9 roen in het harL, y Jan Spigt, Texels oudste man, is nog dagelijks actief 1 Wethouder S. de Waard burgemeester van W arfum Sinds 1935 lid van Texels gemeenteraad r r Woensdag 9 oktober 1957 TEXELSE 72e JAARGANG No. 7187 COURANT Jitgo- e N.V. ».h Lcmgeveld de Rooij fïoekhcmdel -- Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbua 11 - TeL 11 Verschijnt woensdag» en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm Een dezer dagen hebben wij een zeer krasse baas gesproken: de heer Jan L Spigt, die op 22 oktober van het jaar 1865 als Johannes Anthonius Spigt tot burger van Texel werd geproclameerd. Hij zag het levenslicht op een boerderij, die later de naam „Buitenwijk" zou krij gen, dus in het Kogerveld. Tijdens de boottocht voor Ouden van Dagen had; den we vernomen, dat de oudste manne lijke ingezetene van Texel, de heer J. Spigt, wel was verzocht om het uit stapje mee te maken, maar dat hij met geen stok van z'n erf te krijgen was. Wel, dat is niet overdreven, want alleen als het heel hard nodig is zal hij huis en haard verlaten. Toen zijn zuster, mevr. de wed. J. van der Wal-Spigt, De Koog, een paar jaar geleden ernstig ziek was, heeft Jan zijn enige zuster opge zocht en toen zij onlangs als oudste deelneemster aan de Boottocht in de krant stond heeft hij haar foto uitge knipt. „Dan heb ik Jantje bij me". Vier jaar geleden moest hij naar Den Helder om er een ernstig gezwel te laten weg nemen, maar zonder noodzaak blijft hij in of bij huis. Hoe lang het geleden is, dat hij naar de Overkant is geweest, buiten dat ziekengeval om, nee, dat kan hij ons op geen jaren zeggen en zijn oud ste, ongehuwde zoon, die ook al tot de Drees-garde behoort, kon ons ook al niet precies inlichten: „puur zo'n tijdje ge leden". Waarom Spigt nooit van huis gaat? Nooit eens bij zomerdag de drukte in het zo sterk veranderde De Koog gaat op nemen? Nooit meer eens naar de markt trekt, de schijn wekt alsof de rest van Texel hem niets interesseert? Wij hebben het antwoord niet gekregen en er ook niet naar gevraagd omdat dit zonneklaar f, ligt in het feit, dat Spigt zich op eigen F grondgebied gelukkig voelt endaar volop werk aan de winkel heeft: Hij houdt zelf de grote tuin bij en daarin B kan hij niet eens de hele dag werken: I „Het zijn maar hortjes, want ik moet I ook het huishouden doen, aardappelen I schillen en pap koken, 's Middags moet I ik bovendien de thee klaar hebben". Ja, Spigt is nog produktief. Wij trof- I fen hem dan ook niet in een hoekje bij I de haard, maar in de tuin, waar hij I juist een maaltje wortelen had geoogst. I Even later lag hij op zijn knieen bij een I boom, waaromheen een vaars duizend I touwslagen had gelegd: „Sufferd, hoe I ken je zo". Even later stond het adspi- I rant koetje weer vredig temidden van I een sappig weidje, fragment van het I ruim vier bunder grote veld, dat Spigt destijds van wijlen Th. Smit aankocht I voor het charmante sommetje van I 600,waarin ook de overzetkosten e.d. begrepen waren. Ook stond er een (bouwvallig) huis op, en de twee schapen die er graasden kreeg hij cadeau. Dat was dus een tijd, waarin nog de mogelijkheid tot pionieren bestond. Wel, dat laatste heeft Spigt volop gedaan. Hij heeft heel wat karweitjes aangeno men. Een groot werk was het ophogen met twee meter grond van de berm bij de Schans. Spigt was uitvoerder. Het was een object van 4000,wat in die dagen dus een heel bedrag vormde. „Wij verdienden twee gulden per dag en hielden er 600,van over". Als U weet, dat een landarbeider in die tijd met ƒ1,(maximum) tevreden moest zijn, volgt hieruit, dat Spigt het „best" had. Hij heeft als jongeman ook nog een poosje te Den Helder gewerkt. Ook f dat was echte pioniersarbeid. Je moest voor je eigen kok zorgen en je sliep in een keetje. Ze verdienden met de aan- leg van forten 1,25 per dag. Je kreeg een kwartje meer per dag dan de land- arbeider. Later heeft Spigt zich ver- j dienstelijk gemaakt bij de aanplant van J helm, maar daarvan waren de uitkom- sten minder florissant. Ook heeft hij in de Prins Hendrik Polder gewerkt en aan het kanaal bij Oost, dat op diepte gebracht moest worden. Een karwei voor een ploeg van 6-7 man. Voorts heeft Spigt in Eier- land aan de verbetering van wegen zijn beste krachten gewijd en voor 1400, namen ze het uitdiepen van de bekende Schildsloot aan. In 1916 is vader in Amsterdam geweest wegens een sterfgeval, aldus zijn oudste zoon. Als opa Spigt daar nou nog eens kwam zou hij datzelfde Amsterdam niet meer herkennen. Trouwenser is sinds 1916 ook op Texel wel het een en ander gewijzigd en eigenlijk is het maar verstandig ook, dat opa Spigt niet meer de neiging gevoelt om eens naar De Koog te kuieren, want er zijn nu een maal bromfietsers, die met zulke kalme wandelaars geen rekening wensen te houden, helaas.... „Dit was ons eerste huis", zegt Spigt. „We staan voor een door storm en regen nogal stevig aangepakt gebouw, dat thans als bergplaats en veestalling dienst doet. Later heb ik dét huis kunnen laten zetten. „Dat huis" is een behoorlijk ge bouw, groot ook, maar dat kwam goed uit, want het huwelijk, dat Jan Spigt op 3 september 1891 met Anna Halsema sloot werd met tien kinderen gezegend. Op 26 augustus 1948 verloor Spigt zijn vrouw met wie hij 57 jaar lief en leed had gedeeld. Het nieuwe huis werd in 1912 door Aris Kooiman gebouwd voor nog geen duizend gulden. „Maar we hadden zelf helpen opperen. Kom nou ers met dui zend gulden om er een huis van te la ten zetten!" Metselaar Buisman van Den Helder zette het grote huis in één maand overeind, toen kon de kap er al op", zo vertelde Spigt ons als wilde hij zeggen: „Jullie pochen tegenwoordig nou wel over de systeembouw, maar vóór het houtrijke tijdperk konden ze ook flink opschieten." „Zo, dus ik kom in de krant? Nou, dan zal ik het wel lezen!" Spigt heeft, zo ver telde hij nog, daarbij geen bril nodig. Hij loopt nog kaarsrecht en voelt zich trouwens nog helemaal honderd procent, alleen vindt hij het voor hemzelf en z'n medemensen een beetje vervelend, dat zijn gehoor zo slecht is geworden, maar als het bij die enige handicap blijft, zal hij beslist niet mopperen! STROPER OP DE BON Vorige week heeft een jachtopziener in de duinen ten zuiden van Den Hoorn een stroper op heterdaad betrapt. Dank zij zijn goed trekkende prismakijker had de jachtopziener de stroper duidelijk in het vizier en toen was er geen ontglip pen meer aan. De stroper, woonachtig te Den Hoorn, had een konijn in een klem verschalkt. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 7 oktober 1957: 60 lammeren 4565; 40 schapen 6580; 25 ramlammeren 100150; 60 biggen 4050; 8 koeien 6001100; 3 pinken 425525; 27 graskalveren 275360; 20 rammen 100150. REIZENDE BIBLIOTHEEK OOSTEREND Vrijdagavond, vanaf 8 uur, kunt U in de o.l. school te Oosterend, weer en A- griep dienende, boeken komen lenen van de z.g. reizende bibliotheek. VRIJDAGAVOND OPENT DE KOGER BAZAR Nog twee dagen en dan start de ba zar voor de „Luberti-school", die zo graag een geluidsfilm-apparaat wil aan schaffen ten profijte van de Koger jeugd. Zie de advertentie. DE KOMENDE WADDENCONFERENTIE Op de Waddenconferentie, welke 24 en 25 oktober op Vlieland zal worden gehouden, zal ir. R. van der Waal, hoofd van het bureau recreatie en natuurbe scherming der rijksdienst voor het na tionale plan, spreken over „De taak van de Waddeneilanden als vakantiegebied". BRANDWEER RUKTE UIT Toen de Patates-frites auto van ,,'t IJsbeertje" zaterdagmiddag van stal ge haald zou worden, aan het Vogelenzang te Den Burg, vloog de motor plotseling in brand. De vlammen sloegen er zo angstaanjagend hoog uit, dat men met een de brandweer alarmeerde. Maar nog voor de nevelspuit in actie behoefde te komen had men het vuur reeds weten te blussen. De schade beperkte zich tot enige verkoolde leidingen. BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. geldig tot 23 november 1957 Werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 10.30 12.50 15.20 18.10 Van Den Helder: 6.30 9.20 11.40 14.00 16.45 19.35 Zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7.40 11.30 16.00 18.20 Van Den Helder: 10.30 12.45 17.10 19.35 BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat zij overwegen om met toepassing van artikel 20 van de Wederopbouwwet vergunning te ver lenen aan het Algemeen Ziekenfonds Texel voor de bouw van een administra tiegebouw op het perceel grond, gelegen aan de Jonkerstraat te Den Burg, ka dastraal bekend gemeente Texel, sectie K, nr. 2610. Eventuele bezwaren hiertegen dienen schriftelijk en uiterlijk op 14 oktober 1957 ter secretarie dezer gemeente te worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Donderdag 10 oktober Den Burg, Dorpshuis, bazar Ned. Herv. zusterkring. Den Burg, „De Zwaan", r.-k. vrouwen bond afd. gilde, lezing over voedingsleer en gezondheidsleer (met filmvertoning). Vrijdag 11 oktober Den Burg, Dorpshuis, bazar Ned. Herv. zusterkring. De Koog, Lubertischool, bazar t.b.v. de school. Zaterdag 12 oktober Den Burg, Dorpshuis, bazar Ned. Herv. zusterkring. De Koog, Lubertischool, bazar t.b.v. de school. WADDENEILANDEN GAAN TOERISME BESTUDEREN In het provinciehuis te Leeuwarden is vrijdagmiddag een studiecommissie ten behoeve van de recreatie op de Wad deneilanden geïnstalleerd. Daarin zullen vertegenwoordigers van de. eilanden sa men met onder meer vertegenwoordigers van de Nederlandse Kampeerraad, Staatsbosbeheer, de afdeling sociaal toerisme van de ANWB en domeinen zich beraden over de vraagstukken die zich bij de snelle groei van het toerisme op deze eilanden voordoen. De voorzitter van de provinciale Frie se WV, mr. P. A. van Krevelen ver klaarde dat speciaal de groei van so ciaal toerisme een van de aanleidin gen tot het vormen van de commissie is. Er zijn ook vele andere vraagstuk ken, die de aandacht vragen zoals de kwesties van investeringen ten behoeve van het toerisme op de eilanden, inves teringen van de gemeenten en van par ticulieren. Onderzocht zal onder meer worden of de accomodatie voldoet, of er cultureel meer moet worden gedaan. Men hoopt dat de commissie voor de Waddenconferentie in het najaar van 1958 een of meer rapporten zal kunnen uitbrengen. Mr. Van Krevelen deelde nog mee dat de Wadden VVV's in de naas te toekomst waarschijnlijk zullen sa mengaan in één federatie. De steeds groeiende toeristenstroom stelt de eilandbevolking midden standers en de gemeentebesturen voor bepaalde moeilijkheden, vooral nu het sociaal toerisme het toerisme van de „man met de kleine beurs" sterk toeneemt. En het leek daarom de Friese WV beslist gewenst na te gaan, hoe groot het bezoek aan de eilanden is, in welk opzicht de laccomodatie te kort schiet of dreigt te schieten. Het recreatieve „apparaat", zo zegt men, moet aangepast worden en in overeenstemming zijn met de stroom van vakantiegangers. De maatregelen, die daarvoor genomen moeten worden, zullen vaak de finan ciële draagkracht der bevolking te boven gaan en zo zal deze studiecommissie ook aan het financieringsvraagstuk aandacht moeten besteden. Het is geen gemakkelijke taak, die de commissie op zich heeft genomen, want ieder der eilanden heeft zijn eigen aard en in het kader der recreatie zijn eigen functie. In de studiecommissie hebben drie eilandgenoten zitting en wel burgemees ter C, de Koning, de heer F. L. Faber, die het gemeentebestuur vertegenwoor digt, en de heer J. C. Quint als voorzit ter van de werkcommissie der Wadden- VVV's. Mr. Linthorst Homan, commissaris der Koningin in de prov. Friesland, wenste deze studiecommissie een helder inzicht en een snelle rapportering toe en liet duidelijk uitkomen, dat de provincie graag zal meewerken aan het goede doel. Dat ook Texel naast de Friese eilanden meewerkt, verheugde hem zeer. Deze wat „vreemde eend in de Friese bijt" behoort er echter wel degelijk bij, zo betoogde ook mr. Van Krevelen nog eens en hij herinnerde aan de plannen om de vijf Waddeneilanden aaneen te smeden tot een federatie, die, zo zei hij, „zonder twijfel aansluiting zal willen zoeken bij de Friese WV". De vorming van deze federatie maakt ook een onderdeel uit van de bespre kingen op de komende Waddenconfe rentie. Men ging, na de installatie, met een maar degelijk aan het werk. Want men wil de studie, globaal althans, vol tooien voor de Waddenconferentie, die in oktober 1958 zal plaats vinden. Wethouder De Waard, die per 16 okto ber benoemd is tot burgemeester van Warium, Groningen. Vrijdagmiddag opende wethouder S. de Waard een gelukstelegram, waarin hem werd medegedeeld, dat bij benoemd was tot burgemeester van de gemeente Warfum, Groningen. Voor vele Texelaars zal deze benoeming een verrassing zijn, omdat weinigen verwacht zullen heb ben, dat de heer De Waard zich nog eens elders zou gaan vestigen. Hij is immers een rasechte Texelaar. Maar overigens..., is deze benoeming ook weer niet gekomen als een donderslag bij heldere lucht, want de heer De Waard was al verscheidene malen met de functie van loco-burgemeester belast en wij geloven dus, dat de kortere titel eveneens wel gemakkelijk wennen zal. In 1950 was de heer De Waard zelfs een half jaar lang loco-burgemeester van Texel. Vrijdagavond hebben wij getracht wet houder De Waard even te interviewen, maar dat was verre van eenvoudig, om dat de nieuwe burgemeester van War fum alsmaar nieuwe handen moest schudden. Wij tekenden echter tussen de bedrijven door het volgende op. De heer De Waard is op 3 december 1905 in.. Duitsland geboren. „Duitsland?" herhaalden we, omdat hier toch wel mis verstand aanwezig was. „Ja, inderdaad. Dat stond uiteindelijk in verband met de crisis in de landbouw, die vele arbeiders en boeren noopte tot het beproeven van nieuwe mogelijkheden buiten Nederland. Velen trokken in die dagen naar Ame rika, weer anderen probeerden het in Duitsland of Frankrijk. In 1899 besloten de ouders van de heer De Waard naar Duitsland te gaan. Men zou daar immers als bouwvakarbeider een beter bestaan kunnen vinden en.men zou gemak kelijker terug kunnen komen zo het emigrant-zijn niet beviel. Het beviel echter wél en vader De Waard bleef er aan de slag tot.... 1915. het tweede jaar van de Eerste Wereldoorlog. Hun zoon Simon bezocht gedurende drie ja ren een school in Duisburg. Toen Simon negen jaar oud was besloot de familie naar Texel terug te keren (zijn ouders waren op en top Texelaars gebleven). Onderwijzer? In Eierland kwam Simon de Waard op de school van meester C. A. Keijser, die hem vroeg of hij geen onderwijzer wilde worden. Wel, daar voelde Simon veel voor, temeer omdat de landarbeider een zorgvol bestaan had. Zodoende ging hij naar meester Keijser om les, maar deze studie moest worden afgebroken, doordat de jeugdige Simon op het land aan de slag moest: het kinderrijke gezin kon het loon van de jongen niet missen. „Toch heb ik feitelijk van mijn school tijd af gestudeerd en ik studeer nog steeds", aldus burgemeester De Waard. Ik ging mij toeleggen op de studie voor boekhouder en vervolgens op die voor belastingconsulent. Mijn eerste functie was die van boekhouder bij de graan- maalderij „De Hoop", De Cocksdorp, maar in 1931 werd dat bedrijf opgeheven. Daarop ben ik naar Den Burg verhuisd, waar ik als boekhouder in dienst trad van de firma Wuis en Bays, niet op sa laris, maar.... tegen kost en inwoning onder het voorbehoud, dat ik tijd be schikbaar zou hebben voor zelfstudie". In juli 1933 behaalde de heer De Waard het diploma belastingconsulent en in 1934 opende hij zijn kantoor aan de Emmalaan, na in februari van dat jaar met mej. P. Alderlieste in het hu welijk te zijn getreden. In de gemeenteraad In 1935 werd de heer De Waard ge kozen tot lid van de gemeenteraad als candidaat voor de C.H.U., in 1939 werd hij tot wethouder benoemd. In de oor log - in augustus 1941 - nam de heer De Waard ontslag, daar hij er weinig voor voelde om als handlanger van Hit- Ier te fungeren. Dat hij geen bewonde raar van het Hitler-regime was, was ook de latere overheid bekend en op 4 december 1944 behoorde hij dan ook tot de groep „staatsgevaarlijke Texelaars", die door de Duitsers gearresteerd werd. De arrestanten werden in het Weeshuis opgesloten, maar met assistentie van de heer A. Stiggelbout wist de heer De Waard de volgende dag te ontsnappen en zich tot het voorjaar aan het oog van de vijand te onttrekken. Al die tijd had hij zich als onderduiker moeten ge dragen, resp. op „De Zwerfsteen", „Zee wijk" en „De Strooppot" Na de oorlog trad hij toe tot de Partij van de Arbeid, die een doorbraak in de politieke gelederen bewerkstelligde en aan welks programma de heer De Waard, oud-C.H.U.-man, gaarne met hart en ziel wilde medewerken. De Partij van de Arbeid had hem al spoedig het volledig vertrouwen gegeven en reeds in 1947 werd de heer De Waard tot wethouder gekozen als opvolger van de heer Van Dommelen, die zich elders I vestigde. Sindsdien is de heer De Waard I de P. v.d. A. trouw gebleven en tot van daag de dag toe heeft hij de functie van wethouder vervuld. Voor een be langrijk deel heeft hij zijn stempel we ten te drukken op het gemeentelijk be stuursbeleid. Toen enkele jaren geleden het dage lijks bestuur onzer gemeente tot een taakverdeling besloot nam de heer De Waard de sector „Dorpsontwikkeling en Volkshuisvesting" ter hand. Deze sector omvat de voorbereiding en uitvoering van het investeringsprogramma De uit- breidings- en stratenplannen; de rooi lijnen; de voorbereiding tot aankoop van gronden en gebouwen; het advies over de plannen voor de woningbouwvereni ging en de maatregelen voor verbetering van de volkshuisvesting in de meest al gemene zin, o.a. de krotopruiming. Sinds enige tijd maakt de heer De Waard ook deel uit van het bestuur van de Woningbouwvereniging „Texel" en wel als gedelegeerd bestuurslid, gekozen door de gemeenteraad. Naar aanleiding van de stormramp in 1953 werd hem opgedragen - na ontvangen opdracht daartoe - de voorbereiding en uitvoering van evacuatie der bevolking ter hand te nemen. Ook op kerkelijk terrein heeft de heer De Waard goed werk verricht: in 1942 werd hij gekozen tot diaken bij de N.H. Gemeente te Den Burg, in 1945 aan vaardde hij de functie van ouderling. In 1951 volgde zijn benoeming door de Classis Alkmaar tot ouderling-lid van de Provinciale Kerkvergadering. Op 16 oktober zal de heer De Waard zijn nieuwe functie in de gemeente Warfum aanvaarden. Deze gemeente telt rond 2500 zielen. „En we hebben er ook een eiland bij: Rottumeroog". Dit laatste voegde de heer De Waard er schertsend aan toe, want zoals U weet, telt Rottumeroog slechts één gezin, waarvan de man als strandvonder is aangesteld en die tevens de vogelwereld in bescherming dient te nemen. Toch een interessant eilandje - meer een zandplaat overigens - en wij hopen er te zijner tijd nog eens door burge meester De Waard te worden rondgeleid. Gaarne besluiten wij met de wens, dat Warfum onder leiding van haar nieuwe burgervader een goede toekomst tege moet mag gaan. BAZAR HERVORMDE GEMEENTE DEN BURG In het Dorpshuis, Nieuwstraat, Den Burg, wordt morgen een bazar geopend met het doel gelden bijeen te krijgen voor de (nog niet betaalde) geluidsin stallatie, die tot beter contact tussen predikant en gehoor leidt. De bazar duurt tot en met zaterdag en kan worden* gehouden dank zij de activiteit van de zijde der altijd bedrijvige Zusterkring en de leden van „In dienst der kerk". Er is nog vraag naar artikelen voor de verkooptafel alsmede voor de grabbelton. Maar er zijn meer attracties en daarom hoopt men op een druk bezoek. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden woensdag consultatiebureau De moeders worden verwacht: De Cocksdorp 1,45 uur; Oosterend 2,15; uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur. De moeders van Den Burg worden verwacht van 4 tot 5 uur. CONSULTATIEBUREAU VOOR RHEUMABESTRIJDING EEN WEEK UITGESTELD Het consultatiebureau voor de rheu- mabestrijding zal niet zoals gewoonlijk de tweede vrijdag van de maand ge houden worden, doch de derde vrijdag, 18 oktober.

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1