Cjrocn 'ZwartsJexeh in het kippenfarm Voor de tiende macd Vrij en Blij Bezoek aan een omvangrijke Raad kwam bijeen ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1957 TEXELSE COURANT Uitgave N.V. *-h. Langeveld de Rooij Boekhandel -- Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm Dit kippenhok is eigendom van de fa milie P. Rozendaal, Derde Dwarsweg, polder Het Noorden. Het hok is 32 meter lang, 10 meter diep en 4.80 meter hoog. Er kunnen duizend kippen in. Dachten de leden van onze Vroed schap elkander na de grote vakantie in de Raadzaal terug te zien, voorzieningen ten behoeve van het onderwijs maakten een tussentijdse extra bijeenkomst nood zakelijk. Dertien van de 15 raadsleden waren present, toen de voorzitter, burgemeester C. de Koning, de zitting om 2.35 uur opende. Nog geen half uur later was de agenda reeds afgewerkt. De rondvraag leverde geen belangrijke dingen op en zo kon de officiële zitting reeds na een uur worder\ gesloten. Hierna bleef men, zoals te doen gebruikelijk, nog enige tijd bijeen om het koffiepraatje te houden Daarbij zou een stuk ter sprake komen, dat de voorzitter tijdens de officiële zit ting enkel had aangekondigd. Den Hoorn kreeg een nieuw hoofd der school: de heer C. E. Gottschal, die te Julianadorp benoemd werd, wordt op gevolgd door de heer J. Koningstem, die te IJmuiden woonachtig is. De heer A. C. Plaatsman, kleinzoon van de vroegere Texelse predikant ds. Plaatsman, werd benoemd tot onderwijzer aan de b.l.o.- school, die per september zal worden geopend. Deze school staat, zoals be kend, aan de Molenstraat, hoek Beatrix- laan en heet de „Beatrixschool". Mevr. Kuip-Huisman, De Westen, werd in tijdelijke dienst tot onderwijze res aan deze school benoemd. De heer Van Moort en mej. N. Agter werd eer vol ontslag verleend. Nadat de raad zijn goedkeuring had gehecht aan de te wijzigen salariëring van de gemeente-secretarissen, een lan delijke, door de regering voorgestelde wijziging, en eveneens compensatie aan het gemeentepersoneel met het oog op huurverhoging had goedgekeurd, volgde algehele bereidwilligheid inzake het verzoek van de St. Jozefschool om een overcompleet geworden noodlokaal tot verblijf lokaal in te richten. Akkoord ging de raad ook met het voorstel om het pand Molenstraat 47, eigendom van de heer J. Smit Czn., aldaar, aan te kopen. Doel: toekomstige nieuwbouw in het kader van het uitbreidingsplan. De 4de wijziging van de verordening op de vermakelijkheidsbelasting werd eveneens vlot aangenomen. De Raad be sloot hierbij de belasting voor cultureel goedgekeurde films te verlagen van 20 op 10 pet. De belangrijkste wijziging van begroting 1957 komt wel neer op de bouw van drie noodscholen voor de kleu ters van De Koog, Oudeschild en Oos terend. Voorts zal een bedragje worden uitgetrokken voor de restauratie van 'n schilderij, dat jarenlang achter het be hang verborgen is geweest in een wo ning te Oosterend, die onlangs het eigen dom van de gemeente Texel werd. De Rondvraag De heer K. Beumkes had gehoord, dat ze bij de duinbrandbestrijding bij het Loodsmansduin zoveel plezier hadden gehad van de z.g. vliegenmeppers, waar mede de actieve mariniers van De Mok de Rode haan succesvol te lijf zijn ge gaan. De heer Beumkes zou het raad zaam vinden om hier en daar langs de duinrand depóts in te richten met ma teriaal, waarmede men een duinbrand doelmatig kan bestrijden. De voorzitter antwoordde, dat het inderdaad een goed idee zou zijn. Naar aanleiding van deze brand was overwogen om hier en daar een partij schoppen te plaatsen, maar hij vreesde, dat dit materiaal na iedere brand opnieuw belangrijk zou moeten worden aangevuld Overigens zegde spreker toe hierover in contact te zullen treden met het Staatsbosbeheer. De heer Jn. Daalder wilde het nog eens over de modderpoel in de Ver lengde Peperstraat hebben. Door de nieuwbouw is de situatie er beslist niet beter op geworden. ,,Het wordt tijd dat daar op korte termijn iets gebeurt". ,,Een pontje" wilde de heer Beumkes weten, hij houdt nu eenmaal van pontjes, niet waar.maar de heer Daalder liet zich niet ompraten: Momenteel zitten ze daar al in de overbrugging". Wethouder De Waard moest opmerken, dat vorige week alle goedkeuringen zijn ingetrok ken, niet voor Texel alleen, maar voor het gehele land. „Wij hadden voor ver betering van de riolering van Oosterend al een ton uitgetrokken, het staat er op het ogenblik echter niet best bij". De heer Daalder „Maar als jë belang rijke bedragen hebt betaald voor de be strating en de riolering, die beloofd was, dan zit je dat toch niet prettig en geef je de mensen gelijk, dat zij hun rechten willen laten gelden". De heer De Waard zei, dat er op korte termijn alleen een provisorische verbetering tot stand ge bracht zou kunnen worden, maar dat is financieel niet verantwoord. Voorzitter: ,De geleidelijke voortgang in het riole ringswerk op het eiland is gestuit door de jongste bestedingsbeperking. Wij gaan weer door zodra dat enigszins mo gelijk is, temeer omdat onze plannen gereed zijn. De heer A. Dros Bzn. dankte voor de plaatsing van de practische verkeers borden. Hij meende, dat de ANWB in deze in gebreke is gebleven. Hij vestigde voorts de aandacht op de gevaarlijke hoek bij de Ruigedijk-Waalenburgerweg, waar nu ook de voor het snelverkeer ge schikte weg naar De Koog uitkomt. Wie voorzichtig rijdt kan het uit de Eierlandse polder naderende verkeer echter rustig controleren, aldus wethouder De Waard, die de situatie al eerder opgenomen had Over het verkeer op Texel in het algemeen bleek men niet ontevreden en wethouder De Waard meende, dat het in Den Burg dank zij het eenrichtings verkeer beslist rustiger is geworden. Een heel verschil bij vorig jaar" (Dat geldt misschien voor de Parkstraat, op en rond de Stenenplaats is het in tegen deel veel drukker geworden. - red.) De heer A. Dros Bzn. merkte op dat de verlichting van De Cocksdorp veel te wensen overlaat. In „Durp" zeggen ze: „Het is altijd eerst Den Burg, en dan nog eens Den Burg en dan nog eens Den Burg. En misschien ook nog eens een 1 buitendorp". De heer Dros meende, dat allerlei voorzieningen te Den Burg stel lig verklaarbaar zijn, maar hij achtte het toch niet helemaal in de haak, als de buitendorpen op het tweede plan zouden staan. Daarom wilde hij graag weten, hoe B. en W. daarover dachten. De voor zitter kan een glimlach niet onderdruk ken, toen hij opmerkte, dat het vol strekt onjuist is te veronderstellen, dat enig dorp van de gemeente Texel voor rang geniet. „Wij hebben niet een B. en W. van De Koog, van De Cocksdorp, van De Waal of van Den Burg, maar een B. en W. van Texel. Het is zelfs aantoon baar, dat in tal van buitendorpen enige voorrang is geschied. Te Oudeschild werkt men aan de laatste fase van de riolering, Den Hoorn heeft de modernste MAANDAG GEEN SPREEKUUR Burgemeester C. de Koning houdt a.s. maandag geen spreekuur. VERTROKKEN PERSONEN Jacob Vlaming, van Peperstraat 83, Oosterend, naar Velsen, IJmuiden Lin- neausstraat 12 met gezin.. BENOEMD Tot leerkracht aan de landbouwschool is benoemd de heer D. M. A. v.d. Giessen te Schiedam. Hij was voorheen werk zaam bij de Nederlandse Heide Mij. en de landbouwkundige afdeling van de Domeinen in het Rentambt Wieringer- meer en het openbaar onderwijs te Schiedam. Hij was ook leider bij enkele gymnastiekverenigingen. CURSUSSEN IN DE LANDBOUWSCHOOL De algemene tuinbouwcursus telt nu 14 deelnemers, zodat deze definitief door gaat. Voor de cursus landbouwwerktui gen en tractoren hebben zich nu 6 deel nemers aangemeld. Nog steeds kan men zich aanmelden bij het hoofd van de landbouwschool. o.l. school en de modernste kleuterschool, het sportterrein is zo goed als gereed. Den Hoorn heeft nieuwe woningen ge kregen en straks een goed ingericht dorpshuis. De Koog is er eveneens zeer gunstig afgekomen: al jaren lang heeft het een moderne riolering, belangrijk wa ren ook de voorzieningen rond de Brink. Het kreeg een nieuwe school, een groot aantal woningen, die het zeker zeer goed zullen doen, zodat wij zelfs van een metamorphose mogen spreken. De Cocks dorp heeft een uitstekende verbinding met de zee ten dienste van het toeris tenverkeer". De gehele vroedschap bleek het met deze woorden eens te zijn. „Maar het dorpschauvinisme krijg je er toch nooit uit", zo hoorden wij iemand opmerken. Dat is inderdaad het geval. De voorzit ter merkte voorts op, dat er een algemene voorkeur bestaat voor woningen te Den Burg. B. en W. hebben dit zeker niet willen stimuleren, maar bij voorkeur ook in de buitendorpen laten bouwen. Hierna volgde sluiting. The Butterflies" groeten Uen.... tot dinsdagavond! „Vrij en Blij", het bekende en succes volle ensemble van de N.C.R.V. is dit jaar op uitnodiging van de V.V.V. „Texel" wederom naar ons eiland over gestoken om onder leiding van de emi nente dirigent, de heer Wessel Dekker, twee uitvoeringen te verzorgen. Zo kwa men zij dinsdagavond in de muzieknis van de Wezentuin voor het voetlicht en woensdagavond op het sportterrein te De Koog. Niet minder dan een kleine tweeduizend personen hebben het festijn te Den Burg bijgewoond. Een uitstekend programma, vooral zeer geslaagd door het optreden van de gebroeders Luuc (13 jaar) en Godert .(17 jaar) van Colmjon, wonende te Amersfoort. Godert betok- kelde de gitaar en zong samen met zijn drie turven hoog broertje de leukste liedjes. Wij veronderstellen, dat de heer Jan Visser van Texels Jeugd zijn muzi kale vingertoppen heeft zitten af te lik ken, want hetgeen de jongens presteer den was buitengewoon knap. Ongeloof lijk muzikaal en in een harmonie, die uitmuntend genoemd mag worden. En dat op een leeftijd om zó over het peerd te worden getild. De mimiek was van gelijk gehalte. Zeldzaam goed. Is het een wonder, dat dit duo al dikwijls voor de radio en de televisie is opgetre den en dat er al diverse grammofoon platen van hen in omloop zijn? Hun trotse vader, die ook naar Texel was meegekomen, vertelde ons, dat het heel eenvoudig was begonnen: op een familiefeestje, een goed jaar terug. Op een avond lieten de jongens zich ook eens horen op een fuifje van een relatie, die aan de academie voor beeldende kunsten verbonden is en deze deed „de" ontdekking. „The Dixieland" is de top-hit die hen meteen beroemd maakte. „Er wordt al weer aan een nieuwe plaat gewerkt". Welke? Nee, dat mocht papa nog niet vertellen. Hoeveel ze wel verdienen? Och nee, van verdienen is geen sprake: de kosten worden vergoed, meer niet.... (Dan is het eigenlijk geen wonder, dat alle vier radio-omroepverenigingen hen zo graag engageren, zouden wij zeggen. De 13-jarige zoon is op de mulo, zijn 17-jarige broer leert voor onderwijzer. Aan deze avond werkten verder mee Henk Dorel en een voortreffelijk jode- laar. Het eerste deel van het programma zal maandag 5 augustus a.s. door de N.C.R.V. worden uitgezonden. Hiertoe werd het gebodene meteen op de band vereeuwigd. Door enkele technische sto ringen moesten enige nummers worden herhaald. Dit was jammer, want een der zangeressen, wie de eer te beurt viel als soliste te mogen optreden, raakte op een gegeven moment de kluts een beetje kwijt. Het werd haar door de technische dienst dan ook wel bijzonder lastig gemaakt. Maar op 5 augustus zul len wij van het incident heus niets mer ken. Op zoek naar de familie P. Rozendaal naar het grootste kippenhok van heel Te> polder Het Noorden. Een enorm hok: 32 ter hoog en ruim genoeg om er duizend zouden naar huis kunnen schrijven, dat lijk gehuisvest zijn met alle comfort, die stellen kan. „Waarom heeft U zo'n kanjer van een hok laten zetten?" vragen wij aan de heer Rozendaal, die dë kippen juist hun laatste rantsoen voor die dag had be zorgd en ons in de woonkamer best iets over dit bedrijf wilde vertellen. „Zo'n groot hok spaart je een boel werk, nee, 't levert niet méér eieren op, maar nu heb je minder te lopen". De familie Rozendaal legt per dag toch al heel wat afstanden af, want de kippenhokken staan overal verspreid. Op een zes ha., groot terrein staan namelijk twee opfok- hokken van respectievelijk 25 en 28 meter lang en elf kippenhokken van gemiddeld tien meter lengte. Het bedrijf kan dus heel wat hoenders bergen en dat doet 't ook: momenteel lopen er zo'n drieduizend en daarmede is dit bedrijf hoogstwaarschijnlijk tevens het grootste van Texel. Het is een z.g. vermeerde- ringsbedrijf: de eieren gaan niet als comsumptie-artikel de deur uit, maar naar andere pluimveebedrijven: naar die bedrijven, die door middel van broedmachines voor nieuwe hoenders zorgen. De eieren, die de kippen van de familie Rozendaal leggen gaan practisch allemaal de grens over: naar België, waar de mestkuikenfokkerij een hoge vlucht heeft genomen. De kippen die wij op het bedrijf van de familie Rozendaal aantroffen waren dan ook geen witte leghorns of rode islanders, maar de zwaardere Noordhollandse blauwen, die tot de vleesrassen behoren. Na de oorlog is Rozendaal met dit ras begonnen, maar eigenlijk zit hij al van jongsaf in de pluimveeteelt, want opa Rozendaal had voor de oorlog toch ook al een 500600 kippen. „Ik heb eigenlijk altijd het meeste zin in de pluimvee houderij gehad", zegt de heer P. Rozen daal, die onlangs zijn vierde kruisje zette. De piepkuikens wegen 15 tot 18 ons. De eieren brengen op het ogenblik 15 cent op, wat tekort is, vorig jaar deden de broedeieren namelijk nog 28 cent. Het schijnt dat ze in België vorig jaar nogal moeite hebben gehad met de af zet. Men bleef met een kwantum zitten en die kuikens zijn inmiddels volwassen en leglustig geworden, zodat ze in Bel gië momenteel waarschijnlijk ook nogal wat broedeieren produceren. Wij verwonderen ons er over, dat de prijs van de broedeieren, dat wil zeggen voor die van de vleesrassen, ook zo ont zettend gedaald is, waar het vlees nog steeds een goede prijs doet. De heer Rozendaal kon ons evenmin een verkla ring geven. Het is merkwaardig en wie rekent daar op? Toch gelooft hij in dit speciale vak en daarom besloot hij dan ook tot de aanschaf van het enorme hok, dat door de fa. J. H. Geus en Zonen gebouwd is. (De fundering is door de heer R. Breman hadden wij alleen maar uit te kijken ;el. Dat staat aan de Derde Dwarsweg in meter lang en 10 meter diep; 4,80 me- kippen in onder te brengen. Ja, die ze het best getroffen hebben, konink- een moderne veeleisende hoen maar van Oosterend gemaakt). Een zeer so lide hok van oersterke constructie. Veel licht en lucht en hoogte, want ook dat laatste stellen de kippen op (hoge) prijs. Dat ze zich er best in thuis gevoelden, reeds na de eerste dag, bleek wel, toen mevr. Rozendaal-Plaatsman met de voeremmer rondging: ze kwamen haast adem te kort om maar haantje de eerste te kunnen zijn. Even later stapten ze naar de 32 meter lange drinkgoot, die automatisch gevuld wordt. De speciale zonnelampen, die ook ,al automatisch aan- en uitgeschakeld worden, zorgen voor de opvoering der eierproduktie. Iedere avond komen er een paar hon derd kippen bij. Die halen ze uit tijde lijke onderkomens. Aan de rand van hei hok is een silo gebouwd: 2,5 ton hard voer, 2,5 ton meel. Het is een lichtpuntje, dat de voerprijs wat lager is dan vorig jaar. j Intussen trekken de prijzen weer wat aan wegens de monopolieheffing. De kippen houden zich daar uiteraard niet mee op en ieder jaar gaat er dan ook voor tonnen aan voer door. De familie Rozendaal is voorts eige naresse van 12 bunder land, waarop hoofdzakelijk hoornvee loopt. Waarom hier dan kippen lopen? Of de grond minder geschikt is voor de rundveehou derij? „Nu niet meer", merkt mevr. Rozendaal op: de kippen hebben er best land van gemaakt, heel goed geschikt voor koeienweide". BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 26 juli tot en met 1 augustus 1957 Geboren: Rosalina, dv Hendrik Kuip en Johanna M. van Heerwaarden; Mari- nus Cornelis, zv Gerrit A. Keijser en Jannetje Bakker; Catharina Nellie, dv Jan K. Voorthuijzen en Aleida H. Bisse- link; Jacobus Johannes, zv Cornelis G. Zijm en Marretje Kuip; Johannes Hen drik, zv Hendrik de Lugt en Sophia M. Parle vliet, Eveline Duw Jantine, dv Cornells R. Keijser en Maria E. Beerman. Ondertrouwd: Willem A. van Zeijlen en Mathilde Pachler. Getrouwd: Tjitze de Boer en Klaaske Krotje; Dirk Slegh en Geertje de Leeuw. Overleden: Roelof je Buning wv Schoe- maker, oud 75 jaar. NAAR HET STRAND BIJ DE VUURTOREN De Rijkswaterstaat heeft links en rechts van de vuurtoren twee uitsteken de toegangswegen naar het strand laten aanleggen. Ze zijn afgesloten, maar er staat bij vermeld, dat voetgangers er gebruik van mogen maken. Ter verdui delijking delen wij mede, dat de rijks waterstaat er geen bezwaar tegen maakt, dat men zijn rijwiel, maar dan aan de hand, want de wegen hellen behoorlijk, meeneemt. Hier een kijkje in het reusachtige hok, dat de Noordhollandse Blauwen met alle soorten van genoegen tot hun domein verklaard hebben. 71e JAARGANG No. 7169

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1