PROBEER ÉU NESCAFÉ f.1.28 Tussen schapenvacht en wollen jumper Texelse boeren en de wol Huurverhoging van bedrijfspercelen Wol. Ontegenzeglijk is het zachtmoedigste dier aller viervoeters, het schaap, de eerste die van dit nuttig natuurprodukt, de wol, profiteert. Maar niet zodra zijn de schaapscheer dersfeesten waar ter wereld ook gevierd of de wol komt ter beschikking van de mens, die er op zijn beurt en op velerlei manieren behaaglijke warmte aan ont leent. Tussen het ogenblik, waarop het schaap onder het mes der scheerders zijn dikke vacht verliest en het moment waarop de gelukkige bezitster of bezit ter van een wollen kledingstuk er zich warmpjes in hult maakt de wol echter heel wat mee. Daartussen ligt wat voor het goud de smeltkroes en voor de dia mant de slijpsteen is: de „wolfabriek". Of liever, het bedrijf waar vindingrijke breinen en deskundige handen de ruwe vacht tot een fijne wol verwerken, want uiteraard is het alleen het schaap ver gund zich „fabrikant" van wol te noe men Dank zij de medewerking van de direc tie van de „N.V. Koninklijke Veenen- daalse Sajet- en Vijfschachtfabriek v.h. Wed. D. S. van Schuppen Zoon een „mondvol" die de Veenendaalse bevol king kort en krachtig verkleint tot „D.S." heeft een medewerker van een onzer geïllustreerde weekbladen een dag lang kunnen zwerven door één van Neêrlands grootste wolfabrieken. In die populair „de Scheepjeswolfabriek" genoemde industrie, waar 850 mannen en vrouwen meehelpen van de ruige schapevacht iets bijzonder fraais en fijns te maken, heeft hij met verbazing aan schouwd wat er allemaal nodig is om breiende lezeres, de soepele knotten wol, de sterke kaartjes wol of welke andere wol ook te leveren. Een dikke honderd jaar en langer ge leden moest het rustieke spinnewiel tussenbeide komen (tussen de vacht en de brei-klare knot) om het ruwe na tuurprodukt geschikt te maken voor het verwerken tot een kledingstuk. Primi tief maar doelmatig heeft dit grappige toestel eeuw in eeuw uit de wol bewerkt. Want zo oud als de wereld, zo oud is óók het gebruik van wol voor de fabri cage van kleding. Vierden Jacob's her ders niet reeds het schaapscheerders- feest Het begin was een wolkammerij Enfin, voor dat eenvoudige spinne wiel is de fabriek in de plaats gekomen. Niet omdat men wat eenvoudig kon ge beuren nu eens lekker ingewikkeld wilde maken, maar louter omdat men om streeks het begin van 1800 begon te ontdekken, dat er heel wat méér moge lijkheden waren om wol tot een aantrek kelijk en handig produkt te verwerken. Een goede 150 jaren geleden hadden de Van Schuppen's in Veenendaal een wol kammerij. Zij betrokken hun grondstof van de kudden, die op de Veluwe zwier ven, wasten de vachten, kamden de wol uit en lieten de gekamde wol door thuis werksters op het spinnewiel verder be handelen. De Van Schuppen's hadden toen al een goede neus voor kwaliteit: zij legden zich met veel succes toe op extra fijn gekamde wol, die grif van de hand ging. Omstreeks 1835 besloot de toenmalige leiding van de kammerij de wol voortaan in Leiden, waar een fabriek voor dit werk was ingericht, te laten spinnen. De thuiswerksters protesteerden zó fel, dat heel Veenendaal tegen de Van Schup pen's in opstand kwam. Het gemeente bestuur moest de garnizoenscommandant met zijn gewapende krijgers te hulp roe pen om de rust te herstellen. De Van Schuppen's gaven toe: de wol ging niet naar Leiden. Later geschiedde natuurlijk tóch wat de bevolking in 1835 in beroering had gebracht, want economische noodzaak speelde óók een rol. In 1856 deed de stoommachine zijn rumoerige intrede in de Veenendaalse kammerij en daarna ging het snel bergopwaarts met de produktie. De snelle stijging van het aantal werknemers legt getuigenis af van de voorspoedige groei van het be drijf: 1880: 150 werknemers, 1905: reeds 300, 1927: 6 man kantoorpersoneel, 1956: 80De Van Schuppen's gingen zélf doen, wat eerst de spinsters thuis en la ter de Leidse spinnerij voor hen hadden gedaan. En langzamerhand breidde de fabriek zich uit tot het omvangrijke complex van vandaag, waarin op zeer moderne en snelle wijze alles plaats vindt wat nodig is om van een krullend schapekleedje sterk gesponnen woldraad te krijgen. Mogen wij U, lezer en lezeres, eens meenemen op een wandeling (in gedach ten) door dit Veenendaalse bedrijf? Zullen we dan maar beginnen bij het ogenblik, dat zware vrachtwagens het fa brieksterrein oprijden om de kolossale „wolbalen" bij de grote magazijnen af te leveren? Loodzware balen Welnu: daar rollen ze dan binnen, de schapevachten uit Montevideo, uit Uru- gay, uit Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid- Afrika of nog andere, schapenrijke lan den. Prachtige vachten zijn er bij. Elk land levert ze weer anders: uit Zuid- Afrika komen de fijne vachten, inlandse wol is wat minder fijn, Zuid-Amerika levert een middensoort, enz. Loodzwaar zijn die balen. Maar niet alles is wol wat er blinkt, want als de vachten - na gesorteerd te zijn op fijnheid en kwali teit - uit de wasmachines komen en dan prachtig wit en zo goed als droog nóg eens gewogen worden blijkt er aan vuil soms wel 40% in gezeten te hebben. En dat is te begrijpen. Met de vacht mee ko men soms flinke kluiten Australische of Afrikaanse aarde de fabriek binnen.... „Steek uw hand eens in die kaar", zegt de heer W. A. Frederikse, drs. in de chemie, die samen met mr. F. J. Kalmbach de directie van de Scheepjes wolfabriek vormt. U voldoet aan zijn verzoek en betast thans de glinsterende, zachte wol, nog 'n beetje vochtig van de wasserij. „Ge durende het gehele produktieproces hou den we de wol een tikkeltje vochtig, anders laat zij zich niet bewerken. Droge wol is „bros", breekt snel, omdat de vezels niet „kleven", vertellen onze be geleiders. Zorgvuldig worden de verschillende partijen apart gehouden. Want elke par tij heeft haar eigenaardigheden. Dat is niet verwonderlijk, omdat elke schapen soort van elk land haar typische „ka raktertrekken" bezit. Daarom houdt men de soorten in de fabriek goed uit elkaar. En, misschien is u dat nog nooit opge vallen, zélfs op het bandje om de knot wol die u koopt kunt u het nummer van de partij, samen met het kleurnummer nog terugvinden. Als U dus een knot te kort komt kunt u - gebruik makend van dat nummer - in feite nog een stukje vacht uit b.v. Nieuw-Zeeland bijbestel len Uiterst dunne vezeltjes Maar we wandelen verder. De kaar- derij in. We zien de wol gewogen worden en in forse plukken van steeds hetzelfde gewicht in een kolossale machine uit el kaar rafelen. De steeds fijner en kleiner wordende plukjes worden steeds weer door nieuwe rollen-met-pennetjes ge grepen en - doordat de rollen tegen el kaar indraaien - dan verder uit elkaar getrokken. Tenslotte - op de laatste grote rol - liggen de uiterst dunne wol vezeltjes als een nauwelijks zichtbaar, ragfijn waas voor de opening van een trechter, die het brede gordijn van ve zels naar zich toezuigt. En uit die trech ter stroomt dan de parelblanke, dikke en losse woldraad, die de miljarden ve zels, thans weer aan elkaar klevend, maar nu niet meer verward en met klitten en krullen, heeft opgenomen voor het transport naar de volgende machines in de kammerij en de vóór-spinnerij. „Het merkwaardige van het maken van de woldraad, of hij nu bestemd is om er sokken mee te stoppen, jumpers mee te breien of in de weverij tot lappen kos- tuumgoed te verwerken, is, dat we met de verschillende bewerkingen eigenlijk steeds hetzelfde herhalen. Ook hier, één stap verder, in de kammerij, die baard jes, vuil en te korte vezels uitkamt. Na melijk: het bevorderen van de regelma tigheid van de draad, door het uitrekken en verdunnen van de draad, die de ma chine ingaat, het opnieuw „ordenen" van de vezels en het samenbrengen van meer dere dunne draden om ioor verdubbeling op alle centimeters van de draad even veel wolvezels te verkrijgen. Want we zijn niet gauw tevreden. Het kaarden en kammen, dat u hier ziet, geschiedt zéér minutieus. „Het is eigenlijk: verdelen om de regelmatigheid te beheersen in het belang van een vlot spinproces!" aldus de heer Frederikse. De Scheepjeswolfabriek wil dus de bouwstof voor truien, sokken, vesten, jumpers, jurken, dassen, enz. enz. even prachtig gelijk en regelmatig afleveren als de steenbakkerij haar stenen. Want voor die beide geldt, dat het met onge lijke materialen slecht bouwen is. Het huis wordt scheef als de stenen niet alle maal even dik zijn. En wat zou de breien de huisvrouw mopperen als haar wolfa briek haar knotten leverde met een draad die niet precies overal even dik was.... Geen wonder, dat men in Vee nendaal een met kostbare apparaten voorzien laboratorium gebruikt om (elek tronisch) de dikte te meten van de ga rens. En omdat men éven precies over tuigd wil zijn van de deugdelijkheid en gelijkheid der gekleurde wol, oefent datzelfde laboratorium ook op de ge kleurde produkten strenge controle uit. „Wij willen er nu eenmaal zeker van zijn, dat uw vrouw wél vaart bij Scheep jeswol", schertst de heer A. W. Bekker, procuratiehouder van het bedrijf, die tevens de reclame leidt en daarom waakt tegen „aanrandingen" van de kwaliteit. De „twist" komt in de draad We komen in een nieuwe afdeling. Ook hier snorren tientallen grote machines. Lange rijen wit-glanzende bollen met wollen garens staan op deze spinmachi nes. Met een flitsende snelheid leggen ingenieuze apparaten de „twist" (de draaiing dus) in de - eerder reeds „voor- gesponnen" - draad. Maar vóórdat men aan dit twijnen en spinnen toe is wordt de draad nogmaals uitgerekt en bevor dert de machine nógmaals de regelmatig heid van de vezels. Maar als na het voor- spinnen en spinnen en twijnen die glin sterend witte draden - inmiddels van dikke, losse draden geslonken tot dunne, sterke koorden - eindelijk in duizeling wekkende vaart op haspels en bollen ge wonden worden, zijn ze zó prachtig ge lijkmatig van dikte en sterkte, dat elke breister er direct verliefd mee weg zou willen lopen Maar wacht nog even. Via de wasserij gaan we eerst nog kijken naar het verven. Bij honderden zakken de stren gen in grote metalen kasten in „het bad". Die baden bevatten de kleurstof, die volgens het „geheim van de smid" is klaargemaakt. En van hier, via het na-wassen van de zojuist geverfde strengen, gaat de wol naar de afdelingen, waar men er knot ten, kaartjes, „maaswol", bollen en strengetjes borduurwol van maakt. U bent al even verrast als wij, hier op de afdeling „verpakken en verzen den" die bekende kleurkaartjes te vin den? En ziet U daar die indrukwekkende stapels breipatronen en boekjes? „Wij laten onze afnemers niet met ons pro dukt „in de kou staan!" vertelt de heer Bekker. „Wij helpen de Nederlandse vrouwen graag vérder. Dat doen we dan door middel van onze voorlichtings dienst, die brieven beantwoordt, patro nen verstrekt, modeshows organiseert en allerlei goede raadgevingen publiceert. De ervaring heeft ons geleerd dat de breiende vrouw die service op hoge prijs stelt. We doen dan ook ons uiterste best om steeds op het juiste moment dié kwa liteiten en kleuren te leveren, die de mode voorschrijft. En daar passen we onze patronen e.d. ook weer bij aan". Was wol nooit in heet water U bemerkt het wel: de heren van de Scheepjeswolfabriek komen niet uitver teld over hun interessant bedrijf. Zij ver halen over de wijze waarop zij water in de ventilatoren verstuiven om „kruime ligheid" van de wol en daardoor het bre ken tijdens de bewerking tegen te gaan; zij laten zien waar geroutineerde con troleurs in enkele seconden een streng wol op zijn gelijkmatige kleur testen; zij vertellen van de vernuftige wijze waarop witte wol met inktzwarte strepen wordt bedrukt, waardoor die wol - nadat de vezels snel en langdurig herhaald ten opzichte van elkaar zijn verschoven - tenslotte niet wit-zwart maar mooi grijs, met witte sprankeitjes en zwart-achtige schaduwen, uit de machines komt; zij geven U óók de goede raad mee naar huis wol nooit in heet water te wassen, maar in lauw vocht van niet meer dan 30 graden!. En dan staan we ineens, in één van de fraaie kantines, voor een glazen vitrine met modieuze truitjes, vesten, baby kleertjes, sokken en sierlijke jasjes. „Dót zijn produkten van ónze wol en de nijvere hand van breisters", zegt men ons. Cholesterol „Gaat u nog even mee?" vroeg de heer Frederikse ons. We gingen mee en kwamen aan de overkant van de weg in een chemische fabriek. „Ons nevenbedrijf", zeide onze begeleider. „Uit de ruwe schapevacht koken wij het natuurlijke wolvet, dat er uit moet voor het spinnen kan begin nen. Samen met het vuil vloeit het wol vet af in het waswater. Maar we halen uit die afval éérst het wolvet om dat hier, in deze fabriek, o.a. om te zetten in cholesterol. Want in de oorlog zijn wij er in samenwerking met het B.P.M.- laboratorium in geslaagd, als eersten en enigen in de wereld, cholesterol vrij te maken uit het wolvet. Want uit choles terol kunnen bepaalde hormonen en vitamine D3 bereid worden. En óók nog grondstof voor de smeervet-, de zeep- en farmaceutische industrie. Zelfs lanoline kan van wolvet gemaakt worden. Deze lanoline speelt in de moderne tijd een belangrijke rol omdat.... de kosmeti- sche en farmaceutische industrie er lippenstift en dag- en nachtcrèmes uit bereidt. Het Veenendaalse bedrijf kreeg op deze uitermate belangrijke vinding octrooi en heeft thans de wereldproduktie voor liefst 70% in handen. „Wij versterken de mensen met vita mine, helpen hen aan bepaalde genees middelen, geven hen warme kleding en óók nog middelen om zich mooi te ma kenschertste de heer Frederikse onze verbazing over alles wat zij zagen weg. Zeg eens eerlijk, lezeres en lezer: had dat allemaal gezocht achter wat wij dachten een simpele „wolfabriek" te zijn Wij - eerlijk gezegd - niet ZANGGROEP MATHIJSEN Onder auspiciën van de V.V.V. „Texel" heeft de bekende, populaire zanggroep Mathijssen uit Schijndel zondagavond 'n zeer aantrekkelijk programma verzorgd, bestaande uit liederen van Léhar, Mo zart, Schubert, Handel e.aliederen die hun scheppers overleefden en onsterfe lijk genoemd mogen worden. Zoals het Wolgalied met de naar liefde hunkerende soldaat. Wat de liefde betreft: Amor heeft stellig niet te klagen gehad, want er werd steeds weer bijzondere aandacht aan deze alom gevierde persoonlijkheid gewijd! Als U ons vraagt welk nummer ons het meeste voldeed, moeten, wij het antwoord schuldig blijven. Misschien heeft de bekende aria uit „De Parelvis sers" ons wel de meeste voldoening ge schonken. Of was het 't lied over de laatste roos en de man, die zijn eerste zilveren haren had ontdekt? Bijzonder mooi was ook het „Jerusalem". Deze uit drie zangeressen en drie zan gers bestaande groep, begeleid door de muziekpedagoog Drieschen, was reeds zaterdag naar Texel overgestoken. Mis schien om de V.V.V. „Texel" zekerheid te geven, want de heer Quint herinnerde nog even aan het débacle, dat de Dixie- landers ons bereidden. Hét handicap kon echter niet vermeden worden en dat is het weer. Er woei een storm over het eiland toen de zanggroep Mathijsen zich naar de muzieknis begaf, maar.... het bleef droog en de liefhebbers van goede zang namen de kilte van De Wezentuin voor lief. Zij werden dubbel en dwars beloond. Daarom hopen wij, dat deze zanggroep bij een volgend optreden eens de volle medewerking van de weergoden mag genieten. MOMENTEEL lopen de Texelse schapen weer in hun summerdress door de weiden te passagieren: de wol is hun j van het hete lijf genomen. De schapen i hadden gelukkig al kennis met de scheerders gemaakt voordat ons die he vige hitte bereikte en dat was dus een boffertje, want hoe hadden ze het in zo'n pak van vier kilo wol kunnen uit houden? Dat zou allicht slachtoffers ge maakt hebben. Maar ieder jaar komen de scheerders tijdig in actie. De schapen worden van de weide naar een terrein in de schaduw van de boerderij gedreven om hun (ge-)wichtig wintercostuum voor een luchtiger en lichter kleed te verwis selen. Na de behandeling is het schaap zo'n vier kilogram wol kwijt en opge lucht stapt zij weer naar de weide terug. Komt er dan nog eens een onverhoedse depressie, wel achter de tuinwallen heb je het luw. Het viel bij die hitte heus niet mee met zo'n vier kilo wol op je huid. Op het ogenblik telt Texel zo'n 25.000 stuks wol vee, schapen, die ieder jaar vier kg wol leveren, dus samen 100.000 kg wol op de binnenlandse markt aan voeren. Een machtige partij, maar in het licht van de wereldmarkt een vezeltje van een knot. Daardoor hangt de prijs, die voor de Texelse wol wordt uitge keerd dan ook ten nauwste samen met die, welke men op de Australische markt of op de Londense veiling besomt. Een deel van de Texelse wol is aan de Nederlandse Wolfederatie afgescheept, een ander deel is door de particuliere handel afgenomen. De Federatie ver strekt een zeker bedrag als voorschot, waarna na een verloop van negen maan den of daaromtrent de definitieve afre kening volgt. De handel bood aanvanke lijk 5,25 per kg wol, later zakte de prijs van 4,90 tot 5,Op het ogen blik brengt een kg wol ruim 5,op Een goede prijs, want nog nooit - behalve op de zwarte markt natuurlijk - heeft de boer zoveel geld voor de wol kunnen maken. Hierbij moeten we natuurlijk wel in het oog houden het feit, dat de gulden langzaamaan in waarde daalt. De Nederlandse wol wordt door de Nederlandse wolverwerkende industrie AANBESTEDING RUILVERKAVELINGSBOERDERIJEN De aanbesteding van de ruilverkave lingsboerderijen, bestemd voor de heren G. van Groningen en H. Zoetelief, die aanvankelijk plaats zou hebben op maandag 12 augustus, is uitgesteld tot donderdag 15 augustus Op dezelfde dag zal tevens de onderhandse aanbesteding plaats vinden van een boerderij voor de heer Jn. Schraag Gzn., Zuid-Haffel. Deze laatste boerderij zal gebouwd worden aan de Hoofdweg in polder het Noorden nabij „Grietje's Hoeve". Op vrijdag 16 augustus wordt door de Plaatselijke Commissie publiek aanbe steed een boerderij voor het R.K. Arm bestuur te Oosterend. Het ligt in de be doeling deze boerderij te bouwen aan de Nieuwe Spangerweg. Waarschijnlijk zal op laatstgenoemde datum verder nog de onderhandse aanbesteding plaats vinden van een boerderij voor de heer F. R. Keijser Wzn., De Waal. Deze zal verrij zen aan de weg De Waal-Oosterend. C. v. Gr. DE EERLIJE VINDERS Wij berichtten, dat enige kledingstuk ken van bramenpluksters „ontvreemd" waren, maar.... van ontvreemding is geen sprake geweest, in tegendeel: enige Texelaars, die de kleren zagen liggen, namen ze mee naar.de jeugdherberg „Panorama", omdat op een jasje vier trekkersspeldjes zaten. Vader Veldwisch heeft de politie van de vondst in kennis gesteld en momenteel zijn de kleding stukken al weer in het bezit van de eigenaars. Hulde! STRANDFEEST DE COCKSDORP Wegens slechte weersomstandigheden kon het strandfeest zondag niet door gaan. Wij hopen dat de'weergoden don derdag a.s. maar wat beter gestemd zijn. Want weer en wind dienende, zal dan het feest doorgang vinden. Zie ook adv. TANKER IN DE STORM In de zuidwester storm in zondag avond de 500 ton bruto metende kleine tanker Leendert B in moeilijkheden ge komen op twee mijl van het lichtschip Texel. Het stuurgerei van het schip raakte defect. De sleepboot Friesland van het bureau Wijsmuller te IJmuiden sloot contract met de Leendert B en sleepte het schip naar IJmuiden. De Leendert B is eigendom van gebr. Broere N.V. in Dordrecht. gaarne geaccepteerd, want voor de ver vaardiging van breiwol en ook wel voor wollen dekens, heeft men ter wille van de kwaliteit een zeker percentage in landse wol nodig. Wij noemden een schapenstapel van 25.000 stuks. Een indrukwekkende hoe veelheid, maar daarmede is nog niet het vooroorlogse peil bereikt. Een halve eeuw geleden telde ons eiland namelijk veel meer schapen. Ook trof je toen heel wat woldragers in de polder Eierland aan. Het aantal schapen breidt zich de laatste tijd echter weer gestadig uit, zij het, dat het enthousiasme voor het hou den van wol vee weer enigszins is ge luwd wegens de lagere prijs, die voor de lammeren wordt betaald. Het Financiële Dagblad meldt, dat de wolvoorraden over het algemeen gering zijn en dat de wol prijshoudend genoemd kan worden. De crossbred-voorraden in Europese en Amerikaanse consumptie centra kunnen, volgens dit blad, als schaars worden gekwalificeerd, terwijl het nog resterende aanbod in Argentinië en Uruguay zowel kwalitatief als kwan titatief voor de tijd van het jaar aan de lage kant is. Internationaal bezien die nen wij in aanmerking te nemen, dat potente kopers zoals Engeland, Frank rijk, Japan, Duitsland en China tot dus verre blijk hebben gegeven van een meer dan een normale koopactiviteit zelfs te gen prijzen, die een jaar tevoren ondenk baar waren. Genoemd blad komt tot de gevolg trekking, dat on the short run de wol- prijzen waarschijnlijk prijshoudend in de markt zullen blijven, aangezien de voorraadpositie over het algemeen be perkt kan worden genoemd. Het spreekt voor zich, dat geringe afwijkingen naar boven en beneden uiteraard steeds mo gelijk zijn. De schapen zijn weer het heertje De laatste tijd ontvangt de Kamer van Koophandel vele verzoeken om inlich tingen betreffende de 'verhoging van de huurprijzen van bedrijfspercelen. In ver band hiermede geeft de Kamer de on derstaande uiteenzetting van de in de kortgeleden gewijzigde Huurwet ver vatte regeling: De in 1954 en 1955 bij de huurverho ging gevolgde gedragslijn, dat bedrijfs panden van de verplichte huurverhoging dienen te worden uitgezonderd, is op nieuw gehandhaafd. Bovendien is het percentage van de verhoging voor bedrijfspanden vastge steld op 15%. De regeling is nu als volgt: 1. de huurprijs van een bedrijfspand wordt niet verhoogd, tenzij huurder en verhuurder met elkaar overeenkomen de huur wel te verhogen. De Kamer wijst erop, dat een huurverhoging dus slechts tot stand kan komen door een nieuwe overeenkomst tussen partijen. 2. komt deze overeenstemming tot stand, dan mag de huur verhoogd worden met maximum 15 Het is dus b.v. denk baar, aldus de Kamer, dat partijen over eenkomen de huur te verhogen met 10 Een verhoging met b.v. 25% is niet geoorloofd. 3. heeft de verhuurder voorgesteld de huur met b.v. het maximum van 15% te verhogen en de huurder is daartoe niet bereid, dan kan de verhuurder zich (eventueel tezamen met de huurder) tot de Huuradviescommissie wenden met het verzoek de redelijke huurprijs te advi seren. 4. bestaat er tussen de huurder en ver huurder een overeenkomst (contract) dat nog na 1 augustus 1957 doorloopt, dan kan de huur in elk geval niet verhoogd I worden vóór de datum waarop het con tract afloopt. 5. een winkel-woning wordt altijd ge lijk gesteld met een bednjfsperceel. In dit verband wijst de Kamer erop, dat een middenstander, die achter of boven de winkel woont in het door hem ge huurde perceel dus niet verplicht is de huurverhoging te betalen. Bij overeen komst kan de huur van het gehele per ceel echter verhoogd worden met maxi mum 15%. 6. een perceel dat gedeeltelijk uit een niet-zelfstandige woning bestaat, wordt als bedrijfsperceel beschouwd, indien ten hoogste 60% van het totale vloer- oppevlak behoort tot die niet-zelfstan dige woning. 7. deze regeling geldt in het algemeen voor bedrijfsruimten tot stand gekomen vóór 5 mei 1945. Omtrent na die datum gebouwde bedrijfspanden gelden bijzon dere regelingen. Mochten omtrent deze materie echter nog vraagpunten bestaan, dan is de Kamer van Koophandel gaarne bereid desverlangd nadere inlichtingen te ver schaffen.

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 2