze alle maal present: Aircoupes, Sokols, Pipers en zo voorts. Een bont gezelschap en de twee bergeenden, die laag overkwamen zullen wel gedacht hebben „Dat zijn me ook vreemde eenden!" Wij spraken over de ongunstige weers gesteldheid. Toch besloot men de lan dingswedstrijd te laten houden, maar aangezien er gehuurde kisten bij waren (eigendom van de Nationale Luchtvaart- school), besliste de leiding, dat in die ge vallen een instructeur mee zou gaan om een wakend oog te houden. Later werd de wind echter wat tammer, zodat deze voorzorgsmaatregel kon vervallen. Tot de velen, die al deze verrichtingen met belangstelling volgden, behoorden ook de heer en mevr. De Koning. Zoals gemeld, werden alle landingen zonder onheil uitgevoerd en de brand weer, die met onze nevelspuit aanwezig was, behoefde dan ook niet in actie te komen. ZAKENNIEU WS HEROPENING LEVENSMIDDELENBEDRIJF Naar wij vernemen hoopt de heer E. Medema, kruidenier te Oosterend, zijn geheel gemoderniseerd bedrijf vanmid dag om drie uur te heropenen Zie ook volgend nummer. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 15 mei 9.33 en 21.56; 16 mei 10.06 en 22.25; 17 mei 10 36 en 22.51; 18 mei 11.07 en 23.14. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. TONEELGROEP „HET MASKER" De toneelgroep heeft haar keus laten vallen op „Op hoop van Zegen" van Herman Heijermans. 2 november wacht ons dus, naar we hopen, een goede avond! BALLONWEDSTRIJD Mevr. N. de Hoek-Kikkert, vond in het Noordvlak een grote tros ballonnen, wel 20 stuks, die door de afdeling Gou da van het Rode Kruis, in samenwerking met een fotozaak te Rotterdam waren opgelaten. Het labeltje ontbrak echter, zodat de vindster eerst eens zal moeten informeren, hoe de bepalingen van deze wedstrijd luiden. Ofzijn de twintig ballonnen illegaal op pad gegaan? Dat lijkt ons toch wel voor de hand liggend, tenzij men in Gouda niet op een paar ballonnetjes kijkt. y*'- ma H Hier ziet U een deel van de vliegtuigjes, die zaterdag en zondag deelnamen aan de Rondvlucht Nederland, waarbij ook weer van het Texelse terrein gebruik gemaakt werd. LAATSTE BIJEENKOMST BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN Op 8 mei j.! hield de Bond van Plat telandsvrouwen zijn laatste bijeenkomst van dit seizoen. Eerst volgden de gebruikelijke huis houdelijke mededelingen, daarna hoor den wij iets over het bezoek van mevr. Laan aan het verjaardagsdefilé van onze koningin. Deze indrukken waren onver getelijk, aldus voorzitster, wel een zeer bijzondere gebeurtenis! Daarna was de beurt aan de spreker van deze avond, Johan Lauxsterman, met de voordracht „Het was een vreem de nacht" van Albrecht Goes. Met span ning hebben de aanwezigen (erg jammer dat er niet meer waren) dat dramatische verhaal gevolgd. Het is het relaas van een veldprediker over een aangrijpende gebeurtenis, die hij tijdens de 2de wereldoorlog mee maakte in Rusland Wij beleefden met hem de laatste uren van een ter dood veroordeelde. Dit werd door de heer Lauxsterman suggestief weergegeven. Toch heeft dit navrante verhaal een vredig slot, als na de executie de veld prediker per vliegtuig terugkeert en dan alles, wat zich daar beneden afspeelt, op een afstand beschouwen kan en zich ge heel door de elementen wind en regen opgenomen voelt. Dit is een hoogtepunt te noemen, juist ook door de wijze waar op het gebracht werd. Onze verwachtingen, die hoog gespan nen waren, gezien het succes, dat de heer Lauxsterman hier vorig jaar oogst te, werden dan ook niet beschaamd. Men was kennelijk zeer gegrepen door deze dramatische, realistische geschiedenis. Mevr. Laan dankte de heer Lauxster man dan ook heel hartelijk voor deze mooie avond en sprak een tot weerziens uit. Tot september. Sterling zonder jou draait niemand wel I VERSTANDIGE BROMFIETSERS Op ons eiland rijden enige honderden bromfietsen. Jong en oud maakt er ge bruik van, grijsaards en.... ook wel eens jongelui, die er volgens de wet nog niet op mogen zitten. Over de wet ge sproken: als weggebruiker dien je op de hoogte te zijn met de wettelijk voorge schreven bepalingen. Je kunt nu eenmaal niet lukraak rijden. Het aantal ongeluk ken zou daardoor zo groot worden, dat j de Texelaar aanleiding zou vinden in een tweemaal daags uitkomende editie Dat is niet de bedoeling en daarom heeft de politie destijds de mogelijkheid geopend om alle weggebruikers in de gelegenheid te stellen een cursus te vol gen. Vorige week nu heeft men 260 bromfietsende Texelaars een examen af genomen en nu reeds kunnen wij mede delen dat de uitslag zeer, zeer gunstig is, waaruit dus blijkt, dat zij de lectuur over de wettelijke regeling goed bestu deerd en goed in zich opgenomen hebben. Dit is verheugend en verheugend is het j tevens, dat de belangstelling voor deze i cursus en dit examen over heel ons i eiland getoond wordt. Wij maken een 1 goede beurt, want Texel is een van de eerste Nederlandse gemeenten waar een j dergelijk examen is afgenomen! I Te De Koog namen 48 personen aan het examen deel, te Den Hoorn 45, De Cocksdorp 40, Oosterend 36, Den Burg ook 36, De Waal 31 en Oudeschild 21. SCHOOL VOETBAL 1957 Het jaarlijks terugkerende voetbal toernooi voor de Texelse lagere scholen staat weer voor de deur. Als nieuwe deelnemers begroeten we de jongens van de school met de bijbel te Oosterend. Teneinde een even aantal elftallen te verkrijgen, zal van de ols Den Burg een 2de elftal deelnemen. De loting heeft het volgende resultaat opgeleverd: Afd. I. Veld S.V. Texel: 1 O.L.S. Den Burg T; 2. O.L.S. Oosterend 1. O.L.S Den Burg I. 2. O.L.S. Oosterend 3 Eierland 4. C.V.O. Den Burg 5. O.L.S. Den Hoorn 6 O.L.S. Oudeschild. Afd. I! Veld Tex. Boys: 7. R.K. Den Burg 8. O.L.S. De Cocksdorp 9. Sch. met de Bijbel Oosterend 10. O.L.S. Den Burg II 11. O.L.S. De Waal 12. O.L.S. De Koog. De commissie verzoekt die onderwij zers, die als scheidsrechter kunnen fun geren, zo veel mogelijk aanwezig te wil len zijn. Hier volgt het programma: Zaterdag 18 mei a.s., Ie ronde: Terrein S.V. Texel: Terrein Tex. Boys: DE DAGERAAD HAD WEER PECH Zondagmorgen tijdens de dienst van half elf ut Den Helder verspeelde „De Dageraad" weer een blad van de schroef. Oorzaak onbekend. Dit is de vierde maal in 8 maanden. De Wagemaker en de Voorwaarts namen de dienst verder waar Het is te hopen, dat men spoedig met zekerheid de oorzaak van het euvel ont dekt, want op deze manier wordt het 'n zeer kostbare geschiedenis. Donderdag gaat „De Dageraad" naar Amsterdam, daar hij niet eerder op de werf kon. Als alles meeloopt is de schade met 1 of 2 dagen weer hersteld. 2.00-2.30 2.30-3.00 3.00-3.30 3.30-4.00 4.00-4.30 4.30-5.00 2.00-2.30 2.30-3.00 3.00-3.30 3.30-4.00 4.00-4.30 4,30-5.00 7—10 11—12 8— 9 7—12 9—10 8—11 Zaterdag 25 mei a.s., 2e ronde: Terrein S.V. Texel: Terrein Tex. Boys: 2.00-2.30 2.30-3.00 3.00-3.30 3.30-4.00 4.00-4.30 4 30-5.00 2.00-2.30 2.30-3.00 3.00-3.30 3.30-4.00 4.00-4.30 4.30-5.00 3e ronde: 2 30-3.00 3.30-4.00 4.30-5.00 komen de 10—11 7— 9 8—12 9—11 10—12 7— 8 2— 4 1— 3 5— 6 twee Zaterdag 1 juni a.s. 2.00-2.30 7—11 3.00-3.30 9—12 4 00-4.30 8—10 Na deze 3e ronde hoogst geplaatste ploegen van elke afde ling in de finale, die vermoedelijk op 15 juni plaats heeft. Jongens, knip dit programma uit en bewaar het. Doe je best!! Tot zaterdag! ZOMERZEGELSGOEDE VAART De Zomerzegels van dit jaar staan in het teken van de scheepvaart. En wij zullen met trots deze zegels op onze brieven plakken. Goed, de Rotterdam- I mers zullen het meest voelen voor de j Nieuw Amsterdam, de voorliefde van de I Amsterdammers zal uitgaan naar de Willem Barendsz en het motorvracht- schip Gaasterland, de Groningers zullen tevreden „hun" kustvaarder bekijken en in IJmuiden, Katwijk, Scheveningen en i Vlaardingen zal men zich verheugen over 1 de trawllogger, waarvoor de IJmuiden I 99 „Curasao" model heeft gelegen. Maar de thuishaven van al deze sche pen is toch eigenlijk Nederland en daar om zal iedereen vreugde aan deze serie j beleven en vooral zijn buitenlandse brie ven met deze zegels frankeren. Wij mo gen trots zijn op deze bron van welvaart: de scheepvaart. Laat het niet alleen trots op dit vader landse bedrijf zijn dat ons Zomerzegels doet kopen. Laat onze drijfveer ook zijn ons medeleven met hen, die ondanks wel- I vaart en sociale voorzieningen in onze steeds ingewikkelder wordende maat schappij toch in moeilijkheden zijn ge raakt. De toeslag op de Zomerzegels is bestemd om hen te helpen. Scheepvaart - bron van welvaart Zomerzegels - bron van meer levens vreugde Een goede combinatie. Daarom: Zomerzegels - goede vaart! FILMNIEU WS „HEB JE 'M DOOR?" Dit is de geschiedenis van een jonge man (Benny Hill), die slechts één ver langen heeft: detective te worden. Aan vankelijk toont hij daar natuurlijk hele maal geen aanleg voor, maar naarmate het verhaal vordert en hij van de ene moeilijke situatie in de andere terecht komt, blijkt hij een man van karakter te zijn, die tenslotte toch enkele misdadige individuen weet te ontmaskeren en na dien onschadelijk te maken. Dat dit alles gepaard gaat met een reeks burleske to nelen behoeft stellig geen betoog. Terwijl indertijd George Formby in de lage landen zulk een succes behaalde, zou het ons geenszins verwonderen indien Benny Hill die, naar onze mening al thans, veel natuurlijker en geestiger is dan zijn collega .Formby, deze in popu lariteit voorbijstreefde. „DUISTERE DRIFTEN" „Duistere driften" is rijk aan conflic ten, die door de hartstochten van de aan drank verslaafde oliezoon Kyle Hadlew en zijn duivelachtige, hysterische zuster Marylee onophoudelijk ter wereld wor den gebracht. Uiteindelijk worden zij zelf het slachtoffer van hun kwalijke leven, maar niet nadat Kyle's vrouw Lucy en zijn beste vriend Mitch alles in het werk hebben gesteld om de man van een wisse ondergang te redden. Zij raken daarbij zelf in moeilijkheden, waarbij Mitch zelfs van moord dreigt te worden beschuldigd, maar het is Marylee, die in een tot een spannende climax opgevoerde rechtbank scène hem redt en daarmee de conse quenties van haar eigen mislukte toe komst op zich neemt. Nederlands nieuws O.a.: Jazz-week in Dordrecht; Eind hoven heeft een nieuwe burgemeester; De voetbalwedstrijd Nederland-België (11); De verjaardag van H.M. de Ko ningin. Wereldnieuws O.a.: De ontwikkeling van de Britse raketten; Om de troon van Jordanië; Russische diplomatieke reizen naar Pe king en Wenen, Voetbal: Manchester United-Real Madrid. Voor de mooiste keuze in mantels naar SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1