kiest nige RANG sj(3 Zn F>UROL Bochtverbetering, nieuwe wegen en verbetering van wegen Huidgenezing nten Gijs de Peur TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT ZATERDAG 25 MEI 1957 FEESTAVOND VAN DE MOK In „De Oranjeboom" - zeer matig be zet- heeft een gezelschap onder leiding van Henk Bukman een zeer gevariëerd programma gegeven, dat wel speciaal op het exclusieve publiek bleek te zijn af gestemd. Een enkele keer was de moraal (inderdaad, geachte artiest) met geen de tachement te vinden, maar de geünifor meerde jongens vonden dat over het al gemeen en naar de grote bijval te oorde len toch wel attractief. Groot respect en bewondering koesterden wij overigens voor het optreden van het danseresje, de acrobaat - die echter geen nieuws wist te melden - en de conférencier, Bukman in hoogst eigen persoon. Ook de pianist verdient met ere vermeld te worden. Besloten werd met een zeer geanimeerd bal. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 26 mei op om 4,31 uur en gaat onder om 8.44 uur. Maan: 29 mei N.M.; 5 juni E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 25 mei 4.14 en 17.03; 26 mei 5.26 en 18.06; 27 mei 6.32 en 19.03; 28 mei 7.26 en 19.49; 29 mei 8.20 en 20.39; 30 mei 9.10 en 21.28; 31 mei 9.56 en 22.16; 1 juni 10.38 en 23.02 Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. ENIGE ADVIEZEN INZAKE HET VERKEER (Ingezonden) In uw artikel over het verkeersvraag- stuk in Den Burg, merkte U op, dat er nog geen ingezonden stukken over bin nen zijn gekomen. Nu, geachter Redactie, laat ik daar maar de eerste dan mee zijn. Ik wil dan niets dan lof toezwaaien, aan heel ons Politiekorps en vooral aan hem of hen, die deze verkeerspuzzel op zulk een keurige wijze in elkander heeft gezet. Dit is zeer zeker een prima oplossing, vooral wanneer alle Texelaars hieraan medewerken. Wel heeft men veel com mentaar moeten horen toen ze met het plaatsen der borden bezig waren. Maar dit commentaar haalde allemaal niets uit. Hier kan maar één woord gezegd worden: Prima, Prima! Maar een weinig commentaar wil ik toch geven en wel in verband met de maandag. Als men nu voor de markt als volgt te werk gaat: alle kramerijen op een regel voor het z.g. raaksie. Die grote machinerieën en auto's van de Groene- plaats {ik denk hier aan het Park en de Zwaanstraat). De lammeren voor Hotel „De Linde boom 4 rijen hokken. Dus bij kramerijen krijgt men geen auto's of wagens, voor Hotel Texel vervallen de standen en kramerijen, ook ijs- en viswagens, Zegel, Witte, Visman enz., alle kramerijen op 1 of 2 rijen tegen 't raaksie. Het nauwe gaatje bij Hotel Texel is verdwenen (daar moet men ruimte houden) - zeer goed gezien - red.! Achter de Vismarkt Groenten en opzij van Hotel Texel Smulpotwagens enz. De marktkiosk bij de kerkpoort in de Bin- nenburg. Lammerenwagens, per 10 of 12 doorlaten na een minuut of 7 weer 10 a 12. Voor verschillende straten op de markt: 4 voor 1ste, 4 voor 2de en 4 voor 3de straat. Dan heeft men geen wagens en auto's voor en om het raadhuis en daar heeft men dan een prima ruimte en geen cent gevaar vooral voor moeders met kinderen. Die hebben als ze bij de groenteman of de kramerijen staan geen last van auto's of wagens. Want het was maandag al druk met mensen; hoe zal het straks wezen, als zo'n 2000 vreemdelingen onze markt komen bezoeken? Dan kunnen ongeluk ken niet uitblijven. Als een ieder eens zo verstandig was, om zijn fiets buiten het marktterrein te laten en niet meer met die malle dingen aan de hand over de markt ging wande len. Dan pas zegt een ieder oké. U dankend, J. C. Rijk „De ruilverkavelingswerkzaamheden in onze gemeente zijn momenteel zover ge vorderd, dat men het stadium van een nieuwe verdeling van de gronden heeft bereikt", aldus schrijven B. en W. aan de Raad. Zij vervolgen hun schrijven met „De nieuwe indeling van de lande rijen houdt uiteraard rechtstreeks ver band met de tracé's van de bestaande wegen en met die van de geprojecteerde wegen. Enerzijds zal men daartoe gebruik maken van het door U vastgestelde uit breidingsplan in hoofdzaken, anderzijds is de wenselijkheid naar voren gekomen van het aanbrengen van een aantal bochtverbeteringen in de voornaamste verbindingswegen tussen de verschillen de dorpen. Met deze bochtverbeteringen is een belangrijk agrarisch belang gediend. Daar binnenkort met de verkaveling zal v/orden begonnen, verdient het aanbeve ling de bochtverbeteringen spoedig tot stand te brengen en enkele geprojecteer de wegen, zij het niet op volle breedte, aan te leggen. Van het gemeentelijk standpunt bezien zijn de bovengenoemde werkzaamheden aan de Texelse wegen niet zodanig ur gent, dat zij moeten prevaleren boven andere objecten die in de naaste toe komst voor realisering in aanmerking komen. Bovendien zou het gemeentelijk budget niet voldoende ruimte bieden om de aan deze werkzaamheden verbonden kosten te dragen. Ongetwijfeld zouden de bochtverbeteringen en de aanleg van nieuwe wegen dan ook naar de toekomst zijn verschoven, ware het niet, dat het welslagen van de ruilverkaveling van het totstandkomen van deze werkzaam heden voor een groot deel afhangt. Het is verheugend, dat de Cultuur technische dienst het agrarisch belang van deze werkzaamheden volkomen in ziet en open oog heeft voor het gemeen telijk standpunt in deze. Bij de verschillende met de Cultuur technische dienst gehouden besprekingen is gebleken, dat deze dienst bereid is be doelde werkzaamheden overeenkomstig de wensen van de gemeente uit te voe ren en de kosten hiervan vóór te finan cieren. De gemeente zou de kosten alsdan in een aantal jaren terugbetalen. Wij zijn van mening, dat de vorenom- schreven financiële basis voor de ge meente acceptabel is. Opgemerkt wordt, dat met het aan de orde stellen van de zaak van de weg- verbetering enigermate wordt vooruit gelopen op het overnemen van de ver schillende verbindingswegen tussen de dorpen. Met één der polderbesturen is in principe overeenstemming bereikt, ter wijl met een ander polderbestuur het overleg nog gaande is. Zodra de vooraf gaande besprekingen zijn afgesloten zul len wij U op dit punt de nodige voor stellen doen toekomen. Om de werkzaam heden echter niet langer op te houden dient thans reeds Uw standpunt te wor den gekend met betrekking tot de voor genomen wegverbetering. De bochtverbeteringen hebben betrek king op de Waalderweg, Oosterender- weg, Westerweg, Kogerweg en de Wes- terweg door Waalenburg. Totale kosten raming 685.781, Bij de aanleg van nieuwe wegen en een enkele verbetering gaat het om een gedeelte Pontweg tussen Hoornderweg en Westerweg; gedeelte Pontweg tussen Duinweg en Gerritslanderdijkje; verbin ding Pontweg-Kogerweg (Akenbuurts- wegj; verbinding Kogerweg-Waalderweg; verbinding Westerweg-Pontweg; verbin ding Beatrixlaan-Pontweg; wijziging Hoornderweg (naar plan Zuid); verbin ding Westerweg-Hollewalsweg; wijziging gedeelte Stolpweg te Den Hoorn. Totale kostenraming 473.100, De totale kosten van de werkzaamhe- den zullen bedragen: 685.781, ƒ473.100,— is 1.158.881,—. Opgemerkt wordt, dat deze kostenra mingen ons zijn verstrekt door de Hoofd ingenieur-Directeur van de Provinciale Waterstaat van Noordholland, en dat met eventuele kosten van grondaankoop geen rekening is gehouden. Aan de Cultuurtechnische dienst is verzocht akkoord te gaan met een sug gestie onzerzijds inzake de voorfinancie ring, en wel in deze zin, dat bovenge noemd totaalbedrag door de Cultuur technische dienst geheel wordt voorge schoten, terwijl door de gemeente Texel acht jaren achtereen, telkens aan het einde van ieder jaar, 1/8 gedeelte ad. 144.860,wordt terugbetaald. Ge noemd bedrag ad 144.860,moet wor den gezien als een maximum, zodat eventuele meerkosten bij de uitvoering van de werkzaamheden het aantal ter mijnen van terugbetaling zou doen toe nemen. Opgemerkt wordt, dat een belangrijk deel van de jaarlijkse afschrijvingen (zijnde 1/20 van de totale kosten) kan worden gedekt uit hogere uitkeringen uit het wegenfonds, terwijl voor het res terende gedeelte getracht zal worden een verhoogde uitkering te bekomen uit het Gemeentefonds. Daar de voorfinanciering van het ge hele complex der werkzaamheden door de Cultuurtechnische dienst voor de ge meente een belangrijk voordeel oplevert met het oog op de rentebesparing, stellen wij U voor om, in geval van een instem mend antwoord op ons verzoek, van deze unieke gelegenheid gebruik te maken en de door ons met genoemde dienst ge maakte voorlopige afspraak in principe te bekrachtigen". SCHOOLVOETBAL 1957 Zaterdag 25 mei, heden, 2e ronde: Terrein S.V. Texel: Terrein Tex. Boys: 2.00-2.30 4—6 2.00-2.30 10—11 2.30-3.00 1—2 2.30-3.00 7— 9 3.00-3.30 3—6 3.00-3.30 8—12 3.30-4.00 2—5 3.30-4.00 9—11 4.00-4.30 3i 4.00-4.30 10—12 4 30-5.00 1—5 4.30-5.00 7— 8 Zie voor de nummers de krant van zaterdag jl. Jongens, veel succes! J." krïitSSi».*' Baby-vet'ZQs'ging met Babyderm-preparaten Huidje van alle smetten vrij, hoofdje rein met gezonde haargroei VOORRANGSWEGEN Wij krijgen op Texel enige voorrangs wegen. Men heeft de volgende routes op het oog: Oudeschild-Den Burg, Den Burg-De Koog, Den Burg-De Cocksdorp, Oudeschild-De Waal-Eierland. Huidzuiverheid - Huidgezondheid En puistjes verdrogen door Purolpoeder SCHOOLREISJE NAAR TEXEL Onze Jeugdherberg staat reeds bij de trekkers in de volle belangstelling. Zo was er gedurende vier dagen bezoek van de zestig leerlingen der V.G.L.O.-school uit Hoorn, die fietsend naar en over ons eiland gingen. Donderdag is de ulo uit Enkhuizen er gearriveerd en vorige week waren een aantal studenten in de geo- giafie uit Wageningen op „Panorama" gehuisvest. Zij hebben een excursie op Texel gemaakt. GEZAMENLIJK CONCERT Naar wij vernemen zullen het Konink lijk Texels Fanfarecorps en het fanfare korps VIOS, Oost, woensdagavond een gezamenlijke uitvoering geven in het park te Den Burg. De volgende dag, He melvaartsdag, hoopt VIOS deel te nemen aan het concours te Koudum, zodat het (traditionele) concert voor Oost tegelij kertijd als een generale repetitie be schouwd mag worden. NIEUWE KLEUTERSCHOOL TE OOSTEREND Evenals Oudeschild heeft Oosterend dringend behoefte aan een nieuwe kleu terschool. Wie Oosterend kent weet, dat de Schoolstraat met zijn schilderachtige huizen een uitgelezen plekje is voor wie zich met de oude tijd wensen te confron teren. De tijd is daar immers blijven stil staan. Uit dat opzicht zou het erg jam mer zijn als Oosterend ging slopen. Dat geldt vooral ook voor het huis, dat wij, komend vanaf de Oosterenderweg, pal voor de toren van Texels oudste kerkge bouw aantreffen. Een beeldig entree. In diezelfde Schoolstraat vinden wij echter een gebouw, dat helemaal niet in deze omgeving past. Het is veel jonger dan de houten topgeveltjes, dat we', maar fraai is het nu bepaald niet en de architect zal er zeker de Nobelprijs voor de bouwkunde niet mee verworven heb ben. Dit gebouw was de vroegere open bare lagere school. Gelukkig maar, dat er de laatste jaren zoveel kleine Ooster- endertjes zijn bij gekomen, dat ze naar een ruimere school moesten uitzien. Die verrees aan de Oosterender weg. Momen teel wórdt deze school al weer uitgebreid, want (ook) in Oosterend gaan ze gewoon door. Ja, de leerlingen van de lagere scholen aldaar zijn prima gehuisvest. Daérom heeft meester Bolt het Gouden Boltje dan ook beslist niet verlaten, maar misschien heeft hij het niet langer kunnen aanzien, dat de kleuters zo slecht gehuisvest zijn??? Die moeten het name lijk met een afleggertje van de groten doen, wat wel meer, zelfs in de gnapste families, voorkomt. Dat afleggertje is intussen echter aan Gerbrand Dekker's opruimdienst toe. Het gebouw, waarin Oosterends (verre) toekomst aangenaam wordt bezig gehouden, beantwoordt uiteraard niet meer aan de eisen, die wij aan de moderne huisvesting stellen: er ie tekort licht, te kort aan hygiëne, te kort aan ruimte. Het gebouw draagt de sporen van vroegere onderwijsmethoden en -omstandigheden. Daar moeten ze dus zo gauw mogelijk uit. Wel, wij krijgen de indruk, dat de kleuters daar de lang ste tijd gefröbeld hebben, want Burge meester en Wethouders stellen de Raad voor de medewerking te verlenen, die door het Bestuur van de Stichting voor Algemeen Christelijk Kleuteronderwijs te Oosterend gevraagd wordt. Het ver zoek behelst het stichten van een nieuw gebouw op het terrein liggende in de omgeving van de Peperstraat, aldaar; het verstrekken van de benodigde school- meubelen en stoffering voor het onder a genoemde schoolgebouw, het verschaffen van de eerste inrichting van de school met ontwikkelingsmateriaal, hulpmidde len en schoolbehoeften. Bij de opening zal de nieuwe school door minstens 30 kleuters worden be zocht, die de leeftijd van minstens vier en ten hoogste vijf en een half jaar heb ben bereikt. Hun ouderlijke woningen zijn gelegen op een afstand van minder öan drie kilometer van de nieuwe school. De Oosterenders hebben vijf lijsten inge leverd „met de handtekeningen van de vaders van meer dan 30 kleuters, die aan de gestelde eisen voldoen". (Als U voelt wat de samensteller van het pre advies bedoelt!). Het nieuwe gebouw zal ruimte moeten bieden aan tenminste 51 kleuters en twee gewone leslokalen en een speello kaal bevatten. LIJSTCOLLECTE VOOR JEUGDKORPS KONINKLIJK TEXELS FANFARE Van 3 tot 5 juni zal een lijstcollecte worden gehouden ten bate van het Jeugdcorps van het Koninklijk Texels Fanfare. Als U hieraan bijdraagt steunt U een prachtig doel. De jeugd heeft flinke belangstelling voor het koper, maar.... de instrumenten kosten tegen woordig schrikbarend veel geld. Door de lijstcollecte hoopt men reeds lang be staande plannen te kunnen verwezenlij ken. De voorzitter van het korps, de heer P. J. Koorn, vertelde ons, dat er voldoende animo bestaat van de zijde der jeugd, maar het bestuur moet hen voors hands nog afwijzen. Vorig jaar koesterde het bestuur de stille hoop, dat de burgerij het fanfare ter gelegenheid van het 65- jarig bestaan met een jubileumbijdrage zou verrassen, maar door omstandighe den bleef het initiatief in die richting jammergenoeg uit. Dat was natuurlijk een geduchte tegenvaller, want het jeugd- korps was in feite reeds gesticht: velen hebben er ter gelegenheid van de win- teruitvoeringen reeds kennis meegemaakt en dat begin was hoopvol. De vorming van een jeugdkorps, dat uiteraard een onderdeel van het Kon. Texels Fanfare betekent, was noodzakelijk geworden doordat het korps dankzij de bekwame leiding van de directeur, de heer A. J. Vonk, na de oorlog snelle promoties mocht maken en thans in de Ere-afdeling van de Westfriese Bond troont. Maar. wie hoog klimt kan laag vallen en daar om dient er voortdurend nieuw bloed te worden toegevoegd wil men in staat zijn zich te handhaven. De adspiranten nu worden in eigen sfeer geschoold en rijp gemaakt voor het grote korps. Dit korps telt momenteel, met inbegrip van de tamboers, 35 leden. Als de plan nen, die men met het jeugdkorps heeft, verwezenlijkt kunnen worden zal ons Kon Texels Fanfare binnen afzienbare tijd minstens veertig man tellen en dit zal de muzikale prestaties weer ten goede komen. Op het ogenblik echter is de bezetting aan de schaarse kant, waardoor tijdens wmteropvoeringen de steun van de adspiranten onontbeerlijk is en deze jonge musici horen toch niet naast de geroutineerde krachten uit te komen. De stap is te groot en dit drukt uiteraard ook de animo. Als straks de lijstcollecte wordt ge houden, weten wij dus, waarvoor wij in de buidel tasten: voor een nuttig en 'n mooi doel, geheel passend in het kader van de culturele verheffing der Texelse jeugd, die bewijzen wil, dat zij tot beter daden in staat is dan het rossen op brom fietsen zonder meer! Wij kunnen werkelijk het volste ver trouwen hebben in onze jeugd. Moge de jeugd omgekeerd hetzelfde van de bur gerij kunnen getuigen!! De opbrengst van de collecte zal dit kunnen staven. GEMEENTEGENEESHEER TE OOSTEREND B en W. stellen de Raad voor de heer W. Renout, geboren 23 februari 1903 te Amsterdam, wonende te Oosterend, per 1 april 1957 te herbenoemen voor de tijd van drie jaren tot gemeentegeneesheer met Oosterend als standplaats. ZIJ EN U Wanneer in de laatste week van mei en in dc eerste week van juni vele tien duizenden Nederlandse vrouwen en man nen rondgaan voor Uw Rode Kruis, zal er ook iemand bij U komen om Uw bijdrage op te halen. Bedenk dan, als 't U belieft, dat deze vrijwilligers dit werk doen in hun eigen vrije tijd, zonder enige beloning. Sta hen dan vriendelijk te woord, ont vang hen prettig. Scheep hen niet af met een fooi voor Uw Rode Kruis. Beloon hun ijver door een royale gift, want U betaalt immers niet hun diensten? U geeft toch voor Uw eigen Rode Kruis? EEN PRODUCT VAN DE K I N G FA B RI E K E N Ir. 53 (53 iot n iters- f 1,25 n Flo- FEUILLETON door J. G. J. Bax 19. Onderweg kwam hij al verschillende arbeiders tegen, die zich eveneens voor het middagmaal naar huis spoedden, de meesten ook op de fiets. Populair als Gijs was, hadden allen een vriendelijk woord voor hem en toen hij bij het einde van de dorpsstraat was gekomen, waar de hol naar de brug begon, reden hem twee boerenknechts achterop, die ieder aan een kant de stuurstang grepen en hem met vereende krachten de brug op duwden. Gijs had zijn beentjes op zijn gemak vóór zich op de stand geplaatst en keek glunderend van de een naar de an der. Op de brug aangekomen, wilde hij de kerels uitvoerig bedanken, die echter geen tijd hadden en lachend verder re den. Hij zocht zijn pedalen weer op, bromde onlogisch „die salamanders", trapte de brug verder af en sloeg rechts af de smalle landweg in. Een weg was het eigenlijk niet, meer een smalle dijk, die tussen boezem en plas liep en nergens heenvoerde. Bij het sluisje aangekomen, moest Gijs weer af stappen, want het draaibruggetje was maar juist breed genoeg om zijn drie wieler door te laten. Een heftig bellen spoorde hem aan 'n beetje voort te maken en omkijkend zag Gxjs een jonge arbeider, die op de fiets zittende met één been op de grond, hem toevoegde: „Toe Gijs, maak een beetje vort, want mijn maag begint te jeuken". „Ha, die Rinus!" riep Gijs verheugd uit. „Hoe gaat het, jong, waar hang je tegenwoordig uit?" Hij had intussen de bakfiets over het bruggetje gekregen en zij liepen nu ge zamenlijk verder, Rinus, die in een van de laatste huisjes even voorbij Hoos woonde, met zijn fiets aan de hand. Rinus was een flinke gezonde kerel met een knap gelaat, donker van uiter lijk met een gevoelige mond. Hij maakte, zelfs in zijn werkkleren, een eenvoudig manchesterpak, een verzorgde indruk. Op Gijs' vraag antwoordde hij: „Uithan gen overal en nergens, ik werk, ik eet en slaap, wat kan een mens nog meer ver langen?" „Maar, Rinus, hoe heb ik het nou met je, een mens is toch geen beest, je mot toch een beetje afleiding hebben? Hoe is het met de studeerderij en hoe gaat het met je luizen en je vlooien?" Rinus was tuindersknecht en leefde samen met zijn moeder. Zijn vader, die ook knecht was geweest op dezelfde tuin waar hij werkte, was al vroeg gestorven In hem stak echter meer dan een knecht en, eerzuchtig als hij was, streefde hij er naar eens een eigen tuin te hebben. Hij had een grote liefde voor het vak en be steedde al zijn spaarduitjes aan leer boeken en aan zaai- en pootgoed, kunst mest, verdelgingsmiddelen, spuiten en andere dingen, die hij voor zijn proeftuin nodig had. Bij de huisjes van Hoos en Rinus be hoorde een flinke lap grond. Hoos had aeze grond voor zijn bedrijf in gebruik, met uitzondering van een klein gedeelte op zij van het huis, waar hij een moes tuin had. Rinus daarentegen had alle grond benut voor de moestuin. Hier ex perimenteerde hij en toetste hij de theo rie aan de praktijk. Hij teelde op de koude grond en onder broeibakken, maar ook in kassen, hij had zelfs een warme kas, waarin hij een vernuftig verwarmingssysteem had aangebracht, door middel van een kachel, die in de bijkeuken stond. Het was wel primitief, maar hij kon toch de lucht in de kas op de vereiste temperatuur brengen en hou den. In de kas, die hij van een oud waren huis dat bij zijn baas moest worden ge sloopt, gefabriceerd had, had hij een grote thermometer opgehangen, zó, dat hij er van de keuken uit de temperatuur kon aflezen. Het was natuurlijk maar 'n miniatuur warenhuis, hij kon er niet in staan en het was maar drie meter breed en vijf meter lang, maar er was toch voldoende plaats om proeven te nemen. Hij had er zich speciaal op toegelegd witlof te telen, een groente, die nog wei nig bekend en zeer kostbaar was, omdat de teelt bijzonder veel zorg en werk vereiste. Alleen de rijke mensen konden deze groente bekostigen en het was Ri nus' eerzucht de teelt ervan uit te brei den en te trachten ze groter van stuk te trekken, om zodoende van hetzelfde aan tal knollen een hogere opbrengst te krijgen. De prijs zou dan lager gesteld kunnen worden en hij hoopte dat dan ook de mindere man deze gezonde groen te zou kunnen kopen en leren waarde ren. Omdat hij zelf de gehele dag op de tuin was, zorgde zijn moeder voor de verwarming, wat zij binnenshuis kon doen; van de keuken uit kon zij de ven tilatie regelen, hiertoe had Rius handig enige ijzerdraden aan twee tuimelraamp jes verbonden, die uit de keuken door middel van een paar handgrepen naar believen konden worden geopend en ge sloten. Moeder hoefde dan in de winter niet het huis uit en Rinus gaf elke mor gen en middag, voor hij naar de tuin ging, de nodige aanwijzingen. Hij nam ook proeven met verschillende soorten bemestingen, hij beproefde nieu we en minder bekende zaadsoorten en zocht naar verbeteringen en nieuwe va riëteiten. Ook de gecombineerde teelt had zijn aandacht en hij probeerde steeds geschiktere en voordeliger combinaties te vinden, dankbaar gebruik makende van mislukkingen en tegenslagen bij zijn baas, waarvan hij de oorzaak trachtte op te sporen, om ze dan zelf weer te verbeteren. Hij nam zelfs grondproeven en bestudeerde de verdelgingsmethoden van ongedierte, vandaar Gijs' vraag hoe het met de luizen en vlooien ging. Gijs was van zijn plannen op de hoogte, omdat Rinus tot voor korte tijd regel matig bij Hoos aan huis kwam en het dan vaak over zijn proefnemingen en toekomstplannen had, waarvoor zowel Gijs als Hoos, die hem reeds van kinds been af kenden, veel belangstelling toonden. Toen echter enige maanden terug het voorval met Marietje had plaats gevonden, was zijn enthousiasme aan merkelijk bekoeld, maar de liefde voor zijn tuin had toch de overwinning be haald, alleen zijn toekomstplannen had hij laten varen, die interesseerden hem voorlopig niet meer. Gijs wist wel wat er aan haperde, want hij was precies op de hoogte van wat er bij Hoos thuis was voorgevallen. Hij was echter zeer tact vol en bemoeide zich nooit met deze din gen, tenzij men hem er persoonlijk in kende, wat nog al eens gebeurde, want iedereen kende zijn eerlijkheid en waar deerde zijn eenvoudige, gezonde opvat ting, zodat zijn raadgevingen altijd zeer op prijs werden gesteld. Vaak werd hij dan ook bij moeilijkheden in vertrouwen genomen en hij hoopte, dat ook Rinus dit zou doen, want hij had hem graag ge holpen. Toen Rinus hem dan ook gek scherend tot antwoord gaf: „Bedankt voor de belangstelling Gijs, die maken het best", doelend op het ongedierte, waarmede hij een strijd op leven en dood voerde, vroeg Gijs: „En wanneer begin nen we nou voor ons eigen?" Hoewel hij anders altijd met vuur over deze kwestie sprak, zei Rinus thans zon der belangstelling te tonen: „Ach, daar heb ik vanaf gezien, dat wordt toch niks, de moeilijkheden om een geschikt stuk land en geld te krijgen zijn zo groot, dat ik er geen gat meer in zie". Zij waren nu bij het huisje van Hoos aangekomen. Gijs stopte en legde zijn hand op de arm van Rinus: „Nee, Rinus, mij ken je niet voor de gek houden, ik weet wel wat er aan schort, Marietje, hè?" Rinus' gezicht ver trok een ogenblik, maar voordat hij kon antwoorden, vervolgde Gijs: „Natuurlijk zijn er zwarigheden, dat snap ik, maar die ken jij wel an. Nee, jongen, dat gaat verkeerd, laat je kop nou niet hangen en denk aan je toekomst, wie weet hoe of ze jou later nog nodig kan hebben". (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 3