Gijs de Peur t Weer was weer best in tiiijde Op spannende dagen tweede blad TEXELSE COURANT ZATERDAG 15 JUNI 1957 „DAGELIJKS DEMONSTRATIE VAN WEVEN EN BOETSEREN" Volgens de nieuwe folder van onze Oudheidskamer wordt dagelijks in dit gebouw, gelegen aan de rand van de Stenenplaats, geweven en geboetseerd. Twee zeer oude ambachten, want toen men er genoeg van had om de bout van het wild rauw-weg te verslinden kwam men op het idee een pannetje te fabri ceren en een oventje aan te leggen, waarop het vlees kon worden gaar ge sudderd. En toen er één vrouw met een geweven kleed om de taille verscheen, volgde de rest automatisch, want in zo'n kleed kon je allerlei patronen ver werken. Het was een hele stap voor waarts, vergeleken bij de vacht-zonder meer. De oer-tijd vinden wij derhalve in onze Oudheidskamer niet terug, wél twee van de oudste vormen van beschaving en de dames, die wij daarmede bezig za gen toonden hun vaardigheid aan elkeen die daar maar interesse voor aan de dag legde. In de statige opkamer stond het weefgebouw en in de keuken, naast de fraaie schouw had de boetseerster :ich geinstalleerd: het was mevr. Ro- drigues, voor vele Texelse dames geen onbekende, want afgelopen wintersei zoen mocht zij zowel voor de Bond van Pliattelandsvrouwen als voor de afdeling van de R.K. Vrouwenbond een demon stratie geven, bovendien werd men toen in de gelegenheid gesteld om zelf de klei naar eigen inzicht vorm en karakter te geven. Of velen daar in geslaagd zijn? Wij be twijfelen dit, want boetseren is een vak apart. Mevra Rodrigues bleek zeer be dreven in de omvorming van het geest loze materiaal tot een levend scheppings werk. Het leven straalde uit de medail lons, uit de kannetjes, die ring-voor- ring zijn opgebouwd, uit de kandelaars, de koekbakjes, de gebakbordjes, de no tenbakjes en wat niet al. „Handwerk" stond erbij. Inderdaad, hier vindt U het oude, originele handwerk terug. Ieder voorwerp getuigt van de scheppingsdrang van de maakster, ieder voorwerp ver schilt weer van het voorgaande of vol gende. „Zonder aanwending van werk tuigen, op de primitiefste manier". Zoals in Zuid-Amerika, maar dan in het bin nenland, waar volksstammen nog steeds allerlei gebruiksvoorwerpen vervaardi gen, zonder gebruik te maken van de draaischijf, welke de pottenbakker als onontbeerlijk moet voorkomen. Deze primitieve volkeren beschikken ook over oventjes, maar de finishing touche ont breekt: aan glazuren komen ze daar niet toe. Mevr. Rodrigues uiteraard wél en wij hebben gezien, dat zij ook daaraan de uiterste zorg besteedt. In dat stille vertrekje van ons oud- heidsmuseumpje hangt dan ook de ver trouwde sfeer, waarin de vakman van de oude stempel in het zweet zijns aan- schijns zijn brood tracht te verdienen. De glorie van het ambacht, dat lijnrecht tegenover het geestdodende gezwoeg aan de lopende (fabrieks-)band staat. Hoe zou het derhalve mogelijk zijn om in die geestdodende sfeer een lévend iets te kunnen scheppen? Een voorwerp, waar in de vervaardiger zijn ziel en liefde zou kunnen leggen? Alleen, waar de oude glorie van het ambacht zich heeft kun nen handhaven, kan het individuele werk tot rijpheid komen, zoals onder de vak kundige handen van mevr. Rodrigues, die wij gaarne veel bezoek en goede za ken toewensen, want ook hier zal de liefde voor het vak zich uiteindelijk be loond willen zien. Pension- of hotelhouders, die op een zonloze dag eens met het probleem zit ten hoe zij hun gasten kunnen amuseren, adviseren wij gaarne de gasten te atten deren op het werk van deze talentvolle boetseerster. Natuurlijk verzuimen wij daarbij niet een bezoek te brengen aan de afdeling handweven, want ook daarin heeft de vervaardigster een schone ge legenheid om haar vakkunde, haar ta lent tot uitdrukking te brengen. BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Werkdagen: Van Texel: 5.20, 7.40, 10.25, 13.05, 15.30, 18.10. Van Den Helder: 6.30, 9.20, 11.40, 14.20, 16.45, 19.35. Zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7.40, 10.25, 16.00, 18.25 Van Den Helder: 9.20, 11.30, 17.15, 19.30 FEUILLETON door J. G. J. Bax 24. Aandachtig had Gijs toegeluisterd en overtuigd ja geknikt, maar niettemin had hij zijn opbergsysteem gehandhaafd. Hij was het nu eenmaal zo gewend en zou zijn dagelijks ritueel niet gaarne hebben gemist. Met een zucht van vol doening stond hij op en begon bedrijvig zijn schuit rond te trippelen. Hij ver wachtte die middag Marietje, die zoals elke week de boel een beetje kwam doen. Het was hem nooit geheel duidelijk waarom dit nodig was, nu ja, hier en daar lag een beetje stof, de mat op de grond was natuurlijk een beetje knarse- rig en het hoekje naast het trapje, waar zijn keuken was, een ietsje vettig en de ramen een weinig aangeslagen van het roken, maar overigens zag de boel er toch netjes uit. Hij was in de roef druk aan het rom melen met emmers, teilen en blikken, die hij vast voor Marietje klaar zette. Na uit de rivier een emmer te hebben ge vuld, zette hij die op het grote petro leumstel, dan had Marietje vast warm water. Op het kleine stel zette hij tege lijk theewater op. Juist had hij een trom meltjes met koekjes voor de dag ge haald, toen hij Marietje de loopplank hoorde opstappen. Hij ging het trapje af en begroette haar met een vrolijk: ,,Ha, daar hebben we Marietje! Meid, je bent vroeg!" „Ja, Gijs", was het enige antwoord, geen kwinkslag, zoals hij dit van haar Over beide Pinksterdagen, Hoeft men zeker niet te klagen, Wijl zij meer mooi weer ons brachten, Dan wij feitelijk verwachtten En zo zag men stad en land Zich vermeien aan het strand. Stromen auto's, motors, scooters, Knetterbrommers, helse toeters, Snorden in een lange rij Jan de wandelaar voorbij. 't Was gewoonweg een invasie, Van textiel in variatie, Omslagdoeken, spijkerbroeken, Gele rokken, rooie sokken, Deez' een das zó! Die picasso, Ja van alles dat men vond, Effen wit en kakelbont. Onze middenstanderlingen. Konden wel van vreucjde zingen, led're winkel, elk cafe Pikte wel een graantje mee. TESO met zijn pracht bemanning, Werkte ook weer onder spanning, En zoals weer ieder jaar. Kregen zij het voor elkaar. Wat de zomer nog zal brengen. Ons doen ijzen of verzengen Dat voorspelt geen rijmelaar, Maar nu was het voor elkaar! Huib de Rijmelaar Hannie Schaftstraat 134hs, Haarlem. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 19 juni consultatiebureau De moeders worden verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 16 juni op om 4.18 uur en gaat onder om 9.03 uur. Maan: 20 juni L.K.; 27 juni N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 15 juni 10.19 en 22.26; 16 juni 10.51 en 22.55; 17 juni 11.24 en 23.21; 18 juni 11.52 en 23.49; 19 juni 12.24 en 20 juni 0,20 en 12.58; 21 juni 1.01 en 13.43; 22 juni 1.57 en 14.43. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. UITSTAPJE OVER TEXEL Almelose scholieren, die in Den Helder komen logeren - uitwisseling van scho len - zullen op 27 juni en 4 juli, in twee groepen, ook een uitstapje naar Texel maken. BEVORDERING OP DE LANDBOUWSCHOOL Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse: Martien Witte, Agnes; Frans Witte, Gerritsland; Jan Zoetelief, De Arend; Peter Witte, Rozenhout; Frans van Uden, Hollandseweg; Rein Verhoeve, De Koog; Wim Reuvers, Dorpzicht; Adri Verberne, Spang; Jelle Visser, Wilhelminalaan; Hans Jimmink, Bargen, Axel Lap, Den Hoorn; Wim de Porto, Den Hoorn; Piet Bakker, Den Hoorn; Jan Veeger, Den Hoorn; Hans Halsema, Zuidhaffel. Niet bevorderd één leerling. Voor de brugklasse hebben zich 10 en voor de nieuwe eerste klasse 18 leerlin gen opgegeven. Aangifte voor alle klassen is nog mogelijk bij het hoofd der land bouwschool, de heer C P. Laan, Koger- straat 21, Den Burg, Texel. KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper te Den Burg met bijkerken van Den Hoorn en Oosterend. Zondag, 16 juni: Den Burg, H.H. Missen 7.30 en 10 uur; Den Hoorn 6.45 uur en Oosterend 10 uur. Lof 7 uur. Maandag 17 juni: Den Burg: Missen 7 en 7.45 uur. Dinsdag 18 juni: Den Burg: Missen 7 en 7.45 uur. Woensdag 19 juni: Den Burg: Missen 7 en 7.45 uur; Den Hoorn: Mis 7.30 uur; Lof 7.30 uur. Donderdag 20 juni: Den Burg: Missen 6.45 uur (gezongen) en 7.45 uur; Ooster end: Mis 8 uur; Lof 7.30 uur. Vrijdag 21 juni: Den Burg: Missen 7, 7.45 en 8.15 uur; Lof 7.30 uur. Zaterdag 22 juni: Den Burg: Missen 7, 7.45 en 8.15 uur. Biechtgelegenheid 5-8 uur (hele uren). GESLAAGD VOOR ONDERWIJZER Onze eilandgenoot, de heer Lody van der Wulp, deed met gunstig gevolg exa men voor het diploma van onderwijzer. „DE UITERSTEN RAKEN ELKAAR" De landbouwradiorubriek op 17 juni a.s. wijdt aandacht aan diepvries en. bliksemafleiders. In de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw zal op maandag 17 juni a.s., van 19.45 - 20.00 uur over de zender Hilversum II, mej. J. Brink van de Stich ting* Landbouwkundig Onderzoek spre ken over diepvries, een nieuwe inmaak- methode voor het platteland. Daarna zal een klankbeeldje worden uitgezonden onder de titel „Wat doen we tegen on weer", waaraan o.m. zal medewerken de heer M. Scharringa van de afdeling Landbouwmeteorologie van het K.N.M.I. in De Bilt. De uitzending zal worden besloten met een praatje van de heer J. Roggeveen, inspekteur van de Landbouwonderwijs, over de ontwikkeling van het landbouw onderwijs. EXCURSIE RIJKSCONSULENTSCHAP VOOR GROND- EN PACHTZAKEN Woensdag en donderdag hebben amb tenaren, verbonden aan het Rijksconsu lentschap voor Grond- en Pachtzaken te Haarlem, maar zelf verspreid over Noordholland, Zeeland, Limburg en Drente, een excursie over ons eiland ge maakt. KWART EEUW IN DIENST BIJ HET LANDBOUWHUISHOUDONDERWIJS Mej. G. G. Smit, inspectrice, heeft haar zilveren jubileum gevierd in dienst van het landbouwhuishoudonderwijs. Ook op Texel hebben velen haar mogen ont moeten en daarom hebben wij gemeend het hiervolgende artikel aan „Elsevier's Weekblad" te moeten ontlenen: Toen mejuffrouw Smit als lerares bij het landbouwhuishoudonderwijs begon, waren er nog maar heel weinig scholen; wél waren er een paar honderd z.g. „am bulante cursussen". De weinige lerares sen die er waren, trokken van dorp tot dorp en gaven in zo'n dorp één keer in de week een z.g. demonstratieles. „Wat een verschil met nu", zegt me juffrouw Smit. „We gaven les met be hulp van een paar petroleumstellen in een of andere feestzaal, waar de grond nog vaak bezaaid was met peukjes van de vorige »avond.En toch zou ik niet graag de dankbaarheid willen vergelijken van de meisjes op de moderne scholen en de jonge vrouwen van zestien tot veertig jaar van toen, die o zo blij waren dat ze in de gelegenheid waren om iets te leren. Zo'n middagcursus was dan ook een hele belevenis voor het dorp en ontsloot voor de meisjes een volkomen nieuwe wereld. Op het ogenblik zijn er zes opleidings scholen voor leraressen en bijna twee honderd landbouwhuishoudscholen, waaronder hypermoderne. Maar toch zijn er ook nu nog een stuk of veertig ambulante cursussen", want er is nog een groot tekort aan nieuwe gebouwen. En als de bestedingsbeperking er niet was, zouden er wel zo'n zestig nieuwe scholen op stapel gezet mogen worden". Het landbouwhuishoudonderwijs heeft veel bijgedragen tot de verheffing van het platteland. Zo'n landbouwhuishoud- school werd op het dorp vaak een cultu reel centrum, de leraressen werkten mee aan de opbouw van het dorp en uit de clubs van oud-leerlingen groeide vaak een afdeling van de Bond van Platte landsvrouwen. Ook het omgekeerde kwam voor, n.l. dat de afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen het stich ten van een school stimuleerde. Het con tact tussen het landbouwhuishoudonder wijs en de Plattelandsvrouwen is dan ook altijd zeer intensief geweest. Mejuf frouw Smit is adviserend lid van het hoofdbestuur en met haar hulp kwam de afdeling Den Haag tot stand, waarvan veel vrouwen lid zijn, wier mannen op het departement van landbouw werken en die vaak afkomstig zijn van het plat teland. Het landbouwhuishoudonderwijs draait tegenwoordig niet meer alleen om huis- VAKANTIEWERK IN DE LANDBOUW Reeds jaren doet zich hier en daar het verschijnsel voor, dat scholieren tijdens hun vakantie bij boeren of tuinders gaan werken. Dit kan verschillende voorde len opleveren. Eén ervan is, dat de boer en tuinder in de drukke tijd er enkele aanvullende werkkrachten bij krijgen. Een ander voordeel is, dat op deze ma nier jongelui, die uit de stad afkomstig zijn, kennis maken met het boerenwerk en het boerenleven, waardoor een beter begrip kan groeien. Anderzijds kunnen aan deze kennismaking met het bedrijf ook nadelen zijn verbonden. Een aantal van deze jongelieden is niet afkomstig uit een plattelandsomgeving. Zij zullen dus weinig weten van het bedrijf en van de machines, die daar gebruikt worden. De boer en tuinder die deze jonge men sen gedurende enkele weken op hun be drijf opnemen, hebben een zekere morele en wettelijke verantwoording voor hen. Het is dus zaak, dat zij hen wijzen op het gebruik van de machines en op de manier waarop zij daarmede om moeten gaan. Zij zullen hen zeker ook moeten wijzen op de gevaren, die aan het ge bruik van deze machines verbonden zijn. Ook zullen zij hen het bedrijf moeten laten zien en hen aanmanen tot voorzich tigheid, bijv. met het gebruik van vuur, het roken van sigaretten e.d. Als boer en tuinder bij aankomst van hun tijde lijke jeugdige werkkrachten, rustig een gewend was. Hij keek haar aan en merk te, dat zij in zeer opgewonden toestand verkeerde. Zij had een rode kleur en het leek wel of zij gehuild had ook. „Ik zal vast thee zetten, ga jij maar effen zitten nodigde hij het meisje uit. „Hier neem mijn stoel maar". Om haar op haar gemak te stellen, deed hij alsof hij niets opgemerkt had. Hij ging naar zijn keukentje, Marietje ging stil in de stoel zitten. Toen de thee was gezet, ging Gijs voor haar staan en vroeg: „Nou, valt de rommel mee of niet? Hoe heb ik me ge dragen van de week?" Afwezig keek zij in het rond en antwoordde: „Best Gijs, ik ga straks beginnen". „Ja, kalm aan maar, er is toch niet veel te doen, we zullen eerst een bakkie thee nemen, ze zal zo wel getrokken zijn". Zwijgend liet Marietje hem gaan, verdrietig zat zij ineen gebogen, af en toe snikte zij nog. Gijs keek verbaasd en meewarig naar 't meisje, dat zich nog niet had verroerd. Hulpeloos keek zij hem een ogenblik aan en viel toen luid huilend met het hoofd op de armen op tafel. Gijs nam haar hand en zei zacht: „Toe, Marietje, wat is er?" Het meisje probeerde tussen haar snikken door te antwoorden: „Gijs, Vader wil.... hij heeft gezegd „Ja, stil maar, huil maar effen uit, hoor, ik begrijp het wel, je hebt zeker ruzie met je vader gehad, hè?" Hij was opge staan en streelde het meisje zacht over de haren, dat langzaam enigszins tot be daren kwam. Beschaamd richtte zij zich op, veegde met haar zakdoek over haar ogen en zie: „Ik kan het niet helpen, Gijs, let er maar niet op, ik was een beetje overstuur, maar ik heb met Vader Opnieuw barstte zij in tranen uit, greep hem vast en zei snikkend: „Ik ga er uit, Gijs!" Geschrokken dat zijn vermoedens wa ren bewaarheid, sprak hij sussend: „La ten we nou maar eerst een kopje thee drinken en vertel Gij dan maar eerst wat er gebeurd is, wil jij inschenken?" Onder het theedrinken kwam het er met horten en stoten uit. Vader had haar, toen ze net weg ging, gevraagd waar ze naar toe ging. Op haar antwoord dat zij naar Gijs ging. was hij plotseling uitgevaren. Hij had haar voor het laatst gewaar schuwd, dat hij haar niet meer met Ja cob wou zien en als hij nog eens hoorde, dat ze hem nog ontmoette, dan gooide hij haar het huis uit. Of ze al beweerde, dat ze alleen maar naar Gijs ging, Vader was niet meer tot bedaren te brengen, had genoeg gehoord en als ze nóu niet naar hém toeging, dan ging ze wel een andere keer. Moeder was er tussen ge komen, die had hij echter ruw wegge stuurd. Hij stond er op nu antwoord te hebben, of zij hem wou laten schieten Of niet. Zij was toen ook kwaad gewor den om zijn redeloze uitval, nee, ze dacht er niet aan Jacob, terwille van een vader, met wie niet eens behoorlijk te praten viel, op te geven Zij kon het toch niet helpen, dat zij Jacob had leren kennen en van hem was gaan houden. Toen had hij haar dingen verweten, dat zij aan Gijs niet eens vertellen wilde en haar uitge scholden voor zoiets laags en gemeens, dat ze Vader had gezegd, dat zij niet eens meer thuis wilde blijven. Ze zou zelf wel gaan, hij hoefde haar DRUKTE OP „PANORAMA" De Texelse jeugdherberg „Panorama" i is weer tot de laatste peluw bezet. Mo- j menteel vertoeven er 12 Engelsen, 10 Duitsers en een v.g.l.o.-school uit Hoorn. Komend weekend wordt de Leeuwarder kweekschool er verwacht; bovendien is plaats geboekt door een school uit Oud- karspel. „We zitten vol" merkte de heer Velawisch op en wij vóelden, dat hij wilde zeggen: „Hadden wij alvast maai de beschikking over de voorgenomen uitbreiding!" Het groepje Engelsen staat onder aan voering van een Engelsman, die hier al j eerder geweest is, een goede ambassa deur dus! - U. Zo heet het Doktersboek met Alle raad voor Moeder en Baby. Gratis bij de Babyderm Super-Babyjet, waarin poeder zalf - olie zeep - shampoo. f 5.90 Weten Is gerust zijn. houdelijke zaken. Tekenen, schilderen, muziek, woninginrichting en Engels hebben een plaats op het lesrooster ge kregen. Want het scheppen van sfeer en gezelligheid en belangstelling, ook bui ten de huishouding, wordt in deze krin gen voor de vrouw van grote waarde geacht. Vaak komen dorpsmeisjes, die best mulo of middelbaar onderwijs zouden kunnen volgen, op de landbouwhuishoud- school terecht. Voor deze categorie be staat tegenwoordig gelukkig de mogelijk heid om ook zonder mulo of hbs door middel van een driejarige vooropleiding toegelaten te worden tot de opleiding voor lerares, die een ruime vorming geeft. Trouwen deze leraressen later, dan kunnen ze in eigen omgeving veel doen voor het maatschappelijk en verenigings leven. Op sommige landbouwhuishoudscholen worden avondcursussen voor mannen ge geven, die zich in een grote belangstel ling mogen verheugen, wat mejuffrouw Smit heel belangrijk vindt. „Het zal ze ker de gezinsverhouding ten goede ko men", zegt ze, „als een man ook in huis zijn handen weet te gebruiken, al is het alleen maar in geval van ziekte en extra drukte. Nu wordt hij immers maar al tc vaak afgescheept met „ongeschoolde" arbeid als afwassen en kolenscheppen of met de superieure dooddoener: „Ga jij maar zitten", terwijl hij zich in tijd van nood toch graag nuttig zou willen ma ken". Dat haar werk spectaculair is geweest, ligt volgens haar meer aan de aard van het werk, dat „werk in opgang" was, dan aan haarzelf. Maar daarover zal het laatste woord nog wel niet gesproken zijn! uur besteden om een en ander uit te leggen, is dit zelfs in de drukke periode geen weggegooide tijd, maar zal het in de loop van de volgende week een grote tijdwinst kunnen geven. Voorts zullen zij moeten waken tegen al te zware of al te langdurige arbeid. Immers leidt vakantiewerk tot over vermoeidheid, dat schiet het zijn doel voorbij. Voorschriften inzake vakantie-arbeid De voorschriften, die voor normale ar beid gelden, zijn ook hier van toepassing. Het loon dat de vakantiewerker moet ontvangen is geregeld in een collectieve arbeidsovereenkomst of bindende loonre geling en varieert naar gelang van zijn leeftijd. Voor 17-jarigen en ouderen zijn hier voor bepaalde bedragen in de c.a.o.'s en bindende loonregeling genoemd. Ten aanzien van 14-, 15- en 16-jarigen is evenwel bepaald, dat het loon in onder ling overleg tussen werkgever en arbei der naar redelijkheid en billijkheid wordt vastgesteld met het loon voor 17- jarigen als maximum. Jongens beneden 14 jaar of 14-jangen voorzover zij nog leerplichtig zijn en meisjes beneden 15 jaar mogen thans niet meer in de land bouw werken. Dit verbod is echter niet van toepassing op lichte landarbeid ver richt door inwonende bloed- of aanver wanten tot de derde graad ingesloten van het hoofd of de bestuurder der on derneming. De toegestane arbeid per dag bedraagt voor deze kinderen echter slechts vijf uren, terwijl niet gedurende de schooltijd mag worden gewerkt. Een en ander is aldus geregeld bij een K.B. van 24 mei van het vorig jaar. Ook de overige bepalingen omtrent de werktijd en de veiligheidsvoorschriften zijn op vakantiewerkers toepasselijk. De ze zijn voor de vakantiewerkers zelfs bijzonder belangrijk, aangezien het hier veelal onervaren jonge mensen betreft, voor wie de kans op ongevallen groter zijn dan voor beroepsarbeiders. Hierbo ven werden reeds enkele punten ge noemd waarop daarbij speciaal kan wor den gelet. Overigens zijn het niet alleen machines, waarbij zich gevaren kunnen voordoen, doch ook kan dit bijv. het ge val zijn bij het omgaan met hengsten of stieren, het werken met giftige stoffen; en zo zouden nog meer te noemen zijn. Teneinde bij deze en dergelijke werk zaamheden ongelukken te voorkomen is het dan ook zaak, dat de werkgever hier een oogje in het zeil houdt. Tenslotte kan nog worden gewezen op het voor schrift, dat personen beneden 18 jaar in het bezit moeten zijn van een arbeids kaart, welke op het gemeentehuis, waar men staat ingeschreven, kan worden aan gevraagd. Sociale verzekering. Hoewel vakantiewerk normale arbeid is, wil dit niet zeggen, dat steeds alle risico's door de sociale verzekering wor den gedekt. Slechts tegen het ongeval lenrisico zal deze verzekering doorgaans een voorziening bieden. Zeer kort samen gevat geldt met betrekking tot de ver schillende wetten het volgende. Het Zie- kenfondsbesluit, de Ziektewet en de In validiteitswet zijn alleen van toepassing, indien de arbeid enige tijd duurt. Het uitvoeringsorgaan houdt hiervoor veelal een termijn aan van 14 werkdagen. Du ren de vakantiewerkzaamheden in totaal langer dan 14 dagen, dan zullen deze wetten dus in de regel worden toegepast. Dan zal ook de premie ingevolge de Kinderbijslagwet moeten worden be taald. (Heeft de vakantiewerker reeds 'n rentekaart ingevolgé de Invaliditeitswet, dan moeten ook bij korter durende arbeid rentezegels worden geplakt). De vakan tiewerkers zijn echter steeds verzekerd krachtens de Ongevallenwetten, indien tenminste in een verzekeringsplichtig bedrijf wordt gewerkt. Ook premie voor de Algemene Ouderdomswet moet steeds worden ingehouden. De Werkloosheids wet geldt in het algemeen niet ten op zichte van vakantiewerk. BOUWVERGUNNINGEN De heer Th. Witte, B 180, bouw van twee kippenhokken; fa. M. en A. J. Vonk, Hogerstraat 1, verandering van de werk plaats; de heer J. Klomp, Oudeschild, verandering garage tot zomerwoning; N.V. Ran's Vleeshouwerij, Julianastraat, Den Burg, uitbreiding winkel Koger- straat 15, Den Burg. al niet eens meer te sturen. Ze had niet meer gehoord, wat Vader nog had willen zeggen, maar had haar fiets gepakt en hier was ze nu. Gijs had rustig geluisterd zonder haar in de rede te vallen. Een ogenblik dacht hij na, hoe hij het opgewonden meisje het best kon aanpak ken, om haar van haar onberaden plan af te brengen „Zo, Marietje", sprak hij tenslotte, „het is er dus eindelijk van gekomen, ik ben er bang voor geweest". „Ja, en ik ben blij dat het nu zover is, want zo is het ook geen leven meer". „Blij mag je niet zijn, het is treurig ge noeg, dat het zo ver gekomen is, maar jullie waren natuurlijk buiten je zelf en dan worden er dingen gezegd, waar je later spijt van heb". „Ik in elk geval niet, mij zien ze niet meer terug!" „Kom, Marietje, dat meen je niet". „Ja, dat doe ik wel, Vader is te ver ge gaan en als je wist wat hij tegen mij ge zegd heeft, dan zou je het ook wel be grijpen". „Ja, kind, ik kan het me den ken, maar wat wou je dan beginnen, en je moet toch ook om je moeder denken". „Dat weet ik nog niet, Gijs, ik zoek wel een betrekking in de stad voor dag en nacht of anders hier in de buurt, dan zie ik wel op een boerderij te komen. Alleen weet ik niet waar ik zo lang moet blij ven". „Je blijft zolang thuis, doe nou geen domme dingen, beloof dat nou, dan zal Gijs wel eens kijken wat ie voor je doen kan". „Nee, ik wil niet meer naar huis!" „Dat wil je wel, al doe je het al leen maar voor je moeder". „Ja, moeder", zei Marietje zacht. „Dat dacht ik ook en daarom mot je me beloven naar huis te gaan". „Wat moet ik dan zeggen Gijs?" „Je zegt maar niks, ik weet zeker, dat je vader al spijt heeft". „Dat kan wel, maar blijven doe ik in geen geval!" „Dat zul len we dan nog wel zien en vertel voor lopig niks aan Jacob". „Waarom niet? Het gaat toch juist om hem. Hij moet het in de eerste plaats weten. Hij zal nu wel maatregelen ne men". „Maatregelen? Wat dan?" „Wij zouden zo gauw mogelijk gaan trouwen". „Kom, Marietje, geloof je dat?" „Ja, hij zal ergens een betrekking zoeken Heb ben jullie dat al afgesproken?" „Ja", zei Marietje aarzelend, „tenminste als zijn Vader nog langer weigert om toestem ming te geven; dan wordt hij gewoon knecht". „Mot je hem dan nog hebben?" vroeg Gijs verbaasd en bewonderend tegelijk. „Ja, wat dacht je dan?" „Hou je wer kelijk zoveel van hem? Ik wist niet, dat je het zo ernstig meende en dat het nog eens wat met Rinus zou worden". „Met die! Die geeft toch zeker meer om zijn tuin". „Dat denk je maar, ik weet het wel beter, heb je dan nooit gemerkt, dat ie van je houdt?" „Hij heeft het mij in elk geval nog nooit verteld. Niet dat het mij veel schelen kan", voegde zij er haastig aan toe. Beiden zaten nu een ogenblik zwijgend aan tafel. (Wordt vervolgd). in staat blijven tot fris geordend denken en beheerst optreden Mljnhardt's Zenuwtabletten

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 3