Cjrocn '7wartsJ~exeh in het harL, Kou In blijde Verwachting Als 't vuur hoog opschiet in de keel - kriugbuieau T. B. C.-L»est rijding geopend ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1957 TEXELSE 71e JAARGANG No. 7179 COURANT Uitgc-e N.V. ».h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank Postgiro 652. - Abonn- pr ƒ2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL Van 29 aug. tot en met 5 sep. Geboren: Cornelia dv Bastikan van Elk en Trijn tje van Klaveren. Wilhelmus Everardus Henricus zv Everardus H. van Lierop en Maria van Heerwaarden. Johanna dv Laurens van Kooten en Trijntje Daal der. Arie zv Lubertus Eelman en Mar- garetha Plaatsman. Maria Catharina dv Jacob Witte en Christina J. M. Basti- aans. Ondertrouwd: Nan L. Vermeulen en Margaretha Wes- terik. Getrouwd: Jacobus J. Bakker en Maria J. C. van Leeuwen. Marinus Mantje en Annaatje M. Bruijn. Overleden: Adriaantje Schuijl wv Burger oud 72 j. Zo heet het Doktersboek met èlle raad voor Moeder en Baby. Gratis bij de Babyderm Super-Babyset, waarin poeder - zalf olie zeep - shampoo, f 5.90. Weten Is gerust zi|n. WAT Mijn haRPT maakt is GOED INGEKOMEN PERSONEN Annette J. Wassink van Wieringermeer, Kanaalweg 14 naar Oosterend. Biem Vlaming van Utrecht van Swindenstr. 102 naar O 122. Bertha Gomes wv Graaf van Schagen, Molenstraat4 naar Den Burg, Molenstraat 4. Ada M. L. Riteco van Den Bosch, Choorstraat 7 naar Schilderend 81. Cornelis A. de Waard van Leeuwarden, Fonteinstraat 8 naar Oudeschild 421. Annie Warmerdam van Amsterdam, Serv. Noutsstraat 4hs naar Westerweg 1. Johanna M. Kuijper van Beverwijk, Wilgenhoflaan 2a naar Mo lenstraat 4. Leonardus J. van der Geest van Alkmaar, Coornhertkade 32 naar Willem van Beierenstraat 1, Den Burg. Laurentius Boonman van Ovezande, Hol lestelleweg 7 naar O 61. Antonia J. ten Brink ev Kleinveld, van Hoogland, naar B 156. WEINIG HANDEL IN WOLVEE Zo ergens, dan is het toch wel de Texelse schapenfokveedag om tot zaken te kunnen komen. De verwachtingen zijn dan immers het hoogste gespannen, dan wordt de bloem van ons wolvee aange voerd. Het is dus geen wonder, dat op die dag niet alleen kijkers naar de Groe- neplaats komen, maar ook adspirant-ko- pers, die er van overtuigd kunnen zijn, dat zij het peukje van het peukje aan de haak kunnen slaan. Toch is maandag jl. slechts een klein aantal dieren van eigenaars verwisseld. Een expert (geen koopman) merkte na afloop van deze fokveedag op, dat verschillende fokkers te hoge prijzen vragen en daardoor de vogel over het net laten vliegen. Dat valt te betreuren, want dit is toch bij uitstek de dag om tot zaken en goede zaken te komen. Enkele oudere rammen gingen voor een goede prijs van de hand. Het is verwonderlijk, dat men in vele gevallen niet tot zaken kwam, want er bestond wel belangstelling voor het materiaal. TEXELAAR ZAG „DE" KOMEET OOK De heer W. Peeters, gezagvoerder m.s. „Marisa", 12.000 ton, eigendom van de N.V. Shell-tankers, zag, 18 augustus jl. van Liverpool op weg naar Curacao, een komeet, waarschijnlijk dezelfde als die, welke voor het eerst in Tsjecho- Slowakije en daarna door een KLM-pi- loot was waargenomen. De „Marisa" be vond zich op het moment van de obser vatie op 38gr.46min Noorderbreedte en 24gr.55min. Westerlengte, ongeveer 170 mijl Oost van Fayal (A'oren). Van dit natuurverschijnsel werd per radio be richt gezonden aan het Kon. Ned. Meteor Inst, te De Bilt. Als andere bijzonderheid vernamen wij nog, dat de heer Peeters per KLM- toestel in 22 uur van Amsterdam naar Curacao vloog en dat hij daags na zijn aankomst aldaar met genoemd schip, geladen met 11.000 ton olie, bestemd voor straalvliegtuigen, naar Engeland vertrok en over deze (terug)reis 16 da- gen deed. In afwijking van de traditie een plaatje van de beste Texelse ram en het beste viertal Texelse ooien hebben wij ditmaal bovenstaande opname ge maakt en wel ter gelegenheid van het buitenlandse bezoek aan de schapen- fokdag. Op de voorgrond ziet u namelijk de heer Stefan Greulich, die als ver tegenwoordiger van het Poolse ministerie van Landbouw veel belangstelling voor ons wolvee aan de dag legde en enige aankopen deed. Rechts de heer L. Kolasinski, vertegenwoordiger van het handelsdepartement van de Poolse le gatie. Voorts ziet u de heren Joh. Roeper Johzn., vertegenwoordiger van de Coop. Veeafzetver. „Texel" en K. Koldijk, vertegenwoordiger van de FCE, de Friesche Coop. Exportslachterij, Akkrum. NAAR SPANJE EN PORTUGAL Wie? Niemand zover ons althans be kend, maar bovenstaand kopje is dan ook slechts een deel van de onvoltooide zin: „Met de heer Jan P. Strijbos naar Spanje en Portugal" en dan zijn we er feitelijk nog niet, doch de Texelaars weten dan wel wat wij bedoelen: ons en in dit geval dan De Cocksdorp en Omgeving wacht maandag in de Her vormde Kerk aldaar een filmavond, te verzorgen door de heer Strijbos, die zich stof en hitte ten spijt de moeite ge troost heeft om voor ons de lange reis naar Spanje te ondernemen met het doel er de camera te laten snorren. In de nog slechts zeer schaars be zochte delen van Andalusië, met hun ongekend schone, uitbundige bloemen pracht en hun talrijke, fraai gekleurde vogels. Wij bezoeken „vergeten" of nog niet ontdekte streken, dorpen en stad jes, wij komen in de romantische sfeer van het verre Afrika, zien de dadelpal men statig oprijzen tegen het smette loos blauw van de Sub-tropische hemel, felkleurige sinaasappelboompjes, onaf zienbare duincomplexen, zeekraalstep- pen, moerassen en dode rivierarmen, vissersplaatsjes, edelherten, wilde zwij nen, de lynx, gieren bij de vleet. In dat romantische rijk zwierf het echtpaar Strijbos vele weken lang vrij rond om tenslotte met een schat aan materiaal naar het hoge noorden terug te keren. Zie ook de advertentie. GESLAAGD Dezer dagen slaagde voor het vakdi ploma schoenwinkelier de heer J. Ho- gerheide, Den Burg. oplaaiend vanuit de maag Dat is geen kwaal die ge nog langer hoeft te dragen. Neem Rennies - die blussen de brandende pijn. Voetstoots. Rennies neutraliseren alle overtollig maagzuur en nemen zo de oorzaak weg van die snerpend brandende pijn. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag, 7 september De Waal, Volksfeest en wielerronde Zondag 8 september De Cocksdorp, Ronde van Eierland Oudeschild, Start boottocht bejaarden. Dinsdag 10 september Oosterend, Rijtoer bejaardencomité Donderdag 12 september Den Burg, De Zwaan, H. Voordewind spreekt over recherchewerk. Vrijdag 13 september Den Burg, Vertoning Texelfilm De Koog, Lubertischool, bazar t.b.v. de school.. Zaterdag 14 september De Koog, Lubertischool, bazar t.b.v. de school.. De Noordhollandse Vereniging tot Be strijding van de Tuberculose bezit thans ook op ons eiland een Kringbureau. De heer H: C. Remmers, secretaris van de afdeling Texel van Het Witte Kruis ge waagde in zijn openingsrede terecht van een mijlpaal op de succesvolle weg van van ons Witte Kruis. De tot standkoming van dit kringbu reau is uiteraard te danken aan Z.E. de Minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid, voor wiens toestemming men zeer erkentelijk is, maar onmiddellijk daarop mag worden vastgesteld, dat wij zo ver nog niet geweest zouden zijn, zonder de „koppig volgehouden, onver moeide arbeid" van dr Vrijman en dr Vreede, resp. directeur districtsbureau Alkmaar en medicuskringbureau. Zo is een nieuwe tak in het consulta tiebureau alhier ondergebracht, wéér een belangrijke stap verder, ja, het pre ventieve werk breidt zich hoe langer hoe meer uit en het einde ervan is nog lang niet in zicht. Een van de gevolgen is, dat ons nog betrekkelijk nieuwe consultatiebureau nu al weer te klein is geworden voor de behartiging van alle mogelijke takken van dienst, zodat het passen en meten is om alles onder dak te brengen. Texelaars behoeven niet meer op reis Het aantal consulten op het centraal bureau te Den Helder aan Texelaars liep jaarlijks in de honderden. Het ge middeld aantal consulten van Texel per zitdag op het CB te Den Helder bedroeg bijna 8 personen. Wanneer men nu na gaat, dat ongeveer de helft van deze pa tiënten met begeleiding komen, dan be tekent dit een jaarlijks vervoer van on geveer 1170 personen van Texel naar Den Helder v.v. Dit is meer dan elf pro cent van het aantal inwoners der ge meente Texel. Ook van medisch stand punt bezien is dit nieuwe kringbureau van een onschatbare waarde. Lang gekoesterde wens Thans is een lang gekoesterde wens in vervulling gegaan, want de behoefte aan dit bureau deed zich reeds zeven jaar geleden gevoelen, toen het Witte Kruis het bouwplan voor het consulta tiebureau ontwierp. Daarin was nl. een vleugel geprojecteerd voor de tbc-be- slrijding. Het rijk ging echter niet tot een bijdrage over, zodat dit mooie plan strandde. Het dagelijks bestuur heeft later nog met B en W gedacht in de richting van een uitbreiding, dusdanig, dat men zo nodig het gehele complex dienstbaar zou kunnen maken aan een nood-ziekenhuis. Het sprong af op on overkomelijke financiële bezwaren. De officiële opening van het kringbu reau vond donderdagochtend plaats in tegenwoordigheid van de heer S. de Waard, die het gemeentebestuur verte genwoordigde, de heren doktoren, de heer G. Miechels, administrateur van het Alg. Ziekenfonds „Texel", de heer J. J. van der Vlies, directeur der N V. TESO, zuster Van Mechelen, district- verpleegster, verbonden aan het CB, de drie Texelse wijkverpleegsters, zuster Snijder, maatschappelijk werkster bij de Sociale Dienst, dr Vrijman en echt genote, dr Freede en haar staf en de heer Melisse, penningmeester van de afdeling Texel. De heer Remmers heeft in zijn ope ningswoord ook een speciaal woord van erkentelijkheid gericht aan het adres van de NV TESO, die zovele patiënten in de loop der jaren gratis vervoerd heeft. Spreker bood dr Vreede namens het Witte Kruis een bloemenhulde aan. Ook namens het CB werd mevr. Vreede met bloemen verrast. Dr Vrijman feliciteerde namens het bestuur van de N. H. Vereniging en de Inspectie. Van het begin af aan had men de bezwaren, verbonden aan de reis naar Den Helder door Texelse patiënten aan gevoeld en naar een oplossing gezocht. Vooral voor de minder valide personen was deze reis zeer bezwaarlijk. Het ligt voor de hand, dat sommigen daardoor ook niet tot het besluit konden komen naar Den Helder te gaan. „Wij verwach ten dat dr Vreede het door deze tege moetkoming nog veel drukker gaat krij gen. Van de zijde der betrokken autoritei ten is steeds alle begrip en medewerking ontvangen, maar de Haagse, ambtelijke molens draaien nu eenmaal niet zo vlug. Het blijft uiteraard jammer, dat voor het kringbureau geen aparte vertrekken zijn verkregen, maar wij houden het oog gericht op de toekomst. In elk geval hebben wij naar omstandigheden een aanvaardbare schikking weten te berei ken. De laatste tijd hoort men de me ning opperen, dat de tbc minder aan dacht behoeft omdat die ziekte zou af nemen, maar de frequentie is toch nog gelijk aan die in 1939, toen wij er alle maal nog lang niet aan dachten, dat de tbc het meeste kwaad wel gesticht had. De vooruitzichten zijn echter veel gun stiger geworden dank zij de modernere hulpmiddelen en de resultaten er van zijn zo verheugend, dat wij met goede hoop de toekomst tegemoet kunnen zien. En als er niet curatief gewerkt be hoeft te worden, dan is er toch altijd Juffrouw Brouwer leidt voor de 41ste maal met aap, noot, mies en jet als assistenten, de jeugd door het moeilijke, maar naar wij hopen interessante rijk van de wetenschap. Zij is sinds 1937 als onderwijzeres verbonden aan de o.l. school te Den Burg, thans de Dr Jac. P. Thijssc-school, Plan Zuid. Juffrouw Brouwer veertig jaar bij het onderwijs. Wij hebben het al ge meld. Ten raadhuize is de jubilaresse gehuldigd, met een geschenk onder coevert verrast en met een luxe fau teuil. Nu is dit laatste cadeau misschien misleidend: juffrouw Brouwer wil nog lang niet aan haar pensioen denken, althans niet aan het stadium waarin wij ons het beste thuis gevoelen in een fauteuil. Een dezer dagen schafte zij zich immers nog een mooie auto aan eh aan de manier, waarop zij (nog altijd) met de jeugd weet om te gaan, zie je ook direct, dat juffrouw Brou wer er nog helemaal midden in staat. Voor de foto konden wij deze keuze doen: een portret van de jubilaresse of zo maar een plaatje, genomen tijdens de les. Dat laatste genoot uiteraard de voorkeur, want wij mogen gerust zeg gen, dat juffrouw Brouwer met „haar" klas vergroeid is. Onlangs heeft ze dan ook uit de grond van haar hart* ver klaard dat, zo ze opnieuw mocht be ginnen, zij wederom onderwijzeres zou willen worden. Het vak ligt haar dus wel bijzonder goed. Dat merk je meteen als je even op haar arbeidsterrein moogt vertoe ven, ze kan met de jeugd lezen en schrijven. Over lezen en schrijven ge sproken: ze waren juist bezig met het vervaardigen van een „o", die de kern van noot uitmaakt en dan komen de en pijn weg- w r ij v e n* met D A H P O MOEDERCURSUSSEN Maandag 9 september en dinsdag 10 september zullen de moedercursussen aanvangen en wel op de volgende tij den: In De Koog: maandagavond 7 uur in het Jeugdhuis. Den Burg: maandagavond 8.30 uur in het consultatie bureau. Den Hoorn, dinsdagmiddag 2.30 uur in Ons Huis. Oosterend: dinsdagavond 7 uur in het gebouw van chr. belangen. Oudeschild: dinsdagavond 8.30 uur in het dorpshuis. Zoals bekend houdt iedere cursus 14 lessen in, 10 lessen over zuigelingen en 4 over kleuters. Het cursusgeld za] 3,50 bedragen. Belangstellenden kunnen zich als nog opgeven. nog veel preventief werk te doen. Ik hoop, dat men de nodige financiën bij elkaar weet te krijgen om voor ons kringbureau t.z.t. de nodige vertrekken disponibel te stellen. Hierna werd het woord gevoerd door wethouder De Waard, die namens het gemeentebestuur zijn hartelijke geluk wensen uitsprak ter gelegenheid van de stichting van het kringbureau. „Het wo nen op een eiland moge zijn aantrekke lijkheden bezitten, daarnaast heeft dat cok zijn schaduwzijden, vooral met het oog op ziekten en ander euvel. Wij voe len ons naar mate het werkterrein van het Witte Kruis zich uitbreidt, al min der geïsoleerd. Dr Vreede dankte voor de" ontvangen hulde. Zij hoopte dat in de komende proeftijd (van twee jaar) zij niet zoveel nieuwe gevallen zou ontdekken als zij bloemen in ontvangst mocht nemen. Zij verwachtte ten aanzien van de pre ventieve bestrijding toch al wel genoeg te doen te krijgen. Ook het Ziekenfonds Texel werd voor de bloemenhulde dank gebracht. Na afloop heeft zuster Van Mechelen ons de apparatuur nog even in vogel vlucht laten bekijken. In sommige op zichten is dit kringbureau enigermate geïmproviseerd ingericht, maar laten wij vaststellen, dat er een goed begin is gemaakt en dat de rest „vanzelf" volgt. Zoals bekend houdt het kringbureau op de eerste en de derde donderdag van iedere maand zitting. „n" en de „t" immers vanzelf. „Na zes weken lezen we al" merkt de onderwij zeres op. Dat is kras, maar de jeugd is „bij", reken maar. „Prettig werken, met één klas, vroe ger had je er drie, thans kun je veel meer aandacht aan ieder kind apart be steden, waardoor het onderwijs beter tot z'n recht komt. Eén klas is je ide aal." Dat ligt voor de hand. Ook is het zonneklaar, dat juffrouw Brouwer het erg prettig werken vindt in een modern geoutilleerde school. „Aan De Waal - ik spreek over de oude school natuurlijk - hadden wij nooit zon in de klas en het is me dan ook nooit duidelijk geworden waarom die gordijnen er hingen Ze sprak ook van de prettige geest onderling tussen het personeel en over de nieuwe leermiddelen. Over de jeugd zelf: die is levendiger dan vroe ger. Je merkt ook niet meer waar ze wonen: in het dorp of op een afgelegen boerderij. „Ziet u wel - en ze wees op een nogal roerig kereltje dat gaarne al ler aandacht trok. Och, dat komt o.a. door de fiets. Vroe ger kwamen ze allemaal lopend naar school op klompen. Was het slecht weer geweest, dan hingen wij de sokken bij het kachelscherm te drogen. Tegenwoor dig heb je daarvan geen last, want nu stappen ze immers in laarzen rond." Sinds 1937 werkt juffrouw Brouwer te Den Burg Hoofden van school tij dens haar loopbaan waren: meester Keijser, Kraai, Weersma, Van der Kolk en het tegenwoordige hoofd, de heer S. Bakker. Gaarne wensen wij juffrouw Brouwer (nogmaals) nog enige mooie jaren op het gebied van het onderwijs toe. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 11 sept. consultatiebureau De moeders worden verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15; De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling De Burgemeester van Texel brengt ter algemene kennis, dat de Minister van Oorlog omtrent vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige de volgende uitspraken heeft gedaan: Willem de Jong, lichting 1957, ingaande 7 februari 1957 vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige voor de duur van het verblijf in Canada. Dagtekening en nummer van de uit spraak 27 aug. no. 904065. Tegen elke omtrent vrijstelling gedane uitspraak kan iedere belang hebbende uiterlijk de tiende dag na de dag waarop de uitspraak ter algemene kennis is gebracht, in be roep komen. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Neder land verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijding van de termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zo lang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van tien dagen als onherroepelijk be schouwd. Het tot Hare Majesteit de Koningin te richten beroepschrift moet met redenen omkleed zijn en worden ingeleverd op afd militaire zaken van de secretarie de zer «emeente. De Koningin beslist op het beroep bij een met redenen omkleed besluit, nadat de raad van state is gehoord. Texel, 3 septemeber 1957 De burgemeester voornoemd, C. DE KONING.

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1