's a - iM&ij® Rijkshogereburger school TEXEL 100 jonge hennen afwezig Rugzakken J. P. STAM verzekeringen Prima BABY WEEGSCHALEN visserij- benodigd heden J. P. STAM BREUKLIJDERS MONUMENTEN Verhuur van rijwielen en Solexen JAN AGTER Zondag vaderdag Vaderdag-geschenken Drogisterij A. v. d. Slikke Zondag vaderdag Alles voor vader in de SPECIAALZAAK Herenmode en confectie Fa J. M. MOERBEEK Kwaliteit Lage prijzen Gratis Dividendzegels ADELBORSTEN Een redacteur van Elsevier's Week blad had een interview met de comman dant van het Koninklijk Instituut voor de Marine te Den Helder. Boven zijn ar tikel staat „In het kielzog van Tromp". Dat het instituut te Den Helder is ge vestigd en niét op Texel hangt vermoe delijk ten nauwste samen met het feit, dat dit instituut nog „slechts" een eeuw geleden werd gesticht. Had men het zo omstreek de zeventiende eeuw in het leven geroepen, onzes inziens zou het Koninklijk Instituut voor de Marine thans op Texel te vinden zijn geweest. In die dagen was immers de rede van Texel dè plaats waar onze vloot zijn an ker liet vallen; Den Helder was toenter tijd voor de scheepvaart een hoogst on belangrijke plaats. De loodsen woonden niet te Den Helder, maar op Texel. Toen in 1825 het Noord-Hollands Kanaal ge reed was gekomen, had Texel zijn bete kenis voor de scheepvaart echter volko men verloren. De meeste loodsen ver lieten het eiland en de kapiteins, die vroeger op Texel woonden, vestigden zich meer en meer in Amsterdam. Wij kunnen hierover meer lezen in het be kende boek „Texel", door J. A. van der Vlis, die ons beschrijft hoe „Den Helder Oudeschild overvleugelde." „De haven werken van Nieuwediep boden weldra een beter en veiliger ligplaats dan de rede van Texel". En zodoende ontstond de vlootbasis Den Helder. Dit alles gebeurde na de roemruchte dagen van onze veelal onoverwinnelijke vloten, die onder commando stonden van Michiel Adriaanszoon de Ruyter, Maarten Harpertszoon Tromp en die an dere zeehelden, die eeuwig in onze ge schiedenis zullen blijven voortleven. En zoals ook de zee haar golven met eindeloos geduld op onze stranden laat aanrollen, als wil zij attenderen op het feit, dat Nederland en de zee hun con tact nimmer mogen verliezen, zo blijft de drang in het hart van menig jonge man aanhouden om „die" zee het ja woord te geven. Het ja-woord als „derde mantje" op een bottertje, het ja-woord als koksmaatje op een onzer kotters, het ja-woord als adspirant- stuurman ter koopvaardij, het ja-woord als toekomstig officier van onze Koninklijke Marine. En zo bouwen ook verscheidene Texel se jongens aan een toekomst, die op zee zal liggen. Het Koninklijk Instituut voor de Ma rine te Den Helder wordt momenteel ook door enige Texelse jongemannen bezocht en dit was voor ons aanleiding om dit instituut ook eens in onze kolommen naar voren te brengen, temeer omdat wij binnenkort een h.b.s rijk zullen zijn, met welks diploma men een goeie gooi maakt om geaccepteerd te worden als adelborst. Elseviers' Weekblad schrijft o.a. „Kolonel Goossens, de commandant MET VAKANTIE UIT CANADA Jan Schaap (26) en Joop van Leeuwen ,(27) zijn dezer dagen met vakantie uit Canada op hun geboortegrond terugge keerd. Drie en een half jaar geleden emi greerden zij. Het ligt in de bedoeling om eind september weer naar Canada terug te keren. Jan Schaap is bij Toronto werk zaam in een ijzergieterij en bij een Hol landse familie in de kost. Met de Engelse taal heeft hij al lang geen moeilijkheden meer, maar eerst viel dat niet mee, want hij had geen woord Engels geleerd, toen hij vertrok. Jan verdient een kleine zes tig Canadese dollars (op de boot kreeg hij ƒ3,95 voor een dollar uitgekeerd). Geen gek loon dus. In totaal is hij slechts vijf weken werkloos geweest en wel doordat de fabriek eerst haar voorraad kwijt moest. KROKUSKWEKERS, ATTENTIE! De controleur, de heer A. Lagerveld, verzoekt ons de krokuskwekers erop te wijzen, dat alle afgekeurde partijen ver nietigd moeten worden, Z 7 en op mag voor export worden afgeleverd, maar al vorens men tot de levering overgaat, dient men eerst door de controleur con trole te laten verrichten. Onder Z 7 moet worden vernietigd, waarbij eveneens door de bevoegd© instantie de controle dient te worden verricht. Plaats en tijd van vernietiging dienen daartoe aan de con troleur te worden opgegeven. TESO IIAD HET DRUK De mensen van TESO zullen zondag ochtend hun hart wel even hebben vast gehouden, want er bleek iets niet in orde te zijn met De Dageraad. Het euvel kon echter met eigen krachten vlug verhol pen worden en gedurende de drukke pinksterdagen heeft De Dageraad zich best gehouden. Ook de Dokter Wagema- ker en de Voorwaarts voeren af en aan. DE PUZZELTOCHT Ter gelegenheid van de Sportdag en het SVC-jubileum, bevond de finish zich bij café v.h. De Molen, te De Cocksdorp. Hier de uitslagen: Motoren, 46 deelnemers: 1. M. Kuip Czn., 8 strafpunten; 2. Cor Pool, 12 str., 3. Arie Brans, 35 str., 4. Aat van Liere, 36 str., 5. H. de Zwart 37 str., 6. André Ran 38 str., 7. M. de Waard 39 str., 8. R. de Vries, 39 str., 9. A. van der Vis 40 str., 10. S. Dijt 40 str., 11. M. de Vries 40 str., 12. A. Hin 40 str., 13. C. van Lente 40 str. Auto's, 31 deelnemers: 1. S. Keijser 36 str., 2. Houtop, Vasteland, 37 str., 3. D. Lemstra 38 str., 4. Rentenaar 39 str., 5. L. Garritsen 42 str., 6. G. Bak ker, 42 str., 7. B. Beumkes 43 str., 8. J. Zuidewind 44 str., 0. W. Koopman 44 str., 10. J. S. Dros 45 str. Snelbrommers, 31 deelnemers: 1 G. Bakker, „Atlas", 40 str., 2. A. Zegers 42 str., 3. M Eelman 43 str., 4. C. Ran 44 str., 5. D. Bakker 47 str., 6. J. Huisman 48 str., 7. A. Dijker 50 str., 8. R. Kok 53 str., 9. D. de Vries 55 str., 10. J. de Haas 55 str. Gewone brommers: 1. S. van Koningsveld 54 str., de enige van de zeven deelnemers, die de finish bereikte. van het Instituut, heeft déze visie op het beroep van marine-officier: wie het als een gewoon „baantje" opvat, dat een be paald materieel gewin afwerpt, moet niét naar Den Helder komen. De huidige maatschappij heeft voor de gewone baantjes-zoeker voldoende in petto. Maar hij die het als een roeping voelt marine officier te worden, hij die beseft wat het betekent zijn land te dienen, die een ge zonde drang naar het avontuur bezit en die er naar verlangt zijn krachten in het gevecht met de elementen te beproeven, die is in Den Helder niet alleen op zijn plaats, maar hij is er ook welkom. Hem wacht een interessant leven en een mooie toekomst. „Ik heb niets tegen klerken", zegt ko lonel Goossens, „maar officieren met een klerkennatuur kunnen wij niet gebrui ken. Zij oefenen een remmende invloed uit op de équipage in plaats van deze te bezielen en te leiden. Men dient terdege in te zien dat het Koninklijk Instituut leiders moet opkweken, leiders die straks als zij beëdigd zijn tot luitenant ter zee en als dan na verloop van tijd het ogen blik komt dat zij op eigen kompas gaan varen, buitengewoon grote verantwoor delijkheden moeten dragen, zowel tegen over hun bemanningen als tegenover de staat die hun een kostbaar schip toever trouwt". De kolonel Goossens lacht even. Hij is dit soort exclamaties eigenlijk niet ge woon. „U zult begrepen hebben", zegt hij, „dat karakter en geest hier veel gewicht in de schaal leggen. „Kennis is macht, karakter is meer" heeft men boven de deur van „het zaaltje" in de muur ge beiteld. Natuurlijk de studieresultaten zijn van belang. En de vraag of wat in theorie werd geleerd ook in de praktijk kan worden gebracht, moet volstrekt be vestigend beantwoord worden, maar misschien nog zwaarder weegt of de ka raktereigenschappen zodanig zijn dat zij de geschiktheid voor de officiersfunctie voor het leiderschap dus garan deren". „Welke vooropleiding is vereist, wil men als adelborst geaccepteerd worden, kolonel?" „In het kort gezegd gymnasium B en H.B.S. B voor de zeedienst, de technische en de elektro-technische dienst, terwijl voor officier bij de mariniers en de ad ministratie volstaan kan worden met Gymnasium A of H.BS.-A. Bovendien dienen zij een enkele uitzondering daargelaten jonger dan 21 jaar te zijn. Het verzoek tot toelating moet elk jaar vóór 1 juli aan Zijne Excellentie de minister van Marine worden gedaan". „En dan volgt uiteraard een keuring?" „Behalve aan een medische keuring, waarbij vooral de geestelijke stabiliteit op de korrel wordt genomen, moet de jongeman zich onderwerpen aan een psychotechnische test. En tot slot nog 'n soort mondeling examen dat door een uit zeven hoofdofficieren bestaande aan name-commissie wordt afgenomen. Daar maak ik zelf ook deel van uit. Wij weten dan al heel wat van de kandidaten af, hun eindexamencijfers, de uitslag van de psycho-technische test, het beroep van hun vader, hun huiselijke omstandighe den. Er worden hun allerlei vragen ge steld, waarop zij zich niet hebben kun nen prepareren. Vertel eens wat over de huidige situatie in Algerije.wat weet U af van de schoolstrijd in België. Hebt U wel eens iets van Goethe gele zenDat zijn de soort vragen die soms gesteld worden. Het gaat er ons om hoe zij zich hier doorheen slaan. De een reageert heel anders op zo'n tafel vol goud dan de ander. De een kruipt in zijn schulp, de ander blijft ongedwongen. Wij hebben er zelfs eens een gehad die ons een mop bes?on te vertellen, 't Was nog een goeie ook....". „U zei dat er ook naar het beroep van de vader wordt gevraagd. Kan dat van invloed zijn?" „Het milieu waaruit men voorkomt is 25 JAAR TEXELSE BOYS De Texelse Boys bestaan op donderdag 20 juni 25 jaar. Op zondag 23 juni zal dit feest worden gevierd. Wij komen hier t.z.t. uitvoeriger op terug. TEXELSE MARKT Aangevoerd dinsdag 11 juni 1957 2100 lammeren 6070; 1 koe 850950; 4 pinken 400500; 15 biggen 5065; 16 nuchtere kalveren 4065. FILMNIEUWS: „ZEVEN UUR SAMEN" Oorlog, mannen moeten naar het front of naar hun schip. Ook kapitein ter zee Hoskins moet afscheid nemen van de genen die hem lief zijn. Hij komt met verlof weer thuis, maar slechts zeven uren kan zij haar man bij zich houden, althans, zo is het voorlopige bericht. Maar zijn nieuwe schip gaat juist tijdens zijn verlof ten onder. Hierdoor wordt zijn verlof automatisch verlengd, echter, het afscheid valt daarna des te moeilijker. Hij wordt bij een volgende actie zwaar gewond, maar ondanks het verlies van een been zet hij door en stijgt van rang tot rang. De beloning voor zware opof feringen, de beloning tevens voor zijn dapper vrouwtje. „DE TWEE WEZEN" Naar wij vermoeden zal deze film, enige uren vol genot opleveren voor de bioscoopgangers. De film is vervaardigd naar een bekende roman. Een waarborg voor een goed in elkaar zittend verhaal is dus wel aanwezig. Hoewel de mede werkenden aan deze film nogal onbe kende namen hebben, zodat ons van hun spel niets bekend is, menen wij toch goed te doen u aan te raden deze film te gaan zien. De inhoud doet ons veel ver wachten van deze rolprent. Nederlands nieuws O.a.: Proefrit van de Trans Europ Express-trein; De Afsluitdijk 25 jaar; De dramatische voetbalwedstrijd in We nen. Wereldnieuws O.a.: De installatie van Oostenrijks President; Denemarken ontvangt zijn Koninklijke gasten; Kabinetscrisis in Frankrijk; De vliegende kachelpijp; Tor nado in het Midden-Westen van de Ver enigde Staten. bij het aanleggen van fatsoennormen na tuurlijk van belang, maar het doet er niet toe of men de zoon van een bank directeur of van een eenvoudige landar beider is. Als er dan aan sommige ma nieren van de laatste iets mocht ont breken dan wordt dat hier op het Insti tuut wel bijgeschaafd". „Zijn de opleidingskosten hoog?" „Per jaar 500 gulden en als deze door sommige ouders niet opgebracht kunnen worden dan is een gehele of gedeelte lijke kwijtschelding mogelijk. Wél die nen de adelborsten een contract te on dertekenen, waarbij zij zich verbinden tien achtereenvolgende jaren bij de zee macht te dienen Dat is geen wederin voering van de slavernij, doch een voor de hand liggende eis. De opleiding kost minstens het vijfvoudige en het zou wel heel gemakkelijk zijn een dure studie hier drie jaar goedkoop te volgen en dan met de opgedane wetenschap de burger maatschappij binnen te wandelen. In het laatste jaar bedraagt het zakgeld al meer dan de 500 gulden die per jaar voor de studie neergelegd moeten worden". „Welk percentage der adelborsten wordt beëdigd?" „Zo door de bank 80 van de 100. Van de 20 die falen verlaten er 10 reeds bin nen enkele maanden op eigen verzoek 't Instituut. Zij zien meestal zelf wel in dat het hun niet zal lukken. De andere 10 moeten de studie om een of andere re den afbreken. Doubleren bij voorbeeld Doubleren van een jaar is een gunst en als het nóg eens gebeurt dan volgt on verbiddelijk verwijdering van het Insti tuut. Hier kom ik terug op het feit, dat het zee-officierschap een roeping dient te zijn. De jonge mensen hebben vrijwil lig gekozen en de leraren en docenten mogen dus ijver, toewijding en enthou siasme verwachten. De marine houdt haar tradities hoog en wij verwachten van de jonge adelborsten dat zij zoveel eergevoel, trots, persoonlijkheid en corpsgeest bezitten dat zij zonder tegen kanting en met volledige overgave op gaan in het geheel". „Wordt er tijdens de opleiding al ge varen, kolonel?" „De jongstejaars worden scheepswijs gemaakt door middel van vaarmiddagen en ook volgt een detachering van één anderhalve maand op een schip. Zij moe ten daar aanvankelijk gewoon matrozen- werk verrichten om te weten wat daar aan vast zit. Ik zelf heb in mijn leer jaren wel kolen geladen en w.c.'s schoon gemaakt, maar dat is er tegenwoordig niet meer bij. In het tweede jaar krijgen de adelbor sten althans voor de zeedienst nog een tweede detachering van twee-en-een- halve maand op een schip, waar zij leren bestekken te maken, peilingen te ver richten en meer van dat soort werk. Ook gaan zij nog anderhalve maand naar de marine-vliegbasis Valkenburg. Maar in het laatste jaar zijn er geen detacheringen meer. Dan eist de studie al hun tijd op. De studie-resultaten zijn daarom zo belangrijk omdat het nummer dat zij op de ranglijst van het eindexa men verwerven, bepalend is voor hun verdere carrière bij de marine". „Als de studie voleindigd is, wat wacht hun dan, kolonel?" „Een benoeming tot luitenant ter zee der 3e klasse Een volwaardig officier is hij dan nog niet. Hij krijgt op de vloot een mentor die hem - laat ik het zo uit drukken - aan het handje neemt om de eerste moeilijke stappen op het pad der verantwoordelijkheid te leiden. Maar na zes maanden staat hij dan toch wel al leen op de brug. Dat mentorschap kennen wij ook op 't Instituut. Er zijn z.g. divisiechefs onder de officieren, waartoe de adelborsten zich kunnen wenden als er moeilijkhe den zijn. Ook krijgt elke jongste-jaars een oudste-jaars als „zeepa". Zelf is hi dan de „zeezoon". Deze verhouding zee- pa-zeezoon wordt dikwijls zeer hecht en vaak groeit er een vriendschap voor het leven uit. Dan zijn er nog bepaalde fa milies in Den Helder waar de jonkers een of twee avonden in de week in ge zelligheid kunnen doorbrengen. Officieel heet dat hun permis-adres, maar zelf spreken zij van hun „onderdakje", zoals ook het Instituut in het jargon der jon kers het Gesticht wordt genoemd. Er heerst hier wel een vrij strenge krijgs tucht, maar mogelijkheden om eens stoom af te blazen zijn er genoeg. En pretjes ook. Het jaarlijks assaut is zelfs vermaard. Ook wordt er veel aan sport gedaan en in de haven liggen jollen en BM's". „Is er voldoende toevloed van jonge adelborsten?" „Over het geheel genomen wel, maar het varieert soms. Het bedrijfsleven zuigt op het ogenblik veel bruikbare krachten weg". Buiten schettert een hoornsignaal. De lessen beginnen weer. Binnen het hek exerceert een kleine groep jongste-jaars met stramme armzwaaien en ondoor grondelijke gezichten. Voor de poort bewaken de bronzen kanons van het vlaggeschip van De Ruy ter de Van Speykmast, zo genoemd naar de steng die nog afkomstig is van de ka nonneerboot, waarmede Van Speyk de lucht m ging. Bij de laat3ie-jaars is de spanning groot, want voor hen nadert het moment waarop zij hun officierseed „bewust" en met volle innerlijke overtuiging" - zoals hun commandant dat formuleerde - zui len moeten afleggen. Eventuele candidaten voor het toe latingsexamen voor de Ie klasse kunnen nog aan de school Hoorn- derweg ol telefonisch (no. 558) worden opgegeven voor 18junia.s Ook voor de 2e en 3e klasse kun nen leerlingen worden opgegeven TEXELAARTJES Gevraagd een papegaaiekooi. Leyen, H55, P.H. Polder Vermist kleine br. hond met rode halsband. Beertje p.a. Fam. Daalder, Tel. 254 De Koog Te k. gevr. wind of hagelbuks. KI. Kalis. C78 n.b. De Cocksdorp Met grote vreugde en dank aan God geven wij kennis van de geboorte van onze zoon en broertje Hans JohanDes Lodewijk W T Bakker-Bakaer D. J Bakker Alice Den Burg, 8 juni 1957 Srhoonoordweg 12 Tydelijk adres: Weverstraat 38 Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze dochter Marjoke H. de longh G. de Jongh-Vader. Texel, 9 juni 1957 Weth. R P. Keijserstr. 10 Den Burg Tijdelijk huize Maris Stella De Cocksdorp De Heer en Mevr. MULDER-Westrup geven met blijdschap ken nis van de geboorte van hun zoon Gerard Johan Bernard Voorschoten, 8 juni Prinses Irenelaan 31 C. Eelman en A. M. C. Barhorst geven hierbij mede namens wederzijdse ouders kennis van hun voorgenomen hu welijk waarvan de voltrek king zal plaats vinden op vrijdag 21 juni a s. om 3 uur te Den Burg De Waal la Eierland E 20 Texel Receptie van 7—9 u nm. De Waal la. Met deze betuigen wij onze hartelijke dank aan familie, vrienden, buren en bekenden voor de grote belangstelling die wij met onze 40 jarige echtvereni ging mochten ontvangen H Keesom Alb. M Keesom-Witte Texel, juni 1957 Hartelijk dank voor de zeer vele blijken van be langstelling bij ons huwelijk en onze thuiskomst onder vonden. J Maas G Maas-Drach „Zandvrucht" TE KOOP J v d. Star, Het Noorden Verloren tussen Walenburg en Oosterend hamer en nijptang Gaarne bericht aan bovenstaand adres. Dokter Van Loon van 14 juni tot 3 juli Waarnemers dokter Elias en dokter Schalkwijk Apotheek geopend van 9—12 uur voor de schoolreisjes bij Goed en niet duur worden al uw ondergebracht door Ger Dros Bz. De Koog Tel. 351 te huur bij N. WONDER, Schilderend 8 Alle vindt u bij BROOKS Breukverband neemt al Uw breukbe- zwaren direct weg. Vraag gratis inlichtingen A. VAN DER SLIKKE T.o. Postkantoor GRAF.mïft4».a»--ata*i STOOMSTEENMOUWERU «vWFSTOEUZn LUTT1K OUDORP 25.ALKMAAR VRAAGT CATALOOUS Agenten G. BAKELAAR, Den Hoorn no. 32. M W. KOORN. Den Burg Wiihelminalaan 54. B. GIEZE, E 117a, Eierl. C. BOS Hol!, weg C57 Cocksdorp j. LOK, De Waal P. EELMAN, De Koog GELD credieten uitsluitend groot fl. 1600,— 3°/o zonder borg verkrijgbaar, voor elk doel en voor iedereen. Gemakkelijke voorwaarden, wisselende wachttijd. Vraagt inlichtingen „Samenwerking", Verstolk straat 31, Leeuwarden. met zo'n sierlijk Sportrijwiel van M. A. J. VONK Rijwielhandel Zegel Den Burg Tel 150 Zondags gesloten van half 12 tot half 6 Een mooie sortering Lotions, scheerstiften, zonnebril len, brillantines, enz. enz. De „Utina"- weidepomp de betrouwbaar ste, de handigste. Wij hebben ze regelmatig in vo rraad Smederij De Wit, Den Hoorn, Telefoon 212 PARKSTRAAT 8 Java wafels 250 gram 69 ct met 10 punten extra Lichte croquant choc. 150 gram 69 c met 10 punten extra Vruchten hagelslag 250 gram 38 c met 10 punten extra. Natuur azijn per liter fles 45 ct met 10 punten extra. Vliegenvangers 5 stuks 49 ct met 10 punten extra 1 kg le soort rijst en 250 gr rozijnen 158 met 10 punten extra. 250 gram Div. koffie 40 pnt 1 bus Hoornse rondjes 55 10 pnt Totaal 50 pnt 100 gram Div. thee 20 pnt 150 gram lange vingers 57 10 pnt Totaal 30 pnt 1 grote fles shampoo 1,25 met 20 puntet extra 10 stuk huish.zeep en 1 pak Crack Free 1,27 met 10 punten extra 2 pak groentesoep 96 ct met 10 punten extra Pé Dé Cor de Jong - Cor Lagerveld

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 3