Gijs de Peur HEDEN OPENING B.L.O.-SCHOOL Vanmiddag om twee uur zal de „Bea trix-school", Molenstraat, Den Burg, door de heer E. P. Schuijt, directeur van de Gemeentelijke Nazorg te Haarlem, officiéél worden geopend. Voor belangstellenden zal de school 's avonds van 7 tot 9 uur te bezichtigen zijn. PUBLIKATIE VAN REEDS VASTGESTELDE DATA VOOR UITVOERINGEN, VERGADERINGEN September Zo. 29 sept., De Koog, Nationale trial motorclub Texel. Oktober Wo. 2, Den Burg, O.S.&O.-avond Do. 17, Den Burg, Concert door het Nh. Philharm. Orkest. Vr. 18 okt., De Waal, Ontwikkelingsclub De Waal. Lezing over zeesleepvaart. Zo. 20 okt., Den Burg, betrouwbaarheids- rit Motorclub Texel. Za. 26 okt., Den Burg, feestavond land- arbeidersbond. Toneelvoorstelling. November Za. 2 nov., Den Burg, 't Masker voert op ,,Op hoop van zegen". Wo. 6 nov. Den Burg, lezing over Saoedie- Arabië en Jemen voor het Nut. Di. 12 nov. Den Burg, verkoopdag fed. Doopsgezinde zusterkringen. Za. 16 nov., Den Burg, UDI voert op „Het lied van alle tijden". Za. 16 nov., Den Burg, start nachtrit Motorclub Texel. Januari Vr. 24 jan., Den Burg, Jeugdconcert door Leo Rommerts. Februari Do. 27 febr., Den Burg, Nutsavond. April. Di. 15 april, Den Burg, optreden Bert Brugmans Marionettentheater met „De Parelvissers van Bizet" voor Vrouwen bond N.V.V. Do. 17 april, Den Burg, Jeugdconcert door het Haags Piano Trio. Men wordt verzocht wijzigingen en aanvullingen van deze lijst zo spoedig mogelijk door te geven. Dit kan schrif telijk of telefonisch geschieden (tel. Den Burg 21 of 300). Voor schriftelijke op gaven zijn kosteloos kaarten verkrijg baar bij de secretaris van de Culturele Raad p.a. Raadhuis Den Burg. Wilt U bij het bepalen van een datum voor een bepaalde activiteit zoveel moge lijk rekening houden met de activiteiten van andere verenigingen. Hierdoor wordt ongewilde onderlinge concurrentie van verschillende verenigingen voorkomen. De volgende opgave zal eind oktober in de Texelse Courant worden opgenomen Tussentijds zal de secretaris van de Cul turele Raad U gaarne inlichten over de geschiktheid van een bepaalde datum. NIEUWE AVONTUREN VAN PIMBA en vond een krokodillen-ei Vlak bij het water ontdekt hij een krokodillennest. Even voorzichtig zijn! Hij raapt een steen op, die hem zo no dig als wapen kan dienen. Dan begint hij zoveel mogelijk spektakel te ma ken, maar er gebeurt niets. Er zijn dus zeker geen krokodillen in de buurt. Nu gaat hij op het nest af en kijkt er voorzichtig in. Beschut door riet en takken ligt daar een krokodillenei. Be hoedzaam neemt Pimba het ei uit het nest. Prachtig vindt hij het en hij legt het zorgvuldig in zijn fez Hij wil pro beren, het mee te nemen. Nu een boom stam. Erg moeilijk is dat niet. In de buurt van de dode bomen, waarin zich de vogelnesten bevinden, ligt een zware stronk, die hij naar de kant rolt. Aan de' andere kant van het eilandje is wat hout aangespoeld en daar vindt hij een plank, die hem als peddel kan dienen. Hij zoekt een plek uit, waar hij gemak kelijk met de boomstam in het water kan komen. Voorop de boomstam legt hij, tussen wat bladeren en riet, de fez met het ei. Dan zet hij zich af; hij vaart. FEUrLLETCN door J. G. J. Bax 48. Bij de dokter werd zij direct bij Gijs toegelaten, die In de spreekkamer op de onderzoekbank lag. De dokter, die juist aan het telefoneren was, knikte even en beduidde haar, dat zij op de stoel bij Gijs kon gaan zitten. Met een flauw glimlachje begroette Gijs het meisje, dat angstig naar zijn grauw, door pijn ver trokken gelaat zag. „O, Gijs, wat heb je nu gedaan?" Met tranen in haar ogen pakte zij zijn hand. Met een knikje duidde hij op zijn been, dat de dokter gezet en voorlopig ge spalkt had. „Mijn been, gebroken", voeg de hij er nog aan toe. „Maar hoe komt dat dan, waarom ben je ook zo wild, je bent toch geen jonge vent meer". Beledigd keek Gijs haar aan. „Dat ken toch iedereen overkomen, ik kwam de hol af, het ging lekker hard, maar daar raak ik mijn trappers kwijt, mijn stuur vloog pm net voor de Prins bij dat stenen paaltje en daar lag Gijs, meer weet ik niet. Hier ben ik pas wakker geworden". „Heb je pijn?" „Dat gaat best" antwoordde Gijs, in het midden la tend of het erg was of niet. „En nou mot ik naar het ziekenhuis!" „Nee, Gijs!" schrok het meisje. „Ja, de dokter heb het gezegd". De dokter was inmiddels klaar met telefoneren en kwam er bij staan. „Is het waar, dokter?" vroeg zij hem. „Ja, het moet, ik heb juist getelefoneerd, de ziekenwagen zal wel zo hier zijn". VETERINAIR-HYGIËNISCHE DIENST Voor de functie van Directeur van de Vétérinair-Hygiënische Dienst der ge meente Texel hebben zich 12 sollicitan ten aangemeld. Onder de sollicitanten bevinden zich geen oud-Texelaars. Zoals bekend is de heer E. Noordijk, sinds 15 november 1922 als zodanig op ons eiland werkzaam, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, reeds vorig jaar per 1 oktober eervol ontslag ver leend, maar tegelijkertijd voor de duur van twee jaar in tijdelijke dienst be noemd. De heer Noordijk is voornemens zijn functie op 1 januari neer te leggen. JEUGD-ACTIE ROODE KRUIS Mevr. Tiessen-Spaans, onderwijzeres aan de „Dr. Jac. P. Thijsseschool", Den Burg, verzocht ons in de krant te willen zetten, dat haar leerlingen zich ten be hoeve van het Jeugd Roode Kruis bij zonder verdienstelijk hebben gemaakt. Vol ijver waren ze er op uit getrokken om oud papier te verzamelen; ze hadden postzegels verzameld, kroonkurken enz. Het oud papier bracht 18,10 op. Er werden 106 pakketten verzonden. De opbrengst komt ten goede aan het Henri Dunantfonds en is in eerste instantie bestemd voor kinderen, die al heel, heel lang het bed moeten houden en in Zeist worden verpleegd. STICHTING „HULP AAN BEJAARDEN" Nu de tijd weer daar is, dat de vrij willige bijdragen voor bovengenoemde Stichting zullen worden geïnd, is het misschien niet ondienstig hierover enige nadere mededelingen te doen.. Deze Stichting heeft tot doel aan hen, die uit eigen middelen niet bij machte zijn, de pensionprijs van een rusthuis te voldoen, hulp te bieden, en het voor minder gegoeden mogelijk te maken in zulk een inrichting te worden opgeno men. Genoemde Stichting, welke uitgaat van de Doopsgezinde, Ned. Hervormde en Gereformeerde kerken, bepaalt zich met uitsluitend met de opneming van degenen, die 'van één dezer kerken lid maat zijn, doch biedt hulp voor zoveel haar financiële positie dit mogelijk maakt. De gelden, welke bijeen komen door jaarlijkse bijdragen van kerken en particulieren en evt. legaten worden ge heel besteed ten behoeve van de reeds in een rusthuis geplaatsten. Er worden thans een 12-tal bejaarden door de stichting geholpen, terwijl dit aantal als de middelen ruimer worden, nog zal stijgen. Op heden kan ons bestuur echter niet verder gaan. De ontvangsten voor dit jaar worden geraamd op 4250,ter wijl de uitgaven rond 4000,zullen belopen. Ons bestuur hoopt dan ook dat er nog velen zullen zijn, die deze voor onze medeburgers zo nodige zaak zul len willen steunen, waartoe men zich kan opgeven ;bij de kerkeraden van ge noemde kerken. Met dank «por de plaatsing, Het bestuur der Stichting Hulp aan bejaarden te Texel. DAMCLUB TEXEL We staan nu, na de vergadering weer voor de competitie. Besloten werd om indien er inderdaad weer een behoor lijke 2de klasse komt, ook met het 2de tiental deel te nemen in de bondscompe- titie. De contributie is op 9,per jaar gehandhaafd, daar we het afgelopen jaar weer voldoende zijn ingelopen op onze schuld, ontstaan door materiaalaanschaf. Nog kunnen enkele leden worden ge plaatst in de tweede en derde afdeling evenals bij dè jeugd. Uit de ron^'raag tijdens de vergade ring werd als voornaamste punt weer eens aangeroerd het tijdig aanwezig zijn en op tijd beginnen op de clubavond. Acht uur beginnen is niet te laat, maar om dit te bereiken moeten we toch wel om kwart voor acht aanwezig zijn. En denk om evt. afbericht, mijne he ren, anders wordt er totaal onnodig op U gewacht. Tot vrijdagavond dus! J. H. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 23 september 1957: 40 schapen 5080; 30 lammeren 4060; 20 rammen 100175; 40 ramlammeren 80130; 10 pinken 500600; 20 gras kalveren 300100; 6 schrammen 6575; 40 biggen 4555. GEMEENTEBEGROTING EN ONDERWIJS Vrijdag zal de Raad begroting 1958 gaan behandelen. Een moeilijk geval, want er kon door B. en W. ondanks het aan de dag leggen van de grootste zui nigheid geen andere begroting worden aangeboden dan die met een tekort van 241.365,Weinigen zullen er zich over verwonderen, temeer waar Texel in een bijzondere positie ligt. Een der zwaarst op de maag liggende sectoren is wel die van het onderwijs, waarvoor de uitgaven 126.906,hoger liggen dan over 1957. Die hogere uitgaven zien er gespecificeerd als volgt uit: Openbaar gewoon lager onderwijs 24594,(rente en aflossing en onvoor delige afrekening onderw. salarissen); openbaar uitbr. lager onderwijs 2830, (rente en aflossing); openbaar buitengew. lager onderwijs 14366,(nieuwe tak van onderwijs in de gemeente); bijzonder gew. lager onderwijs 7864, (rente en aflossing); bijzonder buitengew. lager onderwijs 1500,i(bijdr. aan andere gemeenten); bijzonder kleuteronderwijs 16628, (rente en aflossing); overige kosten lager onderwijs 7401, (schoolmelkvoorziening) middelbaar onderwijs 22228,(kosten plaatselijke R.H.B.S.); hoger onderwijs 1380,— (bijdrage aan andere gemeenten); nijverheidsonderwijs 6219,— .(kosten plaatselijke landbouwhuishoudschool) overige kosten van het onderwijs en kun sten en wetenschappen 21896, (Texels Museum, sportterreinen, muziek school). BRIDGEN Woensdag j.l. is de jaarvergadering van de bridgeclub „Groot Slem" gehouden. In de plaats van de heer A. Broekman, die voorlopig als lid heeft bedankt, is in het bestuur gekozen de heer P. Beemster- boer. Verder geen wijzigingen. De fi nanciële positie van de club is prima; het ledenaantal is echter wat teruggelopen. Om de competitieavonden vlot te doen verlopen, wilden wij dan ook het leden aantal graag wat groter maken. Mochten er dus nog bridgers zijn, die om de veer tien dagen 'n gezellige bridgewedstrijd willen meemaken, zij zijn van harte Wel kom. De prijswinnaars van de gehouden drive zijn: A .1. A. Backer-W. Brücher 52 pnt. 2. mej. Hattuma-de heer Kok 44% pnt. 3%. mevr. Wonder-de heer Stolk 42 pnt. 3%. Nap-Wieter 42 pnt. B. 1. Mantje-Veenema 38% pnt. 2. Echtpaar Jouwersma 33 pnt. 3. mevr. Kooijman-Wessels 32 pnt. Woensdag a.s., 2 oktober, begint de competitie in Hotel „De Graaf". VRIJWILLIGE INENTING TEGEN KINDERVERLAMMING Voorkomen is beter dan genezen. Dit geldt wel in het bijzonder voor de kin derverlamming, de ziekte, die al zoveel slachtoffers heeft gemaakt en de ouders - vooral van jonge kinderen - met diepe zorg vervult. Sinds enkele jaren is de wetenschap er echter in geslaagd een vaccin tegen deze zo gevreesde ziekte samen te stel len. In vele landen wordt de vaccinatie tegen kinderverlamming thans op grote schaal en met veel succes toegepast. Ge vaar is hieraan niet verbonden. In deze gemeente zal thans ook tot in enting worden overgegaan. Die inenting zal voorlopig worden beperkt tot de kin deren geboren in 1955. De ouders van deze kinderen zullen binnenkort een op roep ontvangen. De behandeling bestaat in het geven van inspuitingen, en wel driemaal met tussenpozen van 1 en 6 maanden. Wan neer het kind de derde inspuiting heeft gehad, heeft het een zeer grote mate van ongevoeligheid tegen de gevreesde ziekte verkregen. Het vaccin wordt gratis door het Rijk ter beschikking gesteld. Ter bestrijding van de plaatselijke onkosten zal van de ouders een bijdrage van ƒ1,per in spuiting worden gevraagd. Maakt gebruik van deze gelegenheid, Uw kind te beschermen tegen de ellende van de kinderverlamming. S.V. Texel Uitslagen van zondag: 4de kl. A.: Texel-Helder 04; JVC-Lim- men 31; Succes BKC 02. De andere wedstrijden werden afgelast. Afd. N.H.: ZAP 3-Texel 2 1—1; Adsp.: Texel a-Helder a 02; Texel b-ZDH a 14; Texel c-Tex. Boys b 80. Alle handbalwedstrijden werden afge last. Zoals we verwachten konden, was T. niet tegen Helder opgewassen, vooral nu we met drie invallers moesten aantreden. Hans en Niek stonden op de ziekenlijst, terwijl Ruud op reis was. Max Veldstra was nu opgesteld als linksbinnen en Ide Moerbeek op de rechtsbuitenplaats. Hoewel Texel het eerst ten aanval trekt en Cees en Max de H.-keeper pro beren, heeft H. het eerst succes uit een vrije schop, die onvoldoende werd weg gewerkt: 01. Max v.d. K. krijgt een mooie kans, maar dat loopt op niets uit. Ook Max V. probeert het, maar even eens zonder succes. Bob heeft er bepaald zin in, hij werkt voor twee, zit dan op de ene en zo weer op de andere vleugel, maar de H.-verdediging is niet makke lijk te passeren. Hoewel Texel blijft aan vallen is Helder gevaarlijker en moet Bertus menigmaal redden. H. wordt lang zamerhand sterker. Vooral Bert Jullens speelt een prima partij en z'n schoten zijn uiterst gevaarlijk. Onze verdediging heeft het soms zwaar te verduren. Dan is Bob naar links afgezwaaid, hij plaatst voor het doel waar Ide overkopt. Dan is H. weer weg en volgt een hard schot van Jullens dat Bertus nog juist over de lat werkt. Een goede combinatie tus sen Cees, Ide en Max V. wordt een mooie kans, waaruit Max naast schiet. Wim heeft het niet gemakkelijk vandaag, maar weet menigmaal samen Bertus het terrein te zuiveren. H. komt uiterst ge vaarlijk opzetten, de bal blijft in de doelmond, waar Henk tenslotte de situ atie redt. Dan is Texel weg en lost Cees een pracht schot, waarmee de H. keeper alle moeite heeft. Maar dan is H. weer aan de beurt en Bert weet een lastig schot te stoppen. Bob gaat langs de lijn met grote snelheid, maar de bal gaat corner. Een doorspeelbal naar Max v.d. K., deze start te laat en de keeper kan wegwerken. Dan krijgt Texel een fraaie kans, maar .scheidsrechter ontneemt ons de illusie van de gelijkmaker door bui tenspel. (Hier was hij fout). Max V. raakt nogal eens in de knoop omdat hij te veel wil passeren. Een corner op het H.-doel wordt door Ide ingeschoten, maar de doelman is op z'n post. Vlak voor de rust volgt een H.-aanval over rechts. De bal wordt doorgespeeld naar de linksbuiten (buitenspel); deze plaatst naar de vrijstaande nevenspeler en het is 02. Rust. In de 2de helft geeft H. de toon aan en vooral nu wordt het moeilijk voor deze verdediging. Henk speelt weer een prima partij en ook Harry probeert het spel te verplaatsen. In onze aanval zwoe gen Bob en Cees op lofwaardige wijze, maar tot doelpunten komen we niet, al zijn er nog een aantal behoorlijke kansen. Ide kopt een corner juist naast. Bert Jullens gaat langs de lijn en lost een laag; hard schot 03 en een ogenblik later herhaalt dit zich als de rechtsbuiten eenzelfde schot lost 04. Het waren harde schoten, maar toch houdbaar naar onze mening. Hiermede kwam het einde en heeft H. verdient gewonnen al vonden we 40 geflatteerd. De scheidsrechter maak te enige fouten in ons nadeel. Helder kreeg, vooral na de rust, veel vrije schoppen tegen zich. Texel 2 nam haar le punt mee van ZAP 3, niet slecht gedaan lui. Texel a heeft een pittige wedstrijd ge speeld, nog even meer durven doorzetten. Texel b stelde ons danig te leur. Texel c deed geen half werk. Ja, ja, 8 doelpunten! A.s. zondag: WGW-Texel; Watervo gels 2-Texel 2; Jun.: Texel-WGW; adsp.: Texel a-WGW a; Texel b-Tex. Boys a. Met ingang van heden zijn de trai ningsuren als volgt: woensdags: 45 uur welpen op het terrein; 56 uur adspiranten op het terrein of in de zaal; 66.45 uur handbal adsp. in de zaal, o.l.v. Dien Dros; 6.457.45 uur handbal, senioren en junioren in de zaal, o.l.v. Kiewiet; 7.458.45 #uur voetbal senioren in de zaal. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden woensdag consultatiebureau De moeders worden verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15; uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moederj van Den Burg worden verwacht van tot 5 uur. BOUWVERGUNNINGEN De heer Joh. Barhorst, E 132, bouw van een kippenhok, de heer S. C. Witte B 124, plaatsen van een kippenhok. G.D.S.-nieuws De trainingsavonden - donderdags zijn weer begonnen; voor de adspiraner van 5 tot 6.15 uur, voor de senioren van 6.15 tot 7.30 uur. De opkomst was vorige week niet denderend, vooral vele adspi ranten lieten verstek gaan. Daarom, meisjes, zeg het door tegen de anderen en kom dus allemaal morgen. En den ken de leden er om om op tijd te komen?1 Het Bestuur. S.V.O.-nieuws A.s. zondag speelt het eerste thuis te gen Wiron 1. Willen we nog iets gaan betekenen, dan zal het aanpakken wor den. Kom op lijd. 1.30 uur. Adsp. a speelt uit tegen Cocksdorp a en b. gaat naar Den Hoorn, aanvang 4 uur. S.V.C.-nieuws Het afgelopen weekend heeft SVC het er nog niet zo slecht afgebracht. De adsp. wonnen ondanks de invallers met 21 van Tex. Boys a. Het eerste, dat ook lang niet volledig was, wist toch nog een puntje mee naar huis te nemen en speelde gelijk tegen Vesdo 44. Het veld in Schagerbrug was nogal glad en daar moest S. nog aan wennen, en stond alj gauw met 20 achter. S. begin zich te herstellen en Liekele maakte er 21 van, maar kon niet verhinderen dat Vesdo dit in 31 veranderde. Na de thee had Jan succes: 32, maar Vesdo kon het ook: 42. S. vond het nu wel genoeg en trok met succes ten aan-: val. Jan bracht de stand terug op 43 en Arend wist tenslotte in een hevige regenbui de gelijkmaker te scoren 44. Het tweede verloor met 52 van HRC. Dit had wel wat beter gekund. A.s. zondag speelt het eerste thuis tegen Flevo, het tweede uit tegen Tex. Boys 3 om 12 uur en de adsp. zaterdag middag om 4 uur tegen Oosterend a. Als er nog liefhebbers zijn voor de Interlandwedstrijd Holland-België op 15 november in Rotterdam, moeten zij dit opgeven bij L. van Tongelen, vóór zon dagavond a.s. Denken we allemaal aan de bazar? Wie tijd heeft, kan 'komen helpen op bouwen. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling De Burgemeester van Texel brengt ter algemene kennis, dat de Minister van Oorlog omtrent vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige de volgende uitspraken heeft gedaan: Cornelis Johannes Nicolaas Hoedjes, lichting 1957; Aanvraag om vrijstelling als gewoon dienstplichtige wegens persoonlijke on misbaarheid afgewezen, bij beschikking van 22 augustus 1957, no. 902929. Tegen elke omtrent vrijstelling gedane uitspraak kan iedere belang hebbende uiterlijk de tiende dag na de dag waarop de uitspraak ter algemene kennis is gebracht, in be roep komen. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geMt, buiten Neder land verblijft, kan. voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijding van de termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zo lang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt Je uitspraak na het verloop van de termijn van tien dagen als onherroepelijk be schouwd. Het tot Hare Majesteit de Koningin te 'ichten beroepschrift moet met redenen omkleed zijn en worden ingeleverd op ifd militaire zaken van de secretarie de zer ffemeente De Koningin beslist op het beroep bij een met redenen omkleed besluit, nadat de raad van state is gehoord. Texel, 20 september 1957. De burgemeester voornoemd, S. DE WAARD Lo. B. ,,Dat het juist nu gebeuren moest". „Kom, Marietje". Gijs legde zijn hand op haar hoofd en zei: „Zo slim is dat toch niet, het is een mooi breukie, niet dokter?" „Ja, prachtig.ik bedoel na tuurlijk, niet gecompliceerd, met een paar weekjes ben je weer terug". „Hoor je nu wel, huil nou maar niet". „Nee", snikte het meisje nog, „maar ik vind het zo verschrikkelijk, je bent zo goed, Gijs, en dat het jou nu overkomen moest". „Goed?" „Ja, ik weet het van Rinus". „Daar praten we niet over, an ders wordt Gijs kwaad en dat mag niet van dokter". „Nee, Gijs". Zachtjes boog zij zich naar hem over en gaf hem een zoen op zijn stoppelige wang „Hé!" deed hij kwasi.verontwaardigd, „wat zullen we nou krijgen, dat zal ik 's tegen Rinus zeggen!" „Ik ben ook zo gelukkig. We gaan nu gauw trouwen". „Dat doet me plezier, wanneer?" „Met mijn verjaardag al". „Dat is in februari niet?" „Ja, Gijs, de zesde". „Zo, zou ik dan al weer beter kennen zijn, dokter?" vroeg hij hoopvol. „Als alles goed gaat, misschien wel", was het antwoord. „Ik zou er graag bij zijn", mompelde Gijs. „Willen we het dan uitstellen?" vroeg Marietje. „Nee, waarempel niet, van uitstel komt afstel". Een ogenblik was het stil in de kamer, er hing die zenuwachtige spanning, wan neer op de komst van een ziekenwagen wordt gewacht. Plotseling klonk in de stilte het gejaagde „Koekoek! Koekoek!" van de klok uit de hall. „Hoor je hem, Gijs?" verbrak de dokter de spanning. „Ja", knikte deze, „het is om je naar te schrikken, dat ding komt altijd zo on verwachts". „Ja, maar het is toch ge zellig in huis", hield de dokter het ge sprek gaande. „Vind jij ook niet, Mariet je?" „Ja, dokter, Maar waar is vader", voegde zij er aan toe. „Die is even naar Gijs' schuit; wat goed halen en zijn pa pieren". „Ja", bevestigde Gijs, „en als ik weg ben, zorg jij dan voor mijn vis- sies?" „Graag Gijs, ik zal de boel schoon houden als je er niet bent". Opnieuw kreeg zij het te kwaad. Gijs straks weg, helemaal alleen. Alleen? Nee, dat mocht niet. Zij hield zich goed en nam plotse ling het besluit hem weg te brengen. „Ik ga met je mee, Gijs". „Nee, dat hoeft niet, ik kom er best allenig", weer de deze af. „Ja, hè dokter?" zocht zij steun. „Het zou misschien wel goed zijn, dan kan zij meteen even bij je zoon aan gaan". „Dan praten we er niet meer over. Nee, Gijs, ik ga mee, je hebt niks te vertellen". Zij stond resoluut op, drukte met beide handen Gijs' hand en zei: „Dan ga ik nog even gauw naar huis, ik ben zo terug". Gijs, die in zijn hart blij was, dat hij niet alleen hoefde te gaan, schudde zacht het hoofd.. „Het is toch zo'n beste meid, dokter". „Ja, er zit een goed hart in". „Dat ik dokter nou zoveel last mot veroorzaken". „Last, Gijs? Je bent niet wijs, mijn oude snoek- kameraad? Zorg maar, dat je weer gauw op de been bent. Kan ik nog iets voor je doen?" „Ja, dokter als Marietje trouwt, de zesde februari en ik ben dan nog niet terug, zou u dan voor mij naar haar toe willen gaan en haar voor mij willen fil- liseteren?" „Natuurlijk Gijs, met plezier, hoor". „En wil u dan gelijk een ke- dootje geven?" „Best, zeg maar wat!" „Strakkies, als Hoos terug is, zal ik het u wel geven". „Goed, ik zal het even noteren, zes februari, zei je?" „Ja, dok ter". „Het zal gebeuren" Er klonk gestommel op de gang en na te hebben geklopt kwam Hoos binnen. „Ik heb de kleren op de bank in de gang gelegd en hier is het kistje". „Dank je Hoos". Gijs nam het naaidoosje aan. Hij had Hoos de sleutels meegegeven en ge zegd waar hij de broodtrommel zou kunnen vinden, maar die laat je maar staan, had hij hem gezegd. Hij deed nu het doosje open en haalde er een ge sloten couvert uit, dat hij aan de dokter gaf. „Hier dokter" verzocht hij „dat is het wat ik u gevraagd heb". De dokter nam het couvert aan en vroeg: „Dus dit is bestemd voor.„Ja", viel Gijs hem snel in de rede „en mag ik het kissie dan zo lang hier laten?" „Goed, maar laat dan de papieren van het ziekenfonds er uit". Nadat Gijs het doosje aan de dokter gegeven had, merkte Hoos op: Je moet de groeten hebben van Leen en Willem en Frans Vermeulen, van allemaal" „Heb je Frans gesproken?" „Ja, Gijs". „Dat is jammer, ik heb helemaal verge ten te zeggen, dat zijn vader met dat geld van Rinus niks te maken heeft. Dat had-ie zich wijs laten maken en daarom is-ie hem gesmeerd, snap je?" „Goed", beloofde Hoos, „ik ga direct naar hem toe". „Ik had zelf willen gaan maar nou ken ik niet", besloot Gijs met een mat glimlachje. Spoedig daarna verscheen Marietje, bijna gelijktijdig met de ziekenwagen. Snel werd afscheid genomen. Gijs werd op aanwijzing van de dokter op de draagbaar gelegd en voorzichtig naar buiten gedragen. Buiten stonden vele dorpsgenoten, die van het ongeluk had den gehoord en Gijs gedag kwamen zeg gen. Ontroerd zagen zij hoe Gijs tussen hen door weggedragen werd. „Het beste Gijs", klonk het hier en daar zacht. Gijs groette even door zijn hand op te lich ten en werd toen snel de wagen inge schoven, waar Marietje naast hem plaats nam. HOOFDSTUK 27. LANG ZULLEN ZE LEVEN, lang zul len ze leven, lang zullen ze leven in de gloria. In de gloriaaa! In de Glori..a! Hiep, hiep, hiep, Hoera! Hiep, hiep, hiep, Hoera! Marietje en Rinus stonden lachend en dankend voor de gebrachte hulde aan de deur van het Baarsje. Zij waren die ochtend getrouwd en hadden de dag rustig bij Marietje thuis doorgebracht. Zij hadden 's morgens koffie gedronken en later warm gegeten. Voor de vrienden en bekenden moest echter ook iets ge daan worden, een gezellig avondje met een natje en een droogje. Omdat het huisje van Hoos te klein was, had deze Sivous in de arm genomen en zo waren zij nu gezellig bij elkaar in het Baarsje. (Slot volgt)

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 4