Cjrocn '7wartr cpxels in het harL, Opheffing Maris Stella groot verlies voor noordelijk Texel J%i£cotv- Toernee voor Veilig Verkeer omvat heel Texel Ds A. F. Goedendorp nam afscheid van Texel Opoe's keuze i'OENSDAG 20 NOVEMBER 1957 72e JAARGANG No. 719» TEXELSEWCOURANT Jitgr N.V. ».h. Lanq«r«ld 4 de Rooij ioekhandel -- Drukkorlj Bibliotheek )en Burg - Texel - Postbu» 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. ana Naar het Noord-Hollands Dagblad berichtte zal het Zusterhuis „Maris Stel la", gevestigd te De Cocksdorp, met in- g van heden worden opgeheven. Sinds mei 1936 heeft „Maris Stella" hier laar grootse taak mogen verrichten. Dit betekent voor De Cocksdorp en wijde omtrek een groot verlies en pas toor Z. van der Klein c.s. hebben dan ook vele pogingen in het werk gesteld om opheffing te voorkomen. Aanleiding tot de opheffing is het ontstellende te kort aan zusters in tehuizen aan het vasteland. Waarschijnlijk zijn de hogere nstanties van het standpunt uitgegaan, dat Texel in het centrum thans een uit wekend geoutilleerd centrum voor de verzorging van bejaarden e.a. heeft, naar het grote bezwaar is het feit, dat ie Zusters van Maris Stella veel meer presteerden dan het verzorgen van de daarvoor in aanmerking komende be jaarden. Zij wierpen zich immers al poedig ook op als wijkverpleegsters, als kraamverzorgsters en als EH.B.O.'ers. Moeder-overste Festina gaat een nieu- ve functie in Beverwijk vervullen, ter wijl Zuster Arsène de gelederen te Den Burg komt versterken. Pastoor Van der Klein onderstreepte nogmaals het grote verlies voor het noorden van ons eiland. Maar dit geluid vernamen wij niet van r.-k. zijde alleen, ook ds. W. A. Soesan, voorganger van de Hervormde gemeente aldaar, vertelde ons, dat de opheffing van het tehuis al gemeen zeer betreurd wordt „want bij tij en ontij stonden de zusters voor ieder een klaar. Wij zullen hen zeer missen, voor mij persoonlijk waren de zusters altijd een toonbeeld van christen- en naastenliefde. Hun vertrek zal daarom een grote leegte achterlaten, waar zij zich steeds ten volle gegeven hebben, ja lede laten wij hen gaan". Naar wij vernemen is de toekomstige bestemming van het eenvoudige, maar OUDSTE INGEZETENE BREEKT DIJBEEN De 97-jarige mevrouw Wevering- Beumkes, die sinds geruime tijd in rust huis „Irene" werd verpleegd, kwam vrij dagavond zo ernstig te vallen, dat zij een dijbeen brak en in het St. Elisabeth- ziekenhuis te Alkmaar moest worden opgenomen. UITVOERINGEN IN EIERLAND EN DE COCKSDORP De jaarlijkse gymuitvoering van SVC vindt dit jaar op zaterdag 21 decem ber plaats in de garage van de heer C. de Waard bij het vliegveld. Zo komen de bewoners van Zuid-Eierland ook einde lijk eens in de gelegenheid de gymuitvoe ring bij te wonen. De jaarlijkse feestavond wordt ook dit jaar weer geheel door eigen krachten verzorgd; zij hopen de klucht „Drie is te veel" op zaterdag 18 januari voor het voetlicht te brengen. Het is een vrolijke klucht in drie bedrijven. BRIDGEN Uitslag competitiewedstrijd 13 nov.: A.: 1. Mant je -Veenema (2) 66.07% 2. Bruin-Blom (4) 59.52% Echtpaar Jouwersma (3) 54.17 /o 4. Raven-Backer (7) 53.57% 5. Echtpaar v.d. Heerik (8) 48.21 b. mej. Hattuma-Kok (12) 45.25 Jo 7. mevr. Kooyman-Wessels (13) 43.45 .o 8. Gebr. Van Sambeek (14) 29.76% B.: 1. Bakker-Brücher (1) 60.42% 2. Bos-Gieze (11) 57.29% 3. Dam-Dros (6) 55.21% 4. Roeper-v.d. Werf (9) 52.08% 5. Beemsterboer-Wieten {5) 46.88% C. List-Vennik (10) 44.79% 7. mevr. Wonder-Stolk (15) 33.33% Volgende drive 27 november a.s., aan- :ang kwart voor acht. op niet onbevredigende wijze ingerichte gebouwtje nog onbekend. Het is te koop. Zou met hulp van de gemeente Texel en Het Witte Kruis niet een hiaat kun nen worden voorkomen? Het is feitelijk onverantwoord om het afgelegen De Cocksdorp van hulp, zoals door de Zus ters verleend, voortaan verstoken te laten. LICHT IN DE DUISTERNIS De opmerking van de heer S. van der Vis inzake de verlichting te Den Burg, Den Hoorn en De Koog heeft aanleiding gegeven tot misverstand. De heer Van der Vis weet ook wel, dat diverse straten van Den Burg zeer spaarzamelijk ver licht zijn, maar hij doelde exclusief op de straten, waaraan de houtrijke wonin gen gebouwd zijn. Wöt een belangstelling foor de tele- -visie-puzzelwedstrijd Zóks moste ze veul vaker doên! Och man, binnekort begint de pelisie met televisie-bonne: je ken bee een lichte overtreding straks immers fooruut betale. MOTORCLUB-NIEUWS Zaterdagavond 23 november a.s. de bekende snertrit voor auto's, motoren en bromfietsen. Start om 8 uur bij het Cen traal Bureau, Waalderweg. Inschrijving vanaf half 8 aldaar. Ook kunt U van te voren inschrijven, wat zeer op prijs ONGELUKKIGE VAL De Koog Toen mevrouw Luberti, die vorige week in Den Haag logeerde en aldaar wilde uitgaan, kwam zij zo onge lukkig over een drempel te vallen, dat zij haar arm brak. Dat dit bericht bij haar uitgebreide kring van vrienden en wordt gesteld, bij C. P. Moojen, telef. kennissen alhier met ongerustheid en 278, Den Burg. Finish is in Hotel „De Lindeboom-Texel", waar nadat alle deel nemers binnen zijn, de snert genuttigd zal worden. Het bestuur rekent op een grote deel name. Het inschrijfgeld bedraagt voor leden 1,50 en voor niet-leden 2,50. De rijders ontvangen hierbij een bon voor een bord snert. Meerdere bonnen verkrijgbaar voor 75 cent. In afwijking van andere jaren is het nu geen pijlen- rit maar een puzzel-kaartleesrit. Na afloop van de rit worden de kam pioenen bekend gemaakt in de auto-, motor- en bromfietsklasse. Nu nog iets voor de dames! Denkt U er om dat voor 1 december de Persil- cmmertjes ngeleverd worden. Wie de meeste kaarten ingeleverd heeft, krijgt met St. Nicolaas een verrassing. Donderdag 21 november, dus morgen reeds, en vrijdag 22 november, zal ons eiland in het teken van Veilig Verkeer staan, want op die data zal een groot scheepse actie op touw worden gezet. Natuurlijk zal deze actie de steun van alle eilandgenoten genieten, want ieder een heeft belang bij een veilig of veiliger verkeer. Het feit, dat ieder jaar in oris land nog veel schade en leed door ver keersongelukken worden veroorzaakt heeft er toe geleid, dat in samenwerking met de rijkspolitie, het Verbond voor Veilig Verkeer te Utrecht en de Vereni ging voor Veilig Verkeer alhier een pro- paganda-tournee is voorbereid, waarin geheel Texel nog eens met klem en over tuiging op het grote nut van veilig ver keer zal worden gewezen. Wij weten het wel, zeker, maar.... wij vergeten het wel eens even en nog steeds zit een on geluk^ in een klein hoekje. Het kan zich evengoed in De Witte Hoek openbaren als op de Witte Weg, evengoed aan de haven van Oudeschild als aan de Koger Badweg. Daarom zal deze actie heel Texel omvatten. Zowel de jeugd als de volwassenen zullen een interessant filmprogramma kunnen bijwonen en aan de hand van een verkoopstand hun kennis omtrent allerlei voorschriften kunnen verrijken. Wij maken hiervan melding in de Texelaar, maarin feite is dit over bodig, want een geluidswagen, die er niet om liegt, zal U grondig op de hoogte stellen. Voor de vertoning der films zul len trouwens niet minder dan vier ge luidswagens ingeschakeld worden. Op de Groeneplaats te Den Burg zal de verkoopstand opgericht worden. Op 21 november worden films gedraaid te Den Burg, De Koog en Oudeschild en op 22 november in Den Hoorn, Oosterend en De Cocksdorp. De Eierlanders kunnen uiteraard naar het Hoge Noorden, de afstand mag geen bezwaar zijn, de bewoners van De Waal gelieven naar Oosterend of Den Burg te komen. De geluidswagen zal door 16 jeugd- verkeersbrigadiers, 8 jongens en 8 meis jes, worden geflankeerd, terwijl men met spandoeken eveneens helemaal niet zui nig zal omspringen. Waar en wanneer Donderdag drie jeugdvoorstellingen in „De Oranjeboom" en wel om 10.30, 1.30 en 3 uur; 's avonds in „Casino" film avond voor de volwassenen; donderdag om twee uur in de Luberti-school te De Koog en om 8 uur in „De Toekomst"; donderdag om 2 uur in de school te Ou deschild en om 8 uur in „Het Eigen Ge bouw"; vrijdag om 2 uur in de Jan Drijver-school te Den Hoorn en 's avonds om 8 uur in gebouw „Loodsmansduin", Loodsmanswelvaren is die avond n! niet beschikbaar; vrijdag om 1.30 uur in de Redmer Yska-school te De Waal; vrijdag om 1.30, 3 en 8 uur in „Het Wapen van Amsterdam", de eerste twee voorstellin gen zijn uiteraard bestemd voor de jeugd; vrijdag om 9 uur in de school van Zuid-Eierland en om 11 uur in die van Midden-Eierland; om 2 uur in de school te De Cocksdorp en om 8 uur in „De Hoop". Wij hopen, dat ook 's avonds voor ge heel gevulde zalen gedraaid kan worden. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 18 november 1957: 6 koeien 700—950; 5 graskalveren 275— 350; 5 schapen 80—100; 13 lammeren 4560, 40 biggen 3040; 10 schrammen 50—65. ZDH-nieuws Onze jaarlijkse uitvoeringen vinden deze week plaats. (Zie adv.) In verband met het lange toneelstuk wordt op tijd begonnen. Ons eerste elftal gaat zondag op be zoek bij de leider Vesdo in Schagerbrug, dat nog ongeslagen is; een ieder zorgt er voor fit aan te treden. De adsp. gaan bij Oosterend b op bezoek. medeleven werd ontvangen, spreekt uiteraard vanzelf. Intussen is mevrouw Luberti in zoverre hersteld, dat zij de reis naar Texel heeft kunnen maken en in haar woning teruggekeerd algeheel herstel afwacht. Ook van deze plaats wensen wij haar een spoedige beterschap. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 15 november 1957: Jeugd: J. v.d. Bout-J. Moerbeek 20 T. Verheijen-P Roeper 20 A.: P. W. Kooi-S. Bakker 1—1 C. Dijker-C. v. Heerwaarden 20 Jac. v. Heerwaarden-Joh. D. Bakker 20 C. Meedendorp-S. v. Heerwaarden 20 J. Hooijbergk-S. Ros 02 B.: Jas. Vinke-C. v.d. Werf 11 A. Vinke-C. P. Burger 20 Jo Schoo-D. v.d. Werf 20 J. J. de Beurs-Jn. Stam 11 C.: C. Vinke-P. Bruijn 11 J. J. Lafeber-J. Hillen 02 C. C. Barhorst-L. Keijser 20 J. A. v. Enst-Jb. Koorn 20 P. W. Kooi behaalde z'n eerste punt en is daarmee Joh. D. Bakker gepasseerd, die, wel 2 partijen minder heeft ge speeld, maar ook nog geen winstpunt wist te behalen, i C. Dijker won via meerderheid, doch had reeds eerder de partij kunnen be slissen, evenals Jac. van Heerwaarden. S. van Heerwaarden speelde een zwakke partij, wat C. Meedendorp een belang rijke winstpartij opleverde. Tenslotte won S. Ros doordat wit een slechte I voortzetting in plaats van de voor-de- 1 hand-liggende remise koos. In B. won A. Vinke overtuigend en Jo Schoo reageerde met een stuk meer niet op het remise-aanbod van zwart. In C. was de nederlaag van Jb. Koorn verrassend. Het eerste tiental speelt zaterdag a.s. in Den Helder tegen R.O.E. Het is zaak deze wedstrijd niet te licht op te vatten Dan is een overwinning mogelijk. OOK OP VLIELAND PESTVOGELS GESIGNALEERD De laatste dagen werden op Vlieland hier en daar pestvogels gesignaleerd. Ze deden zich te goed aan bessen. Het is de moeite waard deze roodbruin getinte vogels met hun mooie kuif gade te slaan. Ze zijn ongeveer even groot als een spreeuw. Vroeger meende men, dat de komst van deze vogels de pest aankon digde. Het schijnt dat deze vogelsoort, die in Noord-Scandinavië thuishoort, naar West-Europa trekt, wanneer de bessen, waarvan hij 's winters leeft, schaars zijn. S.V.C.-nieuws Het afgelopen weekend zijn alleen de adsp. in de strijd geweest en wel tegen Oosterend b. In een matig partijtje won nen ze met 100. Komen we allemaal vrijdagavond te trainen, want dat is hard nodig evenals het eerste en het tweede, want daar ontbreken er nogal een paar. A.s. zondag speelt het eerste thuis te gen Succes 3. Het tweede gaat naar Wa tervogels 4 en de adsp. spelen zaterdag middag uit tegen Texel c. Ds. A. F. Goedendorp heeft zondag middag onder grote belangstelling af scheid genomen van de Gereformeerde Kerk te Den Burg, die hij zeven jaren heeft mogen dienen. Het afscheid werd o.a. bijgewoond door burgemeester C. de Koning, wet houder C. H. Roeper, ds. J. J. J. van Sluijs, doopsgezind predikant te Den Burg, de heren C. van Groningen en S. van Heeringen, die de Hervormde ge meente van Den Burg vertegenwoordig den wegens ontstentenis van ds. W. M. van Reijendam en ds. F. J. Schol ten, Ge reformeerd predikant te Oosterend. Ds. Goedendorp opende de samenkomst door te laten zingen psalm 122 1, waar na hij de 12 artikelen des geloofs las. Hierna zong men psalm 118 7. Vervol gens werd gelezen Hebreeën 13 1525, en na voorgegaan te zijn in gebed liet ds. Goedendorp zingen psalm 97 1, 6 en 7. Zijn prediking ontleende ds. aan He breeën 13 20 en 21. „De God nu des vredes, die onze Heere Jezus, den groo- ten herder der schapen door het bloed van een eeuwig verbond heeft terugge bracht uit de dooden, bevestige u in alle goed, om zijnen wil te doen, terwijl Hij aan ons doe, wat in zijne oogen welbe- hagelijk is door Jezus Christus. Hem zij de heerlijkheid in alle eeuwigheid. Amen". Ons leven, aldus ds. Goedendorp, is niet geslaagd als men altijd ontvangt hetgeen het hart begeert. Niet onze ver langens dienen te worden vervuld, maar Zijn wil geschiede. In Zijn wil ligt im mers onze zaligheid, ons geluk, ons be houd, want onze God is de God des vredes. Bij ons is het vaak geen pais en vree, omdat de een voor de ander wei gert de verzoenende hand toe te reiken. Wij buigen niet graag, wij zijn niet ver gevensgezind. De schuld lag immers niet aan onze zijdel God, de God die regeert over goeden en bozen, is echter terstond en zonder voorwaarden bereid alles te vergeten en te vergeven en ons in Jezus Christus de hand ter verzoening te rei ken. Dat is Zijn eeuwig verbond met de zondige mens. De predikant gaat heen, maar God blijft in ons midden. Met Zijn liefde en Zijn opdracht: te handelen naar Zijn Goddelijke wil en dat is: alle dagen van ons leven niet enkel op de zondag Hem te dienen, óók in ons werk. Al tijd te doen wat in Zijn ogen welbehage- lijk is. Na de prediking werd gezongen psalm 146 1. Hierna werd het woofd gevoerd door ds. Scholten, die namens de classis Alk maar sprak, namens de gemeente van Oosterend en als collega. Zeven jaren heeft U hier mogen werken. Zeven is het getal der volheid. Het kunnen overi gens zowel zeven vette als zeven magere jaren geweest zijn. Koning Farao droom de van beide mogelijkheden en als een predikant afscheid neemt zal hij ook on getwijfeld zich wel de vraag stellen of de periode, waarin hij als predikant aan 'n bepaalde gemeente verbonden was, veel vrucht of weinig vrucht heeft gedragen. Doorgaans vergaat het ons zo, dat wij naar onze mening wel wat meer vrucht hadden willen zien. In ieder geval valt het afscheid steeds samen met een con creet resultaat: geestelijk is men verrijkt dank zij opgedane ervaringen, waarvan men in zijn verdere loopbaar weer pro fijt kan trekken. Hoe Uw Texelse jaren geweest zijn, wat het resultaat ervan was, hebbe enkel Gods oordeel. Ds. Scholten dankte voor de diensten, die ds. Goedendorp aan de gemeente van Oosterend had bewezen en voor diens werk ten behoeve van de classis. Ds. Goedendorp gaat ons verlaten, zijn gemeente blijft alleen achter. Nee toch niet: de bruidegom is altijd in haar mid den en wie vindt het als bruid ooit erg om met de bruidegom alleen gelaten te worden! Paulus zegt ook: Wie zal ons scheiden van de liefde van Christus? Daarom blijven de blijdschap en de ver troosting ons deel. Wij wensen U Gods onmisbare Zegen toe in Uw nieuwe ge meente. De heer C. van Groningen zei niet te zijn gekomen om een officiële plichtple ging zonder meer te vervullen, maar om wel degelijk afscheid te kunnen nemen, want er zijn banden ontstaan, o.a. tussen de gereformeerde mannenvereniging en de vereniging in de dienst der (Hervorm de) kerk. Wederzijds bestaat er een ver langen om dit contact te handhaven, want „één naam is onze hope, één grond heeft Christus' kerk". Contact was ook bij de gezamenlijke diensten. Wij hopen, dat U ook in Uw nieuwe gemeen te blijft zoeken naar dingen, die ons ver enigen, opdat vervuld worde de hoop „dat zij allen één zijn". Ds. Van Sluijs sprak als Doopsgezind predikant en als voorzitter van het Texelse Theologenconvent. U staat hier als vertegenwoordiger van het volk van Calvijn, een groot volk, ik sta hier als vertegenwoordiger van de Texelse volge lingen van Menno, een kleine kudde. Opoe Dingesachtenzestig Was alreeds een keer of wat Bij een kennis wezen kijken Die pas televisie had. Omdat opoe vaak alleen was, Leek het haar zo dwaas nog niet. Zélf een toestel aan te schaffen, a contant, niet op crediet. Want ze had een goed pensioentje. Plus een oude kous er bij. En zo toog zij op een middag Naar de zaak van Jan Voorbij. Op de vraag van de verkoper Wat verlangd werd door mevrouw. Was haar antwoord, dat zij graag zo'n Vèrkijkkassie hebben wou. Jan Voorbij knikte begrijpend En met een voorbeeldig vuur. Toonde hij diverse soorten. Héél duur, duur en minder duur. Hij sprak over lampensterkte, De antenne en zo voort. Allerhande vreemde namen, Die zij nimmer had gehoord. Na veel wikken en veel wegen. Was haar keus bijna gedaan. Let wél op het woordje „bijna". Want daar komt het juist op aan. „Kijk", sprak opoe, „stuur een goeie. Want het is voor lange tijd, Maar!alleen met nette plaatjes En niet van die blotigheid" Huib de Rijmelaar BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Van Texel: 5.20 7.40 10.30 12.50 15.20 18.10 Van Den Helder: 6.30 9.20 11.40 14.00 16.45 1935 Zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7.40 11 30 16.00 18.20 Van Den Helder: 10.30 12.45 17.10 19.35 Veel zijn de aanrakingspunten tussen de ze gemeenten niet. Vrbeger kon zelfs vaak worden gesproken van vele wrij vingspunten. Dat behoort gelukkig tot het verleden. Ds. Van Sluijs herinnerde aan het contact bij nationale herdenkingen, ter wijl ds. Goedendorp geschilderd werd als een geziene gast, wiens oordeel alge meen zeer gewaardeerd werd. Voorts waren er regelmatig contacten bij bezoek aan gezinnen met zowel gereformeerde als doopsgezinde gezinsleden. Dit gold eveneens voor de rusthuizen. U droeg voorts Uw aandeel bij in de stichting van een rusthuis en in de stichting voor hulp aan bejaarden. Mede dank zij U was deze interkerkelijke samenwerking mogelijk. Ik zou geen goede Mennist zijn als ik verzuimde U een vermaning mee te ge ven: in de brief aan de Hebreeën staat ,Ik vermaan U, broeders, houdt mij dit woord van vermaning ten goede". Wel, ik vermaan U, deze zeven Texelse jaren in Uw herinnering te bewaren en te koesteren. Gaarne wil ik eindigen met U Gods zegen toe te bidden. De heer D. Mechielsen sprak namens de gereformeerde kerkeraad van Den Burg, nadat hij verzocht had gezang 43 1 te zingen. De heer Mechielsen merkte op, dat er bij de intree van ds. Goedendorp te Den Burg nog geen eigen kerkgebouw be stond: men hield zodoende de in tree- plechtigheid in de welwillend ter be schikking gestelde doopsgezinde kerk, later moest, tot 1952, nog weer in een noodlokaal kerk gehouden worden. Maar in dat jaar kon dit doelmatige kerkge bouw in gebruik worden genomen. Uw prediking was goed en actueel: U wees cns de weg tot God. Wij hebben zeer veel te danken aan wat U voor onze kerk heeft gedaan, zowel in het belang van gezonden als in het belang van zieken. Onze kerk komt meer en meer in het centrum van Den Burg te staan. Moge zij tevens het centrum worden van hen, die door het geloof tot God willen ko men. Hierna werd ds. Goedendorp staande toegezongen „Dat 's Heren zege op U daal' Ds. Goedendorp bedankte alle sprekers voor hun goede wensen en him verma ningen). Burgemeester De Koning werd dank gebracht voor diens schriftelijke gelukwensen. Met ds. Van Reijendam wa ren vele contacten gelegd, „afgezien van het feit, dat wij als buren-predikanten elkaar toch moeilijk hadden kunnen ont lopen, waarnaar wij trouwens ook niet gestreefd hebben!" Ook gewaagde spreker van het pret tige contact met de doopsgezinde ge meente. Ds. Goedendorp heette de nieu we koster, de heer G. Visser Jzn., Witte Kruislaan, Den Burg, van harte welkom. Hij onderstreepte daarbij de betekenis van dit werk, waar de koster tot taak heeft Gods huis in goede staat te houden. Hij dankte de organist, de heer Brouwer, voor diens muzikale medewerking, die deze zo voorbeeldig verricht, dat hij in derdaad een beter, een écht kerkorgel waard is. Na samenzang van gezang 50 1 en 2 nam een ieder met een handdruk af scheid van ds. en mevrouw Goedendorp. Voor de mooiste keuze In mantels naar SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1