Cjrocn 'Twartsjexels in het harL, RdTERSEPT Noordwester storm sloeg weer heel wat duin af het gezonde gebaar: UÖ Verkoudheid AU 't vuur hoog opiehlot ln de keel - Onzuiver bloed veroorzaakt Uw Rhenmatische Pijnen. beschermt Uw mond en keel 85. titgc e N.V. h. Lcmgeveld <S do Rooij oekhandel -• Drukkerij Bibliotheek >en Burg - Teiel - Postbus 11 - Tel. 11 ATERDAG 11 JANUARI 1B58 TEXELSE 72e JAARGANG No. 7211 COURANT Verschijnt woensdag» en saterdag» Bank: R'damse Bank, Coöp. BoerenL Bank Postgiro 652. - Abonn- pr. 2,25 p. kwart. 20 ct incasso. Adv. 10 ct p. mm Als de Noordwester de zee tot een iedende massa van ontembaar geweld eeft gemaakt, kunnen wij er bijvoorbaat p rekenen, dat de Texelse duinen er be- oorlijk van langs krijgen; dat is de iatste jaren tenminste steeds weer het eval. Bij de storm, die begin dezer week 0 hevig te keer is gegaan, is ook weer uin verloren gegaan. Hier een paar me- ïr, elders weer wat meer. Ogenschijnlijk een groot verlies, maar al met al komt e toch op een aantal kubieke meters and, dat zeker een derde miljoen moet edragen. Of de zee daaruit nieuwe andbanken opbouwt? Of dat zand suc- essievelijk teruggegeven wordt? Een •it is, dat de duinen de laatste jaren smaar smaller worden. Achter Den [oorn behoeven ze niet op een paar me- ?r duin meer of minder te kijken, maar ij De Koog worden de duinen zo zoetjes an toch wel erg smal. Nu kan dat wel met opzet een streven ijn tot herhaling van de (oude) geschie- enis, want een bejaarde eilandgenoot eeft ons eens verteld, dat het reddings- oothuis oorspronkelijk aan het strand :ond; waar thans dus het gebouw van e reddingsjeep staat, eindigde voorheen et strand. De laatste zestig, zeventig lar is daar dus duin gewonnen. Deze inst schijnt de zee thans echter weer 1 verlies te willen omzetten. Voorheen oorde je nooit van gevaar voor de bad- okjes langs het strand, maar de laatste iren was het telkeris weer raak en moes- Ti Jan Maas en zijn assistenten met map i macht aan de slag om de schade zoveel logelijk binnen de perken te houden, ou het strand na de laatste storm nog reer lager zijn gekomen? De duinen die afsloegen zijn ongetwij- ld voor het merendeel al heel oud, de udste duinen moeten zelfs eeuwen oud van neus, keel of borst. snuift en wrflft U weg met VERKIEZING VAN LEDEN VAN DE PROVINCIALE STATEN KANDIDAATSTELLING De burgemeester van Texel brengt het )lgende ter openbare kennis: Op dinsdag 11 februari 1953 zal de andidaatstelling voor de verkiezing van leden van de provinciale staten van bordholland plaats hebben. Op die dag kunnen van des voormid- ags 9 tot des namiddags 5 uur bij de norzitter van het hoofdstembureau voor kieskring X, Den Helder of bij het )or hem aangewezen lid van het hoofd- embureau, ter gemeente-secretarie, jsten van kandidaten (model G 5) wor- n ingeleverd. Iedere lijst moet worden ondertekend or ten minste vijfentwintig kiezers, die nen de kieskring, waarvoor die lijst ldt, kiesgerechtigd zijn voor de pro- fnciale staten. Bij de inlevering van de lijst moet ten nzien van de ondertekenaar, die niet is genomen in het kiezersregister der imeente, waar het hoofdstembureau is vestigd, een door de burgemeester van desbetreffende gemeente afgegeven verklaring worden overgelegd, dat die ïndertekenaar is opgenomen in het kie- Jrsregister van zijn gemeente, n Een kiezer mag niet meer dan één Jjst ondertekenen. De namen der kandidaten moeten op le lijst worden geplaatst in de volgorde, laarin de ondertekenaars aan hen de porkeur geven. Op dezelfde lijst mogen de namen van Ti hoogste twintig kandidaten worden 'plaatst. De naam van een kandidaat mag niet orkomen op meer dan één van de lijs- |n, welke bij de voorzitter van eenzelfde ofdstembureau zijn ingeleverd. De kandidaten moeten op de lijst wor- n vermeld met naam, voorletters (wei- Fe geheel of ten dele door de voornamen Óogen worden vervangen), jaar en da- Um van geboorte, alsmede woonplaats in adres. LO. Gehuwde vrouwen en weduwen moe ten op de lijst worden vermeld, hetzij £et de naam van haar echtgenoot of Brerlftdan echtgenoot, onder toevoeging I zijn, maar volgens 'n professor, die daar naar een uitgebreid en diepgaand onder zoek heeft ingesteld, moet de bewering dat de Romeinen met open mond de schoonheid van de duinen langs onze kust hebben gadegeslagen, naar het rijk der fabelen worden verwezen. Volgens deze prof, waren er tijdens de glorie van het romcinse rijk namelijk in het geheel geen duinen, maar waren aan de westelijke kust van ons land slechts hoge zandige gronden, die eens zandbanken waren en die door een be langrijke verlaging van de zeespiegel droog kwamen te liggen. Sommige schrij vers zijn, volgens het boek Texel, van mening, dat dit oude duinlandschap of wat daarvoor door moet gaan, zich tot enkele kilometers westelijk van de te genwoordige kust heeft uitgestrekt en dat een nieuw duinlandschap ontstond, toen de oudere duinen voor een belangrijk deel waren weggespoeld omstreeks het midden van de negende eeuw. Met de vernieling van die oude duinen ontstonden voor de zee nieuwe invals poorten, waardoor het veen daarachter aan vernietiging werd bloot gesteld. De zandbodem, waarop het veen rustte, kwam weer bloot en waar het zeewater oostelijker tot rust kwam, kon een klei laag worden gevormd. Zo lagen er eens uitgestrekte bossen ten oosten van ons eiland, maar het is GAAF HUIDJE Het beste van haar eigen naam, voorafgegaan door het woord „geboren" of een afkorting van dit woord, hetzij met haar eigen naam, gevolgd door de woorden „echtge note van" of „weduwe van" of een afkor ting van deze woorden en de naam van haar echtgenoot of overleden echtgenoot. Aan de naam van een ongehuwde vrouw wordt het woord „mejuffrouw" of een afkorting van dit woord toegevoegd, ten zij het betreft een vrouwelijke kandidaat met een adellijke titel of predikaat. 11. Bij de lijst moet worden overgelegd een schriftelijke verklaring (model G 12) van iedere daarop voorkomende kandi daat, dat hij bewilligt in zijn kandidaat stelling op deze lijst. Een dergelijke ver klaring kan niet worden ingetrokken. 12. Indien de kandidaat zich buiten het rijk in Europa bevindt, is de onder 11 bedoelde verklaring niet aan enig formu lier gebonden en kan zij ook telegrafisch worden gedaan. 13. Op de lijst van kandidaten kunnen de ondertekenaars schriftelijk een gemach tigde en desgewenst diens plaatsvervan ger aanwijzen, bevoegd tot het verbinden van de lijst. 14. Indien degene die de lijst inlevert daartoe gemachtigd is, kan hij boven de lijst van kandidaten de naam of aandui ding van de desbetreffende politieke groepering plaatsen. In verband hier mede moet de bedoelde machtiging (mo del G 2-2) worden overgelegd alsmede een door de voorzitter van het centraal stembureau afgegeven bewijs van regi-. stratie (model G 13) van de naam of aan duiding der politieke groepering. 15. De inlevering van de lijst moet per soonlijk geschieden door een kiezer, be voegd tot deelneming aan de verkiezing binnen de onder 2 genoemde kieskring. De kandidaten kunnen bij de inlevering tegenwoordig zijn. 16. Indien de kiezer, bedoeld onder 15, niet is opgenomen in het kiezersregister der gemeente waar het hoofdstembureau is gevestigd, moet hij tevens een verkla ring overleggen van de burgemeester der gemeente, waar hij in het kiezersregister is opgenomen, dat hij bevoegd is tot deel neming aan de verkiezing binnen de kieskring. 17. De tot invulling bestemde formulie ren voor de lijsten van kandidaten (mo del G 5), voor de schriftelijke verklaring, genoemd onder 11 (model G 12) en voor de machtiging, bedoeld onder 14 (model G 2-2) zijn vanaf heden tot en met de dag der kandidaatstelling ter secretarie dezer gemeente kosteloos voor de kiezers verkrijgbaar. Texel, 8 januari 1958. De burgemeester voornoemd, C. DE KONING. Grilliqei dan ooit was de kustlijn aan de Noordzeezijde toen de storm zijn slag had qeslaqen. Deze foto is woensdaqmid- daq bij paal 15 ge- mogelijk, dat ook aan de Westzijde van ons tegenwoordige Texel eens bos heeft gelegen, dus daar, waar nu de Noordzee vriendelijk bruist, want voor het leggen van de dijk tussen De Koog en Eierland was er benoorden De Koog een zeegat (Dus omstreeks 1650). Omstreeks 1575 werd geschreven, dat de vissers moesten oppassen voor boomstammen op de bo dem van de zee bij De Koog en ook wordt in dat schrijven gewaagd van een oude bewoner van Texel, die een beëdig de verklaring aflegde, waarin gesproken werd over een bos op het strand van Texel. Dat bos was zo breed, dat „men het land aan de Noordzeekust uit het ge zicht moet zijn eer men vrij van de bo men en heften is, ter welker plaatse zij getuigen menigkeer met de lijnen, bo men met stam en wortel hebben boven water gehaald". Ernstige onderzoekers durven concluderen, dat de Noorder- en Zuider Haaks, thans nog slechts als ge vaarlijke banken bekend, eertijds met het eiland van Huisduinen verbonden waren, oplaaiend vanuit do maai Dat is geen kwaal die ge nog langer hoeft te dragen. Neem Kennies - die blussen de brandende pijn. Voetstoots. Rennies neutraliseren alle overtollig maagzuur en nemen zo de oorzaak weg van die snerpend brandende pijn. KAARTVERKOOP VERENIGING VAN OUDLEERLINGEN De kaarten voor de uitvoeringen van de Vereniging van Oudleerlingen op 25 januari en 1 februari gaan weer vlot van de hand. Hebt U er nog geen, haalt ze dan tijdig bij de heer C. P. Laan, Kogerstraat 21, Den Burg, Texel, tel. 126 of maandags in hotel „Texel". SCHOOLRADIO BEGINT De schoolradio-uitzendingen van de Stichting Nederlandse Schoolradio be ginnen weer. Op de dinsdagmiddagen van 14.00 - 15.00 uur (op 14 januari de eerste) een serie lessen onder de titel „Klinkende Geschiedenis". Geen geschiedenis, zoals wij die kennen uit de geschiedenisboek jes, maar geschiedenis uit het jongste verleden. De programma's worden opge bouwd aan de hand van opnamen uit het historisch geluidsarchief van de Ned. Radio Unie. Bekende stemmen zullen weer tot ons komen, terwijl voor de luisterende leerlingen meestal sprake zal zijn van het zelf nu kunnen horen van mensen, waarvan ze slechts weten „van horen zeggen", bv. Han Hollander, Mus- sert, Fanny Blankers-Koen, Minister- President Colijn, Parmentier, enz. Onder werpen van de lessen zijn o.a. sport, cri sisjaren, het Koninklijk Huis, verkeer, aanval, onderdrukking enz. ONDER DE POMP Leste stong ik bee 't voetballe in toen stond er ien naast me en die deed niet aars dan anmerkingen make op het werk fan de skeidsrechter. Effe later kwam die skeidsrechter op 'm of en hee seit: „Hoor ers meneer, ik hew uw praatjes ol 'n kwartier lang anhoort, ik „Sie je wel", seit die are, die naast me stong, „ik wist wel dot je niet op het spel lette!" VERZEKERINGSAGENT VEROORDEELD Een Texelse verzekeringsagent werd door de rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maan den voorwaardelijk, met aftrek van het voorarrest. Ten nadele van zijn maat schappij had hij 2900,verduisterd. ZON. MAAN EN HOOG WATER De zon komt 13 jan. op om 8.45 uur en gaat onder om 4,53 uur. Maan: 12 jan. L.K.; 19 jan. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 11 jan. 12.32 en 12 jan. 0.29 en 13.03; 13 jan. 1,06 en 13.45; 14 jan. 2.00 en 14.45; 15 jan. 3.17 en 16.08; 16 jan. 4.44 en 17,28; 17 jan. 6.04 en 18.40; 18 jan. 7.06 en 19.38 Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. Knucken zuivert dat bloed en (aagt zo die ptynen emit Geen wonder dat ge U al gauw een ander mens voelt, tot wonder wat in staat, terwijl gij met die tergende Rheumatische Pijnen van alle dag nauwelijks meer op of neer kunt. Kruschen maakt U weer een ander mens vief, vitaal! Jaren vallen van U af en ge ziet 't leven weer van de zonnige kant. Uw apotheker of drogist levert U Kruschen graag. „DRIE IS TE VEEL" De Cocksdorp. Op zaterdagavond 18 januari geeft SVC haar jaarlijkse uitvoe ring. Opgevoerd zal worden het blijspel ,Drie is te veel". Dit spel is destijds door ,Sint Jan" met veel succes opgevoerd. Wij twijfelen niet of SVC zal dit stuk ook met veel succes voor het voetlicht brengen en u doen schateren. Aan belangstelling zal het zeker niet ontbreken. U kunt vanaf heden kaarten afhalen of bestellen bij de heer C de Waard, tel. 218, De Cocksdorp. 11 EN 18 JANUARI GEEN SPREEKUUR Burgemeester C. de Koning houdt op zaterdag 11 (vandaag) en zaterdag 18 januari geen spreekuur. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 15 januari consultatiebureau De eerstvolgende zitting van het con sultatiebureau voor zuigelingen wordt gehouden op woensdag 15 januari a.s. en wel voor de baby's uit Den Burg, uit wijk B en uit Oudeschild. AFSCHEID DIRECTEUR VET.-HYG. DIENST EN HOOFD VLEESKEURINGSDIENST De heer E. Noordijk zal blijkens de advertentie dinsdagmiddag ten raadhuize afscheid nemen als directeur van de Vé- térinair-Hygiënische Dienst der gemeente Texel. Tevens neemt de heer Noordijk op dat tijdstip afscheid als Hoofd van de Vleeskeuringsdienst der gemeente Texel. ONTRUIMING DIENSTWONINGEN Het gemeentebestuur van Texel vestigt de aandacht van de werkgevers en werk nemers in de landbouw, voor wat betreft de ontruiming van dienstwoningen, op het volgende: De huisvestingsmoeilijkheden in deze gemeente maken het noodzakelijk, dat indien door beëindiging van het dienst verband de werknemer zijn woning moet ontruimen, of de werkgever de beschik king over zijn dienstwoning wenst te verkrijgen, hiervan zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk vóór 28 januari 1958 op gave wordt gedaan bij de ambtenaar voor de huisvesting, raadhuis te Den Burg. Texel, 11 januari 1958. Burgemeester en Wethouders van Texel, C. de Koning, Burgemeester P. Beemsterboer, Secretaris INLICHTINGEN UIT HET KIEZERSREGISTER De burgemeester van Texel brengt op grond van artikel D 5 der kieswet ter openbare kennis, dat aan een ieder kos teloos inlichtingen uit het kiezersregister kunnen worden verstrekt, waaruit deze kan opmaken, of zij zelf of een ander daarin al dan niet of niet behoorlijk is opgenomen. Op grond van artikel D 6 der kieswet is een ieder bevoegd schriftelijk aan burgemeester en wethouders verbetering van het kiezersregister te vragen. Texel, 8 januari 1958. De burgemeester voornoemd, C. DE KONING. „DE TANTE VAN CHARLEY" IN DE WAAL Op de zaterdagen 18 en 25 januari zal de toneelvereniging ,,'t Amateurtje" in het Dorpshuis „De Wielewaal" te De Waal opvoeren het bekende blijspel „De Tante van Charley". Het is oorspronkelijk de bedoeling ge weest dit stuk reeds in november te spelen, doch door omstandigheden moest het toen worden uitgesteld. Nu is het dan zover, dat men deze winter voor het eerst voor het voetlicht treedt. En naar wij hopen met succes. Voor kaarverkoop verwijzen we naar de advertentie. TER OVERDENKING: DRIEKONINGEN Mattheus 2. Het is altijd een prachtig verhaal ge vonden. Dat blijkt wel uit de reacties, die het gewekt heeft onder de mensen. Vele uitingen in literatuur, beeldende kunst, ja zelfs in drama en volksgebruiken, spreken ervan Heel oude liederen bezin gen de tocht van de drie Koningen door berg en dal, die het Christus-kind von den door middel van die ster: niét bij Koning Herodes, doch in de stal van Bethlehem. De Griekse en Russische Kerk viert bij ons „Drie Koningen" haar grote Christus- feest. Waarom spreekt het de mensen zo aan? Omdat het een deel is van het Kerstgebeuren? Omdat het toevoegt aan de romantiek en het avontuurlijke van dat alles, omdat het bij het sprookje hoort; soms zelf een sprookje lijkt? Misschien is het dat wel: omdat het iets van het sprookje heeft, dat immers vaak zo volslagen onwaarschijnlijk is en in die onwaarschijnlijkheid toch waar heid bevat waarheid, die meer en die per grijpt dan onze mensenwaarheid. Onze mensenwaarheid! Ik hoor het ons al zeggen: Nu, wanneer dat Koningskind niet in dat paleis is, dan vinden we het niet; ben je mal, waar zouden we dèn nog moeten zoeken. enz. enz. Wie neemt onder ons genoegen met een Ko ningskind in een stal, alle sterren ten spijt? En toch is het dit, dat blijft haken, wanneer we het horen! Als kinderen worden we even en diep klinkt het binnen in ons t.o. de wereld en onszelf: Er is lekker een ster van God groter dan al onze sterren. Er is lekker een machtiger Koning dan de grootste der aarde, die wij kennen: Christus. Het is tóch anders dan wij almaar moeten en schijnen te willen, helemaal anders. En dan hopen we, dat die Ster het inderdaad zal winnen en eenmaal alle Koningen der aarde zal leiden tot die kleine èn grote Koning, die van Gods wege de Heiland is van alle mensen, èlle leven, heel de wereld. Dit hopen zij echter geen sprookje meer, doch moge uitgroeien tot een daad werkelijk, offerbereid gebed, dat alle mensenwijsheid overstemmeü v.d. Z. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) DS. J. KNOT NAAR HEERLEN Onze vroegere eilandgenoot, ds. J. Knot, consulent van de Doopsgezinde Gemeenten Barsingerhorn, Wieringer- meer, Zijpe Noord en Zijpe Zuid en Hip- polytushoef, heeft het beroep naar Heer len aangenomen. HINDERWET Ter inzage legging verzoek om vergunning Burgemeester en wethouder* van Texel brengen ter openbare kennis, dat ter secretarie dier gemeente ter inzage ligt een van de vereiste bijlagen voor zien verzoek om vergunning ingevolge de hinderwet, van Shell Nederland n.v. te 's-Gravenhage tot het oprichten van een benzine-installatie in het perceel plaatselijk gemerkt Wilhelminalaan 3 kadastraal bekend gemeente Texel, sectie D, nr. 3802. Voor een ieder bestaat gelegenheid schriftelijk bezwaren in te brengen bij het gemeentebestuur tot uiterlijk 16 januari 1958. Voorts heeft ieder de gelegenheid in persoon of bij gemachtigde mondeling bezwaren in te brengen in een openbare zitting ten gemeentehuize op zaterdag 25 januari 1958 te 11 uur. Zij, die niet in persoon of bij gemach tigde op bovenbedoelde zitting zijn ver schenen, zijn niet gerechtigd tot beroep. Degenen echter, die tijdig schriftelijk bezwaren hebben ingebracht en niet op de zitting zijn verschenen, zijn wel tot beroep gerechtigd, indien zij niet woon achtig zijn in deze gemeente. Texel, 6 januari 1958. Burgemeester en wethouders voornoemd, De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer

Texelsche Courant | 1958 | | pagina 1