Cjroen 'Zwarts Jexels in het harL, Zwitsaletten I Mevrouw de Koning opende nieuwe Nutskleutersehool te Den Burg DAM PC Z71fl/rtP<i Tere huid? verkouden ZATERDAG 5 OKTOBER 1957 TEXELSE 72e JAARGANG No. 7186 COURANT Uitgc e N.V. »-h. Langeveld <S do Rooi] Boekhandel -- Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - TeL 11 Verschijnt woensdag» en raterdag» Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank- Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm Dit is de nieuwe Nutskleutersehool, die luistert naar de naam „De Woelige Hoek" en verrezen is in Plan-Zuid, achter de Haifelerweg te Den Burg. Links de entree, daarnaast ziet U de leidsterskamer en vervolgens de keuken voor j de leidsters, een der toiletinrichtingen en de lokalen. Een keurig gebouw„ dat ontworpen werd door architect Van der Struys en gebouwd werd door de ia. B. Gieze, Schoo, Roeper en Agter. Het kostte buiten de inventaris om 140.000. „Mevrouw De Koning, deze dag is üw dag", aldus sprak dinsdagmiddag de ^heer M. Wieringa, voorzitter van „Het Nut" ter gelegenheid van de opening van de nutskleutersehool „De Woelige Hoek", gelegen in Plan-Zuid. Inderdaad, zonder R de enorme stuwkracht van mevrouw De y Koning, die als hoofdleidster in dit I kleuteronderwijs haar eerste liefde her won, zonder haar taai volharden zouden de leerlingen van de nutskleutersehool ongetwijfeld nog geruime tijd m het oude gebouw aan de Nieuwstraat hebben gezeten en zou de rest nog steeds in de Dr. Thijsseschool hebben gelogeerd, want gezien de uitlatingen van hen, die bij de betrokken instanties als kind in huis zijn, is de bouw van deze school op het nippertje gelukt, althans op deze, voortreffelijke wijze. Mevrouw De Ko ning heeft „de bui" blijkbaar reeds van verre zien hangen en mej. Muller, rijks- inspectrice, verklaarde dan ook, dat we nog net voor die bui binnen zijn! nieuw over het tekenbord moest buigen, maar na enkele correcties kon de alge hele goedkeuring volgen. Daarbij wist de architect de geprojecteerde planten- serre gelukkig te sparen. Burgemeester De Koning sprak eveneens met lof over de prestaties van de uitvoerders: de heren B. Gieze, Eierland, D. Roeper, J. Schoo en J. Agter. „Ook zij hebben met ijver en zorg'aan dit object gewerkt". Het gemeentebestuur is ten zeerste verheugd over de totstandkoming van dit gebouw, want hierdoor is weer een stukje van het totaal van het Texelse onderwijs verbeterd. Voorshands zal naar de bouw van z.g. noodscholen moe ten worden gestreefd en dat dringt eveneens, want hoevele kleuters en oudere kinderen moeten thans nog in een totaal onvoldoend gebouw gehuis vest worden. In ieder geval hebben wij in ruim één jaar drie belangrijke ope ningen mogen meemaken: onderwijs in drie vormen en op een voor Texel nieu- Nu wij dit schrijven heeft de jeugd al weer enkele dagen in de nieuwe school vertoefd, zij zullen er met plezier „wer ken". Iemand merkte na afloop van de openingsplechtigheid op, „Als we ze voortaan thuis maar zoet kunnen houden" - ja, het is een machtig gebouw geworden, een hemelsbreed verschil met de voormalige huisvesting dus. Ook mevr. J. M. Kievit- Kuijper, die van 1897 tot 1902 hoofdleidster van de kleuter school te Den Burg is geweest, keek uiteraard haar ogen uit. Als oudste nog in leven zijn de kleuteronderwijzeres was zij uitgenodigd de naam van de nieuwe school te onthullen, aan welke uitnodiging zij gaarne, ondanks haar hoge leeftijd (87 jaar) had willen voldoen. Om kwart voor twee gleed het doek weg en even later werd mevrouw De Ko ning uitgenodigd om de offi ciële opening te verrichten. Het was een groots moment, dat bijgewoond werd door het dagelijks bestuur onzer ge meente: burgemeester De Koning en de wethouders S. de Waard en Th. R. Hin, de gemeente-secretaris P. Beem- sterboer, ir. Kipperman, direc teur van de dienst gemeente werken, de heer Th. van der Heerik, hoofd van de afdeling onderwijs en financiën ter ge meente-secretarie, de heer Van der Struys, architect, de aannemers, de rijksinspectrice Mevrouw De Koning-van Ramshorst opent de nieuwe Nutskleutersehool. Rechts mej. Nijkamp, inspectrice bij het nutskleuteronderwijs, in het midden Leen van Elk en Erica Standaard, die op een groen-zwart kussen de sleutels aanboden. bij het kleuteronderwijs, mej. Muller, en de inspectrice bij het nutskleuteronder wijs, mej. Nijkamp. Ook waren uiter aard aanwezig het bestuur van „Het Nut", het schoolbestuur en de hoofd- leidsters van de andere Texelse kleuter- I scholen. Burgemeester C. de Koning richtte 'i een bijzonder woord van welkom tot mevrouw J. M. Kievit-Kuyper en de f dames Muller, rijksinspectrice bij het kleuteronderwijs en Nijkamp, inspec- I trice voor de Nutskleuterscholen. Spreker merkte op, dat de bouw van een nieuwe nutskleutersehool al jaren- B lang een zaak van urgentie was ge- I weest, maar dat men er eerst in 1955 in slaagde goedkeuring op deze post te I krijgen. Maar sindsdien kon dan ook I vlot worden gevorderd en in januari jl. I de eerste steen (door mevr. De Koning- I van Ramshorst) worden gelegd. Deze school is bijzonder geslaagd. Aanvanke- I lijk te groots van opzet, zodat de archi- J tect, de heer Van der Struys, zich op- we grondslag: nl. de r.h.b.s., de b.l.o.- school en thans de tweede kleuterschool, die aan de eisen des tijds voldoet (Reeds eerder kreeg Den Hoorn een kleuter school, die als het summum mag wor den beschouwd). Hierna gaf spreker het woord aan de heer W. Mulder, voorzitter bestuur Nutskleutersehool. Spreker bracht dank aan al degenen, die daadwerkelijk aan de bouw van deze school hebben mede gewerkt. U moogt trots op het bereikte zijn, want hier is toch wel een ideaal verwezenlijkt: wij mogen de vooruitgang vergelijken met het verschil tussen een krotwoning in een oude binnenstad en de woning van een moderne stadswijk, althans.... dat gold voor een gedeelte, want een klas heeft de laatste jaren im mers gebruik mogen maken van een lokaal der dr. Jac. P. Thijsseschool. En aan die periode van inwoning kunt U met plezier terugdenken, omdat U daar in feite de rol van logee heeft mogen vervullen, terwijl aan het woord inwo ning onder normale omstandigheden toch wel minder prettige gedachten veran kerd liggen De heer Mulder richtte een speciaal woord van dank tot de architect en de aannemers. Ook richtte speker zich tot de hoofden van de andere Texelse kleu- KLEUTERONDERWIJS IN DE GOEIE, OUWE TIJD Mevrouw J. M. Kievit-Kuijper, Groeneplaats, Den Burg, heeft als oudste nog in leven zijnde hoofdleidster van een Texelse kleuterschool de naam van de nieuwe Nutskleutersehool ont huld. Deze krasse eilandgenote, die 87 jaar oud is, vertelde ons, dat zij van 1897 tot 1902 hoofd van de algemene kleuterschool in de Nieuwstraat is geweest. In 1902 nam zij wegens huwelijk af scheid van dit werk. De school stond in de Nieuwstraat, het was het gebouw, waarin later de landbouwschool werd gevestigd. Mevr. Kievit bood de nu ge opende school twee zeer oude schoolfoto's aan, die ongeveer zestig jaar geleden gemaakt zijn Ook- mej. Jannetje de Wijn werd toen, als leidster, vereeuwigd. Het leek ons al een bejaarde da me toe, waaraan de kleding, voor die tijd modern, uiteraard wel enige schuld heeft. Ook de jeugd werd goed in de wol geplant, want al was het op de dag van de vereeuwiging schitterend zo merweer, gelooft u maar niet, dat er buiten het hoofd een stuk je van het lichaam- door de zon getroffefo kon worden: dat was gevaarlijk, mens! Tegenwoordig heeft een moderne kleuterschool een piasvijver en tien tegen één dat we de jeugd daar volgende zomer in badpak omheen en doorheen zullen zien rennen. In de goede oude tijd begreep men het belang van zon, lucht en licht niet. Het volk keerde in zo verre tot de natuur, dat.... de sterksten in leven bleven, tenzij je kans had in een sanatorium weer op te knappen. terscholen, waarbij hij de wens uitsprak, dat ook elders de kleuters een moderne school kunnen bezoeken, zodra de ge volgen van de noodzakelijke bestedings beperking voorbij zijn. Het deed spreker genoegen vanaf deze plaats de erkentelijkheid van het Be stuur naar voren te brengen inzake de medewerking, welke de school steeds van de zijde van de Rederijkerskamer UDI heeft mogen ondervinden. (De voor zitter van UDI, de heer A. de Wilt, en de secretaresse, mevr. J. van der Vlies- Koopman, waren namens het UDI-be- stuur tegenwoordig). De heer Mulder dankte ook de heren Poel en Stiggelbout voor hun medewer king bij het Sinterklaasfeest. Vervolgens droeg spreker de school over aan het bestuur van de Nutskleutersehool. Hierna werd het woord gevoerd door mevrouw De Koning-van Ramshorst, die zei, dat hoofd en leidsters zich gaar ne blijven belasten met de -zorg van het kleuteronderwijs, dat nu zulk een mooie school in bezit heeft mogen nemen. Wij zijn het nutsbestuur en het gemeente bestuur zeer erkentelijk. Toen mijn man en ik zeven jaar geleden hier aankwa men dacht ik met, dat ik zo spoedig mijn oude liefde weer te pakken zou krijgen, maar op zekere dag maakte ik deel uit van het bestuur. Wij zijn trots op deze school, een onnoemelijk verschil met die in de Waalderstraat of Nieuwstraat, want die gebouwen waren het predikaat school toch al lang niet meer waard. Vervolgens luisterde men naar de rijksinspectrice bij het kleuteronderwijs, mej. Muller, die het betreffende minis terie vertegenwoordigde. Spreekster wenste Texel geluk met dit fraaie ge bouw en stelde met grote voldoening vast, dat architect Van der Struys erin geslaagd is om een gebouw te maken, waarin de jeugd zich van meet af aan thuis zal gevoelen. Zij herinnerde aan de moeizamevoorbereiding, waarbij 'n ongelooflijk grote hoeveelheid paperas sen ingevuld moet worden. Thans is het zo ver en allereerst dan een felicitatie tot de kleuters. Wie had men beter als bemiddelaarster kunnen laten optreden dan mevr. De Koning, die zich met hart en zie! aan haar func tie als hoofdleidster geeft endie ook goed de weg naar de betreffende instanties wist te vinden! Daar zijn wij dubbel dankbaar om, wantwe zijn net voor de bui binnen. Ik ben blij, dat de school op een eiland staat en niet iedereen kan komen kijken, hoe mooi de school wel geworden is. Ter gelegen heid van de opening van de Velzer tun nels werden diverse lintjes toegekend, wel, ik zou het niet misplaatst hebben geacht als ik vandaag met éen tas vol lintjes naar Uw eiland had kunnen over steken. Die onderscheiding was velen uwer waard! Vervolgens stond spreekster stil bij de aard van het moderne kleuteronder wijs: wij sturen de kleuters niet naar een kleuterschool opdat zij er wat zullen leren, maar om er zich voor te bereiden op de komende leertijd. Wel, het mate riaal daartoe is hier rijkelijk voorhan- (Zie vervolg pagina 4) ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER ELLAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 9 oktober consultatiebureau De moeders worden verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15; uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. 34 WERKLOZEN OP TEXEL Eergisteren stonden bij het arbeids bureau 34 werklozen ingeschreven en wel 7 landarbeiders, 4 metselaars, 2 opperlieden, 3 chauffeurs, 3 losse ar beiders, 2 kelners, 1 visser, 1 meubel stoffeerder, 1 grondwerker, 4 personen voor licht werk en 4 jongens. Voorts stonden acht dames geboekt, onder wie 2 jongedames. Twee ZWITSALETTEN en vroeg naar bed. RUZIE OVER DE WELPUT Op 5 juli, toen de desbetreffende wo ningen nog geen waterleiding rijk wa ren, ontstond ruzie tussen twee Burger huisvrouwen, de dames KI. v.d. K.-v.d. Z, en S. B., omdat laatstgenoemde te veel water uit de gemeenschappelijke welput zou hebben gehaald. Mevr. KI. v.d. K. kwam dat eens eventjes vertel len en was niet meteen weer de deur uit, toen haar buurvrouw zulks som meerde. Op grond daarvan werd zij door de rechter veroordeeld wegens huisvredebreuk, hetgeen haar op een tientje boete kwam te staan. De rechter stelde daarbij vast, dat buurvrouw „niet direct als gemakkelijk bekend stond". TEXELAARS BIJ DE NEUS GENOMEN Twee Amsterdamse handelaars in ap paraten, die zogen, verfden, haardroog- den, wasten enz hadden in april enige goed gelovige Texelaars bij de neus genomen en hun de apparaten aange smeerd, daarbij bewerend, dat zij han delden in relatie met een bekende Texelse firma. De apparatuur viel ech ter goed tegen en daarom werd de poli tie m de arm genomen. Toen bleek, dat de Texelse firma nimmer contact had opgenomen met de Amsterdamse zaken lieden. Tenslotte is het duo voor de rechter gedaagd. De uitspraak was 100,— en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en 50,of 15 dagen. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 27 september t.m 3 oktober 1957 Geboren: Pieter Cornelis, zv Adriaan van Heerwaarden en Johannetta Koop man, Werner Johan, zv Nico Dros en Neeltje Weijdt; Helena Maria, dv Enne Tuinema en Helena van Kooten; Rudolf Johan, zv Jan Hondema en Marrigje Dekker. Ondertrouwd: Hendrik W de Jong en Petronella Breman; Johannes C. de Ridder en Louise C. Vermeulen. Getrouwd Dirk S. Boon en Maart je Daalder. Overleden: Philippus Bagge, oud 75 jaar; Marretje Witte, ev Hin, oud 81 jr. ONTWIKKELINGSCLUB OOSTEREND Zoals gemeld opent Ontwikkelingsclub Oosterend vanavond haar seizoen. Het actieve bestuur heeft een goed program ma ontworpen, welks onderwerpen steeds aan het doel, de ontwikkeling der leden, beantwoorden. Vanavond wordt het woord gegeven aan ds. Van Sluijs, die zal spreken over het onderwerp: „Een Doopsgezinde We reldconferentie in Karlsruhe". De bedoeling van de spreker, die in augustus genoemde wereldconferentie bezocht, zal in de eerste plaats zijn, om iets te vertellen over het wezen en de „soorten" van Doopsgezinden, die in zoveel landen worden aangetroffen, steeds als een kleine, dikwijls onbekende minderheid. Zo'n wereldconferentie le vert voldoende stof voor een boeiend en leerzaam betoog, waarop wij nog nader hopen terug te komen. Het bestuur re kent als vanouds op aller opkomst. Over de hele wereld vinden meer monsea baat bij REM:IFS dan bij - enig ander maagtablet. Rennies blussen brandend maagzuur onmiddellijk. Gewoon laten smelten op de tong en Uw pijnen verdwijnen in korter tijd dan U nodig had om deze advertentie te lezen. BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. geldig tot 23 november 1957 Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 12.50 15.20 18.10 Van Den Helder: 6.30 9.20 11.40 14.00 16.45 19.35 Zon- en alg erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7.40 11.30 16.00 18.20 Van Den Helder: 10.30 12.45 17.10 19.35 VRIJWILLIGE INENTING TEGEN KINDERVERLAMMING Speciaal onder de jonge kinderen heeft de kinderverlamming in de loop der jaren veel slachtoffers gemaakt. Met alle middelen wordt dan ook steeds ge tracht, deze zo gevreesde ziekte te be strijden. Een belangrijk middel in deze strijd is thans de vaccinatie, die in vele lan den op grote schaal en met veel succes wordt toegepast. Ook in onze gemeente zal thans tot in enting worden overgegaan. Deze inen ting, die voorlopig beperkt zal blijven tot de kinderen, geboren in 1955, bestaat uit een serie van drie injecties met tus senpozen van een maand en een half jaar. Volgend jaar zal men naar alle waarschijnlijkheid ook voor oudere kin deren over entstof beschikken. Ter bestrijding van de plaatselijke on kosten zal een bijdrage van 1,per injectie worden gevraagd. De ouders van de in 1955 geboren kin deren zullen binnenkort een oproep ont vangen. Ongetwijfeld zult U willen hel pen, om een vlotte gang van zaken bij de inenting te bevorderen. Dit bereikt U door: 1. Zich naar vermogen te houden aan het opgegeven tijdstip, waarop U in het inentingslokaal (het Witte Kruis- gebouw te Den Burg) wordt verwacht; 2. De oproeping en zo mogelijk de blau we of rose inentingskaart mee te brengen; 3. De bijdrage met gepast geld te be talen. Mochten ouders in de onzekerheid ver keren, of hun kind de inenting kan ver dragen (b.v. in verband met een pas doorgestane ziekte), dan wordt hun aan geraden vooraf hun huisarts te raad plegen. Babyderm-zeep MOND- EN KLAUWZEER De burgemeester van Texel brengt in herinnering, dat, volgens artikel 17 der veewet, indien vee verschijnselen van een besmettelijke ziekte vertoont, de eigenaar, houder of hoeder hiervan ter stond kennis moet geven aan de burge meester der gemeente, waar het vee zich bevindt. Bij Koninklijk besluit van 23 februari 1922 (staatsblad nr. 80) is bepaald, dat de burgemeester, ter voorkoming van verspreiding van smetstof, indien hij verneemt, dat in zijn gemeente vee ver schijnselen van een besmettelijke vee ziekte vertoont, bij mond- en klauwzeer de volgende voorlopige maatregelen neemt: le. het de eigenaar, houder of hoeder gelasten, het verdachte vee af te zonde ren, totdat daaromtrent door de burge meester een nadere beslissing is geno men; 2e. het door het plaatsen van kenteke nen van besmetting verdacht verklaren van het gebouw of terrein, waar het verdachte vee zich bevindt of bevonden heeft. Het is verboden ziek of verdacht vee te vervoeren, behoudens ontheffing door de burgemeester. Texel, 30 september 1957. De burgemeester voornoemd, C. DE KONING. VERTROKKEN PERSONEN Cornelis J. Keijser, van B 203 naar Hilversum, Bergweg 33; Harry C. Keij ser, van Stenenplaats 4 naar Hilversum, Bergweg 33; Gisela G. S. Offermans ev Bakker van B 185 naar Suriname, Para maribo; Henk P. ter Steege, van Molen straat 64 naar Lisse, Monbretiastraat 27; Nico Boon, van De Cocksdorp 89 naar Den Helder, Sportlaan 21, Margaretha van der Vliet, van Binnenburg 5 naar Heemstede, van Merlenlaan 33; Marti- nus de Wolf, van De Waal 12 naar Den Helder, Ankerpark 27; Jacobus Kersting van O 98 naar Amsterdam, Blussiusstr. 19 met gezin; Trijntje Wiersma wv Van Dijk, van Bosweg 21 naar Nederhorst den Berg, Overmeer, Kastanjelaan 7. INGEKOMEN PERSONEN Annigje de Hoop, van Hem Oldeferd, Hemelum 116 naar De Waal 12; Andreas J. C en Anthonius P. Boersen van Me- demblik, Ridderstr. 10 naar O 163; Jan W Wetzels, van Maastricht, O.L. Vrou wekade 8 naar De Koog 3 met echtgen.; Willem C. Rijksen, van Uithoorn, Dr. Kuijperlaan 29 naar Schilderend 121, Den Burg. ZpN, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 6 oktober op om 6.49 uur en gaat onder 6.07 uur. Maan: 8 okt. V.M.; 16 okt. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 5 okt. 5.42 en 17.51; 6 okt. 6.46 en 18.47, 7 okt. 7.33 en 19.33; 8 okt. 8.13 en 20.14; 9 okt. 8.50 en 20.51; 10 okt. 9.22 en 21.25; 11 okt. 9.53 en 21.58; 12 okt. 10.21 en 22.32. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water.

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1