Cf roen '/warL-Jexel s het harL, Overdracht van wegen op ons eiland Hoge boom ving te veel wind en brak ZATERDAG 9 NOVEMBER 1957 72e JAARGANG No. 7196 TEXELSEWCOURANT Door de storm, die maandaqochtend zijn grootste kracht ontwikkelde, werd een hoorn in de Nieuwstraat tegenwoordig heet deze straat officieel Burgwal een kopje kleiner gemaakt. Het losgerukte deel van de zware boom kwam met een enorme klap terecht op het woonhuis van de familie T. Molenaar en en passant werd ook aan het dak van de schuur van de firma J. H. Geus grote ravage aangericht. Hierboven ziet U de dienst gemeentewerken druk bezig met het opruimen van het obstakel. Uitga* e N.V. v-h- Lcmgeveld de Rooij Boekhandel -- Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbue 11 - TeL 11 Reeds vanaf 1946 heeft het wegen- vraagstuk in het teken van de belangstel ling gestaan. In februari van dat jaar werd n.l. het stichten van een wegschap aan de orde gesteld. De voorlopige prin cipiële medewerking aan de oprichting van een dergelijk beheerslichaam van de Texelse wegen werd destijds toegezegd door de polder „Hoornder Nieuwland" en „De Kuil", de polder „Het Burger Nieuwland", het Waterschap „De Dertig Gemeenschappelijke Polders", de polder „Eijerland", de polder ,Waal en Burg" en het waterschap „Prins Hendrik Pol der", aldus schrijven B. en W. aan de Raad. Genoemde zes waterschappen en de gemeente zijn de op Texel bestaande openbare lichamen die wegen in onder houd hebben. Bij raadsbesluit van 26 november 1945 besloot Uw Raad stappen te doen om te komen tot stichting van een wegschap, dat het gehele eiland zou omvatten en belast zou zijn met het onderhoud van alle wegen op het eiland, uitgezonderd de binnen de bebouwde kommen gelegen wegen ên straten. Van de zijde van de Provinciale Wa terstaat is in 1946 het idee van de stich ting van een wegschap verder uitge werkt en zijn de door de onderhouds plichtigen jaarlijks te betalen bijdragen aan het nieuwe lichaam voor de bevrij ding van hun onderhoudsplicht voorlopig berekend. Financiële bezwaren Helaas konden de plannen destijds niet worden gerealiseerd. De beoogde concen tratie van het wegenbeheer kon door de afwijzende houding van de waterschap pen, gegrond op financiële bezwaren niet door de oprichting van een wegschap worden bereikt. Mede op verzoek van Gedeputeerde Staten is in de loop van de verdere jaren getracht met de waterschapsbesturen tot overeenstemming te komen omtrent het overnemen van het beheer van wegen door de gemeente. Dit laatste heeft tot voordeel, dat niet nog een nieuw lichaam in het leven zal behoeven te worden ge roepen voor hetzelfde gebied als waar over de gemeente zich uitstrekt en dat alle inwoners van Texel en niet alleen de eigenaren en andere zakelijk gerech tigden van de ongebouwde en de ge bouwde eigendommen in de weglas- ten zullen kunnen worden betrokken. Op 9 maart 1948 werd door Uw raad een besluit genomen tot het overnemen in onderhoud en beheer van de verbin dingswegen tussen de verschillende dor pen, met inbegrip van de weg Oosterend- Oost en de verbindingsweg naar het Horntje. De uit deze overname voor de ge meente voortvloeiende kosten zouden voor een deel worden bestreden uit de opbrengst van een in te voeren straat belasting. De resterende niet gedekte kosten zouden moeten worden opgevan gen door middel van een bijzondere uit kering uit het Gemeentefonds. Helaas werd op ons daartoe strekkend verzoek door de Ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën afwijzend beslist. Het gevolg hiervan was, dat bedoelde overname van polderwegen geen door gang kon vinden, omdat de uit de over name voortvloeiende kosten binnen het raam van de gemeentebegroting niet konden worden opgevangen. Teneinde het vraagstuk van de wegovername le vend te houden en omdat zowel Gedepu teerde Staten als genoemde Ministers te dien aanzien nog niets definitiefs hadden bepaald, werd het raadsbesluit van 9 maart 1948 niet ingetrokken, doch op geschort. Weg-evolutie Sedertdien zijn aan het waterschap De Gemeenschappelijke Polders op Texel" jaarlijks bijdragen verleend in het onderhoud van de Oosterenderweg en de Oosterweg en is de bijdrage in het onderhoud van de Waalderweg ver dubbeld. Deze bijdragen werden verleend omdat Uw raad met het waterschapsbe stuur van mening was, dat de voorgeno men werkzaamheden met betrekking tot verbetering en verbreding van deze we gen in het algemeen Texels belang wa ren en dat de kosten van die werkzaam heden niet alleen door de ingelanden be hoeven te worden betaald. Bedoelde we gen die oorspronkelijk de functie ver vulden van landwegen met in hoofdzaak een agrarisch doel, waren de laatste ja ren n.l. uitgegroeid tot min of meer drukke verkeerswegen waar langs de verbindingen met de verschillende dor pen worden onderhouden. Ook worden deze hoofdwegen voor het overige ver keer van overwegende betekenis en van algemeen belang geacht. In dit verband zij nog vermeld, dat ten behoeve van de aanleg en verbete ring van andere dan buurtwegen, bij voorbeeld de Kogerweg en de Wester- weg, door het Rijk, de provincie en de gemeente in het verleden subsidies wer den toegekend. Door het toekennen van bovengenoem de bijdragen en subsidies, daartoe door de omstandigheden gedwongen, is het gehele beeld ten aanzien van het weg- beheer op Texel vrij ingewikkeld gewor den. Het behoeft waarschijnlijk geen nader betoog, dat door middel van een geconcentreerd wegbeheer, verzorgd door één lichaam, veel doelmatiger en goedkoper kan worden gewerkt dan wanneer hetzelfde onderhoud wordt verricht door een vijf- of zestal wegbe- heerders. In het eerste geval kan tot een grotere mechanisatie worden overgegaan, terwijl verder een besparing zal kunnen worden verkregen op de kosten der ar beidslonen. Herhaaldelijk is derhalve gepoogd tot een concentratie van het wegbeheer in deze gemeente te geraken. Nieuw licht door ruilverkaveling. Door de ruilverkavelingswerkzaamhe den in onze gemeente is er nieuw licht in deze zaak gekomen. De nieuwe inde ling van de landerijen houdt uiteraard rechtstreeks verband met de tracering van de bestaande wegen en met die van de geprojecteerde wegen volgens het uitbreidingsplan in hoofdzaken. Ook is de wenselijkheid van het aanbrengen van een aantal bochtverbeteringen in de voornaamste verbindingswegen tussen de verschillende dorpen zeer sterk ge bleken. Nu de verkaveling nog moet plaatsvinden is er een prachtige gelegen heid de grootste bochten uit deze wegen te verwijderen. Om van deze unieke ge legenheid gebruik te maken is contact opgenomen met het waterschap „De Ge meenschappelijke Polders op Texel" en met de polder „Waal en Burg", zijnde de onderhoudsplichtigen van de betreffende wegen. Tijdens de diverse schriftelijke en mondelinge onderhandelingen is er uiteindelijk een voor alle partijen aan vaardbare basis gevonden waarop be doelde wegen aan de gemeente zouden kunnen worden overgedragen. Reeds in Uw vergadering van 29 mei 1957 besloot U in principe Uw medewerking te ver lenen aan het totstandbrengen van meergenoemde bochtverbeteringen. De overdracht der wegen zal geschie den in de staat waarin zij zich op de dag der overdracht, 1 januari 1958, bevinden. De in de over te nemen wegen voorko mende duikers en bruggen blijven in beheer en onderhoud van de water schappen, daar deze uitsluitend een functie in het belang van de afwatering der landerijen vervullen. leidde tot overeenstemming Met de polder „Waal en Burg" is over eenstemming bereikt inzake het overne men van de Nieuwlanderweg, de Wester- weg en een gedeelte van de Middelweg. Wegens bevrijding van de onderhouds plicht van beide laatste wegen is het polderbestuur bereid jaarlijks een be drag ad. 700,aan de gemeente te be talen, terwijl voorts de jaarlijks door de polder „Burger-Nieuwland" aan de pol der „Waal en Burg" verschuldigde bij drage wegens onderhoud van de Nieuw landerweg ad 500,eveneens ten goede zal komen aan de gemeente. In totaal zal de gemeente dus voor deze drie wegen jaarlijks een bijdrage ont vangen van 1200,Berekeningen heb ben aangetoond, dat de uitkeringen uit het Wegenfonds voor deze drie wegen, vermeerderd met genoemd bedrag ad 1200,voldoende zullen zijn om daaruit het onderhoud te bekostigen. Ook voor het aanbrengen van de bochtver betering in de Westerweg zullen alsdan waarschijnlijk voldoende middelen be schikbaar zijn. Met het waterschap „De gemeenschap pelijke Polders op Texel" is overeen stemming bereikt inzake het overnemen van de Pijpersdijk, een gedeelte van de Kogerweg, een gedeelte van de Hoorn- derweg, de Westerweg, de Waalderweg en de Oosterenderweg. Wegens bevrij ding van de onderhoudsplicht van het gedeelte van de Kogerweg is het water schap bereid jaarlijks een bedrag ad 500,aan de gemeente te betalen, ter wijl voor de Westerweg jaarlijks een be drag ad 1650,zal worden betaald. Tenslotte zal jaarlijks voor de Pijpers- dijk, het gedeelte van de Hoornderweg, de Waalderweg en de Oosterenderweg een bedrag ad 500,verschuldigd zijn. De gemeente zal dus voor het gehele complex van genoemd waterschap over te nemen wegen een bedrag ontvangen van 2650, Het zal U duidelijk zijn, dat de tot dusverre verleende bijdragen in de on derhoudskosten van de Waalderweg 1250,en de Oosterenderweg 5068,vervallen. De daartoe strek kende raadsbesluiten zullen tegelijkertijd worden ingetrokken. Ook de bijdragen in de onderhoudskosten van enkele wegge deelten binnen de bebouwde kommen (ƒ485,alsmede van de Rozendijk 30,zullen vervallen. Verduidelij king van de situatie wordt hierdoor dus wel verkregen. Kostbare exploitatie van Westerweg Ook hier hebben berekeningen aange toond, dat de uitkeringen uit het wegen fonds, vermeerderd met genoemde be dragen vermoedelijk voldoende zullen zijn om daaruit het normale onderhoud te bekostigen. De in de Kogerweg ge- AANVULLENDE AGENDA VERGADERING VAN DE RAAD Aanvullende agenda voor de vergade ring van de raad der gemeente Texel, te houden op 12 november 1957. Texel, 6 november 1957. De burgemeester van Texel, C. DE KONING 21. Toekenning van een vergoeding aan de heer M. J. Roeper Pzn., te Den Burg. 22. Verkoop van grond te De Waal aan de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten in Nederland te Amsterdam VERTROKKEN PERSONEN Bauke Kramer, van De Koog 40 naar Den Helder, Krugerstraat 40; Pieter R. ae Zwart, van Schoolstraat 7, Oosterend naar Rotterdam, Vijverhofstraat 119b; Pieter Boersen van O 163 naar Brazilië; Bernard C. Zoetelief, van Parkstraat 32 naar Amsterdam, Leliegracht 24; Klaas- ke Krotje ev De Boer van Bosweg 21, Oosterend naar Vlissingen, Havendorp 723; Gerrit J. C. Wennink. van S 6 naar Doorn, Mariniersweg 7; Hendrika Cas- pers, van Schilderend 95 naar Haarlem, Steenbokstraat 7; Ymkje A. Canrinus, van Hogerstraat 18 naar Wymbritsera- deel, Oosthem 57; Dieuwertje Drijver, van Den Hoorn 63 naar Bloemendaal, Hoge Duin en Daalseweg 31; Adriaan C. Bonnet, van Schoonoordweg 8a naar Weesp, J. Vermeerstraat 4; Louis van Hoorn, van De Cocksdorp 79 naar Am sterdam, W. Beukelstraat 22; Dirk Smit, van Den Hoorn 92 naar Den Haag, Dou- zastraat 47; Maria G. Kooij, van Wever straat 31 naar Assen, Sluisstraat 11. (INGEZONDEN) Geachte Redactie, Wij lazen, dat de stookolie voor haar den en kachels op Texel duurder is ge worden, hebben wij dit aan U te danken of aan een ander? Vorige week toch kon men in de Texelaar lezen, dat het hier op Texel zo duur nog niet was,, want de prijs van de olie lag ver beneden die welke men aan de overkant betaalde. Is Uw bericht er de oorzaak van, dat de verenigde oliemagnaten van Texel met een Spoetnikvaart bij elkaar kwa men en de klap op de vuurpijl (of raket red.) gaven door de olie met 2,5 cent per liter omhoog te drukken. De heren zullen wel gedacht hebben „Er wordt be weerd, dat de zeven vette jaren voorbij zijn, maar laten wij er nog maar een vette bij pikken of misschien wel meer". Bij voorbaat dank voor de plaatsing in'Uw blad, Een olieverbruiker (De geachte inzender van bovenstaand epistel geeft toe, dat de prijs voor ge noemd produkt stukken beneden die van de overkant lag, terwijl de aanvoerweg groter was. Een (ongezonde?) concurren tiestrijd lag daaraan ten grondslag. Wij hebben dit bericht gepubliceerd, evenals de ingezonden stukken, waarin erop ge hamerd werd, dat allerlei artikelen hier zoveel duurder waren dan aan de over kant. Het ligt naar ons gevoel niet voor de hand, dat een bericht in een krant of krantje de concurrentie opheft, kom nou! de (olieverbruikende) redactie). projecteerde bochtverbeteringen kunnen naar verwacht mag worden eveneens hieruit worden betaald. De in de overi ge wegen geprojecteerde bochtverbete ringen, alsmede de noodzakelijk aan deze wegen aan te brengen verbeteringen kunnen niet alle uit de beschikbaar ko mende middelen worden betaald. Vooral de exploitatie van de Westerweg zal een belan^ nadelig saldo opleveren, daar voor deze we* geen uitkeringen uit het wegenfonds zullen worden ontvangen. Verwacht wordt, dat het gehele complex van over te nemen wegen een jaarlijks nadelig saldo zal opleveren van rond ƒ23000,In dit bedrag zijn begrepen de gevolgen van het aanbrengen van de bochtverbeteringen. Alhoewel het hier om een niet gering bedrag gaat, menen wij toch dat het gezien het belang dat met de overname van deze wegen en de daaruit voortvloeiende bochtverbeterin gen is gediend, volkomen verantwoord is. Opgemerkt wordt, dat de nog op de verschillende wegen rustende schulden van vroeger aangegane geldleningen niet door de gemeente zullen worden over genomen, doch ten laste van de water schappen blijven. Uit een bijgevoegd schetskaartje blijkt, dat na de thans aanhangig zijnde over name, het dorp De Koog langs twee ge meentewegen bereikbaar is, met een aan sluiting op de Postweg die naar De Cocksdorp leidt. Ook het dorp Den Hoorn is thans vanuit Den Burg langs twee gemeentewegen bereikbaar, terwijl de dorpen De Waal en Oosterend nu ook door middel van gemeentewegen met Den Burg zullen zijn verbonden. Wel licht is de mogelijkheid van het over nemen van nog andere polderwegen niet uitgesloten. Wij zullen op dit punt waak zaam zijn en elke gelegenheid die zich tot overname op aanvaardbare basis voordoet aangrijpen. Resumerende mogen wij U voorstellen te besluiten tot de overname in onder houd en beheer van een aantal polder wegen en daartoe bijgaand ontwerp- raadsbesluit vast te stellen. BUIT VAN 147 STUKS WILD De jachtclub Den Burg heeft woensdag in de Westerduinen met twaalf geweren !(ook burgemeester De Koning nam aan de jacht deel) 147 stuks wild buit ge maakt. Het tableau bestond uit 111 fa zanten, 11 hazen, 1 Vlaamse gaai, 16 ko nijnen, 5 houtsnippen en 3 patrijzen. HANDELSREGISTER In „Handelsregister" lezen wij onder nieuwe inschrijvingen: „Dekkerskoog", Texel, De Koog, Bos weg. Exploitatie van kampeer- en cara vanterrein, verhuur van caravans. Eig.: S W. Bruin. En onder wijzigingen: Fa. „Gebr.'s Bruin", Texel, Den Burg, Wilhelminalaan 108a. Aannemers-bedr. enz. Het kampeer- en caravanterrein alsmede verhuur van caravans o.a.: S. W. Bruin. OPZICIITERSWONING NATUURMONUMENTEN „Natuurmonumenten" is voornemens een opzichterswoning te bouwen. Het oog is gevallen op een perceel grond groot 516 m2. De gemeente is bereid deze grond te verkopen voor 4.128, BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 1 tot en met 7 november 1957 Geboren: Johanna Elisabeth, dv Ge rard Monen en Annie G. Potjewij d; Jetty, dv Jan Zuidema en Jeltje Wiersma Hendrikus Wilhelm, zv Anne Hooijenga en Tannetje J. Ekkebus; Jacob, zv Jo hannes Hilverda en Marretje C. Schaat- senberg; Tijs, zv Lourens Witte en Ca- tharina M. A. Hoogenbosch. Ondertrouwd: Pieter R. Blankevoort en Marry Schermer; Johannes J. de Beurs en datharina Wielinga. Overleden: Jacobus Kager, oud 66 jr.; Maria Kooger wv Vlaming, oud 89 jaar. voor het ophangen van zware voorwerpenI I pondi «verpaki/ng t t. 120 AJSunn Rouw» uuuokxt* - item** ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 10 nov. op om 7.52 uur en gaat onder om 4.46 uur. Maan: 14 nov. L.K.; 21 nov. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 9 nov. 9,26 en 21,41; 10 nov. 10.04 en 22,16; 11 nov. 10,44 en 22,53; 12 nov. 11,24 en 23,28; 13 nov. 12.05 en 14 nov. 0.04 en 12.46; 15 nov. 0.45 en 13.40; 16 nov. 1.42 en 14.46. Aan het strand ongeveer een uur «er- der hoog water. GIFTEN WITTE KRUIS Den Burg: M. de B. 2,50; de C. 2.50; T. 0,50; E. R. 2,50; W. 2,50; H. 2,50; H. K. 2,50; V. T. 2,50; C. S. 2,50; M. 2,50; R. K. 2,50. De Koog: C. V. 2,50; v d. W.-S. 2,50; De Waal C. G. 2,50; J. B. 2,50; T. E. 2,50. De Cocksdorp: H. S. 2,50. Den Hoorn: B. B. 2,50; R. 2,50; C. K. 2,50. Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank Postgiro 652. - Abonn- pr- ?r>25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 9 november Den Burg, „Oranjeboom", Feestavond Kalh. Arbeidersbeweging. Maandag 11 november Den Burg, „Oranjeboom", vergadering ijsclub Den Burg. Den Burg, Tentoonstelling „Boek en jeugd" i(t.m. vrijdag 15 november 1957). Dinsdag 12 november Den Burg, Doopsgez. kerk, Grote ver koopdag door federatie Doopsgez. zus- terkringen. Den Burg, „Texel", Vergadering C.H.- Kiesvereniging Texel. Den Burg, „Texel", Jaarvergadering Fryske Krite met humorist Jac. de Vos. Donderdag 14 november Den Burg, Nutskleuterschool, Ouder avond. De Koog, Ned. Herv. jeugdhuis, bespre king i.z. vorming dorpscommissie. Zaterdag 16 november Den Burg, „Oranjeboom", toneelvoorstel ling „Het lied van alle tijden" door Re derijkerskamer UDI. CAUSERIE OVER SAOEDIË-ARABIË Voor een uitstekend bezette zaal heeft Dr. v.d. Meulen, oud-gezant, woensdag avond in „De Lindeboom-Texel" op uit nodiging van de afdeling Texel#van het departement van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, een causerie met lichtbeelden gehouden over Saoedië- Arabië. Dit is een buitengewoon interessante avond geworden. Dag aan dag vraagt het Midden-Oosten onze aandacht op de voorpagina's van de dagbladen en dat is geen wonder, want de grote wereld machten hebben allen belangstelling voor de olie van Saoed. De Amerikanen gingen er tijdens de tweede wereldoorlog boren, nodig voor hun tanks e.d., maar na de oorlog konden ze niet direct be sluiten weg te trekken, in tegendeel: ze investeerden er voor enorme kapitalen en vandaag de dag worden er onvoor stelbaar grote hoeveelheden olie uit dit land gehaald. Saoedië-Arabië vaart daar wel bij en met name koning Saoed en zijn (uitgebreide) familieschaar. Dr. Van der Meulen heeft de jongste (olie) ontwikkeling van nabij kunnen meemaken, maar hij beperkte zich niet tot dit stadium, doch nam ons allereerst mee naar het grijs verleden, toen dit land nog zo arm was als de bedoeinen zelf. Hij beschreef de mentaliteit van de Arabieren, van de strijd, die er in de loop der eeuwen gevoerd is en van de enorme betekenis, die Mohammed voor dit volk is geweest. Bijzonder interessant waren ook de geprojecteerde foto's, die ons een uit stekend beeld g?iven van de woestijn, van de bouwstijl, van de zeden en ge woonten. Ongetwijfeld was naar aller gevoel de avond veel te snel voorbijge gaan: Dr. Van der Meulen had zeker nog best een uurtje door kunnen gaan. Het actieve bestuur van „Het Nut" complimenteren wij gaarne met deze uitnemende keuze. S.V. De Koog Zaterdagmiddag De Koog a-Tex. Boys a. Zondag: Con Zelo 2-De Koog 1; De Koog 2-Watervogels 4, 1,30 uur. S.V.C.-nicuws A.s. zondag speelt alleen het tweede en wel thuis tegen Watervogels, aan vang 1.30 uur. Het elftal blijft ongewij zigd en is dus hetzelfde als de afgelopen zondag. Zorgen de jongens van de ter- reindienst dat dit ook in orde is. Komt op tijd. Het eerste en de adsp. zijn vrij.

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1