(fro en fwartsffexeh in het harL. Knap óp die kale schuur met Ceta-Bever Buitenbijts I-klas Baby-verzorging WRUST Beatrix-school" heeft belangrijke taak ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1957 TEXELSE 72e JAARGANG No. 7184 COURANT Uitgc* e N.V. *-h Langeveld <S de Rooij Boekhandel -- Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbue 11 - TeL 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm Dit is de „Beatrix-school"staande op de hoek van de Molenstraat-Beatrix- laan. Woensdagmiddag werd het fraaie, zeer gunstig gelegen en uitstekend geoutilleerde gebouw geopend door de heer E. P. Schuijtdirecteur van de gemeentelijke nazorg te Haarlem. Het gebouw is in negen maanden tijds gereed gekomen, wat voor Texel een record genoemd werd. De school voor buitengewoon lager onderwijs, woensdagmiddag door de heer E. P. Schuijt, directeur van de Gemeentelijke Nazorg te Haarlem offi ciéél geopend na onthulling door hem van de naam „Beatrixschool", is - en dat moge misschien in sommige -oren paradoxaal klinken - waarschijnlijk de belangrijkste school van ons eiland, be langrijker misschien wel dan de r.h.b.s., waarbij woensdagmiddag ook de drie kleur wapperde - want de b.l.o. school is gesticht met het doel minder be gaafde kinderen - in officiële termen heet 't „geestelijk gehandicapt" - op te kweken tot volwaardige leden van onze maatschappij, waarbij uiter aard de restrictie geldt, dat het aan de noodzakelijke nazorg niet mag ontbre ken. De begaafden komen er wel, dat staat vast en het is dan ook mede een schuld, aan het verleden in te lossen, die wij thans gaan vereffenen door dat wij meer aandacht zijn gaan beste den aan die categorie, die vroeger rijp gemaakt werd voor een minderwaar digheidscomplex. Het b.l.o.-onderwijs daarentegen beoogt deze minder begaaf den tot levensblije kinderen op te kweken en (mede daardoor) tot bruik bare leden van de maatschappij. Daar om meenden wij te mogen zeggen, dat de „Beatrix-school" misschien wel als de belangrijkste school van Texel mag wor den beschouwd. Tot degenen, die de officiële opening bijwoonden behoorden de leden van de Texelse gemeenteraad, de leden van de adviescommissie, de hoofden van alle Texelse scholen i(het bevreemdde ons, dat de hoofden van de kleuterscholen niet uitgenodigd waren), de voorzitter van de ver. voor Volksonderwijs, de heer S. Bakker, de voorzitter van de ver. voor Chr. Volksonderwijs, Ds. Van Reijendam, de voorzitter van het be stuur van de r.-k. school, pastoor Per soon, de secretaris van de Ver. tot stichting en instandhouding van Scho len met de Bijbel, de heer J. Kuijper (de voorzitter, de heer Jn. Daalder, was wegens ziekte verhinderd), ir. Kipper man, directeur gemeentewerken, de heer J. Veldstra, adjunct-directeur gemeente werken, de heren Van der Struys en J. Schot van de dienst gemeentewerken, de uitvoerders: de fa. Drijver Zonen, de fa. Beumkes, de fa. Boeijen en Verste gen, de fa. M. Bakker, de fa. Schoo en Van Heerwaarden, (De stoffering was verzorgd door de N.V. Goederenhandel Ph. Vlessing, de meubilering door de fa. Marko, Veendam). De heer E. A. Riphagen, architect was verhinderd de opening bij te wonen. Burgemeester De Koning merkte op, dat de totstandkoming - afgezien van de pogingen die van vóór de oorlog dateren - zich snel heeft kunnen voltrekken, want eind 1954 was de stichting ervan ter sprake gekomen ter gelegenheid van een bezoek van leden van Gedep. Sta ten en Prov. Staten. Ook in deze kringen onderkende men het probleem van de minder begaafde leerling. Men begreep, dat de mogelijkheid tot stichting van de b.l.o.-school slechts mogelijk zou zijn door volstrekte, eendrachtige samen werking van alle groeperingen. Daarom werd van meet af aan gezocht naar een vorm, die alle groeperingen zou kunnen bevredigen. Van begin af aan ook werd de volle medewerking van gedeputeerde Bouman en van de heer Schuijt verkre gen. Voor hun steun zijn wij zeer er kentelijk. De groepen vonden elkaar in een „crompromis-gedachte". Na de ur gentieverklaring in 1956 volgden het ontwerp en tenslotte de begroting. Prov Staten besloten 30.000,— bij te dragen. Op 17 januari j.l. kon door de heer Bouwman de eerste steen worden ge legd. „Ook Texel heeft reden tot grote dankbaarheid voor het leven en werken van gedeputeerde Bouwman". De bouw van deze school is ondanks de vele moeilijkheden toch nog redelijk snel verlopen. Bij de voorgeschiedenis is men afgeweken van de normale gang van zaken, want doorgaans gaat men eerst na hoeveel kinderen voor het on derwijs in aanmerking komen. In dit geval heeft men het gemiddelde van ons land aangehouden en daarbij bleek, dat dit gemiddelde ook voor Texel geldt Spreker herinnerde aan de lezing door Prof. Van Houte, die onlangs op Texel een uiteenzetting inzake het b.l.o.-onder wijs gaf. Burgemeester De Koning richtte nog een bijzonder woord van erkentelijkheid tot de heer J. Schot, die met het dage lijks toezicht belast was. Hierna werd het woord gevoerd dooi de heer Schuijt aan wiens rede wij het volgende ontlenen: Nederland telt momenteel 270 scholen voor buitengewoon onderwijs voor gees telijk gehandicapten met 33.000 leerlin gen, zodat ongeveer 5.000 van deze kin deren nog niet op een buitengewone school zijn geplaatst en dus óf geen on derwijs ontvangen, óf nog op een school voor gewoon lager onderwijs verblijven. Verder bezoeken 12.000 kinderen op 100 scholen een ander soort buitenge woon onderwijs t.w.: scholen voor doof stommen (1355 1.1.); slechthorenden (1115); blinden (581); lichamelijk ge- brekkigen (488); t.b.c. (1124); ziekelijke kinderen (1544); epileptici <340); zeer moeilijk opvoedbaren (1259); regerings- en voogdijkinderen (1633); en andere soorten (2567). Einde 1954 heeft de provinciale onder wijscommissie Noordholland op initia tief van haar voorzitter, de heer Bouw man, lid van Gedeputeerde Staten, be sloten, na te gaan hoe in deze provincie het buitengewoon onderwijs en de na zorg waren geregeld. Het bleek, dat de provincie Noord holland, met een bevolking van 2.000.000 inwoners, 6.500 schoolgaande geestelijk gehandicapten telt, van wie ruim 5.000 een school voor buitengewoon, onderwijs bezoeken. Onze provincie heeft in 13 gemeenten tezamen 40 scholen, met zoals gezegd ruim 5.000 leerlingen. Verder nog in 7 plaatsen 21 andere scholen voor buiten gewoon onderwijs met 2500 leerlingen. Uit de 120 woongemeenten in Noord- holland bezoeken ujt 14 plaatsen nog geen zwakzinnigen (totaal 72) een school voor buitengewoon onderwijs, terwijl er nog 36 gemeenten zijn waar dit aantal met nog ruim 1.000 kan worden uitge breid. Invoering van buitengewoon on derwijs op Texel; te Schagen, Purmer- end, Edam en in Amstelland zou volgens het uitgebrachte rapport aanbeveling verdienen. Na het verschijnen van dit rapport heeft onze onderwijscommissie gemeend, om voor Texel, Schagen, Purmerend, Edam en Amstelland, de betrokken auto riteiten en instanties te adviseren te komen tot oprichting van een school voor buitengewoon onderwijs. Voor Texel ligt de toestand minder gunstig, daar op een bevolking van 10.000 zielen alleen dan een buitenge wone school mogelijk zou zijn, als alle richtingen bereid wareh hier samen te werken. Het is dan ook geen toeval, dat onze commissie allereerst naar Texel kwam, om te zien of men daartoe bereid zou zijn. Aan deze besprekingen, onder de voortreffelijke leiding van Uw Burge meester, bewaar ik de meest aangename herinneringen. Met klem hebben we er op gewezen, dat een en ander hier slechts succes zou kunnen hebben als voor dit doel een mooie, nieuwe school gebouwd zou wor den, met deskundig en sociaal voelend personeel, dat in nauwe samenwerking met de bevolking een bepaald stempel op deze school zou weten te drukken, d.w.z., dat Texel deze school als een kostbaar gemeenschappelijk bezit zou gaan beschouwen voor de moeilijk le rende Texelse kinderen. Welnu, deze mooie school is er nu en ik verheug mij met U en begrijp dat deze dag voor geheel Texel een belang rijke dag is. U hebt nu Uw eigen school en ik feli citeer Ouders, leerkrachten en samen werkende instanties met deze buiten gewone school, welke op een buitenge wone en hoopgevende wijze tot stand kwam. I Bewaar en verzorg op Uw mooie eiland dit familiebezit en vele van deze kin deren zullen - en nu spreek ik uit een 40-jarige ervaring »bij het buitengewoon onderwijs - later, dank zij dit aangepaste onderwijs, volwaardig door het leven gaan als hierop de noodzakelijke na zorg nog moge volgen I De heer Schuijt besloot: „Onder aanbieding van mijn welge meende gelukwensen en met de wens, dat Uw Beatrixschool een sieraad moge zijn en blijven van ons geliefd buiten- i gewoon onderwijs, verklaar ik deze school voor geopend". Hierna werd het woord gevoerd door de heer W. Gilijamse, hoofd der school, die zijn grote dankbaarheid uitsprak voor de van alle kanten ondervonden medewerking en vertrouwen. Ook had spreker de volle medewerking onder vonden van de zijde der schoolhoofden bij het observeren en selecteren van de voor dit b.l.o. onderwijs in aanmerking komende kinderen. Spreker hoopte de onderwijskrachten t.z.t. te kunnen uit nodigen tot een bezoek aan de school. „Met hetzelfde enthousiasme waarmede deze school is gesticht willen wij ons werk hier beginnen en voortzetten, op dat het minder begaafde kind zoveel mogelijk in het leven kan worden mee gegeven, zodat het zich, zo zulks enigs zins mogelijk is, in de maatschappij zal weten te handhaven. Ir. Kipperman belichtte de vele moei lijkheden die zich bij de bouw hadden voorgedaan. Aanvankelijk was het ge bouw te duur opgezet en bij de aanbe steding lagen de prijzen weer te hoog. Daardoor besloten B. en W. de aanbe steding gelijktijdig met andere objecten te houden: kleuterschool en uitbreiding Oosterender scholen. Men kwam toen op een bedrag van rond 1 miljoen, voor Texel een ongekend bedrag. Tenslotte werd van hogerhand de vereiste goed keuring verleend. De heer S. Bakker sprak namens de afd. Texel van de Ned. Onderwijzers vereniging. Wij hadden steeds te maken met het probleem van de moeilijke leer ling. Dank zij het initiatief van onze ver. had destijds een bespreking plaats met burgemeester Rehorst, nu tien jaar geleden. Ook voor «de oorlog was het onderwerp al eens onder de loupe ge nomen. Van de later gevolgde „gevoe lige periode" is tijdig gebruik gemaakt. De heer Koolhaas sprak namens de ver. voor Volksonderwijs. Spreker merk te op, dat de stichting op het nippertje gelukt is. Het is mede een dankzegging waard, dat de school met een volledige staf kan beginnen (de andere leerkrach ten zijn mevr. Kuip en de heer Plaats man). Evenals de heer Bakker bood spreker de school een geschenk onder couvert aan voor opbouw van de school bibliotheek. Ds. Van Reijendam zei, dat een ieder de noodzaak gevoelde van dit voor de minder begaafde passende onderwijs. Spreker wenste, dat de samenwerking zou blijven bestaan en ieder kind zich op deze school thuis zou voelen en dat de leerkrachten zelf zich eveneens op deze z.g. „compromis-school" thuis zouden voelen. Namens de confessionele vertegenwoordigingen bood spreker zijn gelukwensen aan. Hierna werd het woord gevoerd door de heer H. A. Schuijt, die 42 jaar lang als hoofd van een b.l.o.-school te Delft werkzaam is geweest en toevallig op Texel logeerde. Met enthousiasme ge waagde spreker van de zegen, die het b.l.o. kan afwerpen. „De ethiek van on ze samenleving dringt steeds meer tot uitgebreider hulp aan de zwakkere. Vroeger liet men de minder begaafden desnoods verkommeren, maar toen het onderwijs wettelijk verplicht werd ge steld kreeg het b.l.o. zijn kans. Het b.l.o. kweekt levensblije kinderen inplaats van kinderen met een minderwaardig heidscomplex met alle nadelige gevol gen vandien. Op deze school ontvangt elk kind werk dat hem ligt". Na de toespraken was er gelegenheid tot bezichtiging van het gebouw, dat bijzonder goed geoutilleerd is en de leerlingen ongetwijfeld een plezierige schooltijd zal bezorgen. De jongens zul len onzes inziens met enthousiasme hun handvaardigheidslokaal in gebruik gaan nemen, want daar vindt men gereed schap te kust en te keur; de meisjes vin den er een hypermodern ingerichte keu ken, waar zij onderricht zullen worden in naaien en strijken, wassen en wasbe- handeling, koken en bakken, kortom vertrouwd gemaakt zullen worden met al die facetten, die tot haar toekomstige taak zullen gaan behoren. Gaarne wensen wij de .Beatrix-school" een zegenrijke toekomst tot heil van die leerlingen, die extra zorg behoeven al vorens zij met de meer en meer gecom pliceerde maatschappij geconfronteerd zullen worden. SLACHTOFFER VERKEERSONGELUK OVERLEDEN De 21-jarige F. Bulder, Eierland, is dinsdagmiddag in „Parkzicht" overleden als gevolg van de zeer zware verwon dingen door het verkeersongeluk op de Waalderweg. Het slachtoffer reed op zijn motor toen een paard van de land bouwer C. R. K. plotseling de weg op rende. De politie toonde ons de vorm van een paardehoef in de helm van de motorrijder. De heer Bulder werd, na door dokter Elias te zijn verbonden, met de „Voorwaarts" over een wilde zee naar Den Helder vervoerd. Reeds toen werd zijn toestand zeer ernstig geacht. Bulder is niet meer tot bewustzijn ge komen. Gistermiddag is het stoffelijk over schot met militaire eer op de begraaf plaats te De Cocksdorp ter aarde be steld. WEG KAN GEBRUIKT WORDEN Wij berichtten, dat onlangs de bakker, de kruidenier, de slager, de postbode, de schooljeugd en alle andere weggebruikers door het zilte nat moesten waden om van de vuurtoren naar Eierland te kun nen komen. Wij spraken er onze afkeuring over uit, dat de hoger gelegen weg alleen mocht worden geopend indien de kust werd bedreigd. Van andere zijde «deelt men ons mede, dat dit bericht niet juist is: als de oude route onder water staat mag men van de nieuwe, hoger gelegen weg gebruik maken. OVERDRACHT EN OPENING NUTSKLEU TERSCHOOL De officiële overdracht van de nieuwe kleuterschool door \het gemeentebestuur aan het bestuur van de Stichting Nuts- kleuterschool vindt plaats op dinsdag 1 oktober a.s. Voor ouders, donateurs en belangstellenden bestaat er op dinsdag avond van 7-9 uur en woensdagmorgen van 10 - 11.30 uur gelegenheid de school te bezichtigen. met Babyderm-preparaten Huidje van alle smetten vrl), hoofd|e rein met gezonde haargroei la—i— ACTIVITEITEN IN DE LANDBOUWSCHOOL Dinsdag 1 oktober vindt de jaarlijkse herfstvergadering plaats van de Vereni ging van Oudleerlingen, waarin het win- terprogramma wordt besproken. Woensdag 2 oktober om half acht be gint de algemene tuinbouwcursus. Nieu we deelnemers worden nog aangenomen. De minimumleeftijd is 15 jaar. TEXELAARS BEZOCHTEN DENEMARKEN Van 13 tot 21 september heeft een gezelschap van veertig personen, waar onder 12 dames een bezoek gebracht aan Denemarken, waar o.a drie boer derijen werden bezocht. Wij hopen bin nenkort van de hand van de heer C. P. Laan een verslag over deze zeer ge slaagde tocht te publiceren. S.V. Texel Programma a.s. zondag: WGW-Texel; Limmen-Hollandia T.; BKC-JVC; RKAFC-Succes; DTS-VZV; Helder-VIOS. Afd. N.H Watervogels 2-Texel 2. Adsp.: Texel a-WGW a; Texel b-Tex. Boys a (zaterdagmiddag). Jun.: Texel-WGW vervalt. Door vertrek en militaire dienst werd het noodzakelijk geacht onze deelname aan de comp. te herzien. Na ernstig be raad werd besloten om onze junioren terug te trekken. De overblijvenden kunnen in Texel 2 opgesteld worden en als reserves worden aangewezen. Uiter aard zal er naar gestreefd worden ieder lid zoveel mogelijk in de elftallen te plaatsen. Hij, die wordt aangewezen als reserve en niet opkomt, wordt niet meer geplaatst, tenzij hiervoor gegronde rede nen kunnen worden aangevoerd. Voor morgen rekenen we bij voorbaat op betere resultaten dan vorige week. Aanpakken dus Texel! KOLENDAMP TIJDIG ONTDEKT Doordat uit een kachel kolendamp ontsnapte werd mevr. M., Den Burg, zaterdagavond onwel. Gelukkig werd het gevaar tijdig ontdekt, zodat kennis sen, die toevallig op visite waren, de nodige maatregelen konden treffen en een dokter konden waarschuwen. Hier door bleef de vergiftiging tot een lichte graad beperkt. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 29 september op om 6,37 uur en gaat onder om 6.23 uur. Maan: 30 sept. E.K.; 8 nov. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 28 sept. 11,36 en 23,58; 29 sept. 12.02 en 30 sept. 0.29 en 12.29; 1 okt. 0.58 en 13.02; 2 okt. 1.45 en 13.58; 3 okt. 3.03 en 15.21; 4 okt. 4.25 en 16.41; 5 okt. 5.42 en 17.51. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 20 t.m. 26 september 1957 Geboren: Mattheus Jacobus, zv Hen- drikus A. Witte en Guurtje Bakker. Ondertrouwd: Dirk Keijser en Nelly Lap. Getrouwd: Nan L, Vermeulen en Margaretha Westerik; Joannes F. Riteco en Theodora T. Barhorst. INGEKOMEN PERSONEN Klazina Lieuwen, van Terschelling, Verl. Boomstr. 5 naar Den Hoorn 79; Gertrud A. Drach ev Maas van Duits land naar B 144; Hermanna F. M. Schijfsma, ev van Wijland, van Gouda, Louise de Colignystr. 53 naar K 101, Johannes T. Witte, van Soest, Amers- foortsestraat 20 naar Schilderend 121; William Conijn, van Rijswijk, Frederik- laan 33 naar Boogerd 14, Den Burg, met gezin; Atze C. Plaatsman, van Hillegom, Leidsestraat 68 naar Willem van Beie- renstraat 19, Den Burg, met gezin; Mar garetha Westerik, ev Vermeulen, van Rijswijk, Fzederiklaan 45 naar B 72; Martin J. van der Wal, van Den Helder, Sportlaan 59 naar Boogerd 10, Den Burg met gezin. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. TEXELSE RAM RESERVE-KAMPIOEN Op de Landbouwdag te Alkmaar be haalde een ram van de heer G. Eelman, Oosterend, het reserve-kampioenschap. VERTROKKEN PERSONEN Margaretha Dros, van E 34 naar Am sterdam, Gabriël Metsustraat 8; Fran- ciska A. M. van der Meer, van Koger- straat 38 naar Posterholt, Vlodropperweg Dirkje Visser ev Kreuzen van W. van Beierenstraat 17 naar Groningen, Abel Tasmanplein 15b; Anna E. Bakker van B 185 naar Egmond aan Zee, Wil- helminastraat 132. NEDERLAND-OOSTENRIJK Zowel in „De Lindeboom-Texel" als in „De Oranjeboom" en „Het Wapen van Amsterdam" kon men via de televisie getuige zijn van de voetbalwedstrijd Nederland-Oostenrijk. De uitzendingen in de laatstgenoemde twee lokaliteiten werden verzorgd door de fa. Jan Agter. Er bestond voor deze uitzending flinke belangstelling. Ook de fa. M. en A. J. Vonk had weer veel aanloop, terwijl de jeugd zich verdrong voor de etalage van de firma M. Bakker. FANCY-FAIR IN EIERLAND Het is altijd de moeite waard om de Fancy-Fair in Eierland te bezoeken. Vrijdag gaat-ie beginnen en zaterdag wordt het feest met onverflauwde am bitie voortgezet. U zult zich nl. weer door allerlei attracties kunnen amuseren en kans maken op de schitterende prij zen. Doel: de kas van de Hervormde ge meente aldaar te versterken en ieder jaar mag de kerkeraad zo'n extra steuntje best hebben, zoals U weet. Talloze Rheumatieklijders vonden baat bij 'n bloedzuiverende kniu met ILruscben Salts. En 't betekent als het ware een her wonnen leven, als ge, bevrijd van Uw Rheumatische Pijnen, weer monter en vief uit de voeten kunt, bevrijd van stijfheid en stramme pijn. Begin mor gen zonder verwijl met Kruschen Salts; U zult al gauw zelf ervaren, hoe goed ge er U bij voelt. NIEUW KANTOOR VOOR T.E.S.O. In Hotel „De Graaf" vond dinsdag de openbare aanbesteding plaats van de bouw van een kantoor met twee wonin gen voor de N.V. TESO, te bouwen in Plan-Zuid te Den Burg. Architect is de heer W. J. L. Boogaard, Wieringerwerf. Laagste inschrijver was B. Gieze, Eierland, voor 99.800,wie het werk gegund is. De overige inschrijvingen wa ren: gebr. Bruin 111.900,fa. Jac. Drijver Zonen 101.357,Bakker Koorn 118.993,—; C. H. F. Duin 102.151,fa. wed. I. Voigt 109.986,—; fa. Daalder 112.500,—. S.V.C.-nieuws A.s. zondag, aanvang half één, speelt het eerste thuis tegen Flevo. Het tweede speelt om 12 uur uit tegen Tex. Boys 3, vertrek 11 uur. De adsp. spelen heden middag om 4 uur thuis tegen Oosterend. Hedenmiddag en -avond de laatste dag van onze bazar, vandaag is de bazar geopend van 3 tot 6 en van 7.30 tot alles schoon schip gemaakt is. U komt toch allen even kijken! Er is zeker wat voor U bij en U kunt er een lekker bakje koffie krijgen. Voor Holland-België kunt U zich nog tot morgenavond opgeven bij de secre taris.

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1