Cjroen '2warL-Jexels in het harL, Texel had een best bestaan Ds. WM. van Reijendam 25 jaar predikant WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1957 72e JAARGANG No. 7181 TEXELSEWCOURANT Uitgce N.V. »-h- Langeveld de Rooij Boekhandel - Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en saterdag» Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank- Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm msgss mm***,«22 Begin september maakten wij deze opname aan het strand bij paal 9. Ja september zette zeer fraai in, maar al spoedig deden de depressies hun storm achtige invloed gelden Texel, 11 september „Van de week kreeg ik nog een brief uit het buitenland met het verzoek om met ingang van 20 september voor de tijd van drie weken een strandhuisje te reserveren", aldus een exploitant van strandhuisjes, die wij maandagochtend op het Hoekje te Den Burg aanklampten met de vraag of hij nog draaide. Ja, inderdaad, er waren nog enkele strandhuisjes verhuurd, maar de grote stroom toeristen zat al weer aan de Overkant. Dat stond vast. Het was ons bekend: je behoefde maai een blik te werpen op het marktterrein, waar de Texelaars weer de overhand hadden gekregen. Dat was van de zomer tijdens het topseizoen wel even anders. Zaterdag 7 september kwamen ook nog weer tientallen toeristen het Marsdiep over en deze hebben nog enkele mooie dagen mogen beleven. Ze hadden nog meer ruimte dan anders. In De Koog wapperden vorige week nog verscheidene vlaggen ten teken, dat er nog gasten verwend werden en de badmeester liep nog met snelle pas naar de branding om een zwemmende toerist, die in de gevaarlijke zóne was beland in de richting van het ondiepe gedeelte te toeteren. Langs het strand vingen de schaarse gasten de laatste verkwikkende zonne stralen op hun soms nóg niet donker bruin geworden huid en in de vrijgege ven duinen van De Muy waren de bra- menetende toeristen actief. Nico Witte vertelde ons toen, dat hij nog dagelijks met een wagen volgeladen naar de mooiste plekjes van ons eiland reed en in De Koog zelf stond de heer J. Schaatsen- berg, propagandist van ,,De Witte Kik kert" de verrukkelijkheid van zo'n Jan Pleziertocht in mooi Texels dialect te bezingen. De snackbars en café's waren nog ge opend en bedienden de laatste liefheb bers, maar over het parkeerterrein reed een kwieke jeep met gedemonteerde ten ten naar de loods, die ze tot het prille voorjaar tegen storm en regen zal be schermen. De informatrice van het VW-bureau te De Koog had haar stoel in het zon beschenen portaaltje geplaatst en wacht te genoeglijk op het officiële sluitingsuur, nee, ze hoefde haar inlichtingen niet meer aan de lopende band te verstrek ken. De miniatuurgolfbaan bleek al aan de lange winterslaap te zijn begonnen. Intussen verzekerde paviljoen Het Hoornder Strand per advertentie, dat dit nog de gehele maand geopend zou zijn. Waarom ook niet? Extra kosten zijn daar niet aan ver bonden en altijd zijn er nog verstandige mensen, die, met vakantie gaan als de grootste drukte achter de rug is, ja per- see op stap willen als iedereen al weer hoog en breed aan de slag is. Dan heb je het strand helemaal voor jezelf, met de fraaie herfstluchten. Al weten wij heus wel, dat het een goed seizoen is geweest - wij bedoelen, te weten, dat ook dit jaar dank zij het toeristenverkeer weer tienduizenden gul dens op het gouden boltje zijn achterge bleven - toch willen wij altijd weer uit de mond van de „experts" het haarfijne vernemen en zo kwamen wij via de keurige receptie van het hoofdbureau der V.V.V. „Texel", waar de toeristen de informatrices het afgelopen seizoen van vroeg tot (zeer) laat hebben bezig gehouden, in contact met de heer J. C. Quint, directeur, die best geïnterviewd wilde worden, want hij kon een zeer gunstig beeld van „het bedrijf" geven: Texel mag terugzien op een zeer gunstig toeristenseizoen. Vooral het voor seizoen is, dank zij het fraaie weer in juni, uitstekend geweest. Mede doordat Pasen zeer laat viel en begunstigd werd door mooi weer, hadden de meeste be drijven, d.w.z. de hotels en pensions, toen reeds een volledige bezetting, hetgeen, voor zover mij bekend is, in geen enkel jaar het geval is geweest. Het spreekt vanzelf, dat na Pasen vele gasten weer zijn afgevloeid, ofschoon velen hun va- kantietijd nog wat verlengden en reeds begin mei begon het bezoek weer flink toe te nemen. Dit was naar mijn mening voor een belangrijk deel te danken aan de roep, die onze vogelbroedplaatsen langzamerhand in binnen- en buitenland genieten. Ik veronderstel tenminste, al dus de heer Quint, dat aanzienlijk meer toeristen een kijkje in onze vogelreser vaten hebben genomen dan in voorgaan de jaren. Pinksteren gaf het verwachte beeld van volgeboekte hotels en pensions en nadien is het bezoek steeds weer gaan toenemen, hoewel er een lichte inzin king heeft plaats gehad in de tweede en derde week van juli, een verschijnsel, dat zich overigens overal elders in ons land ook heeft voorgedaan. Over het hoogseizoen - 20 juli - 24 augustus - behoeven wij uiteraard weinig te zeggen. Texel zat eivol, zoals ieder jaar. In de kampeersector zijn zelfs records gebroken, in hoofdzaak dan in de laat ste week van juli en in de eerste twee weken van augustus. Daarom viel het dubbel te betreuren, dat augustus zijn reputatie als regenmaand handhaafde.. Misschien is dit voor menigeen een reden om volgend jaar maar eens in 'n andere periode te komen en aldus „nood gedwongen" mede te werken aan een effectieve vakantiespreiding. Nu noopte het slechte weer van augustus vele kam peerders tot ontijdig opbreken. Allemaal onderdak Ook dit jaar heeft de V.V.V. „Texel" in de topweken weer talrijke mensen, die niet gereserveerd hadden, aan onderdak weten te helpen. Het was prettig, dat wij te Den Burg verscheidene particuliere adressen konden inschakelen, zodat het ons, zij het dikwijls met veel moeite, ge lukt is alle toeristen logies te bezorgen. De Koog rapporteerde 'n vrij goed na seizoen, maar men had wel veel te lijden onder de grillen van het weer. Het ligt voor de hand, dat dit de bezetting van het naseizoen ongunstig beïnvloed heeft: vele gasten, die hun vakantie nog voor de boeg hadden, zullen stellig van een bezoek aan ons eiland hebben afgezien wegens het veelal ongunstige weer. Die bleven thuis of zochten {waar?) zonniger streken op. In de badplaatsen aan het Vasteland hield men enige maanden rekening met een sterk teruglopen van de reserverin gen door buitenlanders. Daarvoor meende men verschillende oorzaken te kunnen aanwijzen, o.a. de gestegen prijzen en vooral het euvel van overvraging aan buitenlanders. Achteraf is het met dat bezoek toch wel meegevallen. Op Texel is het aantal reserveringen door buiten landers en het totaal aantal buitenlandse gasten wederom veel groter geweest dan voorheen. Een gunstige omstandigheid, en wellicht het resultaat van onze propa ganda, was het feit, dat vele toeristen thans ook in het voorseizoen de weg naar ons eiland vonden. Half miljoen overnachtingen Hoeveel gasten zijn er naar Uw oordeel geweest? Definitieve cijfers staan ons momen teel nog niet ter beschikking, maar ik meen aan de voorzichtige kant te zijn, met een schatting van 80 - 90.000 logeer gasten en een totaal aantal overnachtin gen van ongeveer 500.000, dat is dus bijna 100.000 meer dan vorig jaar. Hebben zich nog bepaalde proble men voorgedaan? Een probleem voor de nabije toe komst kan men wellicht het steeds toe nemend aantal auto's noemen. Deze categorie vormt nl. een zware belasting van ons, overigens veel geprezen, wegen net, met name van de hoofdwegen en plegen duidelijk een aanslag op de rust, die nog altijd een der belangrijkste fac toren van Texel als vakantieoord vormt. Maar Texel kan uiteraard onmogelijk de auto's weren, omdat daarmede in eigen vlees zou worden gesneden. De zaak ligt hier nu eenmaal anders dan op de klei nere waddeneilanden, die in het alge meen over een zeer beperkt wegennet beschikken. Toch zal te zijner tijd wel ergens een grens getrokken moeten worden. Of die grens uiteindelijk zal worden of kunnen worden bepaald door de vervoerscapaci teit van de N.V. TESO, weet ik niet. Een ander probleem, dat met het zich nog steeds ontwikkelend autoverkeer sa menhangt, is een verantwoorde parkeer gelegenheid voor de honderden auto's. Van gemeentewege is hier reeds veel aan ten koste gelegd, doch er blijven wen sen, b,v, t.a.v. het centrum van De Koog, in welks dorpsstraat bovendien ook nog een autobusstandplaatsprobleem bestaat. Als WV-man zou ik de dorps straat graag vrij van parkerende auto's en bussen willen zien en dan gaan mijn gedachten in de richting van een ruim, centraal gelegen parkeerterrein. Ernstige rustverstoring wordt echter teweeggebracht door een bepaalde cate gorie van overwegend jeugdige Texelse bromfietsers, die er behagen in scheppen om knetterend door de dorpskernen te rossen teneinde daardoor de aandacht op hun aanwezigheid te vestigen. Ik hoop, dat ook de politie in toenemende mate haar aandacht op deze wegge(mis-)- bruikers zal richten. Gelukkig zijn reeds wettelijke maatregelen in voorbereiding. Voorts hebben wij nogal wat klachten ontvangen over rustverstoring door kam peerders en andere jongelieden. Ook hier ligt een heel complex aan proble men, waarvoor het niet gemakkelijk zal vallen een bevredigende oplossing te vinden". Drukte op het kampeerterrein De heer F. L. Faber, administrateur van de Stichting Sociaal Toerisme Texel, vertelde ons, dat het kampeerterrein te De Koog rond 10.000 overnachtingen meer boekte dan vorig jaar. Ook togen veel meer - zeker zestig procent - Duit sers met hun kampeeruitrusting naar het duinterrein. Het gros arriveerde be gin augustus op Texel. Het scheelde weinig of alle zevenhonderd ge nummerde paaltjes van het Koger kam peerterrein waren „bezet''. De zwaarste bezetting ondervond het gezinskamp. Velen hebben ook geprofiteerd van het kampeercentrum „Loodsmansduin", waar eveneens volop van de natuur kan wor den genoten. Dat men ook hier weer 'n grote toevloed van kampeerders ver wachtte, bewijst het feit, dat er 300 standplaatsen waren gereserveerd. Door dat dit centrum nogal weergevoelig is, bleef het aantal gasten er ongeveer ge lijk aan vorig jaar. Begin augustus was het er zeer druk, maar de felle storm verdreef een groot aantal mensen. Ze werden letterlijk weggewaaid. Waar schijnlijk hebben meer mensen van dit terrein gebruik gemaakt, doch het aan tal overnachtingen per persoon lag lager als gevolg van het weer. Gedurende het hoogseizoen waren alle huisjes bezet. Het ligt in de bedoeling dit centrum minder kwetsbaar voor het grillige Hol landse klimaat te maken door de aan plant van heesters, waartoe met de be treffende ihstantie reeds onderhandelin gen zijn gevoerd. Loodsmansduin onder ging wat de permanente gebouwtjes aan gaat enige uitbreiding, terwijl te De Koog er een flinke loods bijkwam voor het onderbrengen van bagage en de opslag bij winterdag van tenten etc. De kamp beheerder, de heer H. Veldman, kreeg voorts de beschikking over een jeep, waarmede de bagage tegen kostprijs naar de diverse standplaatsen werd vervoerd en welke eveneens goed benut is voor het vervoer van op te slagen huisjes. Er is een moment geweest, dat de grote loods propvol bagage zat. Over het Marsdiep De N.V. TESO is weer een belangrijke schakel geweest in de aan- en afvoer van toeristen. Voor de bemanningen van de drie boten is er van vroeg tot laat volop werk aan de winkel geweest. „Een groot vervoer", aldus de heer J. J. van der Vlies, directeur N.V. TESO. Het was weer drukker dan vorig jaar, hetgeen hoofdzakelijk kan worden toe geschreven aan het grotere aantal Duit sers, dat voornamelijk in augustus en de eerste week van september op Texel vertoefde. De Duitse gasten arri veerden hier practisch allemaal per auto en TESO heeft alles in het werk ge steld om de buitenlanders van dienst te kunnen zijn. De meeste buitenlanders waren bovendien op de hoogte van het feit, dat men voor de overtocht per auto plaats aan boord moet reserveren. Wie dit verzuimd had of daarvan onkundig was, werd toch zo vlug mogelijk over gezet. In augustus alleen al heeft de N.V. TESO niet minder dan rond 8.000 auto's vervoerd. Dat is een nieuw record. In juli en augustus was het ontegen zeggelijk drukker dan vorig jaar. De dagjesmensen werden via de Helderse Courant opgewekt tot een bezoek aan ons eiland en die reclame werkte effec tief. Vooral gedurende de laatste helft van juli. Wakend oog Wie aan vakantiegangers denkt, denkt Ds. Van Reijendam viert heden zijn zilveren ambtsjubileum. Wij vinden het vanzelfsprekend om ook een foto van zijn echtgenote te maken, want gedurende 25 jaar hebben zij liet en leed gedeeld. Ter gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest werden zij onlangs door de Hervormde gemeente met een waardevol geschenk verrast. Ds. W. M. van Reijendam, sinds juli 1946 voorganger bij de Hervormde ge meente van Den Burg, hoopt heden zijn zilveren ambtsjubileum te vieren. In de Hervormde kerk zal daartoe vanavond een speciale jubileumavond worden ge houden. Namens Gemeente en Ring zul len gelukwensen worden aangeboden, maar op verzoek van de jubilaris zullen geen verdere toespraken worden gehou den. U ziet, dat wij niet alleen de jubilaris niet aan ernstig surveillerende politie agenten, maar de wakkere zonen van Hermandad denken op hun beurt wel (mede) aan onze tijdelijke eilandbewo ners. Er dient immers toezicht te wor den uitgeoefend op de naleving van de diverse bepalingen en voorschriften. Allereerst wilden wij van de heer J. Gulmans, adjudant der Rijkspolitie in zijn functie als groepscommandant we ten, hoe het met het verkeer is gelopen. „Gesmeerd, ook het eenrichtingsverkeer heeft belangrijk bijgedragen tot een vlotte gang van zaken. Als voorbeeld: in het centrum van Den Burg heeft zich tijdens het afgelopen seizoen geen enkele aanrijding voorgedaan. Vorig jaar ont stonden in het seizoen per maand gemid deld dertien aanrijdingen, bij 25 aan rijdingen over het hele eiland. Een pluim verdient ook de gemeente Texel, die een deel van de taak van de A.N.W.B. op zich nam door het plaatsen van z.g. voorsorteringsborden als service aan de gasten, die hier veelal heg noch steg weten. Daarentegen waren er nogal wat gasten, die het ingevoerde verkeers systeem trachtten te saboteren, terwijl de Texelaars zelf zich voorbeeldig ge droegen en zich over het algemeen nauw gezet aan de verkeersborden hielden. Een fietsende autobezitter werd wegens het rijden in verboden richting bekeurd, maar deze vond zijn overtreding niet zo erg. „Maar als hij aan het stuur geze ten eens een in overtreding zijnde wiel rijder had ontmoet? Zou die niet een scherpe opmerking te horen hebben ge kregen?" Met de toeristen heeft de politie overi gens geen opvallend druk contact behoe ven op te nemen, althans niet wat het onaangename contact aangaat (het ver strekken van inlichtingen behoort nu eenmaal tot het belangrijkste werk van de politie). Wel vernamen wij, dat er nogal eens gegapt werd en dat ook niet overal en altijd de goede zeden in acht werden genomen. Onomstotelijk staat vast, dat het gehalte van een bepaalde categorie jongelui er niet beter op ge worden is. De politie had voorts nogal wat aan loop van mensen, die iets kwijt geraakt waren of als eerlijke vinders ten tonele verschenen. Zo konden 554 gevonden of verloren voorwerpen te boek gesteld worden. Het totaal vertegenwoordigde een behoorlijke waarde, die menig brood schrijver voor zijn maandhonorarium zou durven inruilen. De bereden politie heeft hier uitste kend werk verricht en zal volgend sei zoen dan ook wederom naar het eiland terugkeren, zo mogelijk met een stel paarden extra, want nu kon men slechts een deel van het recreatieoord bestrijken. vereeuwigd hebben, maar ook een foto van mevrouw Van Reijendam hebben gemaakt. „Zij jubileert als dominees vrouw", aldus Ds. Van Reijendam, die overigens zelf maar heel weinig voor publicatie bleek te gevoelen en een aan hem toegezonden vragenlijst, opge steld door een overkantse reporter, nog steeds niet had ingevuldWij delen dit standpunt niet: wie 25 jaar op uit stekende wijze zijn werk heeft vervuld en dan in de belangrijke positie van pre dikant, mag toch wel een moment onder de jschijnwerper komen te staan. Ook zouden wij het verslag niet allround ge acht hebben, zonder mevrouw Van Reijendam bij het jubileum te hebben betrokken Zij toch heeft als dominees vrouw altijd extra werk te doen. Wij weten, dat er geschreven staat „Wie trouwt doet goed, wie niet trouwt doet beter". In ieder geval zijn wij er van overtuigd, dat wie een dominee huwt (en dat geldt voor nog wel meerdere beroepen, neem dat van dokter) wel dient te overwegen of zij niet beter doet door niet te huwen, waar van haar meer wordt verlangd dan van de echtgenote in het algemeen. Onwillekeurig toch wordt het werk van de dominee in ze kere mate overgeheveld op de schouders van zijn wederhelft. Naast het „alge mene" werk, dat onlosmakelijk met het bewonen van een pastorie samenhangt, vervult mevrouw Van Reijendam b.v. een belangrijke taak als voorzitster van de uitgebreide en zeer actieve Zuster- kring van Den Burg. Vele jaren ook heeft zij zich verdienstelijk gemaakt voor de Ring Texel van de Meisjesver enigingen. Ds. Van Reijendam werd op 30 janu ari 1905 te Hoorn geboren, waar zijn vader als opzichter werkzaam was. Na aldaar de School met de Bijbel te heb ben doorlopen, liet de 13-jarige Wim van Reijendam zich inschrijven als leerling van het gymnasium te Doetinchem, aan welk gymnasium de z.g. Doetinchemse inrichtingen verbonden waren, een in stelling, die de opleiding tot predikant stimuleerde. Doordat de familie naar Groningen verhuisde, werd de studie aan het gymnasium te Groningen voortge zet. Na het behaalde eindexamen ver trok Wim van Reijendam als student naar Utrecht, waar hij in 1930 zijn stu die voltooide. In dat jaar werd hij tot hulppredikant te Glanerbrug benoemd. Op 18 september 1932 deed Ds. Van Reijendam zijn intrede bij de Hervormde gemeente te Geervliet op Voorne en Putten, op 7 juli 1946 vond de bevesti ging te Den Burg plaats door Ds. M. Groenenberg uit Amsterdam. De jubilaris is dus al weer elf jaar op Texel werkzaam. Hij vervult hier diverse functies naast die van predikant: is nl. praetor van de Ring van Hervormde predikanten, voorzitter van de Protes tantse Interkerkelijke Gezinszorg en voorzitter van de Vereniging voor Chr. Volksonderwijs. Men verzoekt ons mede te delen, dat de jubileumavond niet alleen bestemd is voor de leden van de Hervormde Ge meente, maar dat alle belangstellenden er hartelijk welkom zijn. Deze avond begint om 8 uur.

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1