Leidingwater tenzij men is goedkoop het verspilt Tessel wös de leste 30 jaar puur veranderd Gijs de Peur i(Van een oud-Texelaar, die al jaren aan de Vastewal woont) Geachte Redactie, Graag een klein plasie in Uw veul ge- leze blöd. Niet dot ik veul neuws heb, maar 't viel me op, dót er sins ons ver trek op Tessel erg veul aars is worre. Doe ik weggong had je de „Marsdiep" nag as flaggeskip. We ware deer best tevreê mee, maar op de „Dageraad", de neuwe bedoel ik, die me naar het gouwe Boltje terug bröcht, hoorde ik opmerke „Hee most nog wat sneller lope, don was je er gauwer". Nou, ik vond het jammer dót we er al zo gauw ware, dót komt natuurlijk ök wel, omdat je an de Overkant haast nooit op een boöt zit. En wee hèwe zo weer ónze critiek op de tram en de pont bij Mokum, weet je. An Skil sting de autobus al klaar. Nee, een hèèl léger van autobusse. Ik froeg of Cor Dros er nog al tied wós. Ja, die wós nog lang niet an Drees toe, Piet Kaan wós zo te sien ók nog even actief as twintig jaar leê. An boord had ik ver geefs uutkeke naar Jur. Beumkes, maar ik höd kenne snappe, dót Jur zo zoetjes an ök an z'n pensioen wós komme. De zoon van Jan de Vries höd sien vader opvolgd. Ik miste verder verskeiene Skil- ders. Kapitein Duunker is erg oud worre, hoorde ik. Er vreemd deed het an, dót de boot nou in de havenmond anleit: 't Liekt wel wat op karantène, maar heus, wee hewe gien Oosterse griep onder de lede. Ik verbaasde me over de verande ring in de have zelf: op de Waddenzeê had ik nauwelijks een skepie sien en in de have lagge maar een paar bottertjes. Dat worre seldzame dinge. In kon in de bus mee, vanself, maar ik ben gaan lope. Bij de coupure las ik, dót je rechts naar De Koog en so kon, maar eerst wilde ik richting Den Burg. Ik sag verskeiene neuwe huuze en fond dót Piet Dekker d'r nou ók mooi beezit. Jammer, dót die ruilverkaveling dót leu ke moerassie links an de Skilderweg het opruumd. Ik miste de feugels deer. De Wezeplaats hebbe ze gnap restaureerd en die past mit de are boerdereë goed in het Texelse landskap. Ik sag dót ze an de Skilderweg een enorme keêsfebriek bouwd hódde. Wöt een geweldig gebouw, voor óns Texels begrip. Vórderop was 'n wasseree. Vroöger hód je een meid voor de wös, maar ze seie me, dót de meikes teugeswoordig óllegaar in de hotels en pensions werke, of bij Vlessing op de kussefebriek. Of en toe docht ik „Wöt een vooruutgang", maar as zo'n snel- brommer langs je skeerde, docht je toch met heimwee terug an de tied, dat Jan Kalis sien peerd op een kocheltje over de NIEUWE AVONTUREN VAN PIMBA Wat moet hij doen? Het wordt een angstige rit door het vreemde bos. Pimba bemerkt, dat Bombas slaperig tegen een tak is aan gelopen, waarop een slang lag. Zou hij daarvan geschrokken zijn? Maar veel tijd om daarover te piekeren heeft hij niet. Hij heeft al zijn aandacht nodig want Bombas schijnt door het dolle heen. En Bari klemt zich angstig aan Pimba vast. Bombas, Bombas, gilt Pimba, sta stil! Na een uur wordt Bombas kalmer en eindelijk komt het dier hijgend tot stilstand. Maar nu? Waar zijn ze? Welke richting moeten ze uit naar huis? Pimba weet het niet. Er zit niets anders op dan te proberen, de sporen van platgetrapte struiken terug te vinden. Een poosje gaat dat goed, maar dan raakt Pimba het spoor bijster. Zo zwalkt het drietal uren door het oer woud. Pimba wordt ongerust. Hij kan hier niet blijven! Teveel keren heeft hij al ondervonden, hoe gevaarlijk het oer woud is. Wat moet hij doen? Het huusie tón Aris Pongers miste ik ok al. Högeberg stuurde. Hoe zit 't, bestaat onze deli nag??Ok docht ik terug an de tied, toen het nag wemelde fön de sulvere en gouwe kappe. Mee is verteld, dat Neeltje van de Nes de leste wös die 'm nog in ere hield. Allienig mit Sunderklaas kom me die dinge weer uut de kamfer, zeie ze. Het viel me op, dót er toch nog óltied zoveul tuunwaoltjes benne, maar d'r zoue d'r nag puur gaan sneuvelen as de landmeter 't werk erop het zitte. Dót sou hammer weze, maar meskien mot Tessel wel moderniseren. Wöt is het Skilderend ök uutbreid. Je zit haast halverwege Skil as beweuner van De Burg. Ik sag een gróte autowerkplaas en deer teugenover het gebouw van „De Verenigde Beurtskippers". Ok al organi- seerd, docht ik. Effies vórder fond ik de Zeevaartskool, maar nou sting er u.l.o.- skool op. „Die zeevaartskool most slote worre wegens het uutfalle van de rijks subsidies" beweerde ze. Ok al weer jammer, tenminste voor menig mei- sie, want in mien tied had je allienig kans bee de dames as je een uniform droeg. Deer hód je ók weer verskil tus sen: de matróze van De Mok lagge om zo te sègge een klasse léger op de meide- markt 't Groentje en omgeving wasse zo sterk veranderd en moderniseerd, dót ik deer m'n óge effies most uutvrieve. Doe sag ik dót ze dwars deur de tuun van Koning een weg trokke hódde. D'r sting een neuwe skool, mit een gymlokaal en bee een gloedneuwe weg mit moderne, karakterloze huusies sting Prof. Keesom- laan. Ik miste de Ielemert, fond 'm al lienig terug in een naam van een street, maar, seie ze, achter de skool leit een neuwe iesbaan. An de vijver most ik effies wenne, 't leek me een beetje grie zelig mit öl die kleine kienders d'r om en d'r in. Maar ja, wee leerde zwemme in de dieksloót en je brefet haalde je 1 deur naar een sluus te zwemme over het diepe deel. Dót wier óltied haalt. Doe eerst naar de Groeneplaas om een kamer te bespreke. De familie Kikkert wós nag óltied actief. Wót hewwe ze de zaak uitbreid. De Lindeboom zelf is wót in de verdrukking komme, maar „Texel" mag er weze. Puur deftig. Tot mien vol doening sag ik dót het Raaksie nag het zelfde bleve wös. Maar deer zouwe ze binnenkort gaan slópe om er een neuw raadhuus te zette. De Vismörkt, dót ge bouw dón, is nag óltied eve spuuglillik en de gevel van het Skoutshuus liekt er ök nag steeds niet op. De Boerenleen bank is puur fooruut gaan, mit een prachtig gebouw in het centrum van het dorp. Ik las ök fan een Middenstands- bank en de Rotterdamse bank wös een stukkie verplaast. Ze hódde zeker stu- vertje wisseld?, maar neê, de Midde- standers hódde doe nag gien eige bank. Ik lós voor de winkelruut van Kees de Waal, dót deer een nutsspaarbank komt. Ok die miste wee vroeger. Wót me forder opviel wös, dót heel wót bome sneuveld benne. Neuws wós ok de „LinT de boom-corner" en vorder heb ik wel drie dinge sien, die ze teugeswoordig Snakbars noeme. As wee vroeger ge- bakke eerepels krege, luusterde dót meestal naar de naam fön klieke, maar de moderne jeugd skient er dol op te weze. De Weverstreet, de Hogerstreet, de Gravenstreet en de Gasthuusstreet wasse nog niet feul aars worre, maar heêl wót mense kende ik niet meer. „Fan wie ben jee d'r ientje?" vroeg ik of en toe as ik hólf kennis sag. In de Molenstreet sag ik het neuwe Rusthuus van de Sint Jan-stichting. Een verskil van dag en nacht met het ouwe bouwsel, zowel letterlijk as figuurlijk. Binnenkort kenne de mènse d'r in. Achter De Zes stond ik ok effies mit gróte óge te kieke: wöt een pracht van een rusthuus, dót wös een mooie daad van juffrouw Gollards. Op 't hoekie stinge nag óltied praat grage Tesselaars 't leste neuws te ver- telle. Dinge, vanself, die je niet in de Tesselaar leest. Ze froege me deer wöt ik fón het ienrichtingsverkeer dócht. „Puur stads", zei ik, wónt ik hód ok al een bordje leze met het woord „Centrum" d'r op. Ja, ja, je mocht ers verdwale! Ok fiel me op, dót er heêl wót winkels bee komme benne. Vroeger höd je Klaas Slot in de Weverstreet voor een speul- goedje en Aris Pongers voor een lampe koes bee het Raadhuus. Maar Klaas en Aris benne d'r allang niet meer, hoorde ik en de huusies van Aris kon ik allienig nag maar in een album terugfiende dót ze as een curiositeit in de „Oudheids kamer" hódde bewaard. M'n compliment voor de wijze waarop ze dót huusie op knapt hebbe. De are dag ben ik een rondrit weze make met TESO. Die heb ok puur het monopolie krege: vroeger höd je Boekei, Reuvers en Kalis. Maar TESO maakt er gien misbruuk fan, zo hoorde ik prijze. We gonge over de ouwe en neuwe wege. Allegaar mooi geliek. Dót hód Jan Kalis nag ers hebbe moete meemake. Is Tessel zoveul rieker worre? De lampies benne na de oorlog deur mekaar inderdaad heêl wót hóger in prijs dan doe ik nag op skool ging. U ken wel gelove, dót ik De Koog niet meer herkende: ik sag het eigelijk pas an de kerk, maar verder: alles aars. Alles pensions en winkels. Ik fond het er drók. De dames liepe in strandpakkies deur de street. Vroeger zouwe ze dót niet hebbe getolereerd. We benne ok nag effies naar de vuur- tore weest. Een neuwe tore en neuwe wachtershuusies. Een bende neuwe boer- dereeë. Die wasse tijdens de oorlog ólle gaar in brand skote. Deur het Noorde gonge we naar Strend. Ok veul neuwe huuze, meestal beweund deur de kottervtesers. Nou ik fiend, dót degene, die de gónse week op het water bivakkeert, wel een extra griepstuver toekomt. Op 't hoekie wor je in ieder geval niet wiezer en achter tune evemin. Ostrend wós vorder weinig aars worre. Ik telde deer nag de meêste houte topgeveltjes en de kronkelstreet bij het Kerkplein wös uuteraard een hindernis voor de bus. Het dorp De Weel höd ok nag niks van sien ouwe bekoring behoeve in te boete. Jammer dót de oorlog ok deer soveul verwoestinge het anricht. Het dee me goed, dót de Bomediek nag in alle skoon- heid bestaat. „Nooit rechttrekke mense!", sei ik spontaan. De volgende dag nag effies naar Den Hoorn weest. Nag krek as vroeger zei ik zeer tevreê, maar an de duunkant, 't Klif, stinge peur neuwe huusies. In de verte sag ik wit gepleisterde gebouwe. 't Was se bunkers, die ze nou voor de- toeriste hebbe inricht. Hoog en droög met een mooi uutsicht. Een gróte anwinst wós de weg naar het strand. An het end fond ik een leuk paviljoentje. De man die 't be heerde sei dót dót nag maar het begin wós. „Hier leit de toekomst van Tessel", zo verklaarde-ie mit klem. Ik grinnikte natuurlijk, wónt hee sprak natuurlijk as zakeman. „D'r benne meer wege deur de dune naar het strönd maakt", ver- telde-ie me nag, maar, seit-ie, „dut is de mooiste". Ik besloot 't te gaan onderzoeke. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 13 juli 1957: 800 lammeren 5370, handel vlug; 25 biggen 5060; 10 nuchtere kalveren 40—65. BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Werkdagen: Van Texel: 5.20, 7.40, 10.25, 13.05, 15.30, 18.10. Van Den Helder: 6.30, 9.20, 11.40, 14.20, 16.45, 19.35. Zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7.40, 10.25, 16.00. 18.25 20.30 Van Den Helder: 9.20, 11.30, 17.15, 19.30 21.30 er was eens een ka-bou-ter. hij heet-te ka-bou-ter spat-graag. hij had die naam, om-dat hij zo graag met wa-ter knoei-de. als hij zich was-te spat-te hij in het rond, dat het een lie-ve lust was. hij dacht er niet aan, dat hij daar-bij wa-ter ver- knoei-de. Aldus begint het verhaaltje, dat het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland voor de eerste klas van alle lagere scholen in onze provincie ge schreven heeft, een verhaaltje, dat ten doel heeft waterverspilling te voorkomen. In een begeleidend schrijven, gericht aan de onderwijswereld, merkt het P.W.N. op: „Als water ver spilling kan worden voorkomen zullen wij de kostprijs van het water zo laag mogelijk kunnen hou den en aangezien het P.W.N. geen winst beoogt en in beginsel het water tegen kostprijs levert kan aldus het watertarief zo laag mogelijk worden ge steld. Bij de huidige stijging van het algemeen kostenpeil zal derhalve een eventuele noodzakelijke tariefsverho ging in het algemeen belang der afne mers zo lang mogelijk worden uitge steld, of zo zulks onverhoopt onvermij delijk zou zijn zo beperkt mogelijk kunnen blijven. In onze strijd tegen de waterverspil- ling hebben wij in de beide voorgaande jaren een groot succes mogen boeken door de schooljeugd in te schakelen door middel van een schoolwedstrijd. Gebeurde dit in 1955 en 1956 respec tievelijk door het houden van een opstel en een kleur-puzzelwedstrijd voor de leerlingen der 6e klassen l.o. en v.g.l.o.- scholen, dit jaar hebben wij ons eens ge wend tot de kleintjes'in de le klasse. Deze actie heeft op de scholen een zeer grote weerklank gevonden en door de grote meerderheid der scholen is aan deze wedstrijd deelgenomen. Zo werden ongeveer 900 op de scholen reeds voor- geselecteerde inzendingen ontvangen, welke voor toekenning van een prijsje in aanmerking konden worden gebracht. Na een verdere beoordeling in twee phasen werd op 3 juli door de hoofd jury, bestaande uit verschillende vertegen woordigers van de pers, een reclamead viseur en enige leerlingen van de zesde klasse die steeds bij de beoordeling wa ren ingeschakeld geweest en ook in de eindjury als volwaardig jurylid mede mochten oordelen, de beslissing omtrent de toe te kennen hoofdprijsjes genomen. De Texelse prijswinnaars Op de lijst van prijswinnaars prijken ook de namen van Texelse scholieren: Clementine Kempenaar, Den Burg, legde beslag op een tweede prijs, Duwie Weijdt van Oudeschild 143, verwierf een derde prijs, Maartje Dros, Oudeschild 127, Ine ke Bakker, K 83a, De Koog, en Jan Boersen, 't Noorden O 164, behaalden een vierde prijs. Dank zij de grote medewerking in de onderwijswereld, is deze schoolactie weer tot een zeer groot succes geworden, waarbij de toch al zo gunstige resultaten var de vorige jaren nog belangrijk zijn overtroffen. Aan de wedstrijd zelve is alleen al reeds door ruim 10.000 leerlin gen van de eerste klasse deelgenomen. Wanneer daarbij wordt rekening gehou den met de aandacht welke ook in andere klassen aan het belang ener goede en veilige drinkwatervoorziening en het vermijden van waterverspilling is be steed, dan is via de schooljeugd in tien duizenden gezinnen in ons voorzienings- gebied de aandacht hier weer op geves tigd. Evenals vorige jaren is ons hoofddoel bij deze actie geweest, door de inschake ling van de schooljeugd het begrip voor het grote belang van een goede en on gestoorde drinkwatervoorziening en de noodzaak verspilling te voorkomen, bij de gezinnen in ons voorzieningsgebied ingang te doen vinden. Voor het P.W.N. is het probleem van de waterverspilling in het bijzonder van belang wegens het bestaande tarief, dat op een onbemeterd gebruik is ingesteld, zulks uit sociale en hygiënische overwe gingen. Vooral op topdagen van droogte en warmte neemt de waterverspilling be denkelijke afmetingen aan, waardoor het ZAT Nog geen drie jaar geleden maaktei wij cUt plaatje, ergens aan een weg ia polder Éierland en thans kunnen zeei vele eilandgenoten zich het leven al lang niet meer voorstellen zonder wa terleiding. Wat hadden wij moeten be ginnen, in deze tijd van aanhoudende droogte? Welke regenput zou nog water hebben bevat? Het besluit, Texel van een centrale waterleiding te voorzien was dan ook het belangrijkste van de laatste 25 jaar. de grootste inspanning kost om in de waterbehoefte te kunnen voorzien. De invloed welke van deze schoolactie ongetwijfeld is uitgegaan op het water verbruik, is ons juist in de warme ea droge periode, welke wij de laatste weken hebben meegemaakt, wel zeer te stade gekomen. FILMNIEUWS: „DE DUVELSTOEJAGER" Een film vol onschuldige scherts. In het middelpunt staat de Engelse komiek Norman Wisdom, die alle mogelijke en onmogelijke dwaze belevenissen heeft. Het meest vermakelijke is nog, dat mr. Norman de toeschouwer zelfs op kn- tiekste momenten zijn zonnigste snuit weet voor te houden. Het archiefklerkje bij het ministerie van overzeese zaken, plotseling gebombardeerd tot afdelings chef, mag helemaal mee naar Genève,! waar hij het hoogtepunt van zijn luister rijke carrière bereikt. Als plaatsvervan gend lid van de Britse delegatie steelt hij het hart van twee vrouwen. De char mante Penny wijkt niet van zijn zijde en heel in de verte vertrouwt de grijze ko ningin van Towaki het lot van haar eilanden aan mr. Norman toe. Als een speelbal van grillige golven dartelt mr Norman, in de wonderlijkste kostuums, over het witte doek. Hij ontloopt moord aanslagen en zingt tussen de bedrijven door charmante melodietjes. Zo maakt Norman Wisdom tezamen met Belinda Lee een gezellige film, die anderhalf uur luchtig amusement waarborgt. „HET MOEDERHART SPREEKT" Een ontroerend filmwerk over een vluchtelingetje, geadopteerd door een echtpaar in de Beierse Alpen. Als het kind 10 jaar is komt ineens de echte moeder opdagen. Wat moet dat nu? De rechter zegt: „Naar mijn oordeel moet Ivan terug naar zijn echte moeder. In een moeilijke beslissing geldt de eenvoudigste waar heid. Hier is een moeder met haar zoon. God heeft hen van één vlees geschapen. Buitendien leeft zijn dode vader in hem voort, en zijn verloren zusters worden in hem hervonden. In de jeugd zorgt de moeder voor de zoon, doch later be schermt de zoon de moeder. Natuurlijk hangt hij nu aan de pleegmoeder, als de bron van zorg en bescherming. Hij is tien jaar, en weldra zal hij liefde willen geven in plaats van ontvangen. Gaat hij naar zijn echte moeder dan geven wij de moe der terug aan de zoon, in plaats van de zodn aan de moeder. Zij zal hem niet be handelen als haar baby. Omdat hij veel liefde ontving, heeft hij genoeg te geven". En zo neemt Ivan afscheid van zijn pleegouders, zijn vriendjes en het Beierse dorpje, waar hij een deel van zijn leven heeft doorgebracht, om met zijn moeder naar een voor hem onbekend leven te vertrekken. Nederlands nieuws O.a.: 7e Politie-Brabant-rit; „Amster dam-Diamantstad" Waterpolo wedstrijd Nederland-België in Sas van Gent; „De wereld een dansfeest. FEUILLETON door J. G. J. Bax 30. Vanavond was zij er opnieuw over begonnen, of hij nu al plannen had. Zo dra de oogst achter de rug was, had hij haar beloofd. Zo, had zij honend geant woord en als de rogge binnen was, kwa men de aardappelen en de bieten nog en dan moest er natuurlijk worden ge ploegd, ja, ze wist er nu alles van, maar dan oogstte hij verder maar zonder haar. Voor het eerst waren zij werkelijk kwaad van elkaar gegaan, zonder zich te hebben verzoend. Hij begreep haar moeilijkheden vol komen, vooral nu haar moeder ziek was geworden, maar wat moest hij beginnen? Knecht worden? Hij had al eens rondge- hoord, hij kon in de buurt vaste knecht worden, bedrijfsleider eigenlijk. In een dorp verderop aan de rivier was een soortgelijk bedrijf als hier, alleen wat meer vee en minder bouwland, waar de boer al geruime tijd ziek lag en het nog wel een poos kon duren voor hij weer hersteld zou zijn. Er waren twee dochters en een jonge zoon, die nog op school ging. De boer was een zakenrelatie van oom Frans en van die had hij het gehoord, dat zij daar een vertrouwde knecht zoch ten als tijdelijk plaatsvervanger en als leermeester voor de jongen. Hij was al eens wezen praten en de boer wilde hem graag hebben, hoewel hij hem toch ern- tig had aangeraden goed te weten wat hij deed en vooral geen onberaden stappen te doen. Hij was van de wrijving tussen vader en zoon op de hoogte en zelf vader en rechtgeaard boer, zou het hem aan het hart gaan, wanneer hij onbesuisd een mooi bedrijf als „Hoop vleit den Land man" opgaf. Hij had Marietje beloofd om zodra de rogge binnen was voor het laatst met Vader en Moeder te spreken, zij had echter niet willen luisteren en was kwaad weggelopen. Zij zou echter wel weer bijdraaien, besloot hij zijn gedach- tengang. „Wat jou" keerde hij zich tot Jan, die tegen het hek geleund stond te dommelen. Hij porde hem in zijn zij en vroeg: „Hoe staat het met de liefde, Jan. „Hè!", zei deze verschrikt „de liefde?" „Ja, doe niet zo onnozel, ik kwam die rolmops daarnet tegen, is het nu eindelijk voor elkaar?" „Ja", antwoordde Jan trots. Hij haalde zijn broek eens op en vervolgde: „Tenminste strakkies". „Strakkies?" klonk het verwonderd uit Jacob's mond. „Ja, na de uitvoering". „Zo je moet je zeker eerst moed inblazen, je bent me ook een held". Een ogenblik keek Jan de jonge boer in het lachende gezicht. Zou hij hem in vertrouwen nemen? Hij kon toch altijd goed met hem opschieten. Hij boog zich naar hem over en fluisterde: „Ze heeft mij een zoen gegeven". Jacob deed alsof hij erg verrast was en hield zich ernstig: „Zo, dat is tenminste een begin, gefelici teerd Jan, nou maar volhouden, toon, dat je een kerel bent, een vent met. „Pit", viel Jan hem geestdriftig in de rede. Nu, ik weet zeker dat het in orde komt". „Zou je denken, Jacob?" „Zo vast als een huis en jij hebt het gemakkelijker dan ik, jij hoeft tenminste geen knecht meer te worden". „Nee, da's vast", stemde Jan in, hoe wel het hem niet geheel duidelijk was wat Jacob met die opmerking bedoelde. Natuurlijk was hij niet geheel onkundig van de moeilijkheden waarin de jonge baas verkeerde, maar zo vertrouwelijk waren zij toch ook niet, dat Jan met hem over die dingen sprak. Vanavond had hij echter graag iedereen gelukkig gezien en daarom waagde hij het te vragen: „En jij Jacob?" Deze nam hem de vraag niet kwalijk, hij wist dat Jan het goed meen de. „Ik", antwoordde hij quasie onver schillig, „over de eerste zoen ben ik al lang heen, maar de rest! Ik geef je één raad, wordt maar nooit boerenzoon!" Medelijdend keek Jan hem aan en be loofde toen plechtig: „Nooit van mijn le ven, Jacob, want dan kreeg ik vast Greet niet". „Je slaat de spijker precies op de kop Jan". En met deze woorden maakte Jacob een einde aan het gesprek. HOOFDSTUK 13. ZO WAS DUS de lang verbeide fees telijke uitvoering ter gelegenheid van 't 19-jarig bestaan van de Harmonie-ver eniging „Willem Teil" eindelijk aange broken. Na afloop bal in de grote zaal van „In de Prins". Het hotel, café annex stalhouderij en uitspanning was een oud, één verdieping hoog gebouw. De overle vering wilde, dat er eens een Prins had gelogeerd, wanneer wist niemand met zekerheid te zeggen, evenmin of het een Prins uit het eigen Vorstenhuis of een vreemde Prins was geweest. De oudere dorpsbewoners hielden het echter hard nekkig vol, die hadden er als kind vaak over horen praten Op de vraag wat een Prins hier dan te zoeken had, er viel niets te jagen en natuurschoon was er ook niet, althans niet was een Prins zou kunnen bekoren, moesten zij het ant woord schuldig blijven; misschien was het wel een verdwaalde Prins geweest, of was hij op doorreis geweest en was er een wiel van zijn koets gelopen, of wie weet had er geen vrouw achter gezeten? Hoe het zij en of de naam al of niet verantwoord was „In den Prins" stond er en had iets koninklijks over zich. In de ruime hall hing een kolossale, ver weerde spiegel met brede gouden lijst tot aan de grond, waarin vele dorpsge noten zich voor het eerst van hun leven ten voeten uit hadden bewonderd. Aan een muur in een donkere hoek hing een oude meester; oud in elk geval, want van de voorstelling was niet veel meer te zien, het scheen een of andere veld heer te zijn, die van een donkere achter grond dreigend naar de andere hoek keek waar een harnas stond opgesteld. Ook in het café, waar tevens de sociëteit van de notabelen was, hingen nog een paar oude schilderijen van onbekende, vorstelijk uitziende personen, benevens een afbeelding van een veldslag. Voorts stond er een groot orkestrion, waaruit men voor 2l/t cent een vrolijk stukje muziek kon horen; sinds dorpsheugenis stond er echter al een bordje met de mededeling „defect" op. De grote tuin lag achter het café aan de rivierkant; er was bij de aanleg reke ning gehouden om bij feestelijkheden zoveel mogelijk mensen te kunnen ont vangen. Onder het oude, statige geboom te, meest kastanjes, stonden op het grind ijzeren tafeltjes met dito klapstoeljes, geen priëeltjes of paadjes, geen heesters of bloemperken, enkel maar grind en oude bomen, die een groen bladerdak vormden en waaronder men bij regen nog lang droog zat. Die avond was alles tot op de laatste plaats bezet. Vooraan de notabelen, ere leden en begunstigers, hier waren de ereplaatsen, gemakkelijke houten café- stoelen. De rest zat op de ijzeren klap stoeltjes, die ook goed zaten voor zover het klapmechaniek in orde was. Het gezelschap was zeer gemengd, maar toch werd er angstvallig op gelet, dat niemand in een kringetje terecht kwam, waar hij niet thuis hoorde. Er waren rijke boe ren, kleine boeren en helemaal geen boe ren, vaste arbeiders en dagloners, nering doenden en ambachtslieden, terwijl ook Si-vous en dochters evenals Lange Dirk en lest best Gijs de Peur present waren Een gezeten boer dacht er niet aan bij een minder welvarend bedrijf te gaan zitten en zo kwam ieder vanzelf in zijn eigen hokje terecht. Alleen de jeugd die nog niet van deze maatschappelijke noodzakelijkheid was doordrongen, zat her en der verspreid, die was nog niet ingedeeld en voelde zich nog vrij. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 4