BESTUUR POLDER EIERLAND Bij de op 21 augustus 1957 gehouden candidaatstelling voor de Hoofdingelan den, is herbenoemd de heer H. J. Leber en zijn benoemd de heren S. C. Keijser Lzn. en Jac. Witte Czn. VAKANTIEVREUGDE IN DE ROVERSHUT Het imitatie schapenboetje van de fa milie Witte van „Bloemwijk", staande aan de Ploeglanderweg in de Wester- mient, werd enige jaren geleden tot „Rovershut" gebombardeerd. De bewo ners, die wij een dezer dagen uit de „hut" zagen komen, maakten echter volstrekt geen onaangename indruk op ons. Het hadden hoogstens rovert j e s kunnen zijn, want de meesten hadden de schoolbanken nauwelijks verlaten. Trouwens.het zouden stellig zeer bijzondere rovers moeten zijn, want ze maken allemaal deel uit van de bekende Heilooër voet balclub „H.S.V." Sportieve rovers mis schien, maar dat is toch wel een tegen strijdigheid. Nou is het wél weer zo, dat ze met de materie helemaal geen moeite hebben, want een der leidsters vertelde ons, dat er een knaap - hij is recordhou der - van de week kans heeft gezien om in één ruk achttien sneetje brood soldaat te maken. Trouwens, ze eten allemaal als wolven en dagelijks verorberen ze een 40-tal broden, consumeren 40 liter melk •(en toch heus geen „consumptie"-melk, als U voelt wat wij bedoelen) en per dag worden er drie volle emmers aardappelen door de keelgaten gewerkt. De stemming is opperbest en sommi gen hebben al gevraagd of het niet mo gelijk is om hier nog een weekje te blij ven. „Het is hier dan ook zo prachtig, meneer!" Nou was het die dag helemaal zo zomers niet, maar de jongens schijnen waterproof gebouwd te zijnZe kun nen om zo te zeggen nog beter tegen het weer dan een sportterrein, want al enige malen moest een aangekondigde wed strijd tegen een ploeg van de Texelse Boys wegens te ongunstig weer en de slechte terreingesteldheid worden uitge steld. Woensdagavond zouden ze het bruine monster echter op de grasmat brengen. „De leeftijd variëert van 13 tot en met 18 jaar. Wij zitten hier sinds zondag en het bevalt ons best. Vorig jaar zaten we in de buurt van Vught, ook een mooie omgeving, maar we wilden eens een andere kant uit. Ik had hier zelf al eens gekampeerd en was enthousiast teruggekeerd". De leidster, die ons dit toevertrouwde "bleek juist bezig de hoofd schotel voor te bereiden. „De jongens hebben zélf de aardappels geschild, dat is hun enige corvee, hoor, ze moeten zoveel mogelijk kunnen genieten. Van daag zijn ze naar de Mokbaai geweest om schar te vangen, maar het was eb en ze kwamen zonder buit thuis, nou toen zijn we maar naar de boer gegaan om 'n mandje eieren". „Verder hebben wij 'n puzzelrit georganiseerd, we deden alle maal mee, ook de leidsters". „Maar van de zee zullen ze bij dit weer niet al te veel genieten?!" „Dan vergist U zich, ze gaan iedere dag dwars door de duinen naar het strand om te zwemmen. Gisteravond zijn ze een avondwandeling naar De Koog gaan maken. Terug over het strand. Jong en „oud" ging mee. We hadden na het naar bed gaan geen kind meer aan ze- ze sliepen meteen als marmotten. Dat hadden we eerder moeten organiseren, want eerst hadden wij de jongere deel nemers wat vroeger onder de wol - lees tussen het stro - gestuurd, en toen de grotere jongens in de slaapzakken kropen en nog niet meteen sliepen, had je de kleinen weer wakker. De stemming is geweldig". En de kosten laag? Inderdaad. Boven dien wordt de huur van de boet door de voetbalclub zelf betaald en wie niet ge noeg gespaard hebben, krijgen er een aanvullend bedrag uit de verenigingskas bij. De meesten hebben lange tijd ge spaard, de groteren konden dikwijls het bedrag ineens storten". U ziet, dat de jeugd van tegenwoordig ook onder primitieve omstandigheden 'n genotvolle vakantie weet te genieten. Wij wensen de H.S.V.-ers een veilige thuisreis - de tocht gaat per fiets - en hopen, dat zij nog dikwijls de „Rovers hut" komen bevolken. NIEUWE AVONTUREN VAN PI MBA Ze hadden nog nooit zoveel water gezien Toch wel prettig, weer vrij man te zijn, denkt Pimba als hij op de rug van de olifant, met Bari voor zich, op goed geluk op huis aan koerst. Ten minste hij heeft in de stad iemand gesproken, die wist te vertellen: in zuid-oostelijke rich ting wonen negers. Meer niet, want je moest er komen dwars door het oer woud en dat had nog niemand van de stad gedurfd. Best, had Pimba gezegd, dan gaan we daarheen. Eerst leek het er op, of ook Bombas plezier had in de tocht. Vooral toen ze bij het oerwoud kwamen, zette de olifant er een stevige pas in. Goed zo, dacht Pimba, zo ben ik gauw thuis. Hij zou misschien wel gelijk gekregen hebben, maar pechvogel Pimba moest natuurlijk weer op een hindernis stuiten. Hoe verder ze het bos in komen, hoe onrustiger Bombas wordt. Hij loopt wel maar toch merkt Pimba, dat het dier onraad bespeurt. Maar hoe scherp Pimba ook luistert, hij hoort niets ver ontrustends. Zo lopen ze nog een minuut of tien, tot ze plotseling voor een brede rivier staan. GESLAAGD De heer C. Riteco, onderwijzer aan de St. Franciscus-school te Oldenzaal, deed met gunstig gevolg examen voor de hoofdacte. VERKEERDE MANOEUVRE Door een verkeerde manoeuvre liet 'n bestelauto van de firma Moerbeek, Ho- gerstraat, Den Burg, op de singel te Oudeschild een lantaarnpaal sneuvelen. INGEKOMEN PERSONEN Jacobus Engel, van Wieringen, Ge- meenelandsweg 58 naar Molenstraat 1, Den Burg; Siegfried Nota, van Voorhout, Leidsevaart 2 naar De Cocksdorp 24; Jacobus C. van Vooren, van Voorhout, Leidsevaart 2 naar C 70a; Hette C. Fei- kema, van Amsterdam, Bosboom Tous- saintstraat 53 naar De Cocksdorp 16; Jeanette F. A. Dijckmeester, van Alk maar, Lyceumstraat 73 naar Molenstraat 4, Den Burg. VERTROKKEN PERSONEN Marretje Kooiman wv Kievit, van Ko- gerstraat 4 naar Koog aan de Zaan, Ju- lianastraat 32. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 16 tot en met 22 augustiis 1957 Geboren: Maria Theodora, dv Mattheus 5. Witte en Maria Witte; Anna Elisabeth, dv Adrianus M. Schoo en Petronella Bos; Karin Janet, dv Meijert Boon en Theo dora Waldus; Cornelia Johanna Maria, dv Petrus J. J. Rutten en Antonia L. M. Huberts; Doutzen Antje, dv Simon van der Schaaf en Hiltje J. Meijerhof; Johan na Catharina Maria, dv Cornells J. Grootjes en Annigje Verhoef; Antonius Jozef, zv Frederik Buijsman en Maria Kil jan. Ondertrouwd: Marinus Mant je en An- naatje M. Bruijn. Overleden: Pieter B. Keijser, oud 80 jaar. PRINSES MARGRIET LOGEERDE OP TEXEL Prinses Margriet heeft van 2 tot 23 augustus op ons eiland gelogeerd m een hotel te De Koog. Daar de prinses in cognito reisde is haar verblijf op ons eiland vrijwel onopgemerkt gebleven. Er was slechts één fotograferende bad gast, die persé een plaatje van de prin ses wilde maken, maar dat was gelukkig dan ook de enige lastpost. TOERISTEN BIJ „NARCOSE" „De Oranjeboom" was zeker met een driehonderdtal badgasten bezet toen de toneelgroep „Het Masker" daar donder dagavond het successtuk „Narcose" voor het voetlicht bracht. „Wie is de schuldige?" werd goed be antwoord door een dame uit Keulen, die met „de" taart schoot ging. JOIIAN KAART C.S. NAAR TEXEL Vrijdag 6 september zal het gezelschap Johan Kaart in „De Oranjeboom" het toneelstuk „Potas en Perlemoer" opvoe ren. ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN Een jeugdige wielrijdster uit Breda heeft donderdagochtend op de Schilder- weg door onvoorzichtigheid een ver keersongeluk veroorzaakt. Zij fietste sa men met haar vriendin in de richting van Oudeschild, toen zij de oversteek plaats naderden. Ze keek achterom of de weg veilig was, liet twee auto's pas seren en stak toen zelf over, maar op dat ogenblik naderde de heer Kaczor, Oudeschild, in zijn bestelauto. Doordat het meisje ineens twijfelde, moest de heer K. het stuur vlug naar rechts gooien om een aanrijding te voorkomen. Dit ge lukte hem ook, maar door deze onver wachte manoeuvre kwam hij in aanra king met een lantaarnpaal, die het lood je legde, terwijl de auto zelf ook bescha digd werd. De wielrijdster kwam met de schrik vrij. DE WEGWIJZER Sinds ze bij Oudeschild een wegwijzer gingen maken, gaan onbekende vakan tiegangers het spoor bijster raken, door dat ze door De Waal om gaan rijden. 't Is door een kleine wijziging te ver mijden. Het lijkt ons beter De Koog onder Den Burg te doen ressorteren. Als het zo zijn mocht, ik dank U be leefd, èn met ons de badgasten waar Texel zoveel voor over heeft! De Zwolsche Blauwvingers. VLIELAND VERWACHT 30.000STE BEZOEKER Was tot dusver het aantal arriverende gasten groter dan het aantal vertrekken de, de afgelopen week heeft de kente ring gebracht. Het aantal aankomende gasten bedroeg genoemde week 2065; 't aantal vertrekkenden was ongeveer even groot. Voortaan zal het aantal vertrek kenden dat van de aankomers overtref fen, hetgeen voorlopig met zeggen wil, dat men zonder reservering maar naar Vlieland kan gaan! Het totaal aantal be zoekers bedroeg tot en met zaterdag jl. 29.350; dezer dagen zal de 30.000ste be zoeker voet aan land zetten. KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper te Den Burg met bijkerken van Den Hoorn en Oosterend. Zondag: Missen in Den Burg 7.30, 8.45 (vrije plaatsenkeuze) en de hoogmis 10 uur; in Den Hoorn 6.45 (vrije plaatsen- Keuze) en 10 uur; in Oosterend 7.30 en 10 uur (algehele vrije plaatsenkeuze). Lof om 7 uur. Deze week: Missen om 7, 7.45 en 8.15 uur, uitgezonderd woensdag dan 7.30 uur in Den Hoorn en donderdag, dan 8 uur in Oosterend. Woensdag: Lof om 7.30 uur. Zaterdag: Biechtgelegenheid van 5 - 8 uur op hele uren; Rozenkransgebed om 7.45 uur. ASSENDELFTSE VEEHOUDERS BEZOCHTEN HET SCHAPENEILAND De afdeling Assendelft en omstreken van de vereniging voor bedrijfsvoorlich ting organiseerde woensdag een uiter mate interessante excursie naar Texel, waar de leden met hun dames nader kon den kennismaken met de schapenfokkerij. Aldus de Alkmaarse Courant. De dames waren dit keer mee, omdat op deze dag het aangename met het nuttige werd verenigd 's Morgens omstreeks kwart over zeven vertrokken twee touringcars van Beentjes en De Bruyn C.V. te Heemskerk in de richting Schoorl, waar de Roode Leeuw werd aangedaan om koffie te drinken. Langs in de duinen verspreid liggende tentenkampen werd koers gezet naar Callantsoog, maar voor die plaats werd bereikt troffen de auto's koeien op de weg. Ze waren van het schrale land ge komen om te zien of er in de duinen meer groen te vinden was. Toen kwam Nieuw Den Helder in zicht met kapitale flats en een hypermoderne kerk. Vee teelt heeft daar plaats moeten maken voor woongelegenheid. Met de Dokter Wagemaker werd overgestoken naar Texel, waar de heer Van Groningen, as sistent van de Landbouwvoorlichtings- dienst op Texel, met enkele collega klaar stond om het gezelschap op de schoon heid van het eiland te wijzen. Natuurlijk speelden daarbij de agrarische factoren een heel belangrijke rol, maar ook werd stilgestaan bij het kerkhof, waar vier honderd Russen begraven werden na een wanhopige strijd te hebben gevoerd tegen de Duitse bezetters in april 1945. Vele honderden rode rozen flankeren de graven. Bij het passeren van de coöpe ratieve zuivelfabriek De Eendracht ver telde de heer Van Groningen, dat daar de gehele Texelse melkproduktie van plus minus twaalfmiljoen kilogram wordt verwerkt tot Edammer kaas en boter. En zo werd op nog talrijke an dere bezienswaardigheden gewezen;'men wandelde rond de vuurtoren, gebruikte de lunch in badhotel „Prinses Juliana" en vernam vervolgens nog enkele bij zonderheden betreffende de herverkave ling, die op Texel zo langzamerhand ge stalte krijgt. Omstreeks half vijf keerde het gezelschap terug naar het vaste land en twee uur later zat men aan een diner in hotel De Keizerskroon te Hoorn.' Een uitstekend slot van een bijzonder .goed geslaagde dag, waarvoor afdelingsbe stuur en de assistent van de Landbouw- voorlichtingsdienst, de heer Kruize, alle hulde toekomt. S.V. Texel In het oefenprogramma speelt a.s. zondag Texel-Zilvermeeuwen (3 kl. KNVB) uit Zaandam. Zorg dat het een goede oefening wordt. Tegen BKC hebben jullie goed ge speeld; technisch beter dan B„ maar ook doorstoten om de kroon op het werk te zetten door doelpunten te scoren. Woensdagavond speelde een Jun. comb, tegen een kampelftal eveneens jun uit St. Oedenrode. Het werd een pittige wedstrijd. Beide partijen gaven elkaar weinig toe en zo golfde het spel van doel tot doel. Hans gaf ons de leiding na een aantal goede aanvallen, maar de keeper liet zich niet verschalken. Ook Max, die voor vandaag Tonny verving, wist met veel bravour zijn doel te ver dedigen. Een slechte uittrap was de grondslag voor de gelijkmaker. St. Oe. nam echter weer de leiding, maar we kwamen gelijk door Ide. Enige mooie voorzetten, goed door Hans ingekopt, werden gehouden. Tenslotte zorgde Teun uit een corner voor de winnende goal. Een pittige, snelle en prettige wed strijd. Donderdagavond speelden de senioren van Texel tegen die van het kamp van St. Oedenrode. De bezoekers beschikten over een aantal goede voetballers, snel en doortastend. Ze wisten de kansen te benutten. Bij Texel was dit juist anders om. Vooral in de voorhoede was het fi naal mis, pingelen, spel ophouden en niet doorzetten. „Afwachten maar, mis schien komt er nog wel eens 'n kansje". Maar dat is juist mis. Ook de opvatting, dat die ene speler het doen moet, ook mis. Nee, lui, dat zal voor de competitie anders moeten en begin daar zondag dan mee. Snel doorgeven, vrij lopen en vooral niet afremmen. Competitie-indeling Texel 2 in Res. 2e klasse afd. N.H.: Helder 4, Hollandia T. 2, Schagen 3, SRC 2, Texel 2, VZV 2, Watervogels 2, Wieringerwaard 2, ZAP 3 Dus weer werk aan de winkel en dan nu nog flink trainen. GOED WONEN EN PRODUKTIVITEIT OP DE BOERDERIJ Heeft het wonen iets met de produk- tiviteit op de boerderij te maken? Is het voorhuis niet bestemd voor het rusten na gedane arbeid en is dé produk- tiviteit niet een zaak van het achterhuis, het bedrijfsgedeelte, aldus mej. J. Brink van de Stichting Landbouwhuishoudkun- dig Onderzoek in een gehouden micro foonpraatje. Op de meeste boerenbedrij ven in ons land grijpen bedrijf en huis houding in elkaar. Dit betekent, dat de huishouding zich in vele opzichten heeft te richten naar het bedrijf. U kent de voorbeelden waar de boerin of haar dochter geregeld melkt, helpt bij hooien en oogsten, het pluimvee verzorgt of de varkens voert. Zij moet hiervoor tijd en aandacht uit trekken, tijd, die ze dus niet kan besteden aan haar huishouding of kinderen of haar eigen rustuurtje. En zo gebeurt het meer dan eens, dat huis houding en kinderen pas op de tweede plaats komen en een uurtje voor haar zelf er bij inschiet. Wat zou een gerief lijke keuken, een gemakkelijk schoon te houden kamer, en elektrische wasmachi ne en een warmwaterkraan boven de aanrecht hier kunnen helpen? En zou 'n douche - voor jong en oud en waarbij de kinderen zich beter zelf kunnen redden - geen energie en tijd sparen en boven dien de hygiëne bevorderen, wanneer men vuil en bezweet van het land komt? En een spoelkeuken, waar de huisvrouw niet voortdurend in gebukte COLLECTEBUS REDDINGBOOT OPENGEBROKEN Vier 21-jarige kampeerders uit Utrecht hebben dinsdag in cafetaria „De Primeur", eigenaar de heer B. Kramer, De Koog, een collectebusje van de Ko ninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Red dingsmaatschappij opengebroken en de inhoud (negen gulden) onder elkander verdeeld. Het busje bevond zich in het toilet. Doordat de heer Kramer een goed kloppend signalement kon verstrekken had de politie van De Koog de knapen zeer spoedig te pakken. ALS HET KAMPVUUR BRANDT De heer Jaarsma uit Bussum heeft donderdagavond samen met zijn mede werkers voor de derde maal een groots kampvuur bij paal 21 georganiseerd. De jongens uit het kamp Kogerstrand had den een machtige hoeveelheid strandhout bijeen gesleept. Honderden badgasten hebben het feest meegevierd: er waren er zelfs bij, die hun terugtocht naar de overkant er een dagje voor uitgesteld hadden. Ter afwisseling traden een fakir en acrobaten op en kon men een wedstrijd hersengymnastiek volgen. CONTACTSLEUTEL VERLOREN Als U op het wijde strand het con tactsleuteltje van Uw auto verliest is U slecht af. Het zou zoeken zijn naar een naald in een hooiberg. Dit ervoer van de week de heer Ruppert, voorzitter van het Chr. Nationaal Vakverbond, die woens dagmiddag zijn auto bij paal 12 wilde starten, maar het contactsleuteltje kwijt was geraakt. Er werd contact opgeno men met een monteur, maar ook deze kon de onfortuinlijke badgast niet (op weg) helpen. Vrijdagochtend vertelde een bewoner van Den Hoorn, de heer P Kok Czn., aan de politie, dat bij paal 12 vlak bij het strand al enige tijd, in iedei geval sinds woensdagavond, een autc geparkeerd stond. Nergens in de omge ving waren toen meer badgasten te ont dekken en daarom vreesde men terecht, dat er een ongeluk - verdrinkingsgeval? - was gebeurd. De politie begaf zich naar de bewuste plek, waar de auto inder daad nog steeds moederziel alleen aan het einde van de imitatie-weg stond. Een der portierraampjes bleek te zijn ver brijzeld. GIDSENBAND NAAR SCHAGEN De op Texel reeds bekend geworden drumband van de Gidsengroep „Marga- retha Sinclair" is uitgenodigd om aan staande donderdag in Schagen de laatste Westfriese markt op te luisteren. Deze eervolle opdracht is aanvaard en met de boot van 7.40 uur zullen de meisjes a.s. donderdag naar Schagen vertrekken. Veel succes! AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 24 augustus Den Burg, paardensportfeest georgani seerd door de paardensportvereniging, op terrein Schilderweg. Zondag 25 augustus De Koog, ringsteken met paard en wagen Dinsdag Oosterend, mars en taptoe Gidsenband Texel. Donderdag 29 augustus Den Burg „Oranjeboom", Toneelvereni ging „Het Masker" voert op „Narcose"* Vrijdag 30 augustus Den Burg, Oranjeboom, Texelfilm. Zaterdag 31 augustus Den Burg, lampionoptocht Koninklijk Texels Fanfarecorps. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 22 augustus 1957 Gevonden: bruin suède tas met dames- art.; lichtgekl. pop met bl. jurkje; blauw zijden sjaal met witte stippen; autoped merk „Spedo"; gouden hangertje met vier kindertandjes; bruin witte gevl. zakkam; nikkelen horloge met elast. bandje; rood-bruine lederen port.; V- snaar voor auto; zwart jack met witte voering; blauwe kindertrainingsbroek: bl. gebr. jongenstrui met rits rood-gele strepen; te Oosterend: huissleutel; 10,- biljet; rode padvindersport. inh. 8,72, te De Koog: vogelgids door Mr J. Kist; herenport. inh. 25,47; groen gevl. dames pen. Verloren: Duits paspoort t.n.v. Her mann Henal; zwart zwembr. met gekl. handdoek; lips-sleutel; tien gulden biljet; 3 sleutels aan touwtje; grijze plastic damesregenjas; hardblauw wollen kin- dervest; paardendeken, rode port. met kaartje retour Den Heider-Hamburg; mooie grote witte haarstrik; 1 paar regen pijpen; grijs gebl. damessjaal; rode tas met 2 souvenir-messen; 2-cellige zak lantaarn, bruin meisjesmanteltje met knoopsl.; gouden trouwring inscr.: 3-8- 10 Mienke"; R K, Duits gebedenboek; gouden armband; blauw bolero vest; 4- kl. potlood; te Oosterend; verrekijker merk „Hella" 4x; donkerbr. étui met 2 lenzen en filter; te De Koog: blauw grijze trui, bankbiljet van 10,—, donkergrijs jack met rits; gr. lederen port. met ca. 25,motorbril; rode kindersweater; rood lederen port. met ca. 40,br. lederen port inh. ca 50,herenpols horloge doublé met leren band. Het bureau is hiervoor geopend dage lijks van 16.00 tot 18.00 uur. houding emihers en ander melkgerei moet reinigen? Er zijn ook nog altijd enkele gebieden in ons land, waar vele van deze verbeteringen niet eens uit voerbaar zijn, doordat men nog verstoken is van elektriciteit en waterleiding. Ge lukkig worden deze gebieden steeds zeld zamer. Er wordt met behulp van subsi dies hard gewerkt aan de verdere uit breiding van deze netten. In streken waar ruilverkaveling plaats heeft, wor den vele nieuwe woningen gebouwd en in de zgn. streekverbeteringsgebieden komen talrijke woningen in aanmerking voor verbouw en verbetering, moeten zélf in de eerste plaats kennis Wanneer al deze zo noodzakelijke voor zieningen op het gehele platteland ter beschikking zouden komen, zijn we er nog niet. De huisvrouw en haar gezin en inzicht verwerven omtrent de nieuwe omstandigheden. Behalve de schijnbaar materiële winst aan tijd en arbeidskracht, zal de geestelijke winst uiteindelijk nog de grootste kunnen zijn. Door de hulp van machines en apparaten, het werken in een doelmatig en praktisch ingerichte woning zal ongetwijfeld de arbeids vreugde stijgen, zij zal meer lust en tijd krijgen om met haar man en kinde ren een goed gezinsleven tot bloei te brengen en zij zal ook haar plaats buiten de kleine kring van eigen gezin in het maatschappelijke leven kunnen innemen. Het zal u duidelijk zijn, dat de woning, haar indeling en inrichting een grote rol spelen bij de produktiviteit op de boerderij, waarmee we bedoelen: de pro duktiviteit van het gehele gezin en dan in materiële zowel als geestelijke zin. Om dit te bevorderen, is er voorlichting nodig, ook aan het gehele gezin, maar vooral aan de huisvrouw. Na heel veel moeite gelukte het de politie de auto weer op gang te krijgen. U zoudt de slee onder de rubriek ge vonden voorwerpen hebben aangetroffen, ware het niet, dat de politie een tegen ligger (taxi) ontmoette, waarin de eige naar van de auto zat. Het raampjes was, zo bleek toen, niet door een super nieuwsgierig iemand ingeslagen, maar door een hulpvaardige monteur, die zijn doel niet bereikt had. Daarop had men naar de vastewal getelefoneerd om een ander contactsleuteltje en dit arriveerde eerst vrijdagochtend op Texel. 42STE ESPERANTO-YVERELD- CONGRES IN MARSEILLE In tegenwoordigheid van meer dan 1500 congressisten uit 38 landen vond in het Opera-Gebouw te Marseille de ope ningszitting plaats van bovengenoemd congres. De regeringen van 12 landen hadden officiële vertegenwoordigers gezonden, nl.: Frankrijk, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, België, Brazilië, Denemarken, Duitsland, Joegoslavië, Zweden, Uru guay en de Dominikaanse Republiek. Na de Ouverture van Fidelio van Beethoven - een eerbetoon van het con gres aan de Internationale Taal van de Muziek - werd het congres begroet door vertegenwoordigers van stad en- land. De President van de Wereldbeweging, Professor G. Canuto, rector magnificus van de Universiteit in Parma (Italië) sprak een woord van dank van de Franse autoriteiten en speciaal aan President René Coty, die beschermheer is van het congres. Prof. Canuto onderstreepte de grote vorderingen, die Esperanto in het afgelopen jaar gemaakt heeft en bracht naar voren de actualiteit van het vraag stuk voor de Internationale Taal in het Europa van morgen. Prof. Dr. Ivo Lapenna, algemene se cretaris van de wereldbond van Espe rantisten, voorheen professor in het In ternationale Recht aan de Universiteit te Zagreb, sprak de officiële openingsrede uit. Na een analyse van de voortdurende successen van Esperanto op de verschil lende gebieden van het internationale leven, liet de spreker uitkomen, dat voor de eerste keer in de geschiedenis van Esperanto de Esperanto-verenigingen, die in het verleden steeds aan vervolgin gen hebben blootgestaan, thans in de gehele wereld erkend worden. In de namiddag vond een katholieke godsdienstoefening plaats onder leiding van de Italiaanse Pater Carolfi, met preek en liturgische gezangen in het Esperanto, terwijl de Zwitserse dominee Waldvogel een kerkdienst voor protes tanten heeft gehouden. De vrijmetselaars werden in de loge te Marseille ontvan gen. Des avonds, in het grote amphitheater van de nieuwe Faculteit van weten schappen heeft Professor Lapenna (En geland) een exposé gegeven over „sou- vereiniteit en het federalistisch beginsel". Het doel van het congres is de vraag stukken te behandelen gebonden aan de invoering van Esperanto op alle scholen ter wereld en aan de verspreiding van de Internationale Taal in kringen van wetenschap en techniek, toerisme en han del en verder op alle terreinen van het internationale leven. De enige taal, die tijdens het congres gebruikt wordt, is Esperanto. D. M. Ponti. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur Ds. van Reijendam De Cocksdorp 10 uur Ds. Soesan Den Hoorn 10 uur Ds. Van Rhijn Extra collecte Restauratiefonds De Koog 9 uur Ds. Van Leeuwen 10.30 uur Ds Van Leeuwen 10.30 u Kinderdienst in het Jeugdhuis 20.00 u. Ds. Waardenburg, jeugddienst Woensdag 28 aug. 21 00 - 21.30 uur Avondliturgie. Dinsdag en donderdag 19.30 - 20.00 uur in het Jeugdhuis: instuif voor jongelui vanaf 14 jaar. De Waal 11 uur Ds. Waardenburg Oosterend 9.30 uur Ds. Klijnsma Maandcollecte voor de kerkvoogdij Oudeschild 9.30 uur Ds. Waardenburg Maandcollecte voor de kerkvoogdij GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 uur en half acht Ds. Goedendorp Oosterend 10 en 3 uur Ds. Scholten GEREF. KERK (onderh. art. 31, K.O.) 12.30 en 17.30 uur Ds. G. Blijdorp, van Dokkum in de Ned. Herv. kerk te De Koog GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10 en 3 uur dienst in het Gebouw voor Chr. Belangen DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 11.15 uur Ds. Van Sluijs Oosterend 10 uur Ds. Van Sluijs De Koog 19.30 uur Ds. Van Sluijs

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 2