9 roen /wa in het harL, Restauratie Hoorn der kerk vordert goed li Voor de mooiste keuze in WOENSDAG 31 JULI 1957 TEXELSE 71e JAAHGANG No. 7168 COURANT Uitgave N.V. »-h- Langeveld de Rooij Boekhandel - Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank- Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm „Vorig jaar stond-ie nog in de stei gers", aldus een adspirant-badgast, die bijzondere belangstelling aan de dag bleek te leggen voor het Hoornder kerk je, dat een belangrijk stadium in de restauratie mocht bereiken, want het exterieur is zo goed als gereed gekomen. Ja, het enorme werk schiet op en binnen afzienbare tijd zal het gebouw dan ook weer in gebruik kunnen worden geno men. Het zal dan mooier zijn dan wij L het ooit gekend hebben. Tenzij U zegt. I dat het klimop het zo goed deed. Maar die klimop was er juist mede de oorzaak I van, dat de tand des tijds zo'n hevige vat I op het eeuwenoude bouwwerk kon krij- I gen. Wat de plantengroei aangaat: het I wordt heus weer landschappelijk, want I dominee Van Rhijn vertelde ons ter- I I loops, dat door het Staatsbosbeheer een I verantwoorde, passende beplanting is I aangebracht. Zo van buitenaf gezien zoudt ge dus zeggen: wat let ons de kerk in te wij- j Iden? Maar achter de fraaie, witomlijste j ramen rijzen nog steeds de enorme steigerpalen tot de hoge zoldering. Voorlopig kunnen wij echter zeer te- I vreden zijn over het bereikte resultaat en de badgasten zullen hun fototoestel len zeker weer met plezier op dit monu mentale gebouw richten. Het dak is nu met mooie blauwe pannen bedekt, de ramen die destijds waren verkleind zijn weer op de oorspronkelijke grootte ge komen en waar men om de raambelas- ting enigermate te beperken tot het dichtmetselen van ramen besloot, is ook weer de oorspronkelijke bouw aange bracht. Dus meer licht en een schoner geheel. Zeer fraai is ook de kerkekamer geworden, alsmede de achtergevel met het jaartal 1646. In dat jaar werd de kerk tot deze muur verkleind. Wanneer de kerk is gebouwd valt moeilijk na te gaan, men tast in het duister, maar ze ker is, dat Den Hoorn reeds vóór 1514 deze kerk bezat. De toren prijkt met eveneens keurig gerestaureerde muren, in gebroken wit met daarboven de donkerblauwe spits, zo op het oog en van verre schijnt alles bijna voltooid. Op het terrein rond de kerk is het momenteel echter nog een wir-war van hout, steen en ijzer. Wij vinden er onder andere de onderdelen van de klokkestoel. Een scherpe opmer ker zal eveneens ontdekken, dat de wijzerplaten nog ontbreken. Eigenlijk mag het woord ontbreken niet worden gebezigd, want oorspronkelijk moest Deze foto is qenomen vanuit een weiland aan de andere kant van de Westerweg. U ziet, dat de kerkekamer thans in een verantwoorde stijl is opgetrokken. Duidelijk is voorts het jaartal 1646 te lezen: toen is de kerk ver kleind; de kerk zelf is name lijk veel en veel ouder. men het ook zonder klok doen, niet waar en in zoverre bieden wij U een exclusief plaatje! Voorts ziet U, dat het „rommelhok" aan de noordkant van de kerk verdwenen is. Naast de kerk is een stevige tuinwal geplaatst. De haag rond het kerkhof groeit en zal het lelijke smeedijzeren hek vervangen. Bij de ingang van de kerk vond men op een dertig centemeter in de grond een grafsteen uit het jaar 1566. In het midden een wapen, er onder de afbeelding van een platvis, (schar of schol?) en erboven de afbeelding van 'n potvis of walvis. Deze afbeeldingen her inneren aan de gouden tijd, die Den Hoorn als dorp van de walvisvaarders heeft mogen beleven. Momenteel wordt ook aan de Vaste- wal voor de kerkrestauratie gewerkt: in Enkhuizen werken de uitvoerders aan de restauratie van de banken, die uit Gouda komen. De kansel is inmiddels gereed gekomen. Achter een venster van de Hoornder Hervormde Pastorie hangt nog steeds de bekende folder, waarin de belang rijkste bijzonderheden over deze kerk- lestauratie worden verteld. De allerbe langrijkste mededeling is wellicht, dat er nog zoveel geld nodig is. Deze op wekking om mee te helpen bouwen vindt weerklank. In de allereerste plaats uiter aard in Den Hoorn en omgeving zelf, want de dorpsgenoten hebben reeds het indrukwekkende bedrag van 33.000, tot 34.000,bijeen gebracht en nog steeds groeit deze som. Vrienden van Texel, ook op Texel zelf woonachtig, hebben ruim ƒ7.000,geschonken (naar ons, strikt persoonlijk, gevoel is dit laatste bedrag nog aan de lage kant). De buurtgemeenten (kerkelijke gemeen ten dan) schonken samen 2300,zodat er al met al nu 42.000,tot 43.000, ontvangen mocht worden. Inmiddels blijft er nog een tekort van 15.000,Gelukkig is de belangstelling voor dit prachtige restauratiewerk, dat niet alleen uit kerkelijk oogpunt van be tekenis genoemd moet worden, nog niet verflauwd, hetgeen blijkt uit de ont vangst van nieuwe giften. Bezoekers van Texel laten zich veelal niet onbetuigd, door een recente folderverspreiding heeft de penningmeester ook weer enige posten mogen inboeken en iedere zon dag zijn de kerkbezoekers in de gele genheid bij te dragen aan de wekelijkse collecte voor de kerkrestauratie. De steigers zijn weggenomen nu het exterieur van de Hoornder Hervormde kerk gereed gekomen is, althans zo goed als gereed. ihttk 1 ,0._ AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 31 juli j Den Burg,, „Wezentuin", Openluchtfilm avond U.S.I.S. De Koog, Jubileumuitvoering „Vrii en Blij". De Cocksdorp, demonstratie „Wadden- ruiters". Donderdag 1 augustus Den Burg, „Oranjeboom", Klein Toneel voert op „Een huis vol gekken". Den Hoorn, strandfeest en lampion optocht. De Cocksdorp, Openluchtfilmavond U.S.I.S. Vrijdag 2 augustus Den Burg, Oranjeboom, 20 en 21.30 uur Vertoning Texelfilm. Den Burg, Sportveld, Fancy-fair en bal-champêtre S.V. Texel. Den Burg, Dorpshuis, klaverjasdrive. Oosterend, Openluchtfilmavond U.S.I.S. Zaterdag 3 augustus Den Burg, Sportveld, Fancy-fair en bal-champêtre S.V. Texel. De Cocksdorp, 7 uur Start Zuidema-race GESLAAGD Onze vroegere eilandgenote Nicolette Pongers behaalde het diploma assistent in de huishouding te Zwolle, waar zij sinds 1945 wonen. Haar zusje Anneke Pongers deed met gunstig gevolg toe latingsexamen voor de Handelsdagschool te Zwolle. 'De dames Mia Beerling en Corry Smit, beiden werkzaam bij Langeveld De Rooy, „Boekhandel Parkstraat", de den te Amsterdam met gunstig gevolg examen voor de officiële vakcursus van de Boekhandel. De heer D. Mechielsen, werkzaam bij „Langeveld De Rooy", behaalde te Amsterdam het praktijk-diploma boek houden, uitgaande van de Nederlandse Associatie voor Practijk Examens. Onze vroegere eilandgenoot, de heer F. G. G. Tromp, thans woonachtig te Haarlem, behaalde aan de Hogere Tech nische School te Haarlem het eind diploma afdeling vliegtuigbouwkunde. TOERIST MISTE DE BOOT, ECHTGENOTE WAS AL AAN BOORD Zondagavond dacht een toerist met de boot van half negen naar het vasteland terug te keren, maar toen hij met zijn auto op het haventerrein verscheen, was het schip al in beweging. Zijn echtgenote bevond zich reeds aan boord. Je moet maar pech hebben. MOTOR CONTRA MOTOR Maandagochtend werd de motorrijder Buis, Kogerstraat, vlak bij zijn woning door een andere, hem achterop rijdende motor aangereden. De bestuurder daar van, de heer Van der Velder, hier tijde lijk werkzaam, werd van de motor ge slingerd en licht gewond. Zijn valhelm vertoonde een behoorlijke deuk. De mo toren werden beschadigd. VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de Raad der ge meente Texel op dinsdag 30 juli 1957, n.m. 2.30 uur ten gemeentehuize. Texel, 25 juli 1957. De burgemeester van Texel, C- DE KONING 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3 Benoeming van een hoofd aan de openbare lagere school te Den Hoorn. De voordracht luidt: 1. de heer J. Koningstem te IJmuiden. 2. de heer Jac. van Wolferen te Egmond aan Zee. 4. Benoeming van een onderwijzer aan de Beatrixschool te Den Burg. Nummer één van de voordracht: de heer A. C. Plaatsman, Hillegom. 6. Toekenning van een compensatie aan het gemeentepersoneel voor de ingaande 1 augustus 1957 van kracht wordende huurverhoging. 7. Vaststelling van de 6e wijziging van de kindertoelageverordening. 8 Beoordeling van een verzoek van het Rooms-Katholiek Schoolbestuur te Den Burg om met toepassing van artikel 72 der Lager-Onderwijswet 1920 medewer king te verlenen voor het inrichten van een overblijflokaal in zijn schoolgebouw. 9. Aankoop van het perceel Molenstraat 47, Den Burg, van de heer J. Smit Czn., aldaar. 10. Vaststelling van de 4e wijziging van de verordening op de vermakelijkheids belasting. 11. Wijziging van de begroting voor de dienst 1956. 12. Wijziging van de begroting voor de dienst 1957. GESLAAGD Mej. Ina Stoepker, Emmalaan, Den Burg, deed te Amsterdam met gunstig gevolg examen voor stenografie, systeem Groote. Zij werd opgeleid door mej. W. Dijt, Weverstraat. EEN ZEGENRIJK TEXELS BUITJE! Wij kunnen ons heel goed voorstellen, dat een toerist, die voor de natuur komt, de vrije natuur, zich goed opgelaten ge voelt als de weergoden hem welhaast geen dag goedgunstig gezind zijn en hem meer water tonen dan hem lief is. Om wild te worden en plotseling de boot terug te nemen. Mevr. J. C. Kamhoot- Schunhart, Amsterdam, deed dat niet: zij boog zich tijdens een plenzende regen diep over de kruis of munt puzzel van een bekend dagblad enhet verre gende uurtje vakantie-op-Texel bleek zeer goed te zijn besteed: zij won name lijk 2500,Overigens kan die me vrouw er wat van: binnen drie maanden de derde hoofdprijs resp. 5000,op 13 mei; 2000,op 17 juni en vorige week die 2500, VERKEERSBORDEN GENEGEERD Er zijn nogal wat fietsers, brommers en automobilisten, die zonder deugde lijke verlichting rijden, o.a. met een niet werkend achterlicht. De politie heeft al ettelijke processen-verbaal moeten op maken. Niet brandende achterlichten kunnen de oorzaak zijn van ernstige aan rijdingen. Niet alleen buiten de dorps kom, maar ook in straten, waar de ver lichting nog zeer spaarzamelijk wordt verspreid. Voorts worden door menigeen de borden betreffende voorrangskruising, parkeerverbod, stopverbod e.d. volkomen genegeerd. De politie heeft al tientallen bekeuringen moeten geven. DE (5DE) RONDE VAN ZUIDEMA Op zaterdag 3 augustus wordt voor de vijfde maal de Ronde van Zuidema ver reden. Deze jaarlijkse wielerronde heeft steeds veel belangstelling bij de ren ners en bij het publiek. Ook nu wordt er al weer flink getraind en belooft ook dit jaar de ronde van Zuidema weer een spannende race te worden. Er zijn fraaie prijzen, premies en wisselbeker uitge loofd en zij, die nog premies beschikbaar willen stellen, kunnen dit opgeven bij Ben Dros. De winnaars van de wissel bekers 1956 worden verzocht deze in te leveren bij Ben Dros. Het organisatiecomité doet een drin gend beroep op het publiek om tijdens de race de weg vrij te houden, dan kan ook dit wielerfestijn weer goed slagen. V.V.V. Texel, afd. De Cocksdorp P.S. Naar wij vernemen heeft „De Smulpot" twee bekers beschikbaar ge steld. DE CULEMBORGERS TRADEN OP De Culemborgse Boerenkapel onder leiding van boer Lap hadden vorig jaar zoveel succes, dat de VVV „Texel" hen dit seizoen wederom geëngageerd had. Zaterdagavond traden ze te Den Burg in de druk bezochte Wezentuin op en zondagavond verschenen ze te De Koog voor het voetlicht op het sportterrein. Hun programma was beter dan het weer. Te Den Burg bleef het nog net droog, maar aan De Koog moesten ze halver wege staken. Ze hebben toen nog enige actie ontplooid in lunchroom „Selecta". Alvorens ze in de muzieknis optraden, maakten ze een rondgang door Den Burg. Dat deden ze erg leuk en vooral boer Lap bleek in een reuze stemming te zijn. Hun programma was inderdaad bont en blauw, waarbij wél even mag worden geconstateerd, dat de conférencier het 'n keertje wat él te bont maakte. De mu ziek werd zeer gewaardeerd. Een best korps. Op een gegeven moment moest de bas echter uitvallen. Na een diep gaand onderzoek bleek het instrument verstopt te zijn, na een nog diepgaander onderzoek haalden ze er een rode islan der kip uit te voorschijn, die het klaar had gespeeld om in de bas een ei te produceren. Of rode islanders ook onver stoorbaar zijn. Met een witte leghorn had je zoiets nooit gered. De zingende zusjes hadden ook veel succes, evenals de solist, die ons aan Sijbr. Dros deed denken, maar dan in een meer gematigd tempo. Een gezellige onderbreking vormde de wedstrijd in het dirigeren, waaraan drie dames en drie heren uit het publiek mochten deelne- CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden woensdag consultatiebureau De moeders worden verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. VOOR DE OVERBLIJVERS De Raad behandelde gisteren het ver zoek van het Rooms-Katholiek Kerkbe stuur van de Parochie van de H. Joan nes de Doper te Den Burg om medewer king te verlenen om in de onder zijn bestuur staaande school een overblijf lokaal aan te brengen door o.m. het bestaande eerste noodlokaal te vergroten door bijtrekking van die zolderruimte, die voorheen als filmlokaal dienst deed. 5060 leerlingen blijven onder de mid dag over „hetgeen de banken en leer middelen in de leslokalen verontreinigt". B. en W. stellen de raad voor de ge vraagde medewerking te verlenen omdat de 10e (boventallige) leerkracht per 1 september a.s. niet gehandhaafd kan worden en betreffend noodlokaal dan toch vrij komt. „Een toeneming van het aantal leerlingen in de eerstkomende jaren is niet te verwachten", zodat op dit noodlokaal de eerste jaren geen be roep behoeft te worden gedaan". ,('t Zou aars wél leuk zijn te weten, hoe zo'n lokaal op een dergelijk beroep zou reageren, zou mr. Elias zeggen). VAKSCHOOL VOOR MEISJES DEN HELDER Het getuigschrift van de 2-jarige pri maire opleiding werd uitgereikt aan: H. I. Bakker en A. C. Visser. BRIDGEN De prijswinnaars van de vorige week dinsdag in hotel „De Lindeboom-Texel" gehouden drive waren: A: I. Rakhorst-Eshuis 53 pnt. 2. Van Hof-Boerlage 511/* pnt. 3 Sluiter-Venema 49V« pnt. B: 1. Visser-Langjouw 70 pnt. 2. Echtpaar Witte 601/* pnt. 3. mevr. Keijser-Bruin 58 pnt. Deze keer overtroffen onze gasten in aantal de Texelaars. Er waren verschil lende zeer geroutineerde spelers bij, zo dat de prijzen, bestaande uit aardige souvenirs van Texel, wel op hun plaats kwamen. De opkomst was weer goed: 18 paren. De volgende drive wordt gehou den dinsdag 6 augustus in Hotel „De Lindeboom-Texel' FILMNIEUWS „MARS DOOR DE HEL" Na de Japanse overval op Pearl Harbour overstroomden zij ook het schiereiland Malakka. Wie niet tijdig uit de voeten konden komen kwamen in concentratiekampen terecht. Vrouwen en kinderen werden bruusk gescheiden van man, vader of broer. Wij volgen op de film een groep moeders met hun jonge kinderen, die door de vijand te voet door de verstikkende oerwouden van het binnenland worden gedreven, voort van het ene kamp naar het andere, omdat nergens voedsel en onderdak voor hen te vinden was. Zeker geen „leuke" film, maar wel een film voor mensen met een hart. Zij zullen een diepe deernis voelen met het lot van het aftakelende, uitstervende groepje, dat zich voort sleept en zijn geestkracht bewaart, on danks ontberingen en vernedering, on danks afmatting en mishandelingen. „LEVEN IN DE BROUWERIJ" George Formby op zijn dwazer dan dwaze capriolen te volgen is zeker de moeite waard voor die over een gezond stel lachspieren beschikken. George is van huis uit drukker, maar zijn hobby, amateur-detective, doet hem zijn plicht verzaken als hij meent een bende valse munters te kunnen ontmaskeren. Ze ko men in de gekste situaties terecht met als climax de strijd in een brouwerij, waar de bende in een reusachtig bier vat belandt en stomdronken aan de politie wordt overgeleverd. Nederlands nieuws O.a.: Het „Huis van de bruid" in Baarn geopend, de 10 000e woning van Bouwfonds Ned. Gemeenten; Nationale zeilwedstrijden op het Braassemermeer; Het zesde eeuwfeest van de stad Edam; Zomertentoonstelling „van Gotiek tot Empire" in Amsterdam; Op bezoek bij Okapi-echtpaar in Rotterdamse Dier gaarde; Zweedse dames-gymnasten de monstreren nieuwe bewegingsleer in openluchttheater Bloemendaal. Wereldnieuws O.a.: De Aga Khan is gestorven; Con gres van Vrije Vakverenigingen in Tunis; Geperfectionneerd geweld: een atoombom met een minimum aan radio actieve neerslag; Een Canadese gast in Wageningen; Moulay Hassan tot troon opvolger van Marokko geproclameerd; Het eerste Britse oorlogsschip door het Suezkanaal; Nasser opent Egyptische tentoonstelling; „Ze hadden elkander zo lief": Salazar bij Franco, Chroetsjev in Praag en Koning Paul en Tito. mantels naar SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1