9 rocn /wa in het harL, Heden de eerste officiële slag Op naar het concours hippique Maduravoor de vierde maal door ernstige brand geteisterd HAMEA Als 't vaar hoog opschiet in de keel - Pracht handen ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1957 TEXELSE Uitgc-e N.V. *.h- Langeveld de Rooij Boekhandel - Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Te! 11 71e JAARGANG No. 7175 COURANT Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank- Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm Hierboven ziet U onze nieuwe tennis baan, die hedenmiddag door burgemees ter C. de Koning op originele wijze offi ciéél zal worden geopend, nl. door de eerste officiële bal weg te slaan. Het officiële gedeelte begint met een over dracht van de baan door de WV Texel' aan de tennisclub Deuce. De baan of» liever banen, want er zijn er twee, zijn buitengewoon zorgvuldig aangelegd door de firma Mulder uit Wieringen. Een reeks van jaren heeft men vlak achter de Warmoesstraat' getennist, maar in de oorlog raakte de fut er begrijpelijkerwijs helemaal uit en na de oorlog viel het terrein ten offer aan de onvermijdelijke stadsuitbreiding. Vijf jaar geleden heb ben enige eilandgenoten geprobeerd om hier weer een tennisbaan te stichten. Men had toen het oog op een perceel aan de Wethouder Keijserweg, ten zuiden van het terrein van de TEM dus. Wij hebben er zelfs het nodige grondwerk zien uit voeren, maar ineens stond de zaak stop. De kink is thans uit de kabel en wij wensen de tennissport een glorievolle toekomst toe. De tennisbaan is aangelegd op de plaatswaar ach voorheen ijsbaan „De Elemert" bevond (zie onderstaande foto). Een gedeelte van het bosjedat rechts van de Elemert ligt, ziet U eveneens op de bovenste van de twee foto's. Verder heeft men in plan-Zuid nog al het een en ander veranderd. Ook de woningen, voorkomende op de nieuwe foto, ont breken op onze archiefplaat. BADMEESTER REDDE DRENKELING Woensdagochtend heeft badmeester C. Winter, Hallerweg, Den Burg, in samen werking met badmeester Brugmans, de 20-jarige Duitse badgast Hinke, Rem- scheid, uit het water gehaald. Omstreeks half twaalf raakte de Duitse jongeman recht tegenover de tent van de bad meesters in een muy. Op dat moment was de zwemmer door de badmeester geattenteerd op zijn gevaarlijke positie en derhalve gesommeerd terug te keren, maar dit bleek hem niet mogelijk door dat de zee sterker bleek dan zijn slag. De in nood verkerende jongeman maakte dit kenbaar en daarom snelde badmees ter Winter terstond met een lijn de zee in. Hij slaagde erin de drenkeling op het droge te brengen, waarbij de lijn door badmeester Brugmans werd ingehaald. INGEZONDEN Geachte redactie, Nog slechts enkele weken scheiden ons van de donkere avonden. Dat wil ook zeggen, dat de T.E.M. ons dan weer zal helpen met haar lantaarnlicht. Ons is de afgelopen winter van hoger hand beloofd - door iemand van het kantoor gemeentewerken - dat voor de a.s. winter de Kogerweg vanaf de ,,Boogerd" tot aan „Buitenlust" voorzien zou zijn van voldoende licht, maar tot nu toe hebben wij geen nieuwe lantaarns gezien. Hebben de bewoners van de Ko gerweg ook geen recht op wat meer licht. Ze betalen toch ook straat- en lichtbe- lasting? Moeten er eerst armen en benen worden gebroken? Met dank voor de plaatsing, uit naam van de bewoners van de Kogerweg. AANVANG LANDBOUWSCHOOL Op maandag 26 augustus a.s. begint de landbouwschool weer. De brugklas en de eerste klas komen vijf dagen naar school, van maandag tot en met vrijdag. De tweede klas gaat vier dagen: van dinsdag tot en met vrijdag. De derde klas komt maandag, woensdag en vrijdag naar het schoolgebouw. Nieuwe leerlingen in alle klassen kun nen nog worden aangenomen. Inlichtin gen hierover verstrekt het Hoofd der School, de heer C. P. Laan, Koogerstraat 21, Den Burg, te! 126. 31 AUGUSTUS: LAMPIONOPTOCHT TE DEN BURG De lampionoptocht, die begin van deze maand door het Koninklijk Texels Fan fare werd georganiseerd is zo goed in de smaak gevallen, dat het bestuur be sloten heeft om dit festijn te herhalen op zaterdag 31 augustus a.s. Voorheen werd op de avond van de 31ste augustus - verjaardag van prinses Wilhelmina - een rondgang met taptoe gehouden, maar een lampionoptocht blijkt nog meerdere vreugde te sorteren. CURSUSSEN IN DE LANDBOUWSCHOOL Voor de cursus landbouwmachines en traktorkennis hebben zich thans 13 per sonen opgegeven, zodat deze doorgaat. De cursus handvaardigheid telt thans 4 deel nemers, spreken in het openbaar trok 2 cursisten, terwijl voor de cursus Engelse taal slechts één belangstellende is. Men kan zich voor deze cursussen nog steeds opgeven bij het hoofd van de landbouwschool. oplaaiend vanuit de maag Dat is geen kwaal die ge nog langer hoeft te dragen. Neem Rennies - die blussen de brandende pijn. Voetstoots. Rennies neutraliseren alle overtollig maagzuur en nemen zo de oorzaak weg van die snerpend brandende pijn. LAATSTE BRIDGEDRIVE VOOR DE GASTEN Dinsdag werd in Hotel .Texel" de laatste bridgedrive gehouden van de reeks, welke door de bridgeclub „Groot Slem" in samenwerking met de V.V.V voor de badgasten werd georganiseerd. Er waren 32 deelnemers: De uitslag was als volgt: Groep A.: 1. mevr. Kooijman-de heer Venema 46V2 pnt. 2. heren Van Sambeek en Spaan 44 pnt. 3. Echtpaar Beemsterboer 43Vï pnt. Groep B.: 1%. heren Mersiers en Vanvelen 48 pnt. I1/*. Echtpaar Jouwersma 48 pnt. 3. Echtpaar Speleers 46% pnt. Al werd de havermotor dan Opzij gezet door de benzine-, De ouwe, trouwe merrie blijft Toch altijd nog de mensheid dienen. En waar het paard op Texel ook Zijn paardekrachten trouw blijft geven. Leidt ook de paardensport alhier Nog steeds een bloeiend paardenleven. Vandaar dat een concours hippique Op deze middag wordt gehouden, Dat altijd een attractie is Voor jongeren maar ook voor ouden. Het neusje van de paardensport Zal deze middag demonstreren, Wat of de Waddenruiters wel Op dit vierhoefsgebied presteren. Maar ook de heil'ge Hermandad, Die met hun paardjes vele paartjes, De schrik joeg op 't verliefde lijf, Roert bij dit sportfestijn zijn staartje. Dus boeren, burgers, buitenlui, Laat deze kans U niet ontglippen, Maar kom vanuit Uw huis en hof, Vanmiddag even overwippen. Men voltigeert, dresseert en draaft En hoe dat alles meer mag heten, Zeer velen zijn op deze dag Bijzonder hoog te paard gezeten. Ik wens de ruiters veel succes. De toeschouwers zeer blijde uren En 'k hoop oprecht, dat Pluvius Het paardenspul niet komt verzuren. Huib de Rijmelaar. AANVARING OP ZEE VOOR MARINERAAD De Marineraad zal op 26 september in Den Haag in openbare zittinkg de aan varing behandelen van de onderzeeboot jager Groningen met het vissersvaartuig TX 24 op 29 mei. Zoals men zich zal herinneren werd de TX 24 's middags door de Groningen, die juist uit de Ha ven van Den Helder was vertrokken op weg naar de Verenigde Staten overva ren op 27 km ten noordwesten van IJmuiden. De Texelaar zonk binnen een kwartier. Met grote moeite konden de vijf opvarenden, die in de kajuit zaten, zich in veiligheid stellen. De Groningen, die op dat moment een vaart liep van 23 mijl, werd zwaar aan de boeg beschadigd, waardoor het nieu we schip naar IJmuiden moest terugke ren. Bij de NDSM, waar de Groningen werd gebouwd, is de onderzeeboot jager in reparatie gegaan voor een nieuwe neus. BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. ingaande 27 augustus 1957 Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.25 13.05 15.30 18.10 Van Den Helder: 6.30 9.20 11.40 14.20 16.45 19.35 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: Van Texel: 7.40 10.25 16.00 18.25 Van Den Helder: 9.20 11.30 17.15 19.30 Het Is de Hamamells die 't 'm doet GESLAAGD Onze vroegere eilandgenoot, de heer M. W. Roeper Pzn., thans onderwijzer te Dirksland (Zuidholland), slaagde een dezer dagen te Wageningen voor de Landbouwacte, tweede gedeelte. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 28 augustus consultatiebureau De moeders worden verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15; De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. S.V.C.-nieuws Nu het nieuwe voetbalseizoen nadert, wordt het tijd, dat we allemaal weer eens gaan beginnen. Voor a.s. zondag gaan het eerste en het tweede elftal naar de Tex. Boys. Om 2 uur speelt SVC 1 tegen Tex. Boys 2 en om 3.15 uur speelt SVC 2 tegen Tex. Boys 3. We gaan allemaal op eigen ge legenheid. Voor de nieuwe competitie is het eer ste ingedeeld bij de volgende elftallen: SVC 1, DWOW 3, .Flevo 2, Kaagvogels 2, Petten 1, Succes 3, Verdo 2, WGW 3 en Winkel 1. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 25 augustus op om 5.46 uur en gaat onder om 7.44 uur. Maan: 25 aug. N.M.; 1 sept. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 24 aug. 7.26 en 20.17; 25 aug. 8.31 en 21.20; 26 aug. 9.27 en 22.11; 27 aug. 10.15 en 22.53; 28 aug. 10.53 en 23.27; 29 aug. 11.27 en 23.57; 30 aug. 11.59 en 31 aug. 0.26 en 12.28. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. Door tot dusver onbekende oorzaak is woensdagmiddag een der twee grote schuren van hoeve „Madura", bewoond door de familie J. van Maldegem, eigen dom van mevr. H. Michels van Verduy- nen-Jochems, tot de grond toe afgebrand. Vier jonge schapen konden door de heer Van Maldegem nog op het nippertje uit de verstikkende rook worden gered, maar de landbouwwerktuigen werden een prooi van het vuur, dat zeer fel om zich heen greep. Er bevonden zich 5 - 6000 balen hooi in, de oogst uit 1955 en van dit seizoen. „De expert zal een hele tellerij hebben aan al die balendraden", zo merkte iemand op. Toen het vuur zijn verwoestende uitwerking had gedaan, kon de schade worden opgenomen: tus sen de puinhopen stond het karkas van een verbrande vrachtauto, de resten van een trekker, van een zelfbinder. En zo gingen er meer werktuigen verloren: o.a. ook een aardappelsorteermachine en een ploeg. De schuur had een oppervlake van 480 vierkante meter. In de Russen oorlog werd hij door granaatvuur be schadigd, maar niet in brand geschoten. Wel ging toen het achter deze schuur gelegen gebouw verloren. Dat werd her bouwd en kon nu dank zij het snelle, doeltreffende optreden van de brand spuiten uit De Cocksdorp en Den Burg worden behouden. Zowel de boerderij als de inventaris waren verzekerd. De heer Van Maldegem vertelde ons, dat hij juist het huis zou binnen gaan (het was etenstijd) toen hij, zowel als zijn vrouw en de knechten, die al óp de weg stonden, rook uit de schuur zagen opstijgen. Onverwijld belde de heer Van Maldegem de brandweer op. „Ik had Den Burg direct. Ik ben toen gauw naar de schuur gerend om de vier lammeren er uit te halen. Het was er haast al niet meer uit te houden van de rook, maar toch heb ik de beesten nog kunnen red den. Ik had ze amper buiten of daar kwam de nevelspuit het erf al op, ze wa ren er ongelooflijk vlug bij. Het was 'n kwestie van minuten geweest". Toen de nevelspuit ging werken, barst ten de eerste pannen echter reeds van ALS WIJ VERGADEREN Rechtspersoonlijkheid Maar al te weinig is men er zich van bewust hoe belangrijk het is voor een vereniging rechtspersoonlijkheid aan te vragen. Hoe gaat dat: men begint maar klein, men heeft geen geld, want zo'n aanvrage kost nogal wat. De vereniging groeit en de zaken blijven zoals ze waren. Dan ko men er conflicten, moeilijkheden.... en dan kan het voorkomen, dat men bitter betreurt, dat de vereniging geen rechts persoonlijkheid heeft aangevraagd. Immers, zolang dat niet is gebeurd, bestaat die vereniging voor de wet niet. Zij kan niemand in rechten aanspreken, zij kan ook niet aangesproken worden! Nu, denken misschien enkele slimme bestuursleden, dat laatste is zo kwaad nog niet. Maar ze moeten dan maar be denken, dat zij in dat geval persoonlijk aansprakelijk zijn voor de verplichtingen die ze namens de vereniging hebben aan gegaan. Een vereniging kan in de loop der ja ren beschikken over bepaalde bezittingen (kasgelden, oefenmateriaal). Komt er ruzie, hoe zal men dan bepalen wie de eigendomsrechten heeft wanneer de ver eniging als zodanig voor de wet niet bestaat? Een vereniging kan bepaalde verplich tingen aangaan en niet in staat zijn die na te komen. Ze zal in rechten worden aangesproken. Maar de vereniging be staat niet voor de wet. Wie moeten er dus voor opdraaien? Zij, die de overeen komst, waaruit de verplichtingen voort spruiten, hebben afgesloten, en dat zijn de bestuursleden privé. Men zal er dus goed aan doen, zodra de vereniging zodanig is gegroeid dat men het geld er voor kan missen, met een rechtspersoonlijkheid aan te vragen. Het lijkt weggegooid geld, maar het is dat niet. Want het is tenslotte toch niet leuk om, wanneer men z'n tijd en kracht be steedt aan het welvaren van de vereni ging, ook nog voor haar schulden te moeten opdraaien! Bestuur en leiders In vele verenigingen kent men tweeër lei leiding: organisatorisch en technisch. Een zangvereniging heeft een bestuur èn een dirigent, een muziekvereniging een bestuur en een directeur, een turn- of sportvereniging een bestuur èn een trainer. In de practijk ligt het zwaartepunt vaak juist bij de technische leider. De dirigent mag de voorzitter gerust op de vingers tikken wanneer hij er tegenaan zingt. Vaak is het de technische leider, die het dak en aan blussen viel niet meer te denken. Toen de spuiten van De Cocks dorp en Den Burg arriveerden besloot men dan ook vooral het oog (en de stralen) te houden op de dieper het land in gelegen schuur. Dit had uitstekend resultaat. Gelukkig had men ook de wind mee. De boerderij brandde in minder dan geen tijd als een fakkel. Het woonhuis liep, mede dank zij de westelijke wind geen gevaar. Dit is voor de vierde maal, dat „Ma dura" door een ernstige brand werd ge teisterd In de nacht van 27 op 28 augus tus 1933 gingen beide landbouwschuren, gevuld met graan en hooi, benevens enige graan- en stroklampen, door brand ver loren. Ook werden een dorsmachine, een stropers, een moderne transporteur met motor en zeven boerenwagens met gare len door het vuur vernield. De oorzaak van de brand was onbekend. Op 3 november 1920 gingen het huis met schuur, toen onder één kap staande, in vlammen op door het omvallen van een brandende petroleumlamp. Elf koeien en drie paarden kwamen om. RONDE VAN OOST UITGESTELD Doordat de toestand van de heer Jb. Plaatsman, Oost, die vorige week don derdag te Oost door oefende jongelui werd aangereden, nog steeds ernstig is, heeft men besloten de Ronde van Oost tot nader datum uit te stellen. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER ELLAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) VEILIG VERKEER Vraag: Is het tegenwoordig mogelijk, dat men U verplicht slechts van Uw stadslichten gebruik te maken? Antwoord: Op bepaalde rijbanen, waarop de openbare straatverlichting zeer goed is, kan de overheid U verplichten slechts van Uw stadslichten gebruik te maken. Begrijpelijk is dat dit zijn oorzaak vindt in het hinderlijke van de grote koplichten van motorrijtuigen. De verplichting stadslichten te bezigen wordt aangegeven middels een rond grijs bord van met lichtdoorlatend ma teriaal, waarin de woorden „Stads-lich- ten" zijn uitgespaard. Deze uitsparingen worden gevuld met een witte lichtdoor- latende stof {glazen witte plaat aan de achterzijde. Achter dit bord moet een lichtinstallatie kunnen worden aange stoken, zodat de witte letters bij duister nis wit doorschijnen. de vereniging groot en sterk heeft ge maakt. En toch kunnen deze beide soorten autoriteit licht botsen. De voorbeelden liggen voor het grijpen! De technische leider kan zich verbeel den, dat hij de Baas van de vereniging is en ieder naar zijn pijpen moet dansen. Het bestuur, tuk op z'n autoriteit, kan de technische leider op z'n eigen terrein allerlei moeilijkheden in de weg leggen, die hem z'n taak verzwaren en tenslotte onmogelijk maken. En wanneer zulks leidt tot een con flict, dan hebben beide partijen hun medestanders. Dan kan er licht scheu ring ontstaan, dan kan de vereniging er aan kapot gaan.op z'n minst kan het jaren duren voor men weer gezonde verhoudingen heeft. De gevolgen gaan vaak nog veel verder, vooral in kleinere gemeenschappen, waar een ruzie in de zangvereniging het hele dorp in twee partijen kan verdelen! In vele gevallen echter zijn de rechten en verplichtingen van de leider, die uit eindelijk in dienst der vereniging staat en dus gehoor moet geven aan de leiding van het bestuur, onvoldoende vastge legd. Velen van deze mensen, die soms lange jaren aan een vereniging verbon den zijn, hebben geen schriftelijke aan stelling, geen contract. Komen er nieuwe bezems die schoon vegen, rijst er een conflict, dan is hun rechtspositie uiter mate wankel. Daarom dient de rechtsverhouding tussen bestuur en technische leiding dui delijk zwart op wit te worden geregeld. Bij verschil van mening moet men zich daarop kunnen beroepen. En tevens (dit terzijde): zou men dan voor een soort pensioen moeten zorgen (bv. door een lijfrente-verzekering te sluiten) opdat het niet kan voorkomen, dat bv. een dirigent, die tientallen jaren een vereniging heeft geleid en groot ge maakt, na een ruzie met het bestuur zonder een cent op straat staat. Scheiding der bevoegdheden, duidelijk vastleggen van bevoegdheden en ver plichtingen, is allereerste eis om veel narigheid te voorkomen. (Nadruk verboden) Scriba.

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1