9 rocn wa e in het harL, President-commissaris De Lugt liet gouden TESO in koninklijke onderscheiding delen Als het zomert Jubilerende Texelse Boys met geschenken overladen WOENSDAG 26 JUNI 1957 71e JAARGANG No. 7158 T E X E LS E WCOU RANT Uitgave N.V. ».h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Buig - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en saterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Burgemeester De Koning stelt de zilveren medaille in het bezit van de C. J. de Lugt. Hechts mevrouw De Lugt. heer De heer C. J. de Lugt, president-com missaris der N.V. T.E.S.O., is, zoals in vorige editie vermeld, door H.M. de Ko ningin benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De heer De Lugt is de vierde Texelaar, die met deze onder scheiding werd verrast. Vrijdagochtend heeft burgemeester C. de Koning deze hoge onderscheiding, uitgereikt in tegenwoordigheid van de volledige raad van commissarissen der N.V. TESO, directeur J. J. van der Vlies en beide wethouders onzer gemeente. Burgemeester De Koning had dit heuglijke feit tot het laatst toe geheim weten te houden en de heer en mevrouw De Lugt gewerd hierdoor een bijzondere verrassing. Toch zal de scherpzinnige luisteraar in de toespraak, welke burge meester De Koning ter gelegenheid van de receptie» van de jubilerende N.V. heeft gehouden, opgemerkt kunnen heb ben, dat er „iets" in de lucht hing. In bedekte termen heeft het Hoofd onzer gemeente toen immers gezinspeeld op het feit, dat de betekenis van onze Eigen Boot in brede kring bekend is geworden en waardering heeft gevonden. Nadat burgemeester De Koning de zilveren medaille had opgespeld en de heer De Lugt met deze hoge onderschei ding had geluk gewenst, werd het woord verleend aan Texels jongste Ridder, die allereerst verzocht om aan H.M. de Ko ningin zijn buitengewone dank te willen overbrengen, waarna spreker ook burge meester De Koning hartelijk dank zegde voor diens activiteiten in deze. Tijdens de receptie op 18 juni was het hem wel opgevallen, dat burgemees- ster De Koning op een bepaald iets had gezinspeeld, maar dat dit alles betrek king had op deze onderscheiding had hij toch werkelijk niet durven veronderstel len. Zodoende bleef de toekenning een volledige verrassing. „Maar ik ben mij er wel van bewust, dat ik dit niet hele maal verdiend heb, althans uit eigen standpunt bezien, waar ook mijn werk onvolkomenheden voortbrengt. Ik ben ervan overtuigd, dat ik het iedere dag weer beter had kunnen doen, maar wel tracht ik mijn werk naar vermogen uit te voeren. De toekenning van de konink lijke onderscheiding wil ik gaarne in een veel ruimer verband zien en ik hoop, dat dit ook inderdaad door U zo gezien wordt: niet alleen in verband met mijn functie als president-commissaris, maar ook en evenzeer uit erkentelijkheid voor hetgeen TESO in de loop der jaren voor Texel is kunnen worden, voor de grote mate, waarin deze onderneming een plaats in het openbare leven van Texel heeft ingenomen, ten profijte van de sociale ontwikkeling en die op het cul turele en economische gebied. Ik wil deze onderscheiding voorts gaarne zien als een cumulatie van de verdiensten, niet alleen door mij persoonlijk, maar in de loop der jaren door mijn voorgangers en oprichters, door de directies en door het personeel, dat voorheen wel zeer ka rig beloond werd. Ik ben wat dat laatste betreft dan ook blij, dat het personeel thans een goede sociale verzorging ge niet en hoop dat de mogelijkheid zich zal voordoen om die verbeteringen te blijven voortzetten. De heer Noordijk wilde gaarne van deze bijzondere gelegenheid gebruik ma ken om de heer De Lugt toe te spreken. De heer Noordijk wees op de bijzondere capaciteiten van de president-commissa ris, zonder daarbij enige afbreuk te wil len doen aan hetgeen de vorige pres.- comm. hebben verricht! „U verricht Uw werk met plichtsgevoel, ja met Uw hart en nimmer is U iets te veel als op Uw medewerking of advies een beroep wordt gedaan. Dat Uw werk succesvol is, daar van getuigt de groei en bloei van TESO. Bij moeilijkheden ondervinden wij op onze vergaderingen altijd de steun van Uw doorzicht. Bovendien beschikt U over een grote dosis mensenkennis, die ons aller respect afdwingt. Ook dit is een belangrijke factor, want de samenstel ling van onze maatschappij is verre van eenvoudig. Wij zitten bovendien in een glazen huisje en Jan en Alleman pleegt zich met de TESO-aangelegenheden te bemoeien i(ook gaarne buiten de aandeel houdersvergaderingen om - red.) Moei lijke problemen weet U langs soepele weg op te lossen en daarom spreek ik gaarne namens mijn mede-commissaris sen de wens uit, dat het U gegeven moge zijn nog tal van jaren bij een goede ge zondheid de TESO te kunnen leiden. De heer De Lugt antwoordde o.a., dat idealisme en realisme bij het besturen van de N.V. hand in hand gaan. TESO is een bijzondere onderneming qua struc tuur, terwijl haar sociale inslag nergens in ons land haar evenbeeld vindt. Im mers heeft iedere aandeelhouder, onge acht de grootte van zijn aandeel, of aan tal aandelen slechts recht op één stem in de algemene ledenvergadering. Het dividend mag de 6 pet. niet overschrij den en.... de commissarissen ontvan gen geen salaris. Is U een groter idea lisme wel denkbaar?? De heer J. J. van der Vlies, directeur, wenste de heer De Lugt namens het per soneel van harte geluk met deze onder scheiding, die tevens moet worden ge zien als een huldeblijk aan de jubileren de mij. Spreker hoopte, dat onder de bekwame leiding van de heer De Lugt de TESO tot nog groter bloei zal kunnen komen. De heer De Lugt prees op zijn beurt gaarne de grote ijver van de directeur, wiens activiteiten zelfs wel eens afge remd dienen te worden. „Uw ijver is boven alle lof verheven!" Hiermede werd deze bijzondere bij eenkomst beëindigd. SCHOOLREISJES SCHOOL VOOR CHR. VOLKSONDERWIJS Wij hebben al vermeld, dat de leer lingen van de o.l.s. en de r.-k. school van Den Burg weer heerlijk op stap gaan, maar als U nou denkt, dat die van de school voor Chr. Volksonderwijs tussen ae tuunwaoltjes blijven zitten, vergist U zich: de heer Veldhuis vertelde ons op ons verzoek („Komkommertijd??), dat de 4de, 5de, 6de en 7de klas op 2 en 3 juli aan het vasteland zitten voor een tweedaagse reis rond het IJselmeer. In de jeugdherberg van Kampen, „De Steur", zal worden overnacht. De 2de en 3de klas gaan op 9 juli naar de Hoofdstad om te zien of de aapjes, ijs beren en leeuwen er nog steeds zijn, terwijl op het programma ook een rond vaart door de Amsterdamse grachten vermeld staat. De kleintjes tenslotte zullen een tocht over het Gouden Boltje (zelf) maken. DUITSER GAAT KLEURENFILM VAN TEXEL MAKEN De wereldberoemde kleurenfotograaf en filmer Walther Benser, wonende te Düsseldorf, die in de afgelopen maanden 27 voordrachten met projectie in Neder land heeft gehouden, welke werden bij gewoond door 23.000 personen, heeft het plan opgevat deze zomer in Nederland en wel speciaal op Texel een kleurenfilm te maken, die dienen moet voor zijn aan staande voordrachten in verschillende landen van Europa en wellicht ook in Amerika. De heer Benser zou in augus tus naar Texel willen komen. We kunnen nu van 't mooie weer genieten, Van zomerzon, van zilte zee en strand. Er zullen velen zijn, die reeds de stad verlieten, Om zich fijn uit te strekken in het zand. Of om de bossen met hun wondere geur te gaan doordwalen, Waar men wat koelte zoekt dan onder het geboomt', Hoe heerlijk is het om de molens te zien malen. Te kijken naar het vee, dat in de weide droomt. Toch zou een malse bui dit alles nog verfraaien, Verjagen stof, dat alles dofter maakt, Straks zal de maaimachine 't goud weer af gaan maaien, Dan geurt het hooi weer, goudgeel, afgestaakt, Van regen en van koude hoort men nu niet klagen. Omdat het volop zomer wezen mag, Vakantieganger in het eigen landje. Geniet met volle teugen, pluk de dag. A. v. L.-Boon, Z.E. 118 TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 24 juni 1957 570 lammeren 5361,50; 25 biggen 50 70; 8 pinken 420460; 15 nuchtere kal veren 4065. EERSTE PRIJS VOOR TEXELS DAMESKOOR Het dameskoor onder leiding van de heer J. Visser heeft op het te Nieuwe Niedorp georganiseerde zangconcours onder auspiciën van de Bond van Zang koren in Noordholland, gehouden in de N.H. kerk, met 229 punten een eerste prijs behaald. Een der recensenten schreef: „Den Burg, Texel, dirigent J. Visser, zong Vere Languores met goed stijlge voel. Wiegeliedje van Wiessehahn munt te uit door zuiverheid en uitdrukking". BETERE LAMMERENPRIJZEN De aanvoer op de zesde lammeren- markt was gering - 570 lammeren - en mede daardoor én door het feit, dat er aan de overkant wat regen heeft willen vallen, waren de lammeren meteen min stens een tientje duurder dan vorige week. Nu liepen de prijzen van 55, tot 75,Om tien uur waren nagenoeg alle lammeren al van eigenaar verwis selden dat was geen wonder, want er was een flink aantal kooplieden naar ons eiland overgestoken. De zesde lammerenmarkten van de laatste tien jaar: Jaar Aanvoer Prijs 1947 1060 1926, 1948 900 2432, 1949 850 2838, 1950 850 37—44,— 1951 700 55—70,— 1952 750 60—76,— 1953 700 43—53,— 1954 900 48—59 1955 1100 67—83,— 1956 1050 68—82,— 1957 570 53—61,50 WIJZIGING UITBREIDINGSPLAN „OOSTEREND" Het Hoofd van het gemeentebestuur van Texel brengt ingevolge artikel 37, vierde lid der Woningwet ter algemene kennis, dat het door de gemeenteraad bij besluit van 30 november 1956, nr. XIX, vastgestelde plan „Wijziging 1956A" tot wijziging van het uitbreidingsplan-in- onderdelen voor „Oosterend" door Gede puteerde Staten van Noordholland bij hun besluit van 12 juni 1957, nr. 264, werd goedgekeurd. Het betreffende plan, alsmede de door Gedeputeerde Staten van Noordholland bij bovengenoemd besluit goedgekeurde wijziging van de bebouwingsvoorschrif ten, waarin de bestemming, in het be treffende plan-in-onderdelen bepaald, nader wordt omschreven, ligt in uitvoe rige kaarten van 1 juli 1957 af ter ge meente-secretarie van Texel voor een ieder ter inzage. Texel, 24 juni 1957. Het hoofd van het gemeentebestuur van Texel, C. de Koning. HINDERWET Burgemeester en wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat zij bij hun beschikking van 20 juni 1957, ingevolge de hinderwet vergunning heb ben verleend aan de N.V. Texelse Elec- triciteits Maatschappij (T.E.M.), te Den Burg tot het uitbreiden van de elektri sche centrale door bijplaatsing van een dieselmotor met een vermogen van 1850 pk, in het perceel, plaatselijk ge merkt Den Burg, Schilderend nr. 70, kadastraal bekend, gemeente Texel, sectie K nr. 3661. Texel, 20 juni 1957. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, C. de Koning. De secretaris, P. Beemsterboer. De receptie, uitgeschreven door de 25 jaar bestaande R.K.V.V. „Texelse Boys" deed velen hun schreden naar „De Zwaan" richten. Als eerste spreker voer de pastoor Persoon het woord, een per soonlijk woord en als voorzitter van het Kerkbestuur, welks leden de heren Th. R. Hin, C. Merkx en Th. M. Graaf even eens blijk van belangstelling gaven. Pastoor Persoon stelde vast, dat de sport kan bijdragen tot het aankweken van de goede geest. Z. E. heeft in zijn jeugd op het seminarie ook gevoetbald, hij stond dan back, „rechts georiënteerd", de tegenpartij gaf mij altijd graag de i'uimte, aldus de pastoor, die de sport nog steeds een warm hart toedraagt, ai dorst hij zich dan niet meer aan te mel den voor de ploeg, die tegen de onder wijzers in het veld trad. De heer H. Schrama, waarnemend voorzitter van de Texelse Boys, zeide verheugd te zijn over de genegenheid, die pastoor Persoon de sport toedraagt, want „sport staalt niet alleen de spieren, maar ook de geest.". Hij dankte hartelijk voor de enveloppe met inhoud, die pastoor Persoon had overhandigd. Wethouder S. de Waard, die bij ont stentenis van de burgemeester het ge meentebestuur vertegenwoordigde, meen de dat het gemakkelijk is een club te stichten, maar dat het niet meevalt om haar in stand te houden, vooral niet hier, waar men altijd met financiële moeilijk heden kampt. Hij prees hen, die zich inzetten voor het jeugdwerk en als tast baar bewijs van de belangstelling en be wondering van het gemeentebestuur voor de prestaties van de Tex. Boys overhan digde spreker een voetbal. De wnd. voorzitter zei, dat vooral het begin erg moeilijk was geweest: de ups deden zich sporadisch voor, maar de downs waren des te rijker voorhanden. „Onze ere-voorziiter Kees Graaf, thans woonachtig in Zuid-Afrika, heeft zeer veel werk voor onze ver. verricht. Aan hem en de andere pioniers is het te danken, dat de ver. het huidige stadium heeft kunnen bereiken. De heer Westerberg sprak namens de K.N.V.B., afdeling Noordholland, die de voogd is van 190 clubs. „Uw vereniging valt op, doordat zij niet opvalt. Als alle verenigingen zo waren als de uwe zou het besturen een kleinigheid zijn. U bezit een geografisch voorrecht, waardoor het profvoetbal hier onbekend is en veel na righeid U bespaard blijft. U oefent de sport zuiver uit om de sport te dienen". Spreker overhandigde e^n enveloppe met inhoud en sprak de hoop uit, dat de Boys er spoedig in zullen slagen de eer ste klasse te bereiken. De wnd. voorzitter dankte de Bond voor de medewerking, waardoor het o.m. mogelijk is gezamenlijk te reizen. De heer S. Bakker sprak namens de schoolvoetbalcommissie, waarin ook de heren Ten Cate en Riteco zitting hebben. De jongens van de r.-k. school wonnen de wisselbeker en dat is zeker een mooi cadeau op zich, een goed teken voor Uw ver. tevens, want wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Spreker dankte voor het beschikbaar stellen van het terrein en voor de prijzen. De wnd. voorz. zei, dat het kampioen schap van de r.-k. school inderdaad ook vreugde in de Tex. Boys-gelederen heeft gewekt. Van de toekomst wordt meer verwacht en dat is begrijpelijk, waar de Tex. Boys al zo'n 20 jaar lang in de 2de klasse spelen, zij het in de bovenste groep. De Tex. Boys hoopt daarom bin nen niet te lange tijd te kunnen promo veren. De heer D. Dapper sprak als voorzitter van de S.V. Texel. Voorheen rivaliteit, daarna een prima verhouding, waaraan o.a. de Sportraad heeft bijgedragen. Na mens de S.V.T. bood spreker een stel nieuwe netten aan. De wnd. voorz. merkte op, dat aanvan kelijk sprake was van rivaliteit. „Op onze bestuursvergaderingen zijn daar over wel eens harde woorden gevallen. Men kwam tot de conclusie, dat er groter samenwerking tot stand gebracht moest worden. Men is daarin geslaagd. De sportraad weet alle verenigingen tot één groot gezin samen te voegen ter gelegen heid van de sportmanifestaties. Wel, sa menwerking en wederzijds begrip zijn dan ook het doel van de sport. De heer Joh. de Graaf sprak als voor- vervolg 4de pagina) Dit is het elftal van de r.-k. St. Jozeph-school, dat als kampioen van de Texelse schoolvoetbalcompetitie beslag heeft gelegd op de Wisselbeker, d.w.z. een jaar deze triomf in bezit mag hebben. Volgend jaar zal om deze trophee wederom worden gestreden. Voorste rij, van links naar rechts: Gerard Kuip, Henny van der Hoord, Gerard van der Star, Hanny Witte, Herman van Sambeek; achter ste rij: de heer Zegers, trainer, Adrie de Boer, Jan Kuip, Hein Smit, Henk Witte Kees Maas en Theo van Heerwaarden. Dit in groen-zwarte kleuren spelende elftal is de ploeg van o.l. school, de „Dr. Jac. P. Thijsse-school"Den Burg, dot de eervolle tweede plaats bezette. Voorste rij, van links naar rechts Jan Sponjer, Jan van der Bout, Peter Zoetelief, Frans Pieterse, Siem Koegelberg, Wim Koorn en Hans Geus; achterste rij: meester Bakker, hoofd der school, Bas Mosk, Hob Beumkes, Tonny Witsiers, Jan Aris van der Slikke Adrzn., Henk Martens, meester P. Kleve, scheids rechter. Voor de mooiste keuze in SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1