Cjroen 'TtvarL-Jexeh in het harL, rqtersepi Dames Gemeenteraad bijeen P/PROL maakt Sneeuwwilies tand"" Huidgenezing ;IeJ De Texelse Courant en de Feestdagen Dinsdag 24 december dinsdag 31 december Neem iedere dag de kleine dosis KRUSCHEN het gezonde gebaar: mond- en ZATERDAG 21 DECEMBER 1957 72e JAARGANG No. 720» TEXELSEWCOURANT CJitgr- e N.V. »-h. Lanqeveld de Rooij Boekhandel -• Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbu* 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en zaterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boersnl Bank Postgiro 652. - Abonn- pr- 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. Dat het voorstel van B. en W. om de z.g. „topsalarissen" voor ambtenaren, werkzaam in onze gemeente, door de meerderheid van de Raad zou worden afgewezen, zal ongetwijfeld menigeen hebben verrast, maar anderzijds zal me nigeen dit hebben verwacht, waar deze kwestie al heel wat stof heeft doen op waaien: het betreft een landelijke aan gelegenheid, die algemeen de aandacht trekt. Texel is niet de enige gemeente, waarin het voorstel strandde. Met 8 stemmen tegen (5 P. v.d. A., 2 A.R. en 1 C.H.), 5 voor (4 K.V.P., 1 P. v.d. A.) en 2 blanco (V.V.D.), raakte het voorstel van de baan. De meerderheid van de com missie voor georganiseerd overleg heeft zich met het voorstel van B. en W. ak koord verklaard. De voorzitter, burgemeester C. de Ko ning, deelde mede, dat op de begroting voor het jaar 1958 dinsdagmiddag door de raad in die zin dus gewijzigd een post is geplaatst van niet minder dan een miljoen tweehonderdduizend gulden voor de verbetering van bochten, wegen verbetering en de aanleg van nieuwe wegvakken rond Den Burg. Deze objec ten moeten in 1958 reeds gerealiseerd worden in verband met de toedeling van gronden, gelegen in het in uitvoering zijnde ruilverkavelingsblok „Texel". Het gaat o.m. om de aanleg van gedeelten van de toekomstige „Pontweg", die van af De Koog ten westen van Den Burg naar 't Horntje zal lopen. Komende van de Kogerweg duikt men dan bij „Land zicht" rechtdoor in de richting van de Laanweg om bij hoeve „Rozenburg" aan de overkant van de Hoornderweg aan sluiting te krijgen op het vervolg van de Pontweg, die o.a. over Noordhaffel komt te liggen. Door bochtverbetering zal de- minder gunstig gelegen bomendijk weer een rus tig landweggetje worden, want we gaan in de toekomst rechtdoor, achter het dorp De Waal langs. Geen chauffeur zal daar rouwig om zijn, want het is altijd uitkijken en kilometers tellen, wil je zonder schade op de Oosterenderweg be landen. De op handen zijnde uitvoering van deze objecten is mogelijk dank zij de overname van polderwegen door de gemeente, welk besluit in de vorige ver gadering genomen werd en door de voorzitter terecht als een besluit van historische betekenis gekenschetst werd. Na de plechtigheid in, verband met het afscheid van de heer E. Noordijk als directeur van de vétérinair-hygiënische dienst, (zie elders in dit blad) deelde de voorzitter mede, dat een drietal voor genomen aankopen door Gedeputeerde Staten was afgewezen. De transacties met de heren S. Koning Joh.zn., Ooster end, J. Witvliet Azn., Oudeschild, (indus trieterrein) en K. Linnhose, Oosterend, (sportveld) konden onder de huidige omstandigheden en voorwaarden door G.S. niet geaccepteerd worden. In het laatste geval wisten B. en W. echter een oplossing te bewerkstelligen, daar de heer Linnhose bereid bleek te zijn om de benodigde som aan de gemeente Texel te lenen tegen het gebruikelijke rente gamma. De voorzitter wijdde woorden van grote waardering aan de nagedachtenis van mevr. Mantje-Mantje, die zich steeds met hart en ziel van de haar toever trouwde taak had gekweten. De gemeen te Texel was bij haar teraardebestelling vertegenwoordigd. Hierna volgde benoeming van be stuursleden van de Sociale Dienst, we gens periodieke aftreding. Herbenoemd werden mevr. Grisnigt-de Rooker, mevr. Stiggelbout-Huisman en de heer F. L. Faber. De heer C. de Jong, Oosterend, werd benoemd tot opvolger van mevr. Mantje-Mantje. De Raad heeft dinsdag alle candidaten voor diverse functies, zoals aangekon digd op de door ons gepubliceerde agen da, benoemd. Wij schreven reeds over het feit, dat ae voorgestelde salarisverhoging voor enige „topfunctionarissen" afgestemd werd. Voor stemden de heren Merkx, Smit, Hin, De Grave en Roeper; tegen mevr. Koning-Bruin en de heren Vla ming, Beumkes, Wassenaar, Van der Vis, Dros, Daalder en Zwan. Blanco mevr. Vrijdag-Keijser en de heer S. Keijser Jzn. De heer Wassenaar (P. v.d. A.) kon zich geen bewonderaar van de voorge stelde wijze van salarisverhoging tonen, waar de minder hoog gesalariëerden niet aan bod kwamen. De heer J. Daalder (A.R.) sprak van onrecht ten aanzien van de lager gesalarieerden. „Of alles her zien of de regeling handhaven" was de mening van de heer Wassenaar, ik ben er pertinent tegen een bepaalde groep er uit te lichten, ik zie daar geen aanleiding toe. Verschillende gemeenten denken daar overigens ook zo over". De voorzitter merkte op, dat de kans bestaat, dat bij afwijzing van het voor stel het in de toekomst nog moeilijker zal zijn in vacatures te voorzien. Daarom achtte hij het niet verstandig om het voorstel te verwerpen. Rondvraag Mevrouw Koning-Bruin vroeg of het tot Gedeputeerde Staten gerichte protest inzake de afkeuring van diverse objecten, die dringend uitgevoerd dienen te wor den, enig resultaat heeft opgeleverd. De voorzitter antwoordde, dat Oude schild zijn rioolzuiveringsinstallatie krijgt en dat de o.l. school van Zuid-Eierland zal worden verbouwd. G.S. zien de in stallatie te Oudeschild terecht als een sluitstuk van het grotere werk en hebben daarbij zelf deze tip aan de hand ge daan! Deze opmerking ontlokte de heer Daalder de vraag of in Oosterend de riolering dan ook niet geheel uitgevoerd kan worden, want bij de houtrijke wo ningen is deze reeds aangepakt en voorts moet het verbruikte leidingwater toch ook ergens heen. De oude riolering is, zoals iedereen wel weet, totaal afdoende gebleken. De voorzitter zei, dat als het enigszins mogelijk is om het werk in een zeker tempo voort te zetten, B. en W. wel degelijk actief zijn en iedere kans pro beren uit te buiten. De heer J. Zwan vroeg of de winst uit de Oudeschilder parfumfabriek, waarvoor op Ouwe Sunderklaas propaganda ge maakt werd, niet gebruikt kan worden voor het door de heer Daalder geopperde denkbeeld. De heer K. Beumkes had met voldoe ning waargenomen, dat gewerkt wordt aan de uitbreiding van de Texelse h.b.s., (die met een 1ste en een 2de klasse is begonnen), maar tevens was dit voor hem aanleiding om te wijzen op de slechte behuizing van de ulo. Zoals bekend werd de ulo van de Nieuwstraat overgeplaatst naar het gebouw van de voormalige Zee vaartschool, gelegen aan het Schilderend. Na de oorlog heeft daar tot tweemaal toe een belangrijke uitbreiding plaats ge vonden. Eerst door de bouw van twee permanente gebouwen, daarna door het plaatsen van twee houten appartemen ten. Hierdoor is een verre van efficiënte inrichting ontstaan, temeer doordat een deel van de 235 leerlingen „in de nok van de school zijn opgeslagen". De voorzitter was het met de heer Beumkes eens, dat hoognodig een gloed nieuw gebouw gezet moet worden. (De heer S. Keijser: „Inderdaad, het is een hopeloos geval") en dat de Raad binnen kort van de zijde van B. en W. een des betreffend voorstel tegemoet kan zien. Er moet gang aohter gezet worden, meen de de voorzitter, die opmerkte, dat Texel altijd 'n behoorlijke ulo nodig zal hebben. De voorzitter verklaarde, dat de be groting voor 1958 (die een ontstellend groot tekort vertoont) door de Gedepu teerde Staten is geretourneerd met al lerlei opmerkingen.B. en W. hadden echter nog geen gelegenheid dit onder werp reeds in deze zitting aan de orde te stellen. In antwoord op een vraag van mevr. Koning-Bruin kon de voorzitter ter geruststelling mededelen, dat de betrok ken inspectie de huisvesting van het tehuis „Irene", dat onder auspiciën van de Sociale Dienst staat, verre van af doende acht en dat de door B en W. voorgestelde verbetering door haar maar nauwelijks kan bevredigen, welke aan merking de voorzitter zeer welkom ge weest is! De heer P. Smit vroeg of de leegstaan de krotten niet zo vlug mogelijk afge broken kunnen worden. De heer S. van der Vis meende, dat te Oudeschild nog een achterstand bestaat ten aanzien van de brandweer aldaar, want dit dorp is het enige, waar een echte branweer- kazerne ontbreekt. Dit had onlangs tot gevolg, dat de brandweer met grote ver traging op het terrein van de brand ver scheen. De voorzitter zei, dat voor de bouw van een kazerne al eens een post op de begroting was uitgetrokken, maar dat die door G.S. weer was geschrapt. De heer J. Daalder pleitte voor een betere verlichting van Midden- en Zuid- Eierland en voor plaatsing van een lan taarn op de wegsplitsing Koningsweg- Oosterenderweg. De heer C. H. Roeper verklaarde, dat die splitsing binnenkort verlegd wordt, door het rechttrekken van de bocht in de Oosterenderweg. Hierna volgde sluiting. HERV. GEMEENTE DE KOOG De Adventssamenkomst in het Jeugd huis op zondagavond a.s. 8.15 uur is behalve voor de instuifbezoekers ook be doeld voor alle clubs. Maandagavond wordt door de meisjes clubs een herhaling gegeven van het Adventsspelletje voor de ouders en an dere belangstellende volwassenen, dus niet voor andere jeugd. Aanvang 8 uur in de kerk. ZON. MAAN EN HOOG WATER De zon komt 22 december op om 8.48 uur en gaat onder om 4.30 uur. Maan: 21 dec. N.M.; 29 dec. EK. Hoog water ter rede van Oudeschild: 21 dec. 8.25 en 20.50; 22 dec. 9.06 en 21.32; 23 dec. 9.40 en 22.08; 24 dec. 10.11 en 22.42; 25 dec. 10.39 en 23.13; 26 dec. 11.07 en 23.42; 27 dec. 11.32 en 28 dec. 0.09 en 12.01. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 13 tot en met 19 december 1957 Geboren: Nancy Marina, dv Cornelis Koorn en Nelly Kikkert; Robert Albert Willem, zv Cornelis W. Bakker en Geer- truida J. den Blanken; Jeannette Adria- na Marianne, dv. Pieter G. Schoorl en Jacoba de Ridder; Maria Elisabeth, dv Marius F. Ellen en Annegien Blanke voort; Mary, dv. Cornelis Eelman en Aaltje M. C. Barhorst; Johanna Geer- truida Maria, dv. Gerrit Bakker en Anna C. de Grave; Erna, dv Harmannus Flik- kema en Ingrid Betzinger; Hendrik Frederik August, zv Gerrit Bakelaar en Nelly Maronier. Getrouwd: Roelf Kok en Maria J. van Driel; Paulus A. ter Steege en Trijntje Ellen. Overleden: Dieuwertje Boonacker, wv Former, oud 91 jr., Aaltje Bakker, wv. Dros, oud 88 jaar. INGEKOMEN PERSONEN Siets Ellen, van Amsterdam, Amstel- diik 71 naar W 19; Johanna H. C. Dros, van Castricum, Duinenbosch 3 naar Haf- felderweg 9, Den Burg; Joke B Schui tenmaker, van Amsterdam, Bennebroek- straat 44 naar Lijnbaan 27, Den Burg; Maria H. Gillot ev Wieten, van Delfzijl, Landstraat 1 naar Wilhelminalaan 52, Den Burg. VERTROKKEN PERSONEN Reintje E. den Braven, van E 137a naar Amsterdam, Corn. Schuytstraat 28; Dirk J. Drijver, van Den Hoorn 63 naar Haarlemmermeer, Hoofddorp, Willem de Zwijgerlaan 4, Elisabeth Schmidt, van De Cocksdorp 31 naar Beverwijk, Kees Delftweg 3, Alida A. G. Idema, van Schoonoordweg 41 naar Arnhem, Sw. de Landasstraat 91; Johannes A. van der Vlist, van H 131 naar Rotterdam, Waal haven O.Z. 50. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) DOOPSGEZINDE BAZAR Op de onderstaande nummers vielen prijzen, die tot dusverre nog niet werden afgehaald. Grote verloting: 45, 69, 175, 266, 293, 294, 295, 592, 701, 717, 785, 927. 948, 981, 988, 1004, 1031, 1158, 1250, 1284, 1412, 1441, 1476, 1544, 1551, 1613, 1727, 1912, 2077, 2091, 2178, 2403, 2528, 2642, 2665, 2804, 2832, 3047, 3080, 3103, 3303, 3319, 35,73, 3591, 3765, 4004, 4131. Bloeiende dennenboom. 18, 26, 30, 37, 39, 40, 42 Vriendelijk verzoek aan belanghebben den de prijzen te willen afhalen aan de Doopsgezinde Pastorie te Den Burg: he denochtend (zaterdag) van 10 tot 11 uur of a.s. maandag, 23 dec. vanaf 10 uur. BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. geldig tot en met 28 februari 1958 Op werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 12.10 15.00 18.10 Van Den Helder: 6.30 10.45 13.35 16.40 19.35 Op zon- en alg. erk. Chr. feestdagen: Van Texel: 7.40 11.30 16.00 18.20 Van Den Helder: 10.30 12.45 17.10 19.35 „BEURTMAN II" DOOR „BRU1NISSE III" GERAMD Het motorschip „Beurtman II", eigen dom van de Verenigde Texelse beurt- diensten, schipper S. Zijm van Oude schild, liep donderdagochtend met een zwaar beschadigde boeg de haven van Oudeschild binnen. Het was de voor gaande avond omstreeks half acht in aanvaring gekomen met de „Bruinisse III", die met een partij mosselen, op de Waddenzee verschalkt, op weg was naar het Zuiden. De Zeeuw had er behoorlijk de vaart in toe het de „Beurtman II" naderde. De Texelaar had even tevoren een andere tegenligger gepasseerd, na een tijdig seintje van dat schip was het de Beurtman II links voorbij gevaren, het geen veroorloofd is, mits men dit tijdig kenbaar maakt en er geen risico aan verbonden is. De Bruinisse III voer op enige afstand achter genoemd vaartuig en dacht de Texelaar op dezelfde wijze te passeren, maar de stuurman van de „Beurtman II" verklaarde aan zijn schipper, die in de kajuit zat, dat het sein veel te laat door de Zeeuw gegeven werd. Beide stuur lieden hebben toen nog geprobeerd el kaar te ontwijken, maar dit gelukte niet meer en met een harde klap ramde de Zeeuw de Texelaar, die aan de boeg zwaar beschadigd werd. Meteen drong water naar binnen, zodat de opvarenden terstond een pomp lieten aanrukken en al pompende wist men het eiland te be reiken. Tijdens de botsing werd schipper Zijm die rustig op een stoel zat, met zetel en al tegen de bodem geslingerd. De Beurtman II had 90 ton stukgoede ren aan boord, het vaartuig is 137 ton groot. Schipper Zijm vertelde ons, dat de Zeeuwen blijkbaar haast hadden, want ze gunden zich nauwelijks tijd om hun naam en adres en andere gegevens op te noemen. Onder de (krante) pomp zouden wij kunnen opmerken, dat de mosselen en stukgoederen weer duur betaald worden! BUREAU VOLKSHUISVESTING De Burgemeester van Texel maakt be kend dat vanaf 23 december tot en met 31 december het bureau voor de volks huisvesting gesloten zal zijn. slachtoffers zal normaal doorgang vinden. De uitbetaling aan ramp- en oorlogs- Texel, 21 december 1957. De Burgemeester voornoemd, C. DE KONING. LOSLOPEN VAN HONDEN Burgemeester en Wethouders van Texel herinneren aan de bepaling van artikel 98 der Algemene Politieveror dening voor de gemeente Texel, die ver biedt, dat men honden elders dam in ge bouwen of op erven los laat lopen zonder behoorlijk toezicht. Krachtens artikel 103 der genoemde verordening is de politie bevoegd de in strijd met voormeld verbod loslopende honden terstond af te maken. Texel, 18 december 1957. Burgemeester en Wethouders van Texel, De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer „INSTUIF" DEN BURG Zoals we woensdag reeds hebben ge schreven, komen nu wat nadere gege vens over onze Kerstavond. Het is de bedoeling, dat we zondagavond a.s. niet in- en uitstuiven, maar dat de avond een vast karakter heeft. De jongeren tot 15 jaar verwachten we om half acht. De ouderen, boven 15 jaar, om 9 uur. We kunnen dan 2 leuke Kerst- programma's afwerken. Voor elke groep is er een wedstrijd, met prijzen. Wat voor wedstrijden dat vertellen we op de avond zelf. De lidmaatschapskaart wordt wel afgestempeld. Dus „Instuivers", jullie wacht een prettig weekend, vooral de zondagavond wordt prima. MUNITIE VERZAMELEN Woensdag hield de inspecteur der do meinen te Alkmaar een openbare in schrijving voor het verkrijgen van het recht om gedurende 1958 lood, scherven, stalen kogelmantels, lege hulzen en der gelijke munitieresten te zoeken, behou den, verzamelen en af te voeren van de Hors, aan de z.w.-zijde van Texel en deze aan derden te verkopen. Er waren drie biljetten ingekomen (vorig jaar liefst twaalf) De heer G. Dekker, Oudeschild, schreef in voor 682,75, de heer A. Boon, Den Hoorn, voor 655,en de heer P. Kok Czn., Den Hoorn voor 175, Vorig jaar bood de hoogste inschrijver 1.578,78. TER OVERDENKING: Huidzuiverheid - Huidgezondheid Houdt de winter uit handen en voeten. REIZENDE BIBLIOTHEEK DE WAAL De boeken zijn eindelijk gearriveerd en kunnen maandagavond van 7-8 uur worden uitgeleend in het Dorpshuis. GESLAAGD VOOR COUPEUSE Mej. Corry Kuiper, Oost, behaalde het diploma coupeuse. Zij werd opgeleid door mej. D. Wijngaarden, Den Burg, die is aangesloten bij de Bond van leraren en leraressen „De Klederindustrie", Arnhem Onze courant zal, in verband met de komende feestdagen, op an dere dan normale dagen ver schijnen, en wel' Vóór Kerst: Oudejaarsnummer: Advertentieteksten voor die nummers dienen UITERLIJK de eraan voorafgaande MAANDAG OM 12 UUR in ons bezit te zijn. Op zaterdag 28 december zal geen courant verschijnen. Directie Texelse Courant HET FEEST DER ARMOEDE „En dit zij u het teken: Gij zult een 1 kind vinden in doeken gewikkeld en I liggende in een kribbe" Luc. 2 12. Het zou begrijpelijk zijn als je een gevoel van ergernis niet van je af kon j zetten bij de gedachte aan zoveel scha- i meiheid. Wat zegt je nu eigenlijk een j stelletje herders, een stal, een pasge- I boren kind! Het is alles zo simpel. Waar- om maakten die engelen er zoveel drukte van? Een pasgeboren kind is die hulde I immers niet waard! En toch zij dit u het teken, het teken dat de hemel openging, dat God tot ons I kwam: een kind, in doeken, in een krib; een huilend hoopje mens, wat lappen en een voerbak! Neen, God-met-ons betekent niet eer» machtsvertoon van donder en bliksem, zoals wij menen te moeten verwachten, zoals wij dikwijls graag zouden zien, maar de vernedering, de eenwording met ons. God-met-ons betekent Zijn armoede, de keuze van ons gehavend leven, dat bestaan met zijn lasten, zijn verleidingen, zijn vloek. Is dit nu wel een teken van Immanuel, Wiens Naam betekent God-met-ons, hèt teken? Ja, want nooit kan God beter „betekenen" dat Hij bij ons is dan zo! Nooit is Zijn wezen beter te zien dan in dit zielig hoopje mens, in dit stukje gebrokenheid. Want hier ligt Hij, God Zelve, Die arm werd voor ons, Die solidair werd met ons tot ons heil, Die omlaag kwam om ons omhoog te voeren, „Die ten dode ging" opdat wij zouden leven. Ja, waarlijk, „hier is uw God"! P. C. KI. drijf zo die Rheumatisch© uit Uw ledematen. 't Is alsof U een wonder beleeft, als U al betrekkelijk gauw de gunstige invloed van de aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten op Uw bloedzuiverende organen ondervindt. Naarmate het bloed wordt vrijgemaakt van die pijnverwekkende onreinheden, leeft ge weer helemaal op en voelt ge U allengs weer de oude, fit van lijf en leden en vrij van pijn. NAASTENLIEFDE HEEFT WEER GEWONNEN Werd reeds eerder de heer Smidt in .,St. Jan" een toestel in bruikleen gege ven door de Winkeliersverenigng te Den j Burg, deze week werd een ander toestel i bij mevr. N. Witvliet-Brouwer geplaatst, die ook reeds jaren aan haar ziekbed was gebonden. Daartoe in staat gesteld door ingezete nen van Den Burg is het haar nu ook weer mogelijk door het zien met het wereldgebeuren mee te leven. Donderdagavond zag zij de eerste beelden van de T.V., wat was ze gelukkig. Voelt U zich gepasseerd en had U mee willen helpen voor dit doel een ander gelukkig te maken, stelt U zich dan met één der zusters van het Witte Kruis in verbinding, en U helpt mee het potje voor hen die zoveel moeten missen, gro ter te maken. Weet, dat wie geeft ontvangt DRUMBAND OP CONCOURS Naar wij vernemen zal de drumband van de Margaretha-Sinclair-groep Texel in het voorjaar te Hoogkarspel deelne men aan een drumband-concours, waar bij vele corpsen naar de prijzen zullen dingen. De heer B. Zijm vertelde ons, dat bijna alle drumbands uit Noord- en Zuidholland van de partij zullen zijn. HAMFA.r handen ruw of schrool HAMEA-GELEII'"""»"! AGENDA VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 21 december i Den Hoorn, in gebruikname Ned. Herv. kerk. Eierland, Garage C. de Waard, Gymna- stiek-uitvoering Sportver. SVC. Oosterend, Geref. Kerk, Uitvoering Chr. Zangver. „De Lofstem" en het Mannen koor. Zondag 22 december Den Burg, Kerstrit Motor-, Auto- en Brommerclub Texel. Maandag 23 december Den Burg, „Texel", Kerstavond Ver. van Plattelandsvrouwen.

Texelsche Courant | 1957 | | pagina 1