9 roen /tva in het harL, Gloedvolle opvoering door St. Jan „Waar de Ster bleef stille staan" I cfafcot - WOENSDAG 8 JANUARI 1958 TEXELSE 72. JAARGANG No. 7212 COURANT Uitqr- a N.V. h- Langeveld de Rooij Boekhandel -- Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt woensdags en raterdags Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren]. Bank Postgiro 652. - Abonn- pr 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 10 ct p. mm Ondanks het verre van gunstige weer ijzel had de wegen gevaarlijk glad gemaakt was de schouwburgzaal van ,,De Oranjeboom" zaterdagavond uitste kend bezet toen toneelvereniging „Sint Jan" daar de kerstlegende van Felix Timmermans „En waar de ster bleef stille staan" voor het voetlicht bracht. Velen, die drie jaar geleden dit stuk ook hebben gezien, waren thans weer aan wezig, een bewijs, dat ook toen algemeen waardering geoogst werd. Wel, ditmaal heeft „St. Jan" het nog weer aanmerke lijk beter gedaan. Kapelaan Stam, thans als gast aanwezig, want Z.E. staat im mers sinds enige maanden te Halfweg, zal met genoegen hebben geconstateerd, dat men voortgaat op de door hem aan gegeven wijze. Een woord van hulde vooral aan het adres van de regiseuze mevrouw R. Rijk-Koster en een pluim tevens aan het adres van de heer P. Boom, die de toneelverlichting meester lijk liet functioneren. Jan Graaf had met vaardige hand de coulissen geschilderd. U herinnert zich de inhoud van deze legende: drie figuren, de paling visser Pietje Vogel (de heer J. Buisman Jzn., Wilhelminalaan), de herder Suskewiet (de heer C. Vinke) en de bedelaar Schrobberbeeck (de heer J. Timmer, Ada van Hollandstraat), komen op het idee om ter gelegenheid van het kerstfeest als drie koningen rond te gaan met het doel er financieel beter van te worden. Het trio trekt erop uit, maar veel succes hebben ze niet. In een eenzaam bos hou den ze krijgsraad en komen er tot de bittere conclusie, dat het leven voor de arme drommel lang geen rozengeur en maneschijn is, ofschoon Schrobbebeeck een man is, die haast overal een humo ristisch element in ontdekt. Het is be klemmend stil in het bos, waar de duis ternis zienderogen toeneemt. Opeens worden zij geconfronteerd met een woon wagen. Muziek weerklinkt en daar ver nemen zij de geboorte van een kind. Hét kind, want hebben zij niet met eigen ogen Maria en Jozef aanschouwd? Maar even plotseling als het verschijnsel zich voorgedaan had, verdwijnt het weer en is de situatie zoals in den beginne. Niet echter voor Suskewiet: hij is door dit schouwspel zo zeer begrepen, dat dit hem tot diep nadenken, tot bekering brengt. Hij tracht op alle mogelijke manieren zijn makkers eveneens de blijdschap van de goede tijding deelachtig te maken, maar de heren nemen hem ronduit in de maling. Schrobberbeeck heeft liever één oor lam in de hand dan tien in geneugten in de hemel. Pietje Vogel krijgt bezoek van de Duivel zelf (mej. R. Leidekkers), die geen bijzondere moeite met hem heeft, want als Pietje een mooi gecurfd vrouwtje ontmoet gaat hij door de knieën. Suskewiet wordt vlak voor hij sterft bezocht door een afgezant uit de hemel, die hem uitnodigt de eeuwige vreugde in te gaan, Schrobberbeeck raakt ook tijdig uit de gevaarlijke zóne weg en Pietje Vogel wordt te elfder ure eveneens uit de handen van de Duivel verlost. Het is Maria zelf, die hem de reddende hand biedt en het verlossende woord spreekt. Zoals wij schreven, is „St. Jan" erin geslaagd de aanwezigen een genotvolle avond te bezorgen. Het was dan ook een woord van erkentelijkheid en bewonde ring, dat kapelaan Suidgeest als geeste lijk adviseur tot de tonelisten richtte, toen het doek voor de laatste maal ge vallen was en de spelers weer tot gewone burgers van Texel waren gemetamorfo seerd „Goede wijn behoeft geen krans", aldus de kapelaan. Wij kunnen in dit verband aansluiten en vaststellen, dat allen zich voor de volle honderd procent hebben gegeven. Het was een zwaar stuk, waarbij extra inspanning gevergd werd door de plaats van handeling: het stuk speelde zich n.l. af in Vlaanderen, waar ze nu eenmaal een merkwaardig, maar bijzonder prettig klinkend, dialect spre ken. Of mogen wij het gerust een eigen, zelfstandige taal noemen? De drie hoofdrolvertolkers waren wel bijzonder goed op dreef en wisten daar door die bijzondere sfeer te scheppen, waaraan het succes van dit stuk geheel en al afhangt. Met deze capaciteit heeft men alle eer weten in te leggen en het werk van Timmermans recht doen we dervaren. De rollen waren uitstekend ingestudeerd en wij nemen dan ook aan, dat de souffleur een gemakkelijke avond gehad heeft (alleen misschien een beetje eenzaam en een beetje trekkerig om de benen). Mevr. N. Zijm-van Sambeek beeldde een gezellige waardin uit, mej. R. Beer- ling had een goede opvatting van haar taak als Maria, waar de devotie door haar met alle teerheid behandeld werd. De heer C. J. Witte was de eenvoudige Jozef, een man vol zorg om echtgenote en kind; Robbie Boom Pzn. genoot aller instem ming als de vriendelijke gedaante, die het kindeke Jezus uitbeeldde; mej. R. Leidekkers was grimmig en boosaardig, verleidelijk en charmant, gevaérlijk als de vertegenwoordigster van het wufte leven van eet, drink en wees vrolijk, morgen sterven wij. De heren A. van Heerwaarden Wzn., Weverstraat, H. van Heerwaarden Azn., „Iepenhof" en mej. Corrie Maas Wd., Gravenstraat, namen de bijrolletjes met animo voor hun reke ning. Onder leiding van de Ritmische Eilan ders werd met een gezellig bal besloten. Wij vernamen nog, dat de muziek als entre-acte en aangewend bij de diverse taferelen via de band was opgenomen. Soms zelfs aan de hand van de grammo foonplaten, want wij hoorden o.m. de klokken van de St. Pieter en het kerk orgel van Halfweg. IN VOL ORNAAT Naar wij vernemen bestaan er plannen om het uiterlijk van de drumband van de Margaretha-Sinclair groep Texel nog luisterlijker te maken en wel door de aanschaffing van lichtblauwe mantels met witte binnenvoering en de versiering met witte epaulettes. PAARDENSPORTAVOND UITGESTELD De reeds vroegtijdig voor opname in de agenda van de culturele raad inge zonden opgave inzake de te houden feest avond met prijsuitreiking van Vereniging „De Paardensport" is door verzuim niet ingetrokken. Deze avond werd aangekon digd voor zaterdag 11 januari a s., maar door omstandigheden zal deze bijeen komst tot nader te bepalen datum wor den uitgesteld. agenda van de CULTURELE RAAD Woensdag 8 januari Den Burg, Landbouwschool, praatavond Ver. oudleerlingen De Cocksdorp, Zaal Nota, jaarvergade ring sportver. De Cocksdorp. Vrijdag 10 januari Den Burg, „Oranjeboom", de bootscho lieren voeren op „Potasch en Perlemoer in textiel". De Koog, „De Toekomst", de Duinkanters voeren op „En de bossen zingen hun lied" Midden-Eierland, o.l. school, feestavond t b.v. de school m.m.v. De Havenkanters Zaterdag 11 januari Den Burg, „Oranjeboom", de bootscho lierèn voeren op „Potasch en Perlemoer in textiel". De Koog, „De Toekomst", de Duinkanters voeren op „En de bossen zingen hun lied" PLANTENZIEKTENKUNDIGE DIENST Men deelt ons mede, dat het kring- kantoor van de Plantenziektenkundige Dienst voor Texel thans gevestigd is Erasmusstraat 20, Den Helder. Tel. K. 2230 - 4592. Alle aanvragen voor in specties dienen aan dit kantoor gericht te worden. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 6 januari 1958 15 schapen 70105; 20 biggen 3040; 25 schrammen 5565 S.V. Texel Het was j.l. zondag weer een verloren dag voor de sport, aldus een slechte inzet van 1958. Dan ons nu maar goed gereed maken voor a.s. zondag, dan wordt van ons 1ste elftal weer extra inspanning geëist. Dan komt n.l. BKC op bezoek en dat betekent een van de sterkste van onze afdeling. Laten we hopen op een extra goede wedstrijd. Ook Texel 2 speelt thuis tegen Water vogels 2 en dat wil zeggen aanpakken. Misschien lukt het deze keer beter. Succes allemaal en hopenlijk mogen we een goede dag beleven, een goede inzet voor 1958. ONDER DE POMP Aat skoot me een haas man, een uur later hadden we het vlees al tusse de kieze. Je kon 'm suuge! Maar zo'n beest mot toch eerst adellijk worre? Oh, maar Aat soekt allienig haze uut die al adellijk benne. Ze verwachte bee de gemeente zeker gauw sneeuw, want de neuwe sneeuwploeg staat al buute. Weiminnet man, die staat de héle seumer al buute, want in die skuur moste de fazant» yan d» jachtclub opfokt worre. BRUINVISSENJACHT DREIGT FIASCO TE WORDEN Wij willen de bruinvissen jagers niet ontmoedigen, maar wij zouden in deze onderneming toch niet graag een aan deeltje steken. Wij geloven nl. niet, dat het mogelijk is om bruinvissen in leven te houden. In kleine ruimten, wel te verstaan. Tot deze conclusie komen wij na het vernemen van nadere bijzonderheden over de eisen, die bruinvissen aan het leven stellen. Immers, aldus de dagbla den, bleek, dat de gevangen bruinvissen in afwachting van het transport al ach teruit gingen in het stuk open water, dat was afgesloten met een staand net. Dit water bleek te ondiep te zijn, de dieren voelden er zich niet in thuis en ver magerden snel. Achter Texel's Museum is een vijver gemaakt met heel weinig diepte en daar zouden een of meer bruinvissen ge houden moeten worden. Ze zullen, èls ze er ooit levend komen, er niet lang rond zwemmen. Evenmin zullen de bruinvis sen zich thuis gevoelen in hun aparte- ment bij De Putten op Oost. De leider van de expeditie heeft trou wens al eerder verklaard, dat het zeer moeilijk zal zijn de dieren in gevangen schap in het leven te houden. Die ver onderstelling, welke thans wel zo onge veer tot een volslagen zekerheid is uitge groeid, is in feite het enige resultaat van deze zeer kostbare onderneming, want alleen reeds voor de Deense helpers moest 300,per dag op tafel komen. Al met al zijn met deze onderneming duizenden guldens gemoeid. Ondanks de teleurstellingen, welke de eerste tocht opleverde is men weer, maar nu volgens de dagbladen dan „wat minder optimistisch" naar de Deense wateren vertrokken. Met nieuwe erva ringen: de vangmethode zal moeten wor den gewijzigd èn de wijze van vervoer. De jacht zal nu enige kilometers ver der naar open water worden beoefend, in een gebied, waar de zee twee meter diep is. De dieren zijn daar beter met netten in te sluiten, omdat zij zich niet gemak kelijk in ondiep water laten jagen. Het transport heeft bovendien geleerd, dat het vervoer op luchtbedden niet vol doet, omdat men de dieren voortdurend vochtig moet houden, terwijl de houding een grote rol schijnt te spelen. Men wil de dieren nu in een soort goot, waardoor water stroomt, leggen en ze op deze manier vervoeren. De voor dit doel ingerichte veewagen moest daarom enkele wijzigingen onder gaan. Door de tegenslagen en de opge dane ervaringen ziet men het resultaat van deze tweede expeditie in „Svino"- kringen echter met minder optimisme tegemoet dan de eerste maal het geval was. Thans bevinden zich nog zeven gevan gen bruinvissen in een fjord van de Kleine Belt. Deze zullen inmiddels te zwak geworden zijn om nog op transport te worden gesteld. Daarom zal men de dieren merken en dan weer vrijlaten. S.V.C.-nieuws Wegens het slechte weer werd zon dag alles afgelast. Voor a.s. zondag staat alleen de wedstrijd Cocksdorp 2-De Koog 2 op het programma, aanvang 2,30 uur (op ons terrein dus). Hedenavond vindt de jaarvergadering plaats in café Nota. Er staan belangrijke punten op de agenda. En het bestuur rekent er op dat de belangstelling voor wat er in de vereniging om gaat groter zal zijn dan op de voorgaande vergade ringen, aanvang plm. 8 uur. HET ONDERZOEK VAN SCHAPENZIEKTEN Over dit onderwerp sprak de heer Wensvoort op onze praatavond in de landbouwschool. De heer Wensvoort be gon met ons uit te leggen, dat zijn op drachtgever is de Ned. Oiganisatie van Toegepast Natuurwetenschappelijk On derzoek. Een organisatie waarin samen werkt de overheid, het bedrijfsleven en de wetenschap en die is afgestemd op speurwerk ten behoeve van de praktijk Een onderdeel hiervan is de Landbouw organisatie F.N.O. Door deze organisatie wordt het onderzoek naar de schapen- ziekten geleid en met behulp van de we tenschap betreffende schapenziekten, die bekend is in andere landen is hij hier op ons eiland gestationeerd om te onderzoe ken hoe of het dienaangaande met onze schapenstapel is gesteld en om nog dieper in deze materie door te dringen, want veel is nog onbekend. Omdat er vele soorten schapenziekten zijn, heeft spreker zich beperkt tot en kele, die speciaal veroorzaakt worden door de maagdarmwormen, waarvan er 9 soorten zijn. Het schaap neemt al wei dende larven op, die vooral in de koppen der grassprieten zijn geklommen en ko men zodoende in het spijsverteringska naal, waar zij zich tot wormen ontwikke len en al naar gelang hun soort in een bepaald deel aan de maag of darm zich vasthechten en daar, ook weer naar ge lang hun soort, het slijmvlies prikkelen (gevolg diarrhee), bloedzuigen (bloedar moede), of giftige stoffen afscheiden (diarrhee). De volwassen wormen, die een Vs tot 4 cm. lang kunnen worden, gaan eieren in groten getale produceren, die met de uitwerpselen op het land te recht komen waar ze zich onder gunstige omstandigheden (vochtigheid en voor sommige soorten vochtigheid en warmte) spoedig ontwikkelen tot larve. De tijd van ei tot larve is 3 - 7 dagen. Bij droogte, zon en vorst sterven vele larven en zo gaan ook veel eieren ten gronde, speciaal in korte weide. Door omstandigheden, waarschijnlijk bedrijfsvoering, erfelijkheid en ligging van het land, komen op een bepaalde tijd bij een dier of koppel zoveel wormen voor, dat de typische ziekteverschijnselen optreden. Bij de z.g.n. kleine maagworm b.v. wordt een dier ziek wanneer dit on geveer 10.000 wormen in de maag her bergt. Er ontstaan diarrhee, vermagering en tenslotte uitputting. Deze wormen zijn vooral werkzaam in herfst, winter en lente, speciaal op laag land, produceren weinig eieren. Besmetting heeft dus langzamerhand plaats. De grote maag worm daarentegen geeft in korte tijd 'n snelle besmetting doordat zeer veel eie ren worden gelegd, vooral in natte en warme tijden, dus in de zomer en de lente. Ze zuigen bloed en veroorzaken bij een aantal van 600 zichtbaar bloed armoede. De dieren in beste voedings toestand sterven het eerst, later verma geren de anderen. Van andere soorten is met zekerheid nog weinig bekend, ter wijl enkele soorten minder grote schade veroorzaken. Het merkwaardige is dat de schapen de meeste eieren afscheiden in het vroe ge voorjaar, dus juist wanneer de lam meren er bij lopen. Wanneer deze dier tjes beginnen te grazen worden ze dus besmet, vooral omdat ze tot lV2-jarige leeftijd zeer gevoelig zijn, terwijl oudere schapen er minder last van hebben. Het zijn dus de opgroeiende dieren die we hiervoor het meest moeten behoeden door de ontwikkeling der wormen tegen te gaan of te verhinderen. Dit kunnen we doen door goede voeding (krachtvoer en hooi) en door een weide uit te zoeken, die waarschijnlijk minder besmet is b.v. koeienland, kort gras en veel omweiden e.d. Door de kringloop te verbreken wor- „OM VADERS ERFGOED" WORDT NOGMAALS OPGEVOERD Het toneelstuk „Om Vaders Erfgoed" zal zaterdagavond nogmaals worden op gevoerd. Ons verslag zullen wij daarom eerst volgénde week publiceren. Wij wekken allen op dit stuk te gaan zien, want het is beslist de moeite waard. „MET VOLLE ZEILEN" Gymvereniging Texel hoopt op vrijdag 17 en zaterdag 18 januari in „De Oranje boom" een revue op te voeren ter gele genheid van haar 35-jarig bestaan. (Zie advertentie). Ons wacht een bont pro gramma met schetsen, liedjes, dansen, toestelwerk, attracties. Allen zullen zich het succes van de vorige revues herinne ren en daarom ditmaal weer gaarne van de partij willen zijn. Beide avonden zullen met een dansje worden besloten. DE „KOTEX" OP REIS Op 10, 11 en 12 januari a.s. wordt in de R.A.I. Nederlands grootste Konijnen tentoonstelling gehouden ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Neder- landsche Konijnenfokkers Bond. Zon dagmorgen heeft U hierover een radio- vraaggesprek kunnen beluisteren met de bondsvoorzitter. Het „Kotex'-bestuur heeft besloten om met de gehele- vereniging deze unieke tentoonstelling te gaan bezoeken en wel op zondag 12 januari. Uit het radiogesprek bleek dat er ruim 2800 konijnen en plm. 500 stuks pluimvee zijn ingeschreven, waaronder 13 Kotex- dieren. Dit is een pracht gelegenheid om eens zo'n geweldige show te bezoeken. Er komt ook een stand van Angora-wol- produkten, alsmede een stand van de Nederlandse Vellencentrale. Een derge lijke grote show komt maar eens in de 5 a 6 jaar in het westen van het land. Vandaar dat het idee van het bestuur grote bijval ondervond. Sportvrienden, laten wij hopen, dat dit uitstapje ten volle zal slagen. Het Bestuur. den de jonge dieren wel opgestald wat dan ook gunstig werkt. Praktisch alle schapen hebben wormen, maar de één veel meer dan de ander. In het buiten land heeft men goede resultaten door medische middelen toe te dienen en zo de wormen af te drijven, door toediening van pillen of het in poedervorm te men gen met krachtvoer of door middel van verwerking in een liksteen. Voor Texel is dit allemaal nog in onderzoek. Dit middel werkt voor 60 - 90% afdrijvend. Men zoekt echter naar betere medica menten. Wanneer een praktisch toe te passen bestrijding tot stand komt, bespaart dit misschien veel krachtvoer en minder verliezen. Maar om hiertoe te komen moet nog veel onderzocht worden. Dit werk zal worden verricht door de heer Wensvoort, die, wat duidelijk bleek, dit met hart en ziel doet en we hopen dan ook dat hij op dit pad mag voortschrij den, zodat hij ons een volgende keer op de vragen, die hij nu nog onbeantwoord moest laten misschien het juiste antwoord kan geven. De lichtbeelden en grafieken verduidelijkten het gesprokene. We hopen dat hij er toe bij kan dragen onze schapenstapel gezonder te maken. Het zit soms vast op schijnbaar onbelang rijkheden Het was allen duidelijk, welk een moeilijke maar tevens dankbare taak de heer Wensvoort op zich genomen heeft. Ook verstaat hij de kunst zijn we tenschap op eenvoudige, duidelijke en vooral prettige wijze aan anderen mee te delen. Na deze leerzame avond zullen we zijn werk met meer belangstelling volgen. A. H. Voor de mooiste keuze in mantels mf SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. geldig tot en met 28 februari 1958 Op werkdagen: Van Texel: 5.20 7.40 12.10 15.00 18.10 Van Den Helder: 6.30 10.45 13.35 16.40 19.35 Op zon- en alg. erk. Chr. feestdagen: Van Texel: 7.40 11.30 16.00 18.20 Van Den Helder: 10.30 12.45 17.10 19.35 INTERFSSANTE AVOND VOOR BLOEMBOLLENKWEKERS Donderdag 9 januari a.s. zal door de Agro-chemie, Arnhem, in samenwerking met de N.V. v.h. C. R. Keijser Co., een voorlichtingsavond voor bloembollen kwekers worden gehouden. Tot het pro gramma behoort o.m. de vertoning van een interessante film. Zie adv. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 3 januari 1958: Jeugd: J. A. v.d. Slikke-P. v.d. Wulp 2—0 J. v.d. Bout-S. v.d. Knaap 20 P. Roeper-J. Moerbeek 02 A.: C. Dijker-S. v. Heerwaarden Jzn. 20 C. Meedendorp-S. Ros 11 S. v. Heerwaarden-Jac. v. Heerwaarden 20 J. Hooijb»rg-C. v. H»»rwaard»n 11 B.: 12. P. W. Kooi 8 0 1 7 1 J J. de Beurs-R. Zijm 2—0 B.: A. Vinke-G. Dros 2—0 1. A. Vinke 13 7 5 1 19 D. v.d. Werf-R. Zijm 0—2 2. Jas. Vinke 12 7 3 2 17 Jas. Vinke-C. P. Burger 2—0 3. R. Zijm 11 7 2 2 16 Jn. Stam-A. v.d. Slikke 1—1 4. J. J. de Beurs 9 4 3 0 13 J. J. de Beurs-C. v.d. Werf 2—0 5. C. v.d. Werf 13 4 4 5 12 C.: 6. D. v.d. Werf 13 3 6 4 12 Jb. Koorn-J. J. Lafeber 1—1 7. Jo Schoo 10 3 2 5 8 Wij zijn nu weer ongeveer halverwege 8. Jn. Stam 11 0 7 4 7 de competitie gekomen en het wordt 9. C P. Burger 11 3 1 7 7 zaak, dat degenen, die te veel verzuimd 10. G. Dros 10 2 2 6 6 hebben, hier aandacht aan besteden en 11. A. v.d. Slikke 9 1 3 5 5 proberen enkele partijen in te lopen C.: J. J. de Beurs gaf in deze het goede voor 1 C. Vinke 12 8 4 0 20 beeld en met twee overwinningen kwam 2. J Hillen 11 7 2 2 16 hij ook weer dicht achter de kopgroep. 3. J. A. van Enst 10 6 2 2 14 Voor een goed overzicht volgen nu de 4 P. Bruijn 12 6 2 4 14 standen: 5 Jb. Koorn 13 5 3 5 13 A.: 6. J. J. Lafeber 10 2 1 7 5 1. C. Dijker 9 8 1 0 17 7. C.^C. Barhorst 11 2 0 9 4 2. C. Meedendorp 14 7 3 4 17 8. L. Keijser 7 0 0 7 0 3. C. v. Heerwaarden 12 5 6 1 16 Jeugd: 4. J. Hooijberg 11 6 3 2 15 1. J. Moerbeek 9 6 1 2 13 5. S. v. Heerwaarden 11 4 6 1 14 2. J. A. v.d. Slikke 7 5 1 1 11 6. W. A. v. Zeijlen 11 5 3 3 13 3. W, Laan 7 4 2 1 10 7. S. Ros 10 2 7 1 11 4. J. v.d. Bout 6 2 1 3 5 8. Jac. v. Heerwaarden 13 2 5 6 9 5 T. Verheijen 6 2 1 3 5 9. S. v. Heerwaarden 11 2 3 6 7 6. P. v.d. Wulp 8 2 1 5 5 10. S. Bakker 10 0 5 5 5 7. S. v.d. Knaap 5 2 0 3 4 11. Joh. D. Bakk»r 8 1 1 1 3 8. P. Roep»r 8 1 1 6 3

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1