9 rocn /wa in het wmm De Texelse Courant en de Feestdagen Dinsdag 24 december dinsdag 31 december WOENSDAG 18 DECEMBER 1857 TEXELSE 72e JAARGANG No. 7207 COURANT üitgc-e N.V. ».h. Langereld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - TeL 11 Verschijnt woensdags en raterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 fct incasso. Adv- 10 ct p. mm INGEBRUIKNAME HOORNDER KERK Den Hoorn. Men verzoekt ons het volgende nog te plaatsen: Wij hopen dat de ingebruikname van de Hoornder kerk op 21 december als volgt zal verlopen: 10.45 uur Opwachting van de genodigden te Den Helder door enkele vertegenwoor digers van Den Hoorn. 12.00 uur Overdrachtssamenkomst, toe gankelijk voor alle schriftelijk genodig den. 13.30 uur Lopende koffiemaaltijd op Loodsmansduin voor de genodigden van de „overkant" en enkele gasten van Texel. 15.30 uur Inwijdingsdienst geleid door Ds. Wesseldijk, Ds. Van Boven en Ds. Van Rhijn. Tot deze dienst wordt iedere Hoornder uitgenodigd. Er worden alleen wat plaatsen gereserveerd voor gasten van de overkant. De Texelse genodigden en de inwoners van Den Hoorn, P.H. Pol der, de Westen en de Dennen dienen vóór 15.15 uur aanwezig te zijn. Daarna worden de plaatsen vrijgegeven voor an dere Texelse belangstellenden. Uit de aard der zaak zijn voor de inwijdings dienst geen toegangskaarten nodig. 17.00 uur Een kopje thee in Loodsmans welvaren; gelegenheid tot gelukwensen, waarbij behalve de bestuursleden van de verschillende verenigingen ook iedere Hoornder van harte welkom is. Mijn bakker heeft ze bruin gebakken. Hij liet zijn hele zaak slabakken. Nu zit de stakker, heel timide. Om brood in slabakken te wieden. Huib de Rijmelaar. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 15 december 1957: 1 paard 800,2 graskalveren 275300; 4 rammen 100125; 4 lammeren 5070; 7 biggen 3045. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 13 december: J. Moerbeek-W. Laan 11 P. Roeper-S. v.d. Knaap 02 J. A. v.d. Slikke-T. Verheijen 20 A.: C. Dijker-C. Meedendorp 20 P. W. Kooi-Jac. v. Heerwaarden 02 S. Bakker-J. Hooijberg 02 W. A. v. Zeijlen-Joh. D. Bakker 11 B.: G. Dros-J. J. de Beurs 11 D. v.d. Werf-Jn. Stam 1—1 R. Zijm-J. Vinke 2—0 C.: C. Vinke-J. A. v. Enst 20 L. Keijser-J. J. Lafeber 02 P. Bruijn-C. C. Barhorst 20 L. Keijser-Jb. Koorn 02 Met deze overwinning heeft C. Dijker de leiding dus weer overgenomen en zal deze wel niet meer afstaan, terwijl C. Meedendorp zijn 2e plaats nog slechts dankt aan de partijen die hij voor is (15 uit 12), W. A. van Zeijlen staat 3 met 12 uit 10 en J. Hooijberg 4 met 11 uit 8 partijen. Dan pas volgen C. van Heer waarden, S. van Heerwaarden en S. Ros met resp. 11 uit 9, 10 uit 8 en 9 uit 8 par tijen. In B. kwam R. Zijm weer op de 2de plaats met 11 punten, hetzelfde aantal dat Jas Vinke en C. v.d. Werf noteren, doch met 3 en 4 partijen meer gespeeld. Het was hier echt daags na Ouwe Sunderklaas, waardoor G. Dros remise maakte in gewonnen stand, Jn. Stam de winst wel driemaal liet glippen en D. v.d. Werf de remise verzuimde, die hij ten slotte toch kreeg. Ook tussen R. Zijm en Jas Vinke was het verloop nogal wissel vallig. Deze week vrijdag is er dus geen dammen. 'n Héél kundige heelkundige. Werd op zijn reis door Rome, Zijn portefeuille door een dief Heel kundig afgenomen. Huib de Rijmelaar. AANDACHT VOOR DE SCHAPEN Nu de schapen gedekt ziin, gaan zij de winter tegemoet om in januari, februari en maart hun lammeren te werpen. Een schaap is een sober dief en een eerste knecht in het weiland als weilandverbe teraar, aldus ir. P. Verhoeven, rijksvee- teeltconsulent voor Zuidholland, onlangs voor de radio. Ze vreten met hun fijne bekjes de blaadjes van de boterbloemen, zodat deze een volgende zomer niet tot ontwikkeling kunnen komen en het land dus vrij blijft van boterbloemen. Schapen trappen met hun pootjes de graszode goed vast, zodat ze uitstekende zodeverbete raars kunnen worden genoemd. Daar naast schrobben zij het weiland netjes schoon, zodat het gesloten en mooi gezui verd het voorjaar tegemoet gaat. Thans kosten ze nog weinig. Een groot gevaar vormen loslopende honden. Om deze uit het land te houden is het vaak een goed geslaagd experiment geweest om ar enkele pinken bij te wei- TURNFEEST IN ZUID-EIERLAND Zaterdag wordt de jaarlijkse gymna- stiekuitvoering van SVC gegeven in de garage van de heer Cor de Waard in Zuid-Eierland. Er rijdt vanaf De Cocks- dorp een autobus. Deze kan eerst de kleinste deelnemers wegbrengen en daarna de bezoekers die daarvan gebruik wensen te maken ook ophalen. Ter be strijding van de onkosten wordt een ver loting gehouden en zij die daarvoor een prijsje beschikbaar willen stellen, kunnen dit afgeven bij één der bestuurslèden of 's avonds aan de zaal. Er wordt precies om 8 uur begonnen. De gymnastiekde- monstraties worden afgewisseld met en kele muzieknummertjes en een schetsje. Wij hebben dit jaar een grote ruime zaal en we hopen dat velen hun belangstelling zullen tonen. Ook verwachten we nog die ouders, die nog geen kinderen op de gym hebben, dan kunt U zien wat er ook voor Uw kinderen gedaan kan worden. Dus tot zaterdag. „INSTUIF' DEN BURG Dit weekend zal iets anders verlopen. Het ligt in de bedoeling om zondagavond een „Kerstavond" te houden. Hoe?? Jullie moeten de krant van zaterdag maar goed lezen! Dit kunnen we wel zeggen: Het wordt goed! Er zullen twee wedstrijden zijn, die de moeite best waard zijn om te komen. Bij een wed strijd horen prijzen, die zijn er ook. Over de indeling volgt zaterdag ook meer. Even nog een vraag: „Wie heeft er wat gramofoonplaten voor ons te leen, met kerstliederen. Gaarne even een berichtje (liefst voor donderdagavond) aan A. Breet, Schildereinde 111, Den Burg, Telef. 189. Dus „Instuivers" tot het vol gende nummer van de Tesselaar. HERV. GEMEENTE OOSTEREND Vanavond om half negen samenkomst in het Noorden t.h.v. de fam. C. Dijker. Vanavond om 8 uur Kerstwij dingsavond van de Zusterkring, de Jonge-vrouwen- vereniging en genodigden op de kerke- kamer. Donderdagmiddag (morgen) 3 uur beves tiging en inzegening van huwelijk. den. Het is voor deze dieren bovendien buitengewoon goed om de winter buiten door te brengen, daar dit hun ontwikke ling en gezondheid in hoge mate ten goe de komt. Wenselijk is echter, de pinken bij te voederen. Voldoende goed hooi in een ruif is vaak reeds voldoende. Een onderdak is iets waar zij alleen gebruik van maken bij scherp weer en hagel. Bij sneeuw verkiezen zij zelfs het buiten zijn, boven een goed onderdak. Zodra er sneeuw komt dient men de drachtige ooien bij te voederen in de vorm van hooi, enig kuilgras of 1 a 2 kg bieten en 2 a 3 ons rundveebrokjes. Bij ophokken moeten zij iets meer hebben en vooral wat carotinerijk voeder, zoals b.v. goed kuilvoer of kunstmatig ge droogd gras of luzerne of ander groen voer of gele of rode wortelen. Doet men dit niet, dan is de kans op voortijdig lammeren, zwakke of dode lammeren zeer groot. De ooien hebben daarom in een periode van zware sneeuwval, wan neer zij 's nachts opgehokt worden, grote behoefte aan A-vitamine, in welke be hoefte voldaan kan worden door carotine rijk voer. Geef dus voedermiddelen, waarin de groene kleurstof avn de plan ten nog in voldoende hoeveelheid voor komt. Hier moet men beslist aan denken. Schapen zijn sobere dieren, die een be hoorlijke winst kunnen afwerpen door hun lammeren- en wolproduktie. Zij ver langen weinig zorg, behalve in de win termaanden en tijdens het lammeren. Dan moet men echter alle aandacht aan hen besteden. Schapen zijn de beste weilandverbeteraars, vereisen de minste zorg en werpen verhoudingsgewijs nog de meeste winst af. ZAKLIJN EN HEMDJURK OP OUWE SUNDERKLAAS Ons Ouwe Sunderklaasfeest kreeg zijn bijzondere bekoring, toen men op het illustere idee kwam om allerlei raritei ten die de wereld voorbrengt en voort bracht, met de nodige spot in het spot light te zetten. In de eerste plaats wordt bij het be denken van voorstellingen uiteraard in eigen omgeving rondgekeken. Kunnen de autoriteiten eens fijn beetgenomen wor den? Heeft buurman misschien aanleiding gegeven tot een „vondst". Wil niets van uit „eigen" bodem te binnen schieten, wel, dan de plas maar over. Dat inspi reerde velen tot het aan de kaak stellen van de tegenwoordige puzzelziekte (in de ogen natuurlijk van al diegenen, die als maar pech hebben!). Het aantal nutti ge, bij voorbaat na zonsondergang in te schakelen gebruiksvoorwerpen bij puzzels bovenal zeer begeerd liep dit jaar in de tientallen. Maarvan het ene uiterste kwamen de sunderklazen in het andere uiterste: zij toonden ons ook de nieuwste mode, die de „zaklijn" en het hemdjurk (of zijn die synoniem? red.) als dé-je-van-het aanbeveelt. Wel, het zal weinig helpen, want, zo bericht onze mode-redactrice uit Parijs ons, „de z.g. „zaklijn" is erin gegaan als koek, waar onder bij de aansluitende modellen een goede „foundation" vereist is. Overdag met tamelijk korte rok. Alleen 's avonds, in exclusieve clubs, komen wonderlijke kreaties aan bod met gewaagde decolle tés en langere rokken. De spoeltjeslijn leeft zich uit in man telpakjes en ensembles; de ruglijn staal rond of bol. De schijnbaar vormloze voor kanten worden steeds door een ceintuur onderbroken. Veel dames vinden een grote gesp voor dat doel bijzonder nut tig; de mode laat dat ook toe. De plaats van de ceintuur ligt vlak boven de heupen. Hemdjurken en mantels hebben thans twee rijen grote knopen; soms een halve ceintuur op het voorpand. Alles is één kleur, grove stoffen, weinig of geen des sins. De tunika-modellen werden op de offi ciële modeshows wel niet meer genoemd, in de praktijk zij ze er nog volop en worden kennelijk graag gedragen in Parijs. De meesten zijn van een opval lende, aparte elegantie". BRIDGEN A: 1. Bruin-Blom 2. Beemsterboer-Wieters 3. v.d. Heerik 4. Bos-Gieze 5. Van Sambeek 6%. Dam-Dros 6%. Bakker-Brücher 48% 57.74% 48 57.14% 45% 54.17% 40 47.62% 39% 47.02% 39 46.43% 39 46.43% 8. mevr. Kooijman-Wessels 361/» 43.45% B: 1. Mantje-Veenema 35% 59.17% 2. Vennik-List 32 53.33% 3. Roeper-v.d. Werf 31 51.67% 4. Echtpaar Jouwersma 29 49.33% 5. Raven-Backer 2847.50% 6. Hattuma-Kok 24 40.00% Hedenavond competitiewedstrijd, te vens om prijzen. OUWE SUNDERKLAAS TE DE COCKSDORP Ook „durp" heeft weer goed hét feest van het jaar gevierd. Om ruim zes uur begonnen de kleinsten reeds. Ze hadden zich weer knap geweerd. Er waren onge veer eens zoveel kinderen als vorig jaar. Wij zagen de meest uiteenlopende voor stellingen, zoals Het huisje van Hans en Grietje, Bolletje's eierbeschuit, een clown, keukenmeisje, paddestoel met ka bouters. Ook waren de zusters terug, jammer dat de meisjes hun pakjes weer uitgedaan hebben. De prijzen werden toegekend aan: Enkelingen: 1. Bolletje eierbeschuit; 2. Baby. Groepen: 1. Nikkertjes; 2. Huisje met Hans en Grietje. Na de kinderen kwamen de groteren aan de beurt. Hoewel wij hier moesten constateren dat er niet veel belangstel ling was mogen wij wel vaststellen dat de meesten goede voorstellingen hadden bedacht. Hier gingen de prijzen naar: Groepen: 1. Onder de pomp; 2. Ruimte vaart; 3. Ganzenbord -f- beker. Paren: 1. Auto van Dorus; 2. Eenzame cowboys. Enkelingen: 1. Enkhuizer almanak; 2. Kapper met speelgoed. Natuurlijk kan niet iedereen een prijs winnen, maar toch zouden hier volgens ons, meerderen een kans moeten wagen. Anders zou deze mooie traditie op de duur verloren gaan. Nog laat in de nacht bleef er een vro lijk gezelschap in „De Hoop" doorfeesten. Met muzikale omlijsting van „The Mu sical Players". NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN Den Burg: no. 574, B. P. Rab, Adj. Di- rekteur in Brandstoffen en Bouwmateri alen n.v., Schildereinde 98; no. 552, C. Roeper, Loonwerkbedrijf, Waalenburger- dijk W 78; no. 98, F. Visser, Willem van Beierenstraat 17; no. 14, J. R. van Wij- land, Notaris, Julianastraat 3. De Koog: no. 319, Kikkert's Rijwiel- en Bromfietshandel, enz., Privé-adres Bun galow K 133, opnemen na tel. 215; no. 265, P. Oosterhaven, „De Duinpan", Min. Ruijsweg 121. Oosterend: no. 333, Paling en Tagrijn- handel, G. P. Plaatsman, Oost O 84. S.V.O.-nieuws Onze adsp. hebben rust tot half febru ari. Blijf door training in conditie, jongens. Als de vorst geen spelbreker wordt, speelt ons eerste om 1.30 uur thuis tegen ZAP 4. SV De Koog De thuiswedstrijd van De Koog 2 tegen ZAP 5 werd met 63 verloren. Al was ZAP dan overwegend sterker, het sa menspel van De Koog 2 was als vanouds uitermate slecht. Waarom niet wat meer samengespeeld. Dan was deze stand ook niet nodig geweest. Al waren twee doel punten toch zeker aan de keeper te wij ten. De adsp. speelden uit tegen Texel c, dat met 51 geklopt werd. Goed gedaan, jongens. Voorlopig zijn jullie vrij tot 2 februrai. Voor zondag ook weer eens een thuiswedstrijd voor De Koog 1. Willen we ons handhaven in de kopgroep, dan zal er toch nu tegen Winkel 2 weer eens gewonnen moeten worden. Aanvang 1.30 uur. De Koog 2 speelt om 12 uur op het Boysterrein tegen Tex. Boys 3. Mogen we de bewoners van De Koog vast weer even attent maken op de jaar lijkse oliebollen-actie voor Oudejaars avond? Maakt uw bestelling vast klaar. We komen ze weer halen. Onze courant zal, in verband met de komende feestdagen, op an dere dan normale dagen ver schijnen, en wel: Vóór Kerst: Oudejaarsnummer: Advertentieteksten voor die nummers dienen UITERLIJK de eraan voorafgaande MAANDAG OM 12 UUR in ons bezit te zijn. Op zaterdag 28 december zal geen courant verschijnen. Directie Texelse Courant CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 18 november consultatiebureau De eerstvolgende zitting van het con sultatiebureau voor zuigelingen wordt gehouden woensdag 18 december a.s. en wel voor de baby's uit Den Burg, uit wijk B en uit Oudeschild. S.V. Texel Uitslagen van zondag: RKAFC-VZV 3—1; DTS-VIOS 6—2; Helder-Texel 0—1; WGW-Hollandia T. 31; BKC-Succes 2-3. Limmen-JVC afg. Texel 2-ZAP 3 0—3. Adsp.: HRC a-Texel a 21; Tex. Boys a-Texel b 51; Texel c-De Koog a 15. Handbal: VZV-Texel 9—1. Texel 1 heeft het best gedaan door van Helder te winnen en dus revanche te nemen. Hoewel Helder over het alge meen meer aanviel was T. gevaarlijker. Voor de rust schoot Ruud ons naar de overwinning toen hij een pass van Cees oppikte, snel doorliep en over de uitlo pende keeper heen doeltrof. Enige goede kansen werden niet benut. Een tweede doelpunt ontging de scheidsrechter, de bal ging achter de handen van de keeper weer uit het doel. Intussen hebben WGW en RKAFC ook gewonnen en dus moeten we proberen eerst nog wat punten te verzamelen. Voor vandaag dan proficiat. Texel 2 kon het niet bolwerken. Z. was beter en verdiende dus de overwinning. Adsp. a heeft goed partij gegeven. Bij het einde stond het nog 11, maar in de te veel gespeelde tijd werd door H. de tweede goal gemaakt. Adsp. b en c konden het, zoals te ver wachten was niet bolwerken. C. hield het overigens met 10 man nog lang vol, bij de rust stond het nog steeds 11. De dames konden lang niet tegen de VZV dames op. De junioren gingen niet door. A.s. zondag: Texel-WGW; Texel 2 en adspiranten vrij. AAN DE KROKUSKWEKERS De heer H. Bruijn, voorzitter afd. Texel van Bloembollencultuur, schrijft ons: In de verleden week gehouden verga dering heb ik de risico's voor de verko per naar voren gebracht, die kunnen ont staan bij een oplopende markt. Gaarne wil ik dit nog even onder de aandacht van de toen niet aanwezige kwekers brengen. Wanneer een kweker een ton krokus sen uit eigen partij verkoopt en enige tijd daarna nog een ton aan een andere koper zonder op het koopbriefje te vermelden „tweede koop", hebben beide kopers de zelfde rechten. Dat wil dus zeggen dat ingeval de kweker om de één of andere reden (b.v. waterschade of gedeeltelijke afkeuring voor ziek) niet meer dan 1 ton zou kunnen leveren, de tweede koper het recht heeft om bij een oplopende markt de schade door niet-levering ontstaan op de kweker te verhalen. Tot nu toe is aan dit punt weinig aan dacht geschonken omdat we meenden dat we gezonde krokussen teelden en we dus altijd wel konden leveren hetgeen we verkocht hadden. Maar sinds afgelopen zomer is er veel veranderd. De keuringsdienst voor de export stelde hogere eisen waardoor er deze zomer al heel wat partijen zijn af gekeurd. En wanneer alle P.D.-ambtena- ren zo streng hadden gekeurd als enkele hunner collega's zouden er maar weinig partijen zijn goedgekeurd, en zouden we deze zomer ongetwijfeld al een oplopende markt hebben gehad. Hoe zal nu het prijsverloop der gele krokussen het volgend jaar zijn? Reke ning houdend met het feit, dat er aan de vaste wal misschien wel minder zijn ge plant maar op Texel zeker niet, zullen bij een normale en bovendien gezonde cogst zeker krokussen genoeg zijn om aan de vraag te voldoen en zal de prijs wel om een gulden per kilo blijven schommelen. Maar bij voorverkoop zullen we er nu toch rekening mee moeten houden dat de keuringseisen volgend jaar strenger zullen zijn dan tot nu toe. waardoor er zeer zeker een bepaald percentage voor de markt zal worden afgekeurd. Bovendien ligt het voor de hand dat er meer gele krokussen voor het buitenland nodig zullen zijn. In de eerste plaats omdat de buiten landse minimum exportprijs met 20% is verlaagd, zodat de prijs voor het buiten land nu lager ligt dan die van bonte, blauwe en witte krokussen hetgeen van zelfsprekend de verkoop der gele be vordert. Bovendien ligt de inkoop, voor de ex porteur nu voor de bonte en blauwe al op 1,75 per kg met een kans dat dit nog wel wat hoger wordt. De exporteur die nu de gele kan kopen voor 1,per kg zal dus zoveel mogelijk gele krokussen trachten te verkopen omdat voor dit artikel zijn winstmarge het hoogst ligt. Er zullen dus weer vele miljoenen gele krokussen nodig zijn maar, zoals gezegd, zullen we bij een normaal en een gezond gewas zeker aan de ongetwijfeld meer dere vraag kunnen voldoen. Maar wat gaat er gebeuren als we het volgend jaar eens veel ziek zouden aan treffen? Als een belangrijk grotere verkoop naar het buitenland eens zou samenval len met een matige oogst, verder met een verscherpte controle waardoor veel af keuringen met als gevolg minder aan bod? Een flinke prijsstijging zou dan zeer wel mogelijk zijn temeer omdat de ex porteur de bollen hebben moet en zich dat alles in het korte tijdsbestek van 2 a 3 weken gaat afspelen. Vandaar mijn waarschuwing: verkoop alleen „uit eigen partij" en laat op het koopbriefje vermelden: eerste, tweede, derde koop. BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. geldig tot en met 28 februari 1958 Op werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 12.10 15.00 18.10 Van Den Helder: 6.30 10.45 13.35 16.40 19.35 Op zon- en alg. erk. Chr. feestdagen: Van Texel: 7.40 11.30 16.00 18.20 Van Den Helder: 10.30 12.45 17.10 19.35 S.V.C.-nieuws Het afgelopen weekend speelde het tweede thuis tegen Tex. Boys 3. Onze jongens waren steeds meer in de aanval maar wisten het niet in doelpunten uit te drukken. De Boys wisten van een paar kansen gebruik te maken en wonnen met 20. De adspiranten speelden afgelopen weekend tegen Oosterend b; zij maakten er maar een schuttersfeest van en won nen met 170. Voor a.s. zondag valt er niets te voet ballen. Wel verwacht het bestuur een deel helpers om de garage van de heer De Waard in orde te brengen voor de gymuitvoering van a.s. zaterdag. Zij ver wachten de krachten hedenavond en don derdagavond plm. 7.15 uur bij de garage bij het vliegveld. Voor de mooiste keuze in mantels naar SPOORSTRAAT HOEK K£NINGSTRAA

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1