rocn wa het harL, Ouden van Dagen uit hoge noorden op stap Hervormd Den Burg vierdejubileumpredikant ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1957 TEXELSE 72e JAARGANG No. 7182 COURANT Uitgc e N.V. »-h- Langeveld de Rooij Boekhandel -• Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank- Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm DE START van de autotocht voor de Ouden van Dagen uit De Cocksdorp en polder Eierland. Niet minder dan veertig personenauto's waren hierbij inge schakeld. De voorzitter van het comité, de heer J. J. Westdorp, stak eveneens de handen uit de mouwen, toen er in de keuken op het Loodsmansduin werk aan de win kel kwam. „Zet 'm op de kiek!" werd er geroepen en natuurlijk hebben wij dit toonbeeld van activiteit voor heden en toekomst vast gelegd. DUITSE EILANDEN ZIJN ANDERS Alles draait om de zccgeneeskunde Van het Landesverkehrsverband Ost- friesland te Emden ontvingen wij onder staand verslag betreffende het bezoek van vertegenwoordigers van Neder landse badplaatsen aan het eiland Bor- kum: Op 4 en 5 september j.l. vond op het Duitse eiland Borkum een ontmoeting plaats tussen vertegenwoordigers van Nederlandse en Duitse badplaatsen. Een zelfde samenkomst werd het vorige jaar op Norderney gehouden. In juni j.l. brachten vertegenwoordigers van de Duitse eilanden een tegenbezoek waarbij Terschelling, Zandvoort, Noordwijk en Scheveningen werden bezocht. Het doel van deze samenkomst is, wederzijdse er varingen en gedachten uit te wisselen. Van Nederlandse zijde werd aan de reis naar Borkum deelgenomen door de heren; J Steenbergen, Nederlands con sul te Emden; Mr. Adama Zijlstra, gede legeerd commissaris der N.V. Zeebad Scheveningen; W. van Haselen, directeur VVV Noordwijk; J. C. Quint, directeur VVV Texel; J. C. Rab, voorz. VVV Texel; P. Beemsterboer, gem. secretaris Texel; burgemeester Anker van Vlieland; bur gemeester Okkinga en wethouder Zaad- noordijk van Terschelling; T. Oud, na mens VW Ameland; K. Oostrom, na mens VVV Schiermonnikoog; Mr. P. E. van Krevelen, voorz. der Prov. Friese VVV. De gasten werden per speciale boot door Reedereidirektor Grabowsky en Kurdirektor Dr. Speer van Delfzijl af gehaald. In de Kur- en concertzaal woonden de bezoekers een zgn. Insel- Abend bij waar een zeer verzorgd pro gramma werd uitgevoerd door het mu ziekkorps van de vrijwillige brandweer op Borkum, met medewerking van een vocaal mannenkwartet en een folkloris tische dansgroep. De volgende ochtend schetste in de leeszaal van de concerthal Kurdirektor Dr. Speer de ontwikkeling van de Duitse eilanden van ontspannings- en vakantie oorden tot zgn. „Heilbader" waar alles draait om de zeegeneeskunde. Badearzt Dr. Bensch ging nader in op de principes van de zeegeneeskunde welke gebruik maakt van zeewater-drinkkuren, inhale- ringskuren, slikbaden, massages, sauna baden, warme zeebaden enz. Aansluitend op de voordrachten wer den de verschillende Kur-inrichtingen bezocht. Voorts werd een bezoek ge bracht aan het kolossale gebouw der kurverwaltung, aan de in de duinen ge legen tennisbanen en werd een wande ling gemaakt langs de ruim 6 km. lange boulevard. Op ons verzoek voorzag de heer Quint bovenstaand verslag van de volgende aantekeningen. Het „Nordseeheilbad" Borkum is het eerste Duitse eiland na Schiermonnik oog. In oppervlakte is het ongeveer V< deel van Texel. De bevolking omvat 5200 zielen en is voor haar bestaan geheel aangewezen op het vreemdelingenver keer. Deze gehele bevolking vindt men in één stadje, dat de allure heeft van badplaatsen als Scheveningen, Noord- wijk of Zandvoort. Merkwaardig is het eiland-spoortreintje tussen de aanleg plaats van de boot en het stadje, een af stand van bijna 7 km. Auto's komt men er niet tegen: de overtochtspriis Emden- Borkum (duur van de reis 2vi uur) is 95 Mark - ongeveer 85,enkele reis. Men heeft met opzet deze prijs zo hoog gesteld om de auto's zoveel mogelijk te weren: de benzinedampen en uitlaatgas sen, zo redeneert men, zijn schadelijk voor de gezondheid en werken belemme rend op het effect van de kuren. Met kampeerders heeft men eveneens weinig op. Men ziet ze liever gaan dan komen. Er is voor hen een terrein, dat ver van het stadje ligt. Sociaal toerisme is hier taboe! Men is alleen geïnteresseerd in gasten met een goed gevulde portemon- naie en die is daar ook wel nodig. Want het „Kurbetrieb" is kostbaar en de Kur- tax hoog: in het afgelopen seizoen werd 650.000 Mark aan Kurtax geïnd. Voor dat bedrag kan men wel wat doen en dat doet men ook: er zijn van 1 juni tot 30 september dagelijks concerten (vaak driemaal per dag) waarvoor de beste symfonie- en andere orkesten worden uitgenodigd, voorts cabaretprogramma's, toneelvoorstellingen, modeshows, inter nationale danstournooien e.d. Eenmaal per week is er Insel-abend, welke geheel wordt verzorgd door de eigen bevolking. Bij goed weer vinden al deze evenemen ten plaats op het terras van de concert zaal (die onder de boulevard is ge bouwd!), bij slecht weer in de zaal, wel ke plaats biedt aan.... 2000 personen. Die concertzaal zou ik wel hier willen hebben. Voor het overige: er gaat, naar mijn smaak, niets boven ónze eilanden waar wij de natuur boven de (zeegenees-) kunst stellen. Gezien de enorme belang stelling van Duitse zijde voor de Neder landse eilanden denken velen van onze Oosterburen daar ook zo over. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 13 tot en met 19 september 1957 Geboren: Abraham, zv Binne Brou wer en Anna M. Snel; Franciscus Jaco bus, zv Jakob Boersen en Guurtruida M. Schraag; Roelofine Aleida, dv. Atze C. Plaatsman en Huiberdina M. van Til; Jan Arie, zv Reinold J. Eelman en Lize Vos. Ondertrouwd: Jan Waaijer en Pieter- nella W. van der Vis. Overleden: Margaretha A. Bakker, oud 52 jaar. AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Zondag 22 september Oost, Ronde van Oost. Maandag 23 september Den Burg, ,,De Graaf", postzegelruil beurs. Woensdag 25 september Den Burg, „De Zwaan", bijeenkomst vrouwenver. K.A.V. „Bloemschikken" door mej. L. Eeken. Donderdag 26 september Den Burg, „Oranjeboom", Toneelvoor stelling door „Klein Toneel", Oudeschild, voor hotel- en pensionhouders. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de Raad der gemeen te Texel op vrijdag 27 september 1957, u.m. 2.30 uur ten gemeentehuize. Texel, 17 september 1957. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Benoeming van leden van de advies commissie als bedoeld in artikel 8, le lid van de Woonruimtewet 1947. Aanbe volen worden wegens periodieke aftre ding, de heren: 1. A. Dros Bzn., Eierland E 34; 2. C. H. Roeper, De Waal W 18. 1. J. Buisman, Den Burg, Wilhelminalaan 84; 2. C. Merkx, Den Burg, Schilderend 86. 1. M. W. Koorn, Den Burg, Wilhelmina laan 54; 2 .J. J. Vonk, Den Burg, We verstraat 40. 1. B. Oostra, Oudeschild S 26e; 2. C. P. Karsman, Oudeschild 358. 1. J. Daalder, Oosterend, Hoekstraat 1; 2. S. v.d. Vis, De Koog 39. 4. Verordening, houdende toekenning van een uitkering over het jaar 1955 en van een uitkering over een gedeelte van het jaar 1956, aan het daarvoor in aan merking komend gemeentepersoneel. 5. Intrekking van het raadsbesluit van 30 juli 1957, no. 3, houdende benoeming van de heer J. Koningstein te IJmuiden tot hoofd der openbare lagere school te Den Hoorn. 6. Benoeming van een hoofd der open bare lagere school te Den Hoorn. Voor gedragen wordt de heer Jac. van Wolfe- ren te Egmond aan Zee. 7. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school te Oosterend. Voorgedragen wordt de heer Tj. Vos te Amsterdam. 8. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school te Den Burg. Voorgedragen wordt de heer W. Conijn te Rijswijk. 9. Deelneming aan de oprichting van de Stichting Schooltandverzorging Noord west-Noordholland. 10. Verhoging van het maximaal toe laatbare krediet op grond van de met de N.V. Texelse Electriciteitsmaatschap- pij aangegane rekening-courant-overeen komst. 11. Verhoging van het maximaal toelaat bare krediet op grond van de met de Stichting Sociaal Toerisme Texel aan gegane rekening-courant-overeenkomst. 12. Verhoging van het bedrag waarvoor maximaal kasgeldleningen kunnen wor den gesloten en maximaal debet-saldi in iekening-courant kunnen worden toege laten. 13. Verhoging van het maximaal toelaat bare krediet op grond van de met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te Den Haag aangegane rekening-cou rant-overeenkomst. 14. Wijziging van de begroting voor de dienst van gemeentewerken voor het jaar 1957. 15. 35e wijziging van de gemeentebe groting voor het jaar 1957. 16. Vaststelling van de begroting van de dienst van gemeentewerken voor het jaar 1958. 17. Goedkeuring van de begroting van de Sociale Dienst in de gemeente Texel voor het jaar 1958. 18. Vaststelling van de gemeentebegro ting voor het jaar 1958, alsmede van het verzoek om verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds. 19 Vaststelling van de eerste wijziging van de begroting van de dienst van ge meentewerken voor het jaar 1958. 20. Vaststelling van de eerste wijziging van de gemeentebegroting voor het jaar 1958. 21. Aangaan van een overeenkomst met het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland inzake de financiële rege ling van de waterlevering aan de ge meente Texel. 22. Rectificatie van het besluit inzake aankoop van het pand Molenstraat 47, Den Burg, van de heer J. Smit Czn., al daar. WEIDEMOLENS GERESTAUREERD Naar het orgaan „Molennieuws" meldt zijn op Texel verschillende restaura ties uitgevoerd aan de weidemolens van de Vereeniging tot Behoud van Natuur monumenten in Nederland, waarvan speciaal de overplaatsing van de polder molen „De Kemphaan" vermelding ver dient, omdat tevens de gehele onderbouw is vernieuwd en hij een aesthetisch beter verzorgd onderhuis heeft gekregen. BAZAR TEN BATE VAN SPORTVERENIGING COCKSDORP Op vrijdag 27 en zaterdag 28 september houdt SVC haar bazar om de kas te versterken, wat wegens de aanstelling van onze gymleraar voor de jeugd hard nodig is. Op de bazar zelf kunt U zich goed vermaken, o.a.; rad van avontuur, grabbelton, schieten, sjoelen, ballero, touwtrekken. Te veel om te noemen, maar vooral niet te vergeten de textiel- afdeling, die de dames van de breiclub en anderen zeer aantrekkelijk hebben gemaakt, vooral voor uw kinderkleding. Tevens kunt U loten kopen om het mooie ontbijtlaken of de dikke bedsprei te win nen, die U onder deze weersomstandig heden er nog best bij kunt gebruiken. Ook vindt U er de gebruikelijke koffie tafel, die prima verzorgd zal worden, evenals de patates frites-kraam, die ge heel gratis verzorgd zal worden door het „IJsbeertje", U allen zeker wel bekend. Dit alles zal opgeluisterd worden door een gezellig stukje muziek. Opening vrij dagsmiddags om 4 uur, 's avonds vanaf 7.30 uur. Zaterdagmiddag van 3-6 uur en 's avonds van 7.30 u. tot sluitingstijd. Het wordt gehouden in het filiaal van Dros' Autocentrale gevestigd te De Cocksdorp, die deze daarvoor welwillend heeft beschikbaar gesteld. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 25 sept. consultatiebureau De moeders worden verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15; De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 22 sept. op om 6.25 uur en gaat onder om 6.39 uur. Maan: 23 sept. N.M.; 30 sept. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild 21 sept. 5.35 en 18.47; 22 sept. 7.06 en 20.03; 23 sept. 8.12 en 21.03; 24 sept. 9.06 en 21.50; 25 sept. 9.54 en 22.29; 26 sept. 10.33 en 23.01; 27 sept. 11.05 en 23.29; 28 sept. 11.36 en 23.58. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. INGEKOMEN PERSONEN Klaas Modder, van Heerhugowaard, Jan Glijnisweg 89 naar Oudeschild 376; Jan Visser, van Zaandam, Lijnbaanstraat 41 naar Willem van Beierenstr. 9, Den Burg, met gezin; Annie T Postma, van Ede, Molenparkweg Oost 2 naar K 99c; Denis M. A. van der Giessen, van Schie dam, Havendijk 44c naar Molenstraat 73; Willem Gilijamse, van Epe, Emmastraat 25 naar Ada van Hollandstraat 18, met gezin. VERTROKKEN PERSONEN Egbertien Kuil ev. Van den Berg, van Zwaanstraat 10, naar Amsterdam, Ewoud Worststraat 8; Dictus Nicolai, van Den Burg, Hollewalsweg naar Ameland, Bal- lum (salonwagen) met gezin; Jacob G. de Jong, van De Cocksdorp 20 naar Den Helder, Huisduinen, Bakhuisstraat 54, met gezin; Hermanus A. Stam, van Molenstraat 18 naar Haarlemmerliede, Dr. Schaepmanstraat 9; Johan L. F. Knol van De Koog 3 naar Australië; Grietje Kuijper, van Schilderend 6 naar West- 1 Terschelling, Schoolstraat 7; Harmke Boiten, van K 78a naar Hoogezand, Beu- kemastraat 14; Jelle Feenstra, van Groe- neplaats 14, naar Franeker, Noord 2; Cornelis Reinders, van Schilderend 46 naar Groningen, Korenbloemstraat 11; Koop Knobbe, van S 25 naar Abbekerk, Dorpsstraat 53, met gezin. S.V.C.-nieuws Als alle weersomstandigheden mee werken, hebben we a.s. zondag weer 'n volledig programma. De adsp. spelen hedenmiddag om 4 u. uit tegen Tex Boys a; we vertrekken om 3 u. vanaf garager Barends. Het eerste speelt zon dag uit tegen Vesdo. We vertrekken 9.30 uur van dorp, met de boot van 10.25 uur. Het tweede speelt thuis tegen HRC om 1.30 uur. Denken we even om de ter- leindienst. Lijders aan brandend maagzuur voelen zich geen half mens. Kunnen geen eten zien - in 't vooruitzicht van zo'n nieuwe aanval. Rennies herstellen prompt 't evenwicht - neutraliseren alle overtollig maagzuur in een wip. j Op 't moment dat ge Rennies neemt en j deze smelten op de tong, zakt de pijn, i om na enkele minuten geheel te ver- dwijnen. Neem toch Rennies. Gemakke lijk in te nemen - gewoon laten smelten i op de tong. En helemaal niet nèèr om in te nemen. Integendeel: smakelijk èn onopvallend! Voor de jubileumavond, welke woens dag in de Hervormde kerk te Den Burg werd gehouden ter gelegenheid van het zilveren ambtsjubileum van ds. W. M. van Reijendam bestond grote belangstel ling. Deze avond verliep op de wijze, zoals de jubilaris het zich had gewenst: niet hij het middelpunt, maar God, uit Wie, door Wie en tot Wie alle dingen zijn. „Zonder Mij kunt gij niets doen" was de tekst naar aanleiding van zijn preek, die ds. Van Reijendam destijds in zijn eerste gemeente, Geervliet, hield en die overtuiging is hem tot een richt snoer geworden. God was met hem en heeft hem en zijn gezin tot hiertoe ge holpen. Tot deze mijlpaal en vol goede moed en vertrouwen gaan zij voort. Toen ds. Van Rhijn, Den Hoorn, even na achten de jubileumavond inleidde, was de kerk uitstekend bezet. Ongetwij feld zou ds. Van Rijendam mogen hopen, dat de kerk iedere zondag zo goed bezet werd, maar. het schijnt een algemeen voorkomend gebrek te zijn, dat wij men sen de „gewone" dingen niet naar waar de weten te schatten. Er moet iets „bij zonders" aan de hand zijn, willen wij zelf bijzonder actief worden. Toch was het niet de bedoeling de jubileumavond tot een „bijzondere" avond te maken: „Geen „officiële" avond, maar een bij eenkomst als van een grote familie om ons over het jubileum te verheugen". Wij weten, dat ds. Van Reijendam graag hoort zingen, wel, er stonden ver scheidene liederen op het programma, bestemd voor gemeentezang, voor het koor o.l.v. de heer J. Visser en voor Mirjam en Hans Krieg, twee Joodse kunstenaars. Er is gezongen en, dat spreekt van zelf, gelezen uit de Heilige Schrift. Ou derling Van Heeringen, kerkvoogd J. Koorn en diaken A. Breet lazen die gedeelten, die de jubilaris zo gaarne overdenkt en tot steun zijn, want het is zoals later ds. Klijnsma zei, heus niet zo gemakkelijk om predikant te zijn. „Een paar uur preken op zondag en klaar ben je", nee men eist wel iets meer van de predikant. Bij ziekte en overlijden, bij lief en leed. Hij toch staat als een mens met zijn gebreken temidden van zijn gemeente met gebreken. Ook ouderling J. de Vries legde hier in zijn toespraak namens de gemeente de nadruk op: het arbeidsveld van de predikant is niet tot het leiden van de zondagse kerkdienst beperkt. Dat vormt er slechts een klein onderdeel van. De dominee ontmoet de mens aan het begin èn aan het einde van de soms lange levensweg, voor de grote reis begint. Spreker schetste de verdiensten van de jubilaris tijdens diens werkzaamheden op Texel. Het was niet gemakkelijk, want voortdurend doet zich gebrek aan het benodigde kapitaal voor. Gelukkig is dat niet het belangrijkste: het gaat er om, dat Gods geest in ons midden is en er verlangen is naar de Heer en Zijn be stel. Dan maakt het ook niet uit waar en onder welke omstandigheden je preekt: in een gymlokaal, een vereni gingslokaal, een welwillend door een andere kerkelijke groep ter beschikking gesteld kerkgebouw, als men onder alle moeilijke omstandigheden maar weet, dat het geloof nooit te veel verwachten kan. Van dat geloof in Gods trouw getuig den ook Mirjam en Hans Krieg in hun liederenvoordracht, welke door Hans Krieg op voor elkeen begrijpelijke wijze werd ingeleid. Wij beluisterden eeuwen oude en moderne Joodse liederen, alle getuigend van het rotsvast geloof, dat God Zijn volk niet in de steek laat, maar Zijn werk ook ten gunste van hen zal volenden. Ds. Van Reijendam zei aan het slot van de avond, dat hij erg dankbaar was voor de wijze waarop deze avond was gehouden, temeer omdat de zang hem altijd een bijzondere vreugde is. „De commissie had het niet beter kunnen doen". Spreker dankte alvast voor de vele bloemen, mondelinge en schrifte lijke gelukwensen. Hij was blij, dat de jubilaris niet persée in het midden ge zet was („Ds. Van Reijendam houdt wel van de zon, maar houdt er niet van om in het zonnetje gezet te worden", zo had ds Klijnsma veelzeggend opgemerkt). De jubilaris deelde nog mede, dat op deze avond geen vertegenwoordigers uit zijn eerste gemeente, Geervliet, aanwezig waren, maar dat negen leden van de Geervlietse gemeente zondag a.s. de kerkdienst hopen bij te wonen. Spreker dankte voor de zang, voor de medewer king van de bugelblazer, de heer P. J. Koorn, en last but not least voor de medewerking van de organist, de heer J. Visser, die het „Wilt heden nu treden", bewerking Jan Zwart, op buitengewone wijze vertolkt had. Ds. Van Reijendam verzocht tenslotte nog aan het programma toe te voegen samenzang van Ps. 138 ,,'k Zal met mijn ganse hart Uw eer, vermelden Heer, U dank bewijzen".

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1