MP Fa C. WITTE Te koop bromfiets (Rap) Vaderdag elektrisch scheerapparaat JAN AGTER een werkster soep- en braadkippen RUILEN WITTE's BAZAR cadeaux voor vader Houdt U van tomaten? Goudgele bananen f 1,10 per kg P. van Etten en Zonen ZITDAG boekhoudbureau van de L.T.B kunt U rekenen! Fa. F. ZEGEL Zn., STOFZUIGEN ERPES JUMBO STOFZUIGER Technisch Bureau Jan Agter Wegens vakantie is onze zaak gesloten van 24 t.m. 29 juni 1957 Fa, A. LANGEVELD Pz. Moeder, Electrohuis Bakker LEIDSE IVIARKT Aanvoer 1300 Texelse lammeren. Note ring van 60 tot 80 en 85 gulden. Handel was stroef. TEXEL-VLIELAND De eerste dienst op Vlieland zal wor den uitgevoerd op woensdag 19 juni a.s. Tweemaal daags kunnen wij dan van De Cocksdorp naar Vlieland en tweemaal daags ook van Vlieland (De Vliehors) naar Texel. (Zie adv.). BUNKERS OPGERUIMD Bij paal 17 zijn donderdagmiddag twee bunkers, die gevaar voor instorting op leverden, met behulp van springstoffen opgeruimd. Bij het Westerslag heeft men afgelopen winter ook veel betonnen gevaarten op geblazen, maar de restanten zitten er nog erg lelijk in de branding d.w.z. bij hoog water. Dan kunnen drie brokken de zwemmers en baders verwonden en het is daarom wenselijk, dat men ook dit restant opruimt. DE KOOG 50 JAAR BADPLAATS „De Koog een kwart eeuwbadplaats 19071932". Het staat met flinke letters in de Texelaar van woensdag 8 juni 1932, boven een enorm artikel, waarin de ontwikkeling van De Koog tot in de kleinste details wordt beschreven. Op 8 juni 1907 werd het strandhotel „Prinses Juliana" namelijk door de heer J. Flens Pzn. officieel geopend. „Met de stichting van dit hotel", zo schreef de krant in 1907, „worden de eerste stappen gedaan om van Texel een badplaats te maken, een bescheiden begin, dat vérstrekkende gevolgen kan hebben indien het lukken zal de stroom van toeristen naar ons eiland, naar De Koog te trekken. Een badhotel", zo merkte de redactie op, „is dan immers onmisbaar". Het hotel bood plaats aan45 gasten, maar in vrij korte tijd was het door het gehele land bekend om zijn gunstige ligging, zijn comfort en.zijn keuken. Ook het paviljoen, dat op 2 juni 1907 was geopend, was voor velen een grote attractie. Na het overlijden van de beer Flens, in wie wij de grondlegger van onze badplaats blijven eren, zette mevr. Flens het bedrijf nog enige jaren op dezelfde voet voort. Daarna werden hotel en paviljoen gekocht door de heren P. Kikkert en zoon, die reeds hotel „De Lindeboom" exploiteerden en voor enige tijd ook het tegenwoordige „Witte Huis" als dépendance gebruikten. Op 3 juni 1928 werd op de buitenste duinrichel een geheel nieuw paviljoen geopend, terwijl in 1929 een belangrijke verbouwing van het badhotel zelf werd voltooid, waar door het aantal bedden tot 100 was ge stegen. Jaar in jaar nam het bezoek aan De Koog toe, met gasten uit binnen- en buitenland. Met de bloei van het badhotel hield die van De Koog gelijke tred. Wij zullen niet uitwijden over de onvermoeide po gingen van ons gemeentebestuur om de badplaats te geven wat haar toekomt. Ook het rijk bleef niet achter. De bad plaats ging gestaag vooruit en de Kamer van Koophandel meldde dan ook, dat De Koog zich snel ontwikkelde en de Ka mer er niet aan twijfelde, of binnen af zienbare tijd zou dit dorp behoren tot de meest geliefde plaatsen van ons land, „omdat hier alle factoren aanwezig zijn die een plaats voor vreemdelingen aan trekkelijk maken". De pogingen om De Koog tot badplaats te verheffen dateren echter al van ver voor 1907, want reeds in 1888 stelde de firma Koning en Co. pogingen in het werk te De Koog een badgelegenheid te stichten. Ze faalden, maar J. H. Moojen had meer sukses en kon op 9 augustus 1896 zijn badpaviljoen openen. Daarmede begon in feite de glorie van Texel als vakantieoord. Bij informatie bleek ons, dat het vijf tig-jarig bestaan van de badplaats door omstandigheden niet gevierd zal worden. Jammer, maar begrijpelijk tevens, want waar halen wij de tijd vandaan om tij dens het drukke seizoen om een feest op touw te zetten? KLEUTERSCHOOL OUDESCHILD Donderdagavond is de jaarlijkse ouder avond en ledenvergadering gehouden van de Koningin Wilhelminabewaar- school te Oudeschild. Het Bestuur deed verslag over het afgelopen schooljaar. Uit dit verslag bleek, dat 1956 voor de school een voor spoedig jaar is geweest, niet in het minst dank zij de van overheidswege ver strekte subsidies. De financiële mogelijk heden van de kleuterschool zijn hier door wel zeer verruimd. Met zeer veel genoegen namen de aan wezigen kennis van het besluit van de gemeenteraad om te Oudeschild een nieuwe kleuterschool te bouwen. Daar de bouwmogelijkheden zeer beperkt zijn, heeft het Bestuur aan de gemeente ge vraagd te Oudeschild een nood-school te bouwen. De huisvesting in de oude school is n.l. buitengewoon slecht en voldoet aan geen enkel terzake gesteld voorschrift. In feite is de situatie on houdbaar. Van vele zijden werd de hoop uitgesproken, dat er zeer binnenkort een betere huisvesting beschikbaar zal zijn in de vorm van een nood-school. Als bestuursleden traden af mevr. H. Bakker-Keijser en de heer C. Bakker. Laatstgenoemde heeft gedurende vele jaren zitting gehad in het Bestuur. De voorzitter bracht hem hartelijk dank voor het vele, dat hij voor de ontwikke ling van de school heeft gedaan. Beide aftredenden waren niet herkiesbaar. Als opvolgers in het Bestuur werden geko zen mevr. T. Vlas-Room en de heer H. Wessels. Tot slot gaf mej. A. C. van der Horst, hoofdleidster van de school, nog een in teressante uiteenzetting over enkele za ken van het kleuteronderwijs. Texelse Boys-nieuws Zaterdagmiddag (heden) worden alle leden op het veld verwacht om dit in orde te maken voor de viering van ons 25-jarig bestaan. Er is zo nog wel het een en ander op te knappen, dus laten we proberen allemaal te komen, opdat het nu niet op een paar mensen aan moet komen. Wie gereedschap heeft, wordt verzocht dit mee te nemen. REIS COOP. AANKOOPVERENIGING Het personeel en de bestuursleden, alsmede de onafscheidelijke wederhelf ten hebben deelgenomen aan de reis, ge organiseerd door de Texelse coöperatie ve aan- en verkoopvereniging. Doel was Zeeland en België. Een der dames zond ons het hiervolgende verslag: Wij gingen met de eerste boot, die al erg vol was, want diverse reisverenigin- gen waren aan boord. In Den Helder stond onze bus al klaar en daar startten we al zingende „Rij maar an ossenwa, rij maar an". We gingen in één ruk door naar Rotterdam, wat op zichzelf al een pracht reis was, al dat voorjaarsgroen en bloemen onderweg, daar genoten we al erg van. Om kwart over negen stonden we bij de Spido boot, die om half tien vertrok voor een rondvaart door de ha vens van Rotterdam. Op deze boot kon den we koffie drinken en een broodje eten, waar druk gebruik van werd ge maakt. Wat een fantastisch schouwspel, al die schepen, grote en kleine, al die kranen en gebouwen. Men kan begrijpen, dat Rotterdam veel van zijn welvaart aan deze havens heeft te danken. Ook 't monument van de Koopvaardij is als 'n symboot van de centrale plaats, die de scheepvaart in het bestaan van deze stad inneemt. Na de rondvaart gingen we naar de tunnel, welks gebouwen we steeds al voorbijgevaren waren. Hier stapten we weer uit en liepen door de tunnel heen. Van Rotterdam ging het toen naar Fijnaard (N.B.). Hier werd eerst weer koffie gedronken en gegeten en toen om twee uur naar het veilingsgebouw, waar een diepvriesinstallatie werd bezichtigd. Hier was veel belangstelling voor, wat ook bijna niet anders kan, want als men dit een keer ziet, wordt men beslist en thousiast en gezien onze plannen om op Texel zoiets te krijgen, zou ik alle reis- verenigingen willen adviseren: bezichtig op Uw reizen één van deze installaties. Om drie uur ging de reis weer verder en reden we over Zuid-Beveland naar Walcheren. Middelburg was nu het doel van de tocht. Het was jammer dat het af en toe wat regende, zodat het zicht niet erg goed was. Toch kon je wel zien, dat het land hier ook een droge tijd gehad heeft. Het vlak bij Middelburg staande coöperatiegebouw gingen we eerst be zichtigen. Dit was een zeskantig gebouw met de machines in het midden, zodat de opslagruimte er rondom heen lag en men geen verre en diepe hoeken had. De di recteur, die ons rondleidde, was dan ook zeer trots op dit mooie gebouw. Hier wordt veel voor export klaar gemaakt. Momenteel was men daar bezig met erw ten en karwij. Er stond een grote silo naast, die we ook graag wilden bekijken, maar helaas was er geen sleutel te vin den die op de deur paste, zodat dit geen doorgang kon vinden. Het was ondertussen droog maar koud geworden, zodaf we blij waren weer in de bus te kunnen stappen en naar ons hotel konden rijden. Hier was onze vroe gere eilandgenoot, de heer Oskamp al aanwezig. Nadat allen hun kamer was gewezen en we ons verfrist hadden, kon den we aan tafel gaan. De heer Dros hield een kort tafel- speechje alvorens we begonnen en de heer Oskamp, directeur Prov. Zeeuwse V.V.V. aan het diner een gloedvolle rede; ook de heer Meindertsma liet zich niet onbetuigd, en tot slot kwam de heer Dros weer aan het woord We hebben allen heerlijk gegeten. Het was de bedoeling, dat de heer Oskamp deze avond en de volgende dag onze gids zou zijn. We gingen 's avonds Middelburg be kijken. De kern varj de stad is geheel verwoest geweest, maai precies in de oude trant weer opgebouwd. De prach tige grote kerk is geheel gerestaureerd, maar met het oude abdijgebouw is men nog bezig. Kolossale gebouwen zijn dit. Het doel van deze avond was miniatuur Walcheren. Al die lichtjes van dit minia tuur Walcheren sorteerden een sprook jesachtig effect. De heer Oskamp wist veel te vertellen van dit eiland in minia tuur, waar we de volgende dag in wer kelijkheid zouden rondtoeren. Na alles grondig bekeken te hebben, gingen we na een wandeling door de stad, weer op ons hotel af. De volgende morgen waren we allen weer op tijd present. Om half negen werd weer gestart om te toeren over Walcheren, vroeger genoemd de tuin van Nederland, maar nu waren het alle maal jonge bomen. In de oorlog is door dijkbreuk bij West-Kapelle alles ver woest geweest. Het was prachtig helder weer. We zagen, dat de werkhaven al gereed was voor de afsluiting tussen Walcheren en Noord-Beveland. Dat eiland konden we ook duidelijk zien. Zelfs Schouwen en Duiveland was daar achter duidelijk zichtbaar. Het was een prachtig landschap waar we langs reden en vele dorpjes herkenden we weer van de vorige avond. Op Walcheren wonen 80.000 mensen; de duinen zijn er erg smal en ook niet vrij toegankelijk. Toch is er veel vreemdelingenverkeer. Vooral uit België komen er veel gasten. Vanuit Vlissingen gingen we met de veerboot naar Breskens. Wat een pracht boot is dat. Het vervoer voor tweede klas is vrij; eerste klas moet men 20 cent beta len. De boot schommelde nogal, vooral vlak voor de haven was het wel heel erg. Met twintig mmuten varen waren we er al. Vanuit Breskens gingen we door Zeeuws-Vlaanderen en de Braakman, die was vijf jaar geleden is ingepolderd. Bij Hulst gingen we over de grens. Nu was Antwerpen het doel. Onderweg had ieder al 30 francs ontvangen en verder kan men zoveel lenen als men wilde. Er werd uitgestapt op de Meir en vandaar ging het naar een groot warenhuis, waar men ook eten kon. Ieder kon hier een maaltijd uitzoeken voor z'n 30 francs naar eigen smaak en genoegen. Antwer pen is de Vlaamse hoofstad. Het viel mij op dat er niets in het Frans geschreven werd. Neem nu b.v. coupon zoals wij dat schrijven, maar in het warenhuis zagen we staan koepons. En dan al dat gere ken, het was vermakelijk om al die da mes en heren eens gade te slaan; zoveel francs, dat is zoveel maal 8. Wat hebben jullie toch lastig geld, wat een gereken, zeiden we tegen een winkeljuffrouw. Ja, zegt ze, maar dat vinden wij van het Hollandse geld. Om half vijf moesten we weer vertrekken uit Antwerpen en om half zeven waren we in Rotterdam, waar we koffie dronken en een lunchpakket kregen. Van Rotterdam weer op huis aan, want we konden met een extra boot naar Texel. Het was een prachtige zomeravond en we maakten nog een ommetje door de Haarlemmermeer, en vaak werd er uit volle borst gezongen. Ook werd er een druk gebruik gemaakt van de microfoon, die roodgloeiend stond, zoals de heer Dros opmerkte. Ook de dames lieten zich niet onbetuigd en het was dan ook een bar gezellige thuisreis. Het was alleen zeer jammer, dat we 3 keer een wagen- zieke hadden op deze reis. Om half elf waren we in Den Helder en om elf uur voeren we weg, na een hartelijk afscheid van Cees, onze chauf feur. Te middernacht waren we thuis. Het waren twee onvergetelijke dagen. Alle hulde aan hen, die deze reis hebben uitgestippeld. Alles was uitstekend ge organiseerd. We hopen dan ook dat het ons nog eens vergund mag zijn om weer eens een reis van de coöperatie te mogen meemaken. NIET VOOR BROMFIETSERS Het fietspad De Dennen-De Koog mag niet door bromfietsen worden bereden. De politie zet overtreders op de bon. Het is erg jammer, dat deze maatregel moet worden getroffen, want een zeer groot percentage tweewielers bestaat tegen woordig nu eenmaal uit bromfietsen en dit aantal zal ieder jaar toenemen. In zoverre heeft dit toeristisch fietspad maar beperkte waarde. Het is echter niet mogelijk gebleken tot een compro mis te komen, want de brommers-met- haast zijn een gevaar voor de andere, rustige gebruikers van dit prachtige pad. Wanneer alle bromfietsers hun snelheid beperkten, zou er uiteraard geen bezwaar tegen kunnen bestaan om dit pad ook voor de bromfietsers te openen, maar zo als de zaken thans liggen is dat niet ver antwoord. Blijft echter de vraag of het met mogelijk is voor dat pad een maxi mum snelheid in te voeren. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur Ds. Van Reijendam Doop De Cocksdorp 10 uur Ds. Soesan Den Hoorn 10 uur Ds. H. Snoep Extra collecte Restauratiefonds De Koog 10 uur Ds. J. A. van Boven De Waal 7.30 uur Ds. J. A. van Boven Oosterend 9,30 uur Ds. Klijnsma Oudeschild 11 uur Eerw. heer Veldhuis GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 uur Ds. Goedendorp Half acht Ds. Goedendorp Oosterend 10 en 3 uur Ds. Scholten GEREF. KERK (onderh. art. 31, K.O.) Oosterend 10 en 3 uur dienst in de Doopsgezinde kerk DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur Ds. v.d. Zwaag De Waal 11.15 uur Ds. van der Zwaag Oosterend geen dienst. Woensdag 19 juni Doopsgezinde zuster- kring Oudeschild. TEXELAARTJES 3 regels 0,80; elke regel méér 0,20. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nr. 0,20 meer. Inkoop en Verkoop van 2e hands meubelen en gebruikte goederen. J. longedijk, Schil dereinde 60 Telefoon 477 Passagebureau Velthuys Den Helder, houdt Maandags van 10.3C tot 1 uur zitting in Hotel Texel. Emigratie, Passages naar Afrika, Aus tralië, Amerika, Canada, enz. Oud-Deurwaarder Prins en wnd. Deurwaarder van Twuijver houden maandag van 11 tot 2 u. zitting in Hotel „Texel" (verkopingen, rechtza ken, incasso, kosteloos advies in pachtzaken). Voor verhuizingen, emi gratie-verpakking en opslag met verzorging documenten en verzekering. Vraag prijsop gave V.T.B., Den Burg, Tel.85 P. C. Kaan, Ruygweg 101 Den Helder, voor emigratie verpakkingen naar alle delen der wereld. Zendt ons bericht en wij komen U thuis bezoeken. Te k. enige gebruikte melk- wagentjes. H. Barhorst. sme derij Molenstr. Wie leende of gebruikte van ons een pro- paangasflesje met brander. Tevens vermissen wij een ijzerzaagbeugel. Wij zijn er om verlegen, het is ons ge reedschap Electrohuis Bak ker Te koop wegens overcompleet tafel,2 leunstoe len, klok,lamp, trap, electrisch komfoor, 12 els Chinamat, 1- pers. ledikant houten, 4 stro matrassen, bloementafeltje, houten driepoot, nieuwe ka chelpijp, 30-liters weckflessen A. Henkes, Waalderstr. 11 Kantoor en directie hout rijke Pe - Ge woningen ver plaatst van Den Burg naar Pe-Ge woning Bouwterrein Den Hoorn Te huur laad- vork voor bevest. op iedere tractor met driepunts ophan ging v.oor hooiruiters, tollen en graanschelfjes. Eventueel ook met tractor en chauffeur Nic. Dros, Harkebuurt, Tel. 383, 019 Aangeboden een zomerhuisje afmetingen 6x3 geheel van board en uitneem- baar. Te bevr. J. Driegen, Narvastr. 16, Zaandam Te k. z.g.a.n. koffiemolen, was- molentje, weckflessen met houder. Dros, Bland en Berg Eierland telef. 231 Te k. plm. 30 hennen R.I.R. (16- weeks) 2 parelhoenders en een goed kippenhok 4x3 m. Tegen bill. pr. C. P. v. d. Werve. Witte Hoek C86 - Te k. 30 9-weekse hennen, reds Ook bij gedeelten. Te bevr. J. Zijm Kogerweg K76Te k. beste r. ster aardapp. 35 kg f5,25 (zonder spruit) Bak ker, Ada v. Hollandstr. 16 Te k. prachtige Rolleicord 3a met Xenar 35. in paraattas. Schilderend 89 Wie heeft bij vergissing mijn bij hotel Texel staande fiets meege nomen? W. Grisnich, Koger- straat 54 Te k. 2 ha grasgewas. M. C. Langeveld, Kogerweg tel 214 Goed tehuis gezocht voor een paar jonge poesjes. Adres Binnenburg 3 Te k beste melkgeit en |onge geit 8 w. oud. Gerrit Witte, Molenstr. 71 Te k 32 blank gelakte fauteuils (houten zitting) als nieuw, wegens overcompleet f 15 p st. Zeer geschikt voor zomerhuisjes. M. Meurs, Oostwoud Nh. tel. Midwoud 310 Drie jonge katjes, dol op Felix, zoeken goed tehuis Emmalaan 10. Der. Burg Verloren een blauwe overall in Den Burg. J. Jongedijk, Schildercind 60 Verloofd JANNY VLAMING en CO FREDERIKS med. drs. 17 juni 1957 Rotterdam N Heemskerkstr. 58a Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de hulp en vele blijken van belangstelling bij het onge val van onze TINE. In het bijzonder dokter Schalkwijk, zr. Harinck en de heer Hakker. Fam. R de Vries Kogerweg gebruikte grasmaaimachi- nesengebr gecombineerde (Nichelsons) S. Rentenaar, Oosterend Tel. 227 TE KOOP stoelen, tafels, ledikanten, kastjes, Esse fornuis. J. H. Geus Te koop aangeboden Te bevr. na 6 uur. G. Dijker, 't Noorden O 139 TE KOOP Ramen en deuren met ko zijnen, houten en ijzeren balken en een pracht partij telefoonpalen J. H. Geus, Verrast vader met een Philishave Remmingthon Braun Techn. Bureau Voor een jongen van 12 jaar die reeds eerder op een boerderij werkte wordt gedurende de a s vakantie een tehuis gezocht op een boerderij op Texel waar hij kan meewerken. Liefst waar ook andere kinderen zijn. Brieven met opgave van kosten aan Mevr. Scliiebergen-Prins, van Heemstralaan 67, Arn hem. GEVRAAGD: voor 1 of 2 dagen p w. Bakkerij De Gouden Aar Ooslerend De Nutsspaarbank is open Zaterdags van 10,30-13, Maandag tm vrijdag van 9 tot 15. Vanaf 24 juni weer normaal Kogerstraat 34, Den Burg Gevraagd voor de zelfbedieningswinkel nette meisjes of gehuwden voor hele of halve dagen mogen ook scholieren zijn R. Daalder, „'t Centrum" De Koog, Texel Dagelijks verkrijgbaar Fa Plaatsman Cornelisse tel. 195 Tijdens de grote drukte bij ons op de 3e pinksterdag hebben wij per abuis aan iemand voor wie wij een beugeltje aan zijn polshor loge gezet hebben, een ver keerd horloge, met een bij ons gekochte Fixoflex band (welke banden wij ook beneden de winkelprijs verkopen) meegegeven. W'l deze persoon dit a.s. maandag even komen rui len voor zijn eigen horloge Rijkserkende Uurwerkenhande! DE KLOKKENDOKTER Waar de Zwitserse kwali teitshorloges altijd tot 25 gulden beneden de winkel prijs verkocht worden en bij elk horloge volledige schriftelijke garantie gege ven wordt Maandag op de markt aanwezig. is ruim gesorteerd in Asbakken Portemonnees Rijbewijsetuis Vader lepeltjes Aanstekers div. soorten Portefuilles Kop en schotels Dasspelden, enz. enz. Tel. 79 Den Burg Tel. 296 Oosterend Kom dan maandag eens kijken naar onze standplaats voor de Boeren leenbank. Er is grote voorraad tegen zeer scherp gestelde prijzen. Verder grote voorraad verse sla, andijvie, postelein, bloembool, komkommers, spitskool en worteltjes Mexcicaanse sinaasappelen, honingzoet 6 en 8 f 1. Hollandse Jonathans vanaf 3,5 kg fl.-- Vermoedelijk verse aardbeien zo van de tuin I Kom vroeg, om 8 uur zijn wij weer present. Dan hoeft U niet te wachten en kunt U 's middags aan talel nog smullen van onze eerste soort producten. Fruithandel Tel. 231 Schagen In verband met de 2e pinksterdag wordt de zitdag van juni verschoven naar 8 juli a.s. De complere bromfiets zonder extra kosten voor accessoires. Comfort voor twee. Keuze uit 3 modellen Zeer gunstige financieringimogeltjkbetd. Vraag eens nadere bijzonderheden bij: Rap Service-station Den Burg, Telefoon 150 kan anders, beter, sneller met in zijn ongekende nieuwe vorming ligt zijn kracht Prijs f 142,50. U kunt bij ons een een scheerapparaat op proef krijgen voor uw man (Vaderdag Dan heeft u geen risico Telefoon 153 De „Utina"- weidepomp de betrouwbaar ste, de handigste. Wij hebben ze regelmatig in voorraad Smederij De Wit, Oen Hoorn, Telefoon 212

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 2