9 rocn /wa in het harL, J 5-flj Ühfcori- Familie Bolt nam afscheid van Oosterend Enorm aantal bijen vergiftigd Dinsdag openingsconcert abonnementsserie De eerste lammerenmarkt i n> l WOENSDAG 22 MEI 1957 TEXELSE 71« JAARGANG No. 7148 COURANT Uitgave N.V. ».h- Lanqeveld de Rooij Boekhandel -- Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm Een prachtig radio-toestel, een fruitmand en een taart waren de stoffelijke blijken van waarderinq, waarmede de fam. Bolt overladen werd. Behalve het echtpaar Bolt ziet U op de foto de deputatie van de leerlingen, die de fruit mand en de taart hadden aangeboden. Oosterend, zaterdag Na dertig jaren het onderwijs aan de School met de Bijbel op de beste wijze en met de inzei van zijn gehele persoon te hebben ge diend, heeft de heer H. P. Bolt zaterdagavond in het gebouw voor christelijke belangen aldaar afscheid genomen van de grote schare van vrienden, die hij zich als hoofd der school en door zijn belangstelling jegens vele aangelegenhe den, heeft verworven. Morgen gaat de familie Bolt ons eiland verlaten en daar mede zal een sterke band verbioken moeten worden. Toch niet alle banden: er is een blijvende vriendschapsband gelegd, sympathie en waardering groei den in gelijke mate en in dit opzicht zal er niets veranderen kunnen. Vanuit hun nieuwe woonplaats - Huis ter Heide - zullen de heer en mevrouw Bolt on getwijfeld nog heel dikwijls aan Oosterend en zijn bewoners met aangename herinnering terugdenken. In Oosterend heeft de heer Bolt immers zijn levens werk verricht. Kort voor zijn pensioengerechtigde leeftijd heeft de heer Bolt zijn werkzaam heden, die zijn volle liefde hadden, aan een jongere kracht moeten overdragen: zijn gezondheidstoestand noopte hem daartoe. In verband daarmede ook had het be stuur moeten beloven het officiële af scheid zo sober mogelijk te houden en daaraan is natuurlijk streng de hand gehouden: de heer Jn. Daalder voerde namens het Schoolbestuur het woord en daarna werden de aanwezigen in de ge legenheid gesteld met een handdruk persoonlijk afscheid te nemen. De heer Bolt heeft zich, zoals velen weten,, niet tot het geven van onderwijs aan de school met de Bijbel willen be perken: hij is jarenlang voorzitter ge weest van de Jongelingsvereniging .Proeft alle dingen, behoudt het goede". Dat die arbeid hoog gewaardeerd werd, bewees zijn benoeming tot ere-voorzitter. Lange tijd was de heer Bolt voorzitter van de Christelijke Mannen vereniging en van de A.R. Kiesvereniging „Neder land en Oranje". De heer Daalder had de heer en mevrouw Bolt verzocht om half negen naar het Gebouw te willen komen en toen zij daar om die tijd arriveerden was de grote zaal tot de laatste rij gevuld: leerlingen en - vooral - oud-leerlingen en anderen, hadden gaarne van de gelegen heid gebruik gemaakt hier, in het open baar, het echtpaar Bolt hun beste wen sen mee te geven. De heer Daalder memoreerde het feit, dat de heer Bolt hier dertig jaar geleden zijn verantwoordelijke functie aanvaard de als hoofd van een tweemansschoo! Dank zij de voortreffelijke leiding van de heer Bolt en dank zij diens stimule rende invloed, stond de school op een hoog peil. Dat was onder meer het oor deel van het hoofd van onze u.!o., die verscheidene leerlingen van meester Bolt ontvangen mocht. Mede is het te danken aan de heer Bolt, dat de school is uitge groeid tot een viermansschoo! Jammer- genoeg heeft hij het feit van de inge bruikname van het vierde leslokaal niet mogen meemaken, maar wél is hem de eer te beurt gevallen de eerste steen voor het vierde lokaal te leggen. Volgens de wens van de heer Bolt wordt op deze steen herinnerd aan de 90ste Psalm: „Het werk onzer handen, ja Heere, het werk onzer handen, bevestig dat". In deze uit breiding zag men terecht het onvermoei de werk van de heer Bolt gesymboli seerd, tevens is het opschrift een spre kend bewijs van de ootmoed, waardoor de heer Bolt zich steeds gekenmerkt heeft: hij was er zich van bewust, dat ieders werk opgebouwd is uit zwakheden, zodat Gods zegen te allen tijde onont beerlijk is. Hierna werden Tonny van der Vis en Emmy Dros verzocht namens de leerlin gen een fruitmand aan te bieden. Het was een mand van zulk een omvang en gewicht, dat de meisjes er wèl de vracht aan hadden. Vervolgens werd door Iet Mulder en Feitje Trap een grote taart aangeboden; ook weer namens de leer lingen. De heer Daalder merkte in zijn toe spraak voorts nog op, dat het, gelet op de gezondheidstoestand van de heer Bolt,- zeker het beste was een cadeau aan te bieden, waarvan hij thuis zou kunnen genieten en daarom had men het oog laten vallen op een radiotoestel. De heer Daalder verzocht hierna de heer Mulder het toestel te willen halen. De heer en mevrouw Bolt waren zichtbaar onder de indruk van deze stoffelijke blijk van waardering. De heer Daalder sprak de hoop uit, dat het toestel in Huis ter Heide veel reden tot voldoening zou geven. Dit toestel werd aangeboden namens het onderwijzend personeel, het bestuur, de leden van de Schoolvereniging en oud-leerlingen. „Wat niet in woorden is gezegd, moge in dit geschenk worden uitgedrukt", zo zei de heer Daalder. Mevr. Bolt-van Wijk sprak mede na mens haar man woorden van warme dank voor deze grootse huldiging. Zij ge waagde van de prettige verstandhouding gedurende hun verblijf in Oosterend, zo wel van de zijde van het onderwijzend personeel, als van het bestuur en de burgerij ondervonden. Als wij Texel ooit zouden kunnen vergeten, dan nu zéker niet!" zo zei ze ontroerd. De heer Daalder merkte nog tegenover ons op, dat als je als leerling de school had verlaten, meester Bolt gaarne con tact met je bleef houden en je stond er heus niet best bij hem op, als je verzuim de hem je rapport van de u.l.o. of andere onderwijsinrichting te tonen! Hij wilde gaarne op de hoogte blijven van je ver dere gang door de wereld, waaruit ook al weer zijn bijzondere figuur getekend is. Een onderwijzer, die in zijn vak zijn grote liefde had gevonden en zich daar door bezield zo voorbeeldig van zijn taak heeft gekweten. Moge de familie Bolt in haar nieuwe woonplaats nog vele goede jaren worden toegemeten onder de zegen van Hem, Die hun Oosterender periode zoveel goede jaren geschonken heeft. De heer A. A. Jellema, De Koog, is in één klap van zijn bijenvolkeren beroofd: de nijvere bijen kwamen allemaal ver giftigd terug van een enige kilometers buiten het dorp gelegen perceel, dat kort tevoren bespoten was. „In de tijd van één uur was ik de bevolking van alle vijftien kasten kwijt, al met al een drie honderdduizend bijen". De heer Jellema vertelde ons, dat hij al zo'n dertig jaar lang bijenhouder is, maar zo'n slachting heeft hij nog nooit meegemaakt. Het is een ramp. Het is bovendien zo erg, omdat dit voorkomen had kunnen worden en dus had moeten worden: on langs toch heeft in dit blad, dat huis aan huis gelezen wordt, een artikel gestaan inzake het gevaar dat de bijen lopen, die pas bespoten percelen bezoeken. De be trokken vier landbouwers beroepen zich er onderwijl stuk voor stuk op, dat zij het betreffende artikel niet gezien heb ben. Dit zou zich derhalve in de toe komst kunnen herhalen, want wij ver geten snel en daarom vragen wij ons af of het niet mogelijk is ter voorkoming van dergelijke rampen een gemeentelijke verordening uit te vaardigen, waarbij het verboden is zonder voorafgaande kennisgeving aan een officiële instantie zijn gewas met gifstof te bespuiten. De heer Jellema schijnt overigens niet de enige gedupeerde bijenhouder te zijn: naar wij vernemen heeft ook de heer Renooy, De Veen, met betrekkelijk groot verlies te kampen: er lagen zeker enige duizenden bijen dood bij de kasten. De heer Jellema zei, dat alleen de jonge bijen, die nog niet uitgevlogen waren, in leven gebleven zijn. Deze overlevenden heeft hij nu over de vijf tien korven verdeeld, samen met het broed, waarvan een deel, het gesloten broed, hopelijk ongedeerd is gebleven. Het is echter de vraag of de jonge bijtjes in staat zullen zijn het broed te voeden en warm te houden. Bijenhouden is voor de heer Jellema, zoals voor de meeste Texelse imkers, een hobby en daarom is deze ramp een des te grotere teleur stelling. Ook de heer B. Dros, Kogerweg, heeft inmiddels verliezen door vergiftiging gemeld. Sterling, met jou ben ik overal welkom DS. E. C. B. KOK 25 JAAR PREDIKANT Donderdag 23 mei a.s. zal het vijfen twintig jaar zijn geleden, dat ds. E. C. B. Kok van Rotterdam-Charlois werd be vestigd als predikant in de Gereformeer de Kerken in Hersteld Verband. Ds. Kok werd op 16 november 1902 in de Gereformeerde pastorie van Nieuw Helvoet geboren, bezocht het Willem Lodewijk-gymnasium te Groningen en studeerde vervolgens aan de vrije uni versiteit te Amsterdam, waar hij in 1932 zijn kandidaatsexamen deed. Nadat kand. Kok in maart 1932 beroepbaar was ge steld in de Gereformeerde Kerken in Hersteld Verband werd hij op 23 mei van datzelfde jaar (1932) door ds. J. J. Buskes Jr. van Amsterdam te Oudemridum in het ambt bevestigd In 1936 verwisselde de jubilaris deze Kerk met die van Oos terend op Texel, vanwaar hij in 1939 naar Bussum vertrok. Toen met ingang van 15 mei 1946 de Gereformeerde Kerken in Hersteld Verband met de Ned. Herv. Kerk werden herenigd, werd ds. Kok be vestigd als predikant van de Hervormde Gemeente van Bussum. Sinds 21 septem ber 1947 staat hij te Rotterdam-Charlois, waar hij werd bevestigd door zijn voor ganger ds. R. Bijlsma van De Bilt, toen predikant te Amsterdam. Naar wij tenslotte nog vernemen ligt het niet in de bedoeling van ds. Kok om een herdenkingsrede uit te spreken en of te recipiëren. A.s. dinsdagavond zal „Het Nederlands Kamerkoor", onder de bekwame leiding van zijn dirigent Felix de Nobel, het openingsconcert van de abonnementen- serie Texel 1957 verzorgen. Het programma vermeldt o.m. de na volgende werken: „Alleluia", „Wilt heden nu treden"; „Altyt so moet ic treuren"; „Laet ons nu al verblijden"; „Paree, Domine"; „Pater noster"; „Ich weiss mir ein Maid- lein"; „Echolied"; „Bonzorno, Madonna"; „De grote hond en de kleine kat"; „Daar was e wuf"; twee negro-spirituals; „Gelijk als de witte zwanen" en „Geluk kig is het land". In totaal vermeldt het programma een 19-tal nummers. Ook thans zal de dirigent de te zingen liede ren weer zelf toelichten. Wij twijfelen er niet aan, dat het koor ook thans op Texel weer veel succes zal oogsten. Nog deze maand maakte het koor een toernee door Sauerland in Duitsland, waar o.a. concerten werden gegeven in Minden, Meschede en Schmallenberg, waaruit wel blijkt, dat de faam van dit koor ver buiten onze lands grenzen reikt. Op Texel zal het koor naast een avondconcert ook een jeugdconcert ge ven. De entree is voor de jeugd bepaald op 0,40. Gezien het succes, dat het koor vorig jaar bij de jeugd had, mag verwacht worden, dat ook thans de jeugd weer in groten getale aanwezig zal zijn. Op de ouders moge nog eens een beroep gedaan worden hun kinderen in de ge legenheid te stellen dit vocale concert van uitzonderlijk niveau mee te maken. De verkoop van abonnementskaarten verloopt vlot. Reeds naderen wij de 250. De lagere prijs dan aanvankelijk ver wacht mocht worden zal onze Texelse veehouders niet helemaal als een koude aouche getroffen hebben, want toen on langs bekend werd, dat Frankrijk de in voer van vlees zeer drastisch zou moeten beperken, wisten wij hier al genoeg Hierdoor kon de handel niet meer betalen dan 7090 gulden per lam. De aanvoer was bovendien vrij groot en aanmerke lijk groter dan vorig jaar: nu kwamen er 2100 exemplaren naar de Groeneplaats, terwijl er vorig jaar slechts 1480 aange boden werden. De middelmarkt lag omstreeks de 73- 74 gulden. De meeste lammeren gingen voor 7075 gulden van de hand. Een gunstige uitzondering maakte een hok van de fa. gebr. Huisman, Bargen, die 90,per lam uitgekeerd kregen. De handel was eerst zeer stug, wat 'n koopman de opmerking ontlokte „Man, jullie willen niet verkopen", maar de aangesproken „halsstarrige" veehouder antwoordde adrem: „Willen wel, wij hebben er immers een hele reis mee naar de markt gemaakt?!" Enfin, ten slotte hebben ze elkaar toch wel gevon den, want zo tegen twaalven hadden Jaap Gomes, Schraag en collega's nage noeg alle hokken gemerkt. Een enkel hok bleef van de kwast gevrijwaard, in de hoop, dat Leiden vrijdag a.s. zó gunstig zal zijn. dat je maandag beter uit de bus komt. We zullen het hopen. In ieder geval is het zeker, dat de lammeren nu een tientje minder deden dan vorig jaar. Vorige week schijnen verscheidene koppels lammeren vanuit het land te zijn aangekocht tegen prijzen variërend van 75,tot 80,Iemand verzeker de ons, dat er zelfs lammeren vanuit het land van de hand gingen voor 90, Er zijn bedrijven, die alles gelijktijdig verkocht hebben. Hier laten we nog een lijstje volgen van de lammerenmarkten gedurende de laat ste tien jaar. Jaar Aanvoer Prijs 1947 400 28—37,50 1948 1500 28—34,— 1949 1100 27—34,— 1950 500 40—46,— 1951 1100 50—75,— 1952 2050 68—78,— 1953 1700 46—54,— 1954 1200 44—62,— 1955 417 68—75,— 1956 1500 85—97,— 1957 2100 70—80,— CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden woensdag consultatiebureau De moeders worden verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. In het dorp De Koog werden alleen al 50 abonnementskaarten verkocht, terwijl ook het dorp De Waal met een 15-tal kaarten zeer goed uit de bus komt. De abonnementskaarten blijven tot a.s. dins dag nog aan de bekende adressen ver krijgbaar. Bestelling van de kaarten is ook mogelijk door een bedrag van 7, per persoon te storten op de rekening van de Culturele Raad bij de Coöp. Boe renleenbank te Den Burg. Naast de abonnementskaarten zullen ook een beperkt aantal losse kaarten ver krijgbaar zijn, tegen een entree van 2,per persoon. Deze kaarten zijn verkrijgbaar aan de V.V.V.-kantoren te Den Burg en te De Koog en 's avonds aan de kerk. Ook de abonnementskaarten zullen a.s. dinsdagavond nog aan de kerk verkrijgbaar zijn. DE LANDBOUWSCHOOL KRUGT BRUGKLASSE Met ingang van het nieuwe schooljaar, dus 26 augustus 1957, mag de landbouw school beginnen met een zogenaamde brugklasse. Dit is eigenlijk het zevende leerjaar van de lagere school. Hierin kunnen jongens van 12 jaar geplaatst worden, die zes klassen van de lagere school hebben doorlopen. Deze jongens moeten 5 dagen naar school. Hierop volgt dan de 1ste klasse ook met 5 schoolda gen, de 2de klasse met 4 schooldagen en de 3de klasse met 3 schooldagen. De brugklasse en de 1ste klasse gaan 40 weken naar school; de 2de en 3de klas 30 weken. Voor de brugklasse zal een derde vaste leerkracht benoemd worden. Aanmelden van leerlingen kan ge schieden bij het hoofd van de landbouw school, de heer C. P. Laan, Kogerstraat 21, Den Burg, Texel, te! 126. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 25 mei. Den Burg, „Texel-veld" en „Boys-veld" 2 uur Schoolvoetbaltoernooi. REIS NAAR DENEMARKEN De bus voor de reis naar Denemarken, georganiseerd door de Ver. van Oud- leerlingen van de Landbouwschool van 13 tot en met 21 september 1957, is vol geboekt. N.V.V. HUURDE „KOGER IIOOP" Naar wij vernemen zal „De Koger Hoop" donderdag officiëel door het N.V.V. in gebruik worden genomen. Zo als bekend heeft het N.V.V. dit hotel pension gehuurd met recht van koop. GESLAAGD Mej. Co Bruin J. Nd., werkzaam in het ziekenhuis te Hoorn, deed met gunstig gevolg examen voor het verpleegsters diploma A. INGEZONDEN VEILIG VERKEER OF DE DOOD OP DE WEG? Als men een duiker moet aanbrengen, moet in bepaalde gevallen het wegdek worden opgebroken (Kogerweg, Waalder- weg, Oosterenderweg). Maar moet na zo'n operatie dit wegdek maandenlang als een levensgevaarlijk verkeersobstakel blijven liggen7 Is dat ook onvermijde lijk? Welke motorrijder of wie dan ook, is straks het slachtoffer? En wie is aan sprakelijk?? M. S. Langeveld, lid Veilig Verkeer. (Wij nemen aan, dat deze gevaarlijke plekken door borden staan aangegeven. In ieder geval zijn niet alle gevaarlijke „duikerplekken" aangegeven: toen wij vorige week over een weg reden tussen de Westerweg en de duinen bij „De Ruige Hoek", gingen wij bijna een salto mor- lale maken door een gevaarlijke strip, veroorzaakt door een wegvergraving en dié strip was niet door borden aange geven - red.) VELDLOOP RIJKSPOLITIE De jaarlijkse veldloop voor rijkspolitie ambtenaren zal dit jaar worden gehou den op donderdag 23 mei as.. Het par cours is weer gelegen in de Westermient in de omgeving van hotel Bosch en Duin. Na de veldloop zullen enkele verplichte nummers van de vijfkamp 1957 worden afgewerkt, waaronder kogelstoten en vèrspringen. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 20 mei 1957: 2100 lammeren 7080; 4 koeien 750 850; 2 pinken 400500; 2 paarden 850 1200; 30 biggen 5565; 20 schrammen 7590, 20 nuchtere kalveren 4065. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 22 mei 0.50 en 13.34; 23 mei 1.46 en 14.40; 24 mei 2.57 en 15.50; 25 mei 4.14 en 17.03. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. De grote zaal van het Gebouw voor chr. belangen te Oosterend was, zoals uit deze loto blijkt, tot de laatste plaats bezet, toen de heer en mevrouw Bolt olliciëel afscheid namen. D Voor de mooiste keuze in i f mantels naar SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1