9 rocn in het harL, Autobotsing in Walenburg Ronde van Oost Grote materiële schade ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1957 TEXELSE 71e JAARGANG No. 7173 COURANT Uitgce N.V. *-h- Lcmgeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank- Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm „Ooster vloot je roem is groot", schreef de Rijmelaar. Zaterdagavond 24 augustus hoopt S.V. Oosterend ook dit jaar weer op Oost 'n groot wielerfestijn te organiseren, n.l. „De Ronde van Oost". Een ieder, die het vorige jaar de Ronde gezien heeft, weet dat dit een mooi overzichtelijk parcours is, zodat men de renners steeds kan volgen. Aan spanning zal het dit jaar niet ontbreken, want de wisselbeker houder Jn. Kuut uit Wieringen zal thans weer proberen om deze beker met succes te verdedigen tegen zijn col lega's uit Wieringen, Texel en Den Hel der. De wielerronde zal bestaan uit 2 wed strijden, n.l. voor adspiranten en nieu welingen. De adspiranten rijden 10 ron den en de nieuwelingen 50 ronden. We hopen dat het deze avond prachtig weer mag zijn, gezien het grote pro gramma, dat de organisatoren van de wielerronde thans voor het publiek ten toonstellen. De leiding van de Ronde, die weer wordt verzorgd door Wieringen, zal het dit jaar niet gemakkelijk krijgen, gezien het grote veld van wielrenners en de goede kwaliteit van de Texelse renners en Den Helder. We hebben in de Ronde van Zuidema enkele zeer goede renners gezien, die wanneer zij met een klein beetje overleg rijden, geen gek figuur zullen slaan. De start van de adspiranten is om 7 uur precies en voor de nieuwelingen om 7.30 uur. Wanneer het nu zaterdagavond heel slecht weer is (zie raambiljetten), wordt dit verschoven naar zondagmid dag, aanvang 2 uur. Het volgen van de wedstrijd zal U gemakkelijk worden ge maakt door de geluidsinstallatie van De Wilt. Om de kosten van deze ronde te dekken, wordt er entree van u gevraagd, maar het bedrag hebben wij zeer laag gesteld. Een ieder, die een premie beschikbaar wil stellen, kan daarvan mededeling doen aan de heer A. Kalis, Peperstraat 37, Oosterend, of tijdens de wedstrijd bij de microfoon. Stuw het rennersveld op door het beschikbaar stellen van een premie. Het publiek gelieve er vooral om te denken, dat zij honden en katten thuis houden, daar deze beesten altijd een groot gevaar opleveren voor de wiel renner. Tevens wordt het publiek ver zocht achter de afrastering te blijven. Als er nog mensen zijn die voor één nacht een wielrenner te slapen kunnen hebben, laten zij zich dan even met ons in verbinding stellen. 's Avonds kan, na afloop van de Ron de, een ieder zich vermaken in het al oude spel van de strijd om de man en de vrouw, ten bate van de muziekvereni ging V.I.O.S. FILMAVOND JAN P. STRIJBOS De heer Strijbos heeft dinsdagavond voor een 150 belangstellenden een re portage gewijd aan Spanje en Portugal. Zijn kleurenfilms waren weer buiten gewoon geslaagd en hebben de aanwezi gen weer een genotvolle avond bezorgd. De heer Strijbos leverde weer, zoals te doen gebruikelijk, de nodige, dikwijls zeer geestige commentaar. Wie zijn optreden wel eens hebben bij gewoond zullen het met ons eens zijn, dat de heer Strijbos een volle zaal ver dient. Daarom is het wel erg jammer, dat zijn avonden dit seizoen op een on gunstige dag kwamen te liggen, want nu werden telkens tegelijkertijd in de We- zentuin uitvoeringen gegeven. Op andere data was „Casino" echter niet disponibel. DUITSE JONGEN REDDE HOLLANDSE BADGAST Dinsdagmiddag heeft de 18-jarige Duitser Bert Fischer, logerend in „De Waddenparel", de ongeveer 40-jarige heer Van der Zande, Tilburg, van een wisse dood gered. De heer Van der Zande werd door de zee - de eb liep nog - gegrepen en meegezogen. Zijn zes-jarig zoontje, dat op het strand stond, sloeg alarm, waarop Bert Fischer, uit Münster, ogenblikkelijk te water rende en het ge noegen mocht smaken de drenkeling, die gestruikeld schijnt te zijn, op het droge te brengen. De heer Van der Zande, die in „De Pelikaan" logeerde, had een shock opgelopen. WADDENEILANDEN VERKOPEN HUN VLIEGTUIG Overeenkomstig de besluiten van de gemeentebesturen van Schiermonnikoog, Terschelling en Vlieland heeft de ge meenteraad van Ameland besloten over te gaan tot verkoop van het wadden vliegtuig. Het toestel is niet meer lucht waardig en de kosten van reparatie zou den te hoog worden. Dit vliegtuig hebben de Waddeneilan den in 1953 voor gezamenlijke rekening aangeschaft voor het vervoer van pa tiënten als er een of meer eilanden ge- isoleerd zouden zijn. Zij betaalden er 10.394,15 voor. Ir. A. G. J. van der Sluys te Amstelveen heeft zich bereid verklaard het toestel te kopen voor 5000,De eilanden zijn niet van plan een nieuw vliegtuig te kopen. Zij hopen in geval van nood een beroep te mogen doen op de luchtstrijdkrachten te Leeu warden. NAAR DEN HAAG De heer J. Smit, Wilhelminalaan 52, Den Burg, adjunct-commies ter secreta rie der gemeente Texel, is benoemd tot adjunct-inspecteur rijksinspectie bevol kingsregister, Den Haag. De heer Smit is hier ruim zes jaar werkzaam geweest De schade, die deze Ford Fairline opliep loopt eveneens in de papieren. De eigenaar is echter all risk verzekerd. De Ford-dealer voor Texel, de heer J. Rey, heeft, zo dachten we, een aardig klussie! Wij hebben met onze opmerking, dat de jeep wel niet zo gauw of helemaal niet meer op de weg terug zal komen, stellig niet overdreven, want uit deze foto blijkt wel, dat het voertuig grondig vernield is. GEEN SPREEKUUR BURGEMEESTER Burgemeester C. de Koning houdt zaterdag (heden) en maandag geen spreekuur. AANVANG KLEUTERSCHOOL Op woensdag 21 augustus a.s. opent de Nutskleuterschool opnieuw de poorten om de kleuters weer te ontvangen. Aan vang der school des morgens om 9 uur. Alle kleuters, dus ook degenen die straks naar de lagere scholen zullen uit vliegen en de kleintjes, welke voor de eerste maal onze school zullen gaan be zoeken worden verwacht. Het aantal be schikbare plaatsen is nog maar gering en de ouders, die hun kleuter nog niet lieten inschrijven worden verzocht dit ten spoedigste te doen om teleurstelling te voorkomen. Zoals bekend is de aan vang der school een week eerder dan normaal gebruikelijk; dit om de kinde ren gelegenheid te geven stukjes in te studeren, welke zullen worden opgevoerd ter gelegenheid van de opening der nieuwe school in september a.s. HANDELSREGISTER In „Handelsregister" lezen wij onder wijzigingen: Garage „Botax", Texel, Oudeschild, Havenstraat 53. Uittr. eigenares: Mevr. wed. G. van Boven-Wuis. Bedrijf w.v. door A. M. van Boven i(H.V.) onder dez. naam. Bedrijfsleidster: Mevr. wed. G. van Boven-Wuis (Bep. bep.) En onder nieuwe inschrijvingen: J. N. de Boer-Van Boven (Eig.), te Texel, Oudeschild 56, Taxibedrijf. VOSSENJACHT IN DEN HOORN Wederom werd er maandagavond een vossenjacht in Den Hoorn gehouden. De gehele dag zag het er somber uit wat het weer betrof, maar 's avonds werkte het weer geweldig mee. Het was dan ook een gezellige drukte voor Loodsmans Welvaren. Lolle Goënga zorgde met zijn bandrecorder voor een vrolijke sfeer. Om goed half negen gingen 106 deel- nemers(sters) op jacht om de handteke ningen te verzamelen. Vorige week deed Piet Schuil er twintig minuten over, maar nu duurde het een half uur voor de eerste binnen kwam. En om 10 uur waren er 104, die hun kaart ingeleverd hadden, toch een be wijs, dat er met vol enthousiasme werd deelgenomen. Nu werd na een hevige jacht Jaap Dijker de eerste en Grietje Lap de tweede. De andere prijzen werden na verloting als volgt verdeeld: Greta Victorie, A. Heidema, W. Kleinstra en Poltenhorst, allen badgasten, en Theo Bakker, Cees Bakker en Kees Dumker. En zo kan de S.V. De Zwaluw, die het feest organiseerde weer op een goede avond terugzien. JOHAN WILLEM FRISO-KAPEL Onder de eminente leiding van luite nant-dirigent J. P. Laro heeft de alom bekende Johan Willem Friso-Kapel uit Assen, versterkt met de drumband, voor de vierde maal op uitnodiging van de V.V.V. „Texel" in De Wezentuin te Den Burg een groot, populair concert gege ven. Toen de kapel op Texel voet aan wal zette, regende het pijpestelen en Pluvius hield dat tempo angstwekkend lang vol. Om half acht was het echter droog ge worden en daarom werd besloten het concert toch voortgang te doen vinden. Dit werd ingeleid met een rondgang door Den Burg. Een bijzonder geslaagde show De directeur van de V.V.V. „Texel", de heer J. C. Quint, mocht een duizend tal belangstellenden welkom heten en toen was het woord aan de muziek, die opende met de „March of the Steelmen van Besterling; buitengewoon knap ver tolkt en aanleiding gevend om de ver wachtingen meteen zeer hoog te span nen! Daarop volgde Les Saltimbanques van Louis Ganne. Ook weer een bijzon der geslaagd nummer. De wals uit Maskerade van Khachatuurian zal de muziekliefhebbers eveneens zeer hebben voldaan. Sergeant-muzikant F. van de Waarsenburg trad als solist op in Trom pet tango van Willy Schobbe. Meester lijk. Veel appleus verwierf ook Holland se Polka van Hugo de Groot, alsmede de „Five minutes" van Jeróme Kern. Ver volgens werd Buglers Holiday van Leroy Anderson ten gehore gebracht. Hierin domineerde het trio sergeanten-muzikant R. Tromp, F. van de Waarsenburg en J. Lieman. De volgende nummers waren: Begin the begane van Cole Porter; de Postkoets van Jos Cléber, Ode to ritme van T. Walters, American Patrol van Jerry Gran, National Emblem van E. E. Bagley. In de taptoe, die ruim een half uur duurde, werden onder andere gespeeld de marsen: Armee-mars, arrengement van W. Weistra, de March de la gendar merie nationale Beige, de mars van de vierde divisie van J. P. Laro. Besloten werd met het Wilhelmus. In „De Oranjeboom" werd na afloop een cabaret-bal gehouden, waarvoor be hoorlijke belangstelling bestond. De mu ziek werd verzorgd door het dansorkest van de Kapel. UITSLAG LOTERIJ STRANDFEEST De trekking van de loterij, verbonden aan het strandfeest van De Cocksdorp, heeft zondagavond j.l. plaats gehad. De prijzen vielen op de nummers: groen 288 autoped; wit 981 hengel; groen 580 siga ren. De prijzen kunnen worden afgehaald bij de heer W. van 't Noordeinde, Dorps straat 85, De Cocksdorp. MOEDERCURSUSSEN In september beginnen in Oosterend, Den Burg, Oudeschild en De Koog Moe dercursussen. Elke cursus omvat 10 les sen over de baby en 4 over de kleuter. Ze zullen wekelijks gehouden worden. Het cursusgeld zal waarschijnlijk 3,50 bedragen. Alleen bij voldoende deelname kunnen de cursussen doorgaan. Willen belangstellenden zich zo spoe dig mogelijk opgeven bij de zusters in Den Burg en Oosterend. Ook jonge meisjes met belangstelling zijn van harte welkom. TESO-GEBOUW DEN HELDER Destijds hebben wij geschreven over de wenselijkheid, dat TESO evenals te Oudeschild, ook te Den Helder, vlak bij de boot natuurlijk, een gebouw zou krijgen. Groter dan hetwelk te Oude schild verrees, want te Den Helder zou men moeten kunnen logeren. Naar wij vernemen, heeft de N.V. TESO de plan nen nog steeds niet laten schieten, in tegendeel: zij hoopt t.z.t. met de betrok ken instanties deze aangelegenheid weer op te nemen. Nu de marinehaven haar ingang zoveel verderop heeft gekregen, staan onzes inziens de kansen niet on gunstig. TESO heeft 't oog op een gebouw met een 20-25 kamers voor gasten. Het zou voorts moeten bestaan uit een flink restaurant en een snackbar, kortom, een gebouw, dat elck wat wils zou bieden. Bovendien zou er woonruimte moeten worden geprojecteerd voor het gezin van de walcommissaris, die sinds jaar en jaar veel te ver van de boot woont. Wij hopen, dat de plannen van TESO door gang kunnen vinden, vooral nu men hel eerste hotel op wat al te grote afstand van de boot vindt. „We zullen deze aan gelegenheid binnenkort nog eens aan snijden, want er moet voor de naaste toekomst iets gebeuren", aldus de heer C. J. de Lugt, president-commissaris der N.V. TESO. INGEZONDEN Geachte redactie, Wanneer men bij dit van de kook zijn de weer Den Burg eens door loopt en dan ziet dat de toeristen met hun ziel onder de arm lopen, moet men beslist mede lijden met hen krijgen. Nu loopt het wat op het einde van het seizoen, doch een tip voor komend sei zoen, kon hier wel eens op z'n plaats wezen. Bestaat* de mogelijkheid niet om de Texelfilm bij slecht weer aan één stuk door te draaien? In ieder geval 's mid dags om 1,30, 3.00 en 5.00 uur (per biljet even bekend maken). Dan toch hebben ze nog een doel. Want het lijkt mij niet mogelijk, dat wanneer we zo vele gasten hebben, zij die film in de 2 voorstellingen in de week (op vrijdagavond) kunnen be zoeken. En dan daarbij: heeft men vrij dags pracht zomerweer, de gehele dag op het strand gebivakkeerd, dan heeft men 's avonds niet veel zin om een over volle, en van een prima temperatuur voorziene zaal te bezoeken. Laat draaien die film, je hebt hem toch!! Er was eens iemand, die zelf een functie in de V.V.V bekleedt, die mij ver telde, dat we op Texel nog eens een zaal moeten hebben voor 1000 man (goed gekoeld). Ja, vele gasten stromen naar de Parel Maar we moeten actief blijven. Dat on bestendige weer hier bij ons. Er waren er wel, die hun hart vasthielden (dins dagavond) met de Johan Willem Friso- Kapel. Alles had in het water kunnen vallen. Dan een grote 3-mast tent, dan valt er altijd wat te redden. (In de eer ste plaats de stormgevoelige tent? - red.) Dan nog dit. Ik spring wel van de hak op de tak, maar is het niet mogelijk, dat er aan het ontzettend geschreeuw, gegil en gejank, de Rock en Roll, na dans avonden of dergelijke, in en door Den Burg een einde komt? Ik dacht met zo veel versterkte politiemannen tijdens het seizoen, wanneer er iedere avond maar een patrouille liep van 11 tot 1 uur, hier toch zeker een einde aan kon komen. Is het niet zoals U laatst zelf schreef, dat er mensen zijn, die door het seizoen dag en nacht moeten werken en zij hun en kel ogenblikje slaap moeten kunnen be nutten. Het is soms vreselijk. Met vriendelijk dank, J. C. RIJK ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 18 augustus op om 5.28 uur en gaat onder om 7,58 uur. Maan: 18 aug. L.K.; 25 aug. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild 17 aug. 12,02 en 18 aug. 0.03 en 12.30; 19 aug. 0.39 en 13.11; 20 aug. 1.31 en 14.15; 21 aug. 2.49 en 15.45; 22 aug. 4.28 en 17.30; 23 aug. 6.04 en 19.05, 24 aug. 7.26 en 20.17. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. KONINKLIJKE ERE-PENNING VOOR DE HEER H. C. REMMERS H.M. de Koningin heeft de heer H. C. Remmers, oud-voorzitter van de Stich ting Texels Museum, waaronder ook onze Oudheidskamer ressorteert, de zil veren ere-penning „voor verdiensten je gens openbare verzamelingen" toege kend. In een plechtige bijeenkomst ten aadhuize heeft burgemeester C. de Ko ning het huldeblijk aan de heer Rem mers overhandigd. Dit voor de volijve rige heer Remmers bijzondere moment werd bijgewoond door mevr. Remmers- Langeveld, mej. E. Remmers, het bestuur van de Stichting Texels Museum, be staande uit de heren E. Noordijk, voor zitter, P. B. Riteco, J. C. Rab, J. Veld- stra en M. Kempenaar, door de heer G. Oskam en last but not least door de wethouders S. de Waard en Th. R. Hin. De heer Remmers was totaal verrast. Hem was namelijk verzocht 's middags even op het Raadhuis te komen in ver band met besprekingen van B. en W. Dit zou - zo meende men - in verband staan met de gemeentelijke begroting, waarop ook een post voor het Texels Museum voorkomt. Burgemeester De Koning schetste de ontwikkeling van ons Texels Museum, dat op 22 juni 1930 in het leven werd geroepen dank zij het initiatief van wij len meester Kraai, die als de grondlegger van ons Museum mag worden beschouwd. Dit museum is blijven groeien en bloeien, wat mede te danken is aan het verdien stelijk werk van de heer Remmers, die op 14 juni 1949, als opvolger van mr. G. D. Rehorst, tot voorzitter van de stich ting benoemd werd. „Bij uw uittreding als bestuurslid is duidelijk gebleken, hoe zwaar Uw hand op deze instelling heeft gedrukt", aldus de burgemeester. De heer Remmers dankte hartelijk voor dit koninklijk blijk van waardering. Hij verklaarde het werk altijd met ple zier te hebben verricht. Maar - zo voegde hij er ^an toe - het grootste deel is en wordt verricht door de heer G. de Haan, de conservator, wiens bijzondere vooruit strevendheid een ieder moet opvallen. Jammergenoeg kunnen niet alle wensen nog worden vervuld, maar dat de stich ting groeit en bloeit is algemeen bekend. De heer Remmers wees terloops ook op de belangrijke functie, welke de oud heidskamer is gaan innemen, dank zij de aldaar gaande demonstraties. De heer Noordijk zei: „Wanneer, ge achte heer Remmers, er iemand van doordrongen is, hoeveel belangrijk werk U voor het museum hebt verzet, dan is dat zeker wel het bestuur zelf. Ons allen viel steeds weer op, dat als U iets aan pakte U dat met Uw hart, met liefde doet. Daardoor waren de belemmeringen, die ons museum in de weg werden en worden gelegd - vooral op financiëel terrein - voor U moeilijk te verteren. De sfeer waarin wij mochten samenwerken was altijd buitengewoon prettig. Daarom is het ons een grote voldoening, dat Uw werk ook door H.M. de Koningin ge waardeerd wordt. Wij hopen, dat U aan deze dag nog zeer lang terug zult mogen denken en getuige zult zijn van een bloeiend Texels museum." Zoals bekend vervult de heer Rem mers in het openbare leven enige belang rijke functies: secretaris van Het Witte Kruis, secr. van de commissie der K.N.Z.H.R.M. en lid voor Noordholland van de Welstandscommissie. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling De Burgemeester van Texel brengt ter algemene kennis, dat de Minister van Oorlog omtrent vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige de volgende uitspraken heeft gedaan: Simon Johannes Hopman, lichting 1957 Met ingang van 15 augustus 1957 voor 1 jaar vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige wegens persoonlijke on misbaarheid, bij beschikking van 9 augustus 1957, no. 897730. Tegen elke omtrent vrijstelling gedane uitspraak kan iedere belang hebbende uiterlijk de tiende dag na de dag waarop de uitspraak ter algemene kennis is gebracht, in be roep komen. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Neder land verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijding van de termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zo lang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van tien dagen als onherroepelijk be schouwd. Het tot Hare Majesteit de Koningin te ichten beroepschrift moet met redenen omkleed zijn en worden ingeleverd op afd militaire zaken van de secretarie de zer aemeente. De Koningin beslist op het beroep bij een met redenen omkleed besluit, nadat de raad van state is gehoord. Texel, 15 augustus 1957. De burgemeester voornoemd, C. DE KONING.

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1