9 rocn /wa in het harL, RDTER5EPT het gezonde gebaar: Ssïuif en wrijf Hoornder Hervormde Kerk gereed Dn Rbtumatische Fijne» wijken voor een bloedzuiverend» buur. meer mensen baat bij BENNIES du bij enig uier ZATERDAG 14 DECEMBER 1957 72e JAARGANG No. 7208 T E X E LS E® COURANT De Hervormde kerk van Den Hoorn zal zaterdag 21 december opmeuw in n Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met Oitgr-e N.V. »-h- Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren]. Bank Postgiro 652. - Abonn- pr 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 14 december Den Burg, „Vergulde Kikkert", 2-5 uur. Zeevaarttentoonstelling. De Cocksdorp, ledenvergadering ï.v.m. 50-jarig bestaan ijsclub Eierland. Maandag 16 t.m. vrijdag 20 december Den Burg, „Vergulde Kikkert", 8 - 10 u. Zeevaarttentoonstelling. Maandag 16 december Den Burg, „De Graaf" postzegelruilbeurs Den Burg, „De Zwaan", ledenvergadering K.V.P. Dinsdag 17 december De Cocksdorp, „De Molen", Ledenverga dering V.V.V. Woensdag 18 december Den Burg, Bejaardensociëteit, 2,30 uur, Aventswijding. Medewerking kapelaan Koopman en ds. Van Sluijs en Dames koor o.l.v. J. Visser. Den Burg, Doopgez. kerk, Adventsavond Doopsgez. zusterkringen. Donderdag 19 december Den Burg, „De Zwaan", Adventsavond r.-k. vrouwen afd. Gilde, met film van J. C. Bruin. Den Burg, Hotel „Texel", vergadering Ver. t.b.c.-bestrijding onder het rundvee, (met films). De Koog, „Het Witte Huis", Contact avond Humanitas afd. Texel. Vrijdag 20 december Den Burg, Landbouwhuishoudschool, Kerstavond oudleerlingen landbouw school en huishoudschool. Zaterdag 21 december Den Hoorn, in gebruikname Ned. Herv. kerk. Eierland, Garage C. de Waard, Gymna- stiek-uitvoering Sportver. SVC. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 6 tot en met 12 december 1957 Geboren: Trijntje, dv Matheus Medem? en Grietje van der Slikke; Geertruida, dv. Klaas Eelman en Cornelia J. Geerts. Ondertrouwd: Siets Ellen en Maartje Verheijen; Pieter M. Reij en Maartje van Heerwaarden. Getrouwd. Joannes C. Witte en Doro thea A. Witte. INGEKOMEN PERSONEN Johanna C. van Esch, van Tilburg, Banningstraat 5 naar H 95; Maria L. Ser- vaas, wv Kipperman, van Arnhem, P. Potterstraat 6 naar Molenstraat 4, Den Burg; Maria A. Mosch ev Van den Berg, van Warmenhuizen, Schoorldam, West- friesedijk 29 naar C 87; Dirk H. Bakker, van Amsterdam, N.Z. Voorburgwal 33 naar Prof. Keesomlaan 19; Marinus van der Meer, van Canada naar Beatrixlaan 40 met echtgen.; Mattheus C. Jonker gouw, van Rotterdam, Slag 15 naar O 102; Jan H. Aarts, van Utrecht, Prof. L. Broekemalaan 10 naar K 100a. VERTROKKEN PERSONEN Anna H. Idema, van Schoonoordweg 41a naar Den Helder, Ruyghweg 100; Aafje Visser van C 101c naar Zijpe, Schagerbrug E 79a; Wilhelmus J. A. Meurs, van H 131 naar Katwijk, Wasse- naarseweg 75; Herman M. G. van der Werff en Evert H. Beens, van H 131 naar Schiedam, a.b. Hr. Ms. Jacob van Heemskerck; Christiaan van Lingen, van W 31 naar Zaandam, Mr. Cornelispad 43 met gezin. FEESTELIJKE JAARVERGADERING VAN IJSCLUB EIERLAND Wij herinneren de leden van boven genoemde vereniging nog even aan de feestelijke jaarvergadering in Hotel „De Hoop". Wat de reden hiervan is, is u reeds medegedeeld. De vereniging heeft dit jaar de 50 jaar achter de rug. Maar ook in het bestuur zijn twee jubilea, n.l. de heer Jb. Reuvers 30 jaar voorzitter en de heer H. Daalder 40 jaar penningmees ter. Vandaag precies 40 jaar geleden en wel op 14 december 1917 werd de heer H. Daalder benoemd als penningmeester. In die tijd heeft de heer Daalder en ook de heer Reuvers diverse mede-bestuur ders gehad. Steeds kwamen weer ande ren. Maar deze heren bleven op hun post en het is te hopen dat beiden in staat mo gen zijn dit nog een aantal jaren vol te houden. Dit komt de vereniging zeker ten goede. Laten de leden deze keer eens even meer belangstelling tonen dan voorheen, want dit komt niet zoveel voor in het verenigingsleven op De Cocksdorp. Tot vanavond 8 uur dus. „KLAAR IS CEES" Het ensemble van Cees de Lange heeft dinsdag de lange reis naar Texel onder nomen om het 292-jarig bestaan van het corps der mariniers luister bij te zetten met de opvoering van de revue „Klaar is Cees". Toen de O. S. O.-officier van ons eigen amfibisch oefenkamp „De Mok" de avond opende kon hij een goed be zette, maar tot veler verwondering niet uitverkochte zaal („De Oranjeboom") be groeten. Onder de aanwezigen merkten wij burgemeester en mevrouw De Koning op. Ook de commandant van „De Mok", de kapitein der mariniers Schaapveld, woonde de feestavond bij. 't Is een leuke avond geworden, dik wijls was er aanleiding om je tranen te lachen, wat dan hoofdzakelijk te danken was aan het sublieme spel van Johnny Kraaykamp, die dan ook alles méé heeft De revue-girls, een uitstekend op elkaar ingespeeld trio, droegen ook in belang rijke mate bij tot het algehele succes. Een pluim verdient ook het ensemble dat voor de muzikale omlijsting zorgde, waarbij de baard van de gitarist goud waard bleek te zijn. In ieder geval waardevoller dan de piano, ofschoon dat vehikel in een gooi en smijtnummertje nog aardig van pas kon komen. De pianist gebruikte op een gegeven moment een der spijlen als versnellings- handle, waarmee hij de lachers helemaal op z'n hand kreeg. Vooral het begin van deze revue was bijzonder vlot. Johnny Kraaykamp kwam meteen al aan een ovatie toe. Het was een bont programma, dat geen inspan ning van ons denkvermogen eiste, daar houden de mensen van Cees nu eenmaal niet van. Het gezelschap werd aan het slot door de O. S. O.-officier hartelijk bedankt, waarbij de dames met bloemen werden gehuldigd. Op haar beurt wilden de da mes niet non-actief blijven, hetgeen tot de uiteindelijke, geënsceneerde?? opmer king van Cees de Lange leidde, dat de O., S. O.-officier er gekleurd op stond BEJAARDENSOCIËTEIT DEN BURG AD VENTS WIJDING Het bestuur nodigt ook dit jaar alle leden van de Sociëteit uit om woensdag middag 18 december a.s. deel te nemen aan de Adventsviering Medewerking aan deze middag werd toegezegd door kape laan Koopman en ds. Van Sluijs. Voorts vonden wij het gewaardeerde koor o.l.v. de heer Visser bereid de gesproken tekst muzikaal te omlijsten. Aanvang zoals gewoonlijk om half drie. ZUID-AFRIKA IN LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL De Verenigingen van Oudleerlingen der Lagere Landbouwschool en Landbouw huishoudschool houden vrijdag 20 decem ber hun traditionele gezamenlijke kerst avond in de Landbouwhuishoudschool met als spreker de heer Koster over Zuid-Afrika, die daar een half jaar ver toefd heeft. Na de pauze zal de heer C. P. Laan een kerstverhaal voorlezen. Met Kruscben Salts laders dag die kleine dosis. Waarom er niet morgen reeds mee be gonnen? Iedere dag verder leven in ondragelijke pijnen betekent voor U een verloren dag. U weet uit eigen ervaring, hoe die pijnen Uw hele gestel ondermijnen. En 't gaat van kwaad tot erger, tenzij ge de bloedzuiverende organen die nieuwe stimulans geeft, waardoor het bloed weer jeugdig snel door de aderen vloeit.... ZEEVAARTTENTOONSTELLING IN „VERGULDE KUtKERT" Deze tentoonstelling is iedere avond geopend van 8-10 uur. Gratis entree. HULP AAN LANDGENOTEN IN INDONESIË De laatste weken volgen wij allen de recente gebeurtenissen in Indonesië met meer dan nprmale belangstelling. Eén vraag staat daarbij centraal: n.l. de vraag, hoe het zal vergaan met de duizenden landgenoten, die nog in Indo nesië verblijven. Is hun evacuatie on vermijdelijk? Biedt een verder verblijf in Indonesië voor deze landgenoten overi gens nog wel enige perspectieven? Het antwoord op deze vragen is thans nog maar ten dele te geven. Dezer dagen bood een Texelaar huis vestingsmogelijkheden aan voor een aan tal uit Indonesië te evacueren gezinnen. Hoewel ik van dit spontane aanbod uiteraard met zeer grote erkentelijkheid heb kennisgenomen, valt in het huidige stadium nog niet te zeggen of van deze aanbieding t.z.t. gebruik zal worden ge maakt. In elk geval bewijst mij deze aanbieding, dat de gebeurtenissen in Indonesië ook op Texel grote weerklank hebben gevonden en een bewogenheid met het lot van onze landgenoten ginds hebben doen ontstaan Enkele dagen geleden ontving ik een verzoek van de Stichting „Hulp aan landgenoten in Indonesië" om deze stichting behulpzaam te zijn door een comité samen te stellen met als doel gel den te verzamelen ter versterking van de fondsen van deze landelijke stich ting. Nu meen ik, dat de samenstelling van een nieuw comité voor Texel weinig aanbeveling verdient, nu het plaatselijke Vluchtelingencomité zich destijds met zoveel energie en succes aan een soortge lijke taak heeft gewijd. Liever dan ook een nieuw comité op te richten, zou ik willen nagaan of het plaatselijke vluch telingencomité bereid is ook in dit verband een taak op zich te nemen, wan neer de ontwikkeling van de situatie in Indonesië daartoe aanleiding geeft. Hier door zou bereikbaar zijn, dat, wanneer een beroep op onze offervaardigheid wordt gedaan, wederom een gezamen lijke Texelse actie mogelijk wordt. De burgemeester van Texel, C. DE KONING. TER OVERDENKING: DE HEER GAAT KOMEN Tik-tak. De slinger van de klok maakt zijn dans door de tijd. De wijzers draaien onverbiddelijk door. Stilzetten? O ja, een klok kun je stilzetten, maar je zult hem later bij moeten stellen, want de tijd laat zich niet stilzetten. Het lijkt wel, of het sneeuwt. Zo dwar relen de kalenderblaadjes, de een na de ander, van de wand. Laten zitten? Na tuurlijk, dit kan; dan kun je binnenkort de hele kalender tegelijk aan de prulle- mand toevertrouwen. Zo gaat het Kerstmis worden, onver biddelijk voor iedereen. Maar het zal niet voor ieder eenzelfde Kerstmis worden. Voor de een zal het een wrange her innering zijn aan wat eens misschien na veel strijd, misschien door een onge lukkige samenloop van omstandigheden, misschien al te lichtzinnig verlaten werd. Voor het ander zullen het weer lege dagen zijn, in schijn gevuld met dingen, dingen, die een mensenleven nu eenmaal niet vullen kunnen, een roes, waaruit men nog leger ontwaakt. Paulus van Tarsus was een man van veel strijd en mistasten, maar hij onder vond 's Heren genade als een kracht, die juist bij zwakheid tot volle ontplooiing komt. Hij spreekt van hen. die met liefde uitzien naar de komst des Heren. Daarom ziet hij deze tijd aldus: Broe ders, weest altijd blijmoedig in de Heer; nog eens zeg ik: wees blijmoedig. Laat uw goedheid aan alle mensen zien. De Heer is dichtbij. De wijzers van de klok draaien onver biddelijk verder, het wordt ochtend en avond, zonder dat wij erover geraad pleegd worden. Kerstmis gaat komen. Wilt U er iets van maken? Geef dan uw verlangens door bidden en smeken aan God te kennen. Dan moge de vrede van God, die alle begrip te boven gaat, uw hart en uw verstand bewaren in Christus Jesus, onze Heer. Z. K. 2 Cor. 12 8; 2 Tim. 4:8; Philipp. 4 :4-7. 11 EN 12 DECEMBER: FEEST VAN DE WARFFUMSE SPEKCLUB Dagblad „De Tijd" bracht in haar rubriek ,,'s Lands Kroniek" een herinne ring aan een bijzonder moeilijke' tijd, aan de crisis rond de dertiger jaren. Vlees in blik, weet U het nog(?) voor de werk lozen e.a. in kommervolle omstandighe den verkerende mensen. In die dagen werd in Warffum, aan welks hoofd sinds 1 november onze vroegere eilandgenoot, de heer S. de Waard, is gesteld, een „spekclub" opge richt. Twaalf mensen, twaalf werkloze ar beiders, richtten de club op in 1931, in de crisistijd toen Warffum een paar honderd werklozen telde. Ze werden aan het werk gehouden met de aanleg van een nieuwe weg en verdienden acht gulden in de week. Daar kon voor de feestdagen niets „extra's" af en toch wilde men graag de zondagen een fees telijk accent geven. Ze besloten onder ling te gaan sparen, legden 0,25 per week in, kochten er gezamenlijk een varken voor en verdeelden het geslachte beest. Dat was goedkoper dan het vlees kopen bij de slager. Toen men in 1939 noodgedwongen de activiteiten moest staken, had men 96 leden. In 1952 is men opnieuw gestart. Er moesten 177 porties geleverd worden, het jaar daarop 300, in 1954 404, enfin dit jaar ruim 700. De belangstelling voor de spekclub in Warf fum is gewekt en het hele jaar door zijn er brieven binnengekomen met aanmel dingen. Wat opgezet is uit bittere noodzaak is thans uitgegroeid tot een zaak voor iedereen, tot een „sport" en tot een feest bij uitstek. Want van heinde en verre komen de leden zelf naar Warffum om hun portie te halen en om er een gezel lige avond van te maken. Mensen uit alle lagen der bevolking, n.l. boeren, arbeiders, middenstanders, burgemeesters, notarissen en dominees sparen elke week twee kwartjes om zo lussen Sinterklaas en Kerstfeest hun portie vet, vlees en spek in ontvangst te kunnen nemen. Ze komen als ze in de buurt wonen, zelf en anders geschiedt de verzending per spoor. In Warffum zelf is het op 11 en 12 december steeds een groot feest, waarbij wel eens vergeten wordt de voorraad vet, vlees en spek mee te nemen beschermt Uw mond en keel 85 cent AFSCHEID DISTRICTSIIUISBEZOEKSTER Bij gelegenheid van het afscheid van Mevrouw C. Th. Grütters-Vahle, de dis- triclhuisbezoekster van de Noordholland- se Vereniging tot Bestrijding der Tuber culose, hoopt het bestuur op dinsdag 17 december, om 4 uur, een afscheidsrecep tie te houden in het Districtsconsultatie bureau, St. Katherijnenstraat 2, te Alk maar, waar zij ruim 30 jaar werkzaam was. DS. F. F. MILATZ, VAN 1903-1905 DOOPSGEZIND PREDIKANT TE DEN HOORN, OVERLEDEN In de ouderdom van ruim achtenzeven tig jaar is te Oegstgeest overleden ds. F. F. Milatz, emeritus predikant van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit. Ds. Milatz werd op 9 juli 1879 uit een leraarsgezin te Kampen geboren, bezocht eerst het stedelijk gymnasium in zijn geboortestad en studeerde vervolgens aan de gemeentelijke universiteit en aan het doopsgezinde seminarium te Amster dam. Nadat ds. Milatz in 1903 proponent was geworden bij de Algemene Doopsge zinde Sociëteit werd hij op 4 september van het daaropvolgend jaar door wijlen ds. Van Gilse, toen predikant te Zwolle, te Den Hoorn op Texel in het ambt be vestigd. Daarna stond de thans over ledene te Den Horn in Groningen 190- 1910; Monnikendam 1910-1918; Enkhui zen 1918-1929 en tenslotte nog vijftien jaar te IJmuiden, waar hem met ingang van 4 september 1944 op vijfenzestig jarige leeftijd, na veertig dienstjaren emeritaat werd verleend. Tijdens zijn ambtsbediening te Monni kendam maakte ds. Milatz daar in 1915 de watersnood mee. Voor hulpverlening aan de slachtoffers van deze watersnood ontving hij een medaille. Toen in 1943 IJmuiden op last van de bezetter moest evakuëren woonde ds. Milatz enige jaren te Staphorst. Over de hele wereld vinden maagtablet. Rennies blussen brandend maagzuur onmiddellijk. Gewoon laten smelten op de tong en Uw pijnen verdwijnen in korter tijd dan U nodig had om deze advertentie te lezen. ZON. MAAN EN HOOG WATER De zon komt 15 december op om 8.43 uur en gaat onder om 4.28 uur. Maan: 14 dec. L.K.; 21 dec. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 14 dec. 0,35 en 13,25; 15 dec. 1.22 en 14.18; 16 dec. 2.29 en 15.30; 17 dec. 3.56 en 16.53; 18 dec. 5.24 en 18.11; 19 dec. 6.41 en 19.15; 20 dec. 7.37 en 20.04; 21 dec. 8.25 en 20.50. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. gebruik worden genomen. De restauratie heelt iwee-en-een hall jaar geduurd. Aanvankelijk had men gehoopt, dat het werk in anderhalt kon worden opge leverd, maar al restaurerende kwamen alsmeer nieuwe „zwakheden" aan het licht. Dit had mede tot gevolg, dat de oorspronkelijke begrotingscijfers niet hele maal meer kloppen: het werk werd voor de som van f 229.000,aangenomen door de tirma Boon en De Graal uit Enkhuizen, maar wij veronderstellen, dat er zeker drie ton nodig zullen zijn. Deze week heelt onze totograat bovenstaande opname gemaakt. Ja, het orgel, dat zo lang op de zolder van de voormalige kaastabriek was opgeslagen, is weer op zijn oude plaats aangebracht. Het ziet er weer keurig uit en wij nemen aan, dat het geluid eveneens zijn oorspronkelijke gehalte herwonnen heelt. At en toe kon men in de Texelaar een oproep vinden, gericht tot vrijwilligers, die zich verdienstelijk konden maken bij het egaliseren van het kerkhot en de aanleg van het kerkepad, dat nu regelrecht naar het dorp loopt. Zo werden dinsdagmiddag vanal „Trompenol", gelegen ten zuiden van Den Hoorn ettelijke wagens zand naar het terrein bij de kerk gereden, waar niet minder ijverige mannen-met-schoppen het materiaal vlug distribueerden. Tot de daadwerkelijke medewerkers behoorde ook ds Van Rhijn, die u in het midden, op de achter grond in actie ziet.

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1