fno.ooo.- NESCAFÉ PRIJSVRAAG Gijs de Peur Bij het jubileum der N.V. TESO 25 jaar Texelse Boys h Slot Door de toename van het vreemdelin genverkeer kwam TESO tot grote bloei en dit kwam Texel ten goede: in 1929 werd besloten aan het autobusbedrijf subsidie te verstrekken, in 1931 werd de boerderij Panorama aangekocht met het doel er een jeugdherberg van te maken, in 1932 werd aan de leerlingen die te Den Helder studeerden, vrij vervoer ver leend en voorts werden couponboekjes met reductie voor passagiers en auto's ingevoerd. TESO zorgde voor de stich tingmogelijkheid en exploitatie van ons Museum; zij steunde bij de geslaagde po ging de korenmolen te Oudeschild te behouden en zij tastte diep in de buidel toen de stichting van een badinrichting ter sprake kwam. Belangrijke subsidies werden verstrekt voor de aanleg van rijwielpaden, voor het personeel werd 'n pensioenfonds gesticht. In 1932 werd de bouw van het TESO- gebouw te Oudeschild aanbesteed. Op 8 november 1933 voeren de boten met de vlaggen halfstok: dokter Wage- maker was overleden. De heer W. H. Lap volgde hem op: In 1933 besloot TESO tot de bouw van een nieuw schip, dat naar dokter Wage- maker genoemd werd. Bouwkosten 137.000,—. In 1935 werd de jeugdherberg voor 14.700,verkocht aan de Mij. voor Jeugdherbergen te Amsterdam. Op 21 april 1937 werd de heer J. J. van der Vlies tot directeur benoemd. In 1942 werd het busbedrijf van de he ren Boekei en Reuvers op verzoek van de Rijksverkeersinspectie overgenomen, maar in september 1944 werd het gehele busbedrijf door de bezetter in beslag genomen. In 1948 trad de heer W. H. Lap af als president-commissaris, de heer G. J. B. Mulder volgde hem op. Op 9 mei 1952 deed de vergrote en tot motorschip omgebouwde dokter Wage- maker zijn eerste reis, op 11 oktober 1955 werd „De Dageraad" in dienst ge steld. De heer Mulder trad in 1954 af als pre sident-commissaris. Hij werd opgevolgd door de heer C. J. de Lugt. In dat jaar ook ging de heer Jurr. Beumkes, sinds 1907 conducteur, met pensioen. Uit erkentelijkheid voor zijn werk werd hem een koninklijke onder scheiding verleend. In 1948 had de heer J. de Vries zijn functie als walcommis- saris na 32 dienstjaren neergelegd. De heer Noordijk besloot zijn overzicht met posthume hulde te brengen aan de grondlegger van TESO dokter Adriaan Wagemaker. Vervolgens werd het woord gevoerd door burgemeester De Koning, die vast stelde, dat de taak en functie van TESO sinds 1907 aanzienlijk veranderd is. Voorheen inderdaad een eigen stoomboot- onderneming, die met de buitenwereld maar weinig contact had. In een ander stadium zagen wij TESO als steun voor allerlei Texelse belangen en thans als een onderneming, die wegens de over rompelende toename van het verkeer voor een groot probleem geplaatst is. „Het is bijna niet bij te houden, noch voor de TESO, noch voor de rijkswater staat". Het zij TESO vergund voor de reeks groeiende problemen een oplossing te vinden. De sfeer van het conflict tus sen TESO en de rijkswaterstaat heeft een aanzienlijk gematigder karakter aan genomen (waaraan de investeringsbeper king niet vreemd zal zijn - red!!), wat ons aller waardering heeft. Spreker wen ste TESO de kracht toe om de moeilijk heden te overwinnen en een goede vaart voor de volgende vijftig jaren. Burgemeester G. D. Rehorst van Den Helder, oud-burgemeester van Texel, meende, dat de geschiedenis van TESO ten nauwste met die van het eiland ver bonden is. Vooral de laatste tien jaren is hier veel ten goede veranderd en heeft Texel buitengewone vooruitgang ge boekt. Het vervoer tussen Texel en Den Helder neemt voortdurend toe en steeds weer wordt de uitvoering van plannen door moderner omstandigheden achter haald. Het moet daardoor veel van Uw energie eisen om steeds met de tijd mee te gaan. Wij vertrouwen er echter op, dat U er in blijft slagen om de problemen tot volle tevredenheid op te lossen. Als nabuurgemeente slaan wij Uw wel en wee met veel belangstelling gade en wij zouden het prettig vinden als inwoners van Den Helder nog wat meer van de schoonheid van Uw eiland te kunnen profiteren. De heer G. J. B. Mulder sprak als cud-pres. comm., mede namens de heer W. H. Lap. Een 50-jarige is doorgaans op zijn retour, maar TESO kan tot nog groter bloei komen, want de onderneming is hecht en sterk. Zij heeft ups en downs meegemaakt, maar is er steeds weer in geslaagd onder de gegeven omstandig heden de beste oplossing te vinden. Spreker schetste de ontwikkeling van 't bedrijf, dat uit de grond is opgebouwd en niet lang geleden besloot tot de bouw van een schip, dat meer dan een miljoen gulden kostte. Het ontbreekt de N.V. derhalve niet aan ondernemingslust. De heer Lodder sprak als secretaris van het Ned. Binnenvaartbureau. Spre ker schetste de uitstekende verstand houding met het lid TESO en bood een klok aan; de heer Van Zetten had reeds 't woord gevoerd als bestuurslid van de Alg. Ned. Bond van Transportonderne mingen. De heer Th. Smeding sprak als voorzitter van de Bedrijfsgroep Binnen Scheepvaart, namens de organisatie van werknemers dus: het contact tussen Uw leiding en onze bond dateert van na de oorlog. Wij hebben altijd het nodige be grip gevonden en konden tot onze vol doening komen tot de instelling van een naar de eisen des tijds ingericht pen sioenfonds. Uit erkentelijkheid voor deze goede verstandhouding bood spreker namens zijn Bond een klok aan. De heer H. Schalkwijk sprak als voor zitter van het Alg. Mij. Ziekenfonds „Texel". „TESO is gezond en krachtig en bovendien zijn haar inkomsten dus danig, dat zij beslist niet in aanmerking komt voor de inschrijving als lid van ons Fonds. Spreker was echter van mening, dat TESO het ziekenvervoer zo uitste kend verzorgt, bij nacht en ontij staat zij voor ons klaar, hulde aan het personeel, dat een woord van hulde zeker op zijn plaats is. De heer Hessels sprak namens de Ne derlandse Spoorwegen, met wie TESO steeds contact onderhoudt ten einde de dienstregeling zodanig te voeren, dat de passagiers een vlotte aansluiting gega randeerd wordt. De heer P. Beemsterboer sprak als secretaris der VVV Texel en als vice- voorzitter van Het Witte Kruis (commis saris Rab is voorzitter van beide vereni gingen!). Reeds in 1928 verleende TESO subsidie aan de WV. Er is zelfs een periode geweest, dat de WV financieel min of meer van TESO afhankelijk was. Spreker wees voorts op de stichting van de jeugdherberg en de vervaardiging van de Texelfilm, die een ongekend grote reclamestunt is geworden. Het Witte Kruis is de TESO zeer erkentelijk voor de wijze waarop het ziekenvervoer is geregeld: TESO schafte immers een ziekenauto aan en voor de financiële steun bij de bouw van het consultatie bureau annex badinrichting, „waardoor Texel een belangrijke sociale inrichting rijker werd". Ook geniet het Witte Kruis een jaarlijkse donatie. De heer Beemster boer kon het geschenk nog niet aanbie den: de laatste hand wordt gelegd aan een wandbord, dat deze jubileumdag in blijvende herinnering zal houden. Hierna werd het woord door de heer Wagemaker gevoerd, die hartelijk dank zegde voor de uitnodiging en de posthu me hulde, zijn vader bewezen. De heer J. D. Koning sprak als voor zitter van de contactcommissie voor het personeel. (Het cadeau van het personeel is zaterdagavond tijdens de feestavond voor het personeel aangeboden). De heer C. Mets sprak als secretaris van de Alg. Texelse Middenstandsver. (Commissaris G. Bakker is voorzitter): Qua accomodatie heeft TESO het hoog ste punt bereikt, hopelijk slaagt zij erin in samenwerking met de betrokken in stanties om ook de andere moeilijkheden tot ieders tevredenheid op te lossen. Namens de ATMV bood spreker een aquarel van Texels ongerepte natuur aan. De heer Peters voerde het woord na mens Moed, Volharding en Zelfopoffe ring, de vereniging van oud-redders van Den Helder, Texel en Callantsoog. Spre ker dankte hartelijk voor de gastvrijheid welke het bestuur steeds van de zijde der N.V. TESO mag ondervinden. Gaarne wierp spreker een terugblik op de historie van TESO, die aanvankelijk de strijd tegen rederij Bosman moest aan binden. Bosman ging zo scherp concurre ren, dat je voor een dubbeltje naar Texel kon varen. „Wij als jongens uit arme gezinnen waren nooit eerder in de gele genheid geweest om naar Texel over te steken en natuurlijk profiteerden wij van die gelegenheid, maar.... toen de Ada van Holland te Oudeschild arriveerde, bleek een hele club jeugdige Texelaars present om ons een warme ontvangst te bereiden en zodoende zijn wij niet verder gekomen dan de steiger te Oudeschild. De heer Peters bood namens M., V. en Z. een „zeemansklok" aan: 'n barometer. De heer Brandsma voerde het woord namens de Harlinger Scheepswerf „Wel gelegen". De dames van de commissaris sen, directeur en oud. pres.-comm. bood hij bloemen aan, terwlij de heer Van der Vlies verrast werd met een kostbare ring als blijk van erkentelijkheid voor de wijze waarop beide ondernemingen sinds vele jaren mogen samenwerken. „Ik hoop, dat U deze ring tot het einde van Uw leven wilt dragen en dat deze ring daarna aan Uw opvolger geschonken zal worden". De heer Brandsma hoopte, dat de autoriteiten er begrip voor kunnen hebben, dat een gezonde zaak als de N.V. TESO gezond dient te blijven. De heer Van der Vlies merkte op, dat de werf „Welgelegen" ondanks de grote drukte wegens reparaties aan coasters, 2n sluit de inzending voor de Haal nog gauw een wedstrijdformulier bij t winkelier en post het UITERLIJK OP 30 JUNI aan prachtige prijzen steeds voor de N.V. TESO klaar staat om reparaties aan de Texelse boten in de kortst mogelijke tijd te verrichten. Spre ker hoopte, dat TESO haar zelfstandig heid zal mogen bewaren en bij groei en bloei de dienst op het Vasteland zal kun nen blijven uitvoeren. Hierna bedankte de heer De Lugt alle sprekers voor hun sympathieke woorden en besloot met de spreuk „Een maat schappij die leeft bouwt aan haar toe komst, een toekomst, die de N.V. TESO met het volste vertrouwen tegemoet gaat. Hiermede was deze feestelijke bijeen komst ten einde. De volgende twee da gen stonden in het teken van festiviteiten voor de Texelse jeugd: in „De Oranje boom" werden vier afwisselende pro gramma's gegeven: films, goochelen en gulle tractaties. Ook de jeugd zal zich het gouden jubileum der N.V. TESO dus tot in lengte van dagen met vreugde blijven herinneren. Aan de vele woorden van erkentelijk heid jegens de N.V. TESO voegen wij gaarne de onze door de jubilaresse veel voorspoed toe te wensen. (Vervolg van pagina 1) zitter van S.V.C. Uit eigen ervaring wist spreker dat de viering van het zilveren jubileum de moeite waard is. Samenwer king tussen de verschillende sportvereni gingen is voor een goede beleving van de sport noodzakelijk, ook al uit financieel oogpunt. Ik hoop, dat U in dezelfde geest blijft voortgaan en altijd blijft samen werken met de andere niet-r.-k. vereni gingen. Het zou toe te juichen zijn als wij in de naaste toekomst zouden kun nen komen tot een intensieve voetbal training tot opvoering van ons spelpeil. De wnd. voorz. onderstreepte deze woorden gaarne. Tot nog toe schept een intensieve training, dus met behulp van een beroepstrainer te grote fin. bezwa ren, maar als alle ver. er de schouders onderzetten valt zeker iets te bereiken. De heer Jb. Schrama voerde hierna het woord namens de oud-leden, in bin nen- en buitenland. Spreker zei een actie te hebben gevoerd onder de oud leden en zeer tevreden te zijn over het resultaat. Hij bracht de bijzondere felici tatie over van Kees Graaf, die zijn vroe gere ver. met een milde gave heeft wil len verblijden. Het resultaat was zo doende een enveloppe met inhoud en twee voetballen. De wnd. voorz. merkte op dat je soms de schijn gewordt, dat de oud-leden het contact met hun vroegere club verloren hebben, maar uit de bijdragen blijkt, dat die club nog altijd een plaatsje in hun hart heeft. De heer M. Bakker sprak als oudlid en als mede-oprichter, terwijl hij als voor zitter van de r.-k. Middenstandsvereni ging een geschenk onder couvert over handigde. De wnd. voorz. las vervolgens een schrijven voor van pastoor Boelrijk, die als kapelaan op Texel tot de mede-op richters behoord heeft. Voorts was de heer Oskam aanwezig namens de Culturele Raad, Pastoor Z. van der Klein en de heer C. Mets namens de jeugd- en sportcommissie van de Cul turele Raad, de heer M. A. Idema na mens de Sportraad, de heer C. Kok na mens Z.D.H., de heer J. Mast namens S.V. De Koog, de heer Ten Cate namens het Texelse Bureau voor de Medische Sportkeuring. Duinranders, Con Zelo, Callantsoog en Zeemacht gaven even eens van hun belangstelling blijk. De wnd. voorz. richtte zich vervolgens in hartelijke bewoordingen tot de heer Jb. Gieles, die jarenlang de entreekaar tjes belangeloos verkocht heeft; tot het echtpaar Schrama-Hopman, dat altijd voor de thee gezorgd heeft: talloze ritjes heeft de heer H. Schrama derhalve met de hete thee naar het terrein gemaakt; tot de leden van de elftalcommissie, de heren G. Snik, C. van Heerwaarden (Hoekie) en C. Barhorst. Gaarne besluiten wij met de jubileren de Boys blijvend succes en een spoedige promotie toe te wensen. VOOR HET ROODE KRUIS De op Texel gehouden collecte ten bate van het Roode Kruis heeft 908,18 opgebracht. Het kolonne-lid, de heer F. Geense verdient een extra pluim, want de aan zijn zorgen toevertrouwde col lecte in polder Eierland heeft bijna 200,opgebracht. Hij kon zodoende de zwaarste bus afdragen. Hulde. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Donderdag 27 juni Den Burg, Oranjeboom, De Toneelver. „Klein Toneel" voert op het stuk „Een huis vol gekken", aanvang 8.15 uur. Vrijdag 28 juni Den Burg, Oranjeboom, Texelfilm. Zaterdag 29 juni Den Burg, Ned. Herv. kerk, concert door de „Haerlemsche Musyckcamer" m.m.v. Aafje Heynis (alt) en Gertrude Maclaine (clavecyniste). Den Helder, Sportuitwisseling Den Hel- der-Texel, mede georganiseerd door de Texelse Sportraad. GEMEENTE KAN GROND KOPEN B. en W. zijn, blijkens het betreffende agendapunt met de heer S. P. Koning Johzn., Peperstraat 19, Oosterend, /(toch nog) tot overeenstemming gekomen in zake de aankoop van grond, bestemd voor wegaanleg en woningbouw. De heer Koning is thans volgens het prae- advies bereid 0.89.25 ha. grond alsmede een woonhuis met bijkeuken en schuur aan de gemeente Texel te verkopen voor de totale som van 27.000,Het ter rein ligt op de hoek Peperstraat-Bijen- korfsweg te Oosterend. KLEUTERSCHOOL VOOR DE KOOG Het Bestuur van de Stichting Kleuter onderwijs te De Koog heeft de gemeente om medewerking verzocht tot de stich ting van een nieuw gebouw op het ter rein liggende aan de Houtvester Boodt- laan tegenover het perceel De Koog 100. Het verzoek wordt ondersteund door vier lijsten met in totaal de handteke ningen van de vaders van meer dan 30 kleuters, die aan de gestelde eisen vol doen (dus die bij de opening de leeftijd van vier jaar en hoogstens vijf jaar en zes maanden hebben bereikt). Daar dit verzoek aan de wettelijke vereisten vol doet stellen B. en W. de Raad voor de gevraagde medewerking te willen verle nen. PERSONEEL N.V. TESO VIERDE FEEST Tot welk een grote onderneming de jubilerende N.V. TESO is uitgegroeid ervaart ge weer eens op een bijeenkomst van het personeel: de grote zaal van „De Lindeboom-Texel" was zeer goed bezet toen de werkers in het boot- en busbe drijf daar zaterdagavond feestvierden, welke fuif uiteraard ook door de weder helften werd bijgewoond! Namens het personeel werden zeven schilderijen, met de Dageraad als onder werp, aangeboden. Eén schilderij, het grootste, was bestemd voor het TESO- kantoor, en voorts werden de bestuurs leden en de directeur met een groot schilderij verrast. Ze waren vervaardigd door de bekende schilder de heer Jaars- ma, Den Helder. De contactcommissie, die de cadeaux namens het personeel overhandigde, be stond uit de heren P. Dogger, KI. Scha- gen, J. Bruin en J. D. Koning, die na mens het personeel dankte voor de ont vangen gratificatie en de uitstekende verstandhouding tussen bestuur en per soneel naar voren bracht. De heer J. J. van der Vlies hield een feestspeech en daarna was het woord aan het Langedij- ker Cabaretgezelschap, dat een prima programma verzorgd heeft. P.S. Op deze avond werd de heer C. J. de Lugt, president-commissaris, door het bestuur een draagmedaille aangeboden, behorende bij de koninklijke onderschei ding. De draagmedaille werd door mej. Tiny Dros, verloofde van chauffeur C. Duinker, op de borst van Texels jongste Ridder gespeld. S.V.C.-nieuws, afdeling Gym. Nu het feest achter de rug is en onze gymleraren alle twee weer terug zijn, worden de gymlessen weer hervat. De heer Van Veen geeft maandagsmiddags van 4 tot 7 uur les en de heer Keizer donderdagsavonds van 6.30 tot 10 uur. Zij verwachten, nu de zomer en het mooie weer aanwezig zijn, alle gymnasten en zien ook graag nieuwe gezichten uit Eierland. U kunt zich opgeven op de les uren. Bent U reeds allemaal voorzien van onze lootjes? Nog niet? Haast U dan, er zijn nog enkele lootjes verkrijgbaar bij de bestuursleden en de trekking is 30 juni. Dan kunt U weten of U bij de ge lukkige winnaars behoort van de mooie prijzen, die hiervoor zijn uitgeloofd. Z A Uil Bo De FEUILLETON door J. G. J. Bax 26 De nacht na Gijs' bezoek had Rinus geen oog dicht gedaan. Marietje weg, voor goed het huis uit, dan zou hij haar niet meer zien. Het vertrouwde huisje van Hoos zonder Marietje. Hoewel zij elkaar niet meer zo vaak spraken, hoorde hij toch nog haar stem. Als zij eenmaal het huis uit zou zijn, zou hij haar geheel verliezen. Nu kon hij tenminste nog ho pen, dat zij eens zijn liefde zou beant woorden. Had hij toen maar meer moed gehad en doorgezet, dan was alles mis schien heel anders gelopen, wie weet had hij zelf schuld dat zij met die Jacob ging. Hij moest er niet aan denken: zijn Ma rietje van een ander! Dat zij werkelijk van Jacob hield, kon en wilde hij niet geloven. Eens had hij gedacht, dat zij van hem hield; hemzelf was het vorige zomer plotseling overvallen. Al jaren kenden zij elkaar, reeds van kindsbeen af woon den zij aan hetzelfde weggetje en als klein meisje was zij met hem de grote buurjongen, naar school gegaan. Zij wa ren altijd samen op de plas te vinden, roeiden en vermaakten zich op de eiland jes. Dat was zo gebleven, toen hij op de tuin werkte en zij in betrekikng was, tot verleden zomer toe. Tot die tijd was hun omgang vriendschappelijk en on gedwongen geweest. Vaak hadden zij elkaar schertsend be loofd later man en vrouw te worden, niet beseffende, dat hij dit nog eens werke lijk zou menen. Door haar kinderlijke eenvoud had hij geen moed kunnen vin den haar zijn ware gevoelens te zeggen: hij hoopte dat zij het zelf wel zou gaan voelen. Zij had later wel gemerkt, dat zijn gedrag tegenover haar was veran derd, want van die tijd af was er in hun verhouding iets gedwongens gekomen. Ook toen had hij niet gesproken, hoofd zakelijk omdat hij, een tuindersjongen, haar niets kon aanbieden. Wel gingen zij nog even vriendschappelijk met elkaar om als vroeger, maar toch was er iets gekomen, waarover zij niet konden spre ken. Het was toen al laat in de zomer en hij had haar nadien nog wel regelma tig bij Hoos thuis ontmoet, maar alleen met haar was hij niet meer geweest. Toen moest hij dan plotseling vernemen, dat zij met Jacob ging. Hij had het eerst niet willen geloven. Zelf had hij het haar gevraagd; ja zij ging met Jacob Vermeulen, al een hele poos. Toen hij het eenmaal uit haar eigen mond had gehoord, had hij maar weinig kunnen zeggen en was stil weggegaan. „En ik dan?" had hij alleen maar ge vraagd. Jij, had zij verwonderd gezegd, van hem hield ze natuurlijk ook. Of zij dan vergeten was, wat zij altijd hadden afgesproken. Wat hij bedoelde, o ja, had zij toen begrepen, daar kon nu natuurlijk niets van komen. Lachend en alleen aan haar eigen geluk denkend had zij hem toen aangeraden maar gauw te zorgen dat hij een ander kreeg, dan konden zij misschien toch nog gelijk trouwen al was het dan niet met elkaar. Hij had zich toen steeds meer teruggetrokken, wel spraken zij elkaar af en toe en zeiden elkaar nog gedag, maar hij had haar toch zoveel mogelijk gemeden. Maar nu: het huis uit! Haar wellicht in weken of hele maal niet meer zien, kon hij niet. Ruste loos had hij in bed gelegen, niet wetend wat hij moest doen. Gijs had makkelijk praten, een kerel zijn, goed, hij was een kerel, als het er op aan kwam; hij zou voor haar willen werken, dag en nacht als het moest, voor haar willen vechten, maar wat hielp dat als zij werkelijk van Jacob hield? Iets moest hij echter doen, goed dan, had hij besloten, hij zou het haar nu zelf gaan zeggen, waarschuwen zou hij haar, smeken desnoods, hij zou zich willen vernederen, als zij alleen maar thuis wil de blijven en niet wegging. Toen hij dit besluit eenmaal had genomen, was hij rustig geworden. Morgen reeds zou hij haar opwachten; nee, dan was zij op de fiets en had msischien wel haast. Als het dan toch moest, ging hij gewoon naar haar betrekking en vroeg haar te spre ken. Dat was het beste en met die ge dachte was hij eindelijk tegen de ochtend ingeslapen. „Rinus!" Hevig verschrikt keek het meisje hem aan. Zoals hij had gehoopt, was zij zelf komen open doen, toen hij aan de ingang voor leveranciers had ge beld. „Wat is er? Is er thuis wat? Toe, sta daar niet zo, is er wat met Moeder of Vader?" „Nee, Marietje er is niets ge beurd, ik had je alleen graag even ge sproken". Ongelovig keek zij hem aan. „Nee, Rinus ik geloof je niet, zeg het maar. „Heus niet, mijn erewoord, ik kom uit mezelf". „Moet je daar dan speciaal voor komen, nee, ik geloof je nog niet". „Kun je niet een ogenblik weg, want hier aan de deur.„Is het dan zo belang rijk, dat je het niet even zeggen kan?" Langzaam liepen zij in de richting van het nabij gelegen park. „Nu?" vroeg Ma rietje, omdat hij nog steeds zweeg. Ein delijk begon hij strak naar de grond kij kende: „Marietje je zal misschien zeggen, waar bemoeit hij zich mee, maar ik had gehoord, dat je het huis uitging en omdat ik dat niet geloven kon, ben ik zelf even gekomen". „Het huis uit, hoe kom je daar bij?" klonk het met erg overtuigend. Een ogenblik keek hij haar aan. „Ik weet, dat het zo is, Marietje". „Zo, heeft Gijs gekletst, dat had ik niet van hem verwacht, maar nu je het toch schijnt te weten, ja, ik ga weg, maar wat kan jou dat schelen?" Verwijtend keek hij haar aan. „Dacht je dan, dat het mij koud liet?" „Ach nee, ik begrijp wel dat het je interesseert, maar het is nu eenmaal zo". „Maar het is toch nog niet zeker?" „Heeft Gijs het je dan niet gezegd, je bent toch zo goed op de hoogte". „Van hem weet ik niks", zei Rinus, die Gijs er liever buiten wilde laten. „Van wie anders, van Vader zeker, want Moeder zal er wel niet over gepraat hebben". „Ach, wat doet het er ook toe", vervolg de hij, „Ik weet het nu eenmaal". Hij nam haar arm vast: „Kom is het zo?" „Ja, mijn besluit staat vast". „Dus toch, zei hij zacht, „is het om Jacob?" Haar nog steeds bij de arm houdend, liep hij zwijgend door het park, tersluiks keek zij hem aan en was getroffen door zijn verdrietig gezicht. Langzaam begon zij te beseffen, dat het meer dan belang stelling alleen was, dat hij haar zo on verwacht was komen opzoeken. Voor alles wilde zij echter eerlijk tegen hem zijn: „Ja, Rinus, maar dat niet alleen, ik was toch weggegaan, ik kan niet langer thuis blijven". „Zo, maar Jacob zal toch wel de voornaamste oorzaak zijn, niet?" „Als je dat met alle geweld horen wil, ja, het is om Jacob". Gekweld door smart en jalouzie en kwaad op zichzelf, dat hij hieraan toegaf, bleef hij staan. Hij liet haar arm los en vatte haar bij de schou ders. „Ik wil niet, dat je om hem weg gaat, hij is het niet waard!" Verontwaar digd schudde zij zijn handen af. „Je wilt met? Moet ik dat soms aan jou vragen? Niet waard? Je hebt je zeker op later stoken, als je daarvoor gekomen bent, dan...." „Ja, daarvoor ben ik gekomen en nu zul je het weten ook. Ik kan niet zien dat je terwille van hem je leven verknoeit, al heb je mij dan niet willen hebben, hem gun ik je ook niet. Verwonderd had zij naar zijn uitbar sting geluisterd: was dat de zelfde Rinus, die zij al zoveel jaren kende en die al tijd even kalm was? „Jou niet willen hebben?" vroeg zij verbaasd. „Ja, dat heb je niet", ging Rinus thans op kalmere toon voort en haar smekend aanziende vroeg hij: „Marietje heb je het dan nooit gemerkt, dat ik van je hield? Ik kan er niets aan doen maar ik weet niet wat ik beginnen moet: altijd heb ik ge hoopt en nu met Jacob?" ko: spi dei 1 om eig en fee pu 1 Do I hel So. ter ser om kei gei de aai lie] en tre toe 1 tac hel pla 1 pa; kei on' vai de Wi hel rer ter in 1 ge ko] Be uit Soi ter 1 daj zet gei gre all. pai gei rel gee en mi tot sto zo Jol he< dal da. vol i om rer Na de zee ha. eei gel eei avi foc gre bei en op vis ko; op in vej vr< VO] Pic he' oo] te

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 4