9- rocn /wa in het harL, dm!: m hoogte dreigt ramp te worden voor ons eiland Blijf meester Iu Eierland reeds zeer grote schade Éi jfci Zonnefilter Brandlotion Lijders aan brandend maagzuur voelen zich geen half mens. rgt Ier saterdag 6 juli 1957 TEXELSE 71e JAARGANG No.,7161 COURANT [itgave N.V. *.h. Langeveld de Rooij >ekhcmdel Drukkerij Bibliotheek >n Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank- Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm Om het tafeltje in Hotel „Texel", waar- an de assistenten van de Landbouw- oorlichting op maandagmorgen hun ezoekers plegen te ontvangen werd j.l. laandag een lang gesprek gevoerd met nkele van de grootste landbouwers op 'exel. Dat is op zichzelf helemaal niet reemd. Vooral in de maanden april tot jli hebben de mensen van de Landbouw- oorlichting niet over gebrek aan bezoek g klagen. Bij boer A. heeft de gerst een lonte kleur, bij boer B. doen de bieten let niet en boer C. heeft nog weer een Inder gewas, dat moeilijkheden geeft. Hu zouden wij niet graag beweren dat de ■andbouwvoorlichting voor elke ziekte f kwaal wel een oplossing weet, maar Dch is het wel zo dat in veel gevallen oorzaak kan worden vastgesteld en evens het geneesmiddel kan worden angegeven. De „ziekte", waarover het j.l. maandag jing was er een met een grote omvang en van zeer ernstige aard. En helaas, onden we voor deze ziekte het genees middel niet aangeven. Het onderwerp an het gesprek was nl. de funeste ge- olgen van het wel buitengewoon droge n warme weer van de laatste weken, peciaal voor de gewassen in polder Eier- and. Men behoeft werkelijk geen land bouwer of assistent van de Landbouw- oorlichting te zijn om dat te constate- en. Als wij speciaal polder Eierland noe- en, dan betekent dat zeker niet dat de roogte aan de rest van Texel niets ge- aan heeft. Maar het blijkt toch telkens eer dat onze grootste bouwpolder wel uitengewoon droogtegevoelig is. En het dan ook geen wonder, dat wijlen Thijs euvers zich zijn hele leven intens met it vraagstuk heeft bezig gehouden. Als wij de vraag stellen hoe het toch omt dat we dit jaar in een zo betrekke- ijk korte tijd zo'n buitengewoon sterke eruggang van de gewassen te zien kre- |en, dan zijn daarvoor wel een paar oor aken te noemen. Daar is in de eerste >laats de zeer geringe regenval van de aatste maanden. De maand april gaf eel minder regen dan normaal. Ook de naand mei bleef belangrijk beneden de emiddelde regenval, terwijl de maand uni naast een geringe regenval buiten- [ewoon sterk drogend weer gaf. „Het Sroogde", zo merkte een landbouwer op, Lin een etmaal meer dan bij normaal ^eer in een hele week". Het tekort aan regen in de maanden ipril en mei heeft aan de gewassen op ie zandgronden - en dus ook in Eierland .- weinig directe schade gedaan. De moei lijkheden kwamen toen vooral voor op de zwaardere gronden, waar door een te grove ligging van het zaaibed de opkomst onvoldoende was. In deze weken hebben de landbouwers op de zwaardere grond hun collega's op het zand zeker wel eens benijd. En tot midden juni was daar ook wel aanleiding toe. In deze periode heb ben wij dan ook verschillende keren ge hoord: „Eierland staat er best voor". De minimale regenval van april en mei is o.i. echter indirect toch een oor zaak geweest van de sterke aftakeling van de gewassen in de achter ons liggen de weken. De voorraad v/ater in de grond was zeer klein en dit heeft in samenwer king met het droge, warme weer het aanzien van polder Eierland in een paar weken totaal veranderd. Zeer veel per celen graan zullen, ook al zouden de weersomstandigheden van meet af aan ideaal worden, een opbrengstverminde ring van 25 - 50% geven. Vooral in de zomergranen - en de oppervlakte hier van is naar verhouding zeer groot - is de schade groot. De opbrengst van veel percelen vlas zal veel te laag zijn, terwijl bij dit gewas ook de kwaliteit veel min der dan normaal is. Voor verschillende percelen aardappelen kan een spoedige regenval nog veel goed maken, maar daarnaast zijn er ook heel wat gevallen, waar gerekend moet worden op een veel te lage opbrengst. De bieten zien er op heel wat percelen - vooral in de middag uren - miserabel uit, maar ook hier kun nen de komende weken nog veel goed maken. Tot nu toe spraken we niet over het grasland. Wie de moeite neemt om de Postweg eens af te fietsen of de omge ving van de Hogeberg bekijkt, zal het met ons eens zijn dat het een wonder moet heten dat de koeien het nog klaar spelen om melk te „maken" en de scha pen nog tevreden liggen te herkauwen. Men is werkelijk geneigd om te vragen: Kan dit totaal verschroeide grasland nog ooit weer groen worden? Daarnaast is er de moeilijkheid van het droogstaan van de sloten, waardoor het onmogelijk wordt de dieren in de percelen te houden, die voor hen bestemd zijn. Ook de drinkwa tervoorziening vraagt veel extra-arbeid. Het mag een geluk genoemd worden dat men in ieder geval de mogelijkheid heeft uit de naaste omgeving water aan te voeren, dat het P.W.N. ons levert. Toch - en wij hebben dit al eens eer der naar voren gebracht - zijn wij van In vorig nummer hebben wij al uitvoeriger geschreven over de hartelijke wijze, waarop men afscheid heeft genomen van notaris G. J. B. Mulder en mevr. Mulder-Van Gelder. Op deze foto, vlak voor de aanbieding van een televisietoestel - door de Texelse organisaties - wordt de heer Mulder de hand gereikt door burgemeester C. de Koning. Hechts mevr. Mulder. Tweede van links de heer W. J. H. Mulder, die het vacante kantoor van notaris G. J. B. Mul der waarneemt BLADCACTUS IN BLOEI De familie J. G. Dekker, Stenenplaats, kan zich de trotse bezitster noemen van een met witte bloemen prijkende blad cactus, wat volgens deskundigen een zeer zeldzaam verschijnsel is. Deze acht jaar oude plant bloeit dan ook voor het eerst. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 7 juli op om 4.28 uur en gaat onder om 9.01 uur. Maan: 11 juli V.M.; 20 juli L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild' 6 juli 2.30 en 14.56; 7 juli 3.46 en 16.20; juli 5.08 en 17.42; 9 juli 6.19 en 18.48; 10 juli 7.17 en 19.40; 11 juli 8.06 en 22.23; 12 juli 8.49 en 21.02; 13 juli 9.28 en 21,36. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. TEXELSE AMATEURS OP DE PLANKEN Dat ook onze eigen Texelse Amateurs een prima avond kunnen bieden heeft ae geschiedenis bewezen en daarom wekken wij U allen op zaterdag a.s. naar het Park, nu beter bekend als de Wezen- tuin, te komen, want ook nu zal het pro gramma klinken als een klok. Muziek- ensembles, zangers, balletmeisjes en wat dies meer zij zullen er voor de microfoon verschijnen en de durfallen uit het hoog geachte publiek kunnen deelnemen aan het populaire spel „Trek aan de Bel". De entree is zeer laag gesteld: voor de volwassenen twee, voor de prillere jeugd één kwartje. Echt in het kader van deze belangeloze amateursavond dus. oordeel dat de droogte voor de grasland- boeren niet die funeste gevolgen heeft als voor de bouwboeren. Weliswaar is de hooiopbrengst kleiner dan normaal, maar wat de laatste weken gewonnen werd is van prima kwaliteit. En daarnaast mo gen we rekenen op een behoorlijke kans dat er bij verandering van het weer nog een mogelijkheid komt om wintervoer in de vorm van hooi of kuilgras te winnen. Het is niet onmogelijk dat over een maand de graslandboeren al het „leed" van deze weken weer vergeten zijn. Voor de bouwboer ligt dit heel anders. Hij moet het doen met de gewassen, waarvan nu al vast staat dat het gedeelte van de op brengst, waarvan de boer het moet heb ben er niet komen zal. En dat is een heel hard gelag. Het is geen wonder dat in deze om standigheden maandag aan ons tafeltje in hotel „Texel" gesproken werd over de vraag: Is hier nu werkelijk niets aan te doen? Moeten we het nu maar blijven aanzien, dat we ieder jaar het risico lo pen een kleiner of groter deel van de opbrengst verloren te zien gaan als ge volg van droogte? Zouden we toch de richting uit moeten, die wijlen de heer Reuvers zo vaak genoemd heeft: het diep losmaken van de grond? Wij menen dat de oplossing niet zo simpel is als de ide alist Reuvers meende. Maar we zijn er op dit moment even zeker van overtuigd: hier moet iets gebeuren. Het geheel of gedeeltelijk uitschakelen van de risico factor droogte is een belangrijk geldelijk offer waard. En het feit van het niet verdrogen van de gewassen op de stroken boven de drainreeksen kan een aanwij zing zijn in welke richting de oplossing gezocht moet worden. C. v. Gr. MOTOR STOPTE ONVERWACHTS Het was maar goed, dat de automobi list, de heer Drijver met een matige snelheid over de Schilderweg reed, want een Duitse motorrijder stopte onver wachts - de heer Drijver had geen stop licht gezien tegen zon inrijdend. Toch kon een botsing niet worden voorkomen. De auto werd zwaarder beschadigd dan de motor. De Duitse motorrijder en zijn landgenoot-duo-passagier bleven onge deerd. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten - 8 ,ii CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 10 juli en woensdag 17 juli consultatiebureau Het consultatiebureau voor Zuigelin gen wordt gehouden a.s. woensdag 10 juli en ook woensdag 17 juli. Tevens is op beide zittingen gelegen heid voor inenten voor kinderen die het consultatiebureau niet bezoeken. GESLAAGD CONCERT De Hervormde kerk te Den Burg was geheel gevuld toen „Die Haerlemsche Musyckcamer daar zaterdagavond con certeerde onder leiding van de heer André Kaart. Medewerking verleende de alt Aafje Heynis. Het gebodene viel zeer in de smaak en de organisatie kan dan ook met voldoening op haar werkzaam heden terugzien. TEXEL MIST CONCERTRUIMTE Een eilandgenoot schrijft ons: Toen eind april het programma ver scheen van de vier Kunstavonden, geor ganiseerd door de Culturele Raad, ben ik zo vrij geweest een brief te schrijven aan de secretaris van de C.R., waarin ik voorstelde om in plaats van het huidige aangeboden programma (zijnde drie mu ziekavonden en één toneelavond) wat meer afwisseling te brengen. Ik ging hierbij uit van het standpunt, dat degene, die goede muziek wil horen, dit ook uit zijn radio weet te halen. Daar om zag ik gaarne een opera-avond en operette-avond in het programme. Daar naast een muziekavond en één of twee toneelavonden. Wil men van een opera en een operette genieten, dan kan men dit alleen in een zaal. De radio is m.i. hiervoor niet ge schikt. Die zaal, daar gaat het nu om. Want in een nader gesprek met de voorzitter der afdeling muziek van de C.R. bleek mij, dat hier op Texel, dus in Den Burg, geen gelegenheid is om iets dergelijks te organiseren. Den Burg beschikt niet over zaalruim te Dat is toch wel heel jammer. Niet alleen voor opera en operette is dit een gemis, maar ook de bestaande toneelver enigingen zullen zeer zeker een betere outillage dan de huidige toejuichen. Hier moet iets aan gedaan worden. Het is misschien wel niet de juiste tijd, gezien de bestedingsbeperking, om met een plan te komen voor de bouw van een concert-, opera-, toneelzaal. Kunnen de Texelaars hier echter niet eendrachtig samenwerken, waardoor de benodigde gelden bijeenkomen en wij een mooie „Concertzaal" krijgen, bijv. in plan-Zuid van Den Burg? Reacties en suggesties zie ik met be langstelling tegemoet. GEORGIËR SCHREEF BRIEF AAN TEXELAAR Eugeni Artemidze, een der deelnemers aan de opstand der Goorgiërs in 1945, politiek leider van deze Georgiërs, heeft op 20 juni vanuit Tiflis, waar hij ook voor de oorlog woonde, een brief ge schreven aan de heer Jb. Keijzer, die tijdens de oorlog een belangrijke rol in de verzetsbeweging heeft vervuld. Arte midze verzocht in de allereerste plaats zijn hartelijke groeten over te brengen aan de heer W. N. Kelder, die tijdens de oorlog eveneens deel uitmaakte van de verzetsbeweging, aan mevr. C. Boon- Verberg, die ook een belangrijke rol in de strijd tegen de Hitlerianen heeft ver vuld en aan de heer B. Halsema, Gerrits- land, waar na de gevechten de leiders van de opstand, voor zover nog in leven, ondergedoken waren. „Wij weten, dat de Texelaars op het massagraf van de Georgiërs een monu ment hebben opgericht en dat daar ieder jaar de gevallenen worden herdacht", aldus Artemidze, die namens de van Texel naar Georgië teruggekeerde oud strijders en namens het gehele Georgi sche volk de Texelaars nog eens harte lijk dank zegt voor de steun tijdens de opstand en daarna ondervonden. Hij verzocht de heer Keijzer tenslotte om toezending van artikelen of verslagen over de gebeurtenissen tijdens de op stand op Texel en zo mogelijk van een foto van de Texelaars met wie hij en zijn mannen tegen de bezetters hadden gevochten. BRIDGEDRIVE VOOR GASTEN EN TEXELAARS De in het V.V.V.-zomerprogramma voor dinsdag 9 juli a.s. aangekondigde bridgedrive kan door omstandigheden niet worden gehouden m Hotel „Prinses Juliana" en is in verband hiermede vast gesteld in hotel „Texel". Aldaar zullen ook de nog volgende bridgedrives plaats vinden. WEDSTRIJD BLEEF ONBESLIST De voetbalreturnwedstrijd tussen een elftal, bestaande uit figuren, die zich in het algemeen het best thuis voelen op de kansel, en een ploeg, bestaande uit per sonen, die zich tot taak hebben gesteld de jeugd op te kweken tot bruikbare elementen van onze dierbare samenle ving, om kort te gaan: een elftal geeste lijken en een elftal onderwijzers hebben dinsdagavond te Den Burg voor de twee de maal van dit seizoen de stoute voet balschoenen aangetrokken en getracht de ander een zware nederlaag toe te brengen. Geen der partijen is daarin ge slaagd: het werd 44, waaruit de pro- duktiviteit van de beide voorhoeden dui delijk aan de dag is gelegd, en het bleef 44. Een stand, waarmede beide elftal len stellig tevreden kunnen zijn. De re cette was bestemd voor een liefdadig doel. VVV „TEXEL" ZEER TEVREDEN OVER TOERISTENBEZOEK EN AANVRAGEN VOOR JULI In Uw dagblad heeft U kunnen lezen, dat de ANVV een niet al te rooskleurig beeld heeft gegeven van het toeristenbe zoek aan het Westen van ons land. „De voorbesprekingen voor juli en augustus, zo zei deze instantie, zijn niet zo talrijk als in voorgaande jaren". Voorts vernemen wij, dat op de andere waddeneilanden, met name voor de eer ste helft van juli het aantal reserverin gen voor hotels en pensions lager ligt dan vorige jaren. Op verschillende eilan den hebben de hotels en pensions voor de tweede helft van juli ook nog vol doende ruimte disponibel. Texel geeft, afgezien van enige uitzonderingen, die er altijd zijn en blijven, voor juli een totaal beeld dat zeker niet minder is dan over diezelfde periode in voorgaande jaren, mede dank zij het uitstekende weer mag zelfs van een uitstekend voorseizoen worden gesproken. Beschermt Geneest BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 28 juni tot en met 4 juli 1957 Geboren: Cornelis Dirk, zv Jan C. Bre mer en Anna M. Buisman. Ondertrouwd: Tjitze de Boer en Klaaske Krotje. Gehuwd: Frederik Eijk en Aartje Bonte. HERVORMDE VROUWENCLUB HOUDT „UITVERKOOP" Gaarne maken wij belanghebbenden attent op de mededeling in dit blad be treffende de bezichtiging en aankoop van textielgoederen, vervaardigd door de Hervormde Vrouwenclub van De Waal. Dinsdag a.s. kunt U deze show zowel 's middags als 's avonds in ogenschouw nemen. Het zal beslist de moeite waard zijn. Het wordt beslist geen straffe ver koopactie zonder meer, want U kunt er een kopje koffie of thee nuttigen en het plan bestaat deze verkoop door diverse attracties op te luisteren. Bovendien vindt de trekking plaats van de grote verloting. INGEKOMEN PERSONEN Margaretha van der Vliet, van Den Helder, Badhuisstraat 33 naar Den Burg, Binnenburg 5. VERTROKKEN PERSONEN Gerard J. B. Mulder, van Den Burg, Julianastraat 3 naar Nieuwer-Amstel, Amstelveen, Keizer Karelweg 98; Ber nard M. Mulder, van Den Burg, Juliana straat 3 naar Rijswijk ZH, Beetslaan 94; Willy Backer, van Oudeschild 342 naar Bloemendaal, Brederodelaan 54; Biem Vlaming, van O 122 naar Utrecht, van Swinderstraat 102. In de Burgemeesterskamer hebben wii deze foto gemaakt: van links naar rechts: burgemeester C. de Koning, de heer A. Broekman, mevr. Broekmande heer A. A. Broekman, Texels nieuwe gemeente-ontvanger en zijn verloofde mej. A. Edelenbos. GESLAAGD VOOR HBS-DIPLOMA Ruud Bakker, Max Veldstra en Ben Zoetelief deden met gunstig gevolg exa men voor het diploma hbs A. HANDELSREGISTER In „Handelsregister" troffen wij de volgende „Wijziging" aan: Kleinhandelaren Firma J. M. Moerbeek, Texel, Den Burg, Parkstraat 4. Kleinhandel in heren- en jongensbovenkleding, enz. Fil. gevest, te Texel, Den Burg, Parkstraat 8 onder de handelsnaam: Fa. J. M. Moer beek. Kunnen geen eten zien - in 't vooruitzicht van zo'n nieuwe aanval. Renmes herstellen prompt 't evenwicht - neutraliseren alle overtollig maagzuur in een wip. Op 't moment dat ge Rennies neemt en deze smelten op de tong, zakt de pijn, om na enkele minuten geheel te ver dwijnen. Neem toch Rennies. Gemakke lijk in te nemen - gewoon laten smelten op de tong. En helemaal niet nèar om in te nemen. Integendeel: smakelijk èn onopvallend! BENOEMINGEN De heer C. E. Gottschal, hoofd der school te Den Hoorn, is door de ge meenteraad van Den Helder met alge mene stemmen benoemd tot hoofd der o.l.s. te Julianadorp. De heer C. Reinders, schrijver ter secretarie alhier, is benoemd tot adjunct commies ter secretarie te Zuid-Laren. De heer Jb. Smit, Wilhelminalaan, Den Burg, deed met gunstig gevolg examen voor het diploma gemeente-administra tie deel I. De heer M. Bosman, werkzaam op de afd. Gemeentewerken alhier, slaagde voor het diploma stedebouwkundig amb tenaar met aantekening ruimtelijke or dening. Mej. E. Koorn en de heer J. Nap, ambtenaren ter secretarie alhier, be haalden het diploma bevolkingsboekhou ding en Burgerlijke Stand Mej. G Lap, „Zeewijk", administra tief beambte bij de Dienst Gemeente werken, is per 1 juli eervol ontslag ver leend wegens haar benoeming tot admi nistratief beambte aan het paedologisch instituut van prof. dr. Waterinck, te Am sterdam.

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1