Jolly-Joy PEERLESS Q GAZELLE Heden gesloten Klaverruiters R.K. Landarbeidersbond „Sint Deus Dedit in het zilver Geen beste markt Ge komt op Neerlands wegen, Geen beter rijwiel tegen, Dan de GAZELLE snel en sterk, Het is het allerbeste merk. Verhuur van rijwielen en Solexen in „De Bijenkorf JAPONNEN Prima Fa Frans Zegel Kz. Coop. Boerenleenbank te Texel Gijs de Peur Donderdag heeft de Landarbeidersbond „St. Deus - Dedit" op luisterrijke wijze zijn 25-jarig bestaan gevierd. Deze dag werd 's morgens begonnen met enkele H.H. Missen voor leden en overleden vrienden van de bond. Het feestcomité, bestaande uit de he ren Jac. Schrama Gzn., Jac. Schraag Jaczn. en J. C. Rijk, had kosten noch moeiten gespaard om de leden en geno digden een genotvolle avond te kunnen aanbieden. Het was van dit comité goed gezien, dat zij een Amateur-Cabaretge zelschap uit Zwaag geëngageerd had, want dat heeft een cabaret-programma gegeven om nimmer te vergeten. De avond werd geopend door de voor zitter, de heer Jn. Schraag, die in het bijzonder de Zeereerw. heer pastoor, Weleerw heren kapelaans, de heer Ken ter van het Hoofdbestuur, het bestuur afd. De Cocksdorp, afgevaardigden van de K.A.B. en bijna alle leden met hun echtgenoten, het welkom kon toeroepen. Hierna nam de heer Kenter het woord. Hij ging eerst over tot de huldiging van een 4-tal jubilarissen. Als eerste de voor zitter, die 25 jaar de hamer gehanteerd heeft, de penningmeester, de heer Arie Barhorst, die 25 jaar de financiën van de vereniging op keurige wijze heeft ver zorgd, en onze vrienden R. Smit en G. Schraag, die van de oprichting af lid van onze vereniging waren. Dit huldeblijk ging gepaard met diver se cadeaux en het bondinsigne voor 25- jarige trouw. Hierna feliciteerde de geestelijke advi seur, kap. Stam, de vereniging, en troon de in een kort maar humoristisch speech- je Pastoor Persoon op het spreekgestoel te, die in een gloedvolle rede hulde bracht aan de vereniging en er op wees de Patroonheilige St. Dedit trouw als voorbeeld te nemen, omdat deze Heilige, door zijn harde en noeste arbeid, het hoogste loon had gekregen. Zeereerw. besloot met een zeer mooi gedicht uit ons bondsblaadje. De heer P. Smit sprak namens de K.A.B. en de heer Bos namens de afde ling De Cocksdorp. De secretaris, de heer Jac. Schrama, feliciteerde nog namens de vereniging en liet dit voor vriend Schraag en Bar horst vergezeld gaan van een kistje si garen en de wederhelften met keurige bloemen. Hierna was het woord aan het Caba retgezelschap, dat -ons bijna 3 uur lang op keurige wijze heeft laten genieten. De kennismaking met dit gezelschap deed ons nog meer verlangen en her haaldelijk moest dan ook het doek ge- NIEUYVE AVONTUREN VAN PIMBA Bombas doet veel zwaar werk Maar zover is het nog lang niet. Een olifant, die altijd in het wild heeft ge leefd, is zomaar ineens niet tam. Ieder een wil Pimba daar een handje bij hel pen, maar daarvan is de olifant niet ge diend. Zelfs van Pimba's vader moet hij niets hebben. Met Pimba kan hij best opschieten. Pimba verstaat de kunst met hem te praten. Bombas, zo noemt Pimba zijn nieuwe vriend, Bombas, kalm zijn. Je moet me helpen. Kom mee. Dan gaan ze samen naar de bosrand, waar de man nen bezig zijn bomen te kappen. En ge leid door Pimba sleept Bombas die zware boomstammen precies waar het neger jongetje ze hebben wil. Dat is wel naar de zin van de mannen, die anders zelf de stammen naar het dorp moeten slepen en met z'n allen zorgen zij er voor, dat Bombas iedere dag voldoend^ eten heeft. En Pimba is in de wolken. Hij durft nog niet goed met de olifant het bos in, want denkt hij, misschien wil hij dan niet meer terug. Nog een paar weken wachten, maar dan. haald worden. Zij toch hebben ons een avond gebracht, die de lachspieren druk in beweging heeft gezet. Kapelaan Stam was dan ook de tolk van ons allen toen hij dit gezelschap in het echte West-Friese dialect dankte, hetgeen de lachspieren nogmaals tot het uiterste bracht. Des anderen daags heeft een lid van het feestcomité dit gezelschap het eiland laten zien. Onze Westfriese vrienden kwamen niet uitgekeken. Opgewekt en in prima stemming vertrokken zij, en gaven op het dek van onze trouwe Dokter Wagemaker hun sluitingsnummer van de avond „Met even tijd voor jolijt". Onder dit gezelschap waren er velen, die hun vakantieplannen nu op Texel richten. En dit was dan het slotnummer van de luisterrijke viering van de R.K. Ar beidersbond „St. Deus - Dedit". Zij nog vermeld, dat het zeer gezellige bal-na verzorgd werd door een Helderse band, onder leiding van de heer Baten burg. R. HERV. GEMEENTE DEN BURG Zondag 16 juni doopdienst. Aangifte a.s. vrijdag n.m. 8 uur in de consistorie kamer. Op de 3de grote Texelse lammeren- markt werden maandag jl. 3100 lamme ren aangevoerd. De prijzen liepen van 60 - 75. De hoogste markt, bedongen door de heer De Haas van Oosterend, be droeg 85,De handel was zeer stug en ten aanzien van de transacties koes terden onze veehouders trouwens geen al te hoge verwachtingen, want de Leidse markt was nu niet bepaald hoopwek- kend: de prijzen lagen daar ongeveer ge lijk aan die, welke ze tijdens de tweede markt op Texel hadden betaald en de kooplieden waren nu dus bijzonder voorzichtig. Het gevolg was een zeer, zeer stugge handel, maar toch raakten nagenoeg alle hokken gemerkt. Ook dit kan haast niet anders, want men moet zijn produktie nu eenmaal tijdig afzetten, vooral als de grasgroei maar zo zo is. Wat „Leiden" aangaat: daar kopen de scholen en kerkgenootschappen voorna melijk tijdens de eerste twee markten en de handel vreesde, dat er in de „bóeren- handel" niet veel muziek zou zitten, dat in die sector deze hoge prijzen niet ge geven zouden worden. Dit houdt o.a. ver band met de gestagneerde export op Frankrijk en het feit, dat men de afge lopen winter nogal met verliezen onder het wolvee te kampen heeft gehad. De aanvoer was vrij hoog, want op de tweede markt waren er tweehonderd minder. Ook dit is uiteraard een factor. Door de aanhoudende droogte is men bovendien geneigd zijn dieren vlot op te luimen. Waren er een duizend lammeren minder aangevoerd, dan zou dit de prijs ongetwijfeld gunstig hebben beïnvloed. Nu moest men genoegen nemen met prijzen, die zeker 7-8 gulden lager wa ren dan vorige week, toenook niet iedere wolveehouder trouwens „zijn" prijs kon bedingen. De kooplieden verklaarden, dat het uitblijven van regen een rol speelde als mede, dat de wolveehouders aan de overkant ook nogal wat dieren bezitten. Die veehouders hadden, naar hun zeggen, vorig jaar lammeren aangekocht voor J 90,maar daar later slechts 80, voor terug ontvangen en dat animeert nu eenmaal niet, vooral niet, waar aan de overkant het houden van wolvee meer een bijkomstige zaak is, „een aardig heidje", zoals een overkantse boer het uitdrukte. De derde lammerenmarkten van de laatste tien jaar: Jaar Aanvoer Prijs 1947 2983 20—30,— 1948 2500 27—34,— 1949 2700 30—37,— 1950 2500 38—47,— 1951 2500 55—67,— 1952 2100 60—75,— 1953 2900 43—53,— 1954 3000 47—62,— 1955 2200 62—75,— 1956 2330 78—93 1957 3100 65—80,— ZAKENNIEUWS FIRMA MOERBEEK IN NIEUW PAND Eigenlijk is bovenstaand kopje niet helemaal juist: de fa. Moerbeek, Park straat, heeft slechts een deel van haar bedrijf verplaatst: de dames- en meisjes- confectieafdeling blijft namelijk in het bestaande pand gevestigd. Het nieuwe perceel is het domein voor vader en zoon geworden. Zaterdagmiddag is het geopend. Een moderne winkel, die al direct onweerstaanbaar lokt wegens de vakkundig ingerichte etalages, die met een keur van goederen prijken. Daar achter vinden wij dan de winkel, die op vallend mooi is dank zij het vakmanschap van de heer Han Bakker, timmerman, of mogen wij hem tot schrijnwerker promo veren?, te Den Hoorn, die zich te laatste tijd al minder gaat toeleggen op het timmeren van schapenkribben en al méér aandacht gaat besteden aan het vervaar digen van winkelbetimmering. Dat moet hij trouwêns ook wel, want diverse ver bouwende Texelaars hebben hem reeds hun opdracht gegeven. En daarmede hun vertrouwen geschonken. Wel, dit laatste i? beslist geen waagstuk, want Bakker verstaat zijn vak uitstekend. Het is jam mer, dat hij nog zo klein behuisd is. Er zit perspectief en (misschien?) ook brood in, temeer omdat hij concurrerend werkt. Maar dit verhaaltje heeft niet het hout, doch de textiel tot onderwerp. Wel, het éne wisten wij reeds: dat Moerbeek bereid is U te kleden, maar ons was wer kelijk niet bekend, dat deze firma zulk een enorme keuze toont: er hingen in twee van de vertrekken honderden cos- tuums. Hoe dat allemaal op ons kleine eiland kan draaien, is een tweede, maar de firma Moerbeek durft dit blijkbaar aan. Daarnaast beseft zij, dat je de toe komstige bezitter van een nieuw costuum, dat hem goed zit en tot heer maakt, in de gelegenheid moet stellen zijn keus te maken uit een enorme verscheidenheid. Wij stellen nu eenmaal hoge eisen, wij hebben nu eenmaal vaak het idee, dat je beslist naar de overkant moet om te kunnen slagen. Wel, dat is even beslist niet (meer) nodig. Texel kan ook wat dit betreft mee doen. „Dit is de enige speciaalzaak voor herenmode, herenconfectie en jongens- confectie van Texel", aldus de heer Sok. U kunt het met eigen ogen aanschouwen: waar U de blik ook wendt, alles behoort tot de garderobe van de heer der schep ping: costuums, jassen, lange, kortere - bekend onder de populaire naar Auto- coat - jackets, overhemden, dassen, sokken hoeden. Zo kunnen wij doorgaan. Van top tot teen kan de firma Moerbeek U kleden. Over de kwaliteit van de stoffen gelieve de klant zelf te oordelen: er is keus overigens voor iedere beurs. Wij noemden reeds één uitvoerder. Schilder D. Roeper heeft voor de moder ne beschildering gezorgd. Jac. Bruijn, Stenenplaats, voor het electra en de fa. Moerbeek, „Het Woonhuis", Hogerstraat, voor de stoffering. De fa. Moerbeek bestaat volgend jaar een halve eeuw. „Wij zijn mderdaad zeer bescheiden begonnen", aldus mevr. de wed. Moerbeek, „Mijn man was kleer maker bij I. Monté. Hij was een uitste kend vakman en had volop werk. Ons eerste winkeltje stond in de Warmoes- straat, waar thans de fam. A. Huizinga woont. 46 jaar geleden kwamen wij in de Parkstraat, waar zowel de meubel afdeling als de confectieafdeling geves tigd waren. Later zijn die gesplitst. De damesconfectie enz. krijgt nu in het pand wat meer ruimte, ook op de eerste ver dieping, die speciaal voor de meisjes zal worden ingericht". ONDER DE POMP Rentenaar, Oosterend Radio, televisie, was machines, centrifuges, stofzuigers. Kortom elk electrisch apparaat kunnen wij U leveren op gemakkelijke betalingsvoorwaarden. Wjj berekenen een zeer billijk tarief. Geheim houding verzekerd. MARTIEN BAKKER Rijwielhandel Zegel Den Burg Tel. 150 Zondags gesloten van half 12 tot half 6 TE KOOP enige gebruikte rugspuiten Dros Smederij, Tel. Eierland 229 Steeds vindt U de LAATSTE MODESNUF|ES De Bijenkorf toont U de modieus jeugdig kledende collectie Aller charmantste creaties van be roemde ontwerpers, in de nieuwste modestoffen uit binnen- en buiten land. U zult verrast zijn hoe elegant jeug dig deze fraaie japonnen u kleden. Modieuse modellen met wijde en extra wijde rokken, of met de ver laagde taillelijn, en de nieuwste hals lijn a la Parisiènne. De prijzen lachen U toe, maten 36 tot 46 34,75 - 29,75 - 24,75 Komt de Bjenxorf bezoeker, U zult gemakkelijk een keuze maken uit deze fraaie jOLLY JOY japonnen. Het is maar een weet, dat de Bijenkort U beter kleedt en dat U minder besteedt. DEN HELDER Frans seit ök: „Een vrolijke gast is niemand tot last!" En 't eet zo lekker weg hè, in buurmans grasland. VRAAGT Rijwielartikelen met het Peerless merk Het is Ie kwaliteit en ijzersterk Verkrijgbaar bij meer dan 1000 Peerless rijwielhandelaren in Nederland. De Texelse Peerless handelaren zijn: Den Burg: Bakelaar, De Koog: Kikkert. Kievit, Vonk, Zegel. Oosterend: Rentenaar. De Cocksdorp: Barends. Eierland: B. Dros. De Waal: Keizer. Oudeschild: Witvliet. Den Hoorn: Troost. HERKENBAAR AAN DE LICHTBAK Meer dan 1000 Peerless rijwielhandelaren in Nederland weten wat service is. Iedere maand een speciale aanbieding FEUILLETON door J. G. J. Bax 22. Jantje kwam met het geopende trommeltje en hield het Gijs uitnodigend voor. „Welke zou jij nemen, Jantje?" Beiden keken turend in het trommeltje. „Die Opa", wees Jantje aan. „Nee, die met het gaatje". „Die is veel kleiner". „Neem jij dan die grote maar, dan neem ik het kransje". „Ja. Moe?" vroeg Jantje eerst de toestemming van Moeder. „Toe dan maar, en dan weer netjes wegzet ten". „Ja, dan ga ik gelijk even kijken of Vader d'r aankomt". „Is er nog nieuws", vroeg vrouw Hoos. Zij kwam maar weinig in het dorp en was voor de nieuwtjes op Gijs aangewe zen, een beste bron,want er ontging hem niet veel. „Nee, niet veel, allenig heb ik Rinus nog gesproken". „Zo, had-ie nog wat bijzonders? Je heb hem toch zeker gezegd, dat ik het erg kinderachtig vind, dat hij nooit meer aankomt, wij hebben hem toch niks ge daan? En hij komt toch dikwijls genoeg voorbij!" Nee, daar hebben we het niet over gehad, maar je weet toch zelf wel, waarom hij liever wegblijft?" „Ja", zei vrouw Hoos zuchtend, „Marietje". „Ja, net". „Heeft-ie het nog over haar gehad?" „Ja". „En wat hebben ze nou eigenlijk ge had?" „Niks bijzonders volgens Rinus, maar er schijnt toch iets gebeurt te zijn." „Weet jij het van Jacob?" Verwonderd keek Gijs de vrouw aan. „Natuurlijk, iedereen weet het toch!" „En wat zei hij ervan?" „Hij dee eerst of het hem niks schelen kon, maar hij heeft later toch gezeid, dat ie gek op der was". Spijtig zei de vrouw: „Dat het toch zo gelopen is. Ik dacht vast, dat zij ook veel om hem geeft". „Dat doet ze ook, daar ben ik zeker van, alleen wil ze het voor der eigen niet weten". „Maar waarom hebben ze het dan toch afgemaakt, Gijs. Ze zal toch niet met Jacob meegaan als ze niks om hem geeft, nee, laten we ons maar geen illusies maken. Ik voor mij geloof, dat het tussen hun nog best in orde komt, Marie". „Laten we het hopen Gijs, want zo kan het niet blijven; ik voel dat er vandaag of morgen wat ge beurt". „Kom", troostte Gijs, „zo'n vaart zal het niet lopen, zegt Gerrit er nog wat van?" „Nee, dat is het juist, die is mij te stil, op een goeie dag barst de bom, ik ken hem precies. Ik ben zo bang, dat als ze nog langer met Jacob omgaat, 't wel eens te laat kon zijn". „Heb jij dan de laatste tijd nog met haar gepraat?" „Jawel, Gijs, maar ze wil naar geen rede luisteren, als ik er over begin wordt ze kwaad". „Zal ik dan eens met haar pra ten?" vroeg Gijs. „Ik ben er op slot van zaken een vreemde en„Een vreem de?" viel vrouw Hoos hem verwijtend in de rede, „dat weet je wel beter!" Ja, dat weet ik ook wel, maar ik bedoel maar bij wijze van spreken, misschien dat ze naar mijn wel luistert; ik kan toch altijd goed met haar opschieten en ze is toch altijd een beste meid geweest" „Je kan het proberen, Gijs, maar het zal wel moeite voor niks zijn". „De eerste de beste keer als ze mijn spulletje weer schoon komt maken, dat is de komende week woensdag, zal ik het er met haar over hebben. Baat het niet, schaadt het niet". „Waar zullen wij vanavond naar toe, Marietje?" „Ik weet het niet, Jacob", antwoordde deze lusteloos. „Zeg jij het maar". Het was zaterdagavond, haar uit gaansavond en zij hadden elkaar in de nieuwe wijk ontmoet. Haar avond was al bedorven, want toen zij zich aan het kleden was, had Vader, die de laatste tijd bijna niet tot haar had gesproken, ge vraagd: „Waar ga je naar toe vanavond? Ik waarschuw je, dat je niet met die knul meegaat en dat je niet te laat thuis komt! Half tien binnen, denk er om". Zij had geen antwoord gegeven en Moeder had haar toen zij wegging nog toegevoegd: „Doe nu wat je Vader ge zegd heeft, wat heb je aan ruzie. Je hebt toch niet met Jacob afgesproken?" Ja, dat had ze wel en Moeder mochthet gerust weten, ze deed toch niks slechts! „Ze moest het dan zelf maar weten, als ze maar zorgde, dat ze op tijd thuis was. Met een zorgelijk gezicht had Moeder haar laten gaan. „Doe je blouse van boven een beetje dicht", had zij haar tot afscheid nog toegevoegd, alsof zij hier mee alle moeilijkheden kon buiten sluiten. Zij wandelden in een van de weinige lanen in het zogenaamde dorpspark, waar het op zaterdagavond altijd erg stil was en de dorpelingen nooit kwamen. De jongelui zochten hun vertier in het dorp of trokken met de bus naar de stad. Langzaam liepen zij door de stille lanen, dicht tegen elkaar aan. Jacobs arm rond de schouders van Marietje. Zij waren 't park reeds doorgewandeld en Jacob had nog niets op Marietjes antwoord gezegd. Hij stond stil, trok Marietje naar zich toe en vroeg enkel maar „Marietje"? Zwijgend bleef zij tegenover hem staan, het gezicht naar hem opgeheven. Zij was tot rust gekomen en had het onaange name voorval thuis voor een ogenblik vergeten. „Ja, Jacob?" Even keek hij haar in de ogen Zij weerde hem echter af en zei „Hoe kun je dat nu vragen, als ik enigszins kan, kom ik, dat weet je, maar Vader wou het niet hebben". Zij liepen nu weer door. „Ja Vader", zei Jacob geraakt, „Wat kan die nou op mij tegen hebben: als het nu omgekeerd was". „Hoe omge keerd? Wat bedoel je daar mee?" Hun stemming was ineens omgeslagen nu de wederzijdse familie weer eens ter sprake kwam. Altijd draaide het, vaak ongewild, op dit voor beiden netelige onderwerp uit. Het liefst hadden zij er over gezwe gen, het was er echter eenmaal en het was onvermijdbaar. Steeds weer wekte het een zekere wrevel op, wel verzoen den zij zich later altijd weer, maar het bleef toch dreigend op de achtergrond van al hun denken staan. Ook nu weer. Zij begreep maar al te goed wat Jacob met zijn opmerking bedoelde. Natuurlijk dacht zij schamper, zijn vader had er geen belang bij de dochter van een arme visser in zijn familie te krijgen, maar als Jacob soms dacht, dat Vader iets on de centen van de rijke Vermeulen of hoopte er beter van te zullen worden had hij het toch mis. Tamelijk bits ginj zij tegen Jacob voort: „Omgekeerd! J< dacht toch niet, dat Vader er zo op ge brand is". Schuins keek zij Jacob aan die haar blik niet bemerkend, gering schattend de schouders ophaalde. „Trouj wen, dat is te zeggen, als het er tenminstT ooit van komt". „Natuurlijk", nam JacoM eindelijk het woord, „dat is toch eenjj maal afgesproken!" „Ja, tussen onii maar er zijn ook nog anderen die eeg woordje meespreken. Voorlopig wil Vadt al vast niet meer hebben dat ik omgar met je heb". Ongeduldig gooide Jacob zijn sigare weg en trapte ze nijdig uit. „Wat doe dat er toe. Als ik het bij mij thuis maa: voor elkaar krijg, zal je vader wel bij draaien". „O, dus wat er bij mij gebeurt interesseert je niet en dat ik terwill van jou doorlopend met Vader overhoo; lig, doet er zeker ook niet toe, hè!" „Natuurlijk", draaide Jacob bij, voelen de dat hij te ver was gegaan. „Kom, ji weet dat ik het niet zo kwaad bedoel" Hij legde zijn arm om haar schouder wa zij mokkend toeliet. Zo gingen zij zwij gend verder, denkend aan eikaars moei lijkheden thuis. Zij waren nu voor de tweede maal aat het einde van hun wandeling gekomen gedempt klonk hier de muziek uit hei „Plasbos". (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 4