9 roen /wa in het harL, Bereden politie houdt wakend oog in bos en duin ■r\._ n- ~!7 Voor de mooiste keuze in 'OENSDAG 3 JULI 1957 71e JAARGANG No. 7160 TEXELSE«COURANT tgcrve N.V. *-h- Langeveld de Rooij jekhandel -- Drukkerij Bibliotheek en Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank- Postgiro 652. - Abonn pr. 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm 'och wel leukals de politie je na je zwerftocht op deze manier thuis bezorgt Sinds eind mei is het Texelse politie- orps uitgebreid met drie leden van de reden politie. Dit trio maakt deel uit m het bereden peloton te Hoofddorp, e leiding berust bij opperwachtmeester Vochteloo en de „seizoenversterking" gestationeerd op hoeve „Bloemwijk", ier bewoners tot de paardenliefhebbers ïhoren en leden van Witte's gezin maak- n voorheen dan ook deel uit van de exelse Ruitersvereniging. Tot begin ptember zal de bereden politie op ons land verblijven. De surveillance ge- hiedt voornamelijk langs de zeereep et de daarbij behorende bossen. „Wij irveilleren waar de mensen zijn. Is het randweer dan zijn wij vooral op het rand en in de duinen, bij minder gun- ig weer ligt ons werk meer in de den- lenbossen". De politie-te-paard oefent laar toezicht uit over een uitgestrekt ^rrein, waarin de paarden al naar ge- ang de drukte en de weersgesteldheid Jö'n 4-7 uur in touw zijn. Prachtige die- £n, kerngezond en zo vlug als water. In enkele ogenblikken zagen wij b.v. en paard de Blekersvallei nemen en ervolgens door het duinterrein met be- wame spoed het strand tegemoet snel- Dit terrein is inderdaad bij uitstek eschikt voor de bereden politie: met de ïotor of de jeep speel je daar uiteraard einig klaar. Buitenstaanders zullen misschien zeg en: „Och, die politie, een vakantietijdje oor hen", maar de zaak ligt anders: zij efent toezicht uit op de naleving van de emeentelijke verordening, of de bepalin- en, die het Staatsbosbeheer heeft ge- eld, waarbij wij in de allereerste plaats an het rookverbod denken. Vooral ten jde van aanhoudende droogte kan het chteloos weggooien van een peukje of ?n nog niet helemaal gedoofde lucifer lorme materiële schade veroorzaken, ant een bos- of duinbrand breidt zich iel uit. De bereden politie laat de paar den langs de fietspaden galopperen, paden tevens, die maar al te dikwijls een trekpleister blijken te zijn voor an dere weggebruikers dan wielrijders: bromfietsen, motoren, auto's.... Eigen lijk hadden wij al veel eerder over de bereden politie moeten kunnen beschik ken, maar het plan om eerder te komen stuitte af op gebrek aan personeel: ook de andere badplaatsen en vakantieoorden vereisen nu eenmaal een behoorlijke be waking. De politie houdt toezicht enziet zich ook gaarne ingeschakeld als er kin deren zoek zijn. Vorige week zondag raakte b.v. een drie-jarig jongetje bij het Westerslag zoek. Vader en moeder meen den, dat het kind met een ouder broer tje aan de laagwaterlijn aan het spelen was, maar het jongetje was 'm stiekum gesmeerd. „Meestal gaan ze voor de wind af", aldus opperwachtmeester Vochteloo, die al ettelijke verdwaalde kinderen weer veilig en wel aan vader en moeder heeft kunnen afleveren. „En dus reed ik in de richting van Den Hoorn. Ik vond het ventje tussen paal 13 en 14". De verschrikte ouders waren de politie uiteraard zeer dankbaar. „In Wijk aan Zee hebben wij op een drukke zondag wel eens 30 kinderen moeten opsporen". Ook kan de politie baders, die in moei lijkheden verkeren goede diensten be wijzen, want de paarden schrikken niet terug voor de branding: ook daarin zijn zij perfect getraind en cm het bewijs te leveren liet de politie een der paarden „te water". Een badschone fungeerde daarbij als fictieve zwemster-in-nood. De hier gebruikte paarden zijn resp. 2, 7 en 9 jaar oud. Als gezegd: ze zijn zeer vitaal en het duin moet al bijzonder steil zijn, wil dit een beletsel vormen om de paarden naar de top te dirigeren. Gaarne wensen wij opperwachtmeester Vochteloo en de wachtmeesters Van Son en Leiten een succesvolle Texelse periode toe. poseren voor de fotograaf HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 3 juli 0.30 en 12.28; 4 juli 1.06 en 13.04; 5 juli 1.40 en 13.45; 6 juli 2.30 en 14.56. I Aan het strand ongeveer een uur eer- fler hoog water. BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. 7.40, 10.25, 13.05, Werkdagen: Van Texel: 5.20, 15.30, 18.10. Van Den Helder: 6.30, 9.20, 11.40, 14.20, 16.45, 19.35. b Zon- en alg. erk. chr. feestdagen: fan Texel: 7.40, 10.25, 16.00, 18.25 20.30 r an Den Helder: 9.20, 11.30, 17.15, 19.30 21.30 AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Donderdag 4 juli en Burg, Oranjeboom, de toneelver. jHet Masker" voert op „Narcose". Vrijdag 5 juli en Burg, Oranjeboom, Vertoning ëxelfilm. Zaterdag 6 juli Den Burg, „Park", Amateursavond Ver. Voor Texelse Folklore (nog onzeker). PETROLEUMKACHEL IN BRAND Mevr. S. Trap, Oosterend, liep vrij ernstige brandwonden aan haar handen op toen zij de gerechten in veiligheid trachtte te brengen, die op een in brand staande petroleumkachel stonden. GESLAAGD Mej. I. Geus, Wilhelminalaan 25, en de heer D. Zegel, Oudeschild, deden met gunstig gevolg examen voor het vakdi ploma huishoudelijke artikelen. SCHOOLREISJES O.L.S. OOSTEREND De eerste klas van de openbare lagere school van Oosterend heeft op 28 juni een fijne tocht over het eiland gemaakt. De fam. Witte, ,,'t Hoffie", Witte „De Nes" en S. Rentenaar hadden een auto beschikbaar gesteld. Vorig jaar was men er met paard en wagen op uitgetrok ken, maar het viel nu wel erg moeilijk om betrouwbare viervoeters te charteren. Op diezelfde dag maakten de 3de en 4de klas een uitstapje naar de bloemenveiling te Aalsmeer, internationaal beroemd. Ook bezochten ze Amsterdam, Marken en Volendam. Op vrijdag 12 juli hoopt de tweede klas Alkmaar en omgeving te verkennen en op 12 en 13 juli de 5de, 6de en 7de een bezoek te brengen aan Den Haag en omstreken. Veel plezier toegewenst. KAMPEREN OP TEXEL De kampeerders treffen het tot dus verre buitengewoon met het zomerse weer. Er staan al vele tenten. De stroom- ongehuwden - jongens en meisjes - die thans voor hun examen aan het blokken zijn - kan pas omstreeks 20 juli verwacht worden, maar de gezinnen met kleine kinderen zijn al dik gezaaid. Iedere dag neemt het aantal kampeerders toe, waar uit op te maken valt, dat wij met snelle schreden het hoogseizoen gaan naderen. DE HEER GOTTSCHAL NAAR JULIANADORP De heer C. E. Gottschal, hoofd der school te Den Hoorn, staat nummer 1 op de voordracht voor hoofd der school te Julianadorp. In verband hiermede heeft de gemeente Texel een oproep geplaatst voor de komende vacature. Diverse ge gadigden hebben reeds gesolliciteerd. Mej. D. Dros is per 26 augustus be noemd tot onderwijzeres aan de o.l.s. te Den Hoorn in de plaats van mevr. T. Krijnen-Bays, wie eervol ontslag is ver leend. BROEI IN BRIKETTENOPSLAGPLAATS De brandweer van Den Burg is in de nacht van zaterdag op zondag in touw geweest wegens een ernstige vorm van broei in een brikettenopslagplaats achter het pakhuis van de J. C. Rab N.V., Schil derend. De gehele partij moest worden omgezet en toen dacht men het gevaar te hebben bezworen, maar om vijf uur in ae prille ochtend werd de brandweer wederom uit bed getrommeld. Om zeven uur kon het signaal veilig worden gege ven. STRANDVERMAAK PAAL 12 Wij hebben op Texel verscheidene mo gelijkheden om het strand te bereiken. De rustigste weg is nog steeds die naar paal 12 (Chinese Muur). Door de dennen en de brede duinen loopt een straatweg, die destijds op last van de Duitsers werd aangelegd ((Duitsers met ver vooruit ziende blik, blijkbaar, want de Duitse toerist maakt er nu wederom gebruik van!). Het is wel jammer, dat de weg een paar honderd meter vóór de kustlijn ophoudt. De Rijkswaterstaat heeft het mulle zandpad van een fundering voor zien, maar die is zodanig, dat men er de autowielen nauwelijks aan kan wagen. Velen hopen dan ook, dat dit korte stuk je in behoorlijke staat wordt gebracht. Men zou al best tevreden zijn met een goed wandelpad, dat weinig kosten zou vergen en.... de duinen zou sparen, want nu kiest men zijn weg kris-kras. De weg naar zee bij paal 12 doet de drukte elders weer afnemen, wat ook het behoud van de duinvoet ten goede komt, zodat het voteren van gelden voor ver betering van genoemd traject zeker ten volle verantwoord is. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling De Burgemeester van Texel brengt ter algemene kennis, dat de Minister van Oorlog omtrent vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige de volgende uitspraken heeft gedaan: Adriaan de Visser, lichting 1955. Met ingang van 25 juni 1957 voorgoed vrijstelling van dienst als gewoon dienst plichtige wegens persoonlijke onmisbaar heid, bij beschikking van 21 juni 1957, no. 863869. Pieter Slot, lichting 1955. Met ingang van 1 juli 1957 voorgoed vrijstelling van dienst als gewoon dienst plichtige wegens persoonlijke onmisbaar heid, bij beschikking van 24 juni 1957, no. 881184. Pieter Anthonie van der Vis, lichting 1956. Met ingang van 29 augustus 1957 voor goed vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige wegens persoonlijke on misbaarheid, b" beschikking van 24 juni 1957, no. 881284. Tegen elke omtrent vrijstelling gedane uitspraak kan iedere belang hebbende uiterlijk de tiende dag na de dag waarop de uitspraak ter algemene kennis is gebracht, in be roep komen. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Neder land verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, mei overschrijding van de termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zo lang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van tien dagen als onherroepelijk be schouwd. Het tot Hare Majesteit de Koningin te -ichten beroepschrift moet met redenen omkleed zijn en worden ingeleverd op ifrl militaire zaken van de secretarie de zer eemeente. De Koningin beslist op het beroep bij een met redenen omkleed besluit, nadat de raad van state is gehoord. Texel, 29 juni 1957. De burgemeester voornoemd, C. DE KONING. NIEUWE ONDERWIJZER ULO De heer J. Wieten, Zwinderen, is be noemd tot onderwijzer aan de ulo als op volger van de heer J. A. van der Berg, die te Joure is benoemd. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 1 juli 1957 1000 lammeren 4562; 20 biggen 5065; 8 nuchtere kalveren 4060. LAMMEREN WEER IETS GOEDKOPER De kooplieden bleken maandag j.l. weer wat minder wild op de Texelse lammeren te zijn. De aanhoudende droogte is daaraan stellig niet vreemd. De prijzen liepen van de 50,65, wat verre van rooskleurig is. Er waren voor deze tijd van het jaar misschien wat te veel lammeren, want de aanvoer be droeg 1000 stuks. PUBLIKATIE OVER: VERKOPEN OP AFBETALING Het heeft ditmaal wat langer geduurd eer een nieuwe Economische Publikatie van de Nederlandse Middenstandsbank op onze schrijftafel is gedeponeerd, maar het is dan ook een geschrift, dat er wezen mag. Niet alleen dat de omvang groter is dan die van verschillende voorgangers, ook het onderwerp is ditmaal wel van groot belang. De publikatie behandelt namelijk de afbetaling en men mag zeker vaststellen, dat deze aangelegenheid voor tal van middenstanders van betekenis is geworden. Immers in verscheidene bran ches hebben de contant verkopende win keliers een niet onbelangrijk deel van hun omzet zien wegzuigen door de afbe talingsmagazijnen en het ligt voor de hand, dat de eerste categorie zint op mid delen om hieraan paal en perk te stellen; dat kan haast niet anders dan door ook zélf met de verkoop op afbetaling te be ginnen. Terecht zegt de publikatie dan ook in de inleiding, dat tal van midden standers bijna worden gedwongen zich ook op dit terrein te gaan bewegen. En daar ligt nu juist de verdienste van dit nieuwe geschrift. De publikatie be moeit zich - en naar onze mening terecht - niét met de veelomstreden vraag of het verschijnsel van de afbetaling nu moet worden toegejuicht dan wel afgekeurd. Over het sociale nut en de daartegenover staande sociale nadelen is al zoveel ge schreven, dat aan nieuwe beschouwingen op dit stuk weinig behoefte bestaat. Daarom is de bank er in haar nieuwe nummer in de bekende reeks ook niet op ingegaan, zij stelt zich op het zuiver praktische standpunt, dat 't afbetalings verschijnsel er nu eenmaal is, dat het zich in de laatste jaren sterk heeft uit gebreid - de waarschijnlijk tijdelijke overheidsmaatregelen ter beperking even buiten beschouwing gelaten - en dat als gevolg daarvan vele middenstanders wel genoopt zijn de verkoop op afbetaling eveneens ter hand te nemen. Welnu, op dit vol voetangels en klem men liggende terrein wil de nieuwe pu blikatie de afbetalingsverkoper, die pas begint, tot gids zijn, en naar ons gevoelen is het geschrift daarin uitstekend ge slaagd. Na een summier, doch zeer over zichtelijke gedeelte handelend over de wettelijke maatregelen op dit terrein komt de belangrijke vraag van de finan ciering van de afbetaling door de winke lier aan de orde. Nadat daarover het no dige is gezegd, worden allerlei punten behandeld, waaraan de middenstander, die op afbetaling gaat verkopen, zal die nen te denken en het wordt bij lezing duidelijk, dat in dit deel heel wat prak tische ervaring verwerkt is. En het wordt ook wel duidelijk, dat elke middenstan der, die zich op dit pad wil gaan begeven, om heel wat méér dingen zal moeten denken dan waarop hij aanvankelijk be dacht is geweest en dat maakt dit ge schrift dan ook tot zulk een waardevolle raadsman. In een volgend hoofdstuk wor den allerlei interne maatregelen bespro ken, die de middenstander in dit geval dient te nemen op het administratieve terrein en zeer uitvoerig wordt dan be sproken met welke kapitaalbehoefte hij zal moeten rekenen. Vooral dit deel is uitermate instructief en met cijfervoor beelden toegelicht, welke velen de ogen zullen openen voor de hoge eisen, welke het verkopen op afbetaling stelt aan de financiën van hem, die ermee wil be ginnen. Al met al is dit een geschrift, dat zich niet ophoudt met theoretische bespiege lingen met betrekking tot het voor en tegen, doch dat zuiver is afgestemd op de nuchtere praktijk, dat berstensvol is met allerlei wenken en waarschuwingen en dat de middenstander behoeden kan voor tal van tegenvallers en misstappen op dit zo moeilijk begaanbare terrein. Weshalve wij het dan ook van harte kunnen aanbevelen. Zoals gewoonlijk, is de nieuwe publikatie verkrijgbaar bij alle kantoren van de Nederlandsche Middenstandsbank tegen de prijs van 1,per exemplaar. KOGERS OP STAP De leerlingen uit de 4de, 5de en 6de klas van de Luberti-school te De Koog hebben drie onvergetelijke dagen achter de rug, want zij hebben Drente kris-kras doorkruisd. Er werden een dierenpark en een oudheidkundig museum bezocht, het Oranjewoud werd met een bezoek ver eerd, de bekende, snelgroeiende stad Emmen en de olierijke omgeving van Schoonebeek, waar de boortorens uiter aard veel indruk maakten op de bewo ners van het olieloze eiland, dat enkel kan bogen op het bezit van een „olie landje" te De Koog, dat inmiddels al ge deeltelijk aan de stadsuitbreiding ten prooi is gevallen. Veel indruk maakten ook de Hunebedden. In de jeugdherberg „Parkhoeve" te Meppel werd gelogeerd. De jeugd vond, dat je op een jeugdher- bergbed beter sliep dan onder een hune bed ZONDAG A.S. OEFENTRLAL In de duinen achter Hotel „Californië" organiseert de M.C. Texel zondag 7 juli een oefentrial voor standaard- en speciale motoren. Daar ook van de vaste wal nogal belangstelling hiervoor blijkt te bestaan, belooft het weer een mooie strijd te zullen worden. Voor de standaardmotoren is een par cours zonder zand uitgezet, terwijl de speciale machines wel een paar mooie zandklims en -afdalingen krijgen te ver werken. Vooral onze jonge Texelse rijders zul len hier wel een staaltje van hun kunnen laten zien. De start is om half twee. We hopen ook veel Texelse deelnemers op standaardmotoren aan de start te zien. Het publiek wordt verzocht, fietsen, motoren en auto's aan het begin van het slag te laten staan, om het parcours vrij te houden. ONDER DE POMP Hei jee ök hoort fon dót verjaarspar- teetje in Ostrend? Welninnet, wat wos dót dan? Nou ze gonge 's évens allegaar kant af, want ze dochten dót de baas jarig wós, maar ze wasse een week te vroög. S.V. Texel De Jaarvergadering werd alleen door de ouderen bijgewoond. Slechts 2 junio ren hadden de moeite genomen om eens wat van de inwendige organisatie aan de weet te komen. Als steeds, zouden we kunnen zeggen: „De kern was er" en ook dat is belangrijk. De notulen, jaarverslag verzorgd door de 2de secretaris, werden met lof goed gekeurd. Het fin. verslag, het haakje waar in veel gevallen de kan aanhangt, werd goed bestudeerd. Plannen werden gemaatk om onze achterstand weg te werken, waarover spoedig nadere gege vens. De penningmeester, de heer Van Zeijlen, werd ook dank gebracht voor z'n accuraat beheer, vooral ook op voorstel van de controlecommissie. De adsp. kampioenen werden geluk gewenst; dank werd gebracht aan de he ren Van Zeijlen en Kiewiet voor hun trainingswerk. Het bestuur werd herkozen; voor de heer De Graaf, die niet meer beschikbaar was, werd F. Schellinger gekozen. De heer De Graaf werd dank gebracht voor zijn vele verdiensten en benoemd tot erelid; een cadeau als herinnering is nog in de beurtman. De elftalcomm. werd herkozen; in de vacature De Graaf kwam de heer G. Witvliet. Aan hem werd eveneens dank gebracht voor het als trainer optreden, eerst bij de jeugd en nu samen met de heer V.d. Veen. De rondvraag leverde nogal stof op, zodat het al laat was eer de voorzitter kon sluiten. In zijn slotwoord dankte hij nog allen voor de prettige samenwerking en verwachtte dat we weer in staat zul len zijn de goede koers te blijven varen. Henk Boon en Gerrit Wilner ontvingen het speldje voor verdiensten als onder scheiding. De handbaltraining is deze week niet op woensdag, maar op vrijdagavond, aan vang zeven uur. De veteranen gaan woensdagavond naar Oosterend, als laatste voorbereiding voor de veteranendag die zondag a.s. in Castricum gehouden wordt. mantels naar SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1